c Duin is altijd in beweging öêMSfiS In de oorlog werd deze straat De Baan genoemd Nieuwe raadkaart Mee je knieën in zo'n hróte papaerepel <^K\ fa dinsdag 27 september 2005 Ons duinlandschap is een heel dynamisch landschap, het is altijd in beweging. De vorming of verdwijning van duin gaat altijd door. Er hebben niet altijd duinen gelegen langs onze kust. De Nederlandse kustduinen zijn ontstaan in het Holoceen. Een periode die ongeveer 11.500 jaar ge leden begon direct na de laatste ijstijd en doorloopt tot deze tijd. De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Twintigduizend jaar geleden, tijdens de laatste ijstijd, stond de huidige Noordzee gro tendeels droog. Er liepen toen grote zoogdieren rond op deze landvlakte, die nu de Noordzee bodem is. Mammoeten, wolhari- ge neushoorns en reuzenherten waren er destijds te zien. Door het smelten van de ijskap pen, ongeveer 18.000 jaar gele den, steeg het waterpeil. De kuststrook bestond toen uit dras sig veengebied. Het water bleef stijgen tot vijfduizend jaar gele den. Uiteindelijk bereikte het water het meest oostelijke deel van de kuststrook. Daar ont stond de eerste strandwal. Res ten hiervan zijn behouden en op deze zandruggen zijn plaatsen gevestigd zoals Rijswijk, Voor burg, Leidschendam en Voor schoten. De duinen die ontstonden tot aan het begin van onze jaartel ling, noemen we oude duinen. Die waren zo'n tien meter hoog. Ongeveer 500 jaar voor Christus begon de zee echter opnieuw te stijgen. De heersende harde wes tenwind zorgde voor stormvloe den die veel duinen wegspoel den. Vandaar dat er van de oude duinen weinig meer over is. Al leen op kleine delen in Walche ren en Schouwen liggen er nog resten van in de ondergrond. Hoe ouder de duinen zijn, hoe verder ze landinwaarts liggen. Jonge duinen kunnen tot 50 me ter hoog worden. Er ligt zo'n 250 kilometer duin Zeeraket houdt het zand vast. langs de Nederlandse kust. Dichtbij ons land zijn grote duingebieden te vinden in Dene marken, België, Noord-Frank rijk en de Duitse en Deense wad deneilanden. Het Nederlandse duingebied heeft een omvang van 40.000 hectare, ofwel 400 km2. Dit lijkt heel wat, maar is slechts één procent van het Ne derlandse grondoppervlak. De duinen zijn gevormd uit zand van zee- of rivier bodem. Het zand van de bodem van de zee wordt naar het land aange voerd door getij denstromingen en golfwerking. In de Noordzee zijn drie soorten getijdenstromen; ebstroom, vloedstroom en reststroom. De vloedstroom transporteert wa ter van zuid naar noord, de eb stroom beweegt precies omge keerd van noord naar zuid. Door deze stromingen wordt het zeewater eigenlijk heen en weer bewogen. Maar door de kracht van de westenwind, de windrich ting waaruit bij ons het meest de wind waait, is de vloed stroom sterker dan de ebstroom. Uiteindelijk wordt er dus meer water van zuid naar noord ver plaatst dan omgekeerd. Dit wa ter heet de reststroom. De rest stroom bepaald de richting van het zandtransport langs de kust. Vervolgens zorgt de golfbewe ging ervoor dat het zand aan land komt. Ook organisch mate riaal spoelt aan waardoor kleine planten zich kunnen vestigen. Branding Dichtbij de kust wordt de zee steeds ondieper. De golven wor den hierdoor aan de onderkant afgeremd door de zeebodem met als gevolg dat de golven breken en daardoor woelt zand los van de zeebodem. Door het breken van de golven ontstaat de bran ding. De brandinggolven wer pen het zand bij vloed op het strand. Bij eb droogt het op en de wind blaast het zand landin waarts en zo ontstaan strand- wallen. Zoutminnende planten als zeeraket en biestarwegras leggen het zand vast. Zo ont staan jonge duintjes, die steeds hoger kunnen worden naarmate de zandaanvoer doorgaat. Als ze tenminste niet in pril stadium ten onder gaan door een storm achtige wind of al te enthousias te recreanten. Biestarwegras kan groeien op heel jonge duintjes en groeit dwars door het overstuivende zand heen. Het plantje kan af en toe een zoute golf verdragen. Met zijn wortels maakt hij de duinen steviger, waardoor het zand niet meer zo makkelijk wegwaait. Als het duin zo'n hal ve meter hoog is, kan er helm gaan groeien. Alle duintjes samen vormen uit eindelijk een gesloten duinenrij die kan ontwikkelen tot een zee- reep. Ze vormen dan weer een zeewering die, indien hoog ge noeg, bestand is tegen stormvloe den. Een zeereep kan wel 20 me ter hoog worden en ontstaan te gen een bestaande zeereep of foto Joke Sanderse iets er vanaf. Het zeewater dat tussen de beide zeerepen ligt kan verzoeten en uiteindelijk ontstaat er een primaire duinval lei. Harde storm kan gaten in de dui nen blazen en windkuilen laten ontstaan. Die kunnen zo diep zijn dat ze het grondwaterni veau bereiken. De laagten die daarbij ontstaan worden secun daire duinvalleien genoemd. Zowel primaire- als secundaire duinvalleien hebben grote na tuurwaarde. Er groeien zeldza me planten als parnassia, bitter- ling en verschillende orchi deeën. Ze zijn echter zeldzaam gewoi'den. Enerzijds omdat on ze kust eerder afslaat dan aan groeit. Anderzijds hebben men selijke ingrepen als waterwin ning en aanplant van naaldbos sen voor verdroging van de val leien gezorgd. Het is daarom des te belangrijker om zuinig om te gaan met de valleien die er nog liggen. Joke Sanderse Toen a'k een kind was, weun- de d'r bie ons op durp vee boeren. Vö 't landwerk aode ze temissen twi keer per jaer de huus nódig. Dat was in meie, a t'r peeën verdind moeste ore en in september as m'n aerepels konde raepe. De meêste huus van mien leeftied hienge ellepe, a deeë ze dat alleen om wat bie te verdienen en eus nie om die boeren t'ellepen in d'r drukste tied. Vö de boeren waere de joen- ge werknemers bepaeld nie de makkelijkste, mè ze waere ard nódig en hoekoop. Ik ebbe dus as kind die karweitjes ook jae- ren hedae. Nie da'k noe stoeng te springen mè 't leverde wat op en van 't verdiende geld kon je kleren kope of een nieuwe fiets. Laet ik mè behinne over 't rotste werkje: peeën verdinne. In meie stoenge de hezaoide peeën op bosjes van soms wè vuuf plant jes en dan was't joe werrek om ze aol op één te kx-iehen. De boer ao ze eest deuheslohe, zöda ze op tx-osjes stoenge en jie hieng dan, op je knieën knxupend, aol die overhebleve plantjes iedere keer tot één peeplantje maeke. A't van dat drohe weer was, ao je toch een zere knieën, man, van aol die kluten. A'k er hoed an dienke, voel ik 't nog...! Drie rijen peeën dee je hliek mee de middelste rij tussen je bénen. Ik vond een pokkewerk. Je wier betaeld per roe, zeven centen en de boer rekende eus nie in joe voordeel bie 't naeme- ten. Ik docht vee meer an m'n financiële opbriengst dan an 't wel en wee van de plantjes. En omdat een roe nog aoltied 3 me ter en 60 centimeter in 't vier kant is, nam ik echt hin tied om ieder plantje de juuste zurrege te heven. Di waere wè boeren, wi ao je per uur kon werke, mè dat telde meêstal nie vó huus. Die haeve ze liever loon nè wer ken... Roestok Ik dee dat verdinnen dus mee te- henzin en in m'n heheuhen stae nog gegrift, dat de middegen zó lang durnxle, vooral 't leste schof, nae de schafttied. 's Ae- vens wist je, wat ao je verdiend ao, wan dan hieng de boer mee z'n roestok over 't land om uut te x-ekenen oevee roe je hedaen ao zo'n dag. Nooit za'k mi verhete, dat er een boer mien van een ènde trug riep bie 't naekieken van mien werk. 'Oevee staen d'r ier?', vroeg 'n eêl uut d'oogte. Di stoenge nog twi plantjes drek nest mekaore. 'k Ebbe hin ant woord geheve, mè zwiehend e'k er eên uutheti'okke. Ik was zwaer beledigd. Asof ik nie kon telle! Ik las in die tied 'De neger hut van oom Tom' en dat boek maekte hx-öte indruk op mien. En toen a'k di zat, an de voeten van die boer, vond'ik m'n eihen eihelijk ook een bitje zó'n slaof as oom Tom, a was dat natuur lijk zwaer overdi'eve. Mè 't zou m'n hin twi de keer mi overkom- me. Vooi'tan tx-ok ik, a ze eêl dicht op mekaore stoenge, d'n êle bos uut en zette d'r eên trug, tussen twi kluten, 'k Bin nooit mi tx*ug hehae om te kieken of die plantjes 't nog deeë, mè ao je 't mien vraegt bin die nooit in Dinteloord anhekomme. Baolzak Neê, dan was aerepels raepe be ter werk. Eind september kx-ehe me een weke vrie op schole en boöie me ons eihen an bie een boer om te komme x*aepen. Een dubbeltje krehe me de mande en je moest dxie manden vol in een baolzak doe. Je dee een merkte ken op die baolzak; een klute, een aerepel of wat loof en zó wist de boer oeve manden iedereên heraept ao. De gerooide hx-ond was aoltied zachte en een mande was taeme- lijk vlug vol, zeker ao je een rie- te mande ao. Die was kleiner dan een metaolen en dus moest je d'r een kop op doe bie 't rae- pen. 'k Ao hraog een x-iete man de en die kop d'r op doe verhat ik nöha es. De boeren ebbe in die tied wè es af moete zie mee zó'n koóie huus op 't land. 't Wier wè es oorlog. Kluten hooie was een vast onderdeêl op 't leste van de middeg. De merktekens verwis- sele was ook nóha es een bron van ellende. Vó zó'n boer viel 't ook nie mee, wan ie ao die snot- joengers wè nódig. In 't uuterse heval wier d'r wè es eên nè ruus gestierd, eên die 't vee verziekt ao vó z'n eihen of een ander. De schafttied was aoltied een welkomme xoist, a was't vö ande re 't sein om juust eêl actief t'oren, mee kluten of rotte aere pels. Je kreeg dan koffie van de boerinne en bie sommige nog wè es wat extra's as een stikje cake of een oliebol. De naemen van die boeren ken ik nog. Bie 't raepen zelf ao je mè twi dingen, die a me nie anstoenge. Mee je knieën in zó'n hróte pap aerepel komme (pas vee laeter ebbe ik hoi'e, dat het de moed- eraerepel was) of 'tzelfde over- komme mee ondergerooide pae- restrond, wan ze rooide toen xxog vee mee paeren vó de x'ooier. Ik kan d'r nog wè es an trug dienke, an aol dat landwerk, a'k noe de machines over 't peeland of 't aerepelland zie hae. Aere pels x-aepe zou'k best nog wè es een middegje wille doe, mè z'eb- be me nie mi nódig! Zelfs nie vó een dubbeltje de mande! Frans van der Heijde Jï De voormalige Wilhelmina- baan in Krabbendijke werd door alle inzenders her kend. In de volksmond werd de straat ook wel De Baan ge noemd. De herkenning kwam niet in het minst door de 'School met den Bijbel' die rechts op de foto staat afgebeeld. Een aantal inzenders bracht er een deel van zijn of haar jeugd door. Eén van hen is J. W. Kusee uit Zaamslag: „Ik woonde zelf ook op De Baan en was er op school van 1 mei 1921 tot 31 juli 1928. Hoofd van de school was meester Van Hek ken. In de jaren dertig zijn we verhuisd naar Middelburg, maar ik heb goede herinnerin gen aan Krabbendijke. Ik heb er nog steeds contacten." Ook briefschrijver N. E. Kaat uit Krabbendijke, die (net als veel van de inzenders) een thuis wedstrijd speelt, zat er op school. „Ik heb op die school ge zeten van 1950 tot 1956. De school is inmiddels afgebroken en er is een brandweerkazerne gebouwd." Ook dorpsgenoot J. Tramper herkent de Wilhelmi- nabaan, de huidige Wilhelmina- straat. „Het gaat om de Wilhel- minastraat-Oostweg. Het ge bouw rechts is van bouwmateria len Van Doorn. In 1899 werd dit gebouw omgebouwd tot School met de Bijbel. Aan de noord kant, achter het portaal, was de eerste kleuterschool van het dorp." Volgens Kees Griep, een plaats genoot van voorgaande schrij vers, is de school later verhuisd naar de Hinkelingestraat en nog later samen met de Christelijke School uit de Noordweg opge gaan in CBS De Zevensprong, zoals de school nu nog heet. Grieps opoe bezocht destijds de oude school. Griep schrijft dat muziekvereniging Concordia een deel van het gebouw in ge bruik heeft als clubgebouw. Hij herkent de personen op de foto niet. J. Schrijver, ook uit Krab bendijke, herkent wel iemand. Hij is overigens de enige onder de inzenders. „Links op de foto, de man met het witte schort, is slager Karelse." IJzeren hek C. P. Fase uit Sint-Annaland vestigt de aandacht op de 'kun stig overdekte speelplaats' aan de rechterkant. Hij schrijft dat later is gecollecteerd voor een ijzeren hek rondom de school. Fase vervolgt over de huizen op de foto: „De huizen links zijn tij dens de Tweede Wereldoorlog door een VI verwoest." Over de ontwikkeling van Krabbendijke schrijft Fase onder meer: „In 1187 schenkt Hendrik van Scho ten, de heer van Breda, het schor Crabbendic aan het kloos ter van Ter Doest. Deze abdij van de Cisterciënzers lag bij Brugge. Uit de naam Crabben dic zou zijn af te leiden dat er al lage dijken aanwezig waren. De ze moeten dan al opgeworpen zijn voor de overstroming van 1134. Krabbendijke is ontstaan uit de grangria (uithof) Westhof. Naast de grote landbouwschu- ren waren er gebouwen voor landbouwwerktuigen, stallen, eetzalen, een bakkerij en een ka pel waar de missen werden gele zen. Westhof was omgeven door een muur. In 1393 wordt de pol der waar Westhof in ligt, om schreven als 'den polre, dair 't hof van Crabben-dyck in staet'. Rond 1470 werd Westhof geheel gerestaureerd. Rondom Westhof groeide Krabbendijke uit tot een dorp." Over de bijnaam De Baan schrij ven verschillende inzenders. Zo vertelt Wim Weststrate uit Krab bendijke: „Gezien de kleding zal de foto begin vorige eeuw geno men zijn. De straat heette toen nog Wilhelminabaan. In de oor logsjaren werd deze straat De Baan genoemd, omdat de namen van personen van het koninklijk huis niet vernoemd mochten worden." Dorpsgenoot C. Lobbe- zoo schrijft dat na de oorlog de naam 'vlug werd omgedoopt tot Wilhelminastraat'. Tot slot vaste briefschrijver C. F. Stevense uit Middelburg: „Naast de school woonde Lau rens van Doom en aan de rech terzijde om de hoek stonden de woningen van schilder Kruysse en olieventer Van Weele. Tegen over de school lag de pastorie van de Gereformeerde Gemeen te. Bekende 'bovenmeesters' wa ren J. de Koning, M. C. van Hek ken en C. L. de Wilde. Krabben dijke was vroeger een klein boe rendorp, want een oud rijmpje luidt: Krammedieke en Waerde Stampen de puten in d'aerde Iese, Iese ottentot Schore mot in 't verkenskot." Daarbij tekent Stevense aan dat Iese staat voor Yerseke. Annemarie Zevenbergen De prijswinnaars zijn: M. Alle- wijn-Kaat uit Krabbendijke, T. C. de Jonge uit Krabbendijke en J. Schrijver uit Krabbendijke. De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh ademt een geheel andere sfeer dan die van Krabbendijke van afgelopen week. Een fraai beeld van een walkant met links een promi nent gebouw. Vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere bijzon derheden, zoals over de personen op de foto of de huidige situatie, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 1 oktober worden gezonden naar: Redactie PZC-Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax: 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing wor den drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20