Angst voor basiszorgverzekering PZC Zierikzee middelpunt van belangstelling CDA kijkt naar om regionale omroep op schotel te krijgen Helletochten met de Smokkelaars Blijvend solidair met de arbeider Communicatie bij eventuele ramp Doel moet beter Oudere Zeeuwen bevreesd voor verlies van zekerheden Zeeuws seniorenorkest in Hulster zorgcentrum Stichting houdt symposium over pensioen en grensarbeid Steeds meer polderwegen op slot voor motoren weekenddiensten vrijdag 23 september 2005 door Kris Naudts en Wout Bareman DOEL - In het kerncentrale- park van Doel zijn gisteren de noodprocedures getest. Dat ge beurde tijdens een jaarlijkse si mulatie-oefening op last van het Belgische ministerie van Binnen landse Zaken. De oefening was zowel gericht op de toepassing van het interne noodplan van de centrale zelf als dat van de verschillende overheden. Vooral de onderlin ge informatie-uitwisseling kreeg extra aandacht. De Zeeuwse en Brabantse buurge meenten werden maar summier geïnformeerd. De Zeeuwse auto riteiten waren niet rechtstreeks betrokken bij de simulatie. Daarover wordt binnenkort grensoverschrijdend gepraat Volgens het scenario van de oefe ning was er sprake van een lo zing. De bevolking binnen een straal van tien kilometer rond de centrale, de inwoners van de omliggende gemeenten Beveren en Sint-Gillis-Waas werd (fic tief) gevraagd binnen te blijven en ramen en deuren te sluiten. De inwoners van Beveren werd ook gevraagd jodiumtabletten te slikken. Het provinciaal do mein Puyenbroeck in Wachtebe- ke werd in gereedheid gebracht om geëvacueerde slachtoffers op te vangen. De Expressweg Antwerpen-Knokke werd daar voor verkeersvrij gemaakt. Na afloop stelde de Oost-Vlaam se gouverneur A. Denys vast dat de communicatie tussen de ge meenten beter moet, ook met de grensgemeenten in Zeeland en Noord-Brabant. Bovendien moeten de maatrege len om mensen een schuilplaats aan te bieden, verder worden uitgewerkt. De overheden moe ten beter inspelen op vragen van burgers, scholen en bedrij ven over de evacuatie. De oefening was opgezet door de Belgische Federale Over heidsdienst Binnenlandse Za ken in samenwerking met de provinciebesturen van Oost-Vlaanderen en Antwerpen, de gemeenten Beveren en Sint-Gillis-Waas en het Fede raal Agentschap voor Nucleaire Controle. door Claudia Sondervan KAPELLE - Veel oudere Zeeuw en zijn bang dat met de nieuwe ziektekostenverzekering alle ver trouwde zekerheden weg zijn. Dat bleek gisteren tijdens een in formatiebijeenkomst van patiën tenplatform Het Klaverblad in Kapelle. Drie verzekeraars en twee pa tiëntvertegenwoordigers beant woordden vragen over de nieu we Basiszorgverzekering, die op 1 januari ingaat. Moet ik bij een hartaanval of ge-, broken been mijn verzekeraar bellen om te vragen naar welk ziekenhuis ik mag? Mag ik bij een basiszorgpolis in natura niet meer zelf kiezen wie mijn huisarts is? Kan ik niet meer naar de orthopedisch chirurg in het Belgische Sint Gillis? Vooral dergelijke vragen kwamen uit de zaal, waar circa driehonderd mensen zaten. De acute zorg blijft verzekerd, in nood wordt iedereen in het dichtstbijzijnste ziekenhuis ge holpen, verzekerde het panel dat Klaverblad had uitgeno digd. Iedereen krijgt tussen half november en half december een polis aangeboden die bijna het zelfde dekt als de huidige verze kering, benadrukten de verte genwoordigers van CZ, OZ en VGZ. Niemand wordt gewei gerd. Dat kan wel bij de aanvul lende verzekeringen. Mensen die daarom een andere verzeke raar willen, moeten hun huidige verzekering voor 1 maart opzeg gen en voor 1 mei een nieuwe vinden. Blijven zij na die datum onverzekerd, dan riskeren zij een boete. „Hou vertrouwen in de eigen huisarts en medisch specialist", zei CZ-woordvoerder D. Wester- woudt. De drie voornaamste ver zekeraars in Zeeland hebben vrijwel alle zorgaanbieders on der contract, verzekerden CZ, OZ en VGZ. „Of het moet een grote kwakzalver zijn", zei Wes- terwoudt. Ook de contacten met de Bel gische zorgaanbieders blijven. „Maar het is allereerst de bedoe ling dat je hulp haalt in het land waarin je woont", onderstreepte H. Taalman van OZ. „Ook zorg buiten de ziekenhuizen kan uit België komen, maar een verze kerde krijgt nooit meer vergoed dan het Nederlandse normbe drag. We moeten onze eigen zorgvoorzieningen overeind hou den." De marktwerking in de zorg baarde het publiek ook zorgen. De laagste prijs is niet maatge vend, kwaliteit van zorg wel, be nadrukten de verzekeraars in het Zeeuwse. De kans dat een nieuwe huisarts in een dorp het contract van de dorpsdokter wegkaapt, is vooralsnog klein, beaamde P. Brandts, manager van de Kring Huisartsengenees- kunde Zeeland. Concurrentie is volgens Westerwoudt wel goed om ziekenhuizen tot betere zorg aan te zetten. „Zo hebben we een nieuw ziekenhuis net over de grens gecontracteerd. Moet je zien wat er dan in Zeeland ge beurt!" Hij doelde op het nieu we ziekenhuis dat nabij Vlaams Westkapelle aan de grens met Zeeuws-Vlaanderen moet verrij zen, mits de provincie West-Vlaanderen de plannen de komende maanden goedkeurt. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Rijk moet ervoor zorgen dat de televisie programma's van Omroep Zee land ook met een satellietscho tel zijn te ontvangen. Op die ma nier valt te voorkomen dat tele visiekijkers op het platteland de dupe worden van de invoering van digitale televisie via de ether met ingang van volgend jaar. De CDA-fractie in de Sta ten van Zeeland heeft bij partij genoot J. Atsma in de Tweede Kamer gevraagd zich hiervoor in te spannen. Staatssecretaris M. van der Laan wil het gewone (analoge) signaal waarop de programma's van Nederland 1, 2 en 3 worden uitgezonden volgend jaar uit schakelen. Daarvoor in de plaats moet een digitaal signaal via de ether komen. Om dat sig naal te kunnen ontvangen moet een speciale ontvanger worden aangeschaft (kosten 60 euro) en een abonnement worden geno men (jaarlijks 100 euro). In delen van het buiteng«J waar geen kabeltelevisie ij j de aanschaf van een saw schotel dan een goedkopen natief. Alleen zijn mei i daarvan de programma's1 regionale omroepen niet gen. De CDA-fractie vindt he; juist - en bovendien m met de Mediawet - dat dei nale omroepen voor eenl van de bevolking niet te befc ken zouden zijn. Dat klemt meer, omdat de regionale onm pen als rampenzender fungert Een oplossing zou zijn, ook regionale zenders via de sa! liet te laten uitzenden, maai kost per omroep jaarlijks 2 joen euro. Naar de mening de CD A-Statenfractie moetij Rijk deze kosten maar voord rekening nemen als het analo signaal door het digitale w<h vervangen. De gemeenteraadsfractie het CDA in Borsele heeft di kwestie onlangs eveneens aars kaart: bij het dagelijks gemeè tebestuur. door Harold de Puysselaer HULST - Het Zeeuwse Senioren orkest geeft woensdag 5 oktober een groot optreden in het dien stencentrum De Lieve in Hulst. Het Seniorenorkest Zeeland be staat uit ouderen uit heel de pro vincie. Zij begonnen vanwege het plezier om samen te musice ren, maar paren dat aan een be hoorlijk hoog technisch niveau. Het orkest speelt een aantal wer ken uit het klassieke repertoire en een aantal populaire liede ren, waarbij de nostalgie hoogtij viert. De uitvoering begint om 14.30 uur. De Stichting Welzijn voor Ouderen biedt de mogelijkheid om na het concert tegen bijbeta ling van drie euro deel te nemen aan een 'Senior Diner'. Liefk bers kunnen inschrijven inca binatie met een geresenea plaats voor het optreden van Seniorenorkest. Zorgcenï De Lieve biedt 25 mensen a mogelijkheid. Andere belangstellenden i_ nen ook inschrijven vóórhel! nior Diner maar zij betalen reguliere prijs van zes ei-" persoon. Zij die inschrijven voor ba ner kunnen om 11.45 ii schuiven. Aanmeldingen vu beheerder van De Lieve Claerhoudt (0114-315513) Het optreden van het Sema orkest Zeeland duurt ongeti twee uur. De toegang tot hete eert, dat allereerst bedoeld voor ouderen uit de g Hulst, is gratis. I HULST - De onrust onder ge pensioneerde grensarbeiders ten gevolge van de nieuwe zorgver zekering is zo groot dat de Stich ting Grensarbeid een sympo sium heeft opgezet. Diverse Zeeuwse politici zijn uitgeno- digd. Gepensioneerde Nederlandse grensarbeiders die in België heb ben gewerkt, dreigen de dupe te worden van de nieuwe zorgver zekering. Ze kunnen er maande lijks honderden euro's op achter uit gaan. De Stichting Grensar beid heeft uitgerekend dat het om tien- tot vijftienduizend ge dupeerden kan gaan. Zij hebben een gedeeltelijk Bel gisch ouderdomspensioen en een gekorte Nederlandse AOW-uitkering. Zij voldoen de premies in België en krijgen op basis daarvan een Belgische pen sioenuitkering. De premies zijn een stuk lager dan die in Neder land, maar de Belgische pensioe nen zijn navenant lager. Voor de nieuwe zorgverzekering die per 1 januari wordt ingevoerd, is be paald dat de premies voortaan voldaan moeten worden in Ne derland. Ze zullen dus de hoge re Nederlandse premies moeten gaan betalen voor een lagere uit kering in België. Dit kan een in komensachteruitgang van vijf tien tot twintig procent beteke nen. Dit heeft tot veel onrust geleid onder Zeeuwse grensarbeiders. „Gepensioneerde grensarbei ders met een klein pensioentje kunnen onder de armoedegrens komen", zegt P. Westers uit Sint Jansteen, lid van Stichting Grensarbeid. Westers vindt het belangrijk dat zoveel mogelijk grensarbeiders op de hoogte zijn van wat hen mogelijk boven het hoofd hangt. Ook de stichting zelf wil betrokkenen informeren en daarom houdt ze maandag 19 december vanaf 18.30 uur een symposium over de nieuwe zorg verzekering in Den Dullaert in Hulst. De bijeenkomst wordt bij gewoond door Zeeuwse politici onder wie Tweede-Kamerlid M. Koomen (CDA) en de europarle mentslid S. in 't Veld (D66). Het symposium is niet alleen toe gankelijk voor leden van Stich ting Grensarbeid. Ook niet-le- den zijn welkom. Zij kunnen tij dens de bijeenkomst vragen stel len aan leden van de stichting of aan de politici. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er is nog amper plek op het witte bruggetje tus sen Noord- en Zuidhavenpoort in Zierikzee. Op één en hetzelf de moment voeren tien VWV-gid sen een groep van 240 Belgen door de historische stad. Een uit zonderlijk grote groep, zegt El len Midavaine van de VW Schouwen-Duiveland. „Er is veel belangstelling voor de stad. Leuk." Het vergulde beeld van Neptu- nus schittert fel vanaf het topje van het stadhuis. Gids Betty Blikman-Ruiterkamp wijst de ploeg die ze op sleeptouw heeft op zijn relatie met Triton, die op de Zuidhavenpoort prijkt. In de nabije omgeving struinen meer dere groepen belangstellenden onder begeleiding van een gids langs het historisch schoon. Alle maal leden van de Kring van Ge pensioneerden van de Belgische bank KBC uit Brussel en omge ving, vertelt deelnemer Maria Hanssens. Ze is eigenlijk niet zo'n stedenbezoekster, erkent ze direct. „Maar ik vind het heel tof om hier te kijken. De zon schijnt en ik geef mijn ogen goed de kost." Dat hebben er meer gedaan dit jaar, weet Midavaine te vertel len. Zierikzee staat aardig in de belangstelling, is de ervaring door Jan van Ommen DEN HAAG - Lekker met een motor of een auto over Zeeuwse polderwegen toeren wordt elk jaar moeilijker, omdat het water schap Zeeuwse Eilanden steeds meer polderwegen afsluit voor gemotoriseerd verkeer. De Stichting Meldpunt Wegaf- sluitingen stapte zelfs naar de Raad van State, die gisteren haar bezwaren tegen de afslui tingen van vier Walcherse pol derwegen behandelde. De lande lijke stichting komt op voor de belangen van motorrijders en au tomobilisten, die steeds vaker met gesloten wegen worden ge confronteerd. Daarbij gaat het veelal om secundaire wegen in het landelijke gebied. Zo sloot het waterschap Zeeuwse Eilan den twee jaar geleden ten wes ten van Middelburg de Meiners- weg, Zwagermansweg, Roriks- weg en Perduinsweg af. De af sluitingen zijn volgens het wa terschap nodig omdat de smalle wegen veel gebruikt worden door sluipverkeer. De stichting is fel gekant tegen de sluitingen. Meldpunt-woord voerder J de Jonge vindt de slui- van de medewerkers van het kantoor Zierikzee van de VW. „We hebben dit jaar al 190 keer een gids op pad gehad." Datzelf de aantal werd in 2003 over het hele jaar behaald. Terwijl er in dat jaar al extra aandacht werd getrokken door activiteiten die rondom de herdenking van de Watersnoodramp waren opge zet. Augustus en nu ook septem ber gaan erg goed. Eerder wa ren de maanden april en juni leu ke gidsenmaanden. Het weer speelt een rol, vermoedt Mida vaine. Zoals ook publiciteit in landelijke bladen doorgaans extra aandacht oplevert. „Wat we vaak horen is dat mensen zeggen: goh. wat een leuk stad je. Dat had ik nooit gedacht." De VW Schouwen-Duiveland heeft zelf elf stadsgidsen, die echter niet allemaal op elk mo ment kunnen. Om de Belgische gasten in anderhalf uur rond te leiden, is gisterochtend dan ook gebruik gemaakt van zeven ei gen gidsen en drie van het Bu reau voor Toerisme Zeeland. ting volstrekt onnodig. „Het wa terschap heeft met opzet de pol derwegen smaller gemaakt waardoor ze minder verkeer kunnen verwerken. Bovendien neemt het sluipverkeer af als Ho- gelandseweg tussen Middelburg en Biggekerke wordt verbreed waardoor er minder files staan", zei De Jonge. Doorstroming De woordvoerder van het water schap zei dat Hogelandseweg in tussen al is verbreed, waardoor de doorstroming van het ver keer is verbeterd. Desalniette min blijft het waterschap bij de sluiting van de polderwegen. Daar mogen alleen nog fietsers, landbouwvoertuigen en bestem mingsverkeer overheen. De Jon ge zei te vrezen dat motoren en auto's over een paar jaar alleen nog over de doorgaande wegen mogen rijden en dat alle polder wegen zullen worden afgeslo ten. De stichting heeft tal van procedures tegen wegafsluitin- gen lopen. Zo heeft De Jonge on langs bezwaar gemaakt tegen een aantal wegafsluitingen in Tholen, Uitspraak volgt over enkele we ken. FNV-afdelingsbestuurder R. van Hoecke (links) speldt A. Audenaerd de gouden erespeld op. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst WESTDORPE - Westdorpenaar A. Audenaerd heeft er nooit over hoeven nadenken of hij lid van de vakbond wilde worden. Zijn vader meldde hem gewoon aan toen hij op zijn vijftiende bij een loondorsbedrijf in Zuid- dorpe ging werken. Maar Audenaerd is zeventig jaar later uitgegroeid tot een zeer bewust lid van de FNV. „So lidariteit onder werklieden is be langrijk, ook als je niet langer zelf aan het arbeidsproces deel neemt", vindt Audenaerd. De Westdorpenaar werkte van zijn vijftiende tot zijn 62-ste achter eenvolgens bij een loondorsbe drijf, twee boeren, de Cehave en Zuidchemie. Bij die laatste fa briek had hij de leukste baan: portier. De FNV beloonde giste ren de levenslange solidariteit van de 85-jarige bewoner van verzorgingshuis 't Verlaet. Aude naerd was woensdag nog het slachtoffer van een lichte beroer te, maar de plechtigheid rond om zijn zeventigjarig lidmaat schap mocht niet worden afge zegd. Dus toog afdelingsbestuur der R. van Hoecke naar Westdor- pe met een doos bonbons, een fles wijn en de gouden erespeld. De gedecoreerde was er verguld mee. HULST - De Vlaamse wandel club De Smokkelaars houdt zon dag de twintigste editie van de Helletochten. Veel Zeeuws- Vlaamse wandelaars zijn lid van De Smokkelaars. De Helletochten voeren door de rijke natuur van het stukje Ste- kene boven de Expressweg, een gebied met veel bos en natuurge bieden zoals het Koninklijk Bos, Den Bekaf en 't Speelhof. Ook een stukje Nederlands wa terwingebied is in de routesi genomen. De naam Helletochten vera naar de wijk (Hellestraat)en! vertrekpunt (zaal 't Hellek aan het Prekekeplein in Stel De afstanden twaalf, twintig en dertig kilo: ter. Inschrijven kan tussen 1 en 15.00 uur in 't Helleken. Smokkelaars ontvangen ji lijks tussen de acht- en tien zend wandelaars. zaterdag 24 en zondag 25 september 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: Tandartsenpraktijk Sluis, Lange Wol straat 9, tel.(0117)420828 Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: R. J. C. de Danschutter, Oostelijk Bol werk 32 ('De Veste, Flat C), tel. (0115) 620885. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voorspoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur zon- en feestdagen ge sloten. dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag,R» en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionsiraïi Axel. tel. 0115-561488. Spreekuur .1 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreek zat. 13.00 en zon. 12.00 uur i J X" renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenklra 'De Ottenhorst', Van DiemensWÖ tel. 0115-619628. Spreekuur zet 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren'!)! Steenberghe', Van Steenbergenlan Terneuzen. Dierenarts P. de Vos.Zi'- zon. uitsluitend behandeling vans;» patiënten na telefonische afspraak,» 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West.GAM Bruijckere en E.G. van Bruinessen-U senberg. Afspraken via telefoonn'. 0117-454484. Oostburg: J, P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg» tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel.OI» 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00w St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat92,U pellebrug, tel. 0114-312701. Spreek* 11.00-12.00 uur, Dierenambulance Zeeuws-Vlaen#" alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-VI»9 deren, voor spoedgevallen dagen nacht bereikbaar. West-Zeeuws-Vlaanderen: ie- nummer 0117- 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer 01 67450°' T*fe« Oost-Zeeuws-Vlaanderen: =-• nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale KraamzWs Zeeland, kraamcentrum Zeeuws deren, dag en nacht bereikbaar* 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeu ws-Vlaanderen: ZP4 ma. 24 uur. Bereikbaar via mob® mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-1900uur»* baar via mobielnummer 06 Midden-Zeeu ws-Vlaanderen- - baar via mobiel nummer 06 53j> Gisteren leidden gelijktijdig tien VW-gidsen 240 Belgen door Zierikzee. Ook de rest van het jaar had het historische stadje niet te klagen over aandacht. foto Mechteld Jansen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42