Herstel apparatuur ongewis Smeden werken in het vierkant Racoon bekroont geslaagde comeback met gouden plaat Gegevens scholieren nog steeds op internet Van Hoek moest zes jaar wachten op positief bouwbesluit velaar krijgt [1- en werkstraf nor meerdere ergrijpen Trajectcontrole Inbreker betrapt in bedrijfspand Groenewoud 's nachts afgesloten Graafmachine met verf beklad Man beboet voor dronken rijden Hardhandigheid bestraft Lezing over China-expositie nfAnita Janse - Een 35-jarige u uit Axel is gisteren door Middelburgse politierechter van Hemert-Meeuwis veroor- tot vier maanden cel en juur werkstraf. politie vond op 26 januari Ijaar bij de Axelaar een wiet- patroonhulzen, kogel- eten en een ontmantelde jdgranaat. Buren hadden de litie getipt omdat er die dag ;ral sneeuw lag. behalve op t huis van de verdachte. Er a niet gezegd worden dat de ia daarna zijn lesje had ge- fd, (dreiging 12 augustus bedreigde de in het holst van de nacht met een alarmpis- jl,daarbij vergezeld door zijn Dat leverde hem de igende dag opnieuw een be van de politie op en weer de agenten op een voor- id drugs. werden 140 wietplanten in slag genomen en 82 pillen, ver- ledelijk XTC. Dat laatste was iteren nog niet helemaal idelijk, waarschijnlijk gaat tom een groot aantal nep-pil- l Naast de handel in soft- ugs, de verzameling munitie ide bedreiging had de Axelaar th ook schuldig gemaakt aan S illegaal kopiëren van honder- ocd's die hij verkocht. „Dat geen stukje broodwinning", de man gisteren grif toe. fezien hier een man die een le- lijdt naar zijn eigen nor- stelde officier van justitie den Hartog. Zij eiste een ge- agenisstraf van acht maan- d. nip [advocaat van de verdachte nadrukte dat de man bereid is ilp te zoeken voor zijn proble- ai die deels worden veroor- akt door werkeloosheid. Om m alvast een duw in de rich- :g van een baan te geven, «eg de verdachte naast gevan- nisstraf ook een werkstraf op- fad. De borden bij de Zeelandbrug waarschuwen nog steeds voor de permanente snelheidscontrole. Sinds vier maanden is de in stallatie echter onklaar. foto Dirk-Jan Gjeltema door Emile Calon Vier maanden geleden raakte een 57-jarige vrouw uit Roosendaal met haar auto in een slip op de Weg naar de Val bij Zierikzee. Haar auto belandde letterlijk bovenop de vangrail, gleed een paar meter door en kwam met een fikse klap tot stilstand tegen één van de twee poten van het portaal dat de ver keerssnelheid over het Zeelandbrugtra- ject meet. Door die klap raakte de meet- installatie dermate beschadigd dat het portaal in z'n geheel moest worden gede monteerd. Nog steeds is niet duidelijk wanneer het portaal en de bijbehorende apparatuur teruggeplaatst wordt. Wie over de Zeelandbrug rijdt, wordt nog steeds gewaarschuwd voor de tra jectcontrole. Borden maken duidelijk dat de snelheid van de passanten wordt gemeten en suggereren tevens dat over treders van de wegenverkeerswet kun nen rekenen op een weinig malse bekeu ring. Velen weten echter dat de apparatuur voor de trajectcontrole, sinds die nogal ongelukkige slip op 25 mei van de Roosendaalse, niet meer aan de Schouw- se kant boven de weg hangt. Er wordt dan ook wat harder gereden dan een half jaar geleden, zo lijkt het voor de re gelmatige gebruiker van die route Goes-Zierikzee. Zeker in de avond- en nachtelijke uren. Want overdag, als het druk is met bestuurders die niets weten van het tijdelijk ontbreken van de vaste controle-apparatuur, of zich uit princi pe aan de snelheidslimiet houden, is het vaak te druk om met een te hoge snel heid over de brug en het aangrenzende wegvak richting De Val te rijden, Dat komt vooral omdat er voor de brug en het bewuste wegvak een inhaalverbod van kracht is. Die doorgetrokken stre pen weerhouden redelijk wat rijders er van om het gaspedaal dieper in te trap pen. Want één overtreding voor te hard rijden, dat risico durven velen te ne men. Maar een tweede boete, van mini maal 125 euro voor ook nog eens het ne geren van de doorgetrokken strepen, dat tikt wel erg flink aan. Dat risico wordt door sommige bestuur ders alleen genomen, als de voorganger echt te traag rijdt. Sinds de ongewilde sabotage van de meetapparatuur contro leert de politie regelmatig de snelheid van de automobilisten die over de brug rijden. Dat gebeurt in de regel zo'n drie keer per week. „Op willekeurige tijd stippen", aldus politiewoordvoerder J. van Mourick. Onder andere met be hulp van de onopvallende videowagen van de politie. Uit die controles blijkt dat het erg mee valt met het aantal snelheidsovertredin gen. De cijfers van een aantal willekeu rige controles in augustus laten zien dat maar een paar procent van de brugpas- santen in de fout gaat, aldus Van Mou rick. Bij zes controles, op zeer verschil lende tijdstippen, werden alles bij el kaar 5812 auto's gecontroleerd. Daar van reden er 127 te snel. Dat is net iets meer dan twee procent. Bij twee afzon derlijke controles werd zelfs geen enke le snelheidsovertreding geconstateerd. Volgens Van Mourick is dat zeer uitzon derlijk. In de regel houdt tussen de tien en twintig procent van de bestuurders zich niet aan de snelheidslimieten. Een zo laag aantal overtredingen, als nu op en bij de Zeelandbrug. is volgens hem dan ook opmerkelijk. Ondanks het geringe aantal overtredin gen blijft de politie de automobilisten die over deze brug rijden, in de gaten houden. Tot het moment dat de traject controle weer werkt. Wanneer dat is, is niet te achterhalen. De provincie, de wegbeheerder, verwijst door naar de po litie. De politie op haar beurt verwijst door naar het Bureau Verkeershandhaving Openbaar Ministerie. Een medewerk ster van dat bureau in Soesterberg zegt dat we bij het Ministerie van Justitie moeten zijn. Daar vertelt B. Kroon dat de apparatuur nog steeds niet gemaakt is. Hoe lang het nog gaat duren? Daar kan ze geen antwoord op geven. En ze kent ook niemand die dat wel kan. Vol gens haar kan het misschien nog wel maanden duren voordat de apparatuur weer bedrijfsklaar is. „Maar misschien ook wel wat korter." Gedeputeerde T. Poppelaars (verkeer) vindt het ondertussen wel wat lang du ren allemaal. Secretaris H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland idem dito. Wegbeheer der R. de Lange van de provincie meldt echter dat er sinds dat merkwaardige ongeval van de Roosendaalse geen ech te ongevallen zijn gebeurd op en bij de brug. Alleen een paar kleine kop-staart-botsingen. Dat is volgens hem alles. En wat betreft de snelheden op de brug merkt hij weinig verschil met de periode voor de schuiver van de Roosendaalse. Desondanks vind hij het wel tijd worden dat die apparatuur weer wordt geïnstalleerd. Maar wan neer? Dat is ook voor hem een vraag. dinsdag 27 september 2005 15 MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Vlissingen is gis terochtend vroeg betrapt tijdens een inbraak in een be drijfspand in Middelburg. Een medewerker van het be drijf, die na een inbraakalarm naar het pand was gegaan, trof de man binnen aan. Hij heeft de inbreker aangehou den en overgedragen aan de politie. Uit het bedrijf aan de Kleverskerkseweg is niks meegenomen. MIDDELBURG - Het Groenewoud in Middelburg is de komende weken 's nachts afgesloten voor verkeer. De weg wordt opnieuw geasfalteerd. De afsluiting geldt van de Poelendaelesingel tot en met de kruising met de Zand straat. De werkzaamheden vinden plaats van acht uur 's avonds tot zes uur 's ochtends en duren tot en met 30 september en van 3 tot en met 7 oktober. Het verkeer wordt omgeleid. De haltes Koestraat en Nieuwe Haven vervallen tijdens de werkzaamheden, op de Poelendaeles ingel wordt een tijdelijke halte ingericht. NIEUWDORP - Een graafmachine die wordt gebruikt bij de verhoging van de geluidswal langs de Bemhard- weg-West bij Nieuwdorp, is afgelopen weekeinde met verf beklad. De schade bedraagt volgens de politie meer dan vijftienhonderd euro. MIDDELBURG - De verdachte was niet voor het eerst met een slok teveel achter het stuur gekropen. Daarom kwam de 21-jarige man uit Oud-Vossemeer niet meer in aanmerking voor een transactie toen hij op 23 januari van dit jaar voor de derde keer in korte tijd door de politie in zijn kraag werd gevat. Gisteren zat hij tegenover de Mid delburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis om zich voor zijn daden te verantwoorden. ,,Ik heb maar een paar biertjes gedronken en de vorige keren ook. Kennelijk rea geer ik gewoon anders op alcohol", verdedigde de man zichzelf. „Daar is maar één remedie voor", reageerde de rechter; „helemaal niet meer drinken als je nog moet rij den." Conform de eis van de officier van justitie werd de man veroordeeld tot een boete van 300 euro. Als stok ach ter de deur voegde de rechter er ook een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden aan toe. MIDDELBURG - Voor officier van justitie H. den Hartog was het gisteren een uitgemaakte zaak. De 24-jarige ver dachte uit Rilland die werd beticht van mishandeling be schikte niet over veel geduld. „Door uw gedrag is het ons volkomen duidelijk dat u nogal onhandig kunt zijn", rea geerde de officier. Ze eiste een boete van 500 euro omdat de man eind vorig jaar zijn vriendin had mishandeld. Hoe wel de man licht ontvlambaar overkwam, nam politie rechter F. van Hemert-Meeuwis de tijd om het verhaal van de verdachte aan te horen. Daaruit bleek dat de man zijn zelfbeheersing was verloren toen zijn ex-vriendin hem de doorgang belette tijdens een ruzie. „Ik heb haar aan de kant geschoven", zei de verdachte. Zijn hardhan digheid moet hij bekopen met een boete van 400 euro. kunst door Rolf Bosboom GOES - De vier leden van popgroep Racoon kunnen bin nenkort een gouden plaat in ontvangst nemen. Hun succes volle album Another day be reikte gisteren de gouden sta tus. Dat wil zeggen dat er meer dan 40.000 exemplaren van zijn verkocht. Het Zeeuwse viertal, van wie zanger Bart van der Weide en bassist Stefan de Kroon nog in Goes wonen, maakte in april van dit jaar zijn come back. Dat gebeurde tweeën half jaar nadat de groep door platenmaatschappij Sony op straat was gezet, ondanks twee veelgeprezen albums I Till monkeys fly, Here we go, stereo!) en onder meer een op treden op Pinkpop. Bij platen maatschappij Play It Again Sam (PIAS) vond de band uit eindelijk opnieuw onderdak. Het streven terug te keren aan het popfront is met Another day meer dan ge slaagd. De eerste single, 'Hap py family', was nog een be scheiden succes. De opvolger, de ballad 'Love you more', is echter een grote hit, die al we ken in de hoogste regionen van de top-40 staat. Afgelo pen week was het nummer nog op de derde plaats te vin den. In de albumlijst staat de band op de zevende plaats. Racoon is verder een bekende verschijning geworden in al lerlei radio- en televisiepro gramma's. De groep speelt daarnaast overal in het land en stond deze zomer op vele grote festivals, waaronder Rockin' Park in Nijmegen en lowlands. Het almaar groeiende succes is het scenario dat het kwar tet ook voor ogen had. „De eerste single was bedoeld als het terugkomen van de band, een link met het verleden, °ok in muzikaal opzicht", zegt Stefan de Kroon. „Het *as onze bedoeling met de tweede single, 'Love you mo te', een groter publiek te be reiken. Het is wel heel bijzon der dat alles wat je van tevo ren bedenkt, ook lukt en zelfs meer dan dat. Het is een prachtig verhaal geworden." Het drukke bestaan, met veel concerten en media-optre dens, vergt veel van de band leden. „Vorige week hebben we acht dagen aan één stuk door gewerkt. Dat is best zwaar, maar dit is wel precies het bestaan waarvoor we heb ben gekozen." Succesverhaal Het ziet ernaar uit dat het suc cesverhaal voorlopig aan houdt. De belangstelling voor het album is nog steeds groeiende. „We hadden ook nu nog geen gouden plaat ver wacht, maar pas over een week of drie", zegt De Kroon. „Maar zeker de laatste dagen gaat het heel hard." Het na jaar is grotendeels volgeboekt en begin november verschijnt de derde single, 'Laugh about it', die samen met een aantal live-opnamen wordt uitge bracht. Een platina plaat, bij 80.000 exemplaren, wil Ra coon ook niet meer uitsluiten. „We beginnen onderhand te geloven dat het haalbaar moet zijn." De band heeft, zo als zij ook bij het uitbrengen van Another day zei, ambities die verder reiken dan Neder land. In november worden de eerste schreden richting Bel gië gedaan, met optredens in het voorprogramma van Sioen en het bij de zuiderbu ren populaire TMF Cafe. De Kroon: „We hopen dat dat een soort breekijzer wordt. Het is heel moeilijk om in Bel gië voet aan de grond te krij gen, maar het begint de goede kant op te gaan." Concrete plannen voor een volgend album heeft Racoon nog niet. „We zijn altijd wel bezig met nieuwe ideetjes, maar doordat we het ontzet tend druk hebben gehad, zijn die nog niet uitgewerkt. Voor een nieuwe plaat willen we, net zoals bij Another day, echt de tijd nemen, want hij moet net zo goed worden. Voorlopig kunnen we nog wel even op het huidige album voortborduren." door Anita Tournois WESTDORPE - Onder de noe mer 'Vierkant' exposeren negen gildeleden en drie oud-leden van het Gilde van Friese goud en zilversmeden in Galerie 45 in Westdorpe eigen ontwerpen. De tentoonstelling laat zien hoe elk van hen op persoonlijke wijze met dit thema aan de slag ging. Naast deze nieuwe creaties zijn er van alle deelnemers meerdere werken te bezichtigen. Het Gilde van Friese Goud- en Zilversmeden, opgericht 200 jaar nadat de Franse overheer sers de gilden hadden afge schaft, heeft lang niet meer de status van de vroegere vakvere nigingen. De oude gilden contro leerden alles van opleiding tot vestigingsbeleid. Zelfs vakdiplo ma's zijn nu niet meer verplicht. Het huidige gilde is een vereni ging van vormgevers van edel metaal, die het uitdragen, pre senteren en bevorderen van hun vakgebied als doelstelling heb ben. Jaarlijks vindt er een presenta tie plaats in de vorm van een ten toonstelling. Hoe het thema vier kant hun deze maal inspireerde, laten negen gildeleden - Lucie de Blécourt, Harm Bron, Theo van Halsema, Kris Janki, Elske Klik, Albert Kooyker, Douwe van der Velde, Henriette Val- ckx, John Valckx en drie oud-le den Jan Kerkstra, Marion Pan- nekoek en Saskia Zuiderduin - zien in deze expositie. Vanuit een plaat zilver van 15 bij 15 centimeter vervaardigden alle deelnemers een nieuwe crea tie. Voor exposant Bron vormde het thema een regelrechte uitda ging. „Ik ga bijna altijd voor een ronde vormgeving. Nu moest ik aan de slag met een vorm waar ik normaal niet voor kies", licht hij toe. Natuurlijke vormen Een ijsschep en kandelaartjes la ten zien hoe ronde en natuurlij ke vormen hem gewoonlijk inspi reren. Aarde, vuur, lucht en wa ter, vier zilveren vierkante schaaltjes tonen aan dat veran deren soms tot bijzondere resul taten kan voeren. Het materiaal heeft hij stuk voor stuk ver werkt op een verschillende ma nier, naar gelang de beweging van de vier elementen en varië rend van donker mat tot sterk glanzend, de randjes omhoog ge bogen met in de buiging een per- Halssieraad van Henriette Valckx op de 'Vierkant' expo in Galerie 45. foratie met minuscule gaatjes. „Voor dit ontwerp vormde de postzegel mijn inspiratiebron. Die gaan ook naar alle vier de windstreken en hebben ook een geperforeerde rand." Van Halsema paste de strakke en hoekige vorm al toe in zijn werken, zoals het handvat van een fraai gestileerde kan in mat en glanzend aantoont. Een mobi le, een object met in elkaar pas sende beweegbare vierkanten door hem ontworpen voor deze jaarlijkse presentatie, doet sterk grafisch aan. Naast objecten werd het vier kant vaak gekozen voor het ont werpen van een halssieraad. Bij voorbeeld als schakelketting van opengewerkte vierkanten, ontwerp van Henriette Valckx of vierkante broches van Saskia Zuiderduin, die hun speciale uit straling kregen door er met schilderlinnen overheen te wal sen. Ook de kandelaar vormt een dankbaar onderwerp voor de meeste edelsmeden. Een sla- kom met couvert, dipset voor zout en olie, taartschep, lepel tjes en sluitingen voor kunstzin nige ceintuurs zijn andere speci fieke ontwerpen. Of het geboor tesieraad, in de voim van een bol, de buik waarop twee han den rusten, van de hand van De Blécourt. Zij is de schoonzus van Anne Mannaerts, eigenares se van Galerie 45, door wie deze tentoonstelling tot stand kwam. De Blécourt werkt meestal van uit een thema, zoals handen of waterdruppels. Voor haar vormt de natuur de grootste inspiratie bron. Op uitnodiging van het Gilde exposeren ook De Leeuwarder kunstschilder Eddy Sikma en keramist Jan Dekker uit Dokkum hun werken. Land schapsbeelden, zeegezichten en havens in acryl, waarin helder heid en lichtval de composities domineren naast elegant ge vormde vazen, pullen en schalen in meerdere contrasterende tin ten vullen het werk van de edels meden aan. Bijzonder is een in stallatie, Geïsoleerd Friesland, samengesteld met polystyreen schuimplaten, waarop kerami sche koeien hun weg zoeken en door Emile Calon VLISSINGEN - De namen, adressen en (mobiele) telefoon nummers van een fiks aantal leerlingen van ROC Zeeland zijn nog steeds op internet te vin den. Het ROC is volgens woordvoer der E. Looise niet bij machte ze nu allemaal van het net te halen omdat minstens een deel van de gegevens is opgeslagen in het ge heugen van zoekmachines als Google. Het is volgens zijn collega K. de Bruijn wel gelukt de gegevens van een aantal leerlingen te ver wijderen. Als gevolg van een fout bij het testen van de nieuwe elektroni sche leeromgeving 'lekten' die vertrouwelijke gevens van enke le honderden studenten vorige week weg en waren ze via inter net te raadplegen. Toen het ROC ontdekte dat er iets mis was gegaan, werd de bewuste si te uit de lucht gehaald. Dat blijkt echter niet voldoen de. foto Camile Schelstraete die identiek is aan de Friese vlag. Expositie: 'Vierkant', t/m 23 okto ber in Galerie 45, Singel 45, West dorpe. Geopend: do.-zo. 13-17 uur. GRIJPSKERKE - Kunstkenner Nico Out houdt vanavond in boerderijgalerie De Osseberg een lezing over Xianfeng!, de lo pende expositie in Museum Beel den aan Zee in Scheveningen. De tentoonstelling geeft een overzicht van de beeldhouw kunst van de Chinese avant-gar de, vanaf de jaren negentig tot nu toe. Er is werk van vijftien vooraanstaande kunstenaars te zien. De lezing begint vanavond om 20.00 uur (reserveren is gewenst (0118-625284). De Osseberg is gevestigd aan de Singel weg 11, officieel in Grijpskerke maar vlak bij Sint Laurens gelegen. door Emile Calon RILLAND - Zes jaar lang af wachten, hopen en niet verbit terd raken. Mevrouw K. van Hoek schetste gisteren, bij het slaan van de 'laatste paal' van het nieuwe onderkomen van ga- rage-, taxi- en bergingsbedrijf Van Hoek, hoe de medewerkers van het Rillandse bedrijf jaren lang in onzekerheid verkeerden over de toekomst van de onder neming. Zes jaar geleden ontstond het plan te verhuizen van de Halte straat in Rilland naar het indus trieterrein De Poort. Het bedrijf was uit zijn jasje gegroeid. Uit breiden in de Haltestraat kon niet door ruimtegebrek aldaar. De gemeente en de provincie hadden geen bezwaar, maar het Ministerie van Vrom, indertijd onder leiding van J. Pronk, haal de een streep door de plannen. De minister vond dat de Poort van Zeeland zo groen mogelijk moest blijven, aldus Van Hoek. Allerlei procedures volgden tot dat twee jaar later, minister Kamp, de opvolger van Pronk, alsnog akkoord ging met de bouwplannen. Er kon echter niet gebouwd wor den omdat ook een buurman zijn zorgen uitte over de aantas ting van het groene karakter van de bouwlocatie, een gebied dat ingeklemd ligt tussen bedrij ven, een boerderij, een garage en de A58. Toen die horde via procedures tot bij de Raad van State was genomen, bleek dat het energiebedrijf Delta proble men had met de bouw omdat het pand precies onder de ka bels van een hoogspanningslei ding stond gepland. Die hobbel werd ook genomen waarna de buurman met nieuwe bezwaren kwam. „Maar nu. Nu mag er toch gebouwd worden", zei Van Hoek gisteren tijdens een korte feestelijke plechtigheid. Volgens P. van Hoek, een van de vennoten, zijn de bouwkosten in de loop van de zes jaar verdub beld. „Wat we aanvankelijk wil den uitgeven in guldens, moeten we nu in euro's betalen." De Regionale Ambulance Voor ziening Zeeland wordt de buur man van Van Hoek. De ambulan cepost is nu nog gevestigd in een noodgebouw. Die post is tot nu toe alleen overdag bemand. Di recteur J. van de Velde liet door schemeren dat er aan gedacht wordt om, indien nodig, de post in de toekomst permanent te be mannen. Voorlopig is dat echter nog niet nodig omdat in de avond- en nachtelijke uren van uit de andere posten het ooste lijk deel van Zeeland nog goed bediend kan worden. De ambu lancepost Rilland is operatio neel tussen 8.00 en 17.00 uur. Er worden jaarlijks ongeveer 1200 ritten vanuit deze post gedaan. Zestig procent daarvan zijn spoedritten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43