chulden armste landen verlicht Rita lijkt met sisser af te lopen PZC Strandcross kent vlekkeloos verloop Blair onderschatte Iraakse rebellen koord over wegstrepen van zeker 44 miljard dollar aan leningen ivenen kiezen or omstreden iroepwet ikNew York rekenen op zoek orkaan VS en EU verliezen spel rond Iran Illegale werknemers betrapt Eerste verlies AZ HWP houdt schade beperkt IRA ontwapent Schip overvaart roeiboot bij Oss 17 en 18 Rabotriomf in Profronde (jaargang odag 26 september 2005 nimmer 1,25 Maurice Wilbrink SHINGTON - De rijkste hebben hun plan ■epast om de schulden hrappen van achttien de allerarmste landen irereld. De schuldsane- begint vanaf eind dit at niet ten koste de financiële armslag de Wereldbank om an- armoedeprogramma's voeren. thuldenplan was eerder dit overeengekomen door de s acht grootste industriële «en. Maar kleinere do- isden als Nederland en Bel aden kritiek op het plan. een te korte looptijd en het zou gaten slaan ■!e financiële instellingen S Internationaal Monetair is (IMF), de Wereldbank en Afrikaans Ontwikkelings- die kredieten verschaffen Etme landen. inpassingen in het schul- ian zijn in het weekeinde agekomen tijdens de na- sergadering van IMF/We- jnk in Washington. Het (takkoord wordt als een belangrijke stap gezien om liennium-doelen' te berei- die een sterke verminde- de armoede in de we- Kjorschrijven in 2015. taal wordt een bedrag van djard dollar weggestreept, dat kan oplopen tot 55 mil- smeer van de armste lan- BLJANA - In Slovenië zich gisteren een flinter- lemeerderheid van 50,2 pro van de kiezers uitgespro- de omstreden nieuwe eptvet, die de cen- ■rechtse regering van pre- Janez Jansa in juli had la- pemen. centrum-linkse oppositie sociaal-democraten en libe- «ilde de wet door het refe- van gisteren ten val Jen. omdat zij vreest dat de eke televisie haar onafhan- iheid verliest. Volgens de lordt een meerderheid van ogrammaraad door het par- aangewezen. Ook krijgt Kfteur - eveneens een poli benoeming - meer invloed ^journalistieke inhoud van ^gramma's. genstanders van de wet we- ich gesteund door mediaex- jvan de Europese Unie en Internationale Federa al Journalisten. De tegen- srs kregen 49,2 procent Slovenen achter zich. 'STR/DPA/AFP DEN - Deskundigen voor- i dat de Verenigde Staten imende maanden nog meer orkanen meemaken. Zij niet uit dat New York •ordt getroffen. Vatronal Hurricane Center stelt dat The Big Ap- v op vier na kwetsbaarste 5 in de VS is als het gaat «kanen. Manhattan zou worden getroffen dooi en meter hoge vloedgolf, een op de lijst van plaatsen van het or- «ffltrum is New Orleans, ge- de Florida Keys, in Florida en Galveston sas. Al deze plaatsen zijn i twee jaar door or- 11 bezocht. Het gemeentebe- van New York heeft een Wieplan. Deskundigen zei- er in New York moge- ^ider tijd is voor evacua- ^"ins een orkaandreiging orkanen zich sneller vegen naarmate zij noor- «t komen. ANP den zich kwalificeren voor schuldsanering. In het nu geslo ten akkoord is voorzien dat de achttien landen het geld dat zij straks overhouden kunnen beste den aan onderwijs en gezond heidszorg. Ook wordt straks be oordeeld of het wel verant woord is dat een arm land nieu we leningen aangaat. De nieuwe Wereldbank-president Wolfo- witz toonde zich verheugd over de afspraken. Hij had de aanpas singen die Nederland en België voorstelden, volledig gesteund. Ook de Britse minister Brown van Financiën, die het schulden plan binnen de G8 had getrok ken, was blij; „De wereld is bij eengekomen", zei hij over het akkoord. Opgelucht Actiegroepen reageerden vooral opgelucht op het nieuws. Zij hebben jaren campagne gevoerd om de armste landen te verlos sen van hun schulden, die als een molensteen om hun nek han gen. „Na alle crisisdiplomatie is dit heel goed nieuws", zei een woordvoerder van een interna tionale actiegroep. „Het is goed nieuws omdat dit een echt ver schil zal maken voor een aantal van de allerarmste mensen in de wereld." De achttien landen die profiteren zijn in Afrika: Benin, Burkina Faso, Ethiopië, Ghana, Madagascar, Mali, Mauretanië, Mozambique, Niger, Rwanda, Senegal, Tanzania, Oeganda en Zambia en in Zuid-Amerika: Bo livia, Guyana, Honduras en Ni caragua. GPD VLISSINGEN - De HZ strandcross is gisteren rimpelloos verlopen. Tijdens de De Vlissinger Rinus van de Ven eindigde in de MX2-klasse als beste Zeeuw. Hij twintigste editie van het motorcrossevenement aan de Vlissingse boulevard, dat werd derde. Arno Ruttinger uit Heinkenszand was in de MX1/MX 3-klasse na twee werd bezocht door enkele duizenden liefhebbers, waren er de nodige onlosmake- manches vijfde. foto Lex de Meester lijk met de sport verbonden valpartijen, maar geen enkele coureur hoefde voor be- pagina 25 handeling naar het ziekenhuis. Ruttinger rijdt ondanks doodsmak van onze redactie buitenland HOUSTON - De doortocht van storm Rita is voor het zuiden van de Verenigde Staten minder rampzalig uitgepakt dan van te voren werd gevreesd. Gister avond waren een dode en vier vermisten gemeld, veel minder dan de meer dan duizend doden door orkaan Katrina enkele we ken eerder. Rita heeft wel voor miljarden eu ro's schade aangericht. Met na me Beaumont in de staat Texas en Lake Charles in de staat Loui siana zijn zwaar gehavend. In New Orleans braken na Katrina provisorisch gerepareerde dij ken opnieuw; in delen van de stad staat het water vier meter hoog. In Texas en Louisiana kwam het tot de zwaarste over stromingen van de afgelopen veertig jaar. In de loop van zaterdag zwakte Rita af van orkaan tot tropische storm. Stapsgewijs De autoriteiten waarschuwden de geëvacueerde bevolking ech ter niet te vroeg naar huis terug te keren. Er is een plan opge steld voor stapsgewijze terug keer, nadat het bij de evacuatie van de miljoenenstad Houston tot lange files was gekomen. Ook is het gevaar nog niet gewe ken: door onweer en hevige re genval wordt gevreesd voor zwa re overstromingen. De storm trekt langzaam naar het noor den. De dode viel in de staat Missis sippi, waar Rita een lokale wer velstorm had veroorzaakt. Het slachtoffer is nog niet geïdentifi ceerd. In het zuiden van Louisiana wor den een moeder en haar drie kin deren vermist. Ondanks een op roep tot evacuatie was zij met haar kinderen in een caravan ge bleven, die later werd wegge spoeld door het wassende water. Een zoekactie met een helikop ter mocht niet baten. Meer dan 1,1 miljoen mensen in Texas, Louisiana en Mississippi zaten gisteravond nog zonder Schade orkaan Rita stroom. In Lake Charles zijn meer dan duizend mensen inge sloten door het water. Zij heb ben dringend hulp nodig. De ter minal van het vliegveld van de stad is deels ingestort. De grootste olieraffinaderij van het land en andere belangrijke oliefaciliteiten in Texas hebben geen grote schade opgelopen door de storm, die windsnelhe den van bijna 200 kilometer per uur bereikte. Doordat de schade minder groot uitviel dan gevreesd, zijn de olie prijzen op de beurzen al flink ge zakt, met bijna 2 procent. Rita was zaterdag aan land ge komen 'als een geweldige muur van water', meldden ooggetui gen. Het regende zo hard dat ademhalen bijna onmogelijk was, zei een verslaggever, voor dat hij in de stad Beaumont naar binnen vluchtte. Het in rampen gespecialiseerde Amerikaanse bedrijf AIR schat de verzekerde stormschade als gevolg van de orkaan Rita op 2,5 tot 5 miljard dollar. Rita houdt de kusten van de Amerikaanse staten Louisiana en Texas nog dagen in haar greep. De zware regenval duurt zeker nog drie en mogelijk wel vijf dagen. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft in een distributiecentrum in Gulfporl in Mississippi 33 op leggers vol met hulpgoederen klaarstaan voor het gebied waar orkaan Rita de meeste schade heeft aangericht. Dat zei de Ne derlandse hulpverlener Dick van Kolfschoten, die de distribu tie van de goederen coördineert. ANP/DPA/AFP/RTR pagina 2 Nederland overleeft storm Rita De VS, de EU en enkele bondgenoten hebben het politie ke spel verloren van het duo Rusland-China: Iran hoeft zich niet bij de VN-Veiligheidsraad te verantwoorden voor het kernwapenprogramma. Zij hadden het kunnen zien aankomen: een land dat volgens het Inter nationaal Atoomagentschap niets buiten de re gels doet, valt niet eenvoudig te veroordelen. Bij een grote milieucontrole, die in het hele land werd ge houden, zijn afgelopen weekeinde zes illegale werkne mers betrapt bij een fruitteler in Hulst. De ondernemer krijgt waarschijnlijk een forse boete voor deze overtre ding. Verder werden bij de controle in Zeeland over het algemeen slechts lichte vergrijpen ge- Hj constateerd, zoals het illegaal storten van puin. Feyenoord is na de zesde speeldag in de eredivisie nog de enige voetbalclub zonder puntverlies. Zaterdag verspeelde RKC Waalwijk tegen FC Utrecht zijn ongeslagen status door 3-1-veiiies; gisteren volgde AZ met een 2-1-nederlaag bij NAC Breda. Feyenoord won wél: met 3-1 bij FC Twente. De Rotterdamse goals kwamen van Ro meo Castelen (2x) en Dirk Kuijt (foto). De schakers van Het Witte Paard (HWP) uit Sas van Gent zijn de competitie in de meesterklasse begonnen met een eervolle nederlaag. Tegen de gedoodverfde favoriet HSG uit Hilversum werd slechts met 4-6 verloren. Tegenover vier nederlagen stonden twee overwinningen (van Gunter Deleyn en Johan Goormachtigh) en Eü vier remises. 2? Varia: 2; Binnenland; 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 LONDEN - Het Iers Republi keins Leger (IRA) is begonnen met ontwapenen. Dat staat in een rapport van generaal John de Chastelain, dat vandaag aan de Britse en Ierse regering wordt overhandigd. Dit heeft de Britse omroep BBC gisteren gemeld De rooms-katholieke IRA maak te in juli bekend de gewapende strijd na meer dan dertig jaar te staken. Naast de Canadese gene raal en zijn team waren ook een rooms-katholieke en een protes tante geestelijke als getuigen aanwezig bij de ontwapening. In het rapport staat vermoede lijk dat de IRA de meeste wa pens al heeft vernietigd. ANP OSS - Het zeventig meter lange vrachtschip Wilfra heeft zater dag een ranke 'vier met stuur man' van roeivereniging Aross uit Oss vermorzeld. De roeiers sprongen net op tijd uit hun boot en kwamen met de schrik vrij. Het Rotterdamse veevoerschip van ruim duizend ton ramde de roeiboot in een bocht in het Bur gemeester Delenkanaal bij Oss. De roeiers zagen, verblind dooi de zon. een rood licht over het hoofd. De schipper en zijn vrouw merkten aanvankelijk niets van de aanvaring, doordat hun boot hoog op het water lag en de bocht in het kanaal scherp was. „Wat me in eerste instantie wel bevreemdde, waren die men sen die aangekleed en wel, aan het zwemmen waren. Wie doet nou zoiets op zaterdagochtend om tien uur, dacht ik nog. Tja, en toen viel het kwartje." GPD door Jessica Smeenk LONDEN - De Britse premier Blair heeft toegegeven dat hij de gewelddadigheid van de Iraakse rebellen flink heeft onderschat. De Britse troepen blijven vol gens hem in Irak tot de Iraakse veiligheidstroepen de strijd te gen het terrorisme kunnen over nemen. Dat heeft de premier gis teren gezegd. Blair benadrukte dat er geen da tum is vastgesteld waarop de te rugtrekking van de Britse troe pen moet beginnen. „Ik ga geen arbitraire datum vaststellen. De bondgenoten denken er hetzelf de over", aldus Blair. De premier reageerde op een ar tikel in de zondagskrant The Ob server, die wist te melden dat de Britse regering in mei volgend jaar begint met de definitieve te rugtrekking van Britse troepen uit Irak. Er zou een reeds uitgewerkt plan voor bestaan. De regering in Londen heeft vol gens de krant de plannen al voorgelegd aan Japan. Dat land heeft enkele honderden militai ren in het zuiden van Irak voor strikt humanitaire taken. De Ja panners worden beschermd door de Britten, een taak die eer der de Nederlandse militairen in Irak ook hadden. Het vertrek van de Britten zal vrijwel zeker ook leiden tot de aftocht van de Japanners, aldus functionaris sen in Tokio. De krant kwam met het verhaal op de dag dat de Labour-partij van premier Blair in vergade ring bijeen kwam in Brighton. Een deel van de partij wil dat de premier een tijdlimiet stelt aan het verblijf van de Britten in Irak. ANP pagina 5 Britse elitetroepen in Irak bestrijden Iran (Advertentie) J nummer i plaats. telaloon e mail' It geel daaibg eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bediag van mgn y lekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. l O Noteert u mij voor een vast abonnement.* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: pot maand met automatische incasso 20,551 CJ pet kwartaal met automatische incasso 59.75). O per jaar mgt automatische incasso l€ 229.20) i Iposljbanktekenmgnimm» i Kijk op VAWpxnl/abonneien. bel gratis 1 0SO0 023! 231 ot stuur de;e non nazr PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 3460 WB Goes SH/iiósshssssïO het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1