tc Üeine overtredingen in Zeeland Bergers begonnen met ruimen containers bovendek Fowairet 'olitiek neemt het ip voor autonomie m kunstenaar Brandweerploeg korps Westerschouwen behaalt kampioenstitel in Zevenum Stempelkaarten in hal gemeentehuis Zestien 13 is illegale werknemers aangetroffen tijdens milieucontrole in Hulst anifestatie oor ouderen in int-Jansteen Leerlingen helpen ouderen Zeeuwse jeugdbrandweer succesvol Vandalen aangehouden Auto rijdt door na aanrijding Boete na dubbele belediging rogum begint ieuwe seizoen iet rock Zonnebloem verzorgt theater in Kloosterzande maandag 26 september 2005 f Rob Paardekam i£§Bij de grote milieucon- ^ie afgelopen vrijdag en za- in heel Zeeland werd uit- itrd. zijn vooral kleine over- jen geconstateerd. Alleen juist was het goed mis. Daar |den bij een bedrijf zes illega- foolse werknemers aangetrof- controle, die van vrijdagmid- 12.00 uur tot dezelfde tijd wlgende dag duurde, was de o^te die ooit in ons land is ouden. In Zeeland gingen handhavers op pad om te kij- of bedrijven en instellingen aan de milieuregels hou- Ze kwamen van onder de dertien gemeenten in land. de politie, de water kopen, het Openbaar Ministe- de Algemene Inspectie- ist. Staatsbosbeheer en de .JANSTEEN - In het ka de Dag van de Ouderen uil de afdeling Sint-.Jan- van de Katholieke Bond Ouderen maandag 3 okto- een grote manifestatie voor plussers. sens deze bijeenkomst in het teenschapscentrum de Wa lde kunnen belangstellenden inismaken met activiteiten en door ouderen gehou- worden. Er zijn tijdens de oifestatie ook diverse demon- Bezoekers krijgen uit- over onder meer het reilen zeilen van de biljartclub, het derenkoor en de volksdans gymclub. seniorenweb is aanwezig een aantal computers. Op informatiemarkt markt rit verder duidelijkheid ver- ift over huur -en zorgtoe- De informatiemarkt begint 13.00 uur en duurt tot 16.30 douane. De controles richtten zich op heel veel zaken. Zo werd in het buitengebied gekeken naar onder meer afvaldumping, illegale lozingen, stroperij en het uitrijden van mest, terwijl op industrie- en haventerreinen werd gecontroleerd op de veilig heid bij onbemande tanksta tions, propaantanks en het par keren van vrachtwagens. Ook milieustraten en horecaonderne- mingen kregen een bezoek. Bij die laatste groep werd vaak ge constateerd dat de nooduitgan gen niet in orde waren. Waarschuwing Al met al werden er vooral klei ne overtredingen aangetroffen. Daarvoor werden lang niet al tijd boetes uitgedeeld. In iets meer dan honderd gevallen bleef het bij een waarschuwing. Er werden ongeveer zestig pro- cessen-verbaal opgemaakt. Het vaakst gebeurde dat voor over tredingen in het buitengebied zo als het overtreden van het stook- verbod, het foutief opslaan van mest en het illegaal storten van puin. Alleen in Hulst werden bij één bedrijf twee grote overtredin gen geconstateerd. Een fruitte ler bleek zes illegale Poolse werknemers in dienst te hebben. De zaak is direct overgedragen aan de arbeidsinspectie. De on dernemer kan waarschijnlijk een boete van bijna 50.000 euro tegemoet zien. Bij hetzelfde bedrijf werden ook twintig propaantanks gecontro leerd. Enkelen daarvan toonden kleine mankementen, maar één fles bleek te zijn losgekoppeld en aangesloten op een gasfles. Dat is gevaarlijk en dus krijgt de ondernemer ook daar een boe te voor. Wethouder G. Houtekamer van Schouwen-Duiveland, die een groot deel van de controles in Zeeland bijwoonde, sprak zater dag van een zeer geslaagde ac tie. Dat er nauwelijks grote over tredingen zijn geconstateerd, toont volgens hem aan dat de Zeeuwse gemeenten ook buiten acties als deze om goed handha ven. Ook de milieustraat in Goes werd gecontroleerd. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De brandweerploeg Westerschou wen is zaterdag landelijk kam pioen geworden in de 1-1-2-klas- se bij de brandweerwedstrijden voor volwassenen in het Lim burgse Zevenum. Bij terugkomst in de brandweer garage in Haamstede wachtte de winnende ploeg zaterdaga vond een feestelijk onthaal en gelukwensen van beoogd direc teur F. Kapteijn van de nieuwe Veiligheidsregio Zeeland. Volgens woordvoerder R. van de Werfhorst heeft de brandweer ploeg Westerschouwen het kam pioenschap vooral te danken aan helder inzicht en de juiste besluitvorming direct bij het be gin van de opdracht. Hij legt uit dat er een cafébrand op een va kantiepark in scène was gezet. Direct voor het café was een man bezig met groenonderhoud aan een boom. Door het uitslaan van de brand was de man zo ge schrokken dat hij gewond was geraakt en niet meer uit de boom kon komen. Bij aankomst van de brandweerlieden hing hij daar dus nog in benarde positie De ploeg uit Westerschouwen nam echter de juiste beslissing door eerst het slachtoffer direct bij de brandhaard te helpen en pas daarna de man uit de boom te bevrijden. De succesvolle brandweerploeg Westerschouwen stond onder be vel van Hans Verberk. De aan- valsploeg bestond uit Marco Renters en Karei Noldus. Voor de waterploeg tekenden Victor de Vries en Sjaak Middelhoek en pompbediende was Bart-Jan den Boer Van de Werfhorst moest even eens zaterdag als begeleider van zijn eigen jeugdteam genoegen nemen met een negende plaats tijdens de landelijke kampioen schappen in LJsselstein. „Een bij zondere moeilijke opdracht, waar we in elk geval veel van hebben geleerd", zegt de begelei der. GOES - Veertien leerlingen van het St. Willibrordcollege in Goes varen als hulpkracht een week lang mee met vijf tig bewoners van verschillende zorgcentra in Walcheren. De scholieren, uit klas 4 vmbo, theoretische leerweg, doen dat bij wijze van stage. Ze helpen de verzorgers met on der meer de zorg, het eten en het begeleiden van activitei ten. De zorgsector hecht veel waarde aan dit soort initiatie ven, omdat ze jongeren zo hoopt enthousiast te maken voor een baan in de zorg. Met recreatieschip de Prins Wil lem Alexander vertrokken de leerlingen en de ouderen gis teren vanaf de Piet Heinkade in Vlissingen. Ze varen de komende week langs onder meer Dordrecht, Maassluis. Cuyck, Arnhem en Nijmegen. IJSSELSTEIN - De Zeeuwse jeugdbrandweerkorpsen hebben zich van hun beste kant laten zien tijdens het na tionale kampioenschap in IJsselstein. In de klasse aspiran ten hoge druk (vijftien tot achttien jaar) behaalde Goes de tweede en Vlissingen de derde prijs. De winst ging naar de jongens en meiden uit Zwolle. Vol gende week zaterdag vindt in Veenendaal het nationale kampioenschap voor de lage druk plaats. Daar doen jeugdbrandweerploegen uit Sint Philipsland, Wester schouwen, Middelburg en Vlissingen een gooi naar de ti tel. AAGTEKERKE - Twee achttienjarige jongens uit de ge meente Veere zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden voor een reeks vernielingen. In de Zuidstraat in Westkapelle maakten ze buitenspiegels van tenminste acht auto's kapot. Aan de Prelaatweg stichtten zij wat kleine brandjes en staken zij een brievenbus bij een wo ning in brand. Het duo werd kort voor vijf uur door de po litie aangehouden. Dat gebeurde op de Prelaatweg in Aag- tekerke. De twee jongens hebben een proces-verbaal ge kregen. GOES - Een onbekende automobilist is vrijdagavond doorgereden, nadat hij in de Anthony Fokkerstraat in Goes een vijftienjarig meisje uit die plaats van de fiets had gereden. Ze fietste ter hoogte van de Nansenbaan over de rotonde en had daar voorrang op de auto. Die wil de in eerste instantie ook stoppen, maar reed plots toch door, waardoor het meisje werd geraakt en ten val kwam. De politie zoekt getuigen van het ongeluk. De man reed in een witte bestelbus. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een 31-jarige man uit Goes aangehouden, die op de Grote Markt in zijn woonplaats marktkramen omver gooi de. Toen hij daarop werd aangesproken beledigde hij een agent. Toen de man na enige uren het politiebureau weer mocht verlaten beledigde hij een agent die net binnen kwam. Daarop werd hij voor de tweede keer aangehou den. De Goesenaar kreeg een boete. (unst Martine van der Lee heeft Drunen verruild voor Middelburg, waar ze een studie volgt aan de Roosevelt Academy. Wekelijks doet ze op deze plek verslag van haar beslommeringen als studente in Zeeland, onder toeziend oog van de Lange Jan. ofSelma Osman EDELBURG - Politici zijn kidender over de rol die bs( in de samenleving kan spe- idan de kunstenaars zelf. De Spraak 'je moet kunstenaars vertellen wat ze moeten kwam zaterdag tijdens publieke debat over Nieuwe nbolen voor Nederland in het «mialige stadhuis van Middel lij! vreemd genoeg uit de hoek de politiek. fOostlander (oud-Europarle- stariër en oud-directeur we- schappelijk instituut CDA) Ane van der Zwan (voorma topman van Vendex KBB) mden niet negatief tegenover initiatief uit de kunstwereld i symbolen te bedenken 'voor de samenleving bindt' in tij- ivan verwarring, zoals globa- nng, extremistische aansla- en andere religies en cultu- Wel vonden zij dat dit niet moeten worden opgelegd, ir vanuit de kunstenaar zelf komen. technische problemen wa lde sprekers nu en dan slecht verstaan. De discussie werd nd door Vleeshal-directeur Wolf son. Hij viel in voor to Rottenberg (oud-voorzit- PvdA) die moest afzeggen uwege een hersenschudding, draal stond de vraag of de nstvvereld iets kan oppikken ®IKZEE - Stichting "Sum in Zierikzee opent het v«e seizoen aanstaande za- 'togmet hardrock en metal. 21.30 uur treden Bullseye *errock uit Veghel, The fcdcocks uit Breda en Vegas Millions uit Rotterdam op. Strni heeft bij de start van meuwe seizoen zestien nieu- ^jwilligers binnen de gele- 101 gekregen. Het merendeel ^zich aangemeld via de vrij- %rsmarkt van stichting ttkSaam, dat de politiek laat liggen. Van der Zwan hield de kunstenaars voor dat collectieve waarden niet meer bestaan. „Ik moet dan terugdenken aan de lagere school." Hij bespeurde na de moord op Theo van Gogh een roep om te kunnen blijven leven in een open, vrije samenleving. „Als dat zo belangrijk is, waar om gaan we dan op zoek naar een stel 'gekunstelde' waar den?" Oostlander was vooral verbaasd dat kunstenaars zich willen ver binden met ethische en morele normen en waarden. Bepaalde waarden zoals medemenselijk heid zitten al in het christelijk geloof, vond hij. „Waarom willen jullie die dan terugkapen?" Onder invloed van religie is volgens hem mooie kunst gemaakt. Kunstcritica Anna Tilroe erken de dat kunst en religie veel met elkaar te maken hebben gehad. „Maar dat is erg lang geleden. Je ziet dat de kunst zich al de he le twintigste eeuw richting sa menleving en politiek beweegt." Kater De kunstwereld, naast Tilroe vertegenwoordigd door schrij ver Chris Keulemans, historicus Cor Wagenaar, wil uit zijn ivo ren toren klimmen. Daarom voelden zij zich aangesproken door het verwijt dat juist de cul turele elite als eerste centrale waarden heeft afgezworen. Til roe nuanceerde die aantijging. „Kunstenaars hebben dezelfde ontwikkeling doorgemaakt als de samenleving. Sinds de Twee de Wereldoorlog zijn we een sa menleving geworden waarin ie der voor zichzelf zorgt. We zit ten nu met de kater daarvan." Van der Zwan vond het nuttig om te kijken naar wat de Neder landse samenleving bindt. De ver-Amerikanisering van de Ne derlandse samenleving vraagt om tegenwicht, gaf hij aan. „Wij zijn in alle opzichten de Ameri kaanse maatschappij achterna gegaan. Toen ik nog studeerde leek dat een onmogelijk verhaal. Als we ons nu niet beraden op wat onze eigen waarden zijn, worden we meegezogen in een ontwikkeling waarmee Amerika ons is voorgegaan." Het duurt waarschijnlijk nog enkele dagen voor de lading van het dek van de Fowairet is gehaald. foto Lex de Meester door Wout Bareman VLISSINGEN - De bergings combinatie Multraship/Unie van Reddings- en Sleepdienst is in de nacht van vrijdag op zater dag in de Sloehaven in Vlissin gen begonnen met het lossen van het bovendek van het geha vende containerschip Fowairet. Dat gebeurde nadat loco-burge meester L. Poppe-de Looff van Vlissingen tegen middernacht het plan van aanpak van ha venschap Zeeland Seaports had goedgekeurd. Volgens de bergers ging Poppe overstag nadat het havenschap en Rijkswaterstaat tijdens een kort geding, dat begin van de avond diende voor de rechtbank in Middelburg, de zijde van de bergers hadden gekozen en er ook voor pleitten het schip snel te lossen. Het kort geding was aangespannen door de bergings combinatie nadat loco Poppe eerdere loswerkzaamheden had laten stil leggen. De voorzienin- genrechter gaf de gemeente tij dens de zitting in overweging haar standpunt in heroverwe ging te nemen. En dat gebeurde, waarna de rechter afzag van een uitspraak. Direct na het 'groene licht' van Vlissingen dirigeerden de ber- OOSTBURG - Anja Fieret uit het Belgische Westkapelle expo seert met stempelkaarten in het gemeentehuis in Oostburg. De tentoonstelling is tot en met 21 oktober te zien tijdens kantoor uren in de hal van het gemeente huis. Het maken van stempelkaarten is in de afgelopen twintig jaar, zowel in binnen- als buitenland, uitgegroeid tot een veel beoefen de vorm van vrijetijdsbesteding. Anja Fieret houdt zich ruim drie jaar bezig met het maken van stempels en stempelkaar ten. Ze is begonnen met het ver vaardigen van 3D-kaarten, al dan niet voorzien van een tekst. Fieret laat zich inspireren door tijdschriften, beurzen en inter net maar ook door het contact met 'stempelgenoten'. Het Oostburgse gemeentehuis is op werkdagen geopend van 08.30 tot 17 00 uur, op woens dag tot 19.30 uur. gers twee pontonkranen van Ovet naar het containerschip. Later voegde zich daar het kraanpontonschip Anna 4 bij. De komende dagen wordt de deklading van de Fowairet ge lost. Dat gebeurt uiterst se- cuuur; de stabiliteit van het schip wordt steeds gemeten. Zondagavond waren een kleine tweehonderd van de zeshonderd containers bovendeks gelost. Ze worden opgeslagen bij Verbrug- ge Terminals in Gissingen- Oost. De bergers verwachten de loswerkzaamheden dinsdaga vond of woensdagochtend af te ronden. Het schip heeft ruim 1900 containers aan boord, waarvan 127 gevaarlijke stoffen bevatten. Voor het lossen van de ruimen dient Zeeland Seaports een nieuw plan van aanpak in bij het beleidsteam in Gissin gen. Dan wordt ook gekeken of het schip voldoende diepgang heeft verloren om te worden af gemeerd aan de kade. Growing old is inevitable, growing up is optional, luidde de tekst op de kaart die ik naar mijn moeder stuurde voor haar zoveelste verjaardag. Toepasselijk, want leeftijd zegt mij niets: het kan me helemaal niets schelen of iemand jong of oud is. Mijn geboortekaartjes werden in februari 1989 ge drukt. Een snelle rekenaar ziet nu al meteen in dat ik niet de 'normale' beginleeftijd voor een studie van achttien jaar heb. Omdat ik twee jaar heb overge slagen op de basisschool ben ik iets jonger dan de gemiddelde student. Maakt dat iets uit? Na tuurlijk niet. Dat er aan mij minstens net zo vaak als 'Zee land, wat heb je daar nou weer te zoeken?!', 'Zestien, hoe krijg je dat nou weer voor elkaar?! wordt gevraagd, daar ben ik in middels wel aan gewend. En dat is op zich ook best logisch. Maar ik herhaal: leeftijd, jong of oud, het maakt mij niets uit. Vroeger wilde mijn sociale om geving daar nog wel eens an ders over denken. Op zich word je, als je met tien jaar naar de middelbare school gaat, vaak door je klasgenootjes met vreem de ogen aangekeken. Zeker om dat menig twaalfjarig prepube rend meisje zich voornamelijk druk maakt om welke kleur na gellak ze op moet doen, of dat eerste jeugdpuistje enigszins te verdoezelen valt en of dat ene, ook prepuberende, mannetje haar wederzijds leuk vindt. Ik heb me nooit serieus met dit soort wereldproblemen bezigge houden. Waardoor mijn prepu berende klasgenoten al snel de conclusie trokken dat ik dan wel heel erg kinderachtig moest zijn. Het is niet dat ik hevig ge traumatiseerd die school ver liet, maar leuk was anders. Leef tijd maakte mijn omgeving wel uit, maar mij maakt het echt niets uit. Helaas werkt het ook in de gro te mensen wereld anders. Daar in telt leeftijd wel. De entree poorten voor die wereld zijn nog steeds voor mij gesloten. Als een ware Petrus staat de Ne derlandse wetgeving voor de in gang en laat alleen degenen toe wiens entreebewijs de certifica tie 'achttien jaar of ouder' be schikt. Iedereen wordt achttien, uiteindelijk. Maar ik kan niet wachten tot ik mijn eerste stap pen als volwassene mag zetten. Ik wil óók mijn njbewijs, ik wil óók kunnen stemmen, ik wil óók zonder toestemming van mijn ouders naar het buiten land. Maar wat ik nog het lief ste wil, is net zoals iedere ande re student mijn OV-jaarkaart en studiefinanciering op tijd krijgen. Omdat ik nog geen acht tien ben, ontvang ik die in de eerste maand van mijn studie niet. En waarom dit zo is? De kinderbijslag loopt in kwarta len, en dat kwartaal is pas in ok tober afgelopen. En o jee, je zou maar eens iets te veel krijgen. Onder de Lange Jan En dit vind ik belachelijk. Het gaat me niet om het geld, het gaat me om het principe. Dat je door de Nederlandse regering aan het begin van je studenten tijd nog als kind wordt behan deld, steekt. Leeftijd kan dan voor mij niets uitmaken, helaas is het in de grote mensen wereld nog van het grootste belang. KLOOSTERZANDE - De thea ter tournee van de Nationale Zonnebloem streek zaterdagmid dag neer in Kloosterzande. In zaal van Leuven genoten zo'n driehonderd mensen met een fy sieke beperking door ziekte, leef tijd of handicap van de voorstel ling 'Diva's in nood'. 'Diva's in nood' vertelt het ver haal van drie zangeressen tij dens hun voorbereidingen van een éénmalig concert in Ameri ka. Vorige maand beleefde de voor stelling haar première in de Meervaart in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13