MET ALLES Tuincentrum gaat kopje onder Nooit meer wonen in zo'n laag huis Q Verongelukte Portugees werkte als fruitplukker Life Garden kan hoge maandlasten niet meer ophoesten Dorpshuis op zoek naar verloren film Biervliet weetuhetalvanelkaar.nl Toch weten ze iets niet van elkaar. BLIJ Ze kennen elkaar door en door. dinsdag 27 september 2005 door Jeffrey Kutterink s-HEER HENDRIKSKINDER EN - Tuincentrum Life Gar den in 's-Heer Hendrikskinder en heeft faillissement aange vraagd. Het bedrijf kan de hoge maandelijkse lasten niet meer betalen en heeft daarom de deu- I ren gesloten. Een curator be kijkt nu de eventuele toekomst- mogelijkheden. Bij het bedrijf werken 27 mensen. i Life Garden is een tuincen- i trum met dertien franchise-ves- ii tigingen verspreid over Bra- bant, Limburg, Zeeland (Renes- I se, Hulst, Oostburg), Noord- en Zuid-Holland. In een brief aan ■I leveranciers schrijft directeur P.P. Kleinbussink van Life Garden Franchise in Aalsmeer dat het Goese tuincentrum de vaste lasten niet meer kan op- brengen. Uit de brief blijkt dat eigenaar P. Besling de zaak in 2001 voor een te hoge prijs heeft i overgenomen. I „Maar dat moet je wel in de tijd zien", tekent Kleinbussink aan. „In de tijd van overname ging het economisch nog voor de wind. Zijn adviseurs en de fi nanciers hebben geanticipeerd 1 op een voortzetting van die i economische groei, waarna fors in de onderneming is geïn vesteerd. Er staat een pracht 'J bedrijf en de omzet is zeker gestegen, maar niet voldoende. Tot en met 2003 ging het nog 'i goed in de branche van tuin- centra. Vorig en dit jaar zijn de resultaten een stuk minder, ;i mede door het slechte economi- I sche tij. Bovendien heeft het i weer dit jaar niet meegewerkt. Tuincentra moeten het hebben van het voorjaar en de week einden. In maart lag er nog sneeuw en in veel weekenden j heeft het geregend. Elk bedrijf J heeft daar inderdaad mee te maken, maar het helpt dan j niet als de vaste lasten te hoog I zijn." Onverantwoord Kleinbussink stelt dat Besling in samenspraak met Life Gar den Franchise alle mogelijkhe den heeft onderzocht om een faillissementsaanvraag te voor komen. „Maar de conclusie luidt dat het onverantwoord is de onderneming nog langer voort te zetten." Voor Life Garden betekent dat een verlies aan marktaan deel. „Vervelend, maar niet onoverkomelijk", aldus Klein bussink. „We zijn niet in staat het bedrijf te kopen. Bovendien willen we dat niet. Life Gar den is een doorstart van een deel van het voormalige Europa- tuin. Dat ging failliet omdat het niet alleen franchisegever was, maar ook eigenaar van een aan tal vestigingen." Curator J.B. Meester van Olie de Jonge ad vocaten in Goes onderzoekt de huidige situatie. Hij was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. Life Garden Fran chise in Aalsmeer probeert hem te helpen om, zoals Kleinbus sink zegt, 'de zaken zo goed mo gelijk af te handelen'. „Zowel voor leveranciers als het perso neel." door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Ze leerden elkaar kennen op het Molenwa ter in Middelburg. Willem Wisse werkte bij de gasfabriek en Nel Mesker werkte in een van de he renhuizen in de straat. Zestig jaar geleden zijn ze getrouwd. „We zijn getrouwd in een nood gevalletje op het Molenwater", zegt Willem Wisse. „Het stad huis was gebombardeerd. Bij de watertoren op het Molenwater stond een noodgebouw waarin we getrouwd zijn." Na het huwelijk woonden ze aan de Zuidsingel. „Met nog vier andere gezinnen", herin nert Willem zich. „Het huis was volgepropt met evacuees uit Sou burg. Ik sliep in de serre en deed geen oog dicht. Toen mijn baas dat hoorde, heeft hij een huis voor ons geregeld in de Haven- dijkstraat." Na een tijd stapte Wisse over van de gasfabriek naar de mijl boot die tussen Hoek van Hol land en Engeland voer. Maar het ging hem op den duur tegen staan om telkens zeven weken achtereen van huis te zijn. Ook het loodswezen in Vlissingen was niet helemaal wat hij wilde en uiteindelijk kon hij komen werken bij de Provinciale Stoomboot Diensten. Kloppen Het echtpaar verhuisde naar Zie- rikzee omdat Wisse voer tussen Zierikzee en Katseveer. „Daar maakten we de Watersnood ramp mee. Het water stond op zolder een meter hoog. Tot de an dere dag hebben we daar ge staan met onze twee kleine kin- door Harmen van der Werf WAARDE - De 19-jarige Portu gees die in de nacht van zater dag op zondag omkwam bij een verkeersongeluk vlakbij Krui- uingen, werkte in de fruitpluk in Waarde. Zijn werkgever 1'. Zandijk is ontdaan. De Portu gees was voor het tweede jaar bij hem. „Je raakt dan toch ei gen aan elkaar." De Portugees was 's avonds bij vrienden op bezoek geweest in Kruiningen. Hij was van plan al leen 'naar huis' te lopen, naar het fruitteeltbedrijf van Zand ijk aan de Meidoornweg bij Waarde. Hij nam de kortste rou te over de Oude Rijksweg, de twee keer tweebaansweg van Kruiningen richting Krabbendij- ke. Alleen auto's mogen daar ko men. Een 22-jarige automobilist uit Krabbendijke zag de Portu gees te laat in het donker en reed hem aan. Zondagmorgen vroeg is Zandijk door de politie ingelicht. Hij spreekt van 'een heel triestegj beurtenis'. „Die jongen wat via een uitzendbureau voor h tweede jaar bij ons. Hij woon met twee andere Portugese plgj kers - van eind twintig enind dertig - in een caravan achten) schuur. Je ziet elkaar c dag en raakt eigen aan elkaai Zaterdagavond was hij bijm |p ten op bezoek. Ze kwamen oo wel eens hier. En dan gebeurta iets. Het is heel triest, zo tia gisch, maar als autobestuurfe verwacht je ook niet dat er o al de Oude Rijksweg iemaai at loopt." De Portugese collega's vanhi verkeersslachtoffer hebben cnj tact opgenomen met zijn famü in Midden-Portugal. De zus w de 19-jarige werkte in Zedy en is ook direct op de hoogte g steld. Het stoffelijk overseb wordt woensdag naar Poitug overgevlogen. Bij Zandijk is és teren fruit geplukt, ook doon Portugezen. Zandijk: „Ze sj den niet stilzitten, maaraand Willem Wisse en Nel Mesker zijn zestig jaar getrouwd. deren. Uiteindelijk kwam er een boot die hoorde ons kloppen te gen het dak. Die heeft ons ge red." Van paniek was geen moment sprake, vertelt Nel. „Maar toen ik het water beneden op een be hoorlijke hoogte door de kieren van de deur zag gutsen, heb ik toch hard geroepen dat we naar boven moesten", zegt Willem. Na de redding kon het gezin een week lang slapen aan boord van de PSD-boot. „Na die week moesten we weg. De boot was nodig voor evacuées. Ik heb toen gezegd dat ik nooit meer in zo'n laag huis wilde wonen. We hebben daarom een ander huis in Zierikzee gekocht." De familie keerde terug naar foto Lex de Meester Walcheren omdat de zoon ging studeren aan de Zeevaartschool. „Ik heb overplaatsing gevraagd naar Vlissingen en de provincie ging akkoord." Sindsdien woont het echtpaar in Oost-Souburg. door Gino van den Broecke BIERVLIET - De activiteiten commissie van Dorpshuis Bier vliet had een mooi plan voor hun jaarlijkse filmmiddag op 22 oktober. Ze wilden een unieke film vertonen over Biervliet om streeks 1950. De film, waarvan slechts één exemplaar is ge maakt, is echter zoek. De film, die werd gemaakt in op dracht van de Blindenbond, be vat beelden van alle scholen, clubs en verenigingen die er toentertijd in Biervliet waren. Rond die tijd is de film eenmalig vertoond in wat nu het dorps huis is. Het leek de activiteitencommis sie dan ook leuk om deze film vijfenveertig jaar later nog maals aan het publiek te late zien tijdens een filmmiddaj Dat plan kan vooralsnog nii doorgan,nu niet doorgaan oa dat de film van de aardboda verdwenen lijkt te zijn. „Dat is toch vervelend, want he is een uniek stukje dorpsgeschil denis en het zou zonde zijn het voorgoed weg is", aldu< de Visser van de activiteitencoa missie. De Visser heeft al contact geha met O. Vosveld, vroeger wen zaam in het gemeentearchi van Terneuzen, en ook we) houder C. Liefting heeft al na de film gezocht binnen organisatie. Als de film niet wordt gevoede zal men beelden vertonen de eerste Biervlietse Geuzenfea ten in 1973. NIERSTICHTING Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING .v - "is. www.vluchteling.org 1070 3468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12