rheater voor 21 miljoen mogelijk PZC Walcherse steden moeten in nationaal landschap De Fonteijne wordt kleurrijk en maritiem 11 YD twijfelt aan stabiliteit van afspraken CDA en PvdA litiek café in safinado ieelgoedbeurs Vlissingen erwendag jor dieren AAZET I Bezwaren tegen plan Kamperland Afval verontrust senioren Sasse oud-wethouder overleden Hulst ontvangt 27 ontwerpen Informatie over cursus ZVU agenda dinsdag 27 september 2005 Nadia Berkelder DELBURG - Voor 21 mil- euro moet een theater kun- worden gebouwd aan het Dat theater kan ook nog een kleine zaal en bevatten. DELBURG - In café Desafi- aan de Koorkerkstraat in wordt vrijdag 7 ok- r een politiek café gehou- de discussie wordt deelge- en door wethouders en frac- van politieke par- De recente bestuurlijke staan hoog op de De discussie wordt ge- door G. Schoenmakers en ian de Kreeke. De bijeen- St begint om 16.30 uur. - In peuterspeel- De Keetschoppertjes aan in Vlissin- \indt zaterdag een speel- Ibeurs plaats. jeurs begint om 10.00 uur en anderhalf uur. de op- is bestemd voor de peu- beelzaal zelf. Al het speel- dat niet wordt verkocht, geschonken aan hulporga- itie Dorcas. - In de binnen- Vlissingen vindt zater- dagen voor wereld die- dag. een dierenverwendag its. Diverse organisaties ge- izijnvan 10.00 tot 17.00 uur let centrum aanwezig en ge- informatie over hun activi- Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Nl/ Kapelle -Tel. 0113-33(1333 fAdvertentie ïIjéü ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 20.00 uur KUNST ANTIEK Morgen en donderdag veiling Herengracht 74, 4331 PX. iddelburg. Tel. 0118-650 680 www.zeeu\YsveiIinghuis.nl Bezorgklachten: •0231231 ipmaandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur eo actie 'alcheren uitenruststraat 18 bstbus 8070 530 EB MIDDELBURG il: 0118-493000 De 0118-493009 mail: redwalch@pzc.nl laurits Sep (chef) kdia Berkelder dith Ramakers iriam van den Broek slma Osman Vendy van den Hurk oen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 I60AAGOES 'I: (0113)315500 a*: (0113)315669 ■mail: redactie@pzc.nl "ternet •wv.pzc.nl '•mail: web@pzc.nl Dat zei wethouder A. de Vries gisteren tijdens een vergadering van de commissie algemeen be stuur. Adviesbureau Toornend en Partners zou die berekening bevestigen. Uit eerdere berekeningen van dat bureau bleek dat een thea ter op het Molenwater ruim tien miljoen euro duurder zou wor den. Volgens de Vries zit het ver schil in de parkeerkelder die eerst werd meegerekend. „In Alphen aan den Rijn wordt vrij dag een theater geopend waar van de kosten minder dan 18 miljoen euro bedroegen." Ook dat theater heeft een kleine zaal en filmzalen, net als het theater dat Middelburg wil bou wen. Het plan om aan het Molenwa ter te bouwen heeft nog steeds geen officiële status. Het is niet bekend wanneer het college daar een besluit over neemt. Het is ook nog niet bekend wanneer een besluit wordt genomen over de toekomst van de bouwput. Zolang die open blijft liggen, kost de put de gemeente een ton per maand. „Is het niet raad zaam om met gezwinde spoed aan die vreselijke put te begin nen?", vroeg J. van Dijk-Sturm (WD). „En niet onderzoek op onderzoek te stapelen om de be sluitvorming uit te kunnen stel len?" Afgeschreven De beslissing over de bouwput is financieel van belang. Als er geen openbare parkeergarage komt, moet de ruim zes miljoen euro die in de bouwput was geïn vesteerd in één keer worden af geschreven. De Vries bezwoer de commissie dat het college in ieder geval dat geld veilig wil stellen. „In het akkoord tussen CDA en PvdA staat dat we bekij ken of er een garage van drie la gen aan de Zuidsingel komt, of dat er mogelijkheden zijn om parkeerplaatsen elders te ma ken." De gemeente moet dit jaar en ko mend jaar wel het geld afschrij ven dat al in het theater zelf was gestoken, ruim 8,2 miljoen euro. Het college heeft in middels voorstellen gedaan om dat gat in de begroting te dich ten. Van Dijk-Sturm twijfelde aan de stabiliteit van het ak- kooi*d dat PvdA en CDA hebben gesloten. Ze sprak de vrees uit dat de PvdA de afspraken niet nakomt. „Ik heb al begrepen dat partijen die eerder roet in het eten hebben gegooid geen open bare garage willen. Dan hebben we 14,5 miljoen euro in de put gegooid." De laatste werkzaamheden worden verricht aan de nieuwe ontsluitingsweg in Vlissingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Middelburgers weten het al zeker. Zodra de Dokbrug in Vlis singen opengaat, zullen ze in een rechte lijn naar Vlissingen rijden. „Die verve- lende Paul Krugerstraat kunnen we links laten liggen", zegt de Middelburg se Winnie Huizinga. Maar of ze dan ook achter de brug haar auto zal parkeren, weet ze nog niet. „Ik zou dat wel doen als het parkeren daar heel goedkoop wordt." Plet is wel de wens van de gemeente om het centrum autoluw te houden. Ook als de nieuwe ontsluitingsweg over een maand is opengesteld. De weg komt in het verlengde van de Nieuwe Vlissingse- weg, Koningsweg en Dokbrug en ein digt in een parkeerterrein. Van daaruit worden voor wandelaars doorsteekjes naar het centrum gemaakt. Automobilis ten moeten gedemotiveerd worden om via de Commandoweg verder te rijden. Winnie Huizinga zette haar auto giste- ren in de parkeerkelder aan de Aagje Dekenstraat. „Of het een van de laatste keren zal zijn dat ik hier parkeer? Ik denk het wel. Ik moet nu naar Prénatal in de Spuistraat en ik denk dat ik straks mijn auto achter de brug zal zet ten. Ik vind het niet erg om iets verder te lopen, als het prijsverschil aanzien lijk is. Achter de brug zouden ze bijvoor beeld een kwartje per uur moeten vra gen." Volgens Johanna („mijn achternaam is niet belangrijk"), een bewoonster van de Steenen Beer is het belangrijk dat au to's buiten het centrum worden gehou den. Zij woont aan een parkeerterrein. ,,'s Zomers is het hier een chaos voor de deur. Automobilisten blijven rondjes rij den op zoek naar een parkeerplaats. Ik hoop dat we door die nieuwe ontslui tingsweg geen last meer hebben van het zoekende verkeer." Ze is tegen het voorstel om de nieuwe weg open te stellen voor alleen bestem mingsverkeer. „Van die mooie weg zou iedereen gebruik moeten mogen maken. Ik vind dat niet gastvrij. Iedereen moet dezelfde rechten hebben. Vlissingen zou moeten proberen om het parkeren ach ter de Dokbi*ug heel aantrekkelijk te maken. Daar zijn vast wel manieren voor te bedenken." Evelien Hermsen uit Koudekerke par keerde gisteren haar auto in de parkeer garage aan de Aagje Dekenstraat. Zij wil boodschappen doen in winkels hal verwege de Walstraat. „Ik zet de auto meestal in deze garage of bij het terrein- tje bij Délifrance. Dat blijf ik denk ik doen, ook als de Dokbrug en het par keerterrein klaar zijn. Ik verwacht dat ik eerder zal parkeren bij de bioscoop of straks in de nieuwe parkeerkelder on der de Fonteyne." Fietstassen Liesbeth Luijk uit Paauwenburg staat op de Zeemanserve. De kofferbak ligt vol met spullen. „Ik kom meestal met de fiets, maar ik kan al deze boodschap pen niet kwijt in mijn fietstassen. Zeker foto Lex de Meester in de zomer laat ik de auto thuis, want dan is het te druk met toeristen." Ze verwacht dat het niet eenvoudig is om automobilisten uit hun auto te krij gen. „Dan moet je zorgen dat ze als het ware in de watten worden gelegd. Ik vind het zelf prettig als ik achteraf pas hoef te betalen voor het parkeren. Vol gens mij moet er zeker in het begin goed in de gaten worden gehouden wat het verkeer doet. En als het te druk wordt in de Gravestraat, moeten maatregelen worden getroffen." Daarin kunnen bewoners van de Grave straat en Nieuwendijk zich vinden. De wegen zijn niet geschikt voor intensief gebruik. „Het wordt hier gegarandeerd drukker", zegt R. Blokland uit de Grave straat. „Het was hier de laatste tijd rus tig. Dat kwam ook door de beslissing om de bussen niet meer door de straat te laten rijden. Als er door de nieuwe weg toch weer zwaar verkeer door onze straat rijdt, dan zal er veel geklaagd worden." Hij zal dan niet zelf 'actie voeren'. „Ik ben 84 jaar. Aan dat spel doe ik niet meer mee. Ik kan niet tegen de heren op boksen." door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Middelburg en Vlissingen moeten deel uitma ken van het 'Nationaal Land schap Walcheren'. Als dat niet gebeurt, en de steden meer vrij heden krijgen voor bijvoorbeeld woningbouw en economische ontwikkeling, hebben inspannin gen om de rust en ruimte op Wal cheren te bewaren geen zin. Deze waarschuwing klonk gis teravond op een werkbijeen komst van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) in Oostkapelle. Bewoners en gebruikers van Walcheren gingen met elkaar in discussie over de toekomst van het gebied. De ZMF zal de uit komsten gebruiken in de toe komstige discussies over het na tionaal landschap Walcheren. Een belangrijke vraag die uit de discussie naar voren kwam, was: waar wordt de grens van het nationaal landschap getrok ken? De rol van de steden be paalt voor een belangrijk deel de mogelijkheden van het ach terland, waarschuwde één van de deelnemers. „Als Vlissingen het Manhattan aan de Schelde wordt, blijft er niks over van de rust en ruimte op Walcheren. Walcheren wordt dan net een park, vanwaaruit je overal de to rens van Vlissingen ziet." Hij kreeg bijval uit de zaal. Want rust en ruimte bleken voor de meeste aanwezigen de belangrijkste karakteristieken van Walcheren en zij willen dat dat over vijftien jaar nog steeds zo is. Deze eigenschappen zijn nu al heel schaars en zullen alleen maar schaarser worden, was de overtuiging. Ze voimen daarom hét kapitaal van Walcheren. Meer woningbouw en meer eco nomische ontwikkeling zullen dat schaarse goed slechts kapot maken en zijn dus kapitaalver nietiging. Ontwikkeling Ontwikkeling wordt vaak ten onrechte vertaald in nieuwe hui zen en bedrijventerreinen, stel de een andere aanwezige. „De vraag is dus niet óf Walcheren zich moet ontwikkelen, maar voor welke ontwikkeling we moeten kiezen", merkte hij op. Behoud van rust en ruimte kon op de meeste steun rekenen. Dat komt niet alleen in gevaar als Middelburg en Vlissingen buiten het nationaal landschap komen te vallen. Ook de ontwik keling van de recreatie in de kustzone werd gisteravond als een risico gevoeld, omdat 'pro jectontwikkelaars graag alles volbouwen'. Daarop volgde een verwijt richting de gemeente: zij moet erop toezien dat dat niet gebeurt, maar ze werkt juist graag samen met projectontwik kelaars. De discussie leverde nog een be langrijke les op: we zijn ver leerd het landschap goed te le zen. Van oudsher zijn de dorpen en steden op Walcheren ge bouwd op de hoger gelegen de len, waaronder de kreekruggen. De lager gelegen poelgebieden werden niet bebouwd, maar ge bild kt voor de landbouw. Tegen woordig worden uitbreidingswij ken ook in die lager gelegen ge bieden gebouwd, met waterover last als gevolg. Waterberging Dat leidde tot de aanbeveling om bij de invulling van het Na tionaal Landschap Walcheren beter rekening te houden met de samenstelling van het land schap. Dat kan gevolgen hebben voor nieuwbouw, maar het biedt ook mogelijkheden voor waterberging in de poelgebie den van Walcheren. Daar is in de toekomst behoefte aan door onder meer de grotere watertoe voer van de rivieren. KAMPERLAND - Een aantal bewoners van de Veerweg in Kamperland maakt bezwaar tegen de toekomstige bouw van woningen aan de Korte Nieuwstraat. In het ont- werp-bestemmingsplan Kom Kamperland 2004 is een ter rein achter hun huizen bestemd voor woningen waar een stuk zorg aan is gekoppeld. De bewoners vrezen inkijk in hun tuinen en woningen, dat ze minder zon vangen, dat hun uitzicht erop achteruitgaat en dat hun huizen in waarde dalen. Het terrein heeft nu nog een andere bestem ming is bedoeld voor de bouw van openbare gebouwen, scholen, kerken of recreatieve doeleinden. Een opmerking van een bedrijf aan de Veerweg gaat over de uitbreiding van het pand. Die is niet opgenomen in het plan. Ook wil het bedrijf boven de winkel appartementen maken. ZIERIKZEE - De ondergrondse inzameling van afval in Zierikzee verontrust de Seniorenraad. Het adviesorgaan maakt zich ernstig zorgen over de problemen die dit ople vert voor oudere mensen, die niet meer in staat zijn grote re afstanden af te leggen. Langs de Nieuwe Haven wor den ondergrondse afvalcontainers gerealiseerd, waar om wonenden hun vuilnis kunnen brengen. Op langer ter mijn wordt dit systeem ook in nieuw te bouwen Zierikzee- se woonwijken - en wellicht ook in de wijk Havenkwar tier - doorgevoerd. De afstanden tussen huizen en contai ners zijn aan wettelijke maxima gebonden. Het plan langs de Nieuwe Haven is bovendien in overleg met een bewonersgroep ontwikkeld. Voor de Seniorenraad is dat echter niet genoeg. Vraag is onder meer of ook ouderen deel uitmaken van die belangenorganisatie. Daarover wordt met de afdeling Reiniging nader contact gezocht. SAS VAN GENT - In zijn woonplaats Sas van Gent is zon dag Willy Colsen overleden. Hij was onlangs 89 jaar ge worden. Colsen drukte bijna drie decennia lang zijn stem pel op het gemeentelijk beleid van Sas van Gent, eerst van 1954 tot 1962 als raadslid voor de KVP, daarna tot 1982 onafgebroken als wethouder. Willy Colsen was niet alleen actief in de politiek; hij bekleedde op vele maat schappelijke niveau's de meest uiteenlopende functies. Toen hij, bij zijn afscheid als wethouder in 1982, werd ge ridderd, besloeg de lijst van bestuurslidmaatschappen twee dichtbeschreven velletjes. De geboren Sluiskillenaar begon zijn carrière als directeur van het arbeidsbureau in Sas. Willy Colsen wordt vrijdag begraven. HULST - Bij de gemeente Hulst zijn 27 inzendingen bin nengekomen in het kader van de ontwerpwedstrijd voor het nieuwe gemeentelijk relatiegeschenk. Bezoekers van het Hulster stadskantoor kunnen tot en met dinsdag 4 ok tober meebeslissen over het winnende ontwerp. Hulst wil een nieuwe litho, die als relatiegeschenk gaat dienen. De gemeente heeft daarom een paar maanden geleden een al gemene oproep gedaan voor het insturen van een aquarel of een tekening. Er zijn 27 ontwerpen ingestuurd en die hangen nu in de hal van het stadskantoor. De ontwerper van de winnende illustratie ontvangt 350 euro en het ont werp wordt vervolgens in honderdvijftigvoud gedrukt en gebruikt als relatiegeschenk. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Naar voorbeeld van Plein Vierwinden en de Nieuwendijk wordt de openbare ruimte van De Fonteijne in Vlis singen ingericht. Daarvoor wor den in de Oude Markt en Spui straat duurzame materialen ge bruikt en wordt er voortgebor duurd op het thema: maritiem, ongepolijst en kleurrijk. In het eerste deel van 2007 moet het werk volledig zijn afgerond. Dat werd gisteravond medege deeld bij de drukbezochte infor matieavond over De Fonteijne, het nieuwe woon-, winkelpro ject aan de Spuistraat. In het plan wordt rekening gehouden met 6300 vierkante meter win kelruimte, negen penthouses, 44 appartementen en een parkeer garage voor vierhonderd auto's. De Hema komt terug in de nieuwbouw, de Aldi hoogstwaar schijnlijk niet. De wens van de gemeente was om de Aldi terug te laten keren in de parkeerkelder. De super marktketen zag daar net voor het begin van de bouwwerk zaamheden vanaf. Wethouder L. Poppe-de Looff zei gisteren dat de makelaar in onderhandeling is met een ande re supermarktketen over vesti ging in de parkeerkelder. „Maar ook met de Aldi wordt nog ge sproken, want de winkel zit nu op het Scheldeterrein en dat is een tijdelijke plaats. Met die lo catie hebben we andere ideeën." Bij de ingang van de parkeerga rage in de Spuistraat komt een plein, dat ingericht wordt met een waterpartij en een horeca- voorziening. Het plein wordt be tegeld met natuursteen en rond enkele bomen worden roestbrui ne roosters gelegd. Een roest bruine roostergoot loopt over de diagonaal van het plein. Op de Oude Markt valt een zitbank van circa twaalf meter lengte op. Beide pleinen hebben een grootsteedse uitstraling. Vertegenwoordigers van de ge meente herhaalden gisteravond dat het centrum autoluw moet worden. „We willen de bezoe kers van alle kanten van de stad naar parkeergarages leiden", zei wethouder P. van der Ma den. Voor de nieuwe bewoners zijn tachtig parkeerplaatsen ge reserveerd. De gemeente wil het parkeren uit de Lepelstraat weg halen. „Daar staan enkele mooie huizen, die nu niet uit de verf komen omdat er auto's voor staan. We willen ter compensa tie extra parkeerplaatsen in de Vrouwestraat realiseren", zei A. Houwing van de gemeente Vlis singen. Een bewoonster van de Lepelstraat vroeg zich of zij ook 'voor een redelijke prijs een par keerplaats in de kelder kon hu ren'. Die mogelijkheid wordt nog onderzocht. Een ondernemer van het Bel- lamypark riep op om de Vlissing- se weekmarkt een meer centrale plaats in de binnenstad te ge ven. „Want als de markt in de Coosje Buskenstraat blijft, dan komen bezoekers niet ver ge noeg de stad in", zei ze. „Wij hebben er geen voordeel van." Wethouder Van der Maden be loofde de opmerking 'mee te ne men in het overleg met de markt- commissie'. De weekmarkt is door de werkzaamheden tijde lijk uitgeweken van de Spui straat naar de Coosje Busken straat. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt morgen een informatie-avond over de cursus persoonlijke effectiviteit/aandacht voor kwa liteit van leven. De kennismakingsavond vindt plaats in het gebouw van de ZVU aan de Spanjaardstraat in Middelburg en begint om 20.00 uur. De cursus begint een week later op 5 oktober en bestaat uit acht lessen van ruim twee uur. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: voorlichtingsbijeenkomst over gezonde voeding; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen; ZOUTELANDE - Zaai Middendorp, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad over parkeerbeleid en het project 'Zwakke Schakels'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11