Ruimte om te spelen voor jeugd MET ALLES Van hondenhokje naar LCD Q Dorpsraad Clinge wi een doorstart maken Project in gemeente Sluis Markt voor dierenartikelen Verongelukte Portugees werkte als fruitplukker Vr ÉÊÊ^tf dinsdag 27 september 2005 door Raymond de Frel AARDENBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse jeugd kan zich over een klein halfjaar uitleven op drie nieuwe speelplaatsen in Breskens, Aardenburg en Sluis. De Stichting Speelkwartier West-Zeeuws-Vlaanderen (een initiatief van de gemeente Sluis) start nog voor het einde van dit jaar met de realisatie van de nieuwe speelomgevingen. In Aardenburg wordt op het MIA-terrein aan de Wandeld reef een Romeinse skatetempel gebouwd. Architect S. Mein- dertsma borduurt daarmee voort op het thema van het Ro- ma-project, dat de Romeinse tijd en de Middeleeuwen in Aar denburg, Oudenburg en Malde- gem moet doen herleven. In de tempel hebben skaters alle ruim te voor hun 'flips', 'grinds' en 'slides'. Ook worden er op verzoek van de Aardenburgse jeugd echte goals geplaatst om te kunnen voetballen. Een aparte zuilenga lerij biedt goede verstopplekjes CLINGE - Op kinderboerderij De Cantecleerhoeve in Clinge vindt woensdag 5 oktober tus sen 14.00 en 16.00 uur een markt voor tweedehands dieren artikelen plaats. Alleen materia len zoals paardrijlaarzen, hon- denriemen, vissenkommen of vo gelkooien mogen worden ver kocht. Dieren te koop aanbie den is niet toegestaan. De Cantecleerhoeve bevindt zich op het terrein van De Ster- re in Clinge. en is een prima stek om tikspel- letjes te spelen. De skateliefhebbers uit Bres kens hoeven niet helemaal naar Aardenburg te reizen om hun hobby uit te oefenen. Aan het Molenwater in hun woonplaats wordt een skatebaan gebouwd, die past bij het maritieme karak ter van het dorp. De skatebaan heeft de vorm van een boot. Hel lingen, trapjes en buizen bieden de mogelijkheid om stunts uit te voeren. De kleintjes kunnen zich verma ken op een houten voorplecht. De aanleg van de skatebaan in Breskens begint op maandag 10 oktober. In Sluis pakt de stichting de in richting van het speelterrein bij multifunctioneel centrum De Keure op. Daar is nu nog een ge wone zandbak, maar die wordt omgebouwd tot een zandtafel. Bovendien worden er nieuwe ballenvangers en een klimtoe stel geplaatst. Project In het voorjaar van 2006 zijn de drie nieuwe speelplaatsen klaar voor gebruik. De drie nieuwe plekken zijn door de Stichting Speelkwartier ondergebracht in het project De Ontmoeting, dat financieel wordt gesteund door de Europese Unie, het Rabo bank Stimuleringsfonds, de Stichting Kids, het Onderne mersfonds Sluis en het Oranje fonds. De Stichting Speelkwar tier wil met dit soort projecten de leefbaarheid van het platte land versterken. Jongeren en le den van de dorpsraden vormden werkgroepen om tot dé ideale speelplekken te komen. Eerder werden op een soortgelijke wij ze speelplaatsen aangelegd in Hoofdplaat, Nieuwvliet en Oost- burg. Machteld en Ronny Polspoel met een van de eerste Philipstelevisies. foto Camile Schelstraete door Ronald Verstraten SINT JANSTEEN - Het kan de mensen in het dorp niet zijn ont gaan. Grote plakkaten met Op ruiming aan de ramen en een in middels bijna lege winkel. Ron ny en Machteld stoppen ermee en daarmee komt er een eind aan 75 jaar Polspoel Elektroni- ka in Sint Jansteen. Sensationele, eenmalige aanbie ding: Analoge radio ontvanger met keuze uit 3 kanalen! Dat wa ren nog eens tijden. Kastje van de PTT aan de muur, aangeslo ten op de plaatselijke distribu tiecentrale. Die stond in de win kel van Polspoel aan de Wilhel- minastraat. „Vroeger hadden mensen geen eigen radio. Ze werden aangesloten op de distri butie. Maar op verzoek werden ook grammofoonplaten ge draaid. Dat deden mijn ouders dan zelf," vertelt Ronny. De zaak werd in 1930 opgericht door Ronny's vader. Moeder in het winkeltje en Piet op pad. Om voor de toenmalige PZEM het (bovengrondse) elektriciteits net aan te leggen in Sint Jan steen. Of om installatiewerk te doen in de opbloeiende vlasin dustrie. „Een belangrijke klant. Vooral op Heikant", herinnert Ronny Polspoel zich. De opkomst van de televisie, be gin jaren '50, was een belangrij ke nieuwe impuls. Ronny laat een oud toestel zien. Piepklein beeldschermpje, knopjes aan de achterkant om het beeld bij te stellen. „Dit was het tweede type. Het eerste had een schuin aflopende bovenkant. Dat werd daarom wel het 'hondenhokje' genoemd." Veel mensen konden zich in die tijd nog geen tv veroorloven. Honderden mensen kwamen dan ook naar de werkplaats van aannemer (oom) Leon Polspoel. Daar had Piet een toestel neerge zet om naar de finale van het we reldkampioenschap voetbal te kijken. „Daar hadden we een ho ge mast voor nodig, want het sig naal kwam uit Lopik en er was nog geen steunmast. Aan een tien meter hoge telefoonpaal hebben we toen nog een extra buis van zes, zeven meter lang vastgemaakt." In 1956 verhuisde de zaak naar de Hoofdstraat en in 1968 na men Ronny en zijn broer Martin hem over, waarbij de laatste zich vooral met administratie be zig ging houden. Omdat er steeds meer elektrische appara ten kwamen, werd de winkel grondig verbouwd en uitge breid. Machteld bouwde in de winkel gaandeweg kennis op van de haar toevertrouwde spul len, terwijl de dochters Inge en Petra af en toe bijsprongen. „Terugkijkend op de laatste 50 jaar, kun je zeggen dat geen en kele branche zo'n evolutie heeft doorgemaakt als die van de elek- tro," zegt Ronny. Hij noemt au dio en video. „En nu zijn we het digitale tijdperk binnengetre den." De digitale decoder is vol gens Polspoel echter lang niet voor iedereen een vooruitgang. Hij verklaart dat het geen zin heeft om er een aan te schaffen bij een 'gewone' tv. „Dat probe ren ze nu wel mensen aan te sme ren, maar je merkt alleen kwali teitsverschil bij die nieuwe toe stellen, zoals LCD." Met hun respectievelijk 62 en 59 jaar zijn Ronny en Machteld aan de jonge kant om het bijltje erbij neer te gooien. „Normaal waren we misschien nog wel een paar jaar doorgegaan. Maar toen ze het pand wilden kopen, was dat een goed moment om te stoppen." Het 108 jaar oude pand wordt afgebroken en er komt een nieuw te bouwen zorg centrum voor in de plaats. door Harmen van der Werf WAARDE - De 19-jarige Portu gees die in de nacht van zater dag op zondag omkwam bij een verkeersongeluk vlakbij Krui- ningen, werkte in de fruitpluk in Waarde. Zijn werkgever P. Zandijk is ontdaan. De Portu gees was voor het tweede jaar bij hem. „Je raakt dan toch ei gen aan elkaar." De Portugees was 's avonds bij vrienden op bezoek geweest in Kruiningen. Hij was van plan al leen 'naar huis' te lopen, naar het fruitteeltbedrijf van Zand ijk aan de Meidoornweg bij Waarde. Hij nam de kortste rou te over de Oude Rijksweg. Al leen auto's mogen daar komen. Een 22-jarige automobilist uit Krabbendijke zag de Portugees enrej te laat in het donker hem aan. Zondagmorgen vroeg is Zaï door de politie ingelicht, spreekt van 'een heel trieste g beurtenis'. „Die jongen wer via een uitzendbureau voor tweede jaar bij pns. Hij wooi met twee andere Portugese phj kers - van eind twintig en inl dertig - in een caravan achteri schuur." De Portugese collega's van J verkeersslachtoffer hebbend tact opgenomen met zijn facj in Midden-Portugal. Dezusw de 19-jarige werkte in Zeèj en is ook op de hoogte gesitjj Het stoffelijk overschot woensdag naar Portugal overa vlogen. Bij Zandijk is gisten fruit geplukt, ook door dePortj gezen. Zandijk: „Ze wildenq stilzitten, maar aan de slag." j ken voor het werven van vrij*j ligers, dan doen we dat. Den.fi we leden die zich aanmelda willen we ook ondersteunen. 1 komt toch heel wat op die mg sen af, want het is niet niksq de kar van een dorpsraad te md ken." De gemeente kan de mei we leden door de opstartfq loodsen. Reglementen waar i dorpsraad aan moet voldoa worden door Hulst verstrek!, Vergadering Omdat de raad nu niet actieii gaat de algemene vergadenq die aanstaande woensdag™ gepland was, niet door. Veem tra hoopt voor eind oktober vol doende nieuwe leden te hebt* zodat de bestuurstaken va deeld kunnen worden. „Ik hoo dat we uiteindelijk uitkomeno ongeveer acht leden. Het lid uit alle geledingen van de beval king. Op die manier hebben n voldoende kennis in huis om i in Clinge spelende zaken aam pakken." Wie zich wil aansluiten bij t dorpsraad kan dat melden h Veenstra via 0114 311291. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - De drie leden die Clingse dorpsraad nog telt, wil len een doorstart maken. De dorpsraad is nu niet actief we gens een gebrek aan leden. De meeste leden van de dorps raad zijn onlangs opgestapt. Zij hadden het te druk om zich nog voor de dorpsraad in te kunnen zetten. Wie overbleef was Clin- genaar P. Veenstra en hij heeft inmiddels al twee nieuwe leden om zich heen verzameld. „Dat is nog steeds te weinig om als dorpsraad fatsoenlijk te functio neren. Daarvoor moeten we mi nimaal vier leden hebben." Veenstra heeft de hulp van de Hulster wethouder B. Pauwels ingeroepen om de Clingse raad weer vlot te trekken. „Het is be langrijk dat iedere kern van de gemeente vertegenwoordigd wordt door een dorpsraad", zegt Pauwels. „We zullen er als ge meente dan ook alles aan doen om de dorpsraad weer voltallig te krijgen. Als we kunnen hel pen door foldertjes te laten druk- Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING www.vluchteling.org 1070 3468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42