Dikke rookgordijnen rond Ajax De nieuwe Abramovich zit bij Hearts Eerbetoon Handel in uitslagen treft Braziliaanse voetbalcompetitie Bergkamp ontbreekt tegen Ajax Twee duels schorsing voor Cocu Olsson weigert schikkingsvoorstel Spaans paspoort voor Messi Internazionale bindt Adriano Contract Krankl niet verlengd PAOK bereidt aanklacht tegen Matthaus voor BOUWKUNDIG BUREAU DE LANGE Trainer Blind hakt vandaag pas knopen door voor duel met Arsenal Experiment PSV met Beasley als linksback 11 champions league TIGER BALM X TIGER BALM 1L dinsdag 27 September 2005 ]jjj iM ZEIST - De tuchtcommissie van de wereldvoetbalM Fifa heeft Phillip Cocu geschorst voor de resterende twee WK-kwalificatieduels van Nederland. Hij is er daanW m tegen Tsjechië en Macedonië (respectievelijk 8 en 12 oho. i ber) niet bij. Dat deelde de KNVB gisteren mee. De international werd op 7 september in de wedstrijd te. gen Andorra (4-0) door de Hongaarse scheidsrechter At*, la Hanacsek in de 38e minuut met rood van het veld ge, stuurd wegens een elleboogstoot. Cocu zelf sprak na afloop van een 'bodycheck, een over dreven schouderduw'. Tegen het besluit van de commissi kan geen beroep worden aangetekend. ANP NIJMEGEN - Verdediger Jonas Olsson van NEC stapt naar de tuchtcommissie van de KNVB voor afhandeling; van zijn rode kaart in het eredivisieduel met Heerenveei De aanklager betaald voetbal deed de speler een schik kingsvoorstel van drie wedstrijden schorsing, waarvan één voorwaardelijk. De Zweed en NEC gaan daar niet mee akkoord. Olsson moest het veld van scheidsrechte Haverkort verlaten na een overtreding op de Griekse aan valler Samaras van de Friezen. De Zweed reageerde voe dend op die beslissing. Hij koelde zijn woede op de deur van de kleedkamer. Dat leverde Olsson een gebroken kj. kerhand op. De hand zit inmiddels in het gips. ANP BARCELONA - Barcelona mag Lionel Messi voortaan ak Spanjaard opstellen. De Argentijnse voetballer heeft va de autoriteiten de Spaanse nationaliteit gekregen. Mess (18) valt nu buiten de regel voor spelers van buiten de Eu ropese Unie. Volgens de Spaanse reglementen mag een club slecht drie van zulke spelers in de competitie laten spelen. Dj club van trainer Frank Rijkaard heeft al drie 'buitenlas ders' in dienst. Dit seizoen speelde Messi nog niet in de competitie. Barcelona had hem niet als speler van buiten de EU aangemeld en de Spaanse bond wilde hem geen dis- pensatie verlenen. Het Argentijnse talent verlengde on- langs zijn contract tot 2014. ANP/DP A MILAAN - Internazionale hoopt nog jarenlang te geme ten van de kunsten van de 23-jarige Adriano. De Brazili aanse international, in wie sommige kenners nu al de bes te aanvaller ter wereld zien, heeft zijn contract'bij de Mi lanese topclub met twee jaar verlengd. Hij is nu formed tot medio 2010 aan Inter verbonden. ANP WENEN - Het contract van bondscoach Hans Krankl nte de Oostenrijkse voetbalbond wordt niet verlengd. De ver bintenis loopt in oktober af. Dat deelde de bond gisten mee. Het Oostenrijks elftal is inmiddels kansloos vw plaatsing voor het wereldkampioenschap voetbal in Duits land volgend jaar. De twee resterende wedstrijden tega Engeland en Noord-Ierland hebben geen invloed m« De 52-jarige Krankl nam het Oostenrijks elftal in januari 2002 over van Otto Baric. ANP/DPA door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Braziliaanse politie heeft een topscheidsrech- ter uit de eredivisie gearres teerd, die in eindresultaten van voetbalwedstrijden handelde. De man - Edilson Pereira de Car- valho (43) - beïnvloedde de uit slagen op bestelling van een gok maffia, die onder meer sites op internet runt waar men wedden schappen kan afsluiten. Daar voor kreeg hij per duel tot 5500 euro betaald. Perreira, een van de tien Brazili aanse Fifa-scheidsrechters, heeft toegegeven sinds oktober vorig jaar de uitslagen van min stens vier eredivisieduels naar zijn hand te hebben gezet. Dat deed hij ook met een wedstrijd om de Latijns-Amerikaanse voetbalbeker (Copa Libertado- res) tussen Banfield uit Argenti nië en het Peruaanse Alianza Li ma. De zaak kwam aan het rollen door journalisten, die vraagte kens zetten bij het vreemde fluit- gedrag van Perreira. Zij over tuigden de politie om zijn tele foon en die van andere verdach ten af te tappen. In een van de afgeluisterde gesprekken valt duidelijk te horen, dat Perreira 'bestellingen' ontvangt van de gokmaffia. Romario Ook is te horen hoe hij zich excu seert tegenover zijn opdrachtge ver. Want op 24 juli was hij on machtig een gewenste uitslag te produceren. In dat gesprek be looft Perreira 'beterschap' in de wedstrijd op 6 augustus tussen het Vasco van oud-PSV'er Roma rio en Figuerense. In dat duel lukte het Perreira Romario aan een 2-1-overwinning te helpen. Hij onthield Figuerense twee klinkklare strafschoppen, ter wijl Vasco er één van hem ca deau kreeg. Zelfs de Vasco-aan- hang viel de partijdigheid op. Want zij begon Pereira met spreekkoren aan te moedigen. De politie heeft sterke aanwij zingen, dat nog meer arbiters be trokken zijn bij het schandaal. Bij zijn verhoor heeft Perreira namelijk verklaard dat hij niet de enige is. Diverse benadeelde clubs hebben inmiddels aange kondigd naar de rechter te stap pen om verloren duels ongeldig te laten verklaren. Perreira floot in de huidige strijd om het lands kampioenschap tot dusver a wedstrijden. Ook koestert de j» litie verdenkingen dat er gehan deld is in uitslagen in het vonf kampioenschap. Ondanks alle ophef heeft deBü ziliaanse voetbalbond aangee ven dat de competitie niet stilge legd wordt. Ook de Fifa once neemt geen actie. Directeur .Mi- kus Siegler vindt dat de vera:: woordelijkheid voor maatree len bij de individuele voetbal bonden ligt. Schandaal In Brazilië is dat de CBF en ntf betrekking tot de Copa Liberia dores is dat de Latijns-Amen kaanse voetbalbond ConmeboL Het is niet de eerste keer dat ar biters in uitslagen handelen. Ni het uitbreken van een identiek schandaal onlangs in Duitsland zei Fifa-baas Joseph Blatter, dat het betalen van topsalaris- sen aan arbiters dit soort cormp- tiepraktijken mogelijk kan voor komen. In het Duitse sportblat Kicker suggereerde hij een inko men voor toparbiters va 100.000 euro per jaar. GPD SALONIKI - De Griekse voet balclub PAOK Saloniki bereidt een aanklacht tegen de Duit* trainer Lothar Matthaus voor De voormalig international h» volgens de Grieken een mond*- ling akkoord met PAOK, mat zondag liet hij weten er toch niet op in te gaan. Matthaus is momenteel bonds coach van Hongarije. De kwalifi catie voor het WK 2006 is mis lukt, zijn contract loopt eind dit jaar af. Wat Matthaus gaat doen, is nog onzeker. De Duitser reageerde voor de Griekse radio verbolgen op het dreigement da' PAOK-voorzitter Goumenosgis teren tijdens een persconferd tie uitte. „Ik heb niets gelektw en ik erger me eraan dat PAO» hiermee naar de pers is 8* stapt." ANP/SID DOETINCHEM - Ter nagedachtenis aan hun ploeggenoot Lucia no van den Berg betraden de spelers van Stormvogels/Telstar gis teravond allemaal het veld met een shirt met rugnummer 22. Van den Berg kwam vorige week om het leven bij een verkeersonge val en speelde altijd met dat rugnummer. Gisteravond speelde de ploeg uit Velsen de eerste competitiewedstrijd sinds het overlij den van hun ploeggenoot. Dit deed de ploeg in een geheel wit te nue, zonder reclame-uitingen. Het duel met De Graafschap, dat vooraf werd gegaan door een minuut stilte, eindigde in 0-0. foto Theo Kock/GPD door Jop van Kempen AMSTERDAM - Arsenal kan vanavond niet rekenen op Den nis Bergkamp. De ex-Ajacied is met een rugblessure achtergeble ven in Londen. Quincy Owusu- Abeyie, ook al ex-Ajacied, komt misschien wel in actie in de Are na. Net als Ajax kampt Arsenal met veel afwezigen. Bergkamp, Thierry Henry, Philippe Sen- deros en Gilberto zijn vanwege blessures in Londen achtergeble ven. Ook Robin van Persie en doelman Jens Lehmann reisden niet mee naar Amsterdam. Zij zitten een schorsing uit. Robert Pires is licht geblesseerd en verliet gisterochtend het trai ningsveld, maar Arsenal-trainer Arsène Wenger acht de kans fif- ty-fifty dat de middenvelder vanavond kan spelen. Blijkt Pi res op het laatste moment niet fit, dan mag Owusu-Abeyie te gen zijn oude club aantreden. Hij zal dan spelen op de linker flank. Volgens Wenger is Quin cy, die in de zomermaanden naam maakte op het WK onder twintig, een kandidaat om ster aanvaller Henry ooit te doen ver geten. Toch was Wenger ook kri tisch op de jonge Nederlander. „Als je talentvol bent op je ne gentiende denk je misschien dat het gemakkelijk is om de top te bereiken. Maar als je Dennis Bergkamp op zijn 36e elke dag op de training toegewijd en gefo cust ziet werken, dan denk je misschien dat het toch niet zo ge makkelijk is. Van zulke spelers kan Quincy leren." Net als Ajax draait Arsenal in de competitie matig. De Gun ners staan op de zevende plek in het Premiership. De achter stand op koploper Chelsea be draagt al elf punten - al heeft Arsenal wel een wedstrijd min der gespeeld. Vanwege de teleurstellende com petitiestart worden de resulta ten in de Champions League vanzelf belangrijker. Arsenal won de eerste groepswedstrijd ternauwernood van FC Thun (2-1). Bergkamp maakte twee weken geleden in de blessure tijd de winnende treffer. Waarschijnlijk zullen de Gun ners vanavond behoudend spe len. „Op voorhand ben ik tevre den met een gelijkspel in Am sterdam", zei Wenger. GPD i door Dick Sintenie NOORDWIJK - De waarheid over Ajax-Arsenal ging gister middag schuil achter dikke rook gordijnen. Op het amateurcom plex van SJC in Noordwijk, waar Ajax de laatste training af werkte, bleef veel onduidelijk. Het voorspel van een Europese wedstrijd kent zijn eigen regels. ..Wesley Sneijder, zéér waar schijnlijk niet. Misschien dat Wesley de laatste twintig minu ten zou kunnen spelen, maar dat is voor mij geen optie. Mau- ro Rosales niet fit. Nigel de Jong, ook zeer twijfelachtig." Danny Blind zit achter een tafel in de kantine van SJC, en stacca- to somt hij de namen op van ge- j kwetste Ajacieden. Hij schetst een somber beeld, want ook Ha- |j tem Trabelsi, Maarten Stekelen- burg, Nicolae Mitea en Maxwell zitten in de lappenmand. „Maar wie er niet is, die is er j' niet", zegt Blind. Hij klinkt be- rustend. De trainer kan natuur- 'j lijk niet gaan somberen, een dag voor een belangrijke Europa Cupwedstrijd. De elf die hij van avond het veld instuurt, moeten het idee hebben dat de trainer vertrouwen in hen heeft en dat ze kunnen winnen. Ongewisse Morgenochtend, zegt Blind na de training, hakt hij knopen t door. „Zo vroeg mogelijk, want i dan kan iedereen zich op zijn ei- gen manier voorbereiden op de I wedstrijd." Die strategie biedt hem veel voordelen: hij hoeft tijdens de ISTANBOEL - Welke truc hij uit de hoge hoed gaat toveren is 1' nog niet helemaal duidelijk, maar de kans is groot dat Guus Hiddink morgenavond tegen Fe- nerbahce in de verdediging een beroep doet op DaMarcus Be asley. Gezien de speelwijze van de Turken lijkt de Amerikaan de meest aangewezen man om de linkerzone te bestrijken. Fenerbahce hanteert een con- I cept zonder echte rechtsbuiten. De noodzaak om een pure back op te stellen, ontbreekt daarom. Afgelopen zaterdag speelde Mi chael Lamey op die plek. De rechtsbenige Lamey kwam daar redelijk tot zijn recht. Later bleek dat hij geblesseerd was ge raakt aan een spier in de buik- wand. Hiddink zou ook kunnen kiezen voor nieuweling Osmar Ferreyra. Die maakte vorige week in een wedstrijd met het jj tweede tegen Geldrop een onze kere indruk. Beasley is verder S de enige linksbenige speler in de Jj selectie. Als Beasley achterin speelt, zal PSV met een versterkt midden- veld aantreden. Daar zou Ismail j Aissati wel eens in de basisop stelling kunnen debuteren. Hid dink opteert waarschijnlijk voor een viermansmiddenveld en twee aanvallers, j; De selectie werd gisteren op het i laatste moment nog aangevuld met Lindsay Wilson. De Austra- liër werd ruim drie jaar geleden aangetrokken door PSV. maar speelde nog nooit een officiële wedstrijd. Zijn aanwezigheid in Istanboel c zegt alles over de fysieke en men- tale staat waarin de ploeg zich t bevindt. De Jong, Vayrynen, Si- bon, Reiziger, Ball, Robert en Koné zitten thuis. De eerste zes wegens blessures, de Afrikaan j omdat hij met speelgerechtigd 1 is. I i Alex, Afellay en Lamey kampen eveneens met klachten, maar reisden gisteren wel mee. Dinsdag Groep A: Bayern Munchen-Club Brug- -• ge, Juventus-Rapid Wien, Groep B: Ajax-Arsenal, FC Thun-Spar- ta Praag. Groep C: Panathinaikos-Werder Bre men, Barcelona-Udinese. Groep D: Manchester United-Benfica, Lille-Villarreal persconferentie in Noordwijk geen keuzes toe te lichten, hij laat Arsenal in het ongewisse over zijn speelwijze en hij kan nog even afwachten met welke selectie Arsène Wenger naar Am sterdam komt. Dat wordt die avond duidelijk als Arsenal op Schiphol is ge land. Een groot aantal vedetten ontbreekt, maar de plannen van Arsenals manager Wenger blij ven net zo schimmig als die van Blind. De Londense club traint de avond voor een uitwedstrijd namelijk niet in het stadion van de thuisclub. Al wordt tijdens die trainingen vrijwel nooit iets duidelijk. Neem Ajax gisteren - een warming-up, een positiespel letje, afwerken op doel. Geen chocola van te maken. In een hoekje van het veld trai nen de lichtgeblesseerden: Sneij der, De Jong, Rosales. Van die drie trekt Rosales (liesblessure) de moeilijkste grimassen. Aan Sneijder (hamstring) en De Jong (bilspier) is nauwelijks te zien dat ze geblesseerd zijn. Kort sprintwerk, draaien, keren en schieten (met links en met rechts) gaat ze schijnbaar goed af. Niemand die voortijdig het veld verlaat. Dan begint de persconferentie en somt Blind zijn sombere lijst je op, met Sneijder als belang rijkste geblesseerde. Sneijder zelf komt even later moeizaam het trapje op dat leidt naar de kantine van SJC. „Ziet er soepel uit, hè?" Een rondje langs de microfoons laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Sneijder is gebles seerd, hij baalt dat hij niet kan spelen, want hij is in vorm. Alleen als er afgelopen nacht in het Noordwijkse hotel van Ajax een wonderbaarlijke genezing heeft plaatsgevonden, zal zijn naam op het wedstrijdformulier prijken. GPD Wesley Sneijder traint apart op het veld van SJC in Noordwijk. De middenvelder is vanavond vrijwel zeker niet van de partij tegen Arsenal. foto Olaf Kraak/ANP Vladimir Romanov wil einde aan hegemonie Rangers en Celtic Rangers-Celtic, Celtic-Rangers, Rangers-Celtic, enz. enz.: de Schotse competitie dreigde de komende vijfhonderd jaar te ver vagen tot één lange geeuw. Tot dat een multi-multi-miljonair uit, hoe kan het anders, het voor malige Sovjet-rijk opdook. De Litouwer Vladimir Romanov pompte een klein vermogen in Heart of Midlothian en meteen staat de ploeg uit Edinburgh stijf bovenaan. Het voorbeeld: in derdaad, Chelsea. door Roel Wiche EDINBURGH - Hij had al een eigen loflied. En de shirts met zijn bankierskop gaan nog steeds als zoete broodjes over de toonbank. Maar Vladimir Ro manov maakte zich pas echt on sterfelijk bij de Hearts-fans toen onlangs de renovatie van Tynecastle aan de orde kwam. De traditieclub uit Edinburgh wil het monumentale stadion uitbreiden van 18.000 tot 24.000 plaatsen. Maar een whis- kv-destilleerderij staat in de weg. Het antwoord van Ro manov: „Ik koop die destilleer- derijWat zijn we zonder whis ky?" Aan wilde plannen heeft Vladi mir Romanov, 58 jaar. geen ge brek. De banktycoon uit Litou wen kocht zich driekwart jaar geleden in bij Heart of Mid lothian, een middenmoter met dertig miljoen schuld en een de solate prijzenkast. Romanov pos teerde vier vazallen in het club bestuur, kocht een compleet nieuw elftal en trok de salaris sen op naar het niveau van de eeuwige grootmachten Celtic en Rangers. Het resultaat is verbluffend. Hearts won dit seizoen alle acht wedstrijden en heeft nu al een gapend gat geslagen met de top clubs uit Glasgow. Celtic staat vijf punten achter, Rangers zelfs al elf. Zaterdag ontplofte Tyne castle toen 'The Boys in Ma roon' Rangers versloegen (1-0), voor het eerst in zeven jaar. Ie dereen in Edinburgh jubelde, be halve de bookmakers. Zij gaven Hearts vóór het seizoen een kans van 1 op 500 om de Schot se titel te winnen. De gokkers re kenen zich nu al rijk. Niemand zal opkijken als Vladi mir Romanov zelf ook grof geld heeft ingezet. De zoon van een Russische militair is een klas siek voorbeeld van de ontstel lend rijke elite, die ontstond na het uiteenvallen van de Sovjet- Unie. De zakenman begon als verkoper van Elvis Presley-al bums, in de kofferbak van een taxi. Toen hij zijn geluk zocht in de bankwereld, ging het geld pas echt rollen. Zijn pakhuis puilt inmiddels uit met zo'n 400 miljoen euro. Al is dat een aal moes vergeleken met Roman Abramovich, de Dagobert Duck die het Britse voetbal in een wurggreep heeft. Het weerhoudt Romanov er niet van om dezelfde droom als Abra movich na te jagen: een club op kopen, zwaar investeren en ver volgens oogsten. Hearts wacht al sinds 1960 op de Schotse titel. Bovendien is het al twintig jaar geleden dat het kampioenschap (Aberdeen) voor het laatst werd ontfutseld aan de 'Old Firm', Rangers en Celtic. Dat Romanov de traditionele nukken van een rijkaard heeft, wordt hem door de Hearts-fans gul vergeven. De Litouwer koopt zonder overleg met de technische staf de ene na de andere speler. Bovendien houdt hij er een bizarre marke tingstrategie op na. Op de shirts van Hearts prijkt de naam van zijn imperium, de AB Ukio Ban- kas. De dichtst bijzijnde vesti ging ligt op 2000 kilometer van Edinburgh. Het kan de zakenman niks sche len, zolang de Schotse status quo maar overhoop wordt ge haald. De competitie is nog lang. maar de revolutie is begon nen. GPD S*. TIGER BALM -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18