tetho gaat oud papier ophalen PZC De bieten zijn vooral symbolisch QNDAG NG©ES Vlissingse jeugd bouwt mee aan Big Mama ALTENA t I b 13 Uk huishouden in gemeente Borsele krijgt een blauwe container ilbeurs voor jdeltreinen ladslid uit irtij Vlissingen &AZET 5 SEPTEMBER tOO- 17.00 UUR Eis 15 maanden cel voor pasfraude Verdacht van doodslag na wilde rit Begrotingskrant in de maak Kritiek na laat opdagen van politie in Tholen agenda lamp roa' ,tle'p9e' vrijdag 23 september 2005 jnhPaardekam liRENSZAND - Werkne- van sociale werkvoorzie- ïöe Betho gaan vanaf vol- ijaar oud papier ophalen in buitengebied van Borsele. r hebben de gemeente en jötuur van De Betho een ak- jd over bereikt. Wethouder bllenaar van Borsele is zeer to"en over de samenwer- Enerzijds omdat in het Iste deel van het buitenge- PiRENSZAND - Verzame len liefhebbers kunnen za- (jg in Heinkenszand terecht ieZeeuwse Trein Model Ruil- Je beurs in De Stenge zijn Zangrijkste treinmodelscha- ie vinden: hO (1:87), N 5Ö)en G- en Z-spoor. Behal- jken en ruilen kunnen be- >rs ook een nieuwe video be rt en hun locomotieven en tens laten testen. Voor men ie meer op hebben met mo- uto's is er een royaal assorti- :m de schaal 1:87. Die pas- namelijk bij modeltreinen schaal hO. De ruilbeurs be- jomtien uur. De deuren slui- tond half vier. BS1NGEN - De Lokale Par- Vlissingen (LPV) heeft voor een vertegenwoordiger in Ijtineenteraad. [tweede raadslid, K. van El- begint voor zichzelf. Zij [verder onder de naam Lijst ■Elburg. :Elburg zegt dat ze zich niet rkan vinden in de groeien- LPV, die het volgens haar lis minder opneemt voor de laai zwakkeren in de maat- ippij. Advertentie) iöZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl hpelle - Tel. 0113-33Q333 (Advertentie) toorgklachten: 1:00-0231231 ïmaandag t/m vrijdag Érende de openingstij- teaterdags tot 12.00 uur 'iDACTIE evelanden/tholen &tionspark 28 bslbus31 ^5 AA goes 0113-315670 ix. 0113-315669 Nil: redgoes@pzc.nl P-Balkenende (chef) ^rid Huibers fevan der Jagt Janssen 'OPaardekam de Vries (sport) toen van der Werf sntrale redactie tionspark 28 Stbus 31 (Waagoes 6|'(0113)315500 (0113)315669 I: redactie@pzc.nl Nternet tor.pzc.nl I: web@pzc.nl bied nu nog geen oud papier wordt opgehaald, maar ook om dat De Betho volgens hem op zoek is naar nieuwe vormen van werk. „We dragen daar nu als gemeente ons steentje aan bij." Prettig De inzameling van oud papier in Borsele wordt sowieso hele maal veranderd. Nu zetten de mensen hun oude kranten, fol ders en tijdschriften nog buiten in een doosje, maar aan het eind van het jaar krijgt ieder huishou den een blauwe container. In Le- wedorp en Nieuwdorp zijn daar proeven mee gehouden. De men sen daar vinden het een prettig systeem en bovendien wordt er meer oud papier opgehaald. Als de hele gemeente Borsele straks van een nieuwe container is voorzien, blijven de verenigin gen die ook nu het oud papier ophalen dat doen. Het verschil is dat ze straks niet meer met de boerenkar het dorp rond gaan, maar met een huisvuilwagen van de gemeente. Die wordt be stuurd door een medewerker van de buitendienst. Twee vrij willigers van de vereniging lo pen mee om de bakken te legen. De gemeente Borsele had het liefst gezien dat de verenigingen het oud papier op doordeweekse dagen overdag op zouden gaan halen, maar dan blijken veel vrijwilligers geen tijd te hebben. Daarom wordt met de verenigin gen een rooster opgesteld voor het inzamelen op donderdag- en vrijdagavond, vrijdagmiddag en zaterdagochtend. Het is de be doeling dat de containers overal één keer per maand wordt ge leegd. „De mensen van de bui tendienst hebben het allemaal goed opgepikt", zegt Tollenaar. „Een groep van zestien mede werkers is beschikbaar om straks het oud papier mee op te gaan halen." De gemeente geeft elk huishou den een container met een in houd van 240 liter, net zo groot als de gebruikelijke grijze con tainer. Uit de proef is gebleken dat een kleinere bak, zoals die in Nieuwdorp is uitgedeeld, al snel vol is. Inwoners van dat laatste dorp kunnen hun contai ner op termijn omruilen voor een grotere. Het is de bedoeling dat de veertien verenigingen de dorpskernen voor hun rekening nemen. De Betho gaat het oud papier in het buitengebied opha len. Die doet dat wel gewoon overdag op doordeweekse da gen. In eerste instantie gebruikt De Betho een huisvuilwagen van de gemeente, maar op ter mijn wil de instelling op een ei gen inzamelsysteem over gaan. De nieuwe manier van oud pa pier inzamelen gaat in op 1 ja nuari 2006. De gemeenteraad moet nog akkoord gaan. Langs het Havenkanaal tussen het Goese Sas en Goes moet tijdens de bietenrace vaak gejaagd worden door Rob Paardekam GOES - De Zeeuwse wateren vormen over een kleine maand weer het toneel van de traditionele bietentocht. Die is aan zijn zevende editie toe. Het evene ment is volgens organisator Jaap Lit- tooij niet alleen leuk, maar ook nodig, want in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Hoogaars krijgen andere monumen tale schepen in zijn ogen maar weinig aandacht. Aan de bietentocht doen dit jaar zo'n twintig oudere, gaffelgetuigde schepen mee. In lengte variëren die van twaalf tot bijna dertig meter. De tocht bestaat uit drie etappes. In de vroege morgen van maandag 17 oktober wordt in Sint-Annaland de eerste lading bieten op de schepen geladen en vertrekken ze richting Goes. Daar worden ze in de loop van de middag extra feestelijk ont haald, omdat de stad zeshonderd jaar bestaat. De volgende dag trekt de vloot richting Bruinisse om op woensdag de laatste etappe naar Steenbergen af te leggen. Daar worden de bieten, die de schepen in de verschillende havens heb ben opgehaald, van boord gehaald en naar de suikerfabriek in Dinteloord ge bracht. „Dat element met de bieten moet je meer als symbolisch zien", zegt Littooij, die medebedenker van de tocht is. „We krijgen er elke keer maar drie of vier bieten bij. Op het einde hebben we dus een mandje vol." De tocht kent een wedstrijdelement. Wie de drie etappes als snelste aflegt, wordt tot winnaar uitgeroepen en krijgt de wisseltroffee of beter gezegd: de wis- selbel. Natuurlijk zijn er regeltjes. Zo mag er niet op de motor gevaren wor den. Wie dat wel doet, krijgt strafminu- ten aan zijn broek. Op het moment dat de wind uit de zeilen gaat, moet de be manning gaan jagen (het schip vooruit trekken met een touw) om te zorgen dat de vaart er niet uitgaat. Dat is vaak het geval op het havenkanaal tussen het Goese Sas en Goes. Erfgoed Littooij is de bietentocht zeven jaar ge leden begonnen om de aandacht te vesti gen op de varende monumenten van de deelnemers, want volgens hem zijn het vaak juweeltjes. Zelf heeft hij een schip uit 1893. „Dat is gewoon varend erf goed", zegt hij. „Al wordt het door veel mensen nog niet zo gezien. Voor monu mentale panden wordt vaak enorm veel archieffoto Dirk-Jan Gjeltema geld vrijgemaakt, maar de eigenaren van deze schepen zijn gek genoeg om ze met eigen middelen op te knappen en varende te houden." Littooij lobbyt ook voor meer vaste lig plaatsen in Zeeland voor de monumen tale schepen. Zelf woont hij op zijn schip, maar wel in Rotterdam, omdat hij in Zeeland nergens terecht kan. Hij pendelt nu elke dag tussen Goes en Rot terdam. „Her en der in Zeeland liggen wel wat schepen", zegt hij. „Maar dat is dan historisch zo gegroeid. Wat wij graag willen, is dat gemeenten plaatsen aanwijzen. Dat is toch een prachtig ge zicht?" De lobby heeft tot nu toe niet veel opgeleverd, maar Littooij hoopt dat de gemeente Goes bij de herontwik keling van het havengebied tot woonge bied rekening houdt met de wensen van de schippers. Succes gegarandeerd, meent hij. „Als de gemeente vandaag vijf ligplaatsen aanwijst, liggen ze mor gen vol. Zeker weten." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Met vijlen, za gen en schuurpapier hebben kin deren van de Vlissingse basis school VSV gisteren kunstenaar David Bade geholpen bij het ver der afmaken van zijn beeld Big Mama op het Stadhuisplein in Vlissingen. Bade maakt in opdracht van de gemeente een groep van zeven beelden voor op het Stadhuis plein. Drie staan er al. Eén er van, Big Mama, is nog niet af. Bade vindt dat kunst voor de openbare ruimte tot stand moet komen via een maatschappelijk en sociaal proces. Daarom heeft hij inwoners van Vlissingen uit genodigd te komen helpen. Bijdrage Ze mogen letterlijk meehelpen door zelf onderdelen te vervaar digen, maar mogen ook een bij drage leveren door met Bade van gedachte te wisselen over bijvoorbeeld kunst en creativi teit. Hiervoor worden elf bijeen komsten gehouden. De eerste ontmoeting was giste ren met de leerlingen uit groep 6 van de VSV. Bade vertelde 's ochtends op school over de beel den en het project. 's Middags mochten de kinderen zelf aan de slag gaan op het Stadhuisplein. Ze kregen de opdracht handen te snijden uit grote blokken hard schuim. „Ik wil de handen straks gebruiken als voet van MIDDELBURG - Tegen een 24-jarige vrouw uit Rotter dam is gisteren bij de rechtbank in Middelburg vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, geëist voor oplichting en haar aandeel in een omvangrijke fraude met bankpasjes en acceptgiro's. De verdachte is volgens de officier van justitie betrokken geweest bij de frauduleuze handelingen, waarvan zoveel mensen financieel de dupe werden. Zo bleek de vrouw in 2003 en vorig jaar samen met anderen bij banken in Vlis singen, Rotterdam, Hellevoetsluis, Den Haag, Breda en Et- ten-Leur voor bedragen tot circa 30.000 euro te hebben gepind. „Zelf kreeg ik niets", beweerde ze. Haar toenmali ge vriend was een van de hoofdrolspelers in de zwendel. Door zijn contacten bij de belastingdienst kwam hij ach ter de persoons- en adresgegevens. Hij haalde uit postbus sen de bankbrieven met acceptgirokaarten en bankpas sen. De gegevens werden op de acceptgiro's veranderd en de handtekeningen vervalst. Nieuwe bankpasjes werden geactiveerd en vervolgens gebruikt om geld mee te pin nen. De fraudeurs maakten gebruik van valse paspoorten om zich bij de bankmedewerkers te identificeren. De ver dediging meende dat haar cliënt zelf het slachtoffer was geworden, omdat ze als jong en naïef meisje was ge bruikt. Ook zou ze de politie hebben geholpen bij het on derzoek, De rechtbank doet 5 oktober uitspraak. MIDDELBURG - Een 47-jarige vrouw uit Deinze (B) ont kende gisteren bij de rechtbank in Middelburg bewust te zijn ingereden op een politieman. „Ik heb een klap ge hoord, maar van een aanrijding heb ik niets gemerkt." Voor officier van justitie N. de Coninck was het helder dat de verdachte de kans voor lief had genomen de agent dood te rijden. Zij eiste voor poging tot doodslag vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voor waardelijk, en twee jaar rijontzegging. Het slachtoffer was een inspecteur van politie uit België, die 5 augustus in Cadzand na een helse achtervolging de automobiliste wilde aanhouden. Dat leek geen probleem, omdat de vrouw een doodlopende straat was ingereden. Toen de agent bij haar auto kwam, gaf ze plotseling gas en reed achteruit de straat uit. Daarbij raakte ze de agent, die nog wel opzij was gesprongen. De aanleiding was de aam-ij ding van een voetganger in Knokke-Heist. Onder de ogen van de politie was ze er als een haas van door gegaan. De vrouw reed met hoge snelheid richting de grens, naar Retranchement. Onderweg moesten fietsers uitwijken om een botsing te voorkomen. De dollemansrit leek in Cad zand te eindigen, maar de vrouw wist dus te ontsnappen. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis en heeft nog steeds rugklachten. De vrouw zei gisteren van niets te we ten. De rechtbank doet 5 oktober uitspraak. ZIERIKZEE - De inwoners van Schouwen-Duivenland krijgen - als alles volgens de planning verloopt - begin no vember en speciale 'begrotingskrant' in de bus. In die krant wordt tekst en uitleg gegeven over de finan ciële situatie van de gemeente en de toekomstplannen van het Schouwen-Duivelandse college van burgemeester en wethouders. Het gaat om een eenmalige uitgave. door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - De politie Zeeland heeft ernstige fouten gemaakt bij de afhande ling van een melding van vernie ling aan auto's, eerder deze maand op de parkeerplaats bij zaal Meulvliet in Tholen. De be nadeelde automobilisten moes ten daardoor anderhalf uur in de stromende regen wachten op de beloofde politie, die vervol gens niet kwam opdagen. De Thoolse burgemeester W. Nuis toonde zich deze week in de raadscommissie bestuursza ken uiterst kritisch over de af handeling van de kwestie. „Dit is fnuikend voor de beeldvor ming rond de politie. Zo ga je niet met mensen om." De gang van zaken op de betref fende avond was voor Ch. van der Linde (PvdA) reden om vra gen te stellen. Ook elders in Tho len werden die avond vernielin gen aan auto's aangericht. De ge waarschuwde politie liet' door een reeks communicatiefouten echter niets van zich horen. Teamchef Tholen A. de Regt kwam het op verzoek van de bur gemeester in de commissie uit leggen. Volgens De Regt zat er een kink in de kabel tussen het service centrum en de centrale meldka mer en werden daardoor de dienstdoende Thoolse agenten niet ingeseind. Hoewel het Thoolse korps geen blaam treft, heeft De Regt ondertussen wel zijn excuses bij de automobilis ten aangeboden. Nuis noemde de Zoekweg een moeilijke plek, die uitnodigt tot vandalisme en crimineel gedrag. „Het is een soort niemandsland tussen twee wijken." Volgens De Regt controleert de politie regelmatig in het gebied en is er een goed contact opge bouwd met de daar aanwezige hangjongeren. Wel werden dit jaar al zeventien aangiftes van diefstal en andere vormen van kleine criminaliteit in de Zoek weg genoteerd. Op verzoek van Van der Linde bekijk Nuis of de verlichting rond het parkeerter rein kan worden verbeterd. (Advertentie) Leerlingen van de Vlissingse basisschool VSV kregen gisteren van kunstenaar David Bade de opdracht om handen te snijden. De kunstenaar gebruikt de handen later als voet van het beeld Big Mama. foto Lex de Meester het beeld Big Mama", zegt Da vid Bade. „Ik dacht dat het makkelijker was", zeggen de negenjarigen Zoë Vermaire en Romy Contant. „Je moet veel kracht zetten om door het schuim heen te komen. Het is ook moeilijk omdat het driedimensionaal is. Vanoch tend moesten we op school al een hand tekenen. Maar dat is toch anders dan er één uit te za gen." De meisjes kijken ernaar uit om over een tijdje hun handen te rug te zien in het kunstwerk. „Over tachtig jaar kunnen we nog steeds zeggen: Dat heb ik ge maakt." Middelvinger De kinderen werken de handen op school verder uit. „Dat moet ook wel", zegt Sof ie Heugen. „Bij mij is de middelvinger afge broken. Volgens onze meester Nagtegaal kan ik de vinger er weer terug opzetten met grote satéprikkers, maar die hebben we hier niet. Dat moet ik later dan maar op school doen. Maar het komt helemaal goed hoor met de vinger én met het kunst werk. Ik heb er helemaal ver trouwen in." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge opend ter bezichtiging; COC-café De Soos, 22.00 uur:Après Soos café van Maikel en Franzois; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Discotheek El Toro, 22.00-04.00 uur: Dansen op de Dance Classics van de 70', 80's en 90's met DJ Attila Bo; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Boomdijk, 19.00 uur: Jeugddisco; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; Sportgebouw Molenvate, 10.00 uur: Jeu de boules; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 09,00 uur Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; 10.00 uur: Baby-/ peuterzwem- men; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 09.30 uur: Bijeenkomst met de senioren en de se- niorenraad;13.00 uur: Soos; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. INTERIEUR DESIGN scheldestraat 25-29 vlissingen (Advertentie) jbS*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29