Zeeuws erfgoed in kaart gebracht Een lama is hanteerbaarder dan een ezel 21 Cultuurhistorische hoofdstructuur ONDERWEG dinsdag 27 september 2005 Het was een omvangrijke operatie, maar de resultaten mogen er zijn. Zeeland blijkt nog over aardig wat cul tuurhistorisch erfgoed te beschikken. Monumentale en beeldbepalende gebouwen, historische stads- en dorpsker nen, archeologisch waardevolle terreinen, een verscheiden heid aan landschapselementen. Ze vertellen het verhaal over het ontstaan en de geschiedenis van Zeeland en zijn samen te vatten onder de noemer cultuurhistorische hoofd structuur (CHS). Fort Sint Jan in de Zuiddorpepolder foto's provincie Zeeland dorpsgezichten, de beeldbepa lende gebouwen. Ook zijn de waardevolle bebouwde gebie den uit de periode 1850-1940 in beeld gebracht, voor een deel met behulp van luchtfoto's. Be doeling is dat de gegevens van het project inventarisatie histo rische boerderijen ook worden opgenomen. Bijeenkomsten De gegevens die nu verzameld zijn worden tijdens enkele regio nale bijeenkomsten gepresen teerd. Niet alleen om meer be kendheid te geven aan de CHS, maar ook om van burgers met veel lokale kennis te horen of er aanvullingen en wijzigingen no dig zijn. De bijeenkomst voor Walcheren is vandaag (18.30 uur, filmzaal provincie, Abdij), op vier okto ber volgt Zeeuws-Vlaanderen (18.30 uur, stadskantoor Terneu- zen) en zes oktober is Beveland aan de beurt (19.30 uur, stads kantoor Goes). Aanmelding vooraf is gewenst, via chs@zeeland.nl of 0118-631881. Rinus Antonisse Het oude haventje van Kats Het is nuttig en belangrijk dat het cultuurhistorisch erfgoed is geïnventariseerd en vastgelegd, zegt projectleider Miek Geerts van de provincie. Er was al veel bekend, maar nu is het allemaal gebundeld en per regio tot in detail in kaart en beeld gebracht. Iemand die in de Zeeuwse ruimte aan de slag wil - bijvoorbeeld een gemeente, een overheid, een nutsbedrijf of een projectontwikkelaar - kan met de gegevens zijn voordeel doen. Het kan straks niet meer voorko men dat er bij het ontwikkelen en uitvoeren van een plan ver rassingen opduiken die tijdro vend en kostenverhogend wer ken. Mooier nog, bij het maken van een plan kunnen de cultuur historische waarden tijdig mee genomen worden. De CHS be staat uit een verzameling kaar ten waarop is aangegeven welke waardevolle elementen zich waar bevinden. Naast een aan duiding op de kaart wordt er ook in tekst en beeld informatie gegeven. In opdracht van de provincie zorgde de stichting Dorp, Stad Land uit Rotterdam voor de inventarisatie. „Het is prachtig werk: het verkennen en in kaart brengen van de cultuurhisto rische waarden"vertelt Ger- hardMark van der Waal. „Het hele team van acht mensen en enkele wisselende medewerkers Vestingwerk Retranchement Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt zaterdag 1 oktober een fietsexcursie op Neeltje Jans. Tijdens de excur sie wordt gestopt bij diverse be zienswaardigheden in het na tuurgebied, zoals de slufter, de vogelkijkhut en getijdenpoelen. De tocht begint om 14.00 uur op het parkeerterrein bij het Tops- huis. Deelnemers moeten zelf een fiets meenemen. Kosten €2,-, kinderen tot 16 jaar €1,-, donateurs HZL gratis. Vesting Middelburg is er met plezier mee bezig ge weest. Het was een grote oefe ning." Nu die eenmaal is uitgevoerd, wil de provincie ervoor zorgen dat veranderingen in de CHS (het opduiken van nieuwe ele menten, het verdwijnen van be staande) worden bijgehouden. „We willen de CHS regelmatig verversen. We denken er nog over na hoe we dat precies moe ten aanpakken. Bijvoorbeeld dat er een meldpunt komt waar aan je dingen kunt doorgeven", stelt Geerts. „De Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland kan hier bij een rol spelen en ook is een goed contact met bijvoorbeeld de historische verenigingen be langrijk." Geerts en Van der Waal onder strepen dat het vastleggen van de CHS niet betekent dat daar mee een gebied op slot gaat. „Je gaat er wel zorgvuldiger mee om. Het is behoud door ontwik keling." Nu de aanwezigheid van al die waardevolle histori sche elementen op de kaart staat, is er ook sprake van een zekere uitstraling, vindt Miek Geerts. „De aandacht wordt ge vestigd op de juwelen die er aan wezig zijn." Omdat de CHS straks voor ieder een digitaal te raadplegen is, kunnen ook bezoekers aan de provincie er hun voordeel mee doen. „Voor de toeristische sec tor is het materiaal dat ze kun nen vermarkten", meent Geerts. Van der Waal constateert dat er veel vraag is naar de gegevens. Hij is blij dat sprake is van een groeiende belangstelling voor het cultuurhistorisch erfgoed. De CHS is over de hele provin cie heen gelegd, maar een aantal gebieden springt er wat aanwezi ge elementen, structuren en gaafheid betreft, duidelijk uit. Dat zijn onder meer de drie ge bieden die zijn aangewezen als nationaal landschap: het platte land van Walcheren, West-Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland. Daar naast vallen op de zuidkant van Tholen (met inbegrip van de Pluimpot), de verdronken lan den van Saeftinge en Reimers- waal, de kuststroken van Schou wen en Noord-Beveland (met na me vanwege de inlagen, die de geschiedenis van landwinst en -verlies tekenen), de Oud-Noord-Bevelandpolder als nog heel gave polder, de Staats-Spaanse Linies door Zeeuws-Vlaanderen en het Land van Cadzand. Geerts merkt op dat de CHS ook van belang is voor de bebouwde kommen. Niet voor niets zijn de monumenten en beeldbepalende panden er in opgenomen. Extra zinvol, omdat maar enkele Zeeuwse gemeenten over een ei gen monumentenlijst beschik ken. „Gemeenten en planologen kunnen er hun voordeel mee doen. Het is een gratis handrei king. We zouden graag zien dat ze er bij het ontwikkelen van plannen rekening mee houden." De cultuurhistorische hoofd structuur wordt opgenomen in het nieuwe omgevingsplan van de provincie. Daardoor is het geen vrijblijvende inventarisa tie meer. In het omgevingsplan zal in hoofdlijnen ook uiteen ge zet worden welk beleid de pro vincie wil voeren. Gewerkt wordt nog aan een nota monu mentenzorg en cultuurhistorie en daarin zal uiteraard ook inge gaan worden op de CHS. Voor de burger is een folder beschik baar (via het informatiecentrum van de provincie). Van der Waal geeft aan dat het overgrote deel van de Zeeuwse CHS inmiddels is gefotogra feerd. Hij noemt als voorbeel den de beschermde stads- en De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Temeuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wordt wekelijks bericht over het wel en wee op de Terneuzense kinderboerde rij. Sommige jongens zijn ge woon goud waard. Er zijn immers toch wel leukere dingen te bedenken dan op je vrije za terdag gewapend met een schep te zorgen voor poepvrije fiets en wandelpaden? Maar aan een ezel kan je nu eenmaal niet vra gen om zijn drol nog even op te houden tot hij weer terug is op de kinderboerderij. Laat staan aan 27 ezels én twee lama's, die deze zaterdag meedoen aan de Ezeltjesdag. En dus sluit vrijwil liger Niek 's ochtends de rijen tijdens een wandeltocht naar ca fé De Griete: „Ik vind het echt niet erg om de strontraper te zijn, hoor. Ik heb het zelf aange boden. En het valt allemaal best mee. Bij De Griete zal het wel drukker worden, want dan krij gen de ezels eten. Daarna zullen ze ongetwijfeld hun magen weer legen. Waar ik die poep gooi? Sstt, in de bosjes... da's toch eco logisch verantwoord?" Niek wordt met regelmaat 'opge stookt' door Kees Tromp uit Ezeltjesdag met een vreemde kostganger foto Camile Schelstraete Aalsmeer, die alle ruimte heeft om gekkigheid uit te halen om dat hij zijn twee mega-ezels los in de stoet kan laten lopen. „Ik heb twee Grand Noir de Berry's. Dat zijn heel grote ezels, onge veer 1,25 meter hoog, die uit het hart van Frankrijk komen. Vroe ger werkten ze vooral voor trek schuiten. Ik ben de enige in Ne derland die volbloedexemplaren van dit ras heeft. Ik heb deze die ren ook verkeersvriendelijk ge maakt. Ik kan ze zo los laten lo pen. ze weten dat ze moeten stoppen voor verkeer. Heb ik ze aangeleerd. Het geeft mij de ge legenheid om een beetje te ouwe hoeren met medewandelaars. Je kunt hier wel een beetje suf aan meedoen, maar het is toch veel leuker om wat lol te trappen? Bovendien kom ik door dit soort tochten op plekjes die ik anders nooit zou aandoen. Ik bedoel, wat had ik anders in Temeuzen moeten zoeken?" Naast Kees doen nog zo'n zeventig mensen mee aan de acht kilometer lange trip. „Ze komen echt uit alle uit hoeken van Nederland en Bel gië", zegt beheerster Andrea van de kinderboerderij. „Er doen ook Franstalige Belgen mee. Die trainen nu elk week end. omdat ze volgend jaar met hun ezels naar Santiago de Com- postela willen wandelen. Prach tig toch? Het is de bedoeling van Stichting De Ezelvriend om met dit soort activiteiten mensen te laten beseffen dat ze eerst heel goed moeten nadenken voordat ze een ezel aanschaffen. Want er komt meer bij kijken dan je in eerste instantie denkt." Een ezel moet ook een beetje bij je passen, weet Kees Tromp. „Ik bespeur bij de meeste ezelbezit- ters hetzelfde karakter. Het zijn allemaal zelfstandige, wat eigen wijze mensen. Maar ze houden wel allemaal van saamhorig heid. Net als ezels. Die houden van je voor het leven, zijn heel trouw, maar gaan op een bepaal de manier toch altijd nog hun eigen weg." Matthew van der Loo (12) uit Kuitaart weet daar alles van. Daarom loopt hij vandaag mee met een lama en laat hij het 'ezelwerk' over aan zijn familie. „Het is veel makkelijker om met een lama te wandelen dan met een ezel. Ezels zijn namelijk veel sterker, al is het nog wel las tig dat deze lama nog wat schichtig is. Dit dier is namelijk nog maar negen maanden oud. Hoe wij erbij kwamen om een lama te nemen? Is toch gewoon leuk? We hebben thuis al tach tig koeien, een paard, een geit, vijf honden, schildpadden, ca via's, een hamster, een konijn en een ezel. Een lama kon er dus ook nog wel bij." Deze vreemde kostganger moet overigens aardig aanpoten, want de ezelstoet heeft er flink de pas in. Het is alsof ze ruiken dat er bij De Griete een feest maal wacht. Een automobilist die in de woonwijk Othene ach ter de wandelaars strandt, gaat het echter niet snel genoeg. Om de boel wat op te jutten, drukt hij eens op zijn claxon. „Dan gaan ze zo mooi achterom kij ken, hè!", schatert hij. Nog geen tien tellen later vergaat hem het lachen alweer. „Waar gaat deze groep naartoe? Naar De Griete? Nee toch! Daar woon ik..." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45