Psychiater schrijft visolie voor Hij was mijn maatje PZC PZC Wat te doen met brandende ogen? Geestelijke gezondheidszorg gebruikt ook alternatieve behandelmethoden K 4-i-l Hersenen bepalen pijnsterkte Binnenklimaat scholen is ongezoni Pre-eclampsie door mannen Emotie beïnvloedt geheugen Miljard mensen zijn te zwaar 26 september 1955 maandag 26 september 2005 De GGz in Winschoten past aan vullende behandelmethodes toe die voortkomen uit de natuurge neeskunde. Daarmee is het de eerste instelling voor geestelijke gezondheidszorg in Nederland. De psychiater schrijft straks vis olie, kruiden en beweging voor. door Frits Poelman WINSCHOTEN - Van alle pa tiënten gebruikt 45 procent op eigen houtje alternatieve thera pieën. Dat is vijf keer zoveel als bij de instellingen voor geeste lijke gezondheidszorg werd ge dacht. Het blijkt uit onderzoek van Rogier Hoenders. Hij is psy chiater in Winschoten en onder zoeker aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hoenders concludeert dat de psychiatrie toe is aan een combi natie van reguliere en alternatie ve behandelingen. ..Wij moeten er in elk geval met patiënten over kunnen praten. Als je goed op de hoogte bent, dan kun je mensen ook adviseren over aan vullende alternatieve behande lingen en hen waarschuwen voorgevaren." Aanhangers van de natuurge neeskunde kijken niet op van de cijfers. Zij ergeren zich al jaren aan de in hun ogen arrogante op- Stelling van Nederlandse artsen. Dat er zelfs niet wordt doorver wezen als de traditionele behan deling geen oplossing biedt, is een veelgehoorde klacht. Hoenders verklaart de afstand uit de opleiding. „Wij spreken als het ware een andere taal. Art sen krijgen les vanuit een biome disch denkkader. Dat verschilt totaal van het energetische denk kader van de meeste alternatie ve therapeuten." Een groot deel van de alternatie ve geneeskunst gaat ervan uit dat ziektes ontstaan door een blokkade van een universele stroom van levensenergie in het lichaam. Hoenders: „Volgens die theorie bestaan er een ener getisch lichaam (aura) met knooppunten (chakra's) en ener- giebanen (meridianen, nadi's)." Om de energiebanen open te Wim Bloemers (1) en Rogier Hoenders vinden dat de psychiatrie toe is aan een combinatie van reguliere en alternatieve behandelingen. foto Harry Tielman/GPD houden bestaan er allerlei thera pieën met grote verschillen, zo als acupunctuur, homeopathie, reiki en handoplegging. Zij val len onder de verzamelnaam 'hea- ling'. Varianten Natuurgenezing heeft ook ande re varianten die door reguliere artsen gemakkelijker te begrij pen zijn, zoals het gebruik van kruiden en voedingssupplemen ten, beweging, massage, yoga en meditatie. Volgens Hoenders moet de GGz weten welke andere therapieën mensen gebruiken. „Kruiden kunnen effect hebben op andere medicijnen. Een vrouw die de pil slikt en tegelijkertijd Sint Janskruid gebruikt tegen angst of depressie, loopt een reëel ge vaar zwanger te worden. Me dicijnen tegen epilepsie en depressie kunnen ook averechts werken door sommige krui den. "In directeur behandelza- ken Wim Bloemers van GGz Winschoten vond Hoenders een medestander. Deze psychiater volgde zelf een acupunctuur-op leiding en bracht die kennis ook met succes in praktijk. „Als mensen open staan voor alterna tieven moet je die kunnen bie den. Ik ben zelf tevreden over de mogelijkheden van de reguliere behandelingen, maar ik kan me goed voorstellen dat mensen met langdurige nare klachten op zoek gaan naar een alterna tief." GGz Winschoten brengt nu in kaart wat daar allemaal bij komt kijken. „Wij bekijken stap voor stap hoe wij aanvullende al ternatieve geneeswijzen kunnen toepassen. Dat doen wij vanzelf sprekend alleen als wij het goed kunnen onderbouwen. Alles moet wetenschappelijk verant woord zijn." De Vereniging te gen de Kwakzalverij, waarvan Hoenders weerstand verwacht, mag wat hem betreft kritisch meekijken. „Binnen de GGz Winschoten zijn tien professionals bezig met de introductie. Zij zoeken bij voorbeeld per kruid veilige en stabiele preparaten. De kruiden worden ook opgenomen in het veiligheidssysteem van de apo theek. Door het enthousiasme van de groep kunnen wij op kor te termijn beginnen met aanvul lende behandelingen. Wij zijn nog aan het uitzoeken hoe het moet worden gefinancierd. Veel ziektekostenverzekeraars ver goeden al therapieën, zelfs als zij nog niet bewezen effectief zijn. Dat gebeurt omdat ze zo po pulair zijn." De eerste fase van de introduc tie valt volgens Hoenders door 'gewone' artsen nog wel goed te begrijpen. Het gaat dan bijvoor beeld om het voorschrijven van kruiden, visolie of vitamines. „Kruiden kun je meten in het bloed en bijna de helft van alle chemische geneesmiddelen is op kruiden gebaseerd.,, Minder begrip Voor reiki, acupunctuur en ho meopathie is minder snel begrip te vernachten. „Voordat wij met healing beginnen, onderzoe ken wij de effectiviteit daarvan. Daartoe zoeken wij literatuur in de hele wereld. Een grote klus, want de grote wetenschappelij ke medische tijdschriften nege ren de onderwerpen. Als wij er niet uitkomen, dan doen wij het zelf." Het onderzoeksbureau van GGz Groningen heeft daartoe een speciale onderzoeksgroep opge zet. Hoenders: „Die hebben wij de naam Middenweg gegeven om duidelijk te maken dat wij een neutrale, objectieve positie willen innemen. Extreme posi ties, zoals 'het is allemaal flau wekul' of 'baat het niet, dan schaadt het niet' zijn namelijk onjuist." GPD Meer informatie is te vinden op: communicatie@ggzgroningen.nl door Marieke van Schie Er is me iets vreselijks overkomen! Mijn ogen branden en voelen aan als schuurpapier. Ik heb een oog specialist geraadpleegd, die gespecialiseerd is in comea- problematiek. Het is een chro nische aandoening, heeft zij gezegd. Geen uitzicht op her stel, wat te doen? Ik raak mijn werk kwijt, kan niet meer achter de computer zit ten. Lezen is een opgave, ik begrijp niet hoe ik er aan kom, en nog minder hoe ik er vanaf kom! Dit keer is het geen patiënt op mijn spreek uur, maar een collega die me belt. Zij is een hardwerkende huisarts, die veel plezier heeft in haar werk. Maar de laatste tijd is zij veel ziek ge weest. Brandende ogen zijn een crime als lezen een onder deel van je werk is en boven dien je hobby. Zij heeft wat problemen gehad in de pri- vé-sfeer, maar dat ook weer uitstekend opgelost. Zij is een kanjer in mijn ogen, maar leek nu in een isole ment te glijden. Leuke com missies werden een opgave. Patiënten ontvangen is niet direct het probleem, maar brieven lezen en verwerken, de computer bijhouden en an dere zaken die in een huisart senpraktijk voorkomen wel. Steeds weer struikelt zij over haar oogprobleem. De contro lerend arts dacht aan span ningen, maar zelf geloof ik dat er een lichamelijke oor zaak gevonden moet worden. Ik mag haar zo graag, en toe vallig heb ik een studievriend die oogarts is geworden. Dus bel ik hem. „Jan-Kees, kan ik je even storen. Ik wil wat aan je voorleggen." Hij luistert, geduldig en vakkundig. „Ik kan het met beoordelen, maar wil best eens voor je kij ken. Laat haar maar een keer langs komen, dan kijken we even. Ik heb goede corneaspe- cialisten op onze afdeling lo pen, als ik meer weet bel ik je." Een cornea specialist is een oogarts, die zich met na me bezighoudt met de buiten kant van het oog. Die buiten kant heeft een stevige struc tuur, dat is het hoornvlies of de corneaMijn vriendin bel de direct nadat zij terug kwam van haar consult bij de oogarts. „Raad eens wat het probleem blijkt te zijn! Mijn nachtcrème, die ik elke avond op mijn gezicht smeer. Ik ben niet ij del, maar wil zo graag mijn huid soepel hou den. Dus heb ik een nacht crème aangeschaft, die mijn moeder ook altijd gebruikte. Het werkt als een slaapmuts je, als ik die geur in mijn neus heb slaap ik heerlijk in. Doe ik overigens al jaren, maar nu blijkt dit de boosdoe ner. Hij ziet de nachtcrème drijven in mijn oogvocht. Het traanvocht is aangetast, de kwaliteit is verminderd. Ook de kliertjes van Meyboom, die het oogvocht produceren, zijn chronisch geïrriteerd. Mijn ogen ga ik druppelen met een middel dat het traan vocht verbetert. Het grootste cadeau is: het gaat over! Aanvankelijk reageer ik wat verbaasd. „Heel Nederland gebruikt toch een nacht crème? Waarom heb jij er dan last van?" Zij lacht. „Ik mag wel een crème gebrui ken. maar alleen tot aan het jukbeen! En boven de wim pers. De deeltjes van de crème kruipen over de huid in de richting van de ogen, transpiratie versnelt dat pro ces. Daarnaast blijven er ook deeltjes van die prikkelende stoffen achter op het kussen sloop, dus dat ga ik voorlopig dagelijks verschonen, en mijn kussen doe ik regelma tig in de was." Dat de oplos sing zo simpel, en gelijk zo moeilijk te vinden was! Dat vertellen we onze patiënten, spreken we af. Smeren mag, maar wel met mate. Marieke van Schie is huisarts Cursus wil vrouwen op weg helpen na dood van hun partner De dood van een partner is één van de ingrijpendste momenten in een mensenleven. In het begin is er de steun en aanloop van fa milie en vrienden. Daarna kan het echter stil worden. De cur sus 'Omgaan met verlies van je partner' helpt weduwen van 55 jaar en ouder op weg. „Einde lijk ontmoette ik vrouwen die precies wisten wat ik doormaak te." door Corine van Zuthem ENSCHEDE - Zij voelde zich ge amputeerd. „Hij was mijn maat je; we waren 33 jaar samen ge weest en deden altijd alles sa men. Na zijn dood viel ik in een gat. Ik was helemaal uit ba lans", vertelt weduwe Coby Ben- nink (61). In januari 2001 werd bij haar echtgenoot longkanker geconsta teerd. Een jaar later was hij dood. Hij stierf tien dagen na de bruiloft van zijn dochter. Het zette de wereld van Coby op zijn kop. „Ik weet niet meer hoe ik dat eerste jaar doorgekomen ben. Ik miste hem verschrikke lijk en voelde een ontzettende leegte. Ik zat in een soort mist; ik kon me maar moeilijk concen treren." Zij heeft in die eerste periode vooral heel hard gewerkt als op roepkracht in de bejaardenzorg. „Ik zorgde ervoor dat ik voort durend bezig was. Alsof ik het verdriet niet wilde toelaten. En als ik thuis kwam ging ik met een aan het werk in de tuin tot dat het donker werd. Ik wilde ge woon niet alleen dat huis in. Maar dat hou je op den duur niet vol. Je moet op een gegeven moment toch de confrontatie met dat verdriet aan." En dat is, vertelt zij, vooral héél hard knokken. „Het heeft me bijvoorbeeld al leen al zo'n 2,5 jaar gekost voor dat ik weer alleen naar een ver jaardag durfde." Het was haar dochter die haar wees op de cur sus van een GGZ-instelling. Coby: „Ik was zowel in mijn fa milie als in die van mijn man de eerste die alleen kwam te staan. En hoe goed iedereen ook voor me was; ik liep voor mijn gevoel overal tegen een muur op." In de cursus trof zij vrouwen die precies wisten wat zij doormaak te, omdat zij in dezelfde situatie verkeerden. „Eerst durfde ik In het begin is er steun en aanloop, maar daarna kan het stil worden. niet te gaan. Ik voelde me zó ver schrikkelijk kwetsbaar. Maar je moet ergens beginnen. En ik wil de verder met mijn leven." Ingrijpend „De dood van een partner is één van de ingrijpendste momenten in een mensenleven", zegt pre ventiewerker Heiinde Bredie. Samen met Janny Pelsma, so ciaal-psychiatrisch verpleegkun dige coördineert zij in Twente de cursus 'Omgaan met verlies van je partner'. De cursus is be doeld voor vrouwen die ouder zijn dan 55 jaar en die langer dan één jaar en korter dan zes jaar geleden hun partner heb ben verloren. Heiinde Bredie: „Vlak na het overlijden van de partner is er vaak wel de steun en aanloop van familie en vrienden. Maar na verloop van tijd wordt het stil. Toch kan het ook na lange re tijd nog heel moeilijk zijn om het verlies te aanvaarden en om je draai weer te vinden. Om thuis te komen in een leeg huis, ergens alleen naar toe te gaan en alles zelf te moeten doen." „Toch staat de rouwverwerking niet centraal tijdens de cursus", benadrukt Bredie. „Het is ook géén behandel- of therapie- groep." De begeleiders willen de weduwen vooral op weg helpen. Janny Pelsma: „Hoe kun je op ei gen kracht verder? En hoe pak je de draad weer op als alleen staande? Veel vrouwen wonen voor het eerst alleen en komen er op zo'n moment achter dat zij allerlei vaardigheden missen. Hun man deed altijd de financi ën bijvoorbeeld. Of voerde het woord als zij naar de dokter gin gen en nam alle beslissingen als er een auto aangeschaft moest worden. Maar hoe doe je dat, op oudere leeftijd een nieuw, so ciaal netwerk opbouwen als je niet werkt en je kinderen de deur uit zijn? Wat voor activitei ten zijn er allemaal? En als je in je eentje op vakantie wil, hoe pak je dat dan aan?" Uitzondering Ook de beeldvorming rondom weduwen staat centraal. Daar kan Coby Bennink over meepra ten. „Je neemt als weduwe vaak WINSTON - De hevigheid waarmee je pijnprikki vaart, wordt deels bepaald door de verwachting vooraf hebt van die hevigheid. Dit concludeert T. Ha ma (Wake Forest University, Winston-Salem) in hen tenschappelijke tijdschrift PNAS op grond van menten. Soms werd proefpersonen verteld dat ei., prikkel flink pijn zou gaan doen, soms dat het weinig' zou doen. Ook uit hersenscans bij de proefpersonenb dat wie de ernst van de pijn van tevoren onderseh minder pijn voelde. GPD NEW YORK - De scholen zijn weer begonnen en data len kinderen met astma weten. Met name aan het óm van het schooljaar neemt het aantal astmaklachten constateert R. Silverman (Long Island Jewish Medic Center, New York) in het vakbad Archives of Pediatric Adolescent Medicine op grond van een telling van aantal ziekenhuisbezoeken door kinderen wegens eni ge astmaklachten. Oorzaak hiervan zijn de blootsteflj aan de lucht in school, luchtwegvirussen in de klad emotionele stress, stelt Silverman. Hij roept scholen op zoveel mogelijk te doen aan zond binnenklimaat. GPD BERGEN - Ofschoon zij het zelf nooit aan den lijve zulle ervaren, spelen mannen een rol bij het ontstaan i pre-eclampsie (zwangerschapsvergiftiging). Mannen i geboren zijn uit een zwangerschap die eindigde pre-eclampsie lopen 50 procent meer kans dat hunvrt tijdens een zwangerschap pre-eclampsie ontwikkelt,i mannen geboren uit een gewone zwangerschap. Vrouw geboren uit een zwangerschap met pre-eclampsie lo» 200 procent meer kans zelf ook een zwangerschaps pre-eclampsie te krijgen. Dit becijfert R. Skjaervenjï versiteit Bergen) in het British Medical Journal op gm van gegevens van de Noorse geboorteregistratie. GPD AUSTIN - Mensen die tijdens een schokkende gebeur! nis met alle macht hun emoties proberen te onderdo ken, herinneren zich na afloop minder details van dei beurtenis dan mensen die hun emoties de vrije loopkü gaan. Dit concludeert J. Richards (University of Te Austin) in het vakblad Journal of Research irr Person; op grond van onderzoek onder 175 personen. GPD GENEVE - Meer dan een miljard mensen in de hebben te kampen met overgewicht en hebben daaróo u een vergrote kans op hart- en vaatziekten. Dat heelt ji Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève bekt gemaakt. „De echte tragiek ligt in het feit dat ow wicht en zwaarlijvigheid en de daarmee samenhangea ziekten in ruime mate te vermijden waren." Volger WHO loopt het aantal mensen wereldwijd met ow wicht op tot 1,5 miljard in het jaar 2015. Wat voort* r. voornamelijk werd gezien als kwaal van de rijke 1; doet zich ook steeds meer voor in arme landen. ANP/dl a FRUITCORSO - Het eerste Zeeuwse fruitcorso, dat zater dag in Goes gehouden werd, is een groot succes geworden. Ruim twintig wagens deden mee. Naar schatting hebben twintig- tot vijfentwintigdui zend mensen uit heel Zeeland Goes bezocht. DOLLEMANSRIT - In Den Haag zijn twee doden en negen tien gewonden gevallen toen een 22-jarige Rotterdammer in een gestolen auto een straat in reed die voor alle verkeer geslo ten was, net op het moment dat bezoekers daar een bio scoop uit kwamen. Aanvanke lijk wist de man in de ver*) ring te ontkomen, maarte j wist de politie hem toch teg pen. Hij had tien glazen coj 0 nac en vijf glazen bier gedron ken, en bleek geen rijbewijs! [0 hebben. ONTPLOFFING - In Men zijn zeventig doden en oi veer honderdvijftig gewoni b gevallen toen twee vracht! gens vol dynamiet ontploft! y juist toen er een trein p de. Aangenomen wordt dat! trillingen het dynamiet toto» steking hebben Slachtoffers werden meert; 300 meter weggeslingerd. foto Harmen de Jong/GPD een uitzonderingspositie in. Daardoor voel je je wel eens een buitenstaander." Zij merkte op een gegeven moment dat zij al leen maar vrouwen op bezoek kreeg. De mannen bleven vaak thuis. „Daar baalde ik van. Mis schien dat zij bang waren om me te kwetsen, maar aan de an dere kant: ik wilde ook wel weer eens een gesprek met een man voeren! Dat heb ik toen be spreekbaar gemaakt. Sindsdien komen zij weer samen. Of ik no dig twee echtparen uit, zodat die mannen ook iets aan elkaar hebben." Ander mens Coby Bennink heeft veel aan de cursus gehad. „Ik kwam weer tot mezelf. Anderen zeggen ook tegen me dat ik een ander mens geworden ben. Natuurlijk zijn er nog dagen dat ik het moeilijk heb. Maar het verdriet doet niet meer zo verschrikkelijk veel pijn." GPD De naam Coby Bennink is op verzoek van betrokkene verzon- Hoofdredactie: A. L. Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorh« einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag-1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% 8TW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiige»® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoi de Regelen voor het Advertentiewea* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go" Tel: (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vouiuonuuuoii Uitgeverij Provincialo Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenei-concarn 0*™" jjj aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat wordt gebruiktvow* (abonnomenten)administratie en om u te (laten) informeren over vooru relevante diensten wPJj) ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig g< de derden. Als u op deze Informatie geen prijs st :e, Postbus 31, 4460 AA Goes it u dit schrifteliik melden bfl p2"'1 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4