zc reacties op tijging spoortarieven Bedrog ging gezinsdrama vooraf Actie tegen vroege pepernoten valt slecht Onthullen omstreden kabouterbeeld kost moeite Afrikaanse beticht Komrij van heling Russische geheime dienst pakt Bredanaar aan ïiisumentenbond: onbegrijpelijk en schandalig charrelkip ag weer aar buiten Prijsverhogingen Graf doodgeslagen jongen vernield Annemarie Jorritsma geveild Aantal eenoudergezinnen stijgt fors Nieuwe jongerenwebsite van start Begraven in kartonnen kist Heeft kennis zonder normen wel waarde? Fontys antwoordt. Ss;9 A dinsdag 27 september 2005 ■nylan de Gruijl jflAAG - Consumentenorga- zijn woest over de prijs- ^ing die de Nederlandse volgend jaar zullen tren.Het treinkaartje wordt procent duurder. Ook scho nen ouderen met een abon- mt gaan erop achteruit. gersvereniging Rover be- Higt de NS ervan hun maat- functie te verkwan- „Ze doen een greep in de fcnonnee van reizigers die jHiet kunnen ontsnappen", woordvoerder Spithorst, en bejaarden kun- net de auto nemen." Je Consumentenbond heeft Igoed woord over voor de verhoging „Onbegrijpelijk shandalig", aldus woord ster Juliette Ooider. „De feebben geen oog voor hun Schappelijke functie." De (B vindt de tariefstijging van 3,15 pro- jbetekent dat de NS voorlo gen van hun omstreden lom de trein in de Randstad der te maken dan elders, [bedrijf wilde op negen tra- pi tussen de grote steden tol heffen van 10 euro- enkele reis. Die zou bo- de landelijke tariefstij- ïkomen van 1,8 procent. ÜS vinden dat systeem eerlij- in de Randstad meer ook in de dalu- [Na felle protesten van de Uentenorganisaties wordt bdstad-heffing nu toch uit- kid tot 2007. Het ministerie Verkeer en Waterstaat, mee de NS de komende pden overleggen, wil daar •iet op reageren, iats van de Randstad-hef- rerhogen de NS nu de tarie- iöeel het land met hetzelf- ecentage. Verder zijn oude- ajongeren in 2006 nadeli- ÜHAAG - Vanaf donderdag ;en de meeste kippen weer lenscharrelen. Voor tien be en blijven strenge maatre- ivan kracht. Dat heeft het klerie van Landbouw giste- bekendgemaakt. minister Veerman is er sg risico op de vogelpest nu geen nieuwe uitbraken vogelpest in Rusland en Ka- stan zijn gemeld. Daardoor dans dat trekvogels het vi- aeenemen naar West-Euro- ilein geworden. Trekvogels i nauwelijks besmet, onderzoek uitgewezen, man wil daarom de regels Kpelen voor bedrijven die vlakbij een gebied liggen trekvogels rusten. Daar iwel een net komen om con- tussen trekvogels en kippen «hinderen. Bij tien bedrij- fflet trekvogels in de buurt ten de kippen onder een af- scharrelen. GPD ger uit. De korting op het jeugd- abonnement wordt verlaagd van 9 procent naar 6 procent. Verder moeten ouderen meer be talen voor een Voordeeluren- kaart met zeven gratis reisda gen. Die gratis reisdagen zitten nu nog standaard in het Voor deeluren-abonnement 60+. De NS noemen de prijsverhogin gen gematigd. Ze passen binnen de afspraken die zijn gemaakt met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Bovendien zijn ze erop gericht om zoveel moge lijk mensen in de spits te vervoe ren, aldus de NS. „De treinen zitten in de spits al vol, daarom willen we geen korting geven op die tijdstippen", zegt een woord voerder. De prijsverhoging is volgens de NS in lijn met de verbeterde dienstverlening. Zo geeft bijna zeventig procent van de reizi gers de trein gemiddeld een ze ven als rapportcijfers. Ook is in het eerste halfjaar van 2005 een reizigersgroei gerealiseerd van 2,6 procent, ten opzichte van die zelfde periode vorig jaar. De Consumentenbond zegt dat het bedrijf goochelt met cijfers. Zo zijn klanten wel meer tevre den over de kwaliteit die de NS leveren, maar vinden ze de trein te duur. „Maar dat laten de NS gemakshalve maar achterwe ge", zegt Oolders. „De NS ge bruiken de cijfers wel erg crea tief." GPD - Treinkaartje tweedeklas wordt 3,15 procent duurder - Treinkaartje eerste klas wordt nog eens 2 procent extra duurder - Korting op het jeugdabonnement daalt van 9 procent naar 6 pro cent - Afschaffing van korting op 5-retourenkaart - Afschaffing standaard gratis reisdagen op voordeelrenabonne- ment 60+ - Het opstaptarief wordt verhoogd met 0,17 cent van onze redactie binnenland ZWOLLE - Vier mannen ver kleed als sinterklaas en pie ten hebben gisteren in Zwol le een supermarkt beroofd van een winkelwagen vol pe pernoten. De 'overval' is op geëist door de Zwolse actie groep Esthetiek 2004 die wil dat pepernoten niet voor 3 no vember in de schappen ko men te liggen. Bij de actie zijn een 42-jarige man uit Zwolle en een 21-jari- ge man uit Olst aangehouden, aldus een politiewoordvoer der. De supermarkt deed aan gifte van diefstal. De diefstal werd om 11.00 uur gepleegd bij een vestiging van Albert Heijn, Moederconcern Ahold kan de actie niet waarderen, aldus een zegsvrouw. „Ze zijn met de winkelwagen langs de kassa gegaan en daarna weg gerend richting een bestelbus je, daarbij de caissière ge schokt achterlatend. Het was een vervelende situatie. We zien daar het ludieke niet van in." De actiegroep vindt dat de su permarkten misbruik maken van de kinderharten door nu al sinterklaasartikelen aan te bieden. De gestolen peperno ten zijn volgens de actievoer ders later op de dag aangebo den op de Spaanse ambassa de in Den Haag. Herfstverpakking Volgens de woordvoerder van Ahold vraagt de klant nu al om kruidnoten. „Ze zitten in herfstverpakkingen waar geen afbeeldingen op staan van sinterklaas of pieten. Zo werken we mee aan het in stand houden van dit kinder feest." Een actie als deze dief stal doet het concern niet an ders beslissen, aldus de zegs vrouw. ANP ROTTERDAM - De onthulling van het beeld dat in Rotterdam bekendstaat als 'Ka bouter Buttplug', is moeizaam verlopen. Burgemeester Opstelten en de voorzitter van de beeldencommissie J. van Caldenborgh hadden gisteravond de grootste moei te om het doek van het beeld te trekken. Hoewel het niet de plek is geworden die de commissie in gedachten had, is wethouder Stefan Hulman (Kunstzaken) toch blij dat het beeld SantaClaus van Paul McCarthy op de binnenplaats van museum Boij- mans van Beuningen staat. Dat zei de wethouder tijdens een toespraak bij de ont hulling van de zes meter hoge 'Kabouter Buttplug'. De bronzen kabouter houdt een fors soort kerstboom in zijn hand die nog het meest lijkt op een anaal genotsmid del. Die verschijning maakte de afgelopen jaren veel discussie los. Raadsleden vreesden dat het beeld te veel weerstand zou oproepen bij de bevolking. Allerlei lo caties in de openbare ruimte vielen daarom af. foto Ed Oudenaarden/ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Een zoenpartij van zijn vrouw met een vriend zette het leven van een 34-jarige computerdeskundige uit Zoeter- rneer zó op zijn kop dat hij zijn vrouw en twee dochters ver moordde. „Zij had voor mij afgedaan. Ik walgde van haar", zei de man gisteren voor de Haagse recht bank. De moorden zelf pleegde hij naar eigen zeggen 'uit pa niek'. De verdachte schetste het beeld van een man die van zijn vrouw af wilde maar het niet kon. Hij vond dat ze een heel slechte rela tie hadden, maar dat een schei ding door haar gedrag en uit spraken onmogelijk was. Getui gen vertelden een ander ver haal. Claudia zou dol op haai man zijn geweest. „De essentie is dat er een grote leugen is ge weest", hield de rechter de ver dachte voor. En waar de man verklaarde dat hij in paniek han delde, bracht de rechter daar te genin dat zijn daden 'heel erg be rekend' klonken. De man uit Zoetermeer doodde zijn vrouw en kinderen één dag voordat zijn Poolse vriendin thuis op be zoek zou komen. Zijn vrouw wist niets van zijn buitenechte lijke relatie. Tegen de vriendin had hij ge zegd dat zijn vrouw en kinderen weg waren gelopen en vermist werden. Hij speelde met het idee om de afspraak af te zeggen en zijn relatie op te biechten. Maar hij deed het niet. 'In pa niek' besloot hij midden in de nacht tot de moord op zijn sla pende vrouw. Zijn kinderen doodde hij omdat hij wilde dat die bij zijn vrouw zouden zijn. Volgens een psycholoog kwam de verdachte tot zijn.daad om dat een leven van leugens dreig de uit te komen. De Zoetermeer- der had naast de Poolse nog een andere vriendin, een collega. Daarvoor had hij jaar een ver houding met de tien jaar jonge re dochter van een collega. Na de moorden volgden nieuwe leugens. Hij liet de Poolse vrien din gewoon komen. Beiden had den een 'gezellig' weekeinde en deelden het bed. Aan familie van Claudia stuur de hij sms-berichten dat hij met de kinderen naar een zwempara dijs was geweest. Na het week einde liet hij een buurvrouw bij hem thuis aanbellen omdat hij geen contact met zijn vrouw kon krijgen. Toen die ook geen contact kon krijgen, meldde hij de politie dat zijn vrouw werd vermist. De man hield zijn leugens tien dagen vol. Hij liep tegen de lamp toen de politie er achter kwam dat hij een relatie had met zijn collega. Tijdens huiszoe kingen werd bloed gevonden waarna de verdachte toegaf. Ook tijdens de verhoren van een psychiater en psycholoog nam de man volgens de rechter een loopje met de waarheid. „U zei telkens: 'help me alstublieft, ik weet niet waarom ik het gedaan heb'. Maar uw relatie in Polen hield u geheim." GPD 'A WMéi. 05- QOk-T££, HgNK .JE. W/i- TOCH NIBJT X)0\)Gflf\N £N' N 15T~ éfTAJS W£~TBM W/AA/e A/W BREDA - De Russische geheime dienst FSB heeft een Neder lands kunstwerk in beslag geno men. Het kaartspel van Colin Pe ters uit Breda zou staatsondcr- mijnend zijn, liet de kunstenaar gisteren weten. Het spel bevat portretten van kopstukken uit de Russische po litiek die betrokken zijn bij de bloedige strijd in de deelrepu bliek Tsjetsjenië. Peters stuurde begin september 120 kaartspellen naar een mu seum in de plaats Jaroslavl. De conservatrice van het museum had Peters laten weten dat zij het werk niet kon tentoonstel len, maar wilde er wel voor zor gen dat de spellen bij galeries in Moskou terecht zouden komen. Het postpakket werd echter ge opend door de directrice van het museum, die niet gediend was De Bredase kunstenaar Colin Peters met zijn kaartspel dat volgens de Russische geheime dienst staatsondermijnend zou zijn. foto Ed Oudenaarden/ANP EMMELOORD - De familie Mansveld uit Emmeloord is er kapot van. Voor de tweede keer in korte tijd is het graf van hun eerder dit jaar doodgeslagen zoon Jarno ver nield. Vader H. Mansveld deed gisteren meteen aangifte. Hij vermoedt dat het om een doelbewuste actie ging De 19-jarige Jarno Mansveld overleed afgelopen juli. Hij had een paar dagen eerder enkele fatale klappen opgelo pen tijdens het uitgaan. Mansveld vermoedt dat het in bei de gevallen om dezelfde personen ging. ANP ALMERE - De Almeerse burgemeester Annemarie Jorrits ma gaat een avondje uit met Frank328 (internetnaam), die daarvoor 6500 euro betaalt. Ztephan (ook internet naam) is voor 1201 euro een dagje hulpburgemeester van Lelystad. Jorritsma en haar Lelystadse collega Chris Leeuwe lieten zich via Marktplaats.nl veilen. De opbrengst van de veiling is bedoeld voor het Prinses Beatrix Fonds. Die gaat van het geld een zeilschip voor mensen met een handicap inrichten. Frank328 gaat met de Almeerse burgermoeder naar de première van de ope rette Der Vetter aus Dingsda. ANP VOORBURG - Het aantal eenoudergezinnen is de afgelo pen vijf jaar fors gestegen, vooral onder allochtonen. Het aantal groeide met 60.000, van 384.000 naar 444.000. Het aantal Marokkaanse en Turkse eenoudergezinnen is nog betrekkelijk klein (9000 en 13.000), maar laat een sterke toename zien met respectievelijk 46 en 42 procent. Dit blijkt uit cijfers die het CBS gisteren heeft vrijgege ven. Onder Antillianen was de toename met 28 procent ook groter dan gemiddeld. ANP DEN HAAG - Jongeren kunnen voor advies over relaties en geweld vanaf donderdag terecht op de website Stayin- love.nl. Op de internetsite staat een aantal 'do's' en 'dont's' voor een goede relatie en de site verwijst naar in stanties waar jongeren terechtkunnen, als ze te maken krijgen met relationeel geweld. Ook bestaat de mogelijk heid om online een relatietest te doen of een relatietip te plaatsen, waar andere bezoekers op kunnen stemmen en reageren. Stayinlove.nl is een initiatief van de Zuid-Hollandse psy chische zorginstelling Parnassia, TransAct (expertisecen trum op gebied van seksueel geweld), het Trimbosinsti tuut en het Riagg Zwolle. ANP MAASBRACHT - Sinds kort heeft Nederland goedkope kartonnen lijkkisten. Waar een gemiddelde houten kist 750 euro kost, gaat het kartonnen exemplaar al voor 150 euro over de toonbank. Directeur P. Knoben van onderne ming Seker uit Maasbracht bedacht 'de Coffin Cover' toen hij zijn studie commerciële economie afrondde. De kist van golfkarton met daarin het lijk wordt in een houten kist geplaatst. Vlak voor de uitvaart wordt het hout om de kartonnen kist weggehaald en de kartonnen kist verbrand of begraven. ANP van onze redactie binnenland neem niet echt stelling", zegt Pe ters over het spel waarin onder anderen president Poetin en re bellenleider Maschadov voorko men. „Het spel toont dat er al leen maar verliezers zijn. Ik wil mijn steentje bijdragen aan het publieke debat." De kunstenaar vindt het vooral vervelend dat de conservatrice is opgepakt en waarschijnlijk haar baan kwijt raakt door het voorval. De directie van het Breda's Mu seum, waar het werk van Peters eerder te zien was, stuurt een brief naar Rusland om protest aan te tekenen tegen de inbeslag name. Intussen is Peters bezig het kaartspel via een andere weg Rusland binnen te krijgen. Volgende week vertrekt hij weer naar het land. „De conservatri ce heeft me laten weten dat het te gevaarlijk is, maar het lijkt mee te vallen. Het is waarschijn lijk een paranoïde reactie van de FSB geweest." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De dochter van de Zuid-Afrikaanse dichteres In- grid Jonker, Simone, heeft een klacht ingediend tegen haar oom die zich volgens haar schul dig maakte aan diefstal van haar moeders nalatenschap. Voor een habbekrats verkocht hij brieven, dagboeken, manu scripten en foto's van de dichte res aan de Nederlandse dichter/ schrijver Gerrit Komrij. Komrij staat daardoor nu als heler te kijk. Dat meldt het kwartaalblad Zui delijk Afrika dat deze week ver schijnt. Ingrid Jonker, die veer tig jaar geleden zelfmoord pleeg de, werd op haar sterfdag uitge breid herdacht. Daarmee laaide ook de kwestie van haar nalaten schap weer op. Het zit bewonde raars van Ingrid Jonker enorm dwars dat Komrij met haar lite raire nalatenschap aan de haal ging. Zij vinden dat Komrij het materiaal weer terug moet ge ven aan de rechthebbenden in Zuid-Afrika. Volgens de biogra fe van Ingrid Jonker, de journaliste/schrijfster Petrovna Metelerkamp, gaat de kwestie te rug tot het overlijden, in 1997, van Ingrid's oudere zus, Anna Biaros (geb. Jonker). Zij heeft de nalatenschap van Ingrid tot haar overlijden onder beheer ge had. De zoon van Anna, Antho ny Biaros, heeft de erfenis van Ingrid Jonker daarna voor 6250 euro aan Komrij verkocht. Metelerkamp is ervan overtuigd dat Komrij destijds niet wist dat Biaros daarmee wederrech telijk handelde. „Anthony Bi aros heeft echt met de bezittin gen van Ingrid geleurd en Kom rij zelfs gedreigd de spullen lie ver in zee te gooien als hij niet op de vraagprijs in wilde gaan", aldus Metelerkamp. „Omdat Komrij in het buiten land woont, is het voor de erven onbegonnen werk om te begin nen aan een peperdure juridi sche vordering. Dat kan de In grid Jonker Trust, de rechtmati ge eigenaar van de nalaten schap, niet betalen." Komrij liet gisteravond weten verbaasd te zijn over de publici teit rond een oude zaak. „Nie mand anders wilde de nalaten schap hebben en daarom heb ik die maar gekocht", aldus Kom rij. „Ik dacht dat het anders ver loren zou gaan. Pas daarna zijn er mensen wakker geworden en ben ik de boeman van de familie geworden." Komrij zei dat het materiaal nog altijd in koffers zit en dat hij er wel een keer voor zal zorgen dat de nalaten schap op de goede plek terecht komt. ANP (Advertentie) van de inhoud en de FSB inscha kelde. Niet veel later werd het kaartspel in beslag genomen en moest de conservatrice mee voor verhoor. „Het gaat wel over het Tsjetjeense conflict, maar ik Tontys www.fontys.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3