>zc }oes wil WMO rustig invoeren PZC Geduld van de Van Dammes beloond Verongelukte Portugees werkte als fruitplukker Tijd van treurnis is voorbij Zicht op jeugdhonk in hart Wemeldinge bil L rgvrager merkt volgend jaar nog niets van nieuwe wet eurs in Kapelle ernieling MM: Afval verontrust senioren Inbraken in auto's Vlissingen Sasse oud-wethouder overleden FNV helpt met aanvragen toeslag agenda AAZET rr.Nt dinsdag 27 september 2005 frank Balkenende ES - Goesenaren die huishou- jke zorg nodig hebben, mer- volgend jaar nog weinig van fet Maatschappelijke Onder ling (WMO), ook al wordt mogelijk medio 2006 inge- rd. Alles blijft nog even bij oude, zegt wethouder D. van k(GroenLinks, zorg en wei streeft naar een :e overgang. Zorgklan- iogen niet in de knel komen ook niet nodeloos worden Ver- lUSt. ÜlvlO legt de financiering en verantwoordelijkheid voor shoudelijke zorg (zorg die no- om mensen langer zelf- idig te kunnen laten wonen) gemeenten. Nu voert het die uit via de Algemene Bijzondere Ziektekosten ÏBZ). In de praktijk gaat een tvrager voor een AWBZ-aan- jg nu naar het Zorgkantoor, iks naar de gemeente. Ge- aten, die rijksgeld krijgen r de uitvoering, zijn op zich stief over de wet. Zij staan eter bij de zorgvrager en den- ibetere service te kunnen le en. duidelijkheid er de ontwerp-wet bestaat veel onduidelijkheid. Zo ;it de Tweede Kamer staatsse- iarisRoss-Van Dorp van Wel- Volksgezondheid en Sport iiaagd of gemeenten die nieu- taak wel aankunnen. Ross- aDorp heeft daarop acht ge- enten, waaronder Goes, ver- Èt enig voox*werk te doen. IPELLE - Speel-o-theek De katkist in Kapelle houdt van- itend een beurs. 'wursvoor kinder(winter)kle- g en tweedehands speelgoed aDe Vroone aan de C. D. Ver- straat 74, is vrij toeganke- ien duurt van 9.00 tot 11.30 DDELBURG - Aan de Noord- gin Middelburg is gistermid- l een brievenbus vernield or vuurwerk. Om half twee leen getuige gezien dat een ietal jongens vuurwerk in de jevenbus gooide. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 20.00 uur KUNST ANTIEK Morgen en donderdag veiling Herengracht 74,4331 PX. Cddelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 1-0231231 ap maandag t/m vrijdag edurende de openingstij- e;zaterdags tot 12.00 uur EOACTIE evelandeim/tholen Stationspark 28 ?ostbus31 A GOES el: 0113-315670 ax: 0113-315669 ■mail: redgoes@pzc.nl fank Balkenende (chef) Kjrid Huibers ïiekevan der Jagt reek Janssen bbPaardekam toende Vries (sport) "armen van der Werf :entrale redactie Stationspark 28 tabus 31 *60 AA goes '*(0113)315500 (0113)315669 [■mail: redactie@pzc.nl WERNET ww.pzc.nl bmail: web@pzc.nl Het ministerie toetst op dit mo ment de uitkomst van deze voor hoedeprojecten. Goes heeft zowel gesproken met uitvoerende instanties (Zorgkan toor, Centrum voor Indicatiestel ling Zorg (CIZ) en Centraal Ad ministratie Kantoor (CAK) als met cliëntenorganisaties. Uit de laatste groep zijn geen geluiden gekomen dat cliënten momen teel grote problemen ondervin den als ze om huishoudelijke zorg vragen. Wel hebben ze aangegeven dat de gemeente, als de WMO er komt, de berg papierwerk voor aanvragers moet verminderen, de cliënt zelf zijn zorgaanbieder moet kunnen kiezen en dat er een onafhankelijk informatie- en adviesloket moet komen, waar mensen met vragen over zorg, welzijn en wonen terecht kunnen. De gemeentelijke projectgroep heeft er geen behoefte aan het huidige zorgsysteem meteen overhoop te gooien. „We streven naar een geleidelijke overgang, waarbij is afgesproken dat in 2006 alles nog bij het oude blijft. We willen mensen niet verontrusten en een praktische kant van de zaak is dat zorgcon- tracten voor een heel jaar wor den afgesloten. Als de WMO me dio volgend jaar wordt inge voerd, zullen die contracten ge woon doorlopen. Het enige wat mogelijk verandert, is dat de ge meente de regie krijgt, maar de zorgcliënt zal daar dan nog niets van merken. Later kunnen we vernieuwend zorgbeleid ont wikkelen", zegt wethouder Van Ewijk. Zij geeft aan dat de WMO zonder problemen is in te voe ren, zij het dat dat waarschijn lijk in regionaal verband ge beurt. Dat is efficiënter en dus goedkoper. Gemeenten rond de Oosterschelde werken al samen op het gebied van welzijn en zorg. De bevindingen van het voorhoedeproject zijn dan ook gedeeld met andere Zeeuwse ge meenten, zodat die van Goes kunnen leren. Cruciaal is wanneer de Tweede Kamer een besluit neemt over de WMO. Op zijn vroegst zal de Kamer de ontwerpwet eind okto ber behandelen, maar zeker is dat allerminst. Nog belangrijker wordt wat er straks precies on der de WMO valt. Van Ewijk: „Niemand weet nu waar hij aan toe is." Goes zet de voorbereiding op de WMO echter onverminderd door, omdat gemeenten vroeg of laat toch een actieve rol in de zorg krijgen. „De AWBZ wordt onbetaalbaar, je weet dat er op termijn zorgtaken naar de ge meente toekomen." Van Ewijk erkent dat de WMO voor velen abacadabra is. „Toch gaat om het concrete dingen. Wie doet straks mijn boodschap pen en wie trekt mijn sokken aan, omdat ik dat zelf niet meer kan?" De werkzaamheden aan de monumentale boerenschuur Landlust aan de Dorpsstraat in Heinkenszand zijn begonnen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Ze waren bijna ten einde raad, Lenie en Kees van Damme. Ze wilden dolgraag hun oude, Zeeuwse boerenschuur aan de Dorpsstraat 102 in Heinkenszand opknappen, maar po gingen om een vergunning en subsidie te krijgen, liepen keer op keer stuk. Tot de gemeente Borsele onlangs over de brug kwam. Vorige week zijn de werkzaamheden aan de boerderij op landgoed Landlust begonnen. Het oude rieten dak is eraf gehaald. Dat was zo verschrikkelijk slecht dat het regenwater erdoorheen kwam, vertelt Lenie van Damme. Zij en haar man Kees wilden er al lang iets aan doen, maar ze kwamen geen stap verder in de ambtelijke molens die vol op draaien als een pand de status van monument heeft. „Het is een uniek plekje", zegt Lenie met recht. Komend vanaf de Heinkens- zandseweg (Heinkenszand-'s-Heeren- hoek) over de Dorpsstraat naar het dorpscentrum van Heinkenszand valt de boerderij direct op. Zo mooi gelegen tussen het groen en alsof de tijd heeft stilgestaan. Tegenstrijdig De Rijksdienst voor de Monumenten zorg had dat ook door en zorgde voor wettelijke bescherming, maar daarmee was de kous af. Lenie: „We hebben van het Rijk nog geen kwartje voor de res tauratie van de schuur gekregen, ter wijl wij zonder toestemming van de Rijksdienst bij wijze van spreken nog geen spijker in het hout mogen slaan. Dat is zo tegenstrijdig." In Zeeland staan meer boerenschuren als die van Kees en Lenie van Damme. Geregeld wordt er ook één piccobello opgeknapt, zoals aan de Boerendijk bij De Stelleplas in Heinkenszand. „Maar", stelt Lenie vast, „de meeste schuren verliezen hun agrarische be stemming. Er komen appartementen in of er wordt iets anders in onderge bracht. We gebruiken de schuur voor on ze schapen en lammeren. Dat maakt het toch wel extra bijzonder." Zo denkt de gemeente Borsele er ook over. Albert van Opdorp, als wethouder verantwoordelijk voor monumenten, vond het hard nodig dat de voor Hein kenszand zo gezichtsbepalende schuur vóór de winter op orde zou zijn. „An ders ontstaat er alleen maar meer scha- foto Ronald den Dekker de en lopen de kosten op." Borsele had gelukkig ook nog geld in reserve om res tauraties te stimuleren. De Van Dam mes krijgen zestigduizend euro op een investering van plusminus tweehon derdduizend euro. De Van Dammes zijn na toezegging van gemeentelijke subsidie vol gas aan de slag gegaan. Volgende week komen de rietdekkers al. Ook delen van de gevels worden vernieuwd. In de hele gemeente Borsele staan, schat wethouder Van Opdorp, nog zo'n zestig historische boerenschuren. Akker bouwers hebben er vaak een broertje dood aan. De oude schuren zijn niet erg praktisch in gebruik en duur in onder houd. Van Opdorp denkt dan ook dat niet alle zestig schuren te behouden zijn. De eigenaren moeten bereid zijn zelf behoorlijk te investeren. En ze moe ten, hebben de Van Dammes aan den lij ve ondervonden, een flinke portie ge duld hebben. door Harmen van der Werf WAARDE - De 19-jarige Portu gees die in de nacht van zater dag op zondag omkwam bij een verkeersongeluk vlakbij Krui- ningen, werkte in de fruitpluk in Waarde. Zijn werkgever P. Zandijk is ontdaan. De Portu gees was voor het tweede jaar bij hem. „Je raakt dan toch ei gen aan elkaar." De Portugees was 's avonds bij vrienden op bezoek geweest in Kruiningen. Hij was van plan al leen 'naar huis' te lopen, naar het fruitteeltbedrijf van Zand ijk aan de Meidoorn weg bij Waarde. Hij nam de kortste rou te over de Oude Rijksweg, de twee keer tweebaansweg van Kruiningen richting Krabbendij- ke. Alleen auto's mogen daar ko men. Een 22-jarige automobilist uit Krabbendijke zag de Portu gees te laat in het donker en reed hem aan. Zondagmorgen vroeg is Zandijk door de politie ingelicht. Hij spreekt van 'een heel trieste ge beurtenis'. „Die jongen werkte via een uitzendbureau voor het tweede jaar bij ons. Hij woonde met twee andere Portugese pluk kers - van eind twintig en in de dertig - in een caravan achter de schuur. Je ziet elkaar dan elke dag en raakt eigen aan elkaar. Zaterdagavond was hij bij ma ten op bezoek. Ze kwamen ook wel eens hier. En dan gebeurt zo iets. Het is heel triest, zo tra gisch, maar als autobestuurder verwacht je ook niet dat er op de Oude Rijksweg iemand loopt." Stilzitten De Portugese collega's van het verkeersslachtoffer hebben con tact opgenomen met zijn familie in Midden-Portugal. De zus van de 19-jarige werkte in Zeeland en is ook direct op de hoogte ge steld. Het stoffelijk overschot wordt woensdag naar Portugal overgevlogen. Bij Zandijk is gis teren fruit geplukt, ook door de Portugezen. Zandijk: „Ze wil den niet stilzitten, maar aan de slag." VLISSINGEN - De slopers van De Schelde gaan grondig te werk. Met hun kranen en grijpers zijn ze inmiddels opgerukt tot de van Dishoeckstraat. Ook het oude Scheldekwartier, waar de mannen (en vrouwen) van de scheepswerf elkaar ontmoet ten in tijden van vreugde en verdriet, ontkomt niet aan de sloop. De personeelsvereniging hield er toneelopvoerin gen, huldigde er de jubilarissen. De vakbonden kwamen er bijeen voor stakingen, de onderne mingsraad vergaderde er. Maar ook de directie van de Koninklijke Schelde Groep maakte ge bruik van het Scheldekwartier als zij weer een grote reorganisatie moest aankondigen. „Er is ge lachen en gehuild", herinnert Rinie de Jonge zich, de vroegere voorzitter van de centrale onderne mingsraad van de KSG. De KSG is verantwoorde lijk voor de sloop van de eigen gebouwen. Inmid dels is de tweede fase van de sloop in volle gang. Het terrein moet in december kaal worden opgele verd en overgedragen aan de gemeente, die er wo ningen gaat bouwen. foto Ruben Oreel ZIERIKZEE - De ondergrondse inzameling van afval in Zierikzee verontrust de Seniorenraad. Het adviesorgaan maakt zich ernstig zorgen over de problemen die dit ople vert voor oudere mensen, die niet meer in staat zijn grote re afstanden af te leggen. Langs de Nieuwe Haven worden ondergrondse afvalcon tainers gerealiseerd, waar omwonenden hun vuilnis kun nen brengen. Op langer tei*mijn wordt dit systeem ook in nieuw te bouwen Zierikzeese woonwijken - en wellicht ook in de wijk Havenkwartier - doorgevoerd. De afstan den tussen huizen en containers zijn aan wettelijke maxi ma gebonden. Het plan langs de Nieuwe Haven is bovendien in overleg met een bewonersgroep ontwikkeld. Voor de Senioren raad is dat echter niet genoeg. Vraag is onder meer of ook ouderen deel uitmaken van die belangenorganisatie. Daar over wordt met de afdeling Reiniging nader contact ge zocht. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is in het centrum van Vlissingen in vijf auto's ingebroken. Van een andere auto werd de ruit vernield. De auto's stonden geparkeerd aan de Vlamingstraat, Kom- medijk, Kenau Hasselaarstraat en de Steenen Beer. De dieven namen geluidsapparatuur, cd's en een sleutelbos mee. SAS VAN GENT - In zijn woonplaats Sas van Gent is zon dag Willy Colsen overleden. Hij was onlangs 89 jaar ge worden. Colsen drukte bijna drie decennia lang zijn stempel op het gemeentelijk beleid van Sas van Gent, eerst van 1954 tot 1962 als raadslid voor de KVP, daarna tot 1982 onafge broken als wethouder. Willy Colsen was niet alleen actief in de politiek; hij be kleedde op vele maatschappelijke niveau's de meest uit eenlopende functies. Toen hij, bij zijn afscheid als wethou der in 1982, werd geridderd, besloeg de lijst van bestuurs lidmaatschappen twee dichtbeschreven velletjes. De gebo ren Sluiskillenaar begon zijn carrière als directeur van het arbeidsbureau in Sas. Willy Colsen wordt vrijdag begraven. De uitvaartdienst in de kerk van de Heilige Maria Hemelvaart in Sas van Gent begint om 14.00 uur. TERNEUZEN - Het belastingteam van de FNV afdeling Midden-Zeeuws-Vlaanderen houdt in de maand oktober op drie achtereenvolgende woensdagen inloopavonden om mensen te helpen bij het invullen van hun aanvragen voor de nieuwe zorgtoeslag. De invulsessies zijn op 5, 12 en 19 oktober steeds vanaf 19.00 uur op het adres Guido Gezellestraat 14 in Terneu- zen. Aanleiding om deze inloopavonden te houden is de verwarring die er volgens de FNV bij veel mensen zou be staan. Vooral de zoektocht naar de echte toeslagpartner is vol gens het belastingteam van de FNV onduidelijk in die si tuaties waarbij meerdere bewoners een huishouden vor men. door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Het kostte moeite, maar uiteindelijk kreeg een groep jongeren uit Wemel dinge gisteren toch waarvoor ze al een halfjaar knokt: uitzicht op de komst van een eigen ont moetingsplek in hartje Wemel dinge. Omwonenden die op de informatieavond van de gemeen te Kapelle over een jeugdhonk waren afgekomen, gaven hen in meerderheid het voordeel van de twijfel. De twee groepen hielden elkaar in dorpshuis De Wemel bijna in evenwicht. Zeker twintig jonge ren zaten aan één kant van de zaal. Aan de andere kant zaten net iets meer oudere dorpsbewo ners. De meesten kenden elkaar. De groep jongeren is geregeld buiten De Wemel op straat te vinden. Niet altijd tot genoegen van omwonenden. Muziek wil wel eens te hard staan. De jonge ren voetballen en dat geeft ook herrie. Met de winter op komst wil de groep onder dak zijn, in een honk aan de Prinses Bea- trixweg/Spoorlaan, bij het kruis- gebouw waarin een fysiothera- piepraktijk zit. Wegstoppen 'Waarom die plaats, terwijl in Wemeldinge zoveel andere loca ties zijn?', kreeg wethouder G. Burger (CDA, jeugdbeleid) als eerste vraag voor zijn kiezen. „Omdat voor andere plekken, zo als het voetbalveld, de loskade en bij het bungalowpark Oester baai, lange procedures nodig zijn", luidde zijn antwoord. „En omdat wij de jongeren niet wil len wegstoppen, maar middenin het dorp willen houden. Ze ho ren er ook bij." Burger slaagde er niet in om ie dereen te overtuigen. Fysiothera peute A. Malchus vroeg zich af of haar praktijk bereikbaar blijft. Omwonende E. Kooijman luisterde naar de goede bedoelin gen van de jongeren. Zo komen er gedragsregels voor het jeugd honk, waaraan een vaste kern toezichthouders de hand gaat houden. „Het gebouw is anders direct weg", verzekerde wethou der Burger. Kooijman liet zich niet helemaal overtuigen. Hij bleef argwanend. Van de meerderheid kregen de jongeren uiteindelijk toch het voordeel van de twijfel. Jonas Six Dijkstra en Bas Moelker hadden daar als woordvoerders van jongeren een stevig aandeel in. Ze lieten blijken dat ze echt hun best willen doen om van de jeugdvoorziening iets moois te maken. Het college van B en W van Ka pelle is nu aan zet. Als dat posi tief beslist, komen wethouder Burger én de jongeren terug naar de omwonenden en na een proefperiode van drie maanden nog een keer. Voor het jeugd honk - een kantoorunit van veer tig vierkante meter - is een bouwvergunning nodig. Een be zwarenprocedure van zes weken staat daarvoor. Het jeugdhonk kan er dan zijn. Touwtje Blijft over een groep van vijfen twintig-plussers, zoals die werd genoemd, een groep die elkaar vaak na vier uur zaterdagnacht na het stappen in Goes bij De Wemel ontmoet en voor overlast zorgt. Wethouder Burger zegde toe daar de politie op te wijzen via de burgemeester, maar gaf hij eerlijk toe: „Wij hebben de politie niet aan een touwtje. Die zit zaterdags waar de meeste jeugd is, in Goes." STREEKACTIVITEITEN GOES Leger des Heils, Leliestraat 24. 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lïndenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Soos; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) K07IINFN - 70NWERIN« 33jp53 KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle - Tel. 0113-3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27