pzc Üle handicaps van Ronald Boef Groots onthaal voor Tom Boonen Tottenham doet goede zaken spannend te worden Cirkel is rond voor veteraan Nicklaus Zwemseizoen belooft 17 linde golfer uit Bovenkarspel is een bijzondere verschijning Nieuwe bestuursleden De Ganze Krajicek bereikt hoofdtoernooi Tennissers Zweden langs India Zuiderwijk neemt voorsprong Limbach blijft Chef de Mission Ie Lange alleen ivreden met en zege op NK lerke bezetting K rapidschaak Dopingzondaar Millar naar de Tour de France Masters behalen limiettijd WK dinsdag 27 september 2005 ifRoeland van Vliet OUWENPOLDER - Ronald •f haalt al bij zijn eerste af- een flinke afstand. Het ge- van de club tegen de golf- Iklinkt hem als muziek in de a, ..Ik gok zo'n 130 meter", ,pt de 29-jarige atleet, die al iaf zijn geboorte blind is. joh, het was wel wat min er", corrigeert vader Rein. •had flinke tegenwind." oaldBoef (29) is aanwezig bij vierde Dutch Beachgolf en in Vrouwenpolder. Zo'n iderd valide golfers, die allen euro startgeld hebben be- Jd, maken een rondje langs achttien holes die zijn aange- icht in het rulle zand. De blin- golfer uit Bovenkarspel doet :mee, hij oefent slechts zijn jag op de provisorische dri- range. Hoewel hij maar een idvol ballen wegslaat, maakt al flink indruk op de valide schouwers. Niemand ver entte dat hij ze zo goed zou en dus zo ver zou slaan, geniet er alleen van om bij wedstrijd te zijn", vertelt .Golfen op het zand is voor geen doen. Ik ben al visueel andicapt, heb een golfhandi- 25 - en zou er dus een der handicap bij krijgen. Het iidt een keer op, hè." ereldkampioen .strakke greens en mooie fair- kan hij veel beter uit de eten. In het internationale cuit van gehandicaptengol- -van mensen die een lede- it missen tot blinden - doet het goed. Zo goed zelfs, dat tners in hem een nieuwe we- Ükampioen zien. Boef zelf ge- Ét ook dat dat reëel is. „Bin- snu en vier jaar wil ik wereld- ipioen zijn", zegt hij zeer Dig. „Waarschijnlijk is in lïhet eerstvolgende WK." Bart Foundation, in 2003 op licht na het overlijden van K-oprichter Bart de Graaff, iersteunt ambitieuze mensen een ingrijpende ziekte. Ook cald Boef maakt deel uit van zogenoemde bikkel-pro- - - De blinde golfer Ronald Boef zit vol ambitie: „Binnen nu en vier jaar wil ik wereldkampioen zijn." gramma. Gezamenlijk is er een plan uitgestippeld om de droom van Boef uit te laten komen. „Om Ronald zijn trainingsuren te kunnen laten maken en naar internationale toernooien te kunnen laten gaan, is er veel geld nodig. Tienduizenden eu ro's", vertelt Hanneke Schermer hom, algemeen manager van de Bart Foundation. „Dat geld komt onder meer binnen door het houden van evenementen als het Dutch Beachgolf Open. Met een groot deel van de opbrengst wordt Ronald gesteund." Het was eigenlijk nooit Boefs be doeling om te gaan golfen. Hij werd er tien jaar geleden min of meer met de haren bijgesleept, maar was na zijn eerste training wel meteen verkocht. Boef ver telt: „We werden opgebeld door de eigenaar van de golfbaan in Westwoud, bij ons in de buurt. Die had op de BBC een keer blin- dengolf gezien en vroeg of dat ook niet wat voor mij was. Ik heb toen een proefles gehad van tweeënhalf uur, om te kijken of ik het kon. En voor die training om was, hadden ze achter mijn rug om al een sponsor gere- geld." Boef haalde binnen twee jaar zijn GVB (golfvaardigheidsbe- wijs) en het handicapdiploma. Daarna nam hij deel aan wed strijden in binnen- en buiten land. Vader Rein, tevens zijn caddy, reist altijd met hem mee. „Zonder hem kan ik niks", ver telt Ronald Boef. „Maar het is ook niet zo dat hij mij alles ver telt. Mijn vader zorgt dat ik mijn club voor de bal houd en zet mijn linkerschouder richting de hole. Maar staat er een wind je, dan pas ik mijn stand daar zelf op aan. En ook op de green doe ik alles zelf. Als ik bij de bal sta, loop ik zelf naar de hole om de afstand te schatten. En op de terugweg neem ik het hoogtever schil in mij op. En geloof het of niet, maar de bal ligt er dan al tijd binnen twee slagen in. Al tijd." Vanaf oktober gaat Boef - al eens 34e op een WK - weer vol op in training. Dan staat hij der tig uur in de week op de golf baan. De ene keer onder begelei ding van zijn vader, de andere keer met prof golf er Peter Clark. Pas begin 2006 begint de inter nationale golftour weer. Voor Boef staan wedstrijden in Italië, foto Lex de Meester Duitsland, Spanje, Ierland en Engeland op het programma. In het laatste land treft hij de meeste blinde golfers. „Op het vasteland ben ik zo'n beetje de enige geheel blinde golfer", ver telt de Noord-Hollander. „Hier ben ik dus een bijzondere ver schijning. En in Engeland heb je dan wel aardig wat blinde gol fers, maar die zijn allemaal blind geworden. Die weten dus hoe een golfbaan eruit ziet en hebben ooit goed kunnen leren om een swing te maken. Ik heb dat voordeel niet. Alsof ik nóg een extra handicap heb." GOES - Zwem- en poloclub De Ganze uit Goes heeft het hoofd boven water kunnen houden. De club heeft net op tijd een nieuwe voorzitter, secretaris en penningmeester weten te strikken. De vereniging schreef half september al haar leden aan met een noodkreet. Daarin waarschuwde het bestuur dat er voor oktober nieuwe bestuursleden gevonden moesten worden anders zou De Ganze worden opgeheven. De aftredende secretaris van de Goese vereniging, Jan Jo ris Jooss is tevreden. „Met de brief hebben we bereikt wat we wilden. We kunnen met de nieuwe bestuursleden voor lopig weer vooruit. Een bijkomstig voordeel is dat de ver houding tussen zwemmers en waterpoloërs in het bestuur weer in evenwicht is." LUXEMBURG - Michaëlla Krajicek heeft zich gisteren geplaatst voor het hoofdtoernooi van het Luxemburgse Open. De zestienjarige Nederlandse won haar derde en laatste kwalificatiepartij. Tegen de Tsjechische Denisa Chladkova werd het 6-3 6-4. Krajicek is terug aan het tennisfront na een afwezigheid van drie maanden wegens een knieblessure. De Belgische Kim Clijsters is als eerste geplaatst in Luxemburg. ANP NEW DELHI - Het Zweedse Davis Cupteam heeft giste ren in New Delhi een beslissende 3-1-voorsprong geno men tegen India. Daarmee blijft de zevenvoudige Scan dinavische winnaar van de tenniscup in de wereldgroep van zestien landen. De beslissende partij kwam op naam van Thomas Johansson. Hij versloeg Prakash Amritraj met 6-4 6-3 6-2. De wedstrijd werd pas gisteren uitge speeld wegens regenval op zondag. Op dat moment leid den de Zweden al met 2-0. India scoorde tegen door winst in het dubbelspel. ANP/RTR HOOGLAND - Kunstrijdster Martine Zuiderwijk heeft in Bratislava de eerste van twee confrontaties met Karin Venhuizen in haar voordeel beslist. Zuiderwijk eindigde als vijfde, Venhuizen als achtste. Na de tweede selectie wedstrijd op 9 oktober in Den Haag wordt beslist wie van de twee Nederlandse kunstrijdsters van 12 tot en met 16 oktober aan het olympisch kwalificatietoernooi in Wenen mag deelnemen. Op dat kwalificatietoernooi worden nog zes plaatsen voor de Olympische Winterspelen in Turijn vergeven. De poten tiële Nederlandse deelneemster dient dan wel op het EK in Lyon in januari 2006 bij de beste tien te eindigen op de geschoonde eindrangschikking. GPD ARNHEM - Thea Limbach is ook in 2008 in Peking de chef de mission van het Nederlands Paralympisch Team. De oud-schaatsster vervulde die functie vorig jaar ook tij dens de Paralympische Spelen in Athene. De Nederlandse ploeg haalde in Athene 29 medailles, waarvan vijf gou den, en eindigde op een 27e plaats in het medailleklasse ment. GPD DES - Gerrit de Lange en Leo uwe zijn vrijdag en zaterdag de partij op het NK mennen iRijssen. Voor De Lange is het derde NK. Hij neemt alleen loegen met de eerste plaats. ihoogste trede op het podium Kt volgens De Lange haal- zijn. De inwoner van Hein- szand baseert zijn voorspel- gop een goed seizoen. „Het r ben ik als eerste of cede geëindigd. Het moet dus men." Faauwe, de andere Zeeuwse uner die op het NK in actie it,is minder ambitieus. Voor i is het zijn eerste Neder- ds kampioenschap. „Het zou r mij al geweldig zijn als ik de eerste vijf eindig." De uier is al blij dat hij in actie komen. gelopen week blesseerde jn paard zich. Hij had een in zijn hoef. Ik was bang •de wedstrijd voor mij in dui- zou vallen. Met drukver- id en antibiotica is hij er trbovenop gekomen." AARDINGEN - De twee ednieuwe Nederlandse kam- «nen schaken meten zater- i hun krachten in Vlaardin- tijdens het Open NK rapid- aken. Loek van Wely en sw|in Peng behoren tot de cir- rierhonderd deelnemers. rapid mag zich wereldwijd teugen in snel groeiende po- anteit. Beide spelers hebben meer dan twintig minuten 'dehele partij. tJan Timman is van de par- öe Amsterdamse grootmees- kan zich in Vlaardingen als- meten met de top van het aken. lukte tijdens het Neder- kampioenschap in Leeu wen niet, omdat hij last had 'een gebroken hand. Ulf An- fóon, de Zweed met wie Tim- iruim dertig jaar geleden al fduels uitvocht, schreef zich ;m. Destijds behoorden bei- !t°t de bestormers van de we- Jjp- ^re buitenlandse toppers deelnemen zijn de Ameri- 111 Yasser Seirawan en de •kers Arkadij Naiditsch (win- van het supertoemooi in ftnund) en Igor Giek. ANP van onze sportredactie ZAVENTEM - Het was alsof hij de afgelopen 24 uur letterlijk middenin een tornado had geze ten. Tom Boonen, Vlaamse wie- lergod met de bijnaam Tornado Tom, keerde gisteren als wereld kampioen wielrennen terug in België. Iedereen wilde iets van hem, al sinds hij zondag de streep in Madrid was gepas seerd. „Ik verlang ernaar om de krant te lezen of wat televisie te kijken. Nu ga ik naar huis." De 24-jarige renner uit Balen verhuist komende winter naar Monaco, vooral om de drukte rond zijn persoon te vermijden. De sprinter van Quick-Step be reikte dit wielerseizoen de 'on sterfelijke' status in zijn vader land. Zijn prestaties, alleen de hoogte punten al, spraken voor zich: winst in de Ronde van Vlaande ren en Parijs-Roubaix, winst in twee Tour-etappes en wereld kampioen op de weg. Maar dat is niet het enige ge heim van Boonen, die ook door zijn houding en karakter razend populair is. „Ik heb er niet echt een verklaring voor dat iedereen zo geïnteresseerd is in mij", zei hij gisteren na landing op lucht haven Zaventem. „Misschien is het die zogenaamde X-factor? Wie weet wat dat is? Ik kan al leen maar zeggen dat ik altijd mezelf blijf. Deze immense druk te is eigenlijk niet aan mij be- MILAAN - De geschorste wiel renner David Millar maakt vol gend seizoen zijn rentree in het peloton. De Schot is nog tot 23 juni geschorst wegens epo-ge- bruik, maar de Spaanse ploeg Saunier Duval heeft Millar in dienst genomen. De 28-jarige renner krijgt bij de ze ploeg de kans in juli deel te nemen aan de Ronde van Frank rijk. Millar, die door de affaire zijn wereldtitel tijdrijden uit 2003 kwijtraakte, reed voorheen voor de Franse ploeg Cofidis. Volgens het Italiaanse persbu reau ANSA tekende Millar bij Saunier Duval een speciaal con tract voor de Tour. Millar was voor twee jaar geschorst. AFP/ANP steed. Sinds ik in Madrid over de streep ben gereden tot het mo ment dat ik hier geland ben, heb ik nog geen moment voor mezelf gehad." Dat blijft ook nog even zo. Boo nen wordt vandaag samen met de andere Belgische WK-gan- gers bij de koning verwacht en morgen moet hij onder het mes. Boonen ondergaat een operatie wegens een breuk in het buik vlies, die hij vorig jaar opliep bij een darmoperatie. Die ingreep was heel zwaar voor Boonen, die er zo slecht aan toe was dat hij vreesde voor het einde van zijn wielerleven. Extreem Het liep echter heel anders. Gis teren stonden honderden Belgen op Zaventem 'hun' Tom op te wachten. De jonge volksheld kon er toch ook van genieten. „Dit is een overweldigende ont vangst. Echt extreem. Het is dui delijk dat we met de ploeg heel wat mensen gelukkig hebben ge maakt." De Belgische pers kwam giste ren superlatieven te kort om zijn succes te beschrijven. „Nie mand ter wereld, zelfs Merckx, de allergrootste, deed het hem voor: winst in de twee mooiste klassiekers en het wereldkampi oenschap", schreef Het Nieuws blad. Dat Boonen iets deed wat zelfs Merckx niet kon, maakt hem in België nu al onsterfelijk. ANP/Belga door Norbert Kleinherenbrink GAINESVILLE - De Gouden Beer won alles wat er te winnen valt in het golf. Alleen de Presi dents Cup, als captain, ontbrak nog op zijn erelijst. In Gainesvil le, in de Amerikaanse staat Vir ginia, kon de legendarische Jack Nicklaus gisteren ook die rela tief nieuwe hoofdprijs toevoe gen aan zijn palmares. Het Amerikaanse team versloeg het team van de Internationals met 18,5 tegen 15,5 punt in de zesde editie van het prestigieuze evenement. „Misschien zal ik nooit meer captain zijn van een golfteam. Misschien zal ik zelfs nooit meer een rondje wedstrijd- golf spelen. Misschien is dit wel het einde van mijn loopbaan. Maar wel een mooi einde", zei veteraan Nicklaus. De Amerikanen wonnen de Pre sidents Cup voor de vierde keer. De voorgaande editie in 2003 in Zuid-Afrika eindigde gelijk (17-17). Het internationale golf team won alleen in 1998 in Au stralië. In beide gevallen fungeerde Nicklaus als captain van de Amerikanen. „Winnen geeft een veel beter gevoel, neem dat maar van mij aan", sprak hij met een brede grijns. Voor het Amerikaanse golfteam kwam de triomf op het juiste mo ment. De ploeg van vedette Ti ger Woods verloor in de laatste twee toernooien om de Ryder Cup. Chris DiMarco haalde met een lange putt voor birdie, waar mee hij Stuart Appleby uit Au stralië versloeg, de bejubelde ze ge binnen. „Ongelooflijk. Ik ben zo blij. Ik kan niet wachten op het eerste kratje bier", liet Di Marco uitgelaten weten. ANP Jack Nicklaus Wereldkampioen Tom Boonen kust zijn vriendin Lore bij zijn aankomst op vliegveld Zaventem in Brus sel. foto Benoit Doppagne/EPA van onze sportredactie LONDEN - Tottenham Hotspur heeft gisteravond goede zaken gedaan in het Premiership. De ploeg van Martin Jol won de wedstrijd tegen stadgenoot Ful- ham en klom daarmee van de ne gende plaats naar de vierde op de Engelse ranglijst met twaalf punten uit zeven wedstrijden. Maar de 1-0-overwinning op White Heart Lane werd voor de poorten van de hel weggesleept. Al na zeven minuten stond de eindstand op het scorebord. Dat gebeurde via een doelpunt van Jermaine Defoe, die de bal na een splijtende pass uit het mid denveld achter Fulham-doel- man Warner werkte. Wat daar na volgde was een op en neer golvende strijd, niet altijd even hoogstaand, maar vol inzet en enthousiasme. Toch was al heel snel duidelijk dat Tottenham de betere ploeg was. In de basis stonden Edgar Davids, Mido en Lee. Vanaf de ETTEN-LEUR - De masterzwemmers van Zeelandia, Luctor et Emergo en De Stormvogel hebben het eerste opstapje gehad voor de WK Masters in San Francisco, augustus volgend jaar. Verschillende zwemmers voldeden aan de limiettijden van de mondiale titelstrijd voor zwemmers van 25 jaar en ouder. Met de vierde wedstrijd in de Zuidelijke Cirkel in Etten-Leur kwa men de deelnemers zo vroeg in het seizoen tot snelle tijden. André Schutte (Stormvogel) noteerde op de 50 meter rugslag een nieuw Zeeuws masterrecord bij de 45-plussers. Ook Frank de Klerk van Zeelandia kwam tot een Zeeuwse toptijd in deze leeftijdsgroep op de 200 vrije slag. Marijke van Hoek (Stormvogel) en Yvonne van de Guchte (Luctor) lukte dat ook op respectievelij de 200 vrij en de 50 rug. eerste minuut zetten de Spurs druk op de tegenstander. Dat re sulteerde in doelpogingen van Lee, Davids, Mido en Defoe (in de 75e minuut vervangen door de Ier Robbie Keane). Ook viel op dat Edgar Davids in Engeland nog niet de door hem gewenste rol van regisseur op het middenveld kan spelen. Het lijkt wel alsof het spel voor hem te snel gaat. Dat hij niet voldoen de tijd heeft om de lijnen uit te zetten. Vlak na rust was Fulham de bo venliggende partij en kreeg kan sen via Malbranque en Jensen. Maar met veel kunst- en vlieg werk hield Tottenham het doel schoon. De komst van Collins Jo hn in de aanval bij Fulham bracht ook geen uitkomst. GPD door Jeroen Dellebeke KAPELLE - Als de eerste wed strijd in Kapelle een voorbode was van de rest van het seizoen, wordt het in de Zeeuwse zwem- competitie eerste klasse span nend. Luctor et Emergo, De Bruinvis en het organiserende De Bevelanders waren zondag aan elkaar gewaagd. De thuisclub won met minimaal ver schil vóór de Sasse ploeg. De Bruinvis is aanzienlijk ster ker geworden en maakt als een goede kans om met de zomer- kampioenschappen volgend jaar in Terneuzen de sprong te ma ken naar de hoofdklasse. Niek en Carmen de Ridder waren sa men met Roel Dellaert en Alex Eversdijk de belangrijkste pun- tenpakkers. Meer zwemmers ver keren vroeg in het seizoen al in blakende vorm. Toby Aarnoutse en Nathan Tramper noteerden in Kapelle zeer snelle tijden. De Bevelanders had de snelste ploeg deze ronde, ook Jacqueli ne Boonman, Joy Teamper en Kelsey Onderdijk heten een goe de indruk achter. Luctor et Emergo moest genoe gen némen met de derde plaats. Joeri van Wallenburg en Paul van den Driest waren goed op dreef met snelle tijden, Daphne Robijn en Cynthia Potin pakten de belangrijke punten bij de vrouwen. Voor Zeelandia is het gat met de concurrenten erg groot geworden. Christian van Bommel en Tekla van Gils door braken de podiumplaatsen van de andere drie clubs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17