Theater voor 21 miljoen mogelijk Haast leidt tot liefde voor Molenwater MET ALLES PZC Huisartsenpost voor Walcheren scoort voldoende (3 WD-fractie Middelburg twijfelt aan stabiliteit van afspraken CDA en PvdA Onderzoek naar nieuwe manier van afrekenen in ziekenhuis Èêf. tkÉSêlZJ VLUCHTELING dinsdag 27 september 2005 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor 21 mil joen euro moet een theater kun nen worden gebouwd aan het Molenwater. Dat theater kan dan ook nog een kleine zaal en filmzalen bevatten. Dat zei wethouder A. de Vries gisteren tijdens een vergadering van de commissie algemeen be stuur. Adviesbureau Toornend en Partners zou die berekening bevestigen. Uit eerdere berekeningen van dat bureau bleek dat een thea ter op het Molenwater ruim tien miljoen euro duurder zou wor den. Volgens de Vries zit het ver schil in de parkeerkelder die eerst werd meegerekend. „In Alphen aan den Rijn wordt vrij dag een theater geopend waar van de kosten minder dan 18 miljoen euro bedroegen." Ook dat theater heeft een kleine zaal en filmzalen, net als het theater dat Middelburg wil bou wen. Ton per maand Het plan om aan het Molenwa ter te bouwen heeft nog steeds geen officiële status. Het is niet bekend wanneer het college daar een besluit over neemt. Het is ook nog niet bekend wanneer een besluit wordt genomen over de toekomst van de bouwput. Zolang die open blijft liggen, kost de put de gemeente een ton per maand. „Is het niet raad zaam om met gezwinde spoed aan die vreselijke put te begin nen?", vroeg J. van Dijk-Sturm (WD). „En niet onderzoek op onderzoek te stapelen om de be sluitvorming uit te kunnen stel len?" Afgeschreven De beslissing over de bouwput is financieel van belang. Als er geen openbare parkeergarage komt, moet de ruim zes miljoen euro die in de bouwput was geïn vesteerd in één keer worden af geschreven. De Vries bezwoer de commissie dat het college in ieder geval dat geld veilig wil stellen. „In het akkoord tussen CDA en PvdA staat dat we bekij ken of er een garage van drie la gen aan de Zuidsingel komt, of dat er mogelijkheden zijn om parkeerplaatsen elders te ma ken." De gemeente moet dit jaar en ko mend jaar wel het geld afschrij ven dat al in het theater zelf was gestoken, ruim 8,2 miljoen euro. Het college heeft in middels voorstellen gedaan om dat gat in de begroting te dich ten. Van Dijk-Sturm twijfelde aan de stabiliteit van het ak koord dat PvdA en CDA hebben gesloten. Ze sprak de vrees uit dat de PvdA de afspraken niet nakomt. „Ik heb al begrepen dat partijen die eerder roet in het Was het aanvankelijk de duurste en dus minst aantrekkelijke optie, nu heeft het er plots alle schijn van dat de nieuwe schouwburg in Middelburg op de plaats van de oude komt - aan het Molenwater. Een vreemde manoeuvre, die voortkomt uit plotselinge compromis-drang van de fracties van PvdA en CDA. foto Ruben Oreel eten hebben gegooid geen open bare garage willen. Dan hebben we 14,5 miljoen euro in de put gegooid." GOES - Het Klaverblad doet on derzoek naar de ervaringen van Zeeuwse ziekenhuispatiënten met de nieuwe afrekenmethode voor bepaalde ziekenhuisbehan delingen, de Diagnose Behandel Combinatie (dbc's). Een vragenlijst op www.kies- metzorg.nl gaat over hoe patiën ten over dbc's worden voorge licht en hoe correct ze de toepas sing vinden. Dbc's zijn sinds 1 januari in gebruik. Een dbc is het prijstotaal van onderzoek, diagnose en behandeling voor een bepaalde aandoening. Voor een aantal dbc's kunnen zieken huizen onderling verschillen in prijs. De zorgverzekeraar be paalt dan waar de behandeling wordt uitgevoerd. Ineens wordt het Molenwater ge noemd als locatie voor een nieuw theater in Middelburg. Een keuze die is ingegeven door haast en de wens om tot politieke overeen stemming te komen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nog geen maand gele den leek het Molenwater definitief afge schreven als locatie voor het nieuwe theater. De plaats waar nu de oude schouwburg staat, was niet eens één van de vier opties waaruit de gemeente raad mocht kiezen. De kavel is te klein voor een groot thea ter, concludeerde adviesbureau Toorn end en Partners. In de buurt zijn boven dien geen parkeervoorzieningen. Het adviesbureau rekende voor dat er een kelder met 250 plaatsen moest worden gebouwd om het gebrek aan parkeer plaatsen te compenseren. Door die kel der werd het Molenwater met voor sprong de duurste van alle onderzochte locaties. De plotselinge liefde voor het Molenwa ter is dan ook niet ingegeven door ste denbouwkundige, technische, finan ciële of zelfs maar culturele overwegin gen. Die liefde is een politiek compro mis, geboren uit een bestuurlijke crisis. Het CDA moet, gedwongen door de meerderheid van de raad, tegen zijn zin meewerken aan een theater op een an dere locatie dan de Zuidsingel. Kiezen voor de Punt, de eerste liefde van de Pv dA, zou te veel gezichtsverlies beteke nen. Het CDA moest al veel kritiek op de PvdA inslikken om de coalitie voort te kunnen zetten. Met het Molenwater houdt de PvdA het theater in de binnen stad, het CDA lijkt door het akkoord toch de vurig gewenste parkeergarage aan de Zuidsingel te krijgen. Volgens het compromis wordt dat straks een openbare garage. analyse Die parkeerkelder kan de splijtzwam worden voor een volgende coalitie met het CDA en de PvdA. Om een rendabe le parkeerkelder te bouwen, lijkt het noodzakelijk om de bouwput af te ma ken. Er zal vermoedelijk in ieder geval meer dan één laag ondergronds ge bouwd moeten worden. Voor de PvdA was het gebrek aan draagvlak voor doorbouwen één van de argumenten om te stoppen met de bouw van de par keergarage en het theater. Dat argu ment geldt natuurlijk met dezelfde kracht voor een garage met apparte menten er bovenop. Het is de vraag hoe ver en hoe diep de PvdA wil gaan. Het compromis over het theater kwam twee dagen na de verzoening tussen de twee partijen. Haast lijkt het sleutel woord te worden in dit dikke en inmid dels pijnlijke dossier. Vijf jaar geleden werd, onder druk van de arbeidsinspec tie, binnen een paar maanden besloten om te gaan bouwen aan de Zuidsingel. Uitstel van de beslissing zou sluiting van de afgekeurde stadsschouwburg be tekenen. Vorige maand nam de gemeen teraad nauwelijks de tijd om grondig te debatteren over het theater. De bouw aan de Zuidsingel werd na een uiterst karige discussie en langdurig gehak ketak over de vergaderprocedure afge blazen. Voor Middelburgers is inmiddels niet meer te volgen wat de politiek wil met het toekomstige theater. Moet het een theater worden voor grote producties? Komt er een grote zaal in? En wat ge beurt er met het filmtheater? De keuze voor het Molenwater is, net als de keu ze voor de Zuidsingel dat was, ingege ven door tijdsdruk en de wens om tot politieke overeenstemming te komen. Van een visie op het toekomstige thea ter is geen sprake. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De huisartsen post Vlissingen wil een eigen, be scheiden apotheek. Binnenkort overlegt de post daarover met apothekers, zorgverzekeraar CZ en Ziekenhuis Walcheren. Dat zei interim-directeur F. Hen driks gisteren in Vlissingen, waar patiëntenplatform Het Klaverblad een onderzoek naar de tevredenheid van gebruikers van de huisartsenpost voor Wal cheren presenteerde. De Vlissingse huisartsenpost kreeg een 7,6 als gemiddeld rap portcijfer. Ruim de helft van de tweehonderd ondervraagden gaf de post een dikke acht. Niet gek voor de twee jaar jonge orga nisatie, vond Hendriks. Het is een oude wens van de huisartsen om een kleine voor raad veelgebruikte medicijnen op de post te hebben, vertelde Hendriks. Veel patiënten vinden het moeilijk om 's avonds of 's nachts de dienstdoende apo theek te vinden. Bovendien wil len ze na een bezoek aan de Vlis singse post niet nog eens naar Middelburg of Oost-Souburg rij den. Een ander kritiekpunt, de zware toegangsdeur bij de Vlis singse post, is inmiddels in be handeling genomen, meldde de directeur. Er wordt een elektro nische bediening geïnstalleerd. Onbekendheid met het feno meen huisartsenpost deed twee jaar geleden een storm van kri tiek oplaaien, toen de huisart sen hun diensten in avonden, nachten en weekeinden bundel den in een centrale praktijk naast het Ziekenhuis Walche ren. Nu noemen patiënten het prettig dat de post er is en zien ze meer voor- dan nadelen: ie dereen weet waar altijd een arts te vinden is, de bereikbaarheid is ook telefonisch goed en de me dewerkers zijn vriendelijk. Wel schort het aan de uitleg die de huisartsenpost geeft: weini gen kennen de tarieven, de thuis bezorgde folders met telefoon nummers zijn doorgaans zoek en mensen zien de medisch: tenten aan voor telefonisten a der deskundigheid die vo® veel vragen stellen. Dat moetj df ders, vindt Het Klaverblad. Overigens blijkt de oordeelkn digheid van de medisch assise ten aan loket en telefoon zeers curaat, stelt de patiëntenorgaj satie. Het medisch triage teem, waarbij door vragf ernst van de klacht wordt schat, werkt uitstekend, viri< de patiënten. Wel blijkt 'spoed' voor ten wat anders dan voor arts Wat de ondervraagden inscfca ten als zeer urgent, vonden ar sen meest matig tot weinig ij gent. Eén op de vijf patiënt gaf aan achteraf de ernst va zijn klacht toch minder te vu den. Eentiende van de patiënte houdt terugkijkend vast aanhf spoedeisende karakter. De grot bezorgdheid van patiëntenisi den temeer om patiënten uit te leggen waarom zij sl een advies krijgen of een huisbe zoek geweigerd wordt, vioj Het Klaverblad. Ook is hett* langrijk om mensen in de wacht kamer uit te leggen waarom z lang wachten moeten. Nu ko men lange wachttijden voorzei der uitleg over de reden. Klantenpanel Van de ondervraagden gavent mensen aan in een klantenpas te willen meedenken over oplos singen voor de gemelde kntid Directeur Hendriks aanvaank hun hulp gisteren graag. De Walcherse uitkomsten ii men sterk overeen niet die n het eerste onderzoek van S Klaverblad, vorig jaar, naard huisartsenposten in Temeua en Oostburg. De 227 patiènï daar gaven de posten een ij Grootste kritiekpunten wan eveneens de informatievoora ning en de wacht- en reistijde Driekwart bleek onbekend më de tarieven van de huisarts posten, een derde klaagde la ger dan vijftien minuten te ra zen naar een post. Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. JH.;' STICHTING www.vluchteling.org t070 3468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34