Het is alsof de vogels het ruiken De meesters van de lucht gaan ons weer verlaten EMïïsa Nieuwe natuur op Walcheren weerwoord factie bijlagen: 0113-315680 jiW.pzc.nl fflail:redactie@pzc.nl jjsibus 31, 4460 AA Goes ivertentie-exploitatie: ^rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; wuws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. iinsdag 27 september 2005 Warm in september, koud in december. Vorst in september, een zachte december Bij het Brigdamse padje, aan de noordkant van Middelburg, is een natuurgebiedje van 8,5 hectare aangelegd. foto's Dirk-Jan Gjeltema tuur. De bewoners van de Noordweg krijgen zo een prach tig stuk natuur aan hun achter tuin geknoopt en voor de vele fietsers en wandelaars op het Brigdamse padje wordt het uit zicht aangenamer. Ook hier langs de rand een lage kade van wege de afwijkende waterhuis houding, enkele poelen, heggen (meidoorn, hondsroos) en knot- bomen. Een deel is af geplagd, zodat er een 'verse' grasmat kan groeien. Vleermuizen Adriaensen en Simons maken duidelijk dat het gebiedje door de geringe oppervlakte niet zo geschikt is als broedgebied voor weidevogels. Maar mogelijk zul len patrijs, kneu en spotvogel er zich thuisvoelen en het kan ook een foerageerterrein voor vleer muizen (zoals de gewone dwerg vleermuis en de laatvlieger) wor den. „Brigdamme wordt vooral landschappelijk heel leuk. We willen het laten begrazen door bij voorkeur runderen", aldus Simons. Pluspunt van de ruilverkaveling is ook dat zes historische vlied bergen zijn overgegaan naar Het Zeeuwse Landschap: bij Veere, Aagtekerke, Grijpskerke, Koudekerke en Boudewijnsker- ke. De omgeving is opgeknapt en er is een hek geplaatst. HZL beheert op Walcheren al een aantal vliedbergen. De overna me van de zes nieuwe betekent dat dit waardevolle cultuurhis torisch erfgoed voor het nage slacht zo ongeschonden moge lijk behouden blijft. Rinus Antonisse Toen Trudy Murre een plekje voor de Golf zocht, wist ze dat de vakan tie echt voorbij was. Haar hoofd nog vol van Sicilië, van wijn en zee en van din gen die ze niemand wilde vertellen. En die zeker niet in de krant mochten. Ze was twee maanden wegge weest en niet zonder reden. Een nieuwe baan nu, ac countmanager. Tja. Eerst maar naar Pladdet? Of naar Rammeloo? Ze ken de Rammeloo goed, maar kwam er niet graag. Plad det was echter ook niet al les. Daarom ging ze maar bij Schrier langs. Ze par keerde de rode Golf in een zijstraat van de winkel pro menade. Traditioneel wordt de naam Schrier afgeleid van een Friese vogelnaam. In het ene boek vind je dat in het Fries een tureluur schrier heet en in het ande re boek is het de naam van de grutto. Dat zal zeker voor een aantal families de betekenis zijn. Toch is er iets geks: de naam komt niet veel in Friesland voor Er zijn meer dan driehon derd families Schrier in Ne derland. Meer dan de helft in Zeeland. De zuidelijke Bevelanden lijken hun wor- telland. De rest van die ruim driehonderd zitten verspreid en zoals altijd vooral in de grote steden. Hoe kan nu zo'n Friese vo gelnaam zich vrijwel exclu sief in Zeeland nestelen? Een Vlaamse geleerde geeft dan ook een andere verkla ring: Schrier komt van Schrieder. Een schrieder is, net zoals schrooier, een be roepsnaam voor snijder, kleermaker. Of een bij naam voor iemand die mun ten afvijlt. Het zou kunnen. Ook de afleiding van schreierschrijer voor een schreeuwer, een lawaaima ker is voor sommige Schriers aannemelijk. Wie zal zeggen bij welke Schrier onze Trudy Murre aanbelt? Lo van Driel De Weihoek, tussen Middelburg en Sint Laurens: 48 hectare natuurgebied in wording. vloedige regenval. Er komt een eigen waterhuishouding met een peil van 1.40 meter -NAP. Die wordt geregeld met een stuw. Akkerdistels Er ligt nog een hoop grond te wachten op afvoer naar elders. Daarmee worden stukken grond opgehoogd en sloten gedempt. Dat gebeurt pas na het roven van de oogst, zegt Adriaensen. Om de natuur een handje te hel pen, zijn stukken voormalig bouwland ingezaaid met gras. Dat is ook gedaan om overmati ge groei van akkerdistels bij voorbaat in te dammen. Met die op zich fraaie paars gekleurde plant zijn de boeren-buren niet zo blij. Adriaensen geeft aan dat koeien worden ingezet als 'beheerders'. Daarom wordt het gebied, waar geen weggetjes door lopen, ook afgerasterd. Het wordt niet toe gankelijk voor publiek. „Dat is omdat de weidevogels er zo on gestoord mogelijk moeten kun nen broeden. Het is een vrij smal stuk en er is al behoorlijk wat verstoring rondom. Er wordt nog bekeken of er een ver binding door het smalste stuk, van de Stenen Kruisweg naar de Zandvoortseweg, kan komen, maar die mag in elk geval niet tijdens het broedseizoen ge bruikt worden." Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) gaat de Weihoek beheren. Districtshoofd H. Si mons laat weten dat de 48 hecta re die nu voor de natuur beschik baar komt, een flink stuk groter mag worden. „Uiteindelijk den ken we aan zo'n 100 hectare en misschien wel meer. We hebben al bijna 30 aangrenzende hecta res aangekocht; we zoeken nog naar geld voor de inrichting. Hoe groter het gebied, hoe beter voor de weidevogels, zeker ge zien de kans op verstoring en predatie door andere vogels." Tegelijk met de Weihoek is tus sen wijk Klarenbeek en gehucht Brigdamme een gebiedje van 8,5 hectare ingericht voor de na- Het is de laatste ouderwetse ruilverkaveling in Zee land. De nadruk ligt op het verbeteren van de werk omstandigheden voor de boeren en er is maar weinig aan dacht voor algemene belangen als natuur, landschap en re creatie. Het is ook een verkaveling waarvan de uitvoering heel lang duurt. Het gaat om de ruilverkaveling Walcheren die ten langen leste tot een einde raakt. Aan het slot zijn vooral aanleg van plukjes nieuwe natuur en bos in beeld. Er gloort een wat betere toe komst voor de weidevogels op Walcheren. In het verleden is veel van het Platte van Walche ren - de laaggelegen poelgron- den in het midden van het ei land - als leefgebied voor de vo gels verloren gegaan. Weiland werd omgezet in bouwland, het waterpeil zoveel mogelijk ver laagd. De aantallen weidevo gels, zoals veldleeuwerik en grutto, namen schrikbarend af. Er was nauwelijks plek meer om ongestoord te broeden. Als onderdeel van de ruilverka veling Walcheren is voorzien in ruim 200 hectare nieuwe na tuur. Een peulenschil in vergelij king tot wat verloren ging, maar het is natuurlijk beter dan hele maal niets. Eén van de grootste stukken natuurgebied in wor ding is de Sint Laurens Wei hoek. Zo'n 48 hectare tussen Middelburg en Sint Laurens, langs de Zandvoortseweg. Deels akkerland, deels (bemest) wei land. Zo was het tot voor kort. Onder aanvoering van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) is de langgerekte strook veranderd in afwisselend hoger en lager - of wel hollebollig - grasland, met behoud van de oude perceelsslo- ten erdoor en zes flinke nieuwe poelen. Precies volgens het 'streefbeeld' van de provinciale werkgroep natuurontwikkeling: vochtige graslanden, met een va riatie tussen nat en droog; in de winter veel plassen. Dat is bij uitstek een plek waar de weidevogels zich thuis voe len. En in de wintertijd een pri ma gebied voor wintergasten als ganzen en zwanen. Martine Adriaensen van DLG vertelt dat de vogels hun nieuwe leefgebied al ontdekt hebben. „Ik sta iede re keer weer verbaasd hoe snel een gebied door de vogels inge nomen wordt. De aannemer be gon met het werk aan de zuid kant. Toen hij verderop bezig was, zaten de vogels meteen in het deel dat klaar was. Net alsof ze het ruiken dat er iets voor ze gemaakt wordt. Afgelopen win ter hebben er al behoorlijk wat overwinteraars gezeten." Adriaensen vertelt dat in okto ber vorig jaar de inrichting van de Sint Laurens Weihoek is be gonnen. Er moest ongeveer 25.000 kubieke meter grond wor den afgegraven, onder meer voor de poelen. Ook zijn lagere delen wat lager gemaakt, zodat er goede overgangen van nat naar droog kunnen ontstaan. Een deel van de grond is ge bruikt om rond het gebied een lage kade te maken, zodat het water binnen gehouden kan wor den. De Weihoek doet ook dienst als opvanggebied bij over- Natuurtekenaar Adri Kar man woont in Colijnsplaat, op Noord-Beveland. Voor Buitengebied trekt hij er elke week op uit. In deze rubriek vertelt hij in woord en beeld over de natuur in de polder. Nog een paar weken zijn ze bij ons, dan vertrekken ze weer naar het zuiden, de zwalu wen. Althans, de huis- en boe renzwaluwen; de gierzwaluwen zijn begin augustus al vertrok ken, die blijven maar zo'n drie maanden hier. De andere zijn zich nu aan het verzamelen en verlaten ons de komende maand. Tijdens onze vakantie vertoef den we op een kleine boerderij waar een kapotte ruit in de schuur toegang verschafte aan een koppel boerenzwaluwen. Toen de boer had ontdekt dat ze in de schuur een nest bouwden, zette hij de schuurdeur wijd open, zodat ze makkelijk in en uit konden vliegen. De boer was al op bezoek van 'de meesters van de lucht' berekend, want op verschillende plaatsen waren - ter ondersteuning van het nest - plankjes aangebracht. Het vori ge seizoen had hier ook al een paartje gebroed en de dieren wa ren weer welkom. Het overjari ge nest was echter inmiddels ge kraakt door een winterkonink- man waarvan het vrouwtje niet geheel tevreden moet zijn ge weest met de potentiële nest plaats, want het bleef onbe woond. De zwaluwen konden niets met het bouwsel van gras en mos en hadden een nieuwe nestplaats uitgekozen. Tijdens ons verblijf op de boer derij waren de zwaluwjongen al uitgevlogen en was er maar wei nig drukte meer in de schuur. Tót de avond viel. De jongen ble ken namelijk het nest steeds weer als slaapplaats te gebrui ken en zodoende konden we ze goed bekijken. De boerenzwa luw heeft, in tegenstelling tot de huiszwaluw, ondersteuning Jonge boerenzwaluwen van het nest nodig, al was het maar een flinke spijker. De die ren gebruiken niet alleen mod der maar ook stro en grashal men voor hun nest, dat zich meestal binnen of tenminste on der een overkapping of iets der gelijks bevindt. Een boerenzwa- illustratie Adri Karman luwnest is dan ook direct te her kennen. Enkele afleveringen geleden kwam in deze rubriek de grote bonte specht ter sprake die on ze solitaire bijenkasten bedreig de. Daarop reageerde iemand die de boerenzwaluwen een warm hart toedraagt. Huiszwa luwen en gierzwaluwen worden aan alle kanten gestimuleerd tot broeden, zo begon zij haar betoog. Dat gebeurt door het op hangen van kunstnesten. Maar de boerenzwaluwen raken vol gens haar in het vergeetboek. Ze vertelde dat er al jaren een koppeltje boerenzwaluwen in haar schuur broedt. Dat bezet ten bleek in de letterlijke zin van het woord te zijn, want an dere soortgenoten die zich gezel lig bij het eerste paartje wilden voegen, werden uit de schuur geweerd. Ruzie tot in de nok! De nieuw aangekomenen waren echter niet voor één gat te van gen en begonnen onderzoek te doen naar andere mogelijkhe den. De keuken of kamer van het woonhuis - waarvan de ach terdeur openstond - leek de vo gels wel wat. Gezien de rotzooi die de vogels daarbij naar bin nen slepen, was dit de vrouw des huizes toch wat te gortig. Wat te doen? Misschien wat plankjes onder de overstek of de carport bevestigen? Dat had succes; de zwaluwen begonnen zich daar te nestelen. In eerste instantie ging het prima tot de eerder aangehaalde grote bonte specht ten tonele verscheen. In een schuur zullen spechten zich niet wagen, maar de halfbuiten aanwezige nesten waren voor de vogels niet veilig. Misschien aangetrokken door eventuele insecten in de buurt, ontdekten ze de zwaluwbroedplaatsen. Ze zaten vermoedelijk met hongeri ge kroost in de buurt en vergre pen zich aan de jonge zwalu wen. Het is een trekje dat we van kauwen en kraaiachtigen gewend zijn, maar van spechten wisten we nog niet dat ze dit de den. In onze ogen is het een triest voorval, maar de dieren wereld kent geen medelijden. Er geldt slechts één wet: overle ven en ten koste van alles nage slacht voortbrengen. Dit nage slacht kan trouwens tot rivalen worden in het volgende seizoen. Van ontzag voor de ouders is geen enkele sprake; waarschijn lijk herkennen ouders en kinde ren elkaar niet eens. De gastvrouw van de zwaluwen heeft de rest van het seizoen ge waakt voor verstoring door de spechten (zo leer je hun geluid herkennen, ook al klinkt het je allesbehalve als muziek in de oren). Boerenzwaluwen zijn echte vo gels van het buitengebied. Ze foerageren wel in het luchtruim boven de bebouwing van dor pen en steden, maar voor de nestbouw hebben ze toch het liefst een ruime aanvliegmoge- lijkheid zoals dat op boerderij en meestal het geval is. Wat niet wil zeggen dat aangeboden gast vrijheid in de bebouwde kom niet wordt gewaardeerd. De mo gelijkheid blijft bestaan dat u daarmee de boerenzwaluw tege moet komt. Trouwens: een kop pel winterkoninkjes kan ook boeiend zijn. Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19