'ekort plan Kop van Schouwen i PZC Burghse geborgenheid aan diggelen Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Starfighter zet gemeente voor het blok zeeuwse almanak Digitaal tervervuiling ïthaven Den se onderzocht Seniorenraad mist Landman Afval verontrust senioren Fietsster gewond bij ongeval Goes mmissie zet door ondanks schrappen Rijksbijdrage iel kastanjes Kapelle ziek Birkenstock Actie markt 1-10-2005 Kbbi langs in iiui stuwpsam an laai n verrassen tfeer enze vnilzijllii cillcclit Ue: 0113-315649 lpzc.nl |;redactie@ pzc.nl [jg 31,4460 AA Goes tentie-exploitatie: t_en Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. j 27 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 MURRE-MOENS AFWERKSYSTEMtN editie Schouwen-Duiveland Onze lezers zoeken Zorgtalf uw vacature! Het gesprek ging over fototoe stellen. De Middelburger peinsde over de aanschaf van een digitaal exemplaar, maar ja, de prijs was niet mis. „Ik heb nog een Nikon spiegel reflex. Daar heb ik destijds nog behoorlijk wat voor be taald. Als ik die nou kon inrui len... maar ze wilden hem niet eens hebben bij de fotozaak." Hij zuchtte. „Nou ja. Mis schien als ik die Nikon voor honderd euro op internet te koop zet..." „Moet je doen", meesmuilde een collega. „En dan zet je erbij: Amper Gebruikt! Was van een oud mannetje dat het toestel al tijd netjes toegedekt in de ga rage had staan!" :./cS£4' Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. In verband hiermee zijn de abonnementstarieven per .1 oktober 2005 als volgt vastgesteld. 1 JT' co automatisch acceptgiro per maand 20,55 23,75 per kwartaal 59,75 62,00 per halfjaar 116,10 120,75 per jaar" 229,20 233,30 Genoemde tarieven zijn: van toepassing voor bezorging binnen hét bestaande verspreidingsgebied van de PZC. Indien u de PZG per post ontvangt, worden de portokosten doorberekend. Wij vertrouwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs.wórdt aangehouden. het alfabet van Zeeland het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen (Advertentie) 77% van de mensen die werk zoeken in de zorgsector zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zorgsector. ZIERIKZEE - Een moment stilte voorafgaand aan de ver gadering, maar vooral ook het ontelbare malen vallen van zijn naam tijdens het verloop van de bijeenkomst. Het overlijden van 'vervoerspecialist' Bram Landman van de Seniorenraad wordt als een groot gemis ervaren, bleek gis terochtend tijdens de vergadering van het Schouwen-Dui- velands adviesorgaan. Een man die kritisch was naar de organisatie waar hij deel van uitmaakte, maar ook naar buiten toe - gaf scheidend voorzitter H. Klatter aan. Land man overleed donderdag 8 september. ZIERIKZEE - De ondergrondse inzameling van afval in Zierikzee verontrust de Seniorenraad. Het adviesorgaan maakt zich ernstig zorgen over de problemen die dit ople vert voor oudere mensen, die niet meer in staat zijn grote re afstanden af te leggen. Langs de Nieuwe Haven wor den ondergrondse afvalcontainers gebouwd. Op langer termijn wordt dit systeem ook in nieuw te bouwen Zierik- zeese woonwijken - en wellicht ook in de wijk Haven kwartier - doorgevoerd. De afstanden tussen huizen en containers zijn aan wettelijke maxima gebonden. Het plan langs de Nieuwe Haven is bovendien in overleg met een bewonersgroep ontwikkeld. Voor de Seniorenraad is dat echter niet genoeg. Vraag is onder meer of ook oude ren deel uitmaken van die belangenorganisatie. Daarover wordt met de afdeling Reiniging nader contact gezocht. GOES - Een 41-jarige fietsster uit Goes is gisterochtend even voor half acht gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Kloetingseweg-Van de Spiegelstraat. Zij is met onbekende verwondingen overgebracht naar het Oosterschelde-ziekenhuis in Goes. (Advertentie) Piet Kleemans ÜWERSHAVEN - Rijkswa- laat stelt een onderzoek in rde oorzaak van de oliever - ngwaar jachthaven Den Os- jhet Schouwen-Duiveland- buwershaven dit weekein- Beete kampen had. De olie- op het water is inmiddels verdampt, deels weggedre- tn deels naar de bodem ge- wvuiling van het water in jachthaven werd zaterdag ekt door medewerkers van iven, het domein van Water- tvereniging (WSV) Den Os- Ie omvang van de schade is ens haar lastig in te schat- De vettige oliefilm heeft vieze strepen op jachtjes ge il, maar dat valt schoon te en. Hoeveel olie er naar bo- is gezakt en welke milieu- ide dat tot gevolg heeft, is niet bekend. ichthavenmedewerkers sloe- zaterdag onmiddellijk ra, in de hoop dat de olie- I snel opgeruimd zou wor- Dat bleek een illusie. De po- is zaterdag poolshoogte ko- nemen. Rijkswaterstaat ide situatie gisteren in ogen- raw. Kritiek dat rijkswater- i veel sneller had moeten pen is volgens voorlichter eFeiter niet terecht. „Een elijke oliefilm is heel lastig te halen." ens de woordvoerster van ÏSV zijn er zeer sterke ver lens waar de vervuiling van- 'komt en daarbij wordt er nt gegaan dat de olie wil- en wetens illegaal is ge- 1 Zonder oliemonster zal weet Rijkswaterstaat, ech- astig worden een schuldige te wijzen. Desalniettemin Iteen onderzoek ingesteld. Advertentie Piet Kleemans ESSE - De gebiedscommis- Ichouwen-West houdt on een gat van 7,5 miljoen in de financiering vast aan herinrichtingsplannen de Kop van Schouwen. Dat te gedeputeerde M. Kra- interim-voorzitter van de dscommissie, gisteren be- a afloop van een werkcon- lie over Schouwen-West. blijkt uit diens beleidsnota Vi taal Platteland, niet van plan daar geld voor uit te trekken. Wat betekent dat de gebieds- commissie zich geconfronteerd ziet met een gat in de financie ring van 7,5 miljoen euro voor 150 hectare bos. Dat onderdeel van de plannen schrappen is ech ter, zo liet gedeputeerde Kra mer gisteren weten, niet aan de orde. „We gaan naar andere we gen zoeken om dat geld bij el kaar te krijgen", aldus een vast beraden Kramer. Breed front De gebiedscommissie zet in op een breed front. Het aanboren van Europese subsidiebronnen is een mogelijkheid, maar wel licht wordt ook een beroep ge daan op (recreatie)ondernemers in de Schouwse Westhoek. De ondernemers hebben, zegt Kra mer, niet op voorhand de deur dicht gegooid wat dat betreft. Het belang van de herinrich tingsplannen staat voor de re creatieondernemers, stelt Kra mer, buiten kijf. „Want nog lang niet alle bedrijven zijn klaar voor de toekomst." Het schrappen van de 'Rijksbij drageregeling Bos binnen land inrichting' heeft ook consequen ties voor andere Zeeuwse landin richtingsplannen, waaronder die voor de Braakman. De situa tie is voor Schouwen-West het bedreigendst omdat de plannen daar al in een vergevorderd sta dium zijn. Tijdens de werkconferentie is de balans opgemaakt voor wat betreft de stand van zaken én de vooruitzichten voor de toe komst. Tijdens de discussies bleek volgens wethouder A. Croné van de gemeente Schouwen-Duiveland dat meer en beter overleg tussen de ge biedscommissie en de politieke fracties binnen de Schouwen- Duivelandse gemeenteraad wen selijk is. Ook de onderlinge com municatie tussen recreatieonder nemers met toekomstplannen is volgens de wethouder voor ver betering vatbaar. ndinrichtingsplannen voor iwen-West zijn veelomvat- en in een zeer concreet sta- ,Er zijn al campings gesa- i en er is nieuwe natuur jelegd', maar de gebieds- nissie heeft nog veel meer Ben. De landschapsstruc- moet versterkt, de kwali- an de recreatiemogelijkhe- ipgevijzeld en de ruimtelij- ructuur voor de landbouw eterd. de aanleg van bos staat op il, maar daar nu wringt de jri. Minister Veerman is, zo ELLE - De kastanje- of igsziekte heeft in Kapelle i van de tien paardenkas- s aangetast. Uit landelijk izoek naar de ziekte is tot negeen duidelijke oorzaak voren gekomen. De gemeen- van plan de aangetaste kas- ste laten staan, zolang het dijk onderzoek loopt. De te is in de zomer van 2002 het eerst in Nederland ge deerd en heeft zich sinds- snel verspreid. Eigenaar A. Stouten van autosloopbedrijf Stouten kijkt naar de Starfighter die in zijn weiland staat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde OOSTERLAND - De Starfighter in het weiland bij sloopbedrijf Stouten in Oos- terland is de gemeente Schouwen-Duive land een doom in het oog. De Amerikaan se jager is zaterdag neergezet zonder eni ge vergunning en dat zint wethouder R. van der Wekken (ruimtelijke ordening) allerminst. Bouwinspecteurs van de gemeente heb ben inmiddels poolshoogte genomen bij de nieuwste aanwinst van het autosloop bedrijf. Eigenaar A. Stouten is te ver staan gegeven dat hij alsnog een vergun ning moet aanvragen voor de blikvanger op zijn terrein. De gemeente wil met de procedure duidelijk krijgen of een vlieg tuig op die locatie wel kan, aldus de wet houder. Daartoe wordt ook een oordeel gevraagd van de provincie, die fel gekant is tegen iedere vorm van reclame-uiting langs de wegen. Van der Wekken is sceptisch over de kan sen voor de Starfighter. „Of het tot een le galisatie komt, valt nog te bezien. Bij mijn weten hebben we geen vliegveld op die plek, dus is het sterk de vraag of dat ding daar thuishoort." Dat er tot zater dag een cockpit van een Boeing 707 heeft gestaan, schept volgens de wethouder geen precedenten. „De cockpit was ook il legaal. Nu is er weer een nieuwe situatie die om een afzonderlijke beoordeling vraagt." Totdat duidelijk is wat er met de - onschadelijk gemaakte - jager moet gebeuren, kan het vliegtuig daar gewoon blijven staan, aldus een gemeentelijk bouwinspecteur. Gerust hart Stouten wacht de actie met een gerust hart af. „De Starfighter is toch veel te mooi om weg te halen?" Stouten heeft de regeltjes er vooraf op nageslagen, laat hij blijken, en vond dat op die locatie alleen een hek- of bouwwerk hoger dan twee meter vergunningplichtig is. „Een karre tje, boerenwagen of trekker, het maakt niet uit wat, mag je daar gewoon neerzet ten. Dit is dan toevallig een vliegtuig. Er staat nergens dat het verboden is. Voor zover ik weet, heeft alleen een gemeente in Drente dat specifiek in de gemeente wet opgenomen. Dus laat ze maar ko men." De 707-cockpit werd zaterdag opgehaald door leden van een duikvereniging uit Tiel. De neus wordt volledig ontdaan van milieubelastende onderdelen en geverfd, om vervolgens volgend jaar rond deze tijd in de Beldert dienst te gaan doen als duikobject. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Zes, negen, zelfs iemand veertien jaar leven in onzekerheid. Niet wetend of je als vluchteling in Nederland mag blijven, voortdu rend heen en weer geslingerd van het ene naar het andere asielzoekerscentrum (azc). Kin deren die wéér een nieuwe school moeten zoeken. De rela tieve geborgenheid die Burgh- Haamstede de 270 bewoners bood, viel vorige week met de komst van één brief keihard aan diggelen. April volgend jaar sluit de opvang en voor die tijd moeten de bewoners verhuizen. Opnieuw. De vrouwen en mannen die zich in de recreatiezaal hebben verza meld, zijn boos. Wanhopig voor al, nu ze straks andermaal van het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) hun boeltje bijeen moeten pakken. Ze heb ben het, naar verhouding, goed in Burgh-Haamstede zeggen ze. Ieder gezin heeft een eigen ap partementje, de bewoners kun nen behoorlijk met elkaar over weg en ook de contacten met de plaatselijke bevolking zijn over het algemeen hartverwarmend. Een betere plek om te wachten op het al dan niet afkomen van een verblijfsvergunning is er niet, vinden ze unaniem. Een Ghanese vertelt dat ze de af- De bewoners van het azc zijn unaniem verontwaardigd over het besluit de te sluiten; in de recreatiezaal gaven ze lucht aan hun woede. gelopen veertien jaar van haar leven in azc's heeft gesleten. Haar twee dochters en zoon zijn in Nederland geboren. Een be jaarde joodse vrouw uit Azer beidzjan is in de acht jaar dat ze asiel probeert te krijgen, al 21 keer verhuisd. Het besluit van het COA heeft haar dermate aan gegrepen, dat ze tijdens de bij eenkomst in de recreatiezaal on wel wordt. „We worden als scha pen van stal naar stal gedre ven", zegt één van de mannen in het gezelschap, die een jaar gele den nog in Friesland was onder gebracht. „Het is genoeg ge weest. Ze spelen met ons!" Een dertigjarige Armeniër zit tot dan toe stil in een hoekje en rea- het centrum in Burgh-Haamste- foto Dirk-Jan Gjeltema geert getergd en vastberaden. Zijn moeder is overleden aan borstkanker en ligt in Zierikzee begraven. „Als ik hier wegmoet, dan word ik de grootste terro rist van Nederland!" Het voormalig GroenLinks- raadslid Heieen de Vries heeft zich het lot van de asielzoekers aangetrokken. „De meesten wo nen langer dan vijf jaar in Ne derland en weten nóg niet waar ze aan toe zijn. Was dat geen cri terium voor minister Verdonk? Vorig jaar hebben ze nog te ho ren gekregen dat ze in Burgh- Haamstede konden blijven tot er een uitspraak was over hun status. Twee maanden geleden werd zelfs aangekondigd dat de appartementen zouden worden verbouwd en gemoderniseerd en is dus op z'n minst de indruk ge vestigd dat het azc hier nog wel een tijdje zou blijven. En opeens zijn die investeringen te duur en gooien ze de boel dicht! De bewoners hebben een brand brief opgesteld met handteke ningen die 5 oktober tijdens een gesprek met wethouder Houte kamer wordt aangeboden. „We willen dat zoveel mogelijk men sen van ons horen", zegt een Ko- sovaarse. „Dit is de lelijke kant van Nederland. Toen ik mijn zoon van zevenenhalf vorige week vertelde dat we binnen kort weer gaan verhuizen, riep hij: 'joepie, we krijgen een sta tus'. Dan moet je hem uitleggen dat het anders is. Waarom wach ten ze op z'n minst niet tot het einde van een schooljaar? Nu krijgen we twee dagen van te vo ren te horen waar we naar toe moeten. Wat denk je hoe dat is voor een kind? Weer een vreem de omgeving, weer een nieuwe juf, weer afwachten of je wel wordt geaccepteerd." I 'ijk vrijdag in de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31