[Coegors waarschuwt commissie PZC Slao deumekaore en süssizzen Brandweer Aardenburg biedt kijkje in keuken L. Reijns opnieuw lijsttrekker van Hulster liberalen Countryliefhebbers genieten in Zuidpolder Windmolenpark kost gemeente tientallen miljoenen aan schadeclaims AAZET Beurs in teken van kinderboerderij Mishandeling in Middelburg Auto lekt brandstof in garage Brand verwoest schuur bij manege maandag 26 september 2005 2 1 1 )rWout Bareman - De gemeente Terneuzen leert grote financiële tegen in wanneer exploitant Win- id toestemming wordt ver- [d voor het bouwen van 22 in de Koegorspol- Het dagelijks bestuur van «eraeente wil die plannen Betten en legt de gemeente- 11 binnenkort een voorberei- asbesluit voor. stichting Houd Woomoge- Koegorspolder leefbaar waarschuwt de leden i de raadscommissie Omge- L die woensdag over het u'bereidingsbesluit praat, de financiële gevolgen. wijst in een brief de stichting op de der- Evan honderdduizenden eu- f aan onroerendzaakbelas- f Volgens een recente uit- sak van de Raad van State ii; de waarde OZ-waarde van angen binnen een straal van kilometer rond een windmo- aark met minstens 30 pro- jkerbuijk: „Dit is echter kin- spel, vergeleken bij de finan- ie schade die in het kielzog wan dreigt: de planschade in- n het windmolenpark als azien zou worden gereali- rd." mderden woningen raadsman stelt planschade- ims van alle huiseigenaren rendie straal van 2,5 kilome- in het vooruitzicht. „Ik be- i u niet uit te leggen dat er derden woningen binnen de- siraal zijn gelegen, inclusief wijk Terneuzen-Zuid, met sde goedkoopste woningen, i en ander kan leiden tot srdere tientallen miljoenen ro' aan planschadeclaims. De ceentelijke begrotingspositie i daarmee onder grote druk aen te staan." ijkerbuijk heeft de indruk i de gemeenteraad zich die sequenties tot nu toe niet stgerealiseerd. Maar nu is er i de gelegenheid eerdere be- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapellc -Tel. 0113-3 (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS \ANDAAG KIJKDAG an 10.00 - 18.00 uur KUNST ANTIEK vo. en do. ook kijkdag Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg. Tel. 0118-650 680 v.zccuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 cpmaandag t/m vrijdag ge- curende de openingstijden; gstot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-vla anderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 1530 AC terneuzen Tel'0115-645769 Tax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl 'ené Hoonhorst (chef) "out Bareman Paymond de Frel -ené van Stee •crits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 1560 AB hulst lel: (0114)372776 fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sneila van Doorsselaer centrale redactie «ionspark 28 |tbus31 |ü60AA goes Tel: (0113)315500 fax. (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl Terimet ^.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sluitvorming terug te draaien, meent hij. De raadsman weet nu al welke tegenwerpingen van de kant van de gemeente zijn te ver wachten. De claims zullen wor den doorgesluisd naar Win- Wind. Maar ook in dat geval loopt Terneuzen nog risico's, want de gemeente blijft als rechtspersoon aansprakelijk voor de claims en de vergoeding daarvan. Suijkerbuijk wijst in dat verband op een wirwar van vennootschappen, die WinWind 'besturen'. „Dit is geen pro bleem indien de uiteindelijke verantwoordelijke besloten ven nootschap financieel voldoende draagkrachtig is om tientallen miljoenen euro's aan claims aan de gemeente Terneuzen te ver goeden. Dit is echter maar zeer de vraag, nu WinWind bv zelf volgens de gepubliceerde jaarcij fers al jarenlang een negatief ei gen vermogen heeft en daar naast een omvangrijke schulden positie." Na verwezenlijking van het windmolenpark zouden de ver gunningen weieens kunnen wor den overgedragen aan andere bv's, waarna WinWind als lege huls overblijft, schetst de raads man een schrikbeeld. Met het oog daarop doet Suijkerbuijk na mens de stichting een beroep op de commissieleden het college nog eens heel kritisch aan de tand te voelen. VVEKIPHj ET.NL 3-33j033 Gids André Bauwens (midden) geeft uitleg over de kerk in Sint Anna ter Muiden aan de groep 'Van den Ameeles'. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Of ze nu VanderMallie, O'Meal, Ameele of Vander Malle heten, ze waren zaterdag allemaal welkom in Sluis. Vlakbij St. Anna ter Muiden, waar eind zeventiende eeuw de eerste Van den Ameele neerstreek en van waar uit nazaten zich in in de loop der eeu wen hebben verspreid over de hele we reld. Zo'n 140 van hen maakten hun op wachting in hotel De Dikke van Dale voor een reünie. Voor het merendeel wa ren het Nederlanders en Zeeuwen, maar onder de aanwezigen waren ook vijftien Amerikanen. Het was een druk weekje geweest voor Jilly ('Jilles-Pieter') van den Ameele. Maandag: Zaventem. Dinsdag: Zaven- tem. Woensdag... Amerikanen ophalen in Brussel. Allemaal familie. Vijftien mannen en vrouwen, met heel verschil lende namen, maar net als de 61-jarige Terneuzenaar geworteld in een of ande re Van den Ameele-tak. Eén verre voor vader hebben ze in ieder geval gemeen: Christiaan van den Ameele (sr.), die zich in 1694 met zijn vrouw Maaiken Halfmaerte in St. Anna ter Muiden ves tigde. Roger Dickinson is daar een paar jaar geleden wel eens geweest. „Een vreemde ervaring, wanneer je daar in dat kerkje staat. You can feel the histo ry", zegt hij. Zijn overgrootmoeder heet te Ameele. Het voorvoegsel 'Van den' is er door de tijd en verhuizing naar Ame rika van afgesleten. Hij spreekt Ameele uit als 'emmelie'. Zijn wouw Phyllis toont foto's van 'thuis'. Fruitbomen met sappige, blozende perziken. Want Ro ger is boer en fruitteler. Van den Amee le bekijkt het allemaal geamuseerd. Hij heeft een drukke tijd achter de rug. Toen hij de belangstelling voor een reü nie peilde - 'allemaal mailtjes gestuurd, dat is tegenwoordig heel gemakkelijk' - bleek die onverwacht groot. „Eerst even een gevoel van paniek", zegt hij. Maar in een paar maanden tijd kwam alles op zijn pootjes terecht. Sinds zeven jaar woont hij in Terneu zen, maar oorspronkelijk komt Van den Ameele uit Hoofdplaat, waar hij een vet- smelterij had. Die heeft hij inmiddels verkocht. Tijd genoeg dus voor het orga niseren van een reünie. „Mijn belang stelling voor de genealogie (stamboom onderzoek) werd zo'n dertig jaar gele den gewekt door twee gebeurtenissen. Een reden was dat we in die tijd een boek ontvingen over de familie Breimer uit Friesland, de familienaam van mijn vrouw. Een andere reden was, dat mijn jongere broer Hans na zijn eindexamen HBS door de Verenigde Staten van Ame rika liftte en vanuit Salt Lake City enke le documenten meebracht met de fami lienaam Van den Ameele", zegt hij in het voorwoord van het boek over 500 jaar geschiedenis van het geslacht Van den Ameele. Het boek draagt de naam van Christiaan sr., die van 1640 tot 1730 leefde en zoals gezegd vanuit Poperinge/Reningelst naar Sint Anna ter Muiden kwam. De naam in de titel is een bewuste keuze, 'omdat hij in zeke re zin als scharnierpunt fungeert in de geschiedenis van de familie'. Verloren Het verzamelen van gegevens voor de stamboom was niet altijd even gemakke lijk. Door branden en de beide wereld oorlogen waren soms archieven verlo ren gegaan. Dat de meeste afstammelin gen bovendien in Amerika wonen, maakte het nog moeilijker. Van den Ameele reisde er in de afgelopen jaren talloze keren heen. Zo kwam hij al snel bij de Dickinsons terecht. „Hij belde mij op. Ik wist helemaal niet wie hij was. Maar ik heb hem opgehaald op het vliegveld", zegt Dickinson over hun eer ste ontmoeting. In het boek worden niet minder dan 4500 namen van familiele den, aangetrouwden, kinderen en klein kinderen genoemd. De oudste is Abel van den Ameele, die rond 1525 geboren moet zijn in Popei'inge. De eerste Van den Ameeles (Johannes en familie) die naar de VS vertrokken, deden dat in 1844. De laatsten emigreerden na de eer ste Wereldoorlog, in 1925. De emigran- foto Camile Schelstraete ten en hun nazaten verspreidden zich over heel de VS, waaronder Wisconsin, New Jersey en Oregon. Maar ze vestig den zich toch vooral in Wayne County, waar bijna alle immigranten afkomstig waren uit Nederland. In het stadje Ro chester alleen al was 80 procent afkom stig uit West-Zeeuws-Vlaanderen. De Amerikanen spreken nauwelijks Neder lands of Zeeuws meer. Hooguit nog wat verbasteringen, oftewel 'pigeon-dutch' zoals Dickinson het noemt, Grappig is wel dat een aantal uitdrukkingen zijn overgeleverd. Geroerde sla (-stampot) noemen ze in Wayne County nog altijd 'slao deumekaore' op zijn Zeeuw - Vlaams, worstjes heten er 'süssizzen' en gestoofde prei gewoon 'preiprol'. Als al niet duidelijk zou zijn waar het van daan komt, laat 'dütze (dutch) slao' geen twijfel meer. En er zijn nog wel meer dingen onveranderd. Zo bestellen de boeren er nog altijd hun zaad uit Ne derlandse zaadcatalogi, die ze speciaal toegestuurd krijgen. In hotel De Dikke van Dale was een tentoonstelling van oude familiefoto's te zien. Het koor The Bare-Necessities, op de piano begeleid door Hans van den Ameele, zorgde, na een heemkundig begeleide rondwande ling door St. Anna, voor muzikale inter mezzi. Leen Wille, wethouder van cul tuur van de gemeente Sluis, kreeg ver volgens het eerste exemplaar aangebo den van het boek over 500 jaar Van den Ameele familiegeschiedenis. En alles be gon, zoals het hoort: met een Zeeuwse bolus of Groese paptaart. door Frank Gijsel AARDENBURG - „Ziezo... die liggen lekker om". Een jeugdige bezoeker aan de open dag van het Aardenburgs brandweer korps liet zaterdag zien al aar dig met de brandspuit overweg te kunnen. In een mum van tijd waren alle letters van het woord 'brandweer' omvergespoten. In en om de kazerne aan de Noordstraat kon in de uitgebrei de brandweerkeuken gekeken worden. Met deze happening hoopte het korps meer bekend heid te geven aan het werk en te vens nog enkele vrijwilligers te strikken. Aan het eind van de middag kon Freddy Moens, die samen met Theo van de Veire en Rudy van Gaelen de voorberei dingen had getroffen, tevreden terugblikken. „We hebben de in teresse gewekt voor ons werk. Nu maar hopen dat er enkele mensen zich aanmelden, want in de komende periode zullen we toch afscheid moeten nemen van enkele leden." Zo'n driehonderd belangstellen den lieten zich voorlichten over het brandweerwerk in de breed ste zin van het woord. Naast het redden van slachtoffers was er volop aandacht voor het blussen en het specialistisch materiaal dat het korps ter beschikking staat. Regelmatig vloog de vlam in de pan en de brandweer van Maldegem en Dow waren met enkele voertuigen aanwezig. De Regionale Brandweer Zeeland was eveneens aanwezig met spe cialistisch materiaal. Het aspect van de verkeersveiligheid werd door een team van 3VO aange kaart. Het kantelvoertuig toon de aan dat het verlaten van een op zijn kop liggend voertuig als gevolg van een ongeval niet be paald gemakkelijk is. Uiteraard werd ook aandacht ge schonken aan het onderwerp brandpreventie. Zo toonden unieke videobeelden uit 1977 van de ontploffing van een gas fles op een jacht in de haven van Breskens aan dat een dergelijk ongeval grote gevolgen kan heb ben. TERNEUZEN - Zoals elk jaar stond ook dit keer de kin derkleding-, speelgoed en babymeubelbeurs in het Zelden- mst-Steelantcollege weer in het teken van het goede doel. Dit jaar was de Kinderboerderij Terneuzen van Stichting Tragel de gelukkige, die met een deel van de opbrengst wat extra geld tegemoet kan zien. „We wilden dit keer eens kijken naar een goed doel, dat iets dichter in de buurt lag. Zodoende kwamen we bij de kinderboerderij uit en die willen we graag een extra finan cieel steuntje geven", zegt Rozemarie Alewijnse van de Stichting Kinderkleding en Speelgoedbeurs Terneuzen. De verkoop leverde uiteindelijk een bedrag op van bijna tweeduizend euro. Kinderboerderij Terneuzen kan daar door rekenen op een bedrag van 900 euro als bijdrage voor de aanschaf van een zandwatertafel die op hun wen senlijst stond. MIDDELBURG - De politie zoekt getuigen van een mis-r handeling die gisterochtend tussen drie uur en kwart over drie werd gepleegd op de Hoogelandseweg in Middel burg. Na een avondje stappen fietste een zeventienjarige jongen uit Middelburg met twee vrienden naar huis. Op de Hoogelandsweg werden zij ingehaald door een groepje jongeren, eveneens op de fiets, en tot stoppen gedwongen. Vervolgens kregen ze enkele rake klappen en werden hun fietssleutels in de sloot gegooid. De zeventienjarige jon genliep bij de mishandeling verwondingen op aan zijn ge zicht en moest naar de huisartsenpost voor behandeling. De daders waren een groep van vier jongens en twee meis jes. De meesten van hen hadden een capuchon op. VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer is zater dagochtend rond kwart voor tien uitgerukt voor een auto die brandstof lekte in een parkeerkelder aan de Boule vard Bankert in Vlissingen. De auto, een Renault 4 van een vakantieganger uit Utrecht, stond twee lagen diep onder de grond. Omdat er vanwege mogelijke dampen en de aanwezigheid van veel andere auto's explosiegevaar was, werd de Renault naar buiten geduwd. Daar is de inhoud van de tank opgevan gen in een bak. VLISSINGEN - Een grote brand heeft gistermiddag de veldschuur van Manege Paardoes in Vlissingen volledig verwoest. In de schuur lag de hele wintervoorraad hooi en stro. Be heerster J. Delfos vermoedt dat er sprake is van brand stichting. De manege van Stichting Arduin is voor min stens twee ton gedupeerd. De brand brak rond tien voor vijf uit. Delfos die vlak bij Paardoes woont, werd gealar meerd door haar collega die net had afgesloten. De zeven tien paarden werden met behulp van vrijwilligers onmid dellijk in veiligheid gebracht. De stadsgewestelijke brandweer rukte uit met twee tank autospuiten en een commando wagen. Met ongeveer twin tig personen werd het vuur bestreden. De brandweer heeft gisteren op het terrein van Paardoes aan de Bosweg nog uren moeten nablussen. doorHarold de Puysseleijr HULST - Luciën Reijns uit Hulst is opnieuw lijsttrekker voor de WD in Hulst bij de ge meenteraadsverkiezingen van maart 2006. De ledenvergade ring van de WD Oost - Zeeuws-Vlaanderen ging afgelo pen week met algemene stem men akkoord met het gecontinu eerde lijsttrekkerschap. Reijns is momenteel als enige na mens de liberalen vertegenwoor digd in de gemeenteraad van Hulst. De overige kandidaten op de definitieve lijst van de WD in de gemeente Hulst worden op 22 november gekozen uit een voordracht door het bestuur. De liberalen zijn volgens afde lingsvoorzitter Piet Neven in de aanloop naar de gemeenteraads verkiezingen vernieuwend be zig, door eerst een lijsttrekker te kiezen en daarna de andere kan didaten op de lijst. Voorheen viel de vaststelling van de lijst en de lijsttrekker altijd samen. Het bestuur heeft, aldus zijn voorzitter, naast Reijns wel an dere kandidaten voor het lijst trekkerschap in overweging ge nomen, maar uiteindelijk beslo ten alleen de Hulstenaar naar voren te schuiven. „Omdat hij gemotiveerd is en ten opzichte van de andere kandidaten de beste kwaliteiten in huis heeft", zo motiveert Neven die keuze. De Hulster liberalen kelderden bij de verkiezingen voor de nieu we fusiegemeente eind 2002 van een wethouderspost en twee raadszetels naar één zetel in de raad. Het feit dat de populari teit van de VVD landelijk gezien op het moment van die verkie zingen tot een dieptepunt was gedaald, is volgens Neven een van de oorzaken voor die terug val. „Nu zetten we in op minimaal twee zetels in de gemeenteraad van Hulst", zegt de afdelings voorzitter. Reijns zegt heel blij te zijn met zijn unanieme verkie zing tot lijsttrekker. „Daar voel ik me uiteraard door gestreeld." De liberalen zijn momenteel net als de andere politieke partijen druk doende met de samenstel ling van het verkiezingspro gramma, dat over enkele weken klaar moet zijn. Dat brandweerwerk niet alleen een mannenaangelegenheid is, bewezen deze meisjes tijdens de open dag van de brandweer in Aardenburg. foto Camile Schelstraete door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Twee tipi's, westernkraampjes en een rodeo stier waren enkele van de blik vangers die afgelopen zaterdag de Country Westernday in winkelcentrum Zuidpolder aan de Terneuzense Alvarezlaan extra kleur gaven. De gehele dag konden winke lend publiek en vooral ook lief hebbers van Country Western genieten van tal van activiteiten en optredens. In het hele winkel centrum hadden de winkeliers zowel binnen als buiten een westemachtige sfeer gecreëerd. Op de twee podia kregen de men sen verschillende optredens voorgeschoteld, terwijl talloze countryliefhebbers zich geheel in sfeer hadden uitgedost en met bijpassende kledij meedans ten of zongen. Zo gaven Rene Guylline, Make a Note en Some thing Else een demonstratie van hun muzikale kunstenen de Free Country Dancers lieten dooi'lopend dansdemonstraties zien. De opgestelde kraampjes d boden een keur aan artikelen, zoals cowboyhoeden, sieraden, laarzen, T-shirts, serviesgoed, beelden en nog tal van andere materialen die met het country- gebeuren iets te maken hadden. Winkeliers en personeel van de omliggende zaken hadden hun kledij aan de themadag aange past en liepen getooid met india nenveren of cowboyhoeden door de verschillende winkels. Ook aan de kleinsten was ge dacht. Zo konden de kinderen zich de hele dag in het zweet springen op een luchtkussen of een ritje wagen op een rodeo stier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41