uridisch steekspel over berging PvdA ijvert voor leefbaarheid van het platteland Einstein-expositie bij Covra geopend 15 Samenwerken om klederdracht voort te laten bestaan chtbank moet oordeel vellen over lossen containers Fowairet Half jaar cel voor smokkel Bredere opzet rally Hulst CU: maatregel bij Bath Straf voor ingooien ruit bij zoon Wijkraad in Paauwenburg wie wii i//WAhj oeVeuh Kcftev? ...6^zereeNS3é ^Huisjes ov W/j cm ''óAjemN/wzmT srmist gezin irbleef op uitse camping zaterdag 24 september 2005 Verschillende mensen n de presentatie van het De Zeeuwse streekdrach- 00-2000 gisteren aan om len voor meer samenwer ken de verschillende kie sverenigingen in de pro- li blijven, zo stelde erf- jjskundige A. Quaak uit Kruiningen gisteren in de Grote of Maria Magdalenakerk. Hij zei niet de illusie te hebben dat mensen in de toekomst nog veel in dracht zullen lopen. „Want la ten we eerlijk wezen, zo lekker zit dat niet altijd. Ik weet nog goed dat m'n opoe eens tegen me zei: wie die dracht heeft uit gevonden, moeten ze ophan gen." Juist als de klederdracht over niet al te lange tijd hele maal uit het straatbeeld is ver dwenen, is het volgens Quaak belangrijk dat de verenigingen dit stukje cultureel erfgoed in stand houden. Samenwerken is daarbij volgens hem essentieel. In het verleden is dat niet altijd zo geweest. Zo is klederdracht- groep Mooi Zeeland een afsplit sing van mensen die ontevreden waren over het beleid van Ons Boeregoed. Directeur W. Scholten van de stichting Cultureel Erfgoed Zee land zei graag eens rond te tafel te willen gaan zitten met de di verse verenigingen om te bekij ken op welke manier ze samen kunnen werken. Hij zei dat het fantastisch zou zijn als ze bij voorbeeld elke vijf jaar een mo deshow als die van gisteren kon den houden. Ongeveer tweehon derd mensen toonden kleder drachten uit alle delen van Zee land uit de laatste tweehonderd jaar. Gedeputeerde H. van Wave- ren nam gisteren het eerste exemplaar van het boek De Zeeuwse str eekdrachten 1800-2000 in ontvangst, want daar ging het uiteindelijk alle maal om. Aan het 336 pagina's tellende standaardwerk heeft de stichting De Zeeuwse Streek- drachten zeven jaar gewerkt. Van Waveren sprak van een zeer volledig en gedetailleerd boek. Het is voor 44,95 euro ver krijgbaar bij vrijwel elke boek handel in Zeeland. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Chem nitz (D) voor sigarettensmokkel conform de eis veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf. De Duitse vracht wagenchauffeur werd op 20 februari vorig jaar in Hei kant samen met anderen betrapt in een loods bij het inla den van sigaretten. In de loods trof de douane in totaal 2,2 miljoen sigaretten en 1000 kilo tabak aan, waarop geen accijnsheffing zat. De spullen waren bestemd voor Engeland. De Duitser was op het verzoek van twee Brit ten ingegaan om een centje bij te verdienen. De man was drieduizend euro beloofd. De inval vond plaats precies op het moment dat de Duitser de dozen met sigaretten en ta bak op zijn eigen vracht met toetjes stapelde. De verdach te en zijn advocaat bleven gisteren zonder bericht weg, maar voor de politierechter gold er geen enkel excuus. De smokkelzaak kon volgens haar bij verstek worden afge daan. Eerder zijn twee handlangers al veroordeeld tot cel straffen. De eigenaar van de loods moet dit jaar nog voor de rechtbank verschijnen. HULST - Autorallyorganisator N. Biesheuvel wil van de jaarlijkse autorally in Hulst een nog aantrekkelijker eve nement maken door de wedstrijd te omlijsten met een pro gramma met randactiviteiten. Hij ontvouwt die gedachte in een vroeg stadium - de rally is gepland in april - omdat er naast het nodige sponsorgeld ook vrijwilligers nodig zijn die hun steentje bijdragen om de autorally uit te bou wen tot een breder feest. De gemeente Hellendoorn bouwt volgens Biesheuvel zelfs een hele feestweek om de rally die daar elk jaar wordt gehouden. „Daar staat bijvoor beeld een tent waar kinderen handtekeningen kunnen ha len van rallyrijders, of waar ze zelfs eens in een rallyauto kunnen zitten. Zoiets zouden wij op het veerplein van Perkpolder ook kunnen doen." PERKPOLDER - Het Kamerlid A. Slob (CristenUnie) wil van de minister van Verkeer en Waterstaar weten of de veiligheidsrisico's voor de gemeenten en de natuurgebie den langs de Westerschelde acceptabel zijn. In een serie vragen, naar aanleiding van de stranding van de Fowairet afgelopen week, oppert hij ook het idee te onderzoeken of het instellen van een tijdsgebonden eenrichtingverkeer voor de scheepvaart in het Nauw van Bath kan bijdragen aan een grotere veiligheid. Tevens vraagt hij om een over zicht van alle ongevallen die sinds 1990 hebben plaatsge- vonden op de Westerschelde, in het bijzonder in het Nauw van Bath. Tot slot vraagt hij wat de overheden tot nu toe gedaan hebben om de veiligheid op en rondom de Westerschelde te vergroten. MIDDELBURG - Een 56-jarige Middelburgse moet 28 uur werkstraf verrichten. De straf werd haar door de Mid delburgse politierechter A. Gaakeer conform de eis opge legd, omdat ze een ruit in de woning van haar zoon had vernield. De vrouw verkeerde op 14 januari dit jaar in Middelburg in een dronken toestand. De zoon vond dat ze genoeg op had en weigerde haar nog een drankje te geven. Ze gooide daarop een dakpan door de ruit. Blom. „De boer als landschaps beheerder, ik hoor Veerman er wel over, maar het gebeurt niet. Waarom zetten we honderden hectaren vol met kassen terwijl dat geen zak aan werkgelegen heid oplevert? Zeker niet voor Zeeuwen. Wat hebben we aan een verdere schaalvergroting in de landbouw? In plaats van pro ducent kan de Nederlandse boer ook bedenker zijn van nieuwe producten. Laten we ons richten op bloemzaadteelt of brakwater gewassen. Ik hoor wel dat het be staat, maar ik zie het niet gebeu ren." In samenhang Cruciaal is dat thema's als wo ningbouw, economische ontwik keling, landbouw, recreatie en zorg in samenhang worden beke ken, betoogt Blom. Daarom heeft hij eerder al gepleit voor een staatssecretaris voor het platteland. „Een coördinerend minister is ook goed. Zolang ver schillende belangen maar niet te genover elkaar staan, maar in sa menhang worden afgewogen." Mocht de PvdA in de regering komen, dan is hij zelf niet in voor een dergelijke post, zegt Blom desgevraagd. Voorlopig blijft hij als Kamerlid ijveren voor de leefbaarheid van het. platteland. Met als eerste re sultaat dat de PvdA letterlijk naar buiten gaat. „Wij zijn er niet alleen voor de mensen in de grote steden. Ik woon op het platteland. Ik weet wat er speelt. Ik wil dat mijn col lega's er ook van doordrongen zijn." Zelf gaat Blom maandag een kijkje nemen in de Gelderse ge meente Buren, Zijn fractiegeno ten Kalsbeek en Tj on-A-Ten brengen een bezoek aan Kerk- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De PvdA plaatst het platteland hoog op de poli tieke agenda. Maandag gaan vrijwel alle socialistische Ka merleden op werkbezoek in klei ne kernen. Een van de initiatief nemers is Kamerlid Luuk Blom uit Sint-Annaland. Met zijn fractiegenoten Depla, Kruijsen, Verdaas en Waalkens heeft Blom een werkgroep vi taal platteland gevormd. Zij ijve ren voor een integrale visie die in november moet worden gepu bliceerd. Maandag moet de actie 'Naar buiten! Meer rood op straat' daarvoor bouwstenen le veren. Het huidige kabinet verstaat on der platteland alleen landbouw, aldus Blom. Hij spreekt van ver kokerd denken. „Kijk eens naar Zeeland. Daar hebben we te ma ken met vergrijzing, met het ver dwijnen van scholen, met slecht openbaar ver-voer, met proble men in de zorg, met een teruglo pende boerenstand. Die dingen moet je in samenhang zien. Van uit verschillende beleidsterrei nen moeten we ons afvragen wat het platteland nodig heeft." Blom streeft ernaar de neer waartse spiraal van verdwijnen de voorzieningen te doorbreken. Hij neemt Zeeland graag als voorbeeld, maar benadrukt dat het de PvdA gaat om het hele Nederlandse platteland. „Als het over Zeeland gaat-, wordt al tijd de groen-blauwe oase tegen over de industriële ontwikke ling geplaatst. Dat is naïef. Zee land bestaat niet alleen uit zorg boerderijen en recreatie. Voor de werkgelegenheid is een goede industriële sector essentieel. La ten we die concentreren in het Sloegebied, in de Kanaalzone in Zeeuws - Vlaanderen en rond Bergen op Zoom. Tegelijkertijd kunnen we op andere plekken andere dingen ontwikkelen. Waarom beperkt het toerisme zich vooral tot de kuststrook? Landinwaarts zijn ook mogelijk heden. Op Tholen is maar één jachthaven, in Sint-Annaland. Waarom niet ook één in Stave- nisse of Sint-Maartensdijk? Zowel in de recreatie als in de landbouw zou Zeeland zich moe ten richten op innovatie, a'dus VLISSINGEN - De wijkraad van Paauwenburg houdt maand- dag 10 oktober een vergadering in wijkcentrum Open Hof. Dat zal zijn om 20.00 uur. Op de avond komt onder meer kustbe- veliging als or derwerp aan bod. .000,000-,- oKe Hiici Wout Bareman jINGEN - De berging van gehavende containerschip ret is ontaard in een juri- sleekspel. De bergingscom- ie Multraship/Unie van jng- en Sleepdienst eiste ravond in een inderhaast dkort geding voor de recht- in Middelburg dat de ge le Vlissingen direct toe- ning zou geven voor het los- ande containers. chter doet om tien uur van- ïn uitspraak, maar gaf bei- irtijen nog even de ruimte mderling een oplossing te en. De bergingscombinatie Idat door de eisen die de ge- ite Vlissingen stelt (ha- chap Zeeland Seaports in overleg met de regiona- indweer eerst een veilig los- op tafel leggen) onnodig lijd verloren gaat. Volgens rgers staan in het ruim van schip al drie lagen contai ner water. eur heur die het container- f heeft opgelopen, wordt igroter en daarmee het ge- dat het schip alsnog Be bergingscombinatie «erde donderdagavond op igezag een drijvende kraan Overslagbedrijf Temeuzen l) naar de Fowairet, die dinsdagavond op de en in de monding van de haven in Vlissingen ligt. Er Ivoorzichtig begonnen met lossen van containers waar- én gevaarlijke stoffen zit ten. De bergers haalden zo ze ventien containers van boord, maar het beleidskernteam on der leiding van loco-burgemees- ter L. Poppe-De Loof, gaf gister middag na ampel beraad op dracht direct te stoppen. Dat ge beurde via een zogenoemd nood bevel, gericht aan Zeeland Seaports, dat als ontvangende partij verantwoordelijk is voor het. lossen. Daartegen kon be zwaar worden gemaakt bij de president van de rechtbank in Middelburg. Waarvan de ber gers prompt gebruik maakten. Poppe wilde wachten op het los- plan van Zeeland Seaports, dat haar moet garanderen dat het schip veilig en zonder gevaar voor het milieu wordt gelost. Volgens haar werken deskundi gen van het havenschap koorts achtig aan zo'n plan. Het zou dit weekeinde nog beschikbaar zijn. Hoewel de loco-burgemees ter was verzekerd dat het schip stabiel ligt, wordt daar in mari tieme kringen heel anders over gedacht. Managing director W. Kloosterman van reparatiewerf Scheldepoort vindt dat het, vol gens hem, uiterst instabiele en kwetsbare schip zo snel moge lijk moet worden gelost, voor de wal bij Scheldepoort moet wor den afgemeerd en verder moet worden behandeld. Hij garan deert in een 'uitgelekte' offerte een probleemloze afhandeling van de containers (ook die met gevaarlijke stoffen) en houdt al lerlei veiligheidsmaatregelen achter de hand. Wordt het schip in de havenkom bij Schelde poort afgemeerd, dan kunnen de risico's tot een minimum wor den beperkt. Kloosterman wil eventueel samenwerken met de bergingscombinatie. iiAbvan der Sluis Het gezin Kas uit Zeist der, moeder en vier kinde- 1 dat op 11 augustus ver lui, is deze week gezien op itamping in Duitsland. Eer- vermoedde de politie (ét dat de familie ergens in land zou verblijven. Uit sen omstreken kwamen tien kinnen. É|e week besloot de politie, loge uitzondering, foto's vrij éven van de vier kinderen, ïet tonen van de foto's in de la kwamen er in totaal zes- iips binnen bij de politie, opvallend groot aantal snuit de provincie Zeeland, publicatie kwamen er nog weinig tips binnen uit sen omstreken. leoband ikenzinepomphouder vertel- politie ervan overtuigd te lat hij het gezin aan zijn Station had gehad. Bij het ken van de videoband van kveiligingscamera bleek het sste gezin niet te lijken op tóe Kas. „Ik kan niet met jferd procent zekerheid zeg- iat het gezin in Zeeland is sst, maar het zou heel goed "tón", aldus een woordvoer- 'an de politie Utrecht, fclagochtend werd duide- lat het gezin Kas die och- Iwas vertrokken van een damping in de omgeving Bielefeld n het gebied Irhein Westfalen. De plaat je politie werd ingelicht die agenten in de omgeving familie uitkeek. Het ge- »erd niet gevonden. De poli- Utrecht is er inmiddels wel fafl procent van overtuigd tot gezin Kas op de camping Een Nederlands echtpaar familie mogelijk had ge- bevestigde dat na het zien Ie foto's. Tot en met 3 november is in het voorlichtingscentrum van het opslagcentrum radioactief afval Covra in Vlissingen-Oost te zien wie de invloedrijkste wetenschapper van de twintigste eeuw was en welke bijdragen hij heeft geleverd aan het weten. foto Lex de Meester door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Op de plaats waar zijn beroemde for mule E=mc2 metershoog geschil derd staat, is gistermiddag een tentoonstelling over de natuur kundige Albert Einstein begon nen. In het voorlichtingscen trum van het opslagcentrum voor radioactief afval de Covra in Vlissingen-Oost is tot en met 3 november te zien wie de in vloedrijkste wetenschapper van de twintigste eeuw was en wel ke bijdragen hij heeft geleverd aan het weten. Een must voor bèta-studenten en voor anderen die kennis wil len maken met het fenomeen Einstein. De tentoonstelling, samenge steld door de Katholieke Univer siteit Leuven, richt zich speciaal op het jaar 2005. Het is honderd jaar geleden dat Albert Einstein de wetenschappelijke wereld verbaasde. Hij beschreef het fo to-elektrisch effect, deed zijn re lativiteitstheorie uit de doeken en toonde aan dat massa in ener gie is om te zetten. Een belang rijk deel van de hedendaagse technologieën zijn gebaseerd op Einsteins creativiteit in dat jaar. Kernenergie komt regel recht voort uit de formule die zo groot op de oranje opslagbunker voor hoogradioactief afval van de Covra is geschilderd. Reden waarom de Covra en ook de kerncentrale Borssele stilstaan bij de honderdste verjaardag van E=mc2. De tentoonstelling plaatst Einstein tegen de achter grond van wetenschap en kunst in zijn tijd. Ook vanwege zijn voorkomen gold de geleerde al bij zijn leven als een icoon. Hoe wel hij genoot van de me dia-aandacht die hij kreeg, hield hij niet van al te grote nieuwsgierigheid naar zijn per soon. Dat laatste getuige de uit spraak: „Mijn leven is eenvou dig en zal niemand interesseren; het is een gekend feit dat ik ge boren ben en dat moet vol staan." Covra-directeur H. Codée opende de tentoonstel ling met het experiment dat Ein steins theorie onderbouwt dat het gewicht van een stof afhan kelijk is van de snelheid waar mee het wordt voortbewogen. Hij gebruikte twee buizen waar op trechters waren vastge maakt. Aan die trechters zaten balletjes vast: een met een elas tisch koordje, de andere met een touwtje dat niet kon rekken. Codée liet beide staven vallen. Het balletje met het elastiekje verdween in de trechter; het an dere niet. Daarmee was Ein steins theorie volgens de direc teur van de Covra bewezen. Voor de niet-bèta-opgeleiden on der de aanwezigen zag het er meer uit als een goocheltruc. Einstein zou het prachtig heb ben gevonden. De tentoonstelling bij de Covra is op werkdagen te bezichtigen van 8.30 tot 17 uur. COR DE JONGE (Advertentie) binnenkort ontslag of zonder werk? Wacht niet met hulp vragen. www. szw nl Dan weet u het snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57