ZC )nderzoek kerntaken begint Nieuw theater Middelburg komt aan het Molenwater Veilig naar school blijft speerpunt Oosterschelde levert maar fractie van benodigd mosselzaad ft! handhaaft motie voor snel vertrek 26 ambtenaren grotingskrant maak lezen we zeeuws De Jonge wil in strandcross hoog eindigen 21 Bestemming Pontes-cheques Mobiele IC in gebruik Huishoudtrapjes voor Oekraïners zeeuwse almanak Reclame L 0113-315649 Kctie@pzc.nl S31( 4460 AA Goes fe-exploitatie: ,»nMidden-Zeeland: 0113-315520; .«.Vlaanderen: 0114-372770; 891:020-4562500. 23 september 2005 jgg Lo btJf- waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Marcel Modde UKZEE - Nog dit jaar begonnen met het door- Dvan het takenpakket van meente Schouwen-Duive- Volgens wethouder A. (VVD) schaart de raads- iwerkgroep zich 'unaniem' de afgesproken aanpak de politieke kou rond een eld vertrek van 26 ambte- noorlopig uit de lucht. houdt echter vast aan het oorhand wegsnijden van 26 zei fractiewoordvoerder Üoneman gisteren in een het werkgroepover- Dat aantal is de ambtelijke asatie volgens hem aan- baar 'te zwaar' en levert op een besparing op van svenhonderdduizend euro. sa deze 'efficiëntieslag' wil t! de kerntakendiscussie op- in.„Dan weet je op dat mo- lenrainste al dat je iets con- ishebt bereikt en kun je ver ren welke consequenties er ai! het doorlichten van die sntelijke taken rollen." Ier geluid Beman komt volgende in de raadsvergadering ge- de motie, waarmee I! het vertrek van 26 ambte- i wil afdwingen. Volgens lent en ondersteunt de ver- awoordiger van Alert! in de p, J. Koopman, de in- l Dat Koopman in de werk- i kennelijk een ander ge- heeft laten horen, valt mo terug te voeren op 'een in- Etatieverschil', aldus Scho- 15. Zonder verder inhoude- motie in te willen hij dat het om 'een RIKZEE - De inwoners van iiiwen-Duivenland krijgen - És volgens de planning ver- begin november en spe- 'begrotingskrant' in de ekrant wordt tekst en uit- over de financiële si- svan de gemeente en de toe- len van het Schou- Duivelandse college van meester en wethouders, t om een eenmalige uit- aantal kaderstellende opdrach ten' gaat, waarmee wethouder G. Houtekamer (SGP, personeel en organisatie) 'op z'n wenken wordt bediend'. „Ik probeer nu nog wat partijen mee te krij gen." In de commissievergadering twee weken geleden kreeg Scho- neman onverwacht steun van coalitiepartij CDA en de opposi tiegenoten Leefbaar Schou wen-Duiveland, ChristenUnie en GroenLinks. Dat was voor de WD aanleiding de eerdere af spraken van de werkgroep ter discussie te stellen. Gerustgesteld Fractievoorzitter A. Verseput en voorzittend wethouder Croné zeiden gisteren gerustgesteld te zijn over de uitkomst van dat overleg. Volgens hen staan alle neuzen weer in dezelfde rich ting en wil geen van de partijen voorafgaand aan het kerntaken- onderzoek 26 ambtenaren de wacht aanzeggen. Concreet is af gesproken dat vijf deskundige bureaus worden uitgenodigd een offerte in te dienen voor be geleiding van het onderzoek, al dus Croné. „Daarbij heb ik na drukkelijk de vraag gesteld hoe groot het risico was dat we straks door een raadsmeerder- heid toch worden gedwongen tot een andere aanpak. De werk groep heeft unaniem gezegd dat het goed is zo en dat de aanvra gen de deur uit mogen. Daar ga ik dan ook van uit." Croné verwacht dat nog dit jaar de eerste resultaten van het kerntakenonderzoek te zien zul len zijn. Het is de bedoeling tus sentijds maatregelen te nemen, die bijdragen aan een afslan king van het gemeentelijk taken pakket. „We zullen niet ander half jaar in stilte werken en ver- (Advertentie) Moon: 0118-591900 ■e va uran t\< ro u we n po 1 de r. n I Scholen proberen leeringen te stimuleren om uit de auto te komen en op de fiets naar school te gaan. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Veilig naar school en vol doende bewegen. Dat zijn en blijven speerpunten voor de basisscholen. Op Schouwen-Duiveland legt verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO de nadruk op de verkeersveiligheid. 3VO had gisteren uitgeroepen tot actie dag met als inzet kinderen te stimule ren om te voet of per fiets naar school te gaan. Want, stelt de verkeersveiligheids organisatie, dat levert al de helft van de dagelijkse beweging die kinderen nodig hebben op. Op Schouwen-Duiveland hebben zich, voor zover bestuurslid van de eilandelij- ke 3VO-afdeling J. Prins weet, geen scholen aangemeld voor de actiedag. Geen man overboord, stelt Prins. ,,Ik denk dat het meerderendeel van de ba sisschoolleerlingen op het eiland al te voet of op de fiets naar school gaat." De eilandelijke 3VO-afdeling richt de pijlen vooral op verkeersveiligheid en daar legt ook de in Zierikzeese gevestig de basisschool Sint Willibrordus de na druk op. Directeur H. Steegmans: „Na tuurlijk stimuleren we kinderen om te voet of per fiets naar school te komen, maar daarbij mag de veiligheid nooit uit het oog verloren worden. Er wordt momenteel rond de school gebouwd en dat levert onoverzichtelijke, gevaarlijke situaties op. Met hulp van 3VO probe ren we kinderen en ouders daarvan be wust te maken Maar dat is in feite iets waar je continu mee bezig bent." Dat zegt ook directeur A. Fluyt van de Bru- se basisschool De Meerpaal. Zelf geeft hij het goede voorbeeld aan zijn leerlin gen door op de fiets naar zijn werk te gaan. Daardoor weet hij ook dat de weg van huis naar school niet van'gevaar ontbloot is. „We besteden veel aan dacht aan de veiligheid van de school- routes. Zo hebben we bijvoorbeeld de af spraak met de lokale supermarkten dat vrachtewagens die daar komen laden en lossen rekening houden met de schooltijden." Ook op de Renesser basisschool 't Stae- pel'of is de veilige fietsroute een belang- foto Mechteld Jansen rijk speerpunt. De school zet haar beste beentje voor om - in navolging van ba sisschool De Kirreweie in Burgh-Haam- stede - het Zeeuws Verkeersveilig- heidslabel (ZVL) te bemachtigen. Directeur P. Stal van 't Staepel'of maakt zich geen zorgen om gebrek aan beweging voor zijn leerlingen. „Ik schat dat ongeveer 90 procent - al dan niet on der begeleiding - te voet of op de fiets naar school komt. Bovendien besteden wij op school veel aandacht aan bewe ging door onder meer veel buitenactivi teiten te organiseren." Ook in Renesse wordt de veiligheid van de schoolroutes nauwlettend in de gaten gehouden. Stal: „Dat zijn zaken waar je het hele jaar door mee bezig bent." &;'.yfoaco klL. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedtag van onderstaand rekeningnummer Ik hob tie laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso Ié 58,00). per jaar met automatische incasso 222.50). onimet persoonsgegevens. "Oi li ermeer over, -lp/abonneren, hel gratis 1123) óf stuur, deletion naar. "•IteeisSemc »711688ll555530» het alfabet van Zeeland door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het nieuwe theater in Middelburg komt aan het Molenwater, op de plaats van de oude schouwburg. In de bouwput aan de Zuidsingel komt een parkeergarage. Boven op de garage worden apparte menten gebouwd. Dat is de uitkomst van onder handelingen tussen CDA en Pv dA over een nieuwe coalitie. On derzoek moet uitwijzen of de plannen te realiseren zijn. Voor een nieuw theater resteert een budget van 21 miljoen euro. Uit het onderzoek moet ook blij ken hoe groot de parkeergarage moet worden. Aan de hand van de uitkomst wordt bepaald of er alsnog een reparatie van de bouwput moet plaatsvinden. Dat is het geval als de kelder die per wordt dan één parkeerlaag. Bij een technisch veilige oplos sing - het vullen van de put en daarop een halfverdiepte par-. keerlaag maken - is volgens ad viesbureau Toornend en Part ners ruimte voor honderd au to's. Op de kavel zou plaats zijn voor zeventig woningen. PvdA-fractievoorzitter S. Szara- finski, tegenstander van door gaan met een theater op de Zuid singel, wil nu nog niet ingaan op de vraag of haar fractie akkoord zal gaan met reparatie van de bouwput. „Er komt een onder zoek. Daaruit moet blijken, of dat nodig is. Dat willen we eerst afwachten." CD A-fractieleider J. Kodde zegt te vermoeden dat een tweede parkeerlaag nodig is. „Maar dat moeten de superdeskundigen eerst maar eens uitzoeken," I-Iet CDA is altijd voorstander ge weest van een extra parkeerga rage in het centrum van Middel- burg. Voor de partijen staat wel vast dat er in de garage ook ruimte moet zijn voor bezoekers van de stad. Dat heeft te maken met de investering"n die al zijn gedaan in de bouwput. Als er geen open- bai'e garage komt, moet een be drag van zes miljoen euro in één keer worden afgeboekt. Dat zijn de kosten die inmiddels zijn ge maakt voor de bouw van de par keerkelder onder het theater. Begroting Voor de afschrijving van de kos ten die gemaakt zijn voor het theater zelf is een oplossing ge vonden. Dat betekent dat Mid delburg volgend jaar een sluiten de begroting heeft en niet onder toezicht komt te staan van de provincie. Het geld, 6,8 miljoen euro, is gevonden door investe ringen uit te stellen, door over schotten op projecten in te zet ten en door spaarpotjes aan te spreken. „Ingrijpend", noemt wethouder H. Kool-Blokland (CDA) de ope ratie. „Het lijkt of we er goed mee wegkomen, maar we had den het geld ook voor andere dingen kunnen gebruiken. Bo vendien tasten de maatregelen het vermogen om tegenvallers op te vangen aan. We doen een greep in de kas." De oplossing van het financieel probleem komt kort nadat de tweede wethouder bekendmaak te af te treden. Die beslissing had onder meer te maken met het feit zijn fractie niet kan le ven met een gat in de begroting. L. Luitwieler (ChristenUnie) heeft inmiddels zijn ontslag brief geschreven. Eerder diende GroenLinks-wethouder A. van 't Westeinde zijn ontslag in. Kodde vindt evenmin als Kool dat de voorstanders van door bouwen aan de Zuidsingel de fi nanciële gevolgen van het raads besluit hebben opgeblazen. „Het is niet niks. Er is nu crea tief gedacht over een oplos sing." Het is nog niet bekend met wel ke partij de hernieuwde verbin tenis tussen CDA en PvdA wordt aangevuld. De komende dagen heeft Kodde gesprekken met alle fractievooi'zitters. volgens een eindplaatje presen teren." In totaal worden meer dan achthonderd taken bekeken op de mogelijkheid van al dan niet afstoten en uitbesteden. Ver volgens is het de bedoeling dat de organisatie met enige regel maat bij herhaling tegen het licht wordt gehouden. Croné: „Net als met mijn schuur. Die ruim ik elke keer op, maar als ik niet goed oppas, ligt-ie over vijf maanden weer net zo vol." ZIERIKZEE - De cheques van elk 250 euro die op voor spraak van leerlingen van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee zijn toegekend aan drie vrij willigersorganisaties krijgen alle een specifieke bestem ming. W. Jansen van het Meldpunt Vrijwillige Thuiszorg laat weten dat met dit geld een domeinnaam wordt ge kocht voor de opzet van een eigen website. „Bovendien willen wij enkele leerlingen van Pontes betrekken bij het beheer van deze website", zegt Jansen. L. Storm van de Dierenambulance Schouwen-Duiveland gaat de 250 euro toevoegen aan de reserve voor de aan koop van een nieuwe auto voor deze ambulancedienst. Voorzitter H. Thijsse van de vereniging d'Antilopen voor gehandicaptensport overweegt met deze gift een nieuwe tafeltennistafel voor de club aan te schaffen. „Dat zou zeer welkom zijn. We hebben twee van die tafels, maar die staan beiden op instorten", zegt Thijsse. DIRKSLAND - Het Van Weel Bethesda Ziekenhuis in Dirksland heeft een Mobiele Intensive Care Unit (MICU) in gebruik genomen. In deze wagen is speciale appara tuur, waaronder uitgebreide beademingsapparatuur, geïn stalleerd. De MICU wordt gebruikt als een patiënt overgeplaatst moet worden naar een specialistischer intensive care afde ling. Daarbij wordt door het Van Weel Bethesda Zieken huis samengewerkt met Medisch Centrum Rijn mond-Zuid in Rotterdam. Wanneer een patiënt met de MI CU van Dirksland naar Rotterdam wordt getranspor teerd, reist doorgaans een intensivist (specialist in acuut levensbedreigende ziekten) mee. MIDDELBURG - Leerlingen van de vmbo-afdeling bouw techniek van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) in Middelburg hebben twintig houten huis- houdtrappen gemaakt voor gezinnen in de Oekraïne. Door armoede is er op het platteland geen geld voor huis houdelijke hulpmiddelen en gebeuren er veel ongelukken bij het uitvoeren van karweitjes. Soms leiden die tot (tij delijke) invaliditeit, waardoor een gezin het zonder in komsten moet stellen. De trappen zijn gisteren overhan digd aan een vertegenwoordiger van stichting Hulp Oost-Europa. Die zal ze binnenkort uitdelen aan Oekraï ners. Het hout is betaald door een particulier die de actie een warm hart toedraagt. Volgens S. Filius van de CSW kun nen de stevige houten huishoudtrapjes bijdragen aan het voorkomen van ellende. „Het is een heel simpel iets. Nu staan ze daar nog op een emmer de ramen te zemen. Daar gebeuren veel ongelukken door. en op welke dag mag vissen", legt Schot uit. „Het gaat om een vrij lange, smalle bank die loopt van de Vondelingsplaat tot ten westen van de Zeelandbrug en om twee bankjes bij de Ham men en de Schaar van Roggen- plaat. Die zijn nu twee dagen be vist en als alles goed gaat, doen we dat volgende week nog een keer." Minder Sinds de aanleg van de Ooster- scheldekering is er veel minder zaadval in de Oosterschelde. De laatste keer, in 2001, werd er 130.000 mosselton opgevist maar slechts een deel daarvan is tot volle wasdom gekomen. De oorzaak is niet helemaal duide lijk; vermoed wordt dat er op de dieper gelegen percelen te wei nig voedselaanbod is. Jaarlijks hebben de mossel vis sers 600.000 mosselton nodig. De Oosterschelde levert dus maar een fractie van het beno digde zaad. Voor de Waddenzee lopen de vergunningaanvragen voor nog eens 80.000 mosselton uit Texels Stroom en het op proef uitdunnen van enkele ban ken met jong zaad. Dat zal ech ter niet voldoende zijn. Vorig jaar was er helemaal geen zaad- val. Dat betekent dat in 2006 en 2007 de productie van Zeeuwse mossels sterk terug zal lopen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds 2001 hebben de Zeeuwse mosselkotters deze week in de Oosterschelde weer op mossel zaad kunnen vissen. Van de ver wachte 35.000 mosselton heeft de vloot in twee dagen de helft opgevist. Volgende week maan dag en dinsdag worden de drie banken nog een keer bevist. W. Schot, voorzitter van Visserij vereniging Helpt Elkander uit Zierikzee, verwacht dat er nog eens 17.500 mosselton (een mos selton is honderd kilo) aan bevis- baar mosselzaad ligt. Begin au gustus kwamen de eerste tips van garnalenvissers dat er mos selzaad zou zijn. Netten Garnalenvissers hebben last van het zaad omdat de peulen hun netten laten vastlopen. Na twee inventarisaties door kot ters uit Zierikzee en Bruinisse in samenwerking met Rivo-on- derzoeker M. van Stralen, werd een schatting van 30.000 tot 35.000 mosselton bevisbaar zaad gemaakt. Op grond daar van zijn de vergunningen aange vraagd en is er een visplan opge steld dat de instemming van alle partijen heeft gekregen. „De vloot is in twee helften ver deeld en er is geloot wie er waar Gebruind en vol indrukken, keerde het stel uit Ritthem on langs terug van een korte va kantie in Turkije. De regio ivaar ze zich een week lang lieten verwennen in een luxueus hotel, is vooral in trek bij Nederlandse gas ten. Dat was met name te mer ken aan de manier waarop de Turkse winkeliers probeerden hun sieraden, leren jassen, T-shirts en jeans aan de man te brengen. Geschreven in beverig hand schrift, al dan niet in correct ■Nederlands, lagen grote, zelf gemaakte reclameborden in de etalage. De teksten lieten niets te raden over: 'Goedko per dan de Hema, maar beter dan de C&A'. In een andere ■winkel had een middenstan der onze nationale knuffel beer omarmd: 'Hier heeft Frans Bauer een broek ge kocht'. Maar de mooiste slogan kwa men ze in ander toeristendoip- je tegen: 'Voor elke kont, heb ben wij een passende spijker broek'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31