IVijn laakt toezichthouder AFM zc Tegenstanders kabinet zijn protestmoe Rood haar is nu een zegen Steeds meer mensen staan op zwarte lijsten bij CPB inanciële autoriteit geeft informatie over zwart geld niet aan Belastingdienst Schietpartij tijdens groot feest Politie omsingelt Haagse woning Tess wint Junior Songfestival Oisterwijker plast in tram Voorbereidingen boskap weg Minister: kinderopvang is geen taak van scholen Meisje (14) takelt politieagent toe Politie vindt gijzellocatie Melchers Economis»;h Terrorist owqsSL lï3Pnl Vrije Marfrt Lg"Qeporfaf;n payimtamentatis maandag 26 september 2005 inleen Paalvast gTERDAM - Meer dan een Biljoen mensen staan gere ed als ongewenste klant ptaantal stijgt snel. .[{oor kunnen mensen geen (kering meer afsluiten of een abonnement voor een mo bieltje nemen. Bij het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) zijn sinds de introductie in 2001 130 van zulke zwarte lijsten aangemeld. Bedrijven en instellingen, varië rend van telecombedrijven, ban ken tot verzekeraars, gebruiken dit middel steeds vaker om zich te weren tegen wanbetalers of lastpakken. CPB-voorzitter J. Kohnstamm is 'redelijk opgelucht' dat par tijen zich keurig houden aan de meldingsplicht. Bij tijd en wijle bekijkt het CPB hoe de lijsten in de praktijk werken. „Wij heb ben een beperkte capaciteit." Er gelden strenge regels zodat de informatie vertrouwelijk blijft en de aangemelde perso nen moeten weten dat zij gere gistreerd staan. Kohnstamm ziet geen kwaad in zwarte lijs ten. „Wij zijn er niet op uit om schandalige praktijken verbor gen te houden." ANP ZOETERMEER - Op het Stadhuisplein in Zoetermeer heeft zaterdagavond een schietpartij plaatsgevonden, ter wijl daar honderden mensen bijeen waren voor een feest. Twee bezoekers liepen tegen elkaar aan. Er ontstond een woordenwisseling waarop een van de twee de ander tot ontzetting van omstanders neerschoot. Dit meldde de poli tie gisteren. Het slachtoffer, een 23-jarige inwoner van Benthuizen, werd geraakt in het hoofd en is in kritieke toestand opge nomen in een ziekenhuis. Portiers van een horecagelegen heid op het plein waren zo moedig de schutter beet te pak ken, hem te ontwapenen en over te dragen aan de poltie. Het blijkt te gaan om een 32-jarige Hagenaar. ANP DEN HAAG - De politie heeft zaterdag in de Copernicus- straat in Den Haag een woning twee uur lang omsingeld nadat een bewoner die in zijn eentje thuis was, meerdere keren met een vuurwapen had geschoten. Een arrestatie team haalde de man uiteindelijk naar buiten. Hij verkeer de in verwarde toestand. Hij had alleen in het huis gescho ten. Niemand raakte gewond. Een nabij wonend familielid van de man meldde de schiet partij bij de politie. De schutter wilde echter niet naar buiten komen. De situatie was volgens de politie drei gend, mede omdat in een aangrenzende woonruimte ook kinderen verbleven. ANP HILVERSUM - De 14-jarige Tess heeft zaterdag het Ju nior Songfestival gewonnen. Met het lied Stupid zal zij Nederland vertegenwoordigen op het Junior Eurovisie Songfestival 2005 in het Belgische Hasselt. Tess kreeg van de vak-, de kinder- en de publieksjury het maximale aantal punten van twaalf. Voor Tess is de Europese finale in België een thuiswed strijd, want de geboren Amsterdamse verhuisde drie jaar geleden naar het Belgische Putte. Zij kwam overtuigend als beste van de vijf finalisten naar voren. ANP DEN HAAG - Een 18-jarige Oisterwijker is dit weekein de opgepakt in Den Haag, nadat hij een plas had gedaan in de tram. De chauffeur van de tram betrapte hem toen hij bij de achteruitgang zijn behoefte deed. Toen de chauffeur hem daar op aansprak, kreeg hij een grote mond. De chauffeur waarschuwde daarop de poli tie, die de man meenam en hem een bekeuring gaf. GPD SCHINVELD - Enkele tientallen actievoerders hebben gistermiddag in de bossen van Schinveld linten en op struiken aangebrachte verfmarkeringen verwijderd. Die waren daar aangebracht door een firma die het kappen van acht hectare bos bij de start- en landingsbaan van de Awacs-luchtmachtbasis voorbereidt. De actievoerders van Groenfront! en de vereniging Stop Awacs-overlast willen de komende weken de door minis ter Dekker van Vrom opgedragen boskap verhinderen. ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs voelt er weinig voor om scholen van half acht 's ochtends tot half zeven 's avonds open te laten. De CDA-minister vindt dat onder wijs en opvang niet met elkaar moeten worden gecombineerd. „Ik denk dat je dat niet moet gaan doen", zei Van der Hoeven zaterdag tegen BNR Nieuwsra dio. Een Kamermeerderheid steunt een voorstel van de WD om basisscholen te verplichten voor- en naschoolse opvang te bieden. „Wij willen dat er een einde komt aan het gesjouw met kinderen", zei WD-fractievoor- zitter Van Aartsen vorige week tijdens de algemene politieke be schouwingen De WD wil dat de basisscholen al vanaf 2007 langer open zijn. Minister Van der Hoeven vindt het echter geen taak van scho len om cle kinderopvang te rege len. „Wij hebben kinderopvang centra en bedrijven die zich met kinderopvang bezighouden. Een school is geen oppasinstantie." SINT MICHIELSGESTEL - Een 14-jarig meisje uit Boxtel heeft een politieagent in de nacht van vrijdag op zaterdag behoorlijk toegetakeld, toen die haar probeerde te arresteren. Volgens de politie bezorgde zij de agent een hersenschudding, een gebroken neus en diverse kneuzingen. Het meisje was weggelopen uit een jeugdinrichting, toen de poli tie haar in Sint Michielsgestel zag lopen. De agent sommeerde haar mee te gaan, waarop de Boxtelse zich met hand en tand verzette. Daarbij werd geslagen geschopt, gebeten en gespuugd, aldus de politie. ANP Van der Hoeven vindt dat scho len wel op vrijwillige basis op vang kunnen bieden als daar bij ouders behoefte aan bestaat. De WD meent dat bijstand strekkers de opvang kunnen doen. De partij wil dat het kabi net voor volgend jaar alvast 70 miljoen euro uittrekt voor een begin met de verplichte voor- en naschoolse kinderopvang. GPD AMSTERDAM - De politie heeft afgelopen week de locatie gevonden waar Claudia Mel chers werd vastgehouden tij dens haar ontvoering. De gijzel locatie is in het diepste geheim uitgekamd op sporen en bewijs materiaal. Dal meldde de Tele graaf gisteren. Waar zij is vastgehouden mag volgens de krant niet naar bui ten komen in het belang van het onderzoek. Wel zou de recher che zicht hebben op de dader groep. Deze is mogelijk afkom stig uit een kleine kring rond de familie van Hans Melchers, zo zou uit vertrouwelijke politie-in- formatie blijken. De politie en het Openbaar Mi nisterie in Amsterdam namen gisteren op verzoek van de fami lie afstand van deze suggestie. Er bestaat geen aanwijzing in die richting, aldus de politie. De Telegraaf schrijft ook dat jus titie de doorbraak heeft stilge houden, omdat zij op korte ter mijn arrestaties denkt te kun nen verrichten. De politie zou re kening houden met een grotere dadergroep dan de drie mannen die Claudia Melchers op 12 sep tember uit haar woning ontvoer den. De wouw werd na enkele dagen onverwacht in Arnhem vrijgelaten. ANP (Advertentie) Het grootste assortiment Sigaren in de Benelux TABAK \VO| Open alle dagen van 08.00- 12.00 uur SPECIAALZAAK UW? en van 1230 18 00 uur BEN EVERSE cy Zaterdag tot 17.00 uur. Zondag is onze rustdag. Uw sigaren adviseurs BEN MAWILLA Westkade 97 - Sas van Gent - tel. 0115-451706 E-mail: tabakspeciaalzaak.everse@wxs.nl Specialist in longfillers. Wij beschikken over een klimaatkamer van 16 m2 Kaïim Biiantanawo •ncndC;N Meen Paalvast (HAAG - De financiële toe- ihouder AFM ligt onder f, Staatssecretaris Wijn van giciën beklaagde zich in het .programma Business Class Kien erover dat de Autoriteit uiciële Markten informatie r zwart geld 'waarvan wij «ten', uit winsten op beleg en en dergelijke, niet wil af maan de Belastingdienst. lens Wijn is dat niet goed en [beetje overmoedig' van de K, „De AFM moet gewoon set uitvoeren." In een reac- onderlcent de AFM dat het aal zij is gebonden aan een lelijke geheimhoudings- ;i. kan leiden tot onbevredi- se situaties, zoals de uitwis- ig van gegevens met de Be- üngdienst. idiereden is de AFM naar ei- i zeggen er veel aan gelegen punt van onzekerheid in de ;'op te helderen. De autori- beeft medio deze maand het Bterie van Financiën daar- wrgesteld de Raad van Sta- advies te vragen welke it voor gaat: de geheimhou- gsplicht van de AFM of de ^rechtelijke opsporings- itvan de fiscus. Volgens een B-woordvoerster staat het ssterie van Financiën welwil- i tegenover het voorstel en f-het beloofd overleg te orga- reö. Muntants viel ook uit naar de koers de toezichthouder tegen- accountants. De autoriteit gt aan op een scheiding van rdiviteiten van deze beroeps- w>. jountantskantoren zouden h volledig moeten richten op iezinnen wonen ibedrijfspanden N BOSCH - Tijdens een gro- nilieucontrole die tussen vrij- {öditend en zaterdagochtend feel Nederland is gehouden, i in bedrijfspanden in id-Holland meerdere gezin sgevonden die daar woon- tliet de Inspectie van het mi- terie van Volkshuisvesting, dmtelijke Ordening en Milieu ïrdagweten. De Inspectie on- rzoekt nog of het om illegalen it Tijdens de verrassingscon- ie zochten de controleurs c praktijken als illegaal af- hansport, wildstroperij, wiet- mtages en overtredingen zo- iilegale kampvuren en vissen Ér akte. Volgens de provin- iZuid-Holland werden de ge len van mogelijke illegale be ring aangetroffen in Holland dand. In de panden werden ^onveilige situaties geconsta- i zoals geblokkeerde nood- langen en brandblusmidde- die niet in orde waren. ANP |ina13 'kleine overtredingen in Zeeland NATUURU)I< /S NET bEAi c>pZicN7tf< AEfTA1 L-E-OkE Ofl Met een megafoon in zijn ene en een camera in zijn andere hand probeert schilder Bart Rouwen- horst de vrouwen in het gareel te houden. Het is zijn project dat tot leven komt, in samenwer king met Jan Eijsbouts van crea tief centrum In de Brouwerij in Asten. Zij hebben er een hele happening van gemaakt. Met de i'oodharigen dus, maar ook met gratis rode tompoezen bij de He- ma en nog veel meer andere mid denstanders die er wel (b)rood in zien: er is tomatensoep en ro de wijn in de aanbieding. Overal is er rood, in alle mogelij ke tinten en leeftijden. Vera Joosten (10) uit Heusden is op de fiets gekomen. Of zij ooit ge pest wordt? Helemaal niet. Twee meisjes op de eerste roodharigen-ontmoeting in Asten. foto Ton de Hond/GPD het controleren van de jaarreke ning van bedrijven en nevenacti viteiten als belastingadvies moe ten laten vallen. Die kritiek viel niet goed bij de accountantsorganisatie Nivra, die de samenwerking met de AFM heeft opgeschort. Wijn noemde de autoriteit 'een beetje halsstarrig' en 'een tikkeltje ho vaardig'. NMa De problemen zoals de Belas tingdienst die nu heeft met de AFM speelden vorig jaar ook met de mededingsautoriteit NMa. De NMa hoefde geen scha duwboekhouding van bouwbe drijven door te sluizen aan de fiscus, zodat die de bedrijven alsnog kon aanslaan voor ver zwegen winsten. Het kabinet had dat gefiatteerd. Wijn had het graag anders gezien, maar minister Brinkhorst van Econo mische Zaken stelde dat anders het voor de NMa veel moeilijker zou zijn kartels, zoals in de bouwfraude, op te sporen als be drijven niet meewerken uit vrees voor de fiscus. Brinkhorst beloofde eind vorig jaar de Tweede Kamer echter dat de gegevens voortaan in de regel doorgegeven zouden wor den. Als daarvan wordt afgeweken, dan zal dat vooraf gemeld wor den aan de Kamer. ANP Enkele duizenden demonstranten omsingelen het Binnenhof in Den Haag. foto Frank Jansen/GPD De demonstratie 'Keer het Tij' tegen het kabinet-Balkenende kreeg zaterdag slechts een paar duizend mensen op de been. Loopt het protest tegen het 'af braakkabinet' op zijn laatste be nen nu de economie aantrekt? door Frank Hendrickx DEN HAAG - Een paar duizend mensen op het Plein voor de Tweede Kamer deinen mee op de tonen van rapper Def Rhymz. Het zonnetje schijnt. Enkele de monstranten zijn met hun plak katen op een terras gaan zitten. Anderen doen met hun petjes en buttons even een boodschap bij het Kruidvat. De koude rillingen zullen niet over de rug lopen bij de kabinetsleden, al zijn de span doeken en plakkaten soms nog zo grimmig geformuleerd. „Bal kenende moet omver", valt op meerdere plakkaten te lezen. Daarbij is te zien hoe een stand beeld van Balkenende omver wordt getrokken, zoals dat eer der gebeurde met het beeld van Saddam Hoessein in Bagdad. Verder zijn er nog harde teksten tegen minister Verdonk ('Ver plichte Integratie en Uitzetbe leid'), minister Dekker (huurbe leid) en Kamerlid Wilders (kri tiek op islam). In 2003 kreeg Keer het Tij 25.000 mensen op de been en vo rig jaar zelfs vijftigduizend, nu zijn er slechts een paar duizend. De politie schat de opkomst op zo'n drieduizend mensen, de or ganisatie houdt het op ruim vijf duizend. Toch vindt de organisatie het on zin om te spreken van een tegen vallende opkomst. „Dit was een symbolische actie", aldus René Danen van Keer het Tij, een bon te verzameling van zo'n vijfhon derd maatschappelijke organisa ties. „Het ging ons dit keer niet om de grote aantallen. Wij wil den alleen nog even de weerzin zichtbaar maken. Zo'n 85 pro cent van de bevolking heeft geen vertrouwen in dit kabinet. Dat telt." Een van de afwezigen is Lode- wijk de Waal, organisator van de geslaagde massademonstra tie op het Museumplein in 2004. „Ik heb wat anders te doen", laat de voormalige, nu werklo ze, FNV-voorman telefonisch weten. Niet iedereen neemt hem dat in dank af. Een boze spreker bij Keer het Tij roept vanaf het po dium dat de vakbond hier 'ver domme' moet zijn en dat de 1,5 miljoen vakbondsleden de rege ring ten val kunnen brengen. Diffuus De Waal ziet dat anders. „Bij on ze demonstratie hadden wij een heel concreet pakket eisen. Wij wilden de bezuinigingen in de WAO en het prepensioen terug draaien en daar zijn wij in ge slaagd. Bij demonstraties als die van Keer het Tij is het moeilijk, omdat de deelnemers zo diffuus zijn, van de Koerdische Arbei derspartij tot de Friese Eierra- pers. Het enige waar zij het over eens zijn, is dat dit kabinet weg moet. Maar regeringen stappen niet op na demonstraties. Zo zijn de verhoudingen in Neder land niet." De Waal heeft desondanks de hoop nog niet opgegeven dat de ministersploeg van Balkenende ('een rotkabinet') voortijdig op stapt. „Er zijn nog genoeg onder werpen waarover zij kunnen struikelen. Het is bijvoorbeeld zeker niet uit te sluiten dat de in troductie van het zorgstelsel op een chaos uitloopt." Premier Balkenende zelf lijkt in middels zelfverzekerder dan ooit. Hij liet tijdens de algemene beschouwingen vorige week we ten dat de oppositie zich geen il lusies meer hoeft te maken. „Dit kabinet blijft tot 2007." GPD Een oproep van schilder Bart Rouwenhorst voor roodharige modellen liep uit de hand. Het gevolg: een bijeenkomst van 150 roodharige meisjes en vrouwen. Rood van moeder natuur, niet uit een potje. door Inge Lepelaar ASTEN - Uitverkoren door hun rode lokken en op verzoek ge huld in overwegend groene kle dij volgen de bezoekers van de eerste 'roodharigenhappening' in Asten braaf de instructies van de fotografen in de hoogwer ker op. Even joelen. Hoofd naar links. Langzaam naar voren lo pen. „Vroeger werden roodharigen gepest, nu niet meer", weet haar oma te melden. Rood is in, zegt ook Rouwenhorst in zijn ope ningswoordje. „Het was een vloek en een zegen, het is een ze gen. Jullie mogen trots zijn." Zaterdag viel het niet mee om met rood of oranje haar op te vallen. Maaike Rhoe (28) - 'rooi- ke' voor intimi - heeft nog wat anders in te brengen: een zwan gere buik én donkerbruine ogen. De combinatie rood haar en bruine ogen is zeldzaam. Of je bent een dieproodharige twee ling, zoals Iris en Anouk (7) uit Amersfoort. Of je komt als 58-ja- rige helemaal uit Zoetermeer ge reden, met een ruime meter ros sig haar op de rug, zoals Jacque line Hetem doet. Jacquelines meisjesnaam is Vonk en dat was prima voer voor de pesters vroe ger. Rouwenhorst is 'hartstikke ver eerd met het grote succes' van de eerste roodharigenhappe ning. „Ik zocht vijftien model len en kreeg er tien keer zo veel." En voor de toekomst: „Het kan heel groot worden. Misschien kun je wel een stad als Utrecht meekrijgen. Met een goede shampoo als sponsor bij voorbeeld. Maar dat zou ik zelf niet alleen kunnen en willen doen. Ik ben een schilder, geen commercieel iemand." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3