Ajax doet veel vertrouwen op Van der Vaart held van HSV Verandering van spijs doet eten PZC Blunder Pasveer helpt Feyenoord PSV maakt van nood een deugd Charisteas bewijst zichzelf een dienst Tegen Roda JC houden Amsterdammers concentratie wél vast: 4-1-winst Van Bommel scoort en wint met Barcelona Blessure Koller Ook RKC is ongeslagen status kwijt maandag 26 september 2005 door Jop van Kempen AMSTERDAM - Niet in de laatste plaats dankzij de twee doelpunten van Angelos Charisteas heeft Ajax een ver frissende 4-1-zege geboekt. De man die zich zaterdag nog beklaagde over het feit dat hij nooit iets positiefs over zijn spel hoort, was na de wedstrijd te gen Roda de matchwinner. De verdiende overwinning gaf Ajax het geloof in eigen kunnen terug. Met twee doelpunten ontlastte Charisteas zaterdag niet alleen de ploeg van slui merende faalangst, hij bevrijdde zich zelf ook van gevoelens van onmacht. Tegen ADO Den Haag, toen hij voor het eerst in de basis stond, had de Griek immers nog twee grote kansen om zeep geholpen. Charisteas: „Ik voel me vrijer en zelf verzekerder nu ik twee doelpunten heb gemaakt. Maar het hele team had deze overwinning nodig." Om de eenheid in het elftal te vergro ten betrok Charisteas nadrukkelijk zijn medespelers bij het vieren van zijn eerste treffer. Met een handge baar verzocht hij zijn collega's naar de cornervlag te komen voor een feest je. De Griek kan het niet alleen, beseft hij. Vooral de vleugelspelers mochten rekenen op de dankbetuigingen van Charisteas. Mauro Rosales en Nourdin Boukhari stelden Ajax' nummer 9 in staat om zijn kwaliteiten beter te ge bruiken, zo vond Charisteas. „Ik kan goed koppen en er kwamen geregeld voorzetten vanaf de zijkant. Op die manier moet het team mij gebruiken." Toch kwamen de twee treffers van zijn voeten. Het eerste doelpunt was een klassieke Ajax-goal. Bij een lage voorzet vanaf de rechterkant dook Charisteas op bij de eerste paal, waar hij de bal met de rechtervoet simpel in tikte. De tweede treffer, een intikker met de linkervoet, ontstond nadat de Ajacied een sprintduel van Roda's cen trale verdediger Pa Modou Kah had gewonnen. „Ik heb getoond dat ik van waarde kan zijn voor Ajax", aldus de voormalig speler van Werder Bremen. Ik hoop dat ik ook tegen Arsenal van waarde kan zijn." door Dick Sintenie AMSTERDAM - Danny Blind, trainer van Ajax, had zaterdaga vond niet echt in de rats geze ten. Zijn ploeg stond tegen Roda JC aan het eind van de negentig minuten met 4-1 voor en de extra speeltijd bedroeg slechts twee minuten. Die voorsprong was voldoende om de punten in Amsterdam te houden. Dat lijkt vanzelfspre kender dan het is: drie dagen eerder verspeelde Ajax in de eni gen Arena in de toegevoegde tijd immers een 2-0 voorsprong tegen ADO Den Haag. Die dra matische ontknoping, bezien in het licht van de slechte seizoen start en de labiele indruk die en kele van zijn spelers maakten, deed Blind verzuchten dat hij misschien maar een psycholoog moest inschakelen. Maar Ajax was zaterdag zijn ei gen heelmeester, zoals dat door gaans gaat in de topsport. Het door blessures (Trabelsi, Gryge- ra) en schorsingen (Linden- bergh, Heitinga) geplaagde elf tal kwam redelijk fris voor de dag. Blind: „Dat is knap. Dat een jonge ploeg die zoveel tegen slagen te verwerken krijgt, toch goed voetbalt." Het duurde tot de 27e minuut eer Ajax de weg naar de over winning vond. Tot die tijd pij nigde de ploeg zichzelf door op gelegde kansen te missen. Ange los Charisteas stuitte op doel man Vladan Kujovic, Steven Pie- naar raakte de lat en Nigel de Jong schoot tegen de binnen- van onze sportredactie SEVILLA - Mark van Bommel heeft een best weekeinde achter de rug. De Limburger stond in het uitduel met Betis in de basis van FC Barcelona en opende de score. De Catalanen wonnen de wedstrijd zaterdag met 4-1. Kort na de 1-0 kwam de thuisclub met tien man te spe len na rood voor Oliveira. Deson danks kon Juanito voor de ge lijkmaker zorgen. Na de rust drukte Bar ga door met twee tref fers van Eto'o en één van Ez- querro. Real Madrid had geen moeite met Alaves. Door twee goals van Ronaldo en één van Guti werd het 3-0 voor Real Madrid, dat nog wel Getafe boven zich moet dulden. Die club won bij Atletico Madrid. Paolo Maldini (37) heeft sinds gisteren de meeste wedstrijden in de Serie A achter zijn naam staan. De aanvoerder van AC Milan speelde tegen Treviso (2-0-winst) voor de 571e keer op het hoogste niveau. Maldini pas seerde Dino Zoff, die 570 duels in de Serie A speelde. Juventus boekte de vijfde zege in vijf duels: 2-1 bij Parma. Op kampioen Chelsea lijkt dit seizoen in de Engelse Premiers hip geen maat te staan. De ploeg won thuis door twee treffers van Lampard van Aston Villa (2-1). Ruud van Nistelrooij maakte zijn vijfde competitie treffer voor Manchester United, maar hij kon daarmee de neder laag tegen Blackburn Rovers niet voorkomen: 1-2. Arsenal, morgen tegenstander van Ajax in de Champions League, kwam bij West Ham United niet ver der dan 0-0. ANP kant van de paal. Dat de bal ver volgens het doel uitrolde in plaats van erin, verbaasde bij Ajax niemand meer. De man die uiteindelijk resoluut een eind maakte aan het verprut sen van doelkansen was de meest verguisde speler van alle maal: Charisteas. In een tijdsbe stek van een kwartier schoot hij zijn ploeg naar een 2-0-voor- sprong. Enige misser Ajax maakte vervolgens niet de zelfde fout (concentratieverlies) als tegen ADO Den Haag. De enige misser in defensief op zicht kwam op naam van Hedwi- ges Maduro, die Edrissa Sonko bij een vrije trap van Gregoor van Dijk uit het oog verloor (3-1). Kort daarvoor had Pie- naar de marge iets vergroot (3-0). Vier minuten na de goal van Van Dijk schoot Tomas Ga- lasek raak vanaf de penaltystip, verkregen na een schwalbe van Charisteas: 4-1. In de nationale competitie liep Ajax daardoor niet nog meer verlies op dan de acht punten die het tot nu toe al kwijtraakte. Maar in de aanloop naar de con frontatie met Arsenal, morgena vond in Amsterdam, werd Blind toch met een aantal gevoelige te genslagen geconfronteerd. Wesley Sneijder (hamstring), Ni- gel de Jong (bilspier) en Mauro Rosales (lies) vielen tegen Roda geblesseerd uit. Van die drie is onduidelijk of ze op tijd fit zijn. Die kans is groter voor Zdenek Grygera (lies) en Edgar Ma- nucharyan (knie). De enige van wie vrijwel vaststaat dat hij te gen Arsenal niet in actie kan ko men, is Hatem Trabelsi (knie). GPD Het muurtje met onder meer Roy Makaay (tweede van rechts) keert de vrije trap van Rafael van der Vaart. door Leon ten Voorde HAMBURG - De scepsis en het hoongelach waren niet van de lucht: wat had Rafael van der Vaart nou in hemelsnaam in de Bundesliga te zoeken? Wie het antwoord wil weten, moet eens een bezoekje brengen aan HSV, de trotse nummer twee van Duitsland. Laat niemand denken dat ze in het Noorden nuchter zijn. Zater dagmiddag vierde Hamburg de eerste zege sinds negen jaar op de oeroude rivaal Bayern Mun- chen met de intensiteit van een Zuid-Europeaan. Meer dan vijf tigduizend fans op de tribunes kookten van emotie en bijna heel Duitsland vierde het feest mee, omdat door de eerste neder laag van Bayern (2-0) de compe titie zowaar weer spannend is geworden. Voordat het laatste fluitsignaal had geklonken, was het ovatio nele applaus al neergedaald op Rafael van der Vaart. Hij werd vlak voor tijd beloond met een publiekswissel en geen fan van HSV bleef zitten toen hij de ar men in de lucht stak en naar de kant wandelde. Opnieuw had Van der Vaart zijn waarde bewezen voor de club, die in de kleine Nederlander het symbool van de wederopstan ding ziet. Nadat hij eerder deze week al een juweel van een tref fer had gemaakt tegen Stutt gart, verzorgde hij zaterdag te gen Bayern al na tien minuten de belangrijke openingstreffer. Dat doelpunt gaf HSV - waar Khalid Boulahrouz negentig mi nuten speelde - het vertrouwen en de onkreukbaarheid die uit eindelijk leidde tot de verdiende overwinning. Vraag in Hamburg naar het hui dige succes en bijna iedereen zal vol trots wijzen op de komst van Van der Vaart. En dat doen ze natuurlijk niet voor niets. Verge lijk de Van der Vaart van Ajax eens met de Van der Vaart van HSV. Een groter contrast is nau welijks denkbaar. Zie zijn lach, zie de vrijheid die hij krijgt en zie het verschil in waardering. Bijtende kritiek heeft plaatsge maakt voor ongekende adoratie. De Van der Vaart die bij Ajax al le magie en energie was kwijtge raakt, is bij HSV uitgegroeid tot een tovenaar die alles wat hij te genkomt in goud lijkt te veran deren. 'Der Jungen vom Campingplatz' zoals een Duitse journalist hem onlangs noemde, wordt door vriend en vijand op handen ge dragen. „Hij is de beste aan koop sinds Keegan", zo menen de supporters van HSV. Let wel: die uitspraak deden ze al toen de competitie nog moest begin nen. Kun je nagaan. Vrije rol Dat hij in Duitsland helemaal is opgebloeid heeft volgens Van der Vaart vooral te maken met zijn positie in het veld. Weg zijn de ketens die hem bij Ajax af remden. „Bij HSV heb ik een vrije rol en dat ligt me het best. Daardoor kom ik vaak in sco- ringspositie, al besef ik ook wel dat nu alles meezit. Elk schot is bijna raak. Maar dat houd ik na tuurlijk niet vol, ik ben geen Roy Makaay." Of de supervorm van Van der foto Kai Pfaffenbach/RTR Vaart genoeg is om dit seizoen serieus mee te dingen naar de ti tel, valt nog te bezien. Feit is wel dat HSV eindelijk weer eens iets van de glans heeft terugge vonden uit de jaren tachtig, toen de club met spelers als Ma- gath (inderdaad de huidige trai ner van Bayern) en Kaltz tot de top van Europa behoorde. Zo goed zal het huidige elftal nooit worden, maar de huidige sei zoenstart is wel de beste uit de historie van HSV. Ondanks de euforie die dat suc ces losmaakte, probeerde Van der Vaart zaterdagmiddag nog wel enigszins nuchter te blijven. „Het belangrijkste is dat we nu rustig blijven en ons niet gek la ten maken. Gelukkig zorgt onze trainer Thomas Doll er wel voor dat we met beide benen op de grond blijven staan." GPD Ik denk dat iedereen in Nederland on der de indruk is van de prestaties van Rafael van der Vaart bij HSV. Na- turlijk wist iedereen wel dat hij aardig kon ballen, maar dat hij zo in de Duitse competitie uit de voeten zou kunnen, had niemand verwacht. In de Bundesliga komt het vaak op loopwerk en fysieke kracht aan. Ieder een had gedacht dat hij daar tenonder zou gaan, maar nu blijkt dat Van der Vaart zich dankzij zijn techniek prima staande houdt. Eens temeer het bewijs dat een goede techniek heel belangrijk is in het voetbal. Van der Vaart blijkt achteraf een pri ma keuze te hebben gemaakt. Hij zat bij Ajax gewoon op een dood spoor. Dat zie je wel vaker bij spelers, die al heel van jongsaf aan bij een club zitten. Robin van Persie had dat ook bij Feye- noord. Dan wordt het op een gegeven moment een sleur. Elke dag dezelfde mensen, el ke dag dezelfde speelwijze. En als je dan niet helemaal aan de verwachtin gen van de mensen kunt voldoen, be land je tussen wal en schip. Dan moet je dus verkassen. Verandering van spijs doet eten. Ik heb dat zelf ook gehad, toen ik van Sparta naar Heerenveen ging. Ik kwam in een andere omgeving terecht, ik kreeg te maken met een andere trainer en ik merkte ook het verschil in ambi ties. Dat was heel inspirerend. Ik bloei de helemaal op. Dat is met Van der Vaart nu ook gebeurd. Daar komt natuurlijk bij dat hij nu een trainer heeft, die het in hem ziet zitten en hem belangrijk maakt. Van der Vaart heeft bij HSV een vrije rol. Bij Ajax had ik het idee dat Ronald Koe man geen goede trainer voor hem was. Koeman had geen goede band met Van der Vaart. Van der Vaart werd voortdu rend gewisseld. Op den duur gaat het dan spoken in je hoofd en raak je geen knikker meer. Hij was ook een beetje dikkig in die pe riode, terwijl hij er nu afgetraind uit ziet. Ik heb begrepen dat hij wel zeven kilo lichter is dan in zijn Ajax-tijd. Er was vorig seizoen ook altijd die dis cussie of Van der Vaart wel samen met Wesley Sneijder op het middenveld kon spelen bij Ajax. Nou, daar is men dus nu mooi vanaf. Ik weet niet of het toeval is hoor, maar het is wel typisch dat Sneijder nu plotseling in een groot se vorm steekt en de grote leider is bij Ajax. Gérard de Nooijer door Hans Leber ENSCHEDE - Trainers kunnen tijdens een wedstrijd weinig meer met een ploeg doen, de spe lers niet echt bereiken, zeggen ze zelf altijd. Feyenoord-trainer Erwin Koeman heeft daar lak aan. Die zette in de laatste tien minuten van FC Twente-Feye- noord (1-3) zijn verdedigers flui tend en schreeuwend op hun plaats. Het was dat individuele momenten van zijn aanvallers Romeo Castelen en Dirk Kuijt zijn elftal weer eens redden, in een wedstrijd waarin ook de keepers een hoofdrol speelden. Bij Feyenoord is het verdedigen al een jaar onderwerp van stu die onder nerveuze Feye- noord-trainers. Onder Ruud Gullit werden de domste doel punten weggegeven door indivi duele fouten en uit spelhervat tingen. Dit jaar heeft ook Erwin Koeman de handen vol aan de verdediging. Gisteren won FC Twente vrijwel alle kopduels voor het Feyenoord-doel. Woedend was de Feye noord-trainer gisteren. Koe man: „We staan met de stand 1-2 met minder mensen in ons strafschopgebied dan de tegen stander. En we staan onder druk. Dat kan natuurlijk niet. We willen nog te veel de 1-3 ma ken, in plaats van de 1-2 thuis te brengen." Bij de organisatie van de Feye- noord-defensie heeft Koeman het geluk dat hij een verleng stuk in de ervaren doelman Pa trick Lodewijks heeft. De 38-ja- rige nestor redt niet alleen af en toe formidabel, hij geeft zijn ver dediging rust en wijsheid mee. Pascal Bosschaart: „Als Patrick alleen al op een bepaalde ma nier kijkt, weet je al wat je moet doen. Het is ongelofelijk zoals die jongen ons achterin vertrou wen geeft. Niets ten nadele van onze andere keepers, maar het is heerlijk voetballen met Pa trick. En we zijn als team ook mede daardoor een sterker col lectief dan vorig jaar." Hoe anders was het voor FC Twente, waar de arme 21-jarige doelman Remko Pasveer twee keer in de fout ging. Del].! Castelen (26e minuut) U niet redden, de 2-0 van dg de Castelen was een bh Pasveer stond pal na nm voor zijn doel op een vooij wachten, toen Castelen fe n 'verkeerd' raakte („Ik «dj tussen de keeper en onzesj gooien"). Via de handen^ veer verdween de 1 doel. Aan de overkant van he; redde Lodewijks met refe !D de ene na de andere een harde kopbal van mer vijf minuten voor tijd ook hem te veel. Feyenoord alsnog te buigen. Maarala !e de hij net als Salomon X vrij onzichtbaar, tóch Dirk Kuijt zijn ploeg geplaagde Pasveer beooré 5 in de 91e minuut zijn lob schot vanaf zo'n 25 mete nieuw verkeerd, Kuijts schot sloeg vlak naast ha als een granaat. Feyenoord gaat met een ral"! gemoed naar Boekarest moeilijke klus tegen Rapid Twente sluit eerste dcc Sander Boschker na een'o re vandaag weer aan groep, ook zo'n ervaren i „Dat is mooi, maar daarna ik niets over het optreda Remko, die vandaag wal lukkig was", aldus Is te-coach Rini Coolen. Voor win Koeman zijn de verdedi de haperingen, die al begb op het middenveld, een den het oog. GPD MAINZ - Het Nederlanè hoeft op 8 oktober in dt slissende WK-kwalificalis strijd tegen Tsjechië in Pi niet te vrezen voor Jan Kolk De spits van Borussia:a mund heeft zaterdag tegaj Mainz een zware knietöa opgelopen. De 32-jarige ins tional is ongeveer een ha uitgeschakeld. Koller kwa botsing met tegenstanderFj rich. Nader onderzoek m dat Koller zijn kruisba heeft gescheurd. DPA/ANf door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De praktijk van de clubartsen raakt voller en vol ler, maar toch wist PSV zater dagavond tegen RBC Roosen daal een paar prettige winstpun ten te pakken. Met Arouna Koné in de spits en Ismail Aissa- ti als goede invaller voor de aan geslagen Ibrahim Afellay zette de ploeg het gejammer over bles sures om in constructieve daden voor de nabije toekomst. PSV won eenvoudig met 2-0. Het zijn cijfers die op zich niets zeggen. RBC Roosendaal is on miskenbaar de zwakste deelne mer aan de voetbalcompetitie. AZ bewees eerder al met een ga ve demonstratie (7-0) hoe kwets baar de West-Brabanders zijn. PSV had zaterdag ook in de buurt van dergelijke cijfers kun nen komen. De ploeg miste zes kansen. Basisformatie Het gegeven dat dit PSV zo vlot kansen weet te scheppen is nieuw. Coach Guus Hiddink deed tegen RBC een bijzondere zet. Waar hij steeds hamert op het zoveel mogelijk intact hou den van de basisformatie zette hij Jan Vennegoor of Hesselink uit het elftal. De Tukker maakte plaats voor Koné, die samen met DaMarcus Beasley en 'Jeff' Farfan een exotische en aantrek kelijke aanvalslinie vormde. Het gevarieerdere en snellere spel zorgde voor een continue dreiging. Geen enkele tegenstan der zal tegen de drie atleten ach terin man-tegen-man durven spelen. Zonder rugdekking pleegt een opponent sportieve zelfmoord. Dit nieuwe wapen geeft PSV dus de mogelijkheid om zelf elders op het veld een meerderheid te creëren. Met de slimheid van het middenveld be staat de garantie dat PSV op ba sis van creativiteit kan domine ren. Dat was de grootste winst van zaterdag. Op het paard ge holpen door een vroege treffer van Timmy Simons (uit een hoekschop van Beasley) schiep PSV in het eerste uur van de wedstrijd nog zes goede, soms zelfs open kansen. Farfan en Koné misten er samen vijf, Cocu raakte de paal na een prachtige assist van Farfan. De Peruaan, wederom uitblinker, maakte de 2-0 na een mooie, stijlvolle pass van linksback Michael Laa - Hoewel Koné weinig gü was, speelde hij prima dan de afgelopen weken ia nr' Ivoriaan zien dat hij ook bruikbaar is in de kleine na K Hij talmde minder, speels recter en zijn acties warena ia, gericht. Koné had een doelj verdiend, maar zag een'; fl van de lijn gehaald en eenï re eindigen op de lat. Het elftal van PSV kwamaf;', dag op slechts één plek met dat van afgelopen sa Alleen Cocu speelde in zijn trouwde rol. Twee andere bi spelers van toen, Ooijer ec! fan, bekleedden een anderep J tie. De overige acht ptó moest Hiddink anders invü Zijn grootste zorg is de pa van linksback. Lamey blijft een verdediger die druk wekt dat hij elk ma een miskleun kan maken. schien kan hij zich optrci aan Eric Addo, die na een je lange strijd eindelijk de on uit zijn spel heeft weten telï nen. GPD RIJSWIJK - Naast AZ let<L RKC Waalwijk zijn eersteod J laag van het seizoen. Daard heeft in de eredivisie nogs' één club na zes duels het male aantal punten: Feyetoj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18