exanen slaan massaal ip de vlucht voor Rita Held revolutie Kirgizië vermoord Merkel en Schroder wijzen coalitie niet af (elatie Zwitserland n Europese Unie taat voor vuurproef Brazilianen dagen Staat voor ontsnappen twee pornohandelaren n?n Palladio In Groot-Brittannië dreigen getto's te ontstaan )rkacin bereikt kust waarschijnlijk komende nacht echanoerov Kh premier an Oekraïne Verdachte roof De Schreeuw vast Amerikanen mogen N-Korea in Priesterschap niet voor homo's Opwarming aarde leidt tot sterfte Italiaanse minister treedt af Uil buitenmeubelen t Galveston in angst voor orkaan Rita Galveston bereidt zich voor op het natuurgeweld van orkaan Rita. Alle inwoners worden geëvacueerd. Op 8 september 1900 is.de plaats al een keer door een zware orkaan grotendeels verwoest Dit was dé dodelijkste natuurramp in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Pelican c Island september 1900, orkaan categorie 4 12.000 doden, waarvan 6.000 in Galveston 3.600 huizen verwoest ypwredactie buitenland 5NDEN - Verschillende etni- groeperingen raken steeds ider van elkaar verwijderd in jot-Brittannië. Als niet snel dl ingegrepen, dan dreigen |0S te ontstaan die een nchtbare voedingsbodem zijn tr extremisten. Die waarschuwing uitte het hoofd van de Britse commissie voor rassengelijkheid, Trevor Phillips gisteren. Philips vergelijkt de in Groot-Brittannië groeiende se gregatie met die in een Ameri kaanse stad als New Orleans. Daar maakte orkaan Katrina on langs duidelijk hoe groot de kloof is tussen blanke midden groepen en arme, zwarte ge meenschappen. „Het begint ook hier langzaamaan op Ameri kaanse toestanden te lijken", al dus Phillips. Hij pleit onder meer voor gemengd onderwijs voor kinderen van uiteenlopen de groepen, waardoor jongeren en later ook hun ouders makke lijker vrienden maken binnen andere etnische gemeenschap pen. Onderzoek wees uit dat de mees te blanke Britten onder hun twintig beste vrienden geen en kele niet-blanke kennen. Volgens Phillips kent Groot-Brittannië nog altijd een veel geïntegreerdere samenle ving dan de Verenigde Staten of andere Europese landen, maar dat betekent niet dat het land 'veilig' is. Vooral bij rampen of economi sche recessies kan de stemming plots geheel omslaan, waar schuwt hij. GPD/RTR anp/krl Grond loopt af, zodat water terugvloeit naar Heipalen Zeedijk Na de storm van 1900 zijn grote delen van Galveston ruim 3 meter verhoogd. Tevens is er over een afstand van 16 km langs de kust een dijk aangelegd. nnnze redactie buitenland ILVESTON - Meer dan één kn mensen zijn in de Ameri- ,nse staat Texas op de vlucht ilagen voor orkaan Rita, die ji boven de Golf van Mexico nnrit. De orkaan stevent af de Texaanse kust. Daar rit zij komende nacht ver rol. i wegen vanuit grote steden Houston, Galveston en Cor- iChristi naar het binnen- id, staan tienduizenden au- sin tientallen kilometers lan- files. Er is nauwelijks meer sine te krijgen. la is 'extreem gevaarlijk' en (ft een verwoestende kracht zeker zo groot is als die van laan Katrina, die drie weken rien rampspoed bracht in de len Louisiana, Alabama en ssissippi. Gisteren zijn rond orkaan, die zich met 15 kilo ter per uur beweegt naar het iteland, windsnelheden geme- i van 270 kilometer per uur. wacht wordt dat de kracht de orkaan bij het bereiken ide kust iets afneemt. De or- anhad kracht vijf, de zwaar- categorie, en is gisteren iets ezwakt naar kracht vier. istorisch et ziet er niet goed uit", zei jjemeester Steve LeBlanc 1 Galveston. „Wij staan voor ihistorische storm." Galves- ligt op een eiland voor de it, en wordt beschermd door een vijf meter hoge dijk die is ge bouwd na de orkaan die in 1900 Galveston zo goed als van de kaart veegde. Daarbij vielen toen in totaal twaalfduizend do den. Volgens weerdeskundigen zal door de kracht van Rita nu zeker het zeewater over die dijk slaan. Daardoor kan Galveston net als New Orleans onder wa ter komen te staan. Olietekorten De grote oliemaatschappijen hebben hun tientallen booreilan den in de Golf van Mexico en hun raffinaderijen op het vaste land stilgelegd en ontruimd. De Texaanse kust vormt het hart van de Amerikaanse olie-indus trie. Een derde van de Ameri kaanse olie en aardgas komt uit de Golf. Twaalf raffinaderijen, samen 20 procent van de Ameri kaanse raffinagecapaciteit, lig gen stil. Daardoor worden de ko mende dagen en weken nieuwe olietekorten en dus hogere ben zineprijzen verwacht. De door orkaan Katrina zwaar getroffen buurstaat Louisiana zal opnieuw een klap krijgen door Rita, niet zozeer door de wind als wel door de zware re genval - 500 tot 700 millimeter - die wordt verwacht. In New Or leans staan al bussen klaar om mensen uit de stad te vervoeren. De gouverneur van de staat, Ka thleen Blanco, heeft de bewo ners van de aan Texas grenzen de gebieden aangeraden te ver trekken. Door de ervaringen met Katrina durft nu niemand li Bob Kroon RN - De Zwitserse kiezers men zondag over vrij perso- i- en goederenverkeer in hun d vanuit de tien nieuwe lid- len van de Europese Unie. vrees voor een invasie van telsc loodgieters die hun Zwit- <e collega's het brood uit de ld stoten', speelt ook hier igrote rol. Igens opiniepeilingen is 43 «ent van de stemgerechtig- i voor vrije toegang voor St- Europese werknemers, 40 «ent is tegen en 17 procent et het nog niet. Bijna 90 pro- it van de aanhangers van de ra-nationalistische Schweize- ■he Volkspartei is tegen, 74 «ent van de Sociaal-Demo- len zijn voor. Bondsregering is als de dood «negatieve reacties uit Brus- in geval van afwijzing en egt aan op ja-stemmen. De er- ing leert dat dit niet veel in- «d heeft op het stemgedrag, tegenstanders wijzen erop Zwitserland al een miljoen tenlanders herbergt op een o'king van 7,2 miljoen en het welletjes is. De meeste denlandse ingezetenen stam- 1 uit de 'oude' EU-landen, er werken ook tweehon- dduizend ex-Joegoslaven. Europese Commissie ont- zich van elk officieel com- ntaar op de komende volks- Nning, maar Zwitserse dipló ten is overduidelijk te ver- Het parlement van Oek- ine heeft gisteren alsnog inge- ^d met de kandidaat an pre- int Joesjtsjenko voor het pre- "schap. Jechanoerov kreeg steun van 289 parlementa- in het 450 leden tellende pent. pnoerov liet weten dat hij We week zijn regerings- bekendmaakt. Jecha- rovwas dinsdag nog afgewe- als kandidaat voor het pre- ^hap. ANP/AFP/RTR het meer aan oproepen tot eva cuatie in de wind te slaan. De KLM heeft voorlopig de vluchten van de komende dagen tussen Amsterdam en Houston geschrapt. Alle KLM-werkne- mers worden uit Houston geëva cueerd. Bergingsbedrijf Smit In ternationale zal zijn werkne mers in de Golf van Mexico eva cueren. Smit is er bezig met her stelwerkzaamheden van de or kaan Katrina. Zo'n 25 werkne mers werken aan twee olieplat forms. Het Nederlandse SBM Offshore in Houston heeft zijn kantoor met 450 mensen giste ren ontruimd. Ook ABN Amro, Fugro, Heerema, Shell, Vopak en andere ondernemingen heb ben kantoren in de regio en brengen hun medewerkers in veiligheid. Evacuatie De medewerkers van Rijkswa terstaat die in Louisiana helpen bij het herstel na de orkaan Ka trina, zijn gisteren op last van het ministerie van Verkeer en Waterstaat uit het gebied bij New Orleans geëvacueerd. Het gaat om experts die bij het dorp je Pointe de la Hache met twee pompen een poldergebied droog- malen. GPD/RTR door Liesbeth Buitink BERLIJN - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder en CDU/CSU-leider Angela Mer kel hebben gisteren besprekin gen gehouden in een poging de patstelling na de verkiezingen van zondag te doorbreken. Mer kel sloot na afloop de vorming van een grote coalitie van CDU/CSU en SPD niet uit. De christen-democraten won nen bij de parlementsverkiezin gen 225 zetels in de Bondsdag en bleven de sociaal-democra ten van Schroder daarmee slechts drie zetels voor. Zowel Merkel als Schroder eist het recht op om de regering te vor men. De kans op een coalitie lijkt klein, omdat Schroder alleen als bondskanselier aan een dergelij ke verbintenis wil meewerken. Schroder probeerde gisteren zijn kansen daarop te vergroten door te eisen dat de CDU en CSU weer als afzonderlijke par tijen in de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer, plaatsnemen. De sociaal-democraten willen dat het huishoudelijk reglement van het parlement wordt gewij zigd om dat mogelijk te maken. Wanneer dat zou lukken, is de SPD weliswaar de grootste par tij, maar wordt de vorming van een coalitie niet eenvoudiger. Het SPD-plan viel zoals te ver wachten was slecht bij de chris ten-democraten. Uitspraken van CSU-voorzitter Edmund Stoiber wezen er giste ren op dat de verkiezingsstrijd de verhoudingen tussen de twee christen-democratische partijen geen goed heeft gedaan. Volgens Stoiber vallen de tegenvallende resultaten voor de CDU/CSU Merkel te verwijten. Merkel zou op CSU-bijeenkomsten 'harte loos en koel' taalgebruik hebben gebezigd. Volgens Stoiber was de verkiezingscampagne emotio neler geweest, als de CSU, die al leen in de deelstaat Beieren ope reert, een grotere rol had kun nen spelen. ANP/DPA/AFP staan gegeven, dat een negatie ve uitslag 'ernstige gevolgen' kan hebben voor de betrekkin gen met de EU. Gezinspeeld wordt zelfs op een opzegging van alle bilaterale verdragen tussen de Europese Unie en het neutrale Zwitser land GPD Met have en goed slaan inwoners van Houston op de vlucht voor orkaan Rita om in een lange file vast te lopen. foto Rick Wilking/RTR Bajaman Erkinbajev lijkt slachtoffer van interne strijd om geld en macht door Remco Reiding BISJKEK - Bijna trots liet Baja man Erkinbajev twee maanden geleden zijn gehavende neus zien. Wat had het parlementslid aan de revolutie in Kirgizië over gehouden? „Een kogel", scham perde hij. Toen de 38-jarige Er kinbajev in de nacht van woens dag op donderdag in het cen trum van de hoofdstad Bisjkek uit zijn auto stapte, nam op nieuw iemand hem onder vuur. Dit keer kon hij het niet naver tellen. Erkinbajev, in 1995 het jongste Kirgizische parlementslid ooit, overleed aan schotwonden in zijn borst en nek. Hij lijkt het slachtoffer van een grootschali ge interne strijd om geld en macht, die wordt uitgevochten sinds president Askar Akajev op de vlucht sloeg. In juni schoten onbekenden al parlementslid Jy- rgalbek Soerabaldijev dood. Hij was eigenaar van de grootste au tomarkt van het land. Erkinbajev was één van de machtigste en rijkste zakenman nen van Kirgizië. Het leverde hem de zelfgekozen bijnaam Pal van, de Gigant, op. In het straatarme Centraal-Azia tische land stond Erkinbajev be kend als een schimmige entre preneur en een omstreden drugs baron, al ontkende hij zelf alle beschuldigingen. „Hij is één van de leiders van de drugssmok kel", zei Aleksandr Kim, hoofd redacteur van de krant MSN, twee maanden geleden. „Omdat hij zo rijk is, heeft hij bijna ie dereen in zijn macht: van de gou verneur tot de sociale dienstver lener." Jarenlang profiteerde Erkinba jev van het corrupte regime van Akajev, maar op het beslissende moment van de revolutie verliet hij het zinkende schip. Hij voor zag demonstranten opzichtig van water en kleding. Zijn leger tje vechtsporters leidde de be storming van overheidsgebou wen in Osj en het Witte Huis in Bisjkek. Dus eerde de zuidelijke stad Osj hem dit voorjaar als de 'held van de revolutie'. tijds. „Hij is altijd beschermd. De regering keek de andere kant op, toen Bajaman onze mensen in elkaar liet slaan." Onzin, vond Erkinbajev. „Ik ben geen Saddam Hoessein en ik heb de macht niet om een dic tator te kunnen zijn." Toch stel de Erkinbajev zich na de revolu tie kandidaat voor het president schap. Maar nadat kooplui zijn markt hadden afgepakt, zijn ho tel was bestormd en hij een moordaanslag had overleefd, trok Erkinbajev zich terug. De meervoudig vechtsportkam pioen werd als zoethoudertje be noemd tot voorzitter van het na tionale olympische comité. Koermanbek Bakijev werd ver volgens gekozen tot nieuwe pre sident. Erkinbajev: „Over een jaar weet het volk of Bakijev goed of slecht is. Is hij slecht, dan komt er nog een revolutie." Was hijzelf dan wél presidents kandidaat? „Misschien", zei Erkinbajev twee maanden geleden grinni kend. „Als ik nog niet ben dood geschoten." GPD Dertig kilometer verderop, in Karasuu en Dzjalal-Abad, stond Erkinbajev echter te boek als 'de dictator van het zuiden'. „Iedereen is bang voor hem", zei Aidarbek Sjamoerzajev des- Bajaman 'de Gigant' Erkinbajev. foto Remco Reiding/GPD vrijdag 23 september 2005 5 OSLO - De Noorse politie heeft gisteren een vrouw opge pakt die wordt verdacht van betrokkenheid bij de diefstal van het wereldberoemde schilderij De Schreeuw van Ed- vard Munch. De vrouw zou ook banden hebben met een bende bankrovers, tegen wie in Noorwegen een proces loopt. Een politiewoordvoerder wilde niet zeggen of er een ver band was tussen de bende bankovervallers en de groep die achter de diefstal van De Schreeuw zat. ANP/RTR PEKING - Nieuwsgierige Amerikaanse toeristen mogen volgende maand voor het eerst in drie jaar weer een kijkje nemen in Noord-Korea. Slechts twee keer eerder in 1995 en 2002 mochten Amerikanen het communistische land aandoen. Beide keren viel het samen met de Arirang Mas sa Spelen, een enorm evenement waar circus en gymnas tiek worden gecombineerd. De Britse organisator van de reizen, Nick Bonner van Ko- ryo Tours, kreeg het groene licht nadat het zeslandenover- leg over het nucleair programma van Noord-Korea met succes waren afgesloten. ANP/RTR NEW YORK - Celibatair levende homoseksuelen zullen in de toekomst geen priester meer in de Rooms-Katholie- ke Kerk mogen worden. Dat meldde The New York Times gisteren op gezag van een anonieme hoge kerkelijke functionaris. De maatregel zal gelden voor nieuwe priesters, niet voor geestelijken die al zijn gewijd, aldus de bron. De conservatieve paus Benedictus XVI zal het document vermoedelijk binnen zes weken naar buiten brengen. ANP CANBERRA - De opwarming van de aarde zal in grote de len van Azië en op het Australische continent leiden tot een grotere sterfte als gevolg van ziekten. Ook zal het aan tal conflicten in het gebied toenemen en zullen miljoenen mensen ontheemd raken. Dat staat in een rapport van de Australische Medische Vereniging en de Australische Mi- j lieu Stichting. Het gebied waar besmettelijke ziekten heersen, zal zich uitbreiden. Daarnaast zullen door de opwarming vaker droogtes en orkanen voorkomen, waardoor de kans op voedseltekorten toeneemt. Dit zou weer meer sociale en politieke onrust tot gevolg kunnen hebben. ANP/RTR ROME - De Italiaanse minister van Economische Zaken. Domenico Siniscalco, is afgetreden. De bewindsman wil de dat het kabinet de president van de centrale bank An tonio Fazio, zou ontslaan naar aanleiding van diens optre den rond de verkoop van de bank Antonveneta aan ABN- Amro. Fazio zou uit alle macht geprobeerd hebben Antonveneta in Italiaanse handen te houden en ABN Amro buiten spel te zetten. De betrokkene zelf ontkent alle schuld. Binnen het kabinet houdt de Lega Nord Fazio de hand boven het hoofd. GPD door Mark Wijdeven en Erik Raven BRASILIA - Een groep Brazili aanse slachtoffers van twee Ne derlandse kinderpornohandel aren eist voor de rechtbank in Brasilia een schadevergoeding en excuses van de Nederlandse Staat. Zij willen gerechtigheid omdat het veroordeelde tweetal door een fout van het consulaat vrij in Nederland rondloopt. De rechter in Brazilië veroor deelde de mannen in december 2003 tot respectievelijk acht en elf jaar cel. De Braziliaanse jus titie besloot het tweetal in af wachting van hun hoger beroep in vrijheid te stellen. Toen de veroordeling definitief werd, ontvluchtten zij het land met hulp van door het consulaat af gegeven noodpaspoorten. Hoe hoog de schadevergoeding moet zijn, laten de 24 slachtof fers over aan de rechtbank, zei de Nederlandse afdeling van De fence for Children gisteren. Vernedering Volgens het samenwerkingsver band van Braziliaanse mensen rechtenorganisaties (Trama) dat het proces heeft aangespannen, hebben de misbruikte kinderen, destijds tussen 12 en 18 jaar, voor niets meegewerkt aan een pijnlijk strafproces. „Zij zijn voor niets blootgesteld aan her beleving van het misbruik, de uitbuiting, vernedering en peste rijen. Het vertrouwen van de meisjes in de rechtsstaat is ge schonden." De twee mannen uit Den Helder zouden in Brazilië opdracht hebben gegeven om ne genduizend naaktfoto's te ma ken van de meisjes. De slachtof fers kregen daar een een piep kleine vergoeding voor. Het Openbaar Ministerie in Ne derland kan het tweetal niet meer voor die feiten vervolgen, omdat zij daar in Brazilië al voor zijn veroordeeld. Of zij kun nen worden gedwongen om hun straf hier uit te zitten, is ondui delijk. Leeftijd Tegen een van de twee mannen eiste justitie Alkmaar enkele maanden geleden vier jaar cel straf wegens bezit en versprei ding van kinderporno in Rus land. Op verzoek van de recht bank verricht justitie nog aan vullend onderzoek naar de leef tijd van die slachtoffers. Het ministerie van Justitie kan nog niet veel over eventuele ver volgstappen tegen de mannen zeggen, omdat de zaak nog on der de rechter is. ANP Advertentie Geniet van voordelig geprijsde showmodellen. buitenmeubelen buitenverlichting U vindt ons aan de Schouwersweg 7: (Ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, 0113 215838. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.blnnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5