Jritse elitetroepen in rak bestrijden Iran Iran blijft overeind staan 'ZC Schroder zet in op coalitie met partij Merkel Israël voert luchtaanvallen uit op Gazastrook Zwitsers zetten stap op weg naar Europa 0 zou smokkelroute bommen moeten afsnijden obieltje redt ven juwelier lurnaliste in lanon gewond oor autobom Mysterieuze vrouw in Hongkong is Zwitserse Rechts wint verkiezingen in Polen Ouders vandaal krijgen boete Veel schade door ETA-bom Koning kiest dertiende vrouw School discrimineert meisje Zonneauto Nuna 3 gaat aan kop maandag 26 september 2005 dffssica Smeenk «DEN - De twee Britse mili- Kii van de elite-eenheid SAS Ktial Air Service) die een jj; geleden door Britse troe- iwerden bevrijd uit een wo- de Iraakse stad Basra, 0 betrokken bij een 'gehei- oorlog' tegen opstandelingen vanuit Iran bommen het binnenbrengen. Dat reef de Britse zondagskrant (Sunday Times. SAS-militairen waren vol- s de krant al zeven weken in a. Zij hadden de opdracht jen met anderen uit te zoe loe een nieuw type bom dat p de weg tot ontploffing uitgebracht, het land werd aengesmokkeld. Deze bom is gevaarlijk voor pantservoer- BL ■te se militairen werden de af ge en tijd het slachtoffer van de- jeavanceerde bommen. De 24 lS-leden die bij de geheime mtie waren betrokken, moes voorkomen dat er nog meer :die bommen naar Basra wer- getransporteerd, vertelde 1 ingewijde aan The Sunday- is, „Zij moeten vaststellen ike route de opstandelingen iniiken en dan moeten zij de KSHAM - Een mobiele tele- nheeft het leven van een Brit- juwelier in Horsham gered. man achtervolgde zaterdag overvaller die ervandoor gegaan met enkele edelste- Tijdens de achtervolging wtde overvaller op de juwe- Een kogel miste hem en de ketste af op de mobiele lefoon in zijn borstzakje. ANP IROET - Een Libanese jour- Ssle is gisteren zwaar ge ld geraakt toen een bom in irauto explodeerde. Het inci- it gebeurde ten noorden van hoofdstad Beiroet. rebellen gevangen nemen of do den." Het team gebruikte voor het opsporen van de smokkel routes sensoren die bewegingen in het donker registreren. De leiding van de Britse SAS vermoedt dat de Iraakse politie over de activiteiten van de twee SAS'ers is getipt door een Iraak se medewerker op hun basis. De twee werden opgepakt toen zij op verkenning waren. In hun au to bevonden zich wapens en ma terieel voor een andere patrouil le die zij zouden bevoorraden. De politie droeg de mannen over aan aanhangers van de ra dicale sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr. Andere Britse militairen bevrijdden de twee uit een huis. De onthulling dat de Britse SAS actief is bij de Iraanse grens komt kort nadat de voormalige Iraakse minister van Defensie Hazim Shalan had gezegd dat delen van Irak onder controle van Iran zijn gekomen. Hij zei dat de afgelopen twee jaar 460 Iraanse geheim agenten zijn op gepakt in Irak. Zij zouden wa pens en drugs het land hebben binnengebracht en zij zouden kiezers hebben betaald om te stemmen op kandidaten die ach ter Iran staan. Een rechter in Basra heeft zater dag een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de twee bevrijde Britse militairen. Een woord voerder van de Britse strijd krachten liet weten dat er geen juridische basis is voor de aan houdingsbevelen. Volgens hem genieten beide militairen immu niteit van vervolging krachtens een afspraak tussen de Britse en Iraakse regering. ANP door Jessica Smeenk HONGKONG - De mysterieu ze vrouw die begin deze maand naakt werd aangetrof fen in Hongkong, is een 41-ja rige Zwitserse. Haar identi teit is niet bekendgemaakt. De vrouw, die kennelijk aan geheugenverlies lijdt, heeft aan de autoriteiten verteld dat zij 'misschien' lerares was in de Chinese stad Kanton, maar zij heeft geen idee hoe zij in Hongkong is beland. Aanvankelijk slaagde de poli tie er niet in de vrouw aan de praat te krijgen, ook niet met behulp van tolken in diverse talen. Maar uiteindelijk is zij wel gaan spreken, zij het vol gens de politie weinig samen hangend. De vrouw blijft voorlopig nog in de kliniek waar zij onder zocht wordt. De politie vreest dat zij uiteindelijk Hongkong zal verlaten zonder dat duide lijk is geworden wat er ge beurd is. Het verhaal over de vrouw doet sterk denken aan dat van de 'pianoman', die de ge moederen in Europa maan denlang na zijn vondst aan de Britse kust in beroering hield. De man leek niet te kunnen spreken, maar hij wist wel via een tekening duidelijk te maken dat hij piano wilde spelen. Maandenlang lukte het niet zijn identiteit te ach terhalen, maar uiteindelijk bleek het te gaan om een 20-jarige Beierse boerenzoon met psychische problemen. ANP/AFP Palestijnse kinderen bekijken de schade aan hun school in Gaza-Stad die is getroffen door raketten van de Israëlische luchtmacht. Shidyak is een bekende listelijke journaalpresenta- ;Zij werkt bij de christelijke roep LBC. ANP/RTR door Henderiekus Wiltjer en Thomas Verfuss GAZA-STAD - De Israëlische luchtmacht heeft gisteravond een aanval uitgevoerd op een au to aan de rand van Gaza-Stad. Daarbij zouden twee mensen zijn omgekomen, onder wie een leider van de Islamitische Jihad. Drie mensen raakten gewond. Bronnen binnen de Islamitische Jihad meldden dat Mohammed al Sheikh Khalil. de leider van de gewapende tak van de bewe ging in het zuiden van de Ga zastrook, tot de doden behoort. Het Israëlische leger bevestigde een aanval te hebben uitge voerd, maar het weigerde nade re details te geven. In de Ga zastrook is het geweld het afge lopen weekeinde opgelaaid na dat vrijdag tijdens een parade van Hamas per ongeluk explosie ven ontploften. Daarbij kwa men negentien mensen om. La- ifl is andermaal de dans Sprongen. Het hoeft zich orlopig niet bij de ^•Veiligheidsraad te ver boorden voor het kern- ogramma. Een poging artoe van de VS en een wlal EU-landen is binnen 'Internationaal Atoom- fntschap (IAEA) mislukt, ffas geen meerderheid der de 35 bestuurders om ia nu aan te pakken. QfCarel Goselinq HAAG - Een week lang itten de VS, de EU en enke- Wndgenoten Iran aan de aidpaal te nagelen. Maar zij loren het politieke spel van duo Rusland-China, dat id gesteund door een groep 'ongebonden' landen. De '-top maakt nu een nieuw iport over Iran. Dat moet in Miber klaar zijn. Wat er met •stuk in de hand moet gebeu- is ongewis al heeft de EU mogelijkheid opengehouden 'dan alsnog de VN worden in- ichakeld. VS, de EU en hun partners Men de nederlaag zien aanko- Hoe kun je een land veroor- id waarvan de IAEA-top Nat het niets buiten de re- doet? Een land dat zich, 'ter volgens het IAEA, aan al- mernationale nucleaire ver- tingen houdt. «tuurlijk, in het verleden 1-1990) hield Iran zaken ge- maar nu geeft het wel op- knng aan het IAEA. Er is al- meer tijd nodig om docu- bn te bestuderen, facilitei- te bezoeken en mensen te ^en. Dat Iran onlangs weer SM met het bewerken van uranium-erts ten behoeve van de fabricage van een tussenpro- duct geschikt om uranium mee te verrijken, is vervelend. Maar Iran doet alles onder IAEA-toe- zicht. En de verrijkingsfabriek die het land heeft, is verzegeld. Kan Iran ervan verdacht wor den stiekem bezig te zijn ten be hoeve van militaire doeleinden? De VS, de EU en partners me nen van wel. Bewijzen hebben zij echter niet. Sterker nog: zij hebben zelf de nodige boter op het hoofd. Tot de Iraanse islami tische revolutie in 1979 liep het Westen de deuren in Teheran plat. Alles werd geleverd, ook nucleaire technologie. Ook na de revolutie ging bijvoorbeeld Frankrijk daarmee door. Toen de banden tussen het Westen en Iran verbroken werden, vormde de zwarte markt een uitweg. Daar kreeg Iran via Pakistan de nodige kennis en kunde. Materi aal dat onder meer via spionage in Nederland - door de Paki staan Kahn - was verkregen. Inmiddels steunt Iran op Russi sche en Chinese nucleaire bij stand. Landen die in de VN-Vei- analyse ligheidsraad vetorecht hebben. Met andere woorden: ook al zou het IAEA de zaak-Iran doorver wijzen, een veroordeling door de Veiligheidsraad, inclusief sancties, zit er niet in. Een eenzijdige westerse actie te gen Iran, los van de VN, werkt contraproductief. Iran is de vier de olieproducent ter wereld. Olie die ook het Westen hard no dig heeft, al is het alleen maar om de olieprijs te drukken. Het aanpakken van Iran leidt ze ker tot een verdere krachtenbun deling van het land met Rus land, China, ongebonden landen als India en Brazilië, en tal van Arabische staten. Iran is een re gionale en religieuze groot macht, heel anders dan Noord-Korea. Dat onberekenba re en arme land geniet slechts ge- doogsteun van Rusland en Chi na, bij Iran ligt dat anders. Westerse isolatie leidt tot blok vorming in de wereld. Het feit dat Iran steun heeft van de onge bonden wereld versterkt dat ge vaar alleen maar. Het gaat im mers om landen die ook het recht claimen op een nucleair programma, een recht dat zij volgens het IAEA hebben. Er zit voor het Westen dus niet veel anders meer op dan probe ren in gesprek te blijven met Iran, invloed uit te oefenen op de machthebbers daar. Dan kan het profijtelijk zijn gebruik te maken van Irans aanbod om op nucleair terrein samen te wer ken met overheden en bedrij ven. Een aanbod dat het Westen in eerste instantie hooghartig af wees omdat hetniets' voorstel de. Juist door samenwerking kan het Westen zich zicht ver schaffen op hetgeen er in Iran gebeurt en eventueel helpen voorkomen wat men vreest: een militaire toepassing van de nu cleaire kennis die Iran opdoet. Mocht het dan de verkeerde kant op gaan dan heeft men ten minste bewijzen om Iran aan te klagen. Daarmee stijgt ook de kans dat zoiets dan wél lukt, want zelfs Rusland en China hebben weinig baat bij een isla mitisch kernwapen. GPD van onze redactie buitenland WARSCHAU - De conservatie ven hebben, zoals verwacht, de parlementsverkiezingen giste ren in Polen gewonnen. Hierop wijzen de peilingen. De conservatieve Orde- en Rechtvaardigheidspartij (PiS) kan rekenen op 28 procent van de stemmen, haar bondgenoot, het liberaal-conservatieve Bur gerplatform (PO), op 26 procent. De grote verliezer wordt vol gens de peilingen de regerende Alliantie van Democratisch Links (SLD), de sociaal-demo cratische opvolger van de voor malige communistische partij. Behaalde de partij tijdens de verkiezingen in 2001 nog een klinkende overwinning met bijna 41 procent van de stem men, nu blijft zij steken op 11 procent. Vooral de hoge werkloosheid (bijna 20 procent) en het enorme begrotingstekort werden de SLD verweten. Verder heeft de partij te lijden onder een reeks corruptieschandalen. Door het falen van de regering trad vorig jaar de zwaar bekritiseerde pre mier Leszek Miller al af. Zakenkabinet Dat was op 2 mei 2004, een dag na de Poolse toetreding tot de EU. Sindsdien heeft de partijlo ze econoom Marek Belka een soort zakenkabinet geleid, waar in de belangrijkste ministers uit het oude kabinet waren gehand haafd. De conservatieve par tijen hebben beloofd een einde te maken aan de corruptie in Po len. Orde en Rechtvaardigdheid maakt zich daarnaast sterk voor meer blauw op straat. Burgerplatform is de partij van het jonge en moderne Polen. Zij wil onder meer de invloed van de Staat verminderen, verdere privatiseringen doorvoeren en het land zo snel mogelijk klaar stomen voor toetreding tot de eu rozone. ANP/AFP/DPA/RTR Lech Kaczynski, de leider van de Orde- en Rechtvaardigheids partij, en zijn vrouw Marja bren gen hun stem uit in Warschau. foto Peter Andrews/RTR MECHELEN - De Vlaamse stad Mechelen wil overlast van jongeren aanpakken door hun ouders te beboeten. Minderjarigen die andere mensen intimideren of die zich aan vandalisme schuldig maken, komen er nu vaak nog af met een waarschuwing. Burgemeester Somers vindt dat een 'gevoel van straffeloosheid'. Daarom wil hij de ouders bestraffen met boetes tot 250 eu ro. „Je kunt niet zomaar kinderen op de wereld zetten, om je er nadien geen bal van aan te trekken." De gemeen teraad moet zich nog over het voorstel buigen. ANP AVILA - Een autobom heeft zaterdagavond grote schade aangericht op een industrieterrein bij de Spaanse stad Avila. Er vielen geen gewonden. Veertig minuten voor de ontploffing werd de politie telefonisch gewaarschuwd door een man die zei namens de Baskische afscheidingsbe weging ETA te spreken. De explosieven zaten verstopt in een gestolen bestelauto. De aanslag heeft de politieke discussie over eventuele on derhandelingen met de separatisten doen oplaaien. De re- gering-Zapatero is vooi'stander van een dialoog als de ETA verklaart de wapens neer te leggen. De grootste op positiepartij, de Partido Popular, ziet deze aanslag op nieuw als een bewijs dat praten geen zin heeft. GPD MBANGWENI - De laatste absolute monarch van Afrika, koning Mswati III van Swaziland, heeft een dertiende vrouw uitgekozen. Dat maakte het paleis gisteren be kend. De 17-jarige Phindile Nkambule werd tijdens een traditionele dans gepresenteerd als nieuwe echtgenote. Swaziland met 1,2 miljoen inwoners ligt ingeklemd tus sen Zuid-Afrika en Mozambique. Het land kent voedselte korten en veel aidsgevallen. Mswati (37) wordt bekriti seerd wegens zijn exorbitante levensstijl. ANP/AFP NEW YORK - Een christelijke school in Californië heeft een 14-jarig" meisje van school gestuurd, omdat zij door een lesbisch stel wordt opgevoed. Volgens het bestuur van de Ontario Christian School voldoet het meisje niet meer aan de toelatingscriteria. Die zeggen dat ten minste een van de ouders een 'positief leven volgens christelijke be ginselen' moet leiden. De school heeft haar regels aangescherpt om veilig te stel len dat de leerlingen 'als christelijke leiders de cultuur en de samenleving veranderen'. ANP/DPA DUNMARRA - De Nederlandse zonneauto Nuna 3 heeft gisteren op de eerste dag van de World Solar Challenge de leiding genomen. Tijdens de drieduizend kilometer lan ge race voor zonneracewagens door Australië kwam het team van de TU Delft als eerste aan in Dunmarra. Dun- marra ligt 633 kilometer van Darwin, van waar uit ruim twintig teams gisteren vertrokken. De finish wordt woens dag in Adelaide verwacht. Het tweede Nederlandse team dat aan de race meedoet, het Raedthuys Solar Team van de Universiteit Twente, staat op een elfde plaats. ANP foto Ali Ali/EPA ter in de nacht vuurden Pales- tijnen raketten af op Israël, waarna Israël terugsloeg. Door een liquidatie zaterdag werden twee Palestijnen ge dood, toen een Israëlische heli kopter een raket afvuurde op een auto. In de nacht van zater dag op zondag werd een school in het noorden van Gaza-Stad beschoten. Daardoor raakten acht vrouwen, drie kinderen en enkele ouderen gewond. De school en nabijgelegen gebou wen werden zwaar beschadigd. De Israëlische aanvallen volgde op beschietingen van de Israëli sche plaats Sderot in de nacht van vrijdag op zaterdag. Daar kwamen zeker twintig Qas- sam-raketten neer, die vanuit de Gazastrook waren afge vuurd. Zeker vijf Israëliërs raak ten gewond. Het Israëlische kabinet besloot zaterdag om het beleid van liqui daties van militante Palestijnen te hervatten. In juli was voor het laatst een poging gedaan tot zo'n staatsmoord. De operatie mislukte. Israël heeft artillerie in stelling gebracht aan de grens met de Gazastrook, die eerder deze maand na 38 jaar be zetting was ontruimd. De Israëli sche strijdkrachten overwegen ook grondtroepen de Ga zastrook in te sturen als dat no dig is om Qassam-aanvallen te voorkomen. ANP/AFP/RTR door Bob Kroon BERN - Met een ruime meerder heid van 56 procent hebben de Zwitserse kiezers gisteren hun goedkeuring gehecht aan toela ting van werknemers uit de tien nieuwe EU-lidstaten, meren deels Oost-Europese lagelonen landen. De opkomst lag ruim boven de 50 procent en ook dit was hoger dan verwacht. Bondspresident Samuel Schmidt was tevreden dat de kiezers 'het advies van re gering en parlement hebben ge volgd'. De grootste meerderheid was als gewoonlijk in de Franstalige kantons te vinden, maar het Ita liaanstalige Ticino en een hand vol Duits-Zwitserse bergkan tons, het conservatieve 'Heidi- land', stemden tegen. Volgens analisten opent de posi tieve uitslag de weg tot verdere toenadering tot Europa, en de op den duur onontkoombaar ge achte aansluiting van het neutra le Alpenland bij de EU. Eerder dit jaar hadden de Zwitsers zich uitgesproken voor aansluiting bij het Verdrag van Schengen. Wat gisteren de doorslag gaf, was dat de ultra-nationalisti sche Schweizerische Volkspar tei geen vuist kon maken tegen de nieuwe bilaterale overeen komst met Brussel, omdat hun voorman, Christoph Blocher, nu zelf in de regering zit en zich had uitgesproken 'ja' te stem men. Ook had Brussel met zoveel woorden te verstaan gegeven, dat een afwijzing van vrij perso nen- en goederenverkeer uit Oost-Europa alle bilaterale over eenkomsten met Zwitserland op de helling kon zetten. De Zwit sers moesten hun relaties met de Europese Unie niet als een soort 'keuzemenu' beschouwen, had een Britse diplomaat gewaar schuwd. GPD door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse bondskan selier Schroder (SPD) wil 'er al les aan doen' om een regerings coalitie met de christen-demo cratische CDU/CSU tot stand te brengen. „Ik ben ervoor dat de ze coalitie er komt", zei Schroder gisteren. De sociaal-democraat zegt wel vast te houden aan zijn eis om in een 'grote coalitie' terug te ke ren als kanselier. „Er is hele maal geen reden om van stand punt te veranderen, alleen maar omdat er grote druk wordt uitge oefend door de media en de CDU/CSU", zei hij. CDU-leid- ster Merkel maakt evenzeer aan spraak op het 'Kanzleramt'. Haar partij werd, weliswaar met een kleine voorsprong, win naar van de afgelopen Bonds dagverkiezingen. In Duitsland is het gebruikelijk - maar niet noodzakelijk - dat de grootste Bondsdagfractie de kanselier le vert. Merkel, die de uitslag van de verkiezingen interpreteert als 'de opdracht van de kiezers om een regering te vormen', wil in dit gebruik geen verandering brengen. Schroder laat ruimte voor onder handelingen. Volgens de SPD-leider komt de vraag van het kanselierschap pas aan de orde als beide partijen het eens zijn over de vorming van een re gering. In Berlijn wordt gezinspeeld op een scenario waarin Schroder en Merkel de macht delen: eerst de sociaal-democraat twee jaar kanselier, daarna Merkel. De christen-democraten zeggen echter niets in dit plan te zien. De invloedrijke CDU-premier van de deelstaat Hessen, Koch, herhaalde gisteren dat zijn frac tie als grootste in een coalitie met de SPD de regeringsleider moet leveren. Koch wordt zelf genoemd als mogelijk alterna tief, indien Schroder en Merkel er niet uitkomen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5