®c wil bank n dorp houden Water stijgt minima naar de lippen Met Engelse drop naar je oude basisschool Twee verdachten bankoverval vechten vonnis rechtbank aan 13 'et om financiële diensten te garanderen 166-fractieleider ittrich in Goes oertocht voor ierenvrienden chade door oestersterfte Grevelingen )orlopig geraamd op enkele tonnen 1 Precisiewerk bij invaren droogdok Vrouw niet vervolgd voor smaad Hotel Aardenburg failliet Harde garanties tegen overlast autoterminal dinsdag 27 september 2005 yErnst Jan Rozendaal Jï HAAG - De PvdA wil met livet de bankdiensten op het Iteland behouden. Het CDA idl dat een te zwaar middel. iA-Kamerlid Crone heeft gis- jn een wetsvoorstel inge- ad dat beoogt dat er mini- al één bankloket is per 5000 roners of anders voor ieder een bankloket op maximaal i kilometer afstand. Volgens j gaat het 'niet om een wis- adige formule' maar een jilijn' die voorkomt dat er in ierland plekken ontstaan ar mensen te ver moeten rei- naar het dichtstbijzijnde lo svaar ze geld kunnen opne- of storten, rekeningen kun- lopenen of betaalpassen kun- lophalen. fjaar geleden waren er in Ne- jand nog 7000 bankkanto- .emd vorig jaar was dat aan- oijna gehalveerd. Crone wil tendens tot staan brengen of keren. sluiten banken hun loketten [kostenoverwegingen, terwijl volgens Crone nog hoge win- aboeken. Hij wil dat de over- id gebieden afbakent waar minste één servicepunt (bij- irbeeld in gemeentehuis, artcentrum of winkel) aanwe- jnioet zijn. Via een open in lijving kunnen banken daar- sr meedingen. onrendabele kosten worden [goed uit een pot die de ban- ngezamenlijk vullen. „Nu is sprake van negatieve concur- ne. Banken trekken weg. Ik 1 dat omkeren. Banken moe- denken: als ik daar niet ga i.doet een ander het." rage maand slaagde Crone er 5 zijn fractiegenoot Blom in [postagentschap in Sint-An- ciid - het enige op Tholen - rehouden. Een voorbeeld hoe •kan. aldus Crone, maar vol- üshem willen de meeste ban- 1ES - Boris Dittrich, fractie- orzitter van D66 in de Twee kamer, is morgenavond te it in Goes. ïvoorman van de kleinste re- nngspartij spreekt op de alge- nej regiovergadering van de aiwse democraten in Hotel nDinus bij het NS-station. jzal onder meer ingaan op de üomstvisie van zijn hand, sa- sgevat in het pamflet 'Op naar nieuwe solidariteit', inch roept daarin onder sop tot bevordering van het tef burgerschap, het legalise- van koffieshops en een ver- peling van het ontslagrecht, openbare bijeenkomst be- tom 19.30 uur. ÏOOSKERKE (W) - De euwse Motor Vrienden Club udt zondag een dicrendagtoer- ilit. De deelnemers moeten 112.00 uur verzamelen bij Jan IpeMotoParts aan De Zompe Serooskerke (W). tocht begint om 13.00 uur en ligt om 14.30 uur in Oudelan- De tocht is ten bate van twee ssen die verstoten en afge- Jkte dieren thuis opvangen, islnemers moeten iets meene- voor de dieren, zoals eten, Slgoed of medicijnen. ken niet. „Dan maar een wet als stok achter de deur." Hij heeft de steun van het CDA nodig wil zijn wetsvoorstel het halen. „Zij hebben de leefbaar heid van het platteland hoog in het vaandel. Nu hebben ze de keuze tussen mensen of ban ken." CDA-Kamerlid Koomen vindt 'de gedachte interessant', maar wil particuliere instellingen niet via een wet opleggen waar ze kantoren moeten openen. „Dat is het alleruiterste middel. Op dit moment zie ik daarvoor de noodzaak niet." Ze wijst op pinautomaten, mo biele loketten en samenwer kingsverbanden met winkels om de financiële dienstverlening in kleine kernen overeind te hou den. De wet van Crone zou voor al de Rabobank duperen, terwijl die de meeste kantoren op het platteland heeft. „Het is niet fair als zij moeten opdraaien voor de onrendabele kosten van andere banken die massaal hun deuren hebben gesloten." Vier jaar geleden sloot ABN Amro haar vestiging in Sint-Maartensdijk. I len die sinds 2000 in Nederland door de banken zijn opgeheven. ;en van de 3500 filia- foto Willem Mieras door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE „Good afternoon. My name is Mirjam and this is Richard", Middelbare scholiere Mirjam Baar maakt meteen duidelijk waarvoor ze gekomen is. Samen met haar klasgenoot Richard van den Berg geeft ze eenmalig Engelse les aan groep 7 en 8 van haar vroegere basisschool On der de Wieken in Burgh-Haam- stede. Voor beide derdeklassers van Het Goese Lyceum is het lesge ven een onderdeel van de Euro pese Dag van de Talen. „Onze school is een zogenaamde twee talige vwo-school", legt Mirjam uit. „Dat houdt in dat er bij ons extra veel aandacht voor Engels is." „Alle leerlingen van onze school bezoeken vandaag hun eigen oude basisschool", vult Richard aan. „De bedoeling is om wat meer te vertellen over onze oplei ding en over de voordelen van het goed spreken van de Engelse taal." En dus doen de twee 's morgens De Kirreweie aan, de oude basis school van Richard, en gaan ze 's middags naar het naastgele gen Onder de Wieken, waar Mir jam tot ruim twee jaar geleden elke schooldag heenging. Richard vertelt de leerlingen eerst iets over het leven op de middelbare school in het alge meen. „Niet iedereen kan kiezen voor onze school", is zijn motive ring daarvoor. „Het is immers een vwo-opleiding. Door op de ze zaken in te gaan, hebben alle leerlingen iets aan onze les." En dus gaat het eerst een poosje over een heleboel huiswerk, meerdere docenten, gesleep met zware tassen en geplaagd wor den omdat je brugpieper bent. Vervolgens vertellen de twee scholieren waarom juist hun school zo bijzonder is. „Bijna al le lessen zijn in het Engels", geeft Mirjam aan. „Daardoor leer je die taal al snel heel goed spreken." Veel leerlingen kijken wat ver baasd. Dat moet toch erg moei lijk zijn, zie je ze denken. Dat valt erg mee, stelt Richard hen gerust. „De leraren zijn heel ge duldig, hoor. Als je het niet be grijpt, leggen ze het gewoon nog eens uit. In het Nederlands." Hij ziet veel voordelen aan de manier waarop hij les krijgt. „Ik leer hetzelfde als andere vwo-leerlingen. Alleen is mijn Engels stukken beter." En dat heeft weer voordelen: op vakantie bijvoorbeeld. Of later, als ze gaan studeren. „Ik zie me zelf wel naar het buitenland gaan", geven ze allebei aan. Na het inleidende praatje mo gen de basisschoolleerlingen zelf aan de slag. Tijdens het ma ken van werkbladen komen na men van eenvoudige, alledaagse zaken voorbij en oefenen ze met voorzetsels. Tenslotte spelen ze een quizje. Voor de winnaar hebben Ri chard en Mirjam een zakje En gelse drop meegebracht. Na afloop tonen ze zich tevre den over hun les. „De leerlingen deden heel goed mee." Andersom zijn die ook te spre ken over het optreden van de eenmalige meester en juf. „Ik heb een paar nieuwe woordjes geleerd", vertelt Asja uit groep 8. „En het spelletje was erg leuk. Zoiets doen we anders nooit als we Engels krijgen." Mirjam Baar en Richard van den Berg voor de klas in hun oude school. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - „Het water moet niet verder stijgen, want het staat een grote groep al aan de lippen." Met die woorden gaf Fiek Smitskamp gistermiddag kernachtig weer, dat het voor jfPiet Kleemans ®KZEE - De schade die oes- iftekers lijden door de oester- fite deze zomer in het Greve- («omeer wordt voorlopig ge- ®dop enkele honderdduizen- neuro's. Dat zegt bestuurslid Cornelisse van de Producen- Wrganisatie Oestervisserij en ütuur. schatting 30 procent van Sters in de Grevelingen leg- wgin deze zomer het loodje. ;i$, stelt Cornelise, extreem Vermoedelijke hoofdoor- ^van de sterft is zuurstofge- „De voorzomer is vrij ^geweest en daardoor is de Sfatuur van het water in de pingen gestegen. Als het 111 is consumeert de oester T zuurstof dan anders ter- warm water juist minder zuurstof opneemt. Met warm weer is er altijds sterfte onder oesters, maar zo erg als deze zo mer is het nooit geweest. De sterfte betekent voor de naar schatting 30 bedrijven die oes terpercelen in de Grevelingen pachten een forse schadepost. Cornelisse verwacht niet dat de tegenvaller bedrijven de kop gaat kosten. „Als je zoals ons af hankelijk bent van de natuur moet je altijd een bepaald risico incalculeren. Maar als hoge sterfte van oesters een steeds te rugkerend fenomeen zou wor den heb je natuurlijk wel een probleem." Optimistisch Ondanks de schade aan de oes terstand gaat de producentenor ganisatie optimistisch het nieu we seizoen in. „De kwaliteit van de oester is dit jaar vele malen beter dan vorig jaar. De prijzen zijn stabiel en de afzetmogelijk heden goed. Cornelisse voegt daar aan toe dat de schatting van de schade door de oestersterfte nog maar een zeer voorlopige is. „Feitelijk weet je pas precies hoe de vlag erbij aan het einde van het oes terseizoen." Er zijn in Nederland ruim der tig bedrijven betrokken bij de oesterteelt. Vijftien zijn volledig afhankelijk van de oesterteelt en -handel. De overigen houden zich ook bezig met andere visse rijactiviteiten zoals mosselteelt. De meeste oesters worden geëx porteerd naar België. Andere landen waar de oesters naar toe gaan zijn Duitsland, Frankrijk en Italië. De nieuwe oogst van de oesters wordt donderdag in Antwerpen gepresenteerd. mensen in Zeeland die een mini maal inkomen hebben, steeds moeilijker wordt om daarvan te kunnen leven. Als voorzitster van Splinter, par ticulier platform voor bestrij ding van armoede en sociale uit buiting, presenteerde ze het on derzoeksrapport 'Ik worstel en kom niet boven'. Aan beeldspraken geen gebrek tijdens de provinciale bijeen komst in het Mauritshof in IJ- zendijke, die 'Splinter aan de vloedlijn' als thema had. Naaktstrand Zo zijn de Zeeuwse minima vol gens Leunis Hillebrand (begelei der rapport) door de kostenstij gingen van de laatste paar jaar op een 'sociaal naaktstrand' te rechtgekomen, en als daar niets aan wordt gedaan, gaan ze vol gens hem 'echt kopje onder'. Het gaat in Zeeland om zo'n tienduizend mensen. Om een in druk te geven van de schrijnen de toestand waarin die zich be vinden, zijn er verspreid over de provincie negen van hen geïnter viewd. Hun verhalen staan ano niem in het rapport. Een opvallende overeenkomst is dat in elk verhaal wordt ge klaagd over de manier waarop de geïnterviewden vinden dat zij aan gemeentelijke balies wor den bejegend. Smitskamp schetste dat het laat ste jaar het aantal dokters- en ziekenhuisrekeningen die men sen niet meer konden betalen is verdubbeld. Hetzelfde geldt voor kosten van onderwijs. Daar bovenop is de laatste tijd de koopkracht nog extra verminderd door de voort durende stijging van de olieprij zen. Net als andere sprekers die volg den, had zij vooral zorgen om de basisverzekering voor ziektekos ten die volgend jaar ingaat. „Wat gaat bijverzekeren voor aanvullende ziektekosten straks kosten?", vroeg zij zich af. Het rapport is gemaakt op initia tief van Splinter en uitgevoerd door de stichting Scoop, terwijl de provincie de kosten heeft be taald. Met het oog op schulden die mensen met een minimumin komen maken, merkte Hille brand op, dat soms al te gemak kelijk leningen worden ver strekt. Hetzelfde geldt voor credit cards. „Dat zou eigenlijk verbo den moeten worden", zei Hille brand die vond dat banken hun HANSWEERT - Precisiewerk van de bovenste plank wordt het vandaag in één van de sluizen bij Hansweert. Scheepswerf Reimerswaal aan het Kanaal van Zuid-Beve land krijgt een 'nieuw' groter droogdok voor het werken aan schepen. Het gevaarte dat Reimerswaal op de kop heeft getikt bij een werf op Sicilië in Italië, is 120 meter lang en 22,5 meter breed. De sluis van Hansweert is 24 me ter breed. Aan beide kanten van de sluis resteert bij het invaren van het droogdok dus slechts 75 centimeter. De passage wordt verwacht tegen 11.00 uur bij hoogwater op de Westerschelde bij Hansweert. MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit Sint-Annaland kon gisteren weer opgelucht ademhalen. Ze werd door de Middelburgse politierechter ontslagen van rechtsvervol ging. De vrouw moest voor de rechter verschijnen op ver denking van smaad, maar de rechter concludeerde dat de verdachte had gehandeld naar eer en geweten. De vrouw had begin vorig jaar mail- en faxberichten gestuurd naar verschillende dorpsverenigingen omdat een verenigings lid zich schuldig had gemaakt aan incest. De vrouw wilde de besturen van de bewuste verenigingen alarmeren omdat de man door zijn verenigingswerk in contact zou kunnen komen met kinderen. „Gevoelsmatig vond ik dat niet kunnen", legde de vrouw uit. Ze gaf wel toe dat ze in haar schrijven te ver was gegaan door de man een pedofiel te noemen. „Dat deed ik waarschijnlijk om mijn woorden kracht bij te zetten", verklaarde de vrouw. De rechter vond dat er geen sprake was van smaad omdat de waarschuwing van de vrouw gegrond was. De man waar zij het over had is inderdaad door de rechtbank veroordeeld voor incest. Daartegen is hij in hoger beroep gegaan. De uitspraak is dus nog niet onherroepelijk. Van dat laatste was de vrouw echter op de hoogte, ze had daarvan ook melding gemaakt in haar schrijven. AARDENBURG - Hotel Aardenburg, voorheen hotel en conferentiecentrum De Elderschans, in Aardenburg is we derom failliet. Het hotel aan de Herendreef ging in janua ri al failliet en werd in maart geveild. Het complex kwam in handen van beleggingsmaatschappij Cofiton. De beleg gingsmaatschappij bracht het hotel onder in Hotel Aar denburg Exploitatie bv. Het lukte de nieuwe eigenaar niet het hotel rendabel te maken. De rechtbank in Zutphen sprak onlangs het faillis sement uit over het hotel. De bv is immers statutair geves tigd in het Gelderse Epe. De beleggingsmaatschappij doet vooralsnog geen enkele mededeling over het faillissement van hotel Aardenburg. „We weten immers nog niet wat er met het gebouw zal ge beuren", zei een medewerkster van Cofiton gisteren. Het is altijd kommer en kwel geweest met het voormalige conferentieoord De Elderschans. In 1995 leed het toenma lige gecombineerde bedrijf Zeeland Studiecentrum en ho tel-conferentiecentrum De Elderschans een exploitatie verlies van twee miljoen gulden. Opleidingsinstituut SBI uit Doorn nam het bedrijf over en saneerde de schulden. Ook deze reddingsoperatie bracht echter niet het gewens te resultaat. Elderschans Vastgoed nam het complex over, maar moest in 2004 op zoek naar een nieuwe exploitant. Elderschans Exploitatie bv ging failliet. maatschappelijke verantwoorde lijkheid moeten nemen, evenals postorderbedrijven. Nog steeds te onbekend blijken de mogelijkheden van bijzonde re bijstand en teruggave door de belastingdienst. Niet alleen bij de minima trouwens, want ook een deel van de aanwezigen wist niet dat iemand soms zelfs meer belasting kan terugkrijgen dan er is betaald. Kwijtscheldingen In het rapport wordt de aanbeve ling gedaan om bestanden van sociale diensten en belastingen te koppelen. In de praktijk gebeurt dit inci denteel, wanneer fraude wordt vermoed. Maar het rapport spreekt van 'positief' koppelen: door een compleet overzicht, is meteen duidelijk waar mensen recht op hebben en kunnen er automati sche kwijtscheldingen van be paalde belastingen of kosten plaatsvinden. Gedeputeerde G. van Heukelom kreeg het eerste exemplaar van het rappoi't. Hij wist onder meer te vertellen dat in de toekomsti ge openbaar-vervoerspas de ta rieven worden aangepast voor lage inkomens. door Niels Juist DEN HAAG - Twee 45-jarige mannen uit Breda vinden dat zij door de rechtbank in Middel burg ten onrechte zijn veroor deeld voor een overval op de ABN/AMRO in Steenbergen. Dat bleek gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag, waar de verdachten in hoger beroep ston den. Het Openbaar Ministerie (OM) was er wel van overtuigd dat de twee schuldig zijn en eis te zeven en negen jaar gevange nisstraf. De vraag waar het gisteren bij het gerechtshof om draaide was of geurproeven wel betrouw baar genoeg zijn om als bewijs tegen de verdachten te dienen. Na de overval op de bank in Steenbergen nam de politie geur- monsters af van de stoelen in de vluchtauto. Die geuren bleken overeen te komen met die van de twee verdachten. Maar expe rimenteel psycholoog - en geu- renspecialist - professor Frijters betoogde gisteren bij het hof dat geurproeven niet betrouwbaar zijn. Volgens hem zijn menselij ke geuren niet per persoon uniek, zoals dat bij vingeraf drukken het geval is. Daardoor zou er een grote kans zijn dat er fouten worden gemaakt. Vol gens het OM verkondigt Frijters niet de gangbare opinie binnen de wetenschap. Die zou zijn dat de kans op herkenning bij geur proeven gemiddeld 60 procent is. Het enige bewijs dat er - naast de positieve uitslag bij de geur- proef - tegen de verdachten is, is de manier waarop de overval werd gepleegd. Die kwam name lijk exact overeen met de over val op de Rabobank in Kruinin- gen waarbij beide verdachten op heterdaad werden betrapt. Daarbij kwamen de verdachten op 24 juni 2004 's morgens vroeg de bank binnen en dwongen de bankmedewerkers onder bedrei ging van een vuurwapen op de knieën. De personeelsleden kregen een rugzakje om, waarvan de ver dachten beweerden dat er explo sieven in zaten. Ze dreigden de rugzak op te blazen als de mede werkers iets verkeerds zouden doen. Bij de overval in Steenber gen, op 8 juni 2004, dreigden de overvallers ook met de explosie ven. De rechtbank in Middelburg achtte vorig jaar de betrokken heid van betrokkenheid van de verdachten bij beide overvallen bewezen. De aanklager bij het hof was het daarmee eens en eis te dezelfde straf als destijds door de rechtbank was opge- legd. Het hof doet over twee weken uitspraak. DEN HAAG - Als de Raad van State de nieuwe milieuvergun ning voor de ro-ro-autoterminal (roll-on-roll-off) in Ritthem- Vlissingen goedkeurt, kan het bedrijf met 41 hectare uitbrei den, bleek gisteren tijdens een spoedprocedure in Den Haag. Omwonende P. Joosse uit Sint-Joosland hoopt echter dat de Raad van State op zijn minst de milieuvergunning zal aan scherpen. Joosse heeft slechte er varingen met de toezeggingen van de gemeente Vlissingen. die de vergunning heeft verleend aan Compagnie de Manutention RoRo(Compagnie). De Compag nie wil de twee enorme bedrijfs terreinen (parkeerterreinen) met twee viaducten over de Rit- themsestraat verbinden. Omwo nende Joosse vreest daardoor een fikse toename van de ge luidsoverlast en lichtoverlast door lampen die de omliggende woningen schijnen. Joosse snapt niet waarom de gemeente het be drijf niet dwingt een tunnel aan te leggen. De gemeentewoord voerder erkende dat de vergun ningsprocedure geen schoon heidsprijs verdient maar dat nu alle losse eindjes zijn vastgebon den. Na onderzoek bleek dat een brug niet meer geluidsover last oplevert als een tunnel. Staatsraad W. Konijnenbelt zei dat de vergunning harde garan ties biedt tegen overlast. Zo wor den de twee bruggen geluidsarm uitgevoerd en zal een borstwe ring de lichtoverlast beperken. Uitspraak volgt over enkele we ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13