Polen in greep van Kaczynski's PZC Het water in Cajun Country rukte vijftig kilometer op PZC Communisten tellen weer mee in Tsjechië AID is van alle markten thuis Tweelingbroers hebben zicht op premier- en presidentschap 27 september 1955 dinsdag 27 september 2005 door Runa Hellinga Een moedervlek in het ge zicht is het enige kenmerk waaraan je Lech en Jaroslav Kaczynski van elkaar kunt on derscheiden. De 56-jarige twee ling, van wie de oudste, Jaroslav, waarschijnlijk de nieu we premier van Polen wordt en de jongste, Lech, serieuze kans hebber is bij de presidentsver kiezingen over twee weken, lijkt zozeer op elkaar dat ze op de middelbare school soms el- kaars proefwerken maakten. De Kaczynski-broers genoten op jonge leeftijd al enige be roemdheid als blonde, blauwo gige hoofdrolspelers in de kin derfilm 'Over een stel dat de maan stal'. Ze studeerden rech ten en speelden begin jaren tach tig een vooraanstaande rol bij de oprichting van de alternatie ve vakbond Solidamosc. Lech werd eind 1981 gearresteerd als lid van het Stakingscomité in Gdansk, Jaroslav was lid van het Comité ter Bescherming van de Arbeiders (KOR) en later uit gever van het blad van Solidar- nosc. Eind jaren tachtig was Lech de rechterhand van Lech Walesa, leider van Solidamosc. Hij was vice-voorzitter van de bond. Be gin jaren negentig werd hij par lementslid, net als zijn broer. Tussen 2000 en 2001 was hij mi nister van Justitie. In 2001 richt ten beide broers samen de Wet en Gerechtigheids Partij (PiS) op, die bij de verkiezingen in dat jaar tien procent van de stemmen kreeg. Lech werd in 2002 gekozen tot burgemeester van Warschau. Zijn broer werd als voorzitter van de PiS tevens fractieleider in het parlement. T elefoongesprekken De broers zijn zeer innig met el kaar. Volgens hun medewerkers voeren ze dagelijks minstens zes telefoongesprekkenGezamenlij - ke publieke optredens vermij den ze echter. Jaroslav, volgens zijn broer de denker van het duo, is wat meer teruggetrok ken. Daarom was Lech ook dege ne die zich kandidaat stelde voor het presidentschap. Jaroslav heeft gezegd dat hij geen premier wordt als Lech de presidentsverkiezingen wint. Maar vervolgens verklaarde Lech dat het een inbreuk op de burgerrechten zou zijn als zijn broer om die reden het premier schap zou moeten laten lopen. In de verkiezingscampagne heb ben de broers zich van hun ge matigde kant laten zien terwijl de PiS eigenlijk behoorlijk radi caal is. De partij wil de herinvoe ring van de doodstraf, is tegen te veel invloed van buitenlandse investeerders en wil minder bui tenlandse invloed in het Poolse bankwezen. PiS is tegen de EU-grondwet, voor een Europe se Unie waarin de lidstaten een grote mate van eigen zeggen schap behouden, inclusief een nationaal vetorecht. De Kaczynski's werpen zich op als hoeders van normen en waar den, het vaderland, gezin (hoe wel Jaroslav ongetrouwd is) en kerk. Als burgemeester heeft Lech de Gay Parade door War schau verboden, omdat hij ho moseksualiteit afwijst. Socialistische visie De broers combineren hun be houdende kijk op de wereld met een socialistische visie op de eco nomie. Die combinatie ver klaart ook hun electorale suc ces. Polen zien weinig in een vrije markteconomie. Een partij die hen belooft dat de sociale voorzieningen overeind te hou den, geen belastingverlagingen door te voeren ten behoeve van de rijken en de verkoop van overheidsbedrijven te stoppen omdat dit te veel arbeidsplaat sen kost, kan op hun steun reke nen. Ook al stemden ze vier jaar terug nog op de sociaal-demo craten. Hoewel de PiS een coalitie zal moeten vormen met het rechts-liberale Burger Platform, (BP) dat wel drastische verande ringen wil, zal er in Polen op economisch terrein de komende jaren niet zo gek veel zal veran deren. Niet alleen omdat het eco nomische programma van de door Carel Goseling Vijftien jaar lang zaten ze in het verdomhoekje. Geen politieke partij wilde met hen samenwerken. De media negeerde hen. Zelfs de vervanging van de traditione le hamer en sikkel door twee kersen met wat groen hielp niet. Maar nu is de Tsjechi sche communistische partij KSCM terug in het centrum van de macht. Met dank aan de sociaal-democratische pre mier Paroubek. Sinds de fluwelen revolutie van november 1989 vochten de communisten tegen voor oordelen gebaseerd op het ver leden. Het feit dat de aan hang onder de bevolking ge staag steeg, van tien naar twintig procent, deed daar niets aan af. Voor de overige partijen bleef de KSCM sym bool voor het communistische gevaar. De onbuigzaamheid van KSCM-leider Miroslav Grebnicek (58) versterkte die houding nog. Was hij niet van 1975 tot 1989 lid geweest van de communistische partij die destijds het land in een ijze ren greep hield? En had hij als professor aan de universi teit van Brno niet de commu nistische idealen uitgevent aan studenten? Of het feit dat Grebenicek heeft aankondigd komende zaterdag op een par tijcongres af te zullen treden, iets met de terugkeer van de KSCM in het centrum van de macht te maken heeft, is de vraag. Het heeft zeker gehol pen. De communisten bleken ineens bereid tot het sluiten van compromissen met de re- gering-Paroubek. Parlemen taire steun die de eerste minis ter maar al te graag accepteer de. Paroubek gaat niets te ver als hij maar aan de macht kan blijven. Toen hij enkele maanden geleden premier werd na een financieel schan daal rond zijn voorganger Gross, was zijn partij CSSD op sterven na dood. Pas op het laatste moment bleken de christen-democratische CDU-CSL en de liberale US-DEU bereid de coalitie onder zijn leiding voort te zet ten. Mits de CSSD de nodige beleidsmatige concessies deed, vastgelegd in een be leidsnota. Paroubek ging met tegenzin akkoord. De beleids nota was 'te rechts' naar zijn mening. Achter de schermen zocht hij toenadering tot de KSCM. En dat leidde vorige week tot een mondelinge af spraak over samenwerking in het parlement. Zo zal de KSCM een naar de eisen van de vakbonden gefor muleerde nieuwe arbeidswet steunen, een wet die KDU-CSL en US-DEU niet zien zitten. KSCM gaat ook met de CSSD mee in een her vorming van de gezondheids zorg, inclusief wetgeving inza ke de zorgverzekering en het aan banden leggen van de kos ten van de zorg. Een privatise ring van ziekenhuizen, waar de CSSD niets voor voelde, is door steun van de KSCM al geblokkeerd. Ook voor een voorstel van de oppositie om de privatisering van het staatsbedrijf Unipetrol te on derzoeken, sneuvelde. Niet no dig vonden CSSD en KSCM. Woordbreuk KDU-CSL en US-DEU be tichten Paroubek inmiddels van woordbreuk. De eerste minister heeft de coalitiepar- ners laten weten dat ze, als ze het niet eens zijn met de gang van zaken, maar uit het kabi net moeten stappen. Samen met de KSCM heeft hij im mers ook een meerderheid in de Tweede Kamer: 111 van de 200 zetels. Tien zetels meer dan met de huidige partners. Dat KSCM en CSSD elkaar nu vinden is niet zo vreemd. Peilingen wijzen uit dat de communisten bij verkiezin gen 52 kamerzetels zouden ha len, elf meer dan nu. CSSD zou juist terugzakken van 70 naar 51. Grote winnaar zou de liberaal conservatieve ODS zijn (van 57 naar 76). KDU-CSL zou gelijk blijven (21 zetels), US-DEU zou uit het parlement vallen. De CSSD moet zich dus profile ren. Premier Paroubek kiest daarbij voor links, op het ter rein van de KSCM. Die partij wil de eigen aanhang vergro ten door te tonen dat met de communisten een verantwoor delijk. sociaal beleid te voe ren valt. GPD PiS zulke heivormingen uit sluit, maar ook omdat beide par tijen zeer verschillende ideeën hebben, dat de nieuwe regering het moeilijk krijgt enig zinnig beleid te ontwikkelen. Radicale plannen als de invoe ring van één tarief van 15 pro cent voor inkomsten- en ven nootschapsbelasting en btw lij ken van de baan. Polen zal ook niet snel de euro invoeren zoals het Platform wil. Verlaging van de uitkeringen is volgens Lech Kaczynksi uit den boze. „Ik vind het ondenkbaar dat gepen sioneerden die 600 tot 800 zloty (150 tot 200 euro) per maand krijgen, nog minder zouden ont vangen. Dat is immoreel." Corruptie Extreem wordt, als het aan de Kaczynski's ligt, de aanpak van communisten die in het verle den 'fout' waren en de aanpak van de enorme corruptie die Po len tot in de hoogste kringen in zijn greep houdt. De broers zijn voor vrijgave van alle dossiers van de vroegere communistische geheime dienst, zodat duidelijk wordt wie daar voor werkte. Daarnaast willen ze iedereen met een communis tisch verleden uit overheidsfunc ties weren. Lech en Jaroslav willen verder een anti-corruptiebureau oprich- door Ans Bouwmans De bewoners van Kaplan in Louisiana dachten aan or kaan Katrina te zijn ontkomen, maar hadden geen rekening ge houden met 'opvolgster' Rita. Nu staat hun Cajun-country on der water. Doodop kijkt Barbara Lemaire naar het water op de weg. Het is bijna een meter diep zeggen om standers. Ergens in de verte ligt haar huis. „Achter de brug", zegt ze. Ingewijden weten dan al genoeg. Daar staat het water heel hoog. Haar man is er een kijkje aan het nemen. Hij kreeg een lift van de brandweer. Maar ook zonder een verslag uit eerste hand, weet Barbara Lemaire de uitkomst al. „De paarden zijn dood. De koeien zijn dood. Het ergste is dat ik de foto's van mijn kinderen niet meegenomen heb. We hadden niet verwacht dat het zo erg zou zijn", zegt ze verslagen. Het is druk op de weg van Ka- plan naar Cow's Island, Forked Island en Pecan Island. Een sliert auto's met boten op aan hangers, militairen met rubber boten, vrachtwagens met paar dentrailers en gewone pick-up trucks begeeft zich op weg naar het water. Af en toe komt er een helikopter over. Buurtbewoners proberen hun huizen in de eerste twee dorpen - Pecan is te ver weg - per boot of met een fourwheeldrive met hoge assen te bereiken. Ze wil len de schade opnemen, en pro beren te redden wat er nog te redden is. „Mijn zwager pro beert er doorheen te komen", zegt Spencer die net als Lemai re aan de waterkant staat te wachten. „Maar hij en mijn zus hebben waarschijnlijk alles ver loren." Veel bewoners uit dit laaggele gen gebied in Louisiana aan de Golf van Mexico zijn tijdig geë vacueerd. „Ze kwamen deur aan deur en zeiden dat we weg moes ten", zegt Lemaire. Maar niet ie dereen wilde weg. Het gebied was gespaard gebleven tijdens Katrina, dus waarom zouden ze bang zijn van orkaan Rita? In Vermilion Parish zijn na Rita zo'n duizend mensen gered, al dus een woordvoerder van de po litie in het district. „Vanmorgen zag ik een oude man die ze net hadden opgepikt. Hij was in een sloot gereden en vast komen zit ten. Helemaal in de war", zegt Bobby Breaux, die even is bin nengewipt bij Suire's kruide nierswaren en restaurant, dat net aan de rand van het onderge lopen gebied ligt. Verloren „Mijn kok Vera heeft haar hele huis verloren", draagt Mary Oels, zijn schoonmoeder, haar steentje bij. „Hé meid, jullie zijn veilig", roept ze vervolgens als er weer een vaste klant haar een voudig ogende spijslokaal bin nenkomt. Iedereen die op weg is naar dit deel van Vermilion Parish doet de zaak van Mary Oels aan. De brandweerchef, de soldaten van de 82ste divisie uit Fort Bragg, bewoners van Forked Island. Ie dereen heeft wel behoefte aan een koud flesje prik, een bemoe digend woord en wat verkoeling van de airconditioning. „De elektriciteitsmaatschappij wil dat we voor hen gaan koken. Binnen een kwartier hadden we elektriciteit", zegt Oels, die even later met gepaste trots wijst op een fraaie recensie van de New York Times die aan de muur hangt. We zijn hier in Aca- diana, de streek waar iedereen een Franse inborst heeft. De klassieker uit de Cajun keu ken, schildpad met pikante saus, moet hier erg goed zijn. Suire's ligt precies 48 kilometer van de kustlijn van de Golf van Mexico, zegt Bobby Breaux ('eten zit in onze cultuur-') die in een pand naast het restaurant een cateringbedrijf runt. Dat mag ver lijken, maar dat was het afgelopen weekend niet. De hele zaterdag bleef het water stijgen in dit zompige gebied vol moerassen, sloten en velden met rijst en suikerriet, zegt hij. De door orkaan Rita veroorzaak te vloedgolf en de aanhoudende harde wind uit het zuiden stuw den het water almaar verder om hoog. „Het reisde door de sloten naar het noorden en overspoelde al les. Gelukkig bereikte het ons ten. Dat zou verdachte privatise ringen van staatsbedrijven moe ten gaan onderzoeken. Dat dient ook te gebeuren met cor ruptiezaken waar politici bij be trokken zijn. Het bureau moet zonder voorafgaande toestem ming van het parlement aan de slag kunnen. Lech ontkent dat de broers een heksenjacht wil len ontketenen maar 'de straf fen voor valse getuigenissen wor den wel heel hoog'. GPD door Famke van Loon Van een verboden aap bij de buurman tot de inge wikkelde administratie voor de mestboekhouding. De con troleurs van de Algemene In spectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw moeten van alle markten thuis zijn. „Je raakt niet snel uitgekeken op dit werk", stellen Rens Kraaijenoord, teamleider van Inspectie West en Gosse Heer- inga, teamleider van Inspec tie Zuid-Nederland eensge zind vast. De inspectiedienst, die bij het grote publiek voor al bekend is van de dierziekte- crises van de laatste jaren, doet meer dan controles op il legaal vervoer van hobbykip- pen. „Het is een instelling die de afgelopen vijftig jaar alle ontwikkeling op het gebied van landbouw, natuur en voedselkwaliteit heeft meege maakt", aldus AID-woord- voerster Anita Douven. De wortels van de inspectie dienst, die dit jaar zijn vijftig jarig jubileum viert, liggen wel verder terug in de geschie denis. In de jaren dertig van de vorig eeuw werd de Cen trale Crisiscontroledienst (CC- CD) opgezet. Die moest bij voorbeeld in de gaten houden dat graanboeren goedkope, buitenlandse tarwe in de cri sisjaren niet als duurdere, Ne derlandse tarwe verkochten. De dienst, die in 1939 een rijksdienst werd, moest na de oorlog toezien op de naleving van de maatregelen van de voedselvoorziening. Toen bleek dat toezicht op de land bouw nodig bleef, zette het Rijk in 1955 de Algemene In spectiedienst op. „Veel mede werkers kwamen in die tijd uit de agrarische sector, veel boerenzonen. Er vond dan eerst 'nestcontrole' plaats, om te kijken of je van goeden hui ze kwam", vertelt Heeringa. Kraaijenoord, die dertig jaar voor de AID werkt, heeft de inspectiedienst zien verande ren van een organisatie 4| ie uitgedeelde processen i baal telde tot de moden* zonodig razendsnelle hard vingsmachine van nu. naast dagelijkse contr^ opsporing is 'de AID ooi crisisorganisatie. De AID bewaakt samen de Plantenziektenkun Dienst (PD) en de Voed» h Waren Autoriteit (VWAj naleving van de wetten ej jc gels op het gebied van la bouw, natuur en voedsel) 51 liteit en -veiligheid. Dat betekent in de pra) (o controleren of de koeien i< oormerken dragen en zei juiste stal staan, of de vee ders geen verboden me: io nen aan de dieren voerg a of mensen geen besche dieren en planten thuis: ben. Invloed De politieke invloed op controle- en opsporingsi is altijd groot geweest. In huidige politieke klimaatl tekent dat steeds meer. d- agenda van het ene op hei |j dere moment kan verand? „Als de politiek zegt <k Rl kippen opgehokt moeteni den, dan moeten wij dati troleren", aldus KraiTa oord. Ook het welzijn vj dieren is hoger op de age r van de AID komen staan. Burgers weten de AID ini o dels steeds beter te „Ze bellen dan bij voort? ),r dat de buurman een aap huis heeft en of dat mag ministerie aan welke co:: Da les voorrang gegeven wc: h De AID is dit jaar een 'ag at schap' geworden, bij het departement insps werk 'inkoopt'. Omdat ene jaar de mestwetga tr goed gecontroleerd die worden en het jaar dar i voorrang aan het toeziet: ei de naleving van de visqu maken de specialisten AID volgens Heeringa sla m meer plaats voor general el 'met een rugzak met conti: lit! techniek'. ANP oil DELTAWERKEN - Het minis terie van Verkeer en Water staat heeft 35 miljoen gulden uitgetrokken voor deltawer ken. Dat staat in de begroting voor volgend jaar. Met het geld kan een begin worden ge maakt met de grote werken die niet alleen Zuiwest-Nederland voor stormvloeden moeten be hoeden, maar ook de sleutel vormen voor verbetering van de zoetwaterhuishouding in een groot deel van ons land. ORKAAN - De wervelstorm Louise heeft het eiland Iwo Ji- ma, bekend uit de Tweede We reldoorlog, geteisterd. De com mandant van de Am eriks!' vliegbasis op het eiland, q geveer 900 kilometer ten den van Tokio ligt, meldde alle gebouwen ernstig zij: schadigd en alle opslagpS sen vernield. BEELD - Bij de Vlissia brug in Middelburg is gis onder grote belangstelling beeldhouwwerk onthulü loco-burgemeester J. KÖgeler. Het stelt een stas merman voor die aan her is, gemaakt door de Haari beeldhouwer Peter de i De vernieuwde bi*ug is eis rig" jaar in gebruik genoms De orkaan Rita spaarde het afgelopen weekeinde de grote raffinaderijen aan de kust van Texas en Loui siana, ook vielen er slechts een paar mensenlevens te betreuren. De meeste schade werd aangericht in het Cajun Country, waar tal van mensen moeten wijken voor het wassende water. foto Jessica Rinaldi/RTR net niet." Dat was geluk heb ben, want anders had de genera tor het begeven en had Breaux zijn hele koeling ('voor 30.000 dollar eten') leeg kunnen ma ken. „Het water bleef stijgen tot een uur of tien 's avonds en op zondagmorgen begon het rap te dalen", weet brandweerchef Anthony Langlinais, die al die tijd een oogje heeft gehouden op het wassende water en zich excuseert voor zijn stoppel baard. Overvallen De hele zaterdag hebben hij en zijn mannen mensen moeten red den die waren overvallen door het water. Op zaterdag waren er vanuit Forked Island en Cow's Island zo'n vijftig telefoontjes naar het alarmnummer, op zon dag nog drie, zegt hij. Allerlei buurtbewoners met plat bodems of rubber boten hebben Langlinais geholpen met de red dingsacties. GPD pagina 5 tyfoon Damrey bereikt vasteland China Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-m Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc,nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voorb einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1.80 Alle bedragen zijn inclusief 6°o BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgei overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envd? >r het Advertentiev Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 M Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend? Tel. (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteran Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het V\ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand d; (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door i de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit sch Postbus 31. 4460 AA Goes. ruiktvcor* dienste"»* „,-ro,-9.Jidigg^ iftelijk melden bf raw Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4