tewoners wantrouwen metingen fZC PZC Potje jeu de boules vanuit de rolstoel Oud-wethouder Willy Colsen (89) van Sas overleden 1 1 Dorpshuis op zoek naar verloren film over Biervliet 'indmolens Hoofdplaat overschrijden geluidsnorm niet et kenners jken naar igeltrek 'BSMl AüZET Starfighter zet gemeente Schouwen voor het blok Hulst ontvangt 27 ontwerpen FNV helpt met aanvragen toeslag Zeeuws onderzoek naar DBC's Veel kastanjes in Kapelle aangetast Koffie-ochtend Jeugdactiviteiten agenda dinsdag 27 september 2005 fiino van den Broecke jVLIET - De activiteiten- missie van Dorpshuis Bier had een mooi plan voor Jaarlijkse fihnmiddag op 22 her. Ze wilden een unieke vertonen over Biervliet om- tks 1950. De film, waarvan één exemplaar is ge kt. is echter zoek. De film, die werd gemaakt in op dracht van de Blindenbond, be vat beelden van alle scholen, clubs en verenigingen die er toentertijd in Biervliet waren. Rond die tijd is de film eenmalig vertoond in wat nu het dorps huis is. Het leek de activiteiten commissie dan ook leuk om de ze film vijfenveertig jaar later nogmaals aan het publiek te la ten zien tijdens een filmmiddag. Dat plan kan vooralsnog niet doorgan,nu niet doorgaan om dat de film van de aardbodem verdwenen lijkt te zijn. „Dat is toch vervelend, want het is een uniek stukje dorpsgeschie denis en het zou zonde zijn dat het voorgoed weg is", aldus C. de Visser van de activiteitencom missie. De Visser heeft al contact gehad met O. Vosveld, vroeger werk zaam in het gemeentearchief van Terneuzen, en ook wet houder C. Lief ting heeft al naar de film gezocht binnen zijn organisatie. „De film heeft hier wel in het archief gelegen, is wellicht uit geleend en nooit terugge bracht was de reactie van bei den. Wij hopen uiteraard dat misschien iemand de film in be zit heeft en ons deze wil terugbe zorgen." Als de film niet wordt gevonden zal men beelden vertonen van de eerste Biervlietse Geuzenfees- ten in 1973. Voor tips over de film kan men bellen met 06 - 10561644. fFrank van Cooten jTBURG - Omwonenden de vijf windmolens bij ildplaat vinden het geluid de wieken van de turbines steeds niet te harden. Ze ge- daarom niets van de in- van een rapport waarin dat het geluid binnen de Itelijke normen valt. woon niet in een wet, maar KNEUZEN - De natuurbe- trmingsverenigingen De Itkluut en 't Duumpje haken erdag in op World Bird- ich, oftewel Wereld Vogel- dag. ildwijd bieden vogelken- die dag belangstellenden gelegenheid om met hen mee ijken naar vogels, vooral om letten op de bewegingen die ds maken nu de vogeltrek s volop bezig is. De Stelt- it biedt die gelegenheid op plaatsen: bij het Hellegat kovergang gemaal Kampen) devogelkijkhut bij de Gas- (Saeftinghe). Leden van de Ikluut staan daar - afhanke- van weer en vogels - van sopgang tot minimaal 10.00 n van de vogelwerkgroep t Duumpje staan zaterdag 08 00 tot 13.00 op de vogel - kpost bij de vuurtoren van ikens. (Advertentie) (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 20.00 uur KUNST ANTIEK Morgen en donderdag veiling Herengracht 74. 4331 PX. üddelburg. Tel. 0118-650 680 m»w.zeeu w sveilinghuis.nl bezorgklachten: «00-0231231 sp maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; Bterdags tot 12.00 uur ihdactie zeeuws-vla an deren Willem Alexanderlaan 45 Ostbus 145 530 AC terneuzen el: 0115-645769 ax: 0115-645742 mail: redtern@pzc.nl lené Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Wts Bakker (sport) laudeloo 16 Postbus 62 «560 AB hulst fel: (0114)372776 fax: (0114)372771 '•mail: redhulst@pzc.nl Rtieila van Doorsselaer centrale redactie tationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes lel: (0113)315500 (0113)315669 wail: redactie@pzc.nl Tern et •ww.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl in een huis", zei W. Buyssevan de groep Hoofdplaat Tegenwind gisteravond tijdens een informa tie-avond in het Oostburgse ge meentehuis. Deze avond ging over de resultaten van het onder zoek naar slagschaduw en ge luidsproductie van de windmo lens in Hoofdplaat. Dit onderzoek is in opdracht van het dagelijks gemeentebestuur door Schoonderbeek en Partners Adviesbv uitgevoerd naar aanlei ding van klachten van bewoners. Het bureau concludeert aan de hand van meerdere metingen dat de wettelijk gestelde normen niet worden overschreden. De ge meente ziet daarom geen aanlei ding exploitant WEOMte somme ren de molens aan te passen of in het uiterste geval de turbines stil te laten zetten. „Op basis van dit rapport staan we juridisch niet sterk genoeg handhavend op te treden",zei wethouder L.Wille. De bewoners twijfelen echter aan de uitgevoerde metingen van mei tot en met juli. „Ikmoet uit leggen aan mijn kinderen waar om ze niet kunnen slapen. Daar naast is ondanks vele meldingen van geluidsoverlastbij een groot aantal families niet gemeten. We worden er apezot van", zei een aanwezige met stemverheffing. Wille zegde naar aanleiding van de commotie toe dat deze winter opnieuw op een aantal plaatsen wordt gemeten. Kale bomen zor gen immers voor minder omge- vingslawaai.Dit levert een meer zuivere meting op Daarnaastmag een delegatie van de bewoners nog drie tot vier plaatsen aanwijzen voor extra metingen. „Dan houden we ons niet aan de wettelijke eisen, maar meten we wat we horen", aldus wethouder Wille. KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33]|OT3 Meneer Duininck (links) en meneer Accoe zijn in een felle strijd verwikkeld op de jeu de boulesbaan. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Meneer De Vries gaat er eens goed voor staan. Hij buigt licht en laat de bol met uitgekiend effect op de baan ploffen. Prachtige worp, kan haast niet beter. En dus krullen zijn mondhoeken. Dit is kat in het bakkie, een finaleplaats is nu een zekerheidje. Samen met acht medebewoners van het Oostburgse verpleeghuis De Stelle is hij deze maandagmiddag naar Terneuzen gereisd voor een potje jeu de boules op de banen van de seniorenclub van Dow. De mannen zijn psychogeriatische en somatische bewoners, oftewel demente renden en ouderen met een lichamelijke handicap. Elke dinsdagochtend komen deze bewoners bij elkaar in een zoge naamde 'mannenclub', waar ze zich on der het genot van een kop koffie de krant laten voorlezen. Daarna volgt al tijd een activiteit, waarbij de heren een sterke voorkeur voor jeu de boules heb ben. „Het gaat ons er om dat ze niet pas sief in een stoel zitten, maar met dit soort dingen aan de gang blijven. Dit is een sociaal gebeuren en het spelletje vraag coördinatie en concentratie. Je ziet ze ook genieten, ze vinden het prachtig", vertelt activiteitenbegeleid ster Hannie Flikweert. Palingdiner Het wedstrijdje op de banen in sport park De Oude Vaart maakt deel uit van de Verwendag, die De Stelle heeft ge wonnen met een prijsvraag van zorgver zekeraar CZ. De verzekeraar gaf in het kader van het 75-jarig bestaan zes Zeeuwse zorginstellingen een verwen dag cadeau. Waar bijvoorbeeld woon zorgcentrum Antonius in Kloosterzan- de zijn bewoners in oktober op een pa lingdiner trakteert, geeft De Stelle de gewonnen achthonderd euro uit aan een jeu de boulesdag. Maar er is meer. De thuisblijvers kun nen zich in een huifkar laten rondrijden door de polders bij Oostburg en een lunch met bloedworst en hoofdkaas ging er eerder vandaag in als zoete koek. En da's nu natuurlijk een prima basis voor een fanatiek potje jeu de boules. Zo vechten meneer Accoe en meneer Deuninck vanuit een rolstoel een verbe ten strijd, die uiteindelijk met 13-9 in het voordeel van Accoe eindigt. Deu ninck kan er niet mee zitten, hij vindt het uitstapje op zich al geweldig. „Het is echt heel wat jaren geleden dat ik in Terneuzen ben geweest", zegt hij. Voor meneer De Meij geldt hetzelfde. Ook hij geniet met volle teugen en heeft er to taal geen moeite mee dat hij voor de pro motiecamera van CZ even zijn zegje moet doen. Sterker nog, hij neemt voor de gein een loopje met de interviewster. „Ik ben al kampioen geworden!houdt foto Camile Schelstraete hij de schijn op. De Meij is niet hele maal vreemd met het spelletje. Jaren lang hield hij zich bezig met krulbollen. „En dit lijkt er wel een beetje op", vindt hij. Henny Herrebout van de seniorenclub van Dow ziet het enthousiasme van De Stelle-bewoners met genoegen aan. „Dit is voor hun een verzetje, maar voor ons ook. Ons spel wordt er natuurlijk wel door onderbroken, serieus spelen is haast niet mogelijk, maar dat is voor een keertje echt niet erg. En ze zijn fana tiek, hoor. Ik hoorde er net eentje 'rot zak' tegen een ander roepen, omdat ie zo graag wilde winnen." Penningmeester Jan Postma van de se niorenvereniging van Dow wil vaker van dit soort activiteiten houden. „We willen wat meer contacten met 'de bui tenwereld' leggen. Zo komen bewoners van woonzorgcentrum Ter Schorre wei eens naar onze soosmiddagen. Wat ons betreft mogen dit soort middagen vaker op onze banen worden gehouden. Dit terrein is, op zondag en maandag na, el ke dag beschikbaar." door Marcel Modde OOSTERLAND - De Starfigh ter in het weiland bij sloopbe drijf Stouten in Oosterland is de gemeente Schouwen-Duiveland een doorn in het oog. De Ameri kaanse jager is zaterdag neerge zet zonder enige vergunning en dat zint wethouder R. van der Wekken (ruimtelijke ordening) allerminst. Bouwinspecteurs van de ge meente hebben inmiddels pools hoogte genomen bij de nieuwste aanwinst van het autosloopbe drijf. Eigenaar A. Stouten is te verstaan gegeven dat hij alsnog een vergunning moet aanvragen voor de blikvanger op zijn ter rein. De gemeente wil met de procedure duidelijk krijgen of een vliegtuig op die locatie wel kan, aldus de wethouder. Daar toe wordt ook een oordeel ge vraagd van de provincie, die fel gekant is tegen iedere vorm van reclame-uiting langs de wegen. Van der Wekken is sceptisch over de kansen voor de Starfigh ter. „Of het tot een legalisatie komt, valt nog te bezien. Bij mijn weten hebben we geen vliegveld op die plek, dus is het sterk de vraag of dat ding daar thuishoort." Dat er tot zaterdag een cockpit van een Boeing 707 heeft gestaan, schept volgens de wethouder geen precedenten. „De cockpit was ook illegaal. Nu is er weer een nieuwe situa tie die om een afzonderlijke be oordeling vraagt." Totdat ondui delijk is wat er met de - onscha delijk gemaakte - jager moet ge beuren, kan het vliegtuig daar gewoon blijven staan, aldus een gemeentelijk bouwinspecteur. Stouten wacht de actie met een gerust hart af. „De Starfighter is toch veel te mooi om weg te halen?" HULST - Bij de gemeente Hulst zijn 27 inzendingen bin nengekomen in het kader van de ontwerpwedstrijd voor het nieuwe gemeentelijk relatiegeschenk. Bezoekers van het Hulster stadskantoor kunnen tot en met dinsdag 4 ok tober meebeslissen over het winnende ontwerp. Hulst wil een nieuwe litho, die als relatiegeschenk gaat dienen. De gemeente heeft daarom een paar maanden ge leden een algemene oproep gedaan voor het insturen van een aquarel of een tekening. Aan de ontwerpwedstrijd was geen thema verbonden. Er zijn 27 ontwerpen inge stuurd en die hangen nu in de hal van het stadskantoor. Bij de illustraties liggen enquêteformulieren en hierop kunnen bezoekers van het stadhuis hun mening geven en laten weten welk ontwerp hun favoriet is. De beoorde lingscommissie neemt de reacties mee bij de uiteindelijke beslissing. De ontwerper van de winnende illustratie ont vangt 350 euro en het ontwerp wordt vervolgens in hon derd vijf tigvoud gedrukt en gebruikt als relatiegeschenk. TERNEUZEN - Het belastingteam van de FNV afdeling Midden-Zeeuws-Vlaanderen houdt in de maand oktober op drie achtereenvolgende woensdagen inloopavonden om mensen te helpen bij het invullen van hun aanvragen voor de nieuwe zorgtoeslag. De invulsessies zijn op 5, 12 en 19 oktober steeds vanaf 19.00 uur op het adres Guido Gezellestraat 14 in Terneuzen. Aanleiding om deze inloop avonden te houden is de verwarring die er volgens de FNV bij veel mensen zou bestaan. Vooral de zoektocht naar de echte toeslagpartner is volgens het belastingteam van de FNV onduidelijk in die situaties waarbij meerdere bewoners een huishouden vormen. GOES - Het Klaverblad doet onderzoek naar de ervarin gen van Zeeuwse ziekenhuispatiënten met de nieuwe afre- kenmethode voor bepaalde ziekenhuisbehandelingen, de Diagnose Behandel Combinaties. Met een vragenlijst op de internetsite over zorg van de patiëntvereningen wil Het Klaverblad uitvinden welke problemen zich daarbij voordoen. De korte vragenlijst op www.kiesvxetzorg.nl gaat over de wijze waarop patiënten over DBC's worden voorgelicht en hoe correct de patiënten de toepassing vin den. DBC's zijn sinds 1 januari dit jaar in gebruik als afre- kenmethode voor een een klein aantal ziekenhuisbehande lingen die op afspraak worden uitgevoerd, de zogeheten planbare zorg. Een DBC is het prijstotaal van onderzoek, diagnose en behandeling voor een bepaalde aandoening. Voor een aantal DBC's kunnen ziekenhuizen onderling verschillen in prijs, de zogenaamde vrije DBC's. De zorg verzekeraar bepaalt dan in welk ziekenhuis de behande ling kan worden uitgevoerd. KAPELLE - De kastanje- of bloedingsziekte heeft in Ka pelle negen van de tien paardenkastanjes aangetast. De bast van aangetaste bomen barst op den duur open en de bomen lijken te gaan bloeden, vandaar de naam bloe dingsziekte. Uit landelijk onderzoek naar de ziekte is tot nu toe geen duidelijke oorzaak naar voren gekomen. De gemeente Kapelle is van plan de aangetaste kastanjes te laten staan, zolang het landelijk onderzoek loopt. Eigenaar A. Stouten kijkt naar de Starfighter die in zijn weiland staat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Wout Bareman SAS VAN GENT - In zijn woon plaats Sas van Gent is zondag Willy (Henri Marie) Colsen over leden. Hij was onlangs 89 jaar geworden. Colsen drukte bijna drie decennia lang zijn stempel op het gemeentelijk beleid van Sas van Gent, eerst van 1954 tot 1962 als raadslid voor de KVP, daarna tot 1982 onafgebroken als wethouder. Willy Colsen was niet alleen ac tief in de politiek; hij bekleedde op vele maatschappelijke ni- veau's de meest uiteenlopende functies. Toen hij, bij zijn af scheid als wethouder in 1982, werd geridderd, besloeg de lijst van bestuurslidmaatschappen- twee dichtbeschreven velletjes. De geboren Sluiskillenaar be gon zijn carrière als directeur van het arbeidsbureau in Sas. Hij kreeg de politiek met de pap lepel ingegoten. Vader Honoré Colsen, onder meer vermaard om zijn acties voor Vrije Veren, was meer dan dertig jaar raads lid in Terneuzen. Honoré was de vrijbuiter, altijd in de oppositie. Eerst nog lid van de KVP, daar na al snel raadslid namens een 'vrije lijst'. Een man, die in Sluiskil ooit liefkozend 'de eer ste provo van Nederland' werd genoemd. Zoon Willy was rustiger en ope reerde weloverwogen en be dachtzaam. Hij bleef de christe lijke beginsel altijd trouw. Voor al zijn optreden als waarne mend burgemeester van maart 1971 tot februari 1973 (hij ver ving de zieke burgemeester De Boer) deed hem plezier. Die er varing kwam hem goed van pas toen hij vlak voor zijn vertrek ook enige tijd optrad als vervan ger van burgemeester Dusar- duijn. Bij zijn vertrek, terugblikkend: „Loco-burgemeester, dat was een hele fijne tijd. Je doet din- HULST - In dienstencentrum de Lieve in Hulst wordt morgen een koffie-ochtend gehouden. Om 10.00 kunnen ouderen uit de gemeente Hulst naar een ver haal komen luisteren dat Omère Verstraten voorleest. gen, die je als wethouder niet doet. Meer representatie, meer contact met de bevolking. Dat laatste is toch een eerste vereis te voor een burgemeester van een kleine gemeente: lief en leed met de bevolking delen." Dat liet Colsen overigens ook als wethouder niet na. Colsen wordt vrijdag begraven. De dienst in de kerk van de Hei lige Maria Hemelvaart in Sas van Gent begint om 14.00 uur. TERNEUZEN - In buurthuis 't Schelpenhoekje in Terneuzen wordt vanaf vrijdag 7 oktober ie dere vrijdagavond vanaf 19.00 uur disco gehouden voor kinde ren van 8 t/m 12 jaar. Het buurt huis is dagelijks van 15.00 tot 18.00 uur geopend voor de jeugd van 12 t/m 16 jaar. Voor kinde ren van 4 t/m 7 jaar is er vanaf woensdag 5 oktober van 13.00 tot 15.30 een kinderclub. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur; Kaarten, biljar ten, jokeren; De Halle, 13.30 uur; Kaar ten, biljarten, aerobics; 14.45 uur; Koers- bal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutselen; 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur; Kaarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; GROEDE - Lutherse kerk, 10.00 - 17.00 uur: Werk van keramisten; HEIKANT t Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren, HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, Engels, computeren; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljart club; 13.30 uur: Kaarten bieden en joke ren,computeren; 19.30 uur: Stijldansen; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur; Creatieve bijeenkomst; NIEUW-NAMEN Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SINT-JANSTEEN De Warande, 9.30 uur. Computeren; 13.00 uur: Biljarten, 13.30 uur: Ouderenkoor; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; IJZENDIJKE Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst videoclub Zeeuws- Vlaan deren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41