Profronde wil status en respect PZC Raborenners eindelijk in de bloemen Hoogerland mist beslissende slag Avondzon Magere oogst voor Goese driebanders in dubbel weekend 26 ProTour een gevaar voor kleinere koersen Primeur RUGNUMMER Bierfestijn Tribune Profronde staat al gepland voor 23 september maandag 26 september 2005 door Frits Bakker GOES - Met zijn stralende lach wekte Bram de Groot zaterdag in Goes niet de indruk dat hij een wedstrijd van de tweede gar nituur had gewonnen. De Rabo- man was er na zijn ongelukkige seizoen maar wat blij mee. Cees Maas, de speaker, schreeuwde in de microfoon: „Brammetje, Brammetje, wat ben je toch groot..." Bijna nog groter dan de koers zelf. De Delta Profronde, voor de 45e keer verreden, wil ook zo graag groeien, maar worstelt met een tweeslachtig gevoel: de koers heeft meer status dan de ren ners. Dat ligt niet aan de organi satie, die er al jaren alles aan doet om een topveld naar Goes te krijgen. Maar de nieuwe datum, in het weekend van het WK, bleek za terdag allerminst een succes. Met drie ProTour ploegen en hooguit een tiental renners van naam had de profronde de uit straling van een Tour de France zonder Armstrong, Ullrich en Basso, of van een eredivisie zon der Ajax, PSV en Feyenoord. ..Het had er al iets beter uitge zien als Erik Dekker en Servais Knaven aan de start hadden ge staan", keek Lieuwe Rienstra te rug op zijn laatste koers als voor zitter. ,,We hebben een mooie wedstrijd gezien, maar ik had zelf ook betere renners ver wacht." Kritisch De evaluatie van zaterdag krijgt dan ook zeker een kritisch ka rakter. Rienstra: ,,Het weekend van het WK is niet zo gunstig als we dachten." Want de in vloed van de ProTour heeft zijn weerslag op de kleinere ronden, dus ook op de Delta Profronde. Cees Maas voerde na afloop als excuus een verwerpelijke ziekte in het peloton aan: septemberi- tis. „Voor veel renners is dit de periode waarin ze geen zin meer hebben om te fietsen." Ronald Apers, van het OZ-wie- lerweekend, rangschikt die in stelling onder misplaatste steral- Theo Eltink, Maarten den Bakker, Robby Meul, Aart Vierhouten en Stefan van Dijk maken tempo op de Kattendijksedijk. lures. ,,Het zou schandalig zijn dat toprenners met een jaarsala ris van een miljoen al in septem ber niet meer willen rijden. Kom nou, het lijken wel voetbal lers, zeg." Voor de toekomst van de ronde is een evaluatie op zijn plaats. Zaterdag reed er op een zeker moment een kopgroep van zo'n tien renners van wie alleen de naam van Johnny Hoogerland bekend in de oren klonk. David Luteyn, van hoofdspon sor Delta, wil om die reden ook liever van de zaterdag voor het WK af. „Voor volgend jaar zou het prachtig zijn om in het voor jaar te rijden. Dan kan de profronde dienen als war- ming-up voor de Touretappes in Zeeland." Jo de Roo stelt vast: „Ik heb staan kijken naar de finale. Met al die motoren voor de koers uit is het een prachtige entourage. Maar als je dan vraagt: wat rijdt hier allemaal rond vandaag, dan zijn het niet de renners die bij zo'n wedstrijd passen." Kees Bal: „Zo'n mooie wedstrijd verdient inderdaad betere ren ners. We mogen zeggen dat deze poging is mislukt. Ik zou de ron de liever in mei zien." Martin Bruins, jurylid: „Die op tie lijkt me ook niet gelukkig. Dan zijn de voorjaarsklassie kers net gereden en nemen de meeste renners rust om naar de Tour te pieken." Cees Maas: „Maar zo is het al tijd wat, want nu zitten we ook in een slechte maand. De ren ners uit de ronden van Spanje en Polen komen niet, het WK wordt gereden en de rest snakt al naar rust door het zware pro gramma van de ProTour." Is de Zeeuwse dan nog wel le vensvatbaar? „Ja, natuurlijk", verzekert Rini Wagtmans, de koersdirecteur. „De kwaliteit straalt er vanaf. Kijk maar wat hier rondloopt aan publiek en sponsors. De UCI moet wel op passen dat de markt niet kapot wordt gemaakt. Het moet met de wielersport niet dezelfde kant opgaan als met tennis: dat de topspelers alleen naar de toer nooien gaan om het grote geld te vangen. Als Jan Ullrich hier in Zeeland 50.000 euro startgeld wil, dan is de helft van het bud get al op." Hennie Kuiper, oud-renner: „Het respect voor dit soort koer sen dreigt een beetje weg te val len. Ik constateer een vacuüm in de wielersport. De ProTour en de grote ronden zijn met elkaar in conflict, er is openlijk met modder gegooid over de opvol ging van Hein Verbruggen. Wat daar allemaal onder zit, zoals de organisatoren van wedstrijden, is straks de dupe. De KNWU en UCI mogen wel eens wat meer respect tonen." Voorstander van het voortdu rend schuiven met de datum is Hennie Kuiper niet. „Ik wist als kleine jongen altijd dat het de derde week van augustus ker mis was. En wielersupporters weten altijd precies op welke za terdag Milaan-San Remo wordt foto Ronald den Dekker gereden. Zo moet het met de Zeeuwse profronde ook zijn: dat iedereen weet dat hij die zater dag vrij moet houden." „Het valt of staat met de ren ners: als die dan ook maar res pect tonen naar de organisaties toe", reageert Ronald Apers ver bitterd. „Ik weet hoe hard er wordt gewerkt door dit comité, hoe hard ze hun best doen om deze koers groter te maken." Volgens Apers heeft de Delta Profronde een werelddatum ge kozen. „Kijk mar naar de ploe gen. Er zijn nog heel veel Pro- Tour-renners over die hier had den moeten rijden, maar ze la ten de boel stikken. Als ze maar goed opassen dat de ProTour straks niet de doodsteek voor de hele wielersport wordt." Koen de Vries Met de zege van Bram de Groot kon de ploeg van Rabobank zater dag eindelijk weer eens een succesje bijschrijven in de Delta Profronde. Leon van Bon was in 2000 de laatste renner van het team die de bloemen kreeg van de rondemiss. Rabobank brengt al vele jaren in de Profronde sterke teams op de been, maar weet dat zelden te verzilveren. Vorig jaar was de nederlaag maxi maal, toen er drie renners van Lotto op het podium stonden. Niko Eeck- hout won, Robbie McEwen was twee de en Stefan van Dijck derde. Ploegleider Adri van Houwelingen Anna de Toni is de eerste vrouwlij- ke scheidsrechter op het hoogste niveau van het Italiaanse voetbal. De 28-jarige arts floot gisteren de wed strijd Alto Adige-Lecco in de Serie C2. „Ik ben een van de 28 arbiters die zijn gepromoveerd en die zich nu tussen de professionele voetballers staande moe ten zien te houden", vertelde ze. De Toni leidt al sinds haar 15e jaar wedstrijden. De organisatoren van de Delta Profronde hadden voor zaterdag vurig gehoopt op de komst van Erik Dekker. Een renner met zijn palmares kon het deelnemersveld meer allure geven. Dekker, die zou starten onder het rugnummer 16, meldde zich een paar dagen voor de start af. Hij werd geplaagd door een virus. Bram de Groot was zijn vervan ger in de Raboploeg. En hij won de koers, ook met het rug nummer 16. stuurde zijn renners dit jaar met een vrije rol weg. „Het maakte niet uit wie zou winnen, als het maar een van ons was", onthulde Bram de Groot de tac tiek van zijn ploeg na afloop. „Eerst zat het niet mee. Na negentig kilometer miste Steven de Jongh de slag. Daarmee waren we onze sprinter al kwijt." De victorie voor de Rabo's begon na 150 kilometer toen de leiden de groep van 64 renners in twee stuk ken uiteenviel. De drie Rabo's in de kopgroep van negentien kregen vijf tien kilometer verder assistentie van Roy Sentjens, die met Marcel Sieberg van de Duitse ploeg Team Lamonta de sprong naar de leiders succesvol af rondde. Toen kon het ploegenspel be ginnen. Afwezige Opvallende afwezige in het strijdge woel op Zeeuwse bodem was de met enige tamtam aangekondigde Italiaan se equipe van Domina Vacanze. Sergej De supporters van de Duitse voet balclub Hamburger SV konden zaterdag hun geluk niet op. Hun favo riete ploeg won in eigen huis met 2-0 van de ongenaakbaar geachte lands kampioen Bayern München. Als spe ciale beloning kunnen de club en zijn aanhangers op niet minder dan 10.000 liter bier rekenen. Een Duitse bierbrouwer loofde die pre mie een paar dagen eerder uit voor de eerste ploeg die Bayern na vijftien competitiezeges op rij de eerste neder laag zou bezorgen. Voor nummer twee HSV reden te meer om er zaterdag in de topper extra tegenaan te gaan. Oud-Ajacied Van der Vaart opende in de beginfase de score met zijn vierde treffer voor zijn nieuwe ploeg. Trochowski maakte na ruim een uur 2-0. De tribune van voetbalvereniging Oostkapelle is zaterdag omgedoopt in de Willem Wattel Tribune. De naamge ving is een eerbetoon van de voetbal club aan zijn clubicoon Willem Wat- tel, die vorig jaar november op 62-jari- ge leeftijd overleed. Wattel was vele ja ren verbonden aan de voetbalvereni ging en vervulde tal van functies. Hij was onder meer elftalleider en wed strijdsecretaris. Bovendien was hij ere lid van de Walcherse club. Gontsjar kreeg voor de start op de Goese Markt weliswaar een warm ap plaus en Simone Cadamuro kreeg de lachers op zijn hand toen hij nog eens 'bedankt voor de blumen' door de mi crofoon van speaker Cees Maas riep, maar daarmee was het wel gedaan met de dadendrang van de speciaal voor de Profronde overgekomen Italia nen. De Oekrainer Volodymyr Zaga- rodnj was met zijn 35e plaats op bijna acht minuten van de winnaar de beste van de ploeg die de Pro Tour-status heeft. De winnaar van vorig jaar werd op de tachtigste plaats geklasseerd. Nico Eeckhout had naar eigen zeggen wel de benen maar niet het hoofd om te winnen. De 35-jarige Belg met de bijnaam Rambo won vorige week de GP Isber- gues en was daardoor in de wedstrijd die hij al twee keer op zijn naam schreef niet meer op en top gemoti veerd. „Ik had niet de motivatie om van begin tot eind geconcentreerd te blijven en dat moet in een koers waarin het weinig waait. De slag kan overal vallen. Ik zat achterin toen het peloton brak. We hebben met de ploeg nog vijftig kilometer gekoerst, maar hadden het toen wel gezien." NEW DELHI - De tennisteams van India en Zweden spelen in New Delhi voor een plaats in de wereldgroep van de Davis Cup. De wedstrijd moest bij een 2-ü-voorsprong van Zweden worden onderbroken toen de avondzon langzaam onderdook en de duisternis over het stadion viel. Een Indiase supporter bleef zijn team tot het laatste moment aanmoe digen. foto Adnan Abidi/RTR door Koen de Vries GOES - Van de drie Zeeuwen die zaterdag van start gingen in de Delta Profronde was Johnny Hoogerland uit Yerseke onmis kenbaar de beste. Hij reed lange tijd in de voorste linies mee, waardoor zijn 27e plaats in het klassement een tegenvaller was. Hoogerland gaf na afloop aan niet op revanche uit te zijn ge weest. De renner van Euro gif ts.com was niet geselecteerd voor het WK voor espoirs in Ma drid. dat tegelijkertijd met de Prof ronde verreden werd. „Ik heb me maar met één ding bezig gehouden en dat was met deze wedstrijd." De renner uit Yerseke, die uit is op een profcontract bij een gro tere formatie dan zijn huidige, reed na 140 kilometer zelfs even aan kop in een groepje van drie. Kort nadat hij werd ingelopen, miste hij de beslissende slag. „Ik was even een bidonnetje ha len", was zijn excuus. Dat was niet erg verstandig, want de groep van 64 viel uiteen op de Postbrug bij Wemeldinge, één van de weinige verhoginkjes in het platte Zeeuwse land. Daarna had Hoogerland met vier ploeggenoten net niet meer de kracht om de leiders in te ha len. Zijn groep kwam tot tien se conden en viel daarna ver terug. „Misschien was ik iets te vroeg in de koers te enthousiast", er kende Hoogerland. „Ik heb van af het begin voorin gereden. Het ging ook zo makkelijk. Eigenlijk ben ik ook nu nog niet moe." Het seizoen is voor Hoogerland nog lang niet voorbij. Op 5 okto ber gaat hij met enkele vrienden naar Australië om daar de etap pewedstrijd The Herald Sun Tour te rijden. Het evenement duurt veertien dagen. In de tussentijd hoopt hij op sportieve verbetering. „Ik heb nog een contract voor een jaar bij Eurogifts, maar er zijn con tacten met andere ploegen. Ik hoop op sportieve verbetering. Als het na een seizoen als dit niet lukt, lukt het nooit meer." Pieter Israel slaagde zaterdag in zijn doelstelling. De renner uit Kruiningen reed de ProfJ uit en finishte als 34e. „Als ik bij de beslisser öp Schouwen-Duiveland i'et meer van voren had gezet* was ik waarschijnlijk nog k(j ter geëindigd", gaf hij aan wijl hij zijn fiets in het kofe. bakje van zijn Opel Tigra de. Israel (20) doet aan het eind. dit seizoen waarschijnlijk èJ! stapje terug. Hij gaat voor he clubteam van Willebrord Vooruit rijden. De laatste serieuze koen 1-4 Francois Franse op Zeeuwse dem liep uit op een teleur^ ling. Hij kwam in de vierden laatste) groep terecht en gaf a Noord-Beveland op. Op 8 okt» ber zwaait de Zeeuwse wielerwe reld hem uit. MADRID - De Delta Profronde staat voor volgend jaar op zater dag 23 september op de interna, tionale kalender, die zaterdag! Madrid werd gepresenteerd. De Zeeuwse organisatie bersad zich binnenkort over de toewi zing van de datum. Lieuwe Ri® stra zaterdag: „Als er een andei gaatje is op de kalender, dat gun stig is voor ons, zullen we op inzetten." De wedstrijd Veenendaal-Vte nendaal staat gepland voor juni. Voorheen werd deze kca in april gereden. De Nederlandse wedstrijdena door de UCI op de Europese b lender zijn gezet zijn: 1 april: Hel van het Mergelland 8 april: Prof ronde van Drenthe 23 april: Ronde van Noord-Ho land; 6 mei: Ronde van Ovens sel; 7 mei: Omloop der Kempa 13-21 mei: Olympia's Tour, juni: Veenendaal-Veenendas 14-17 juni: Ster ElektrotoerJ juni: Noord Nederland Tour augustus: Dwars door Gendra gen; 2 september: Tour de Rijke 23 september: Delta Profronde. door Joop van den Oudenhoven GOES - De dubbele ronde in de eredivisie van het driebanden heeft Delta/Ockenburgh een ma gere oogst opgeleverd. Na het ge lijkspel van zaterdag tegen Van Donge de Roo (4-4) volgde gis termiddag een 5-3-nederlaag in de uitwedstrijd bij BC Den Hoek. Aan het totaal kon slechts één schamel punt wor den toegevoegd. De schade op de ranglijst bleef wel beperkt. De Goese drieban ders zakken maar één plaats, maar hielden een wrange smaak over aan de dubbel. Zaterdag werd in de thuiswed strijd tegen Van Donge «Sz Roo al een punt ingeleverd. Het optre den van het jonge, Franse talent Jeremy Bury (24) tegen Roland Forthomme was zo verrassend sterk, dat winst voor de Belg haast onmogelijk was. De Fransman speelde op een wolk. Alles lukte en na elk punt liepen de ballen in een volgende maakbare positie. Forthomme moest voor elk punt werken en werd er ook nog nauwelijks voor beloond. Virtuoos Het gemis van Jean Paul de Bruijn, die zaterdag voor zijn werk de sponsor van de Delta Prof ronde moest dienen, deed zich voelen. Zeker omdat de niet in goede doen zijnde Martin Spoormans op bord twee in Ri chard Bitalis een andere Franse balvirtuoos bekampen. Dat luk te voor geen meter. Bitalis, be kend om zijn fratsen aan het bil jart, was veruit de sterkste en won de partij met 50-37 in 36 beurten.. Henk Habraken won op zijn slof fen van Dick van Uum, die wel heel ver onder de maat presteer de met 0.587 moyenne. Het was een schril contrast met wat hij vorig jaar liet zien. Van Uum liet over het hele seizoen in Goes de hoogste serie (21) note ren. Ad Koorevaar en Ruud Nieu wen burg speelden een draak van een partij. Verdedigen is on derdeel van het spel, maar zoals cattanaccio in het voetbal niet om aan te zien is is carotte bij biljarten slaapverwekkend. De onderlinge sportiviteit liet daar naast ook wel wat te wensen over. Tot overmaat was de kk boven het biljart weer eens a pot, wat zo langzamerhand li grote ergernis bij publiek en spe Iers begint te leiden. Koorevaar, de nieuwkomer 1 jaar in het team van Ock^ burgh, bleef er laconiek onde „Het ging tenslotte om de win van de partij", verklaarde! het spleltype. „Ik win liever met een ski moyenne dan dat ik met li) verlies." Het pubhek kon h< niet waarderen. Jean Paul de Bruijn liet gisten in Zundert zien dat het ook an ders kan. De Hulstenaar toond zijn scherpte met een uiterstg( concentreerde partij tegen Peil Ceulemans, de kleinzoon van jartlegende Raymond. Lang ging de strijd gelijkop even kwam de Belg zelfs voort staan. Toen De Bruijn een sent van acht maakte, pareerde Ceil lemans nog met acht, maar toai de Zeeuw nog eens neger even later tien aantekende, de wedstrijd beslist. Op de andere tafel vocht Spocf mans meer tegen zichzelf dan» gen Jan Arnouts. De winst w voor de Brabander. Henk Habn ken ging lang mee met zaalhou der Louis Havermans. Bij 32-31 was alles nog mogelijk. Een se rie van acht voor Havermai werd Habraken fataal. Die ti kwam hij niet meer te boven Roland Forthomme leek tej landgenoot Peter Backer een» peloze strijd te leveren. Voort!» rend liep hij achter de feitffl aan. Via 32-40 en zelfs 374} leek de winst voor De Bé zijn. Die rekende echter buit! de kracht van de ontketend! Forthomme (laatste vier beur ten zestien punten). In drie beu* ten was de Waal als eerste al de finish. De na beurt redde wi De Backer en zijn team eenpusj en daarmee de wedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26