zc jezondheidsnota is magertjes PZC Niet trekken aan een dood paard Recordaantal deelnemers schoolzwemtoernooi 11 niorenraad op zoek naar knelpunten op Schouw en-Duiv eland AAZET oor Credo in acobuskerk iRenesse ■Mi agenda Sasse oud-wethouder overleden Tuincentrum failliet Inbraken in auto's Vlissingen Bezwaren tegen plan Kamperland Opknapbeurt voor begraafplaats Bruinisse Verongelukte Portugees werkte als fruitplukker dinsdag 27 september 2005 Esme Soesman [IKZEE - De Seniorenraad juwen-Duiveland onder- of de regionale gezond- Isnota wel voldoende recht aan ouderen op Schou- .Duiveland. De nota Ge- Iheidsbeleid in uitvoering 1-2008 voegt weinig nieuws en is uiterst summier waar senioren betreft, stelt de Seniorenraad wil in kaart igen of er op Schouwen-Dui- nd speerpunten op het ge- van gezondheidszorg zijn extra gemeentelijke aan- it behoeven. Zo zal onder het puntenlijstje dat het iesorgaan al eerder eens op- de naar aanleiding van de [0 (Wet Maatschappelijke lersteuning), nog eens wor- nagelopen. Aanleiding is de stok Gezondheidsbeleid in oeringdat eind vorig jaar is ■esenteerd. kale versie r door de gemeenten in de terschelderegio gezamenlijk [oduceerde nota is reeds in a van dit jaar door de ieenteraad van Schouwen- j/eland goedgekeurd. De Se- tenraad verkeerde echter in seronderstelling dat dit regio- i beleidsstuk compleet zou rden gemaakt met een lokale Dat is niet het geval, epte gemeentelijk medewer- A.de Wit gisterochtend tij- is de vergadering van de Se- irenraad duidelijkheid. De dere versie van de regionale ondheidsnota, die tot en met 5 ging, werd nog wel met een ale variant uitgebreid. Van- je het grote aantal restpun- dattoen bleef liggen, verdui- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET. Kapelle -Tel. 0113-3# Bezorgklachten: 1-0231231 ipmaandag t/m vrijdag ge- lurende de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur EDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 'ostbus 80 >300 AB ZIERIKZEE el: 0111-454647 0111 -454657 ■mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fieiKleemans BiPankow sme Soesman Melita Lanting Budy Boogert (sport) CENTRALE redactie Stationspark 28 us 31 «60 AA GOES kt (0113)315500 N (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl 'nterimet •Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl delijkte De Wit de gang van za ken. „Die lokale nota wordt nu niet uitgebreid. Met de regiona le nota voldoen we ruimschoots aan onze wettelijke taken." Voor de leden van de Senioren raad is dat echter niet genoeg. „Ik vind het opvallend dat er niks nieuws in staat", verwees L. de Ridder van de commissie zorg naar al langer hoog in het vaandel staande aandachtspun ten als valpreventie. Alleen het preventieve gezondheidsonder zoek („Daar ben ik overigens erg blij mee") vormt een nieuw element. L. Velthuis wees boven dien op de geringe aandacht die er aan ouderen in de gezond heidsnota wordt besteed. Een stukje van tien regels. „En daar moeten we het tot 2008 mee doen. Dat vind ik wel heel ma gertjes. Gaan we daar als Schou- wen-Duiveland dan in mee?" Volgens gemeentelijk werker De Wit hebben de gemeenten de ko mende vier jaar hun handen vol aan de invoering van de WMO en is een dergelijke insteek dus ook een kwestie van 'de verstan dige weg kiezen'. In plaats van van alles extra willen wat je uit eindelijk toch niet kunt waarma ken. Maar: dat hoeft voor de Se niorenraad geen reden te zijn om niet kritisch vanaf de zijlijn aan touwtjes te trekken, gaf hij een voorzet. „Als jullie vinden dat de gemeente te weinig aan gezondheid doet, dan moet je de knelpunten en leemten in kaart brengen en formuleren. Dan breng je als Seniorenraad onge vraagd advies uit." \N|L NESSE - Het interkerkelijk ir Credo uit Maarssen geeft idag 2 oktober en optreden in Jacobuskerk in Renesse. Dat beurt tijdens de gezamenlijke kdienst met Noordwelle van- 9.40 uur. do staat onder leiding van di mt G. Hans. Het koor telt leden en verblijft voor idieweekend in Renesse. iet programma staan gedeel- uit Gloria van Vivaldi en eigen bewerking van Psalm ia de dienst is nog het Hallu- uit Messiah van Handel te is J. Kievit. Het or- wordt gespeeld door Groenleer. Henk Klatter met op de achtergrond vice-voorzitter en interim Jan Hendrikse van de Seniorenraad tijdens de afscheidsborrel. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Henk Klatter (76) was na de oprichting van de Seniorenraad Schouwen-Duiveland best bereid 'voor even' de voorzittershamer ter hand te nemen. Hij bleef hem uiteindelijk een dikke zeven jaar vasthouden; ten volle overtuigd van het belang van de Senio renraad. Tot zijn afscheid gisterochtend zat hij voor, weliswaar zonder ooit daadwerkelijk de hamer te beroeren. Klatter is een man van overleg. „Probe ren dingen duidelijk te maken met stuk ken die er toe doen. Daar gaat het vol gens mij om." Kritiek heeft Klatter genoeg. Aan visie heeft het de scheidend voorzitter uit Haamstede, die als 'rijkswaterstater' in 1982 voor de Oosterscheldewerken naar Schouwen-Duiveland verhuisde, nooit ontbroken. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland is te weinig open en werkt niet transparant genoeg, is zijn ervaring na zevenenhalf jaar aan het roer staan van het adviesorgaan. De verschillende partijen zouden elkaar meer moeten vertrouwen, voert hij aan. „Ze zouden moeten weten dat wij geen vertrouwelijke zaken naar buiten laten lekken." Het is van groot belang dat de Seniorenraad in een vroeg stadium en doorlopend in plannenmakerij en be sluitvorming wordt betrokken, vindt hij. Steentje bijdragen Maar ook de leden van de Seniorenraad zelf moeten hun steentje bijdragen aan een betere belangenbehartiging. Zo dient er nadrukkelijker aandacht aan trajectbewaking worden besteed, tipt hij tijdens de laatste door hem voorgeze ten vergadering. Dat de Seniorenraad niet betrokken was bij recent doorge voerde veranderingen in de voorwaar den voor overdracht van dorpshuizen, geeft wat dat betreft aan dat er nog al tijd werk aan de winkel is. Maar zeg Klatter ondertussen niet dat er niets is gebeurd, sinds de oprichting van de Seniorenraad in 1998. „Onze in vloed de afgelopen jaren is niet altijd een kop in de krant geweest. Maar wel héél véél overleg met college, VAC, Zeeuwland, politieke partijen en ande re organisaties." Op het 'scorelijstje' van de organisatie die hij achterlaat, prijkt onder meer het deels in stand hou den van het Zierikzeese ziekenhuis en realisatie van een busverbinding tussen de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee. Die kwesties illustreren ook Klatters kijk op dingen. „Als Seniorenraad moet je bestuurlijke druk uitoefenen als iets haalbaar is. Je moet niet trekken aan een dood paard", is hij van mening. En als je anderen dan van je gelijk wil over tuigen dan moet je dat niet met pressie doen, maar 'met zaken die hout snij den'. foto Dirk-Jan Gjeltema Daarbij iedereen in zijn waarde latend, geeft vice-voorzitter Jan Hendrikse op zijn beurt aan. Hij roemt de inzet en overtuiging van zijn seniorenraad collega, tijdens de afscheidsborrel die na afloop van de vergadering gehou den wordt. Klatter en Hendrikse gaan samen terug tot de voormalige gemeen te Westerschouwen, waar de één na mens het CDA en de ander namens de PvdA zitting had in de gemeenteraad. Politiek zitten we niet op één lijn, prikkelen ze elkaar jaren nadien nog altijd strijdvaardig. Op persoonlijk vlak echter brengen beiden het motto 'de ander in z'n waarde laten' in de praktijk. Tot begin 2006 vervult Hendrikse de rol van interim-voorzitter, in afwachting van een nieuwe bestuursverkiezing. Voor Klatter zit het er op, al blijft hij voor het CNV Senioren op zowel lande lijk als provinciaal niveau nog altijd ac tief. Maar wat de Seniorenraad Schou wen-Duiveland betreft is het voor hem tijd om weg te gaan. „Zodat anderen aan de slag kunnen." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het schelle fluitje snerpt door de zwemhal. Met een harde plons duiken de eer ste deelnemers van de jaarlijkse schoolwedstrijd om de eilande- lijke titel in het water. In totaal 423 kinderen hebben zich ingeschreven voor het meer daagse toernooi in het Zierik zeese zwembad Onderdak dat gisteren van start ging. „Weer een nieuw record. Het worden er elk jaar meer", vertelt M. Terpstra van de organise rende zwemsportvereniging trots. Hoewel het eerder regel dan uitzondering is dat de wed- (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 20.00 uur KUNST ANTIEK Morgen en donderdag veiling Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl strijdavonden uitlopen, is het evenement het 25-meterbad nog niet boven het hoofd gegroeid, zegt Terpstra. „Maar we probe ren wel de gemeente te overtui gen dat een nieuw bad hard no dig is. Eigenlijk is het te klein voor dit soort grote wedstrij den." et eilandelijk schoolzwemtoer nooi wordt voor de vijfde achter eenvolgende keer gehouden. In verband met het lustrum had de zwemvereniging ZSV Onderdak kampioene Marleen Velthuis ge vraagd de finalisten de beker te komen overhandigen. Ze heeft echter op het laatste moment afgezegd, omdat ze niet onder een trainingskamp uit kan, ver telt Terpstra. Inge de Bruijn pas seerde ook nog even de revue, maar die 'vip' bleek al snel te duur voor de Zierikzeese zwem- club. De estafettewedstrijden worden gezwommen in teams van vier basisscholieren, ingedeeld per leeftijd. De winnaars van de vijf voorrondes gaan door naar fina le op 8 oktober. Het team uit groep 3/4 van de Sint Willibror- dus uit Zierikzee is de te klop pen kampioen. De jongste deelnemers van de school hebben de drie voorgaan de jaren gewonnen. Slagen ze daar nu weer in, dan mogen de ze de wisselbeker in bezit hou den. STREEKACTIVITEITEN OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 11.30 uur: Kraaijentoernooi Koersbalver- eniging Oosterland; ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 18.00 - 20.00 uur, Schoolzwemtournooi (t/m 30/9) Jannewekken 19, 10.00 uur: Bijeen komst voor liefhebbers van Engelse lite ratuur. SAS VAN GENT - In zijn woonplaats Sas van Gent is zon dag Willy Colsen overleden. Hij was onlangs 89 jaar ge worden. Colsen drukte bijna drie decennia zijn stempel op het gemeentelijk beleid van Sas van Gent, eerst van 1954 tot 1962 als raadslid voor de KVP, daarna tot 1982 onafgebroken als wethouder. Willy Colsen was niet alleen actief in de politiek; hij be kleedde op vele maatschappelijke niveau's de meest uit eenlopende functies. Toen hij, bij zijn afscheid als wethou der in 1982, werd geridderd, besloeg de lijst van bestuurs lidmaatschappen twee dichtbeschreven velletjes. De gebo ren Sluiskillenaar begon zijn carrière als directeur van het arbeidsbureau in Sas. Willy Colsen wordt vrijdag begraven. De uitvaartdienst in de kerk van de Heilige Maria Hemelvaart in Sas van Gent begint om 14.00 uur. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Tuincentrum Life Garden in 's-Heer Hendrikskinderen heeft faillissement aangevraagd. Het bedrijf kan de hoge maandelijkse las ten niet meer betalen en heeft daarom de deuren gesloten. Een curator bekijkt nu de eventuele toekomstmogelijkhe den. Bij het bedrijf werken 27 mensen. Life Garden is een tuincentrum met dertien franchi- se-vestigingen verspreid over Brabant, Limburg, Zeeland (Renesse, Hulst, Oostburg), Noord- en Zuid-Holland. In een brief aan leveranciers schrijft directeur P.P. Kleinbus- sink van Life Garden Franchise in Aalsmeer dat het Goese tuincentrum de vaste lasten niet meer kan opbren gen. Uit de brief blijkt dat eigenaar P. Besling de zaak in 2001 voor een te hoge prijs heeft overgenomen. Kleinbussink stelt dat Besling in samenspraak met Life Garden Franchise alle mogelijkheden heeft onderzocht om een faillissementsaanvraag te voorkomen. „Maar de conclusie luidt dat het onverantwoord is de onderneming nog langer voort te zetten." VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is in het centrum van Vlissingen ingebroken in vijf auto's. Van een andere auto werd de ruit vernield. De auto's stonden geparkeerd aan de Vlamingstraat, Kommedijk, Kenau Hasselaarstraat en de Steenen Beer. De dieven namen ge luidsapparatuur, cd's en een sleutelbos mee. KAMPERLAND - Een aantal bewoners van de Veerweg in Kamperland maakt bezwaar tegen de toekomstige bouw van woningen aan de Korte Nieuwstraat. In het ont- werp-bestemmingsplan Kom Kamperland 2004 is een ter rein achter hun huizen bestemd voor woningen waar een stuk zorg aan is gekoppeld. De bewoners vrezen inkijk in hun tuinen en woningen, dat ze minder zon vangen, dat hun uitzicht erop achteruitgaat en dat hun huizen in waarde dalen. Het terrein heeft nu nog een andere bestem ming is bedoeld voor de bouw van openbare gebouwen, scholen, kerken of recreatieve doeleinden. Een opmerking van een bedrijf aan de Veerweg gaat over de uitbreiding van het pand. Die is niet opgenomen in het plan. Boven dien wil het bedrijf boven de winkel appartementen ma ken. door Ali Pankow BRUINISSE - Het aanzien van de begraafplaats in Bruinisse is er na de uitbreiding vorig jaar niet op vooruit gegaan. De taxushaag vertoont grote uitval en door het gebruik van een goedkope asfaltconstructie blij ken de paden snel vol te zitten met vuil. De gemeente gaat daar verbetering in brengen. Dat doet ze door de taxushaag te vervangen door een bladhou- dende heester en een dikke laag asfaltbeton boven op de goedko pere verharding met een open constructie aan te brengen. Dat de oorspronkelijk haag niet gedijt, komt volgens gemeen teambtenaar P. van Tuil te ma ken doordat er voor het opho gen van de begraafplaats grond is gebruikt die is afgegraven uit natuurherwinningsgebied De Prunje. „Dit is leemhoudende grond, dat houdt te veel water vast", zegt. Van Tuil. Volgens hem blijkt de kwaliteit van de grond uit de Prunje van minde re kwaliteit dan op basis van de analyses in het depot werd ver wacht. Hij zegt dat na het vervangen van de haag ook de grasmat nog zal worden bemest, zodat er vol en dicht gras kan ontstaan. Ter afronding van de uitbrei ding van de Bruse begraafplaats worden verder nog enkele ande re voorzieningen getroffen. Zo als het plaatsen van bankjes en afvalbakken. Verder komen er hardstenen naamborden op de gemetselde kolommen waar de hekken in hangen, de zogeheten poeren. Ook wordt er een bord met de plattegrond van de be graafplaats aangebracht en zal de grafnummering worden ver zorgd. De extra kosten voor al deze ver beteringen bedragen 33.500 eu ro. Daarvoor is nog ruimte bin nen het krediet dat de gemeente raad voor de uitbreiding van de begraafplaats Bruinisse beschik baar heeft gesteld. Volgens Tuil is het ondanks de vereiste verbeteringen nog steeds voordelig geweest de vrij gekomen grond uit de Prunjepol- der te gebruiken. „Dat leverde een voordeel van 78.000 euro op, waardoor per saldo deze keu ze nog voordelig blijft", aldus de ambtenaar. Hij verwacht dat de werkzaam heden eind november klaar zijn. Teams van vier leerlingen nemen het in zwembad Onderdak tegen elkaar op in estafettewedstrijden. foto Dirk-Jan Gjeltema Zondagochtend vroeg is Zan- dijk door de politie ingelicht. Hij spreekt van 'een heel trieste gebeurtenis'. „Die jongen werk te via een uitzendbureau voor- het tweede jaar bij ons. Hij woonde met twee andere Portu gese plukkers - van eind twintig en in de dertig - in een caravan achter de schuur. Je ziet elkaar dan elke dag en raakt eigen aan elkaar. Zaterdagavond was hij bij maten op bezoek. Ze kwa men ook wel eens hier. En dan gebeurd zoiets. Het is heel triest, zo tragisch, maar als autobe stuurder verwacht je ook niet dat er op de Oude Rijksweg ie mand loopt." De Portugese collega's van het verkeersslachtoffer hebben con tact opgenomen met zijn familie in Midden-Portugal. De zus van de negentienjarige werkte in Zeeland en is ook direct op de hoogte gesteld. Het stoffelijk overschot wordt woensdag naar Portugal overgevlogen. door Harmen van der Werf WAARDE - De negentienjarige Portugees die in de nacht van za terdag op zondag omkwam bij een verkeersongeluk vlakbij Kruiningen, werkte in de fruit- pluk in Waarde. Zijn werkgever P. Zandijk is ontdaan. De Portu gees was voor het tweede jaar bij hem. „Je raakt dan toch ei gen aan elkaar." De Portugees was 's avonds bij vrienden op bezoek geweest in Kruiningen. Hij was van plan alleen 'naar huis' te lopen, naar het fruitteeltbedrijf van Zan dijk aan de Meidoornweg bij Waarde. Hij nam de kortste rou te over de Oude Rijksweg, de twee keer tweebaansweg van Kruiningen richting Krabbendij- ke. Alleen auto's mogen daar ko men. Een 22-jarige automobilist uit Krabbendijke zag de Portu gees te laat in het donker en reed hem aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33