kan Likoed blijven leiden Campagne verkiezingen Antwerpen is al begonnen Honden houden de wacht bij Labour in Brighton ■m Paisley breekt staf over discretie rond ontwapening IRA Europese Commissie slikt 72 voorstellen in Rechter veroordeelt Spaans lid Al Qaeda tot 27 jaar celstraf Vrouwen krijgen plaats in het Oostenrijkse volkslied sraëlische premier behaalt nipte overwinning op uitdager Netanyahu lelgië vraagt [wanda priester it te leveren aar cel voor lederlander na lommelding n Antwerpen Jenheidsloon Europarlement berco Tyfoon Damrey bereikt vasteland China Rusland laat Timosjenko met rust VN meldt slachting in Togo El Baradei herbenoemd bij IAEA Australië wil af van wilde dieren Amerikaanse misdaadcijfers dalen dinsdag 27 september 2005 WMonique Broeshart - Wanneer een Oosten de skister goud wint, klinkt het volkslied waarin gerept over 'het land der zonen'. Sociaal-democra- n en groenen storen zich er al jen aan. Zij krijgen nu bijval van de christen-democratische minister van Gezondheidszorg en Vrouwenzaken, Maria Rauch-Kallat (ÖVP). Ook Rauch-Kallat vindt dat vrouwen in het 58 jaar oude volkslied worden gediscrimi neerd en pleit voor aanpassing. Na enig muzikaal gepuzzel luidt haar voorstel: 'Heimat groBer Töchter, Söhne' in plaats van 'Heimat bist Du groBer Söhne'. Zo worden behalve de grote zo nen ook de grote dochters van het land geroemd. In de daarop volgende strofe vervangt ze het begrip 'Vaterland' door het ge- slachtsneutrale 'Heimat'. Iets lastiger wordt het met 'verenigd in broederkoren'. Daar maakt ze 'koren van blijdschap' van. Fritz Molden, de zoon van de tekstschrijfster Paula von Prera- dovic, gaat akkoord met de voor gestelde wijzigingen. Nu bestu deren de overige vrouwelijke le den van het kabinet de ge- slachtsneutrale tekst om het ver volgens aan de ministerraad voor te leggen. Voor de nationale feestdag op woensdag 26 oktober moet het besluit vallen. GPD Lr Ad Bloemendaal EL AVIV - De Israëlische pre- lier Ariel Sharon heelt gister- jfond het vertrouwen van de leden tellende Li- gekregen. Maar nnzege op oud-premier Benja- Netanyahu, zijn grootste ri- ^1 om het partijleiderschap, uiterst miniem. H verschil bedroeg slechts 104 in de in totaal uitgebrachte IUSSEL - De Belgische minis- van Buitenlandse Zaken De ncht heeft Rwanda gisteren ge- om de uitlevering aan mssel van de Vlaamse witte pa ir Guy Theunis, die wordt ver- icht van aanzet tot massa- mord in het Afrikaanse land. at maakte De Gucht bekend overleg met zijn Rwandese jUega Murigande. Ie Gucht sprak eerder zijn twij- ls uit over de betrokkenheid in Theunis bij de genocide in Iwanda van 1994, waarbij één óljoen mensen omkwamen, en Rwandese volksrechtbank ïwees Theunis, die jaren in "a woonde en daar via het jdschrift Dialogue zijn oproe- 0i tot massamoord zou hebben daan, eerder deze maand door sar een juryrechtbank. Daar- or loopt Theunis in Rwanda sinsico op de doodstraf. Via itlevering en berechting in Bel ie hoopt De Gucht dit te voor omen. ANP INTWERPEN - Een veertigjari- Nederlander heeft gisteren ij verstek een celstraf van een lar gekregen voor het plegen een valse bommelding. Hij leidde in juni van dit jaar dat I een juwelier in Antwerpen (abom was geplaatst. i Nederlander pleegde zijn lad omdat de juwelier een be dde ring niet snel genoeg zou mben willen leveren. De recht- ak van Antwerpen legde de an ook nog een boete van 550 2T0 op. Ook moet hij de kosten a de ontruiming van de buurt adorn de juwelierszaak beta- n. ie Nederlander meldde vanaf en vaste lijn dat er een bom ou ontploffen bij de juwelier, iadat de wijk rondom de zaak as ontruimd, herhaalde hij ijn mededeling een half uur la- rvanuit een café aan de over at van de bewuste winkel, laardoor kon de politie hem sel opsporen. ANP 1RAATSBURG - Europarle- sntsleden en de EU-landen ijn het eens geworden over een 'nheidsloon. kleden krijgen vanaf 2009 alle- aal 7000 euro per maand, oorzitter Borrell tekent mor reen akkoord hierover, meld- -hlj gisteren. De parlementsle- b krijgen nu verschillende lo- a De Hongaren verdienen en- se honderden euro's, terwijl hanen meer dan 10.000 euro karhuis brengen, tarell zet in 2009 ook het mes deonkostendeclaraties. ANP Advertentie op"merk"elijke collectie uitgebreide combinatiemode op kleur en merk gepresenteerd delmod, frankenwalder, serrv weber, verse. taifun. olsen, w. zerres en nog vele andere lange vorststraat - goes 2762 stemmen. De vreugde on der Sharons aanhangers was echter groot, want weinigen had den op een overwinning gere kend. Inzet van de stemming was formeel een voorstel van Netanyahu om de interne partij verkiezing al in november te houden, in plaats van volgend jaar mei. Hij meent dat Sharon de idealen van de Likoed heeft verraden en dat er een nieuwe leider moet komen, namelijk hij zelf. Sharon maakte van Neta nyahu's voorstel een vertrou wenskwestie. Nu hij heeft ge wonnen kan Sharon de toestand aanzien tot het voorjaar. Maar het zal hem grote moeite kosten om dan van Netanyahu te win nen, omdat een meerderheid in zijn partij hem de terugtrekking uit de Gazastrook niet wil verge ven. In het land is Sharon echter nog steeds populair. GPD BRIGHTON - De trainers Steve Williams (links) en Nick Baldwin staan met de Spriner Spaniël-politiehonden Nash en Freddie voor het Grand Hotel in de Engel se badplaats Brighton. Daar begon gisteren de jaarlijkse conferentie van de Britse Labour-partij. Die draait dit keer vooral rond minister van Financiën Gordon Brown. Hij wordt beschouwd als de beste opvolger voor premier Tony Blair die drie Lagerhuisverkiezingen op rij wist te winnen. foto Richard Lewis/RTR door Hans Heijt BELFAST - De radicale protes tantse leider in Noord-Ierland, dominee Ian Paisley, is er niet van overtuigd dat het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) alle wa pens heeft ingeleverd. Paisley hekelde gisteren de geheim houding die bij het inleveren van de wapens in acht werd ge- „We weten niet hoeveel wapens, hoeveel munitie en hoeveel ex plosieven er zijn ontmanteld", aldus de leider van de Democra- door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De campagne voor de gemeenteraadsverkiezin gen in oktober 2006 in Antwer pen is begonnen. In de strijd te gen extreem-rechts heeft de libe rale wethouder Ludo van Cam- penhout laten weten dat hij niet meer met de groenen wil samen werken omdat die een streng vei ligheidsbeleid in de weg staan. De Antwerpse gemeenteraads verkiezingen in oktober volgend jaar beloven erg spannend te worden. Het Vlaams Belang hoopt onder leiding van boeg beeld Filip Dewinter de macht te grijpen in de Scheldestad, waar de partij bij de vorige ver kiezingen een op de drie kiezers achter zich kreeg en beslag wist te leggen op 20 van de 55 raads- zetels. Het Belang (het vroegere Vlaams Blok) zit echter nog steeds in de oppositie omdat geen enkele andere partij met extreem-rechts wil samenwer ken. Dewinter hoopt dan ook de grens van veertig procent van de stemmen te doorbreken, zo dat zijn partij het eindelijk voor het zeggen krijgt en hijzelf bur gemeester kan worden. Die gedachte zorgt bij de andere partijen, die nu samen één grote coalitie vormen, voor veel nervo siteit. De Antwerpse burgemees ter, socialist Patrick Janssens, heeft de partijen opgeroepen kalm te blijven en zich niet ten koste van andere partijen te pro fileren. De enige die daarvan profiteert, waarschuwt hij, is het Vlaams Belang. Tevergeefs. Enkele weken gele den kwam het tot een aanvaring tussen de liberalen en groenen over het 'Stadsplan Veilig'. De li berale wethouder van Veilig heid, Dirk Grootjans, stuurde medewerkers van de sociale dienst en politie op pad om in probleemwijken huis-aan-huis controles uit te voeren, onder meer om te controleren hoeveel personen er op een bepaald adres wonen. Grootjans wil in kaart brengen wie er op welk adres woont en onder welke omstandigheden. Bij probleemgezinnen wordt hulp ingeschakeld. „We keken het af van de walletjesmanager in Amsterdam, die hiermee goe de resultaten boekte. Bedoeling is dat vooral de welzijnssector gaat samenwerken met de justi tie", zei Grootjans.. Straatverbod Volgens de groenen zijn de huis-aan-huis-bezoeken strijdig met de wet op de privacy. Ook het straatverbod voor mensen die overlast veroorzaken, vindt geen genade bij de groenen. Voor de Vlaamse Liberalen en Democraten is de maat dan ook vol. Ze vrezen het ergste als Groen! - hetzij op eigen kracht, hetzij als een gezamenlijke lijst met de socialisten - opnieuw deel zal uitmaken van de coali tie. Ook de christen-democrati sche CD&V is de groenen liever kwijt dan rijk. Johan Malcorps van Groen! laat zich de kritiek niet aan het hart gaan. Hij vindt de uitspraken van de liberale wethouder Van Campenhout voorbarig. „De kie zer beslist of wij wel of niet in de coalitie blijven, niet de libera len. Misschien zijn dit soort uit spraken juist een extra stimu lans om op Groen! te stemmen: wij laten ons ten minste niet op jagen door extreem-rechts." van onze redactie buitenland PEKING - Tyfoon Damrey, de achttiende tropische storm waarmee China dit seizoen kampt, heeft gisteren het vaste land bereikt. Het eiland Hainan in het zuidoosten is als eerste ge troffen. Volgens staatspersbu- reau Nieuw China zijn er zeker zes doden gevallen. Op veel plaatsen is de elektriciteit uitge vallen. Meer dan 170.000 mensen zijn hun huizen ontvlucht voor de ty foon, die windsnelheden van 180 kilometer per uur bereikt. Het is volgens Nieuw China de krachtigste tyfoon in ruim der tig jaar. Op Hainan zijn twee dorpen overstroomd. De bewo ners waren geëvacueerd, aldus de BBC. Op de internationale luchtha ven bij de provinciehoofdstad Haikou zitten duizenden passa giers vast omdat tientallen vluchten zijn geannuleerd.Meer dan 120.000 mensen zijn uit voorzorg geëvacueerd uit Hai nan en de kuststrook van de noordelijker gelegen provincie Guangdong. Op sommige plaatsen op Hainan viel in korte tijd ruim 130 milli meter neerslag. De autoriteiten vrezen voor overstromingen en 1 a nd verschuivingen Damrey trekt westwaarts rich ting het noorden van buurland Vietnam. Ook daar worden ze ker 100.000 mensen uit bedreig de gebieden geëvacueerd. Boven dien zijn 20.000 vissers opgeroe pen terug naar land te varen. Soldaten helpen bij dijkverster- king. Rita Het dodental als gevolg van de orkaan Rita, die het afgelopen weekeinde over de zuidkust van de Verenigde Staten trok, is op gelopen tot zeven. Gisteren zijn in een huis in de stad Beaumont vijf leden van een Texaanse fa milie gevonden. Zij zijn vermoe delijk omgekomen door koolmo noxidevergiftiging, veroorzaakt door een generator die ze ge bruikten nadat de stroom was uitgevallen. ANP/AFP MOSKOU - De Russische autoriteiten hebben het arresta tiebevel tegen de Oekraïense ex-premier Joelia Timosjen ko ingetrokken. Dat meldde gisteren het Russische Open baar Ministerie. Rusland vaardigde in 2004 een arrestatie bevel tegen Timosjenko uit, omdat zij zich ongeveer tien jaar geleden schuldig zou hebben gemaakt aan omkoping van hoge Russische militairen. Het besluit om het bevel in te trekken volgde nadat Timos jenko dit weekeinde zelf naar Moskou kwam om te infor meren over het onderzoek dat naar de zaak loopt. Volgens de Russische justitie is afgesproken dat zij ook in het ver volg vrijwillig aan het onderzoek meewerkt. ANP/AFP GENEVE - Tussen de vier- en vijfhonderd mensen zijn in april omgekomen bij verkiezingen in Togo. De schuld ligt grotendeels bij de staatstroepen, aldus de Verenigde Na ties gisteren in een rapport. Volgens het dossier, van Hoge Commissaris voor de Men senrechten Louise Arbour, zijn ook martelingen en mis bruik niet geschuwd. Westerse diplomaten spraken eer der van 150 doden, mensenrechtengroepen van zeker acht honderd. Het geweld brak uit na de dood in februari van president Gnassingbe Eyadema die er bijna veertig jaar zat. Toen het leger Faure Gnassingbe installeerde als op volger, belandde het land in een crisis. ANP/RTR WENEN - Mohammed el Baradei (63) is gisteren be noemd voor een derde termijn als hoofd van het Interna tionale Atoomenergie Agentschap IAEA. „Onafhankelijk heid en onpartijdigheid zullen mijn werk blijven leiden", beloofde hij na zijn benoeming. El Baradei, ex-diplomaat uit Egypte, leidt het bureau sinds 1997. Hij leidde onderzoek en naar de nucleaire pro gramma's van Irak en Iran. ANP/AFP SYDNEY - Australië moet een nationale commissie instel len die het verdelgen van miljoenen wilde dieren moet coördineren. Dat adviseert een parlementair comité dat heeft onderzocht hoe het land moet afkomen van massa's konijnen, ezels, kamelen, varkens, vossen en ratten. De Sydney Morning Herald heeft dat gisteren gemeld. Hoofdonderzoeker Alby Schultz pleit voor algehele ver nietiging van bepaalde 'geïmporteerde' diersoorten, in plaats van het limiteren van aantallen. Deze diersoorten zijn een plaag geworden en tasten de inheemse soorten te veel aan, aldus het liberale parlementslid. ANP WASHINGTON - Het aantal gewelds- en eigendomsmis- drijven in de VS is vorig jaar gedaald naar het laagste ni veau in dertig jaar. Uit een overheidsrapport blijkt dat vo rig jaar 24 miljoen gewelddadige incidenten, berovingen en overvallen zijn geregistreerd. De regering noemt het rapport een beloning van de harde justitiële politiek. Uit hetzelfde rapport blijkt echter ook dat slechts van 50 procent van alle aanvallen op personen aangifte wordt ge daan. ANP/AFP tische Unionistische Partij. Pais ley wees erop dat er 'geen foto's en geen inventarisatie' van de ontwapening zijn gemaakt. Ver der meende hij dat de twee Noord-Ierse geestelijken die als onafhankelijke getuigen toeza gen op de ontwapening niet on afhankelijk waren. Paisley oor deelde dat de katholieke pries ter Alex Reid en de voormalige voorzitter van de Methodisti sche kerk Harold Good mm of meer door de ERA waren aange wezen. Omdat de IRA pertinent weiger de foto's te laten nemen van de ontwapening, traden twee Noord-Ierse geestelijken op als onafhankelijke getuigen. De ka tholieke priester Alex Reid en de voormalige voorzitter van de Methodistische Kerk Harold Good benadrukten gisteren dat de ontwapening was afgerond. De Chastelain diende gisteren het rapport over de ontwape ning in bij de Britse en Ierse re gering. De geheimhouding die de ontwapening heeft omhuld, was volgens hem onontkoom baar. „Ik begrijp het verlangen van mensen die zo lang onder dreiging hebben geleefd, om het met eigen ogen te zien. Maar ge heimhouding moest onderdeel zijn van het proces om het te la ten slagen." Londen en Dublin reageerden opgetogen op de boodschap van De Chastelain. ANP door Kees Bos en Ton van Lierop BRUSSEL - De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, wil 72 voorstellen in trekken. De voorstellen zijn bij nader inzien niet echt nodig, lei den tot verstoring van concur rentie of zitten al te lang in het besluitvormingsproces. Dat blijkt uit een uitgelekte lijst die de Europese Commissie van daag presenteert in het Euro pees Parlement te Straatsburg. De voorstellen maken bijna een derde uit van alle hangende wetsvoorstellen van voor 1 ja nuari 2004. Brussel had het onderzoek van eigen voorstellen dit voorjaar be loofd. Het is onderdeel van een strategie naar betere en eenvou diger regels. Die moet bijdragen aan meer economische groei en extra banen in de Unie. Op websites en via consultatie van het bedrijfsleven kwamen veel tips en voorstellen binnen voor te schrappen of vereenvou digen wetten en regelgevingen. Een deel van de overbodige voor stellen betreft afvalverwerking. Ook de beoogde richtlijn vooi gewichten van koffie-extracten staat op de lijst. Serieuzer is dat de Europese Commissie ook een voorstel wil intrekken om de weekeinde-rijverboden vooi chauffeurs te harmoniseren. Ver scheidene EU-landen hanteren nu afwijkende tijden, wat lastig is voor bedrijven. WD-europar- lementslid J. Hennis-Plasschae- rt verzet zich fel tegen het schap pen van dit het voorstel „Hiei zakt mijn broek echt van af. Dat voorstel is juist nodig om de ad ministratieve lasten te verminde ren." De Commissie heeft het recht om voorstellen in te trek ken. Maar Hennis-Plasschaert verwacht dat het Europees Par lement niet zonder slag of stool het voorstel over de rijverboden uit handen laat nemen. „We heb ben in 2002 al eens voor een eer ste versie gestemd", zegt de WD'ster, die verder het plan om regels te schrappen steunt .AA/P Golven beuken op de kust in Haikou, de hoofdstad Hainan. van de provincie foto RTR door Henk van den Boom MADRID - De leider van een Spaanse cel van Al Qaeda is gis teren door het hooggerechtshof in Madrid veroordeeld tot 27 jaar celstraf. Zeventien anderen kregen zes tot elf jaar. Zes ver dachten zijn vrijgesproken. Tegen de hoofdverdachte, Imad Eddin Barakat Yarkas, alias Abu Dahdah was 74.337 jaar geëist wegens medeplichtigheid aan de dood van de ruim driedui zend slachtoffers van de aansla gen in de VS op 11 september 2001. De rechter oordeelde dat Abu Dahdah op de hoogte was van de aanslagen, maar dat hij niet schuldig is aan de daden zelf. Wel krijgt hij vijftien jaar wegens samenzwering met de uitvoerders van de aanslagen. Daar bovenop komt twaalf jaar voor het leiding geven aan een terreurorganisatie. Vooral dit laatste wordt in justitiële krin gen als een doorbraak gezien omdat het nu makkelijkei wordt om mensen te vervolger die er van worden verdacht iets te maken te hebben met terreur groepen. Twee andere verdachten teger wie dezelfde hoge straffen wa ren geëist, kregen respectieve lijk zes jaar cel en vrijspraak De journalist Taysir Alony, die voor de Arabische zender Al Ja- zeera een interview maakte mei Osama Bin Laden, kreeg een cel straf van zeven jaar opgelegd. Het proces dat in april begor heeft ruim twee maanden ge duurd en is het eerste grote straf proces tegen Al Qaeda. Hel Spaanse Openbaar Ministeris toonde zich tevreden over de uit spraak. Naar verwachting gaal de aanklager niet in hoger be roep. Of de verdediging zich bi; de uitspraak neerlegt was giste ren nog onduidelijk. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5