Oranje dicht bij medaille IZC PZC Alonso jongste kampioen ooit )ost-Europese finale n Davis Cuptoernooi Vijfde opeenvolgende wereldtitel voor Rossi 19 Midscoach geeft are de Maar huid zwak WK Oranje-vrouwen hangen als los zand aan elkaar Moerenhout en Boogerd stranden in zicht van finish Zevende plaats Jos Verstappen Honkbal in ban van dopingrel Mia Audina verliest finale Keniaan wint marathon Berlijn Dammers vijfde op WK Vijfde plaats volleybalsters VS wint goud in Cross der Naties Lafeber mist Seve Trophy maandag 26 september 2005 trHarm Vonk 10R1D - Overleg en opoffe- sgezindheid komen nog jjs niet in het wielerboek rfe Nederlandse wielren- isvoor. [os zand probeerden de kop- awen van Oranje zaterdag- -end een positieve draai te [DRID - Egon van Kessel is a man van compromissen, ml man en paard. Na de [.wegwedstrijd van de belof- gaf de Nederlandse bonds- ch Mare de Maar de zwar- Maar had volgens Van Kes- fcel te veel arbeid verricht in eerste vroege ontsnapping, una hij geen antwoord had een volgende versnelling, [door moesten de anderen toeguit hun hok komen", zei el. „Stom gereden, een ime actie van De Maar. bondscoach had vanaf de geroepen dat De Maar -die eend seizoen profrenner nil bij Rabobank- het kop ij aan anderen moest overla- rnaar toen de 21-jarige ren- uit Assen daar geen gehoor af was de wedstrijd verlo- ,Vanaf dat moment waren Isansloos", vond Van Kessel. n, vond De Maar. „Dat de wedstrijd door mij in de is gereden, is niet waar. Als ig wie er wél in die kop- lep zaten, hadden alle Neder- ders er bij kunnen zitten." dl De Maar de aansluiting loor, bleek dat de Nederlan- is met sterk genoeg waren om koers recht te trekken. Lars was de enige Oran- kiant die met een achtervol- :ae groep meekon. „Behalve om miste iedereen extra pte", zag Van Kessel. is Boom maakte in de kop iepachter de Italiaan Tiziano ÏAntonia een sterke indruk, was niet sterk genoeg voor itroGrabovski. De 19-jarige krainer reed op een ongekend rxe manier naar de Italiaan, de groep van Boom terugko en soleerde vervolgens naar wereldtitel. GPD geven aan de wegwedstrijd in Madrid, maar na een oersaaie vertoning was de enige conclu sie dat de formatie van bonds coach Johan Lammerts als een onsamenhangende ploeg rond had gereden. Chantal Beltman en Mirjam Melchers, de twee Ne derlanders die overbleven in een groep van ruim dertig vrouwen, reden zonder onderling overleg beiden voor eigen belangen. Het resulteerde in een vijfde plaats voor Beltman en de wereldtitel voor de Duitse Regina Schleicher. Het was aan de matte vertoning van de wegwedstrijd te danken dat Nederland tot het ingaan van de laatste ronde drie kop- vrouwen in de eerste groep hield. Daarbij had het team pech dat Suzanne de Goede, Nederlands beste sprintster, in de slotronde werd uitgeschakeld toen ze een plastic zak in haar achterwiel kreeg. „Ik had me goed kunnen sparen en voelde me heel erg sterk", treurde De Goede. „Als Beltman vijfde wordt, weet ik niet wat voor mij mogelijk was geweest." Zonder te weten dat De Goede gelost was, probeerde Beltman met een demarrage een massasprint juist te ontvluch ten. De Duitse ploeg - waar Ju dith Arndt, Trixi Worrack en Theresa Senff wél als collectief reden - was vastberaden om Schleicher naar de wereldtitel te helpen. Hetgeen ook ruim luk te. GPD door Harm Vonk MADRID - De beste Nederland se wielerploeg sinds jaren ver loor gisteren alle grip toen het WK ontplofte, maar deed na een sensationele finale in Madrid tot in de slotkiloineter mee om de wereldtitel. De vijftiende plaats van Thomas Dekker deed geen recht aan de prestatie van Nederland. „Met twee Nederlanders in een kop groep van zes in de laatste kilo meter had er meer ingezeten", concludeerde bondscoach Egon van Kessel terecht. Zo slecht als Nederland het we reldkampioenschap in Spanje opende, zo goed herstelde de for matie de verloren situatie. De kansen leken hopeloos nadat Pieter Weening met nog vijftig kilometer de aanzet gaf tot een ontsnapping, maar de Fries zelf de slag miste. Het resultaat van zijn overschat ting was een sterke kopgroep van elf met tal van favorieten (Bettini, Piil en de Spanjaarden Valverde, Perdiguero en Perei- ro), maar zónder Nederlanders. Spanje leek met drie renners voorop in een zetel te zitten, maar door de overtalsituatie werd het thuisland alle werk op gedrongen. „De samenstelling van de kopgroep was ons geluk; het had heel anders kunnen aflo pen", besefte Van Kessel. „We hadden iets van: oei, en wat nu? Het was een klotensitua- tie", vond Koos Moerenhout, die in de achtervolging op "de groep onverzettelijke arbeid verricht te. In het peloton trokken eerst Frankrijk en Australië en later Nederland de zaken in de laat- nonze sportredactie UT/BRATISLAVA - De fina- van de Daviscup is dit jaar [ledig Oost-Europees met ie debutanten: Slowakije ver- Kroatië. De eindstrijd zal its hebben in de tennishal Bratislava van 2 tot en met fccember. oatië bereikte voor de eerste de eindstrijd door in Split Rusland te winnen. Slowa in de kwartfinale de erdere van Nederland was, sloeg in Bratislava Argenti- Ivan Ljubicic maakte zich de held van Kroatië. Hij be ide in zijn negende Daviscup- dstrijd dit jaar de negende winning binnen. Nooit ver- rade hij een teken van ver- gdhëid toen hij gisteren Da- lenko in drie sets terugwees «rens de rondedans van spe- s, begeleiders en fans in Split !0n, 6-3 7-6 6-4. «gelijke taferelen waren er de lawaaiige Sibamac Arena Bratislava toen 'Dominator' sportredactie tetionspark 28 bstbus 31 460 AA goes lel: 0113-315640 fox: 0113-315669 •mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) mts Bakker [coordinator zuid) Koen de Vries coördinator midden) tody Boogert [coördinator noord) touke Boersma Boeland van Vliet torryvan der Hooft centrale redactie Stationspark 28 JS 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 Tfflail: redactie@pzc.nl Ternet 'CiVw.pzc.nl E'tttail: web@pzc.nl ste ronde recht. Oranje had ook weinig keus meer, want door het afhaken van Max van Hees- wijk (keelpijn) kon het niet meer gokken op een massale aankomst. „We moesten risico's nemen", legde Moerenhout het afwach tende rijden uit: „Als we volle bak hadden gereden, waren we eraan gegaan." Na de hergroepering ontspon zich in de slotronde een com pleet nieuwe wedstrijd, waarin wéér een Nederlander (nu Kar- sten Kroon) de lont in het kruit vat stak, maar zelf niet kon vol gen. Michael Boogerd en een on uitputtelijke Moerenhout deden dat wel, waardoor Nederland vanuit een verloren positie plots weer zicht kreeg op eremetaal. Eerst raakte Boogerd voorop met de Kazak Vinokoerov en Bettini, even later sloten Moe renhout, de Slo veen Stangelj en de Spanjaard Serrano aan. „We reden voor de overwinning en ik had echt geloof dat het zou lukken", sprak Boogerd. In de slotmeters denderde een elite groep van zo'n vijftien renners echter over het zestal heen; Boo- nen maakte in een machtssprint aan alle Belgische twijfel een einde. „Overleg hebben Michael en ik nauwelijks gehad, maar met twee op zes weet je dat een me daille mogelijk is. We hebben af gesproken dat we niet tegen el kaar zouden rijden. Iets anders had niet veel geholpen, want Bettini en Vinokoerov leg je niet zomaar in de luren", zei Moeren hout (17de), die met Bettini. Vi nokoerov en Valverde tot de al lersterkste renners van het WK behoorde. „De groep van Boo- nen zat zo kort achter ons en het ging zo snel, er was eenvoudig weg geen tijd voor overleg", sprak Boogerd (18de). Van Kessel: „Koos had volle bak voor Micheal kunnen door trekken, dan had Michael mis schien tweede of derde kunnen worden. Maar als Koos dat had gekund, had ie het zeker wel ge daan." GPD Michael Boogerd had op het WK lang uitzicht op een podiumplaats foto Vincent Jannink/ANP Hrbaty afrekende met de Argen tijnse wereldtopper Guillermo Coria. In de beslissende vierde partij had Hrbaty alleen in de eerste set moeite met Coria. Nadat hij de tiebreak met 7-2 had gewon nen vloog hij naar de feestelijk heden en de toekomstige histori sche finale, 7-6 6-2 6-3. Na af loop zei Hrbaty: „Dit was de ge weldigste atmosfeer waarin ik ooit heb getennist. Dit zal ik nooit vergeten. Alle mensen ga ven mij hun steun en ik wilde hen niet teleurstellen." De 18-jarige Russin Maria Kiri- lenko won gisteren het interna tionale vrouwentennistoernooi van Peking. Zij versloeg in de fi nale de 20-jarige Duitse An na-Lena Grönefeld met 6-3 6-4. Voor Kirilenko, 45e op de we reldranglijst, was het de eerste triomf op WTA-niveau. In de halve finale versloeg zij zater dag haar landgenote en vriendin Maria Sjarapova. De nummer één van de wereldranglijst gaf in de tweede set op bij een ach terstand van 4-6 en 1-2 door een ernstige borstspierblessure. Michaëlla Krajicek plaatste zich gisteren voor het hoofdtoer nooi van het Luxemburgse Open. De 16-jarige Nederlandse tennisster, terug van een knie blessure, versloeg in de tweede kwalificatieronde de Belgische Caroline Maes met 7-6 en 6-4. Het hoofdtoernooi begint van daag. ANP BRANDS HATCH - Jos Verstap pen heeft het Nederlandse race team de zevende plaats bezorgd in de eerste race van de nieuwe autosportklasse Al Grand Prix of Nations. De Limburger bereikte die klas sering gisteren op het Britse cir cuit Brands Hatch na een in drukwekkende inhaalrace. De oranje bolide moest namelijk vanaf de 25e en laatste positie vertrekken. Nelson Piquet-junior won voor Brazilië de ouverture van de A1GP, een door een Arabische sjeik gefinancierde raceklasse waarin landenteams het tegen el kaar opnemen. Australië, met Will Power in de bolide, eindig de als tweede en Mexico (Salva dor Duran) derde. ANP door Leo van de Ruit SAO PAULO - De Spaanse auto coureur Fernando Alonso is gis teren op Interlagos in Sao Paulo wereldkampioen Formule 1 ge worden. De derde plaats in de Braziliaanse Grand Prix maak te de Renault-coureur onbereik baar in het klassement voor de wereldtitel. Dit seizoen resteren nog twee Grand Prix, Japan 9 oktober en China 16 oktober. De race in Sao Paulo leverde een dubbele overwinning op voor McLa ren-Mercedes. De Colombiaan Juan-Pablo Montoya zegevierde voor de Fin Kimi Raikkonen. Van de Nederlandse coureurs bij Minardi viel Robert Doorn bos uit en eindigde Christijan Albers in de achterhoede. Met zijn 24 jaar. 2 maanden en 10 dagen is Alonso de jongste wereldkampioen in de Formule 1 ooit. Hij is de opvolger van Mi chael Schumacher, die zeven we reldtitels won. De Braziliaan Emerson Fitti- paldi, wereldkampioen met 25 jaar, 8 maanden en 29 dagen, is uit de boeken als jongste wereld kampioen. Michael Schumacher telde 25 jaar, 10 maanden en 10 dagen toen hij zijn eerste wereld titel in de Formule 1 behaalde. Fernando Alonso was dit sei zoen leider in het WK vanaf de Maleisische Grand Prix in maart. Hij zegevierde zes maal. Raikkonen won er eveneens zes, maar de Fin behaalde minder ereplaatsen dan de Spaanse ma giër, die bijna altijd zijn Renault heel aan de finish, én in de punten, bracht. In het sei zoen maakte hij slechts één keer een fout, in Canada toen hij zijn bolide in leidende positie een muur ramde. Zeer sterk Hij bleek voor het overige tac tisch zeer sterk. Zo ook in Sao Paulo, waar hij zich definitief wereldkampioen mocht noe men. Hij had de pole position, spoot bij de start ook weg van de botsauto's, maar vocht niet op leven en dood toen de McLa rens aandrongen in hun jacht op de wereldtitel constructeurs. Door de een-twee op Interlagos, met de derde triomf dit seizoen van Montoya, nam McLaren de leiding in dat klassement van Renault over. De race was voor de hoofdrol spelers in alle opzichten bevredi gend, maar het werd geenszins het spektakel waarvoor de 100.000 toeschouwers waren ge komen. Alleen bij de start viel wat te beleven, namelijk de nachtmerrie van Willi- ams-BMW. Voor dit team, dat op Interlagos in 2004 won met Juan Pablo Montoya, voordat die overstapte naar McLa ren-Mercedes, draaide de race in enkele seconden uit op een ramp. In het startgewoel bots ten de Braziliaan Antonio Pizzo- nia en Mark Webber. De laatste was de schlemiel, want hij kreeg Pizzonia en David Coulthard van Red Bull in de flank. Web ber kwam na reparatie nog uit de pits, maar hij stond toen al op 25 ronden achterstand. ANP BUSSUM - De Nederlandse honkbalwereld is in de ban van een hoogoplopende dopingrel rond HCAW-routinier Ralph Milliard. Bij de 31-jarige kortestop zijn sporen van verboden middelen gevonden. Zowel de A-urinestaal als de contra-expertise van de test op 24 juli leverde een posi tieve uitslag op. Toch mocht Milliard zaterdag in Rotter dam meedoen aan de eerste wedstrijd van de Holland Se ries tegen Neptunus, met als inzet de Nederlandse titel. HCAW won het openingsduel met 1-0. Neptunus speelde evenwel onder protest. De Rotterdamse club vindt het principieel onjuist dat de beroepscommissie van de Neder landse honkbalbond (KNBSB) de voorlopige schorsing van Milliard heeft opgeschort. ANP JAKARTA - Mia Audina is er niet in geslaagd de Indone sian Open in Jakarta op haar naam te schrijven. De bad- mintonster verloor de finale in twee games van Chen Wang uit Honkong: 7-11 1-11. „Natuurlijk had ik hier graag gewonnen. Maar Wang speelde goed. Ik ben blij te constateren dat ik langzaam maar zeker conditioneel weer op peil ben. Daar werk ik verder aan. Je zag dat Wang wachtte op foutjes die ik aan vallend nog maak. Daarin zal ik dus de nodige scherpte moeten ontwikkelen." ANP BERLIJN - De Keniaan Philip Manyim en de Japanse Mi- zuki Noguchi hebben de marathon van Berlijn naar hun hand gezet. Manyim (27) zorgde in de Duitse stad, waar 40.000 lopers aan de start verschenen, voor de zevende Ke- niaanse zege op rij. Hij liep de klassieke afstand van iets meer dan 42 kilome ter in 2 uur, 7 minuten en 41 seconden. Hij bleef zijn land genoten Peter Chebet (2.08.58) en Jackson Koech (2.09.07) ruim voor. Bij de vrouwen zegevierde olympisch kampioene Noguchi in 2 uur, 19 minuten en 12 seconden. Dat betekende een Aziatisch record en de derde plaats op de eeuwige rang lijst. Voor Noguchi was het pas haar vijfde marathon. De 36-jarige Duitse Luminita Zaituc eindigde in 2.27.34 als tweede. De derde plaats was voor de Ethiopische Asale Tafa in 2.28.27. ANP/DPA ALBISOLA - Nederland is op het wereldkampioenschap dammen in Albisola als vijfde geëindigd. De wedstrijd om de vijfde en zesde plaats tegen Kameroen verliep evenals de rest van het toernooi moeizaam. De eerste twee ont moetingen eindigden in 4-4, waarna het Oranje-viertal in de barrage toesloeg: 5-3. Rusland won het wereldkampioenschap met overmacht. In het duel om de eerste plaats werd Senegal met 7-1 ver pletterd. Letland versloeg Wit-Rusland in de strijd om het brons met 5-3. Alexander Baljakin, Kees Thijssen, Harm Wiersma en Rob Clerc waren ontevreden. Neder land eindigde in de voorronde onverwacht als tweede ach ter Senegal, in plaats van als groepswinnaar. Daardoor werd de gedoodverfde finale tegen Rusland al in de kwar- finale uitgevochten, en verloren (3-5). Winst tegen Frank rijk en Kameroen bracht vervolgens de teleurstellende vijfde plek. ANP van onze sportredactie SEPANG - Motorracer Valenti no Rossi is gisteren in Sepang wereldkampioen in de Mo- toGP-klasse geworden. Het is zijn vijfde kampioenschap op rij. De 26-jarige Italiaan werd in de Grote Prijs van Maleisië tweede achter zijn landgenoot Loris Capirossi. Rossi is met Giacomo Agostini en Mick Doohan de enige die de titel in de koningsklasse vijf keer won. Hij heeft nog twee we reldkampioenschappen op zijn naam, in 1997 in de 125cc-klas- se en in 1999 in de 250cc. De Yamaha-rijder verzamelde 281 punten in de race om de ti tel en is daarmee na dertien van de zeventien races onbereikbaar geworden. Met zijn zevende wereldkampi oenschap verdeeld over alle klas sen evenaarde Rossi legendari sche rijders als de Engelsen Phil Read en John Surtees. Dat is nog niet de top. Agostini (vijf tien), de Spanjaard Angel Nieto (dertien), de Engelsman Mike Hailwood (negen) en de Italiaan Carlo Ubbiali (negen) hebben meer titels achter hun naam. Of de kersverse wereldkampi oen nog veel meer records in de motorsport zal breken, is niet ze ker. Zijn contract bij Yamaha loopt nog een seizoen, maar Ros si heeft daarna andere plannen. Hij reed dit jaar twee testrittën voor Ferrari in een formu- le-l-auto. De Italiaan sluit een overstap van twee naar vier wielen niet uit. In de 250cc ging de winst naar de Australiër Stoner. De Span jaard Pedrosa blijft leider in de strijd om het wereldkampioen schap. In de 125cc zegevierde de Zwitser Lüthi, die daarmee zijn eerste positie in de jacht op de hoogste titel verstevigde. ANP/RTR Fernando Alonso gaat uit zijn dak als de wereldtitel binnen is. foto Paulo Whitaker/Reuters door Cilya van der Kooy ZAGREB - De Nederlandse vol leybalsters zijn als vijfde geëin digd bij de Europese titelstrijd in Kroatië. Op de slotdag van het toernooi won Oranje met 3-1 (25-18 12-25 25-21 25-20) van Turkije. Door de winst zaterdag op Ser vië en Montenegro (3-0) verze kerde de formatie van bonds coach Avital Selinger zich al van deelname aan het EK over twee jaar in België en Luxem burg. De beste zes landen plaats ten zich voor de Europese titel strijd in 2007. Turkije was twee jaar geleden in eigen land nog ERNEE - De Verenigde Staten hebben voor de zestiende keer de Motorcross der Naties gewon nen, het officiële wereldkampi oenschap voor landenteams. Crosswonder Ricky Carmichael was de grote man uit het Ameri kaanse team. De twaalfvoudig Amerikaans kampioen won gis teren in het Franse Emée twee van de drie manches.AiVP verliezend finalist bij het EK, Nederland werd toen vierde. De Poolse vrouwen prolongeer den hun titel. Ze ontdeden zich in de finale in vier sets van we reldkampioen Italië: 25-23 27-25 21-25 25-18. Polen won twee jaar geleden in Turkije voor het eerst in de his torie het EK. De titelverdediger plaatste zich in Kroatië ten kos te van Rusland voor de finale. De Russische vrouwen wonnen in Zagreb brons door in de strijd om de derde plaats Azer beidzjan met 3-0 te verslaan. BILLINGHAM - Het golfteam van Groot-Brittannië/Ierland heeft de Seve Trophy behouden. Op de Wynyard Golfclub v^n Billingham bij Newcastle haal de de Welshman Bradley Dred ge het beslissende vijftiende punt binnen tegen het tiental van Europa's vasteland, waarin Maarten Lafeber debuteerde. De Nederlander verloor gisteren zijn single matchplaypartij van de Noord-Ier Graeme McDowell met 5 en 4. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19