iC !ampings mogen uitbreiden 't Scheld moet toeristen tot eerste Zeeuwse stop verleiden Oosterschelde levert maar fractie van benodigd mosselzaad Een Engel met een kerk als thuis De Jonge wil in strandcross hoog eindigen Derde stap in aanpak Goese hart Huishoudtrapjes voor Oekraïners Cel geëist voor poging tot doodslag zeeuwse almanak Reclame ts beloont geduld 't Veerse Meer en De Haas ilitie wil heater op k schouwburg 0113-315649 31,4460 AA Goes ■He-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; baanderen: 0114-372770; il: 020-4562500. g 23 september 2005 editie Bevelanden-Tholen - Het nieuwe tin Middelburg komt aan lolenwater, op de plaats e oude schouwburg. In de pul aan de Zuidsingel een parkeergarage. Boven- garage worden apparte- gebouwd. de uitkomst van onder togen tussen CDA en over een nieuwe coalitie, mek moet uitwijzen of de te realiseren zijn. Voor theater resteert een 21 miljoen euro. moet ook blij- oe groot de parkeergarage worden. Aan de hand van lomst wordt bepaald of er l een reparatie van de moet plaatsvinden, geval als de kelder die- dan één parkeerlaag. technisch veilige oplos- het vullen van de put en jpeen halfverdiepte par ing maken - is volgens ad- toau Toornend en Part ruimte voor honderd au- Op de kavel zou plaats zijn wentig woningen, S. Szara- tegenstander van door heen theater op de Zuid- jUil nu nog niet ingaan op Mg of haar fractie akkoord $11 met reparatie van de ht. „Er komt een onder- Daaruit moet blijken of Dat willen we eerst [•fractieleider J. Kodde zegt weden dat een tweede Naag nodig is. „Maar dat de superdeskundigen eens uitzoeken." ®A is altijd voorstander van een extra parkeer- het centrum van Mid- Voor de partijen staat Ntdat er in de garage ook Noet zijn voor bezoekers htad. Advertentie -'loon: 0118-591900 '^«ir.un vrouwenpolder,nl GOES - De gemeente Goes wil 3 oktober beginnen met de derde fase van het Masterplan Binnenstad. Het gaat om de winkelstraten ten noorden van de Grote Markt. Bij middenstanders bestond enige zorg dat de gemeente, na een negatieve uitspraak van het Haagse hof over de baat belasting in Breda, een pauze zou inlassen om na te gaan of de baatbelasting wel of niet valt te innen. De eigenaren van panden in de binnenstad betalen namelijk 4,75 mil joen euro mee aan de vernieuwing van het Goese koop- hart. Het college van burgemeester en wethouders neemt de zorg van de winkeliers weg. Deze week is besloten in okto ber met de uitvoering van de derde fase te beginnen. De winkelstraten Opril Grote Markt, Magdalenastraat, Kei zerstraat, Koningstraat, Gouden Muilstraat en Rijffelst- raat worden opnieuw geplaveid. De herinrichting van de Vlasmarkt, die een kunstplein moet worden, volgt later. De gemeente houdt volgende week dinsdag een informa tieavond voor middenstanders over de derde fase. MIDDELBURG - Leerlingen van de vmbo-afdeling bouw techniek van cle Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) in Middelburg hebben twintig houten huis- houdtrappen gemaakt voor gezinnen in de Oekraïne. Door armoede is er op het platteland geen geld voor huis houdelijke hulpmiddelen en gebeuren er veel ongelukken bij het uitvoeren van karweitjes. Soms leiden die tot (tij delijke) invaliditeit, waardoor een gezin het zonder in komsten moet stellen. De trappen zijn gisteren overhan digd aan een vertegenwoordiger van stichting Hulp Oost-Europa. Die zal ze binnenkort uitdelen aan Oekraï ners. Het hout is betaald door een particulier die de actie een warm hart toedraagt. Volgens S. Filius van de CSW kunnen de stevige houten huishoudtrapjes bijdragen aan het voorkomen van ellende. ,,Het is een heel simpel iets. Nu staan ze daar nog op een emmer de ramen te zemen. Daar gebeuren veel ongelukken door." MIDDELBURG - De officier van justitie heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een twintigjarige asielzoeker uit de Zeeuwse hoofdstad twee jaar celstraf geëist wegens poging tot doodslag. Voor het rijden zonder rijbewijs eiste de officier vier weken hechtenis. De verdachte stak 7 mei dit jaar in Middelburg tijdens een ruzie zijn vriend een aantal keren met een mes. De aanleiding tot het incident was de commotie, die na een feestje was ontstaan. De verdachte had het mes van de grond gepakt. Hij gaf toe met het mes in de richting van zijn opstandige vriend te hebben gezwaaid, maar niet te hebben gestoken. Rechter J. Hopmans sprak van onbe heerste agressie. De verdachte was vier jaar geleden van uit zijn geboorteland Guinee naar Nederland gekomen. Hij had zijn toevlucht in de alcohol gezocht toen bleek dat de man geen status kon krijgen en hierdoor niet ver der kon studeren. Volgens raadsman E. Smit maakte het niet uit welke straf zijn cliënt zal krijgen, omdat een uit zetting nabij is. Dat nam niet weg dat de strafpleiter vrijspraak vroeg voor de poging tot doodslag. „Hij heeft met het mes zwaaiende bewegingen gemaakt. De verwondingen be perkten zich tot sneetjes." De rechtbank doet 5 oktober uitspraak. (Advertentie) i'.imïmet postcode' plaats: telefoon. e-maii: (post)bankreteningnumrner: 'Handtekening:. '^b^-gaat-mgyu^g'mmipesains^gemis. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert n mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: i per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58.00). j Q per jaar met automatische incasso 222,50). "711688"555530 het alfabet van Zeeland Gebruind en vol indrukken, keerde het stel uit Ritthem on langs terug van een korte va kantie in Turkije. De regio, waar ze zich een week lang lieten verwennen in een luxueus hotel, is vooral in trek bij Nederlandse gas ten. Dat ivas met name te mer ken aan de manier ivaarop de Turkse winkeliers hun siera den, leren jassen, T-shirts en jeans aan de man probeerden te brengen. Geschreven in beverig hand schrift, al dan niet in correct Nederlands, lagen grote, zelf gemaakte reclameborden in de etalage. De teksten lieten niets te raden over: 'Goedko per dan de Hema, maar beter dan de C&A'. In een andere winkel had een middenstan der onze nationale knuffel beer omarmd: 'Hier heeft Frans Bauer een broek ge kocht'. Maar de mooiste slogan kwa men ze in ander toeristendorp- je tegen: 'Voor elke kont, heb ben wij een passende spijker broek'. Balkenende [AARTSDIJK - De ko- oor de kerk. Na vele ja chten, mogen camping e Meer in Wolphaarts- camping De Haas in uitbreiden. college van burge- en wethouders is deze ikoord gegaan met de uit- gsplannen. 't Veerse -acht al vijftien jaar, De jaar. campings hebben meer nodig voor stacaravans, kunnen ze al- erleven als ze gasten rui- atsen met veel comfort n acceptabele prijs kun- nbieden. De gebiedsge- aanpak voor het Veerse waarbij verschillende en instanties samen- de kwaliteitsverbe- van voorzieningen rond er, heeft de weg naar uit- Met de uitbreiding kan ik de plaatsen vergroten en het be staande deel reorganiseren." Jasperse onderstreept dat hij bij de westelijke uitbreiding vol doende afstand houdt van het bungalowpark bij de Schelp- hoek. Wat hem betreft komt er een ruime groensingel en moge lijk ook een waterpartij. De uitbreiding kost Jasperse zo'n half miljoen euro. Die inves tering is noodzakelijk voor het voortbestaan. „De campinggast wordt steeds kritischer. Vroeger was een lapje gras, stroom en elektriciteit voldoende. Tien jaar terug heb ik gezorgd voor aansluiting voor gas en kabelte levisie. Als je serieus mee wilt doen, moet je in dat soort zaken investeren. Daarbij komt dat je tegenwoordig ook moet concur reren met goedkope vliegvakan ties naar Zuid-Europa. Ik zeg al tijd: zolang ze geen accijns op de kerosine heffen en wij toeris tenbelasting moeten betalen, snijden we ons als toeristische provincie in de vingers." Datzelfde verhaal klinkt op cam ping De Haas. „Ik moet tonnen investeren omdat ik het anders niet ga redden. Stilstand is ach teruitgang", zegt eigenaar P. Verburg. Ook hij heeft een aangrenzend ruilverkavelings bosje gekocht om grotere plaat sen te scheppen. Hij kan er straks bovendien 35 extra staca ravans kwijt. Omdat de cam ping dicht tegen Oud-Sabbinge aan ligt, is Verburg verplicht voldoende afstand te houden tot woonhuizen. De campingeigenaren zouden eerst zelf voor natuurcompensa tie moeten zorgen, maar de ge meente Goes neemt nu die ver plichting op zich. Daarvoor heb ben beide ondernemers iets meer betaald voor de bosgebied- jes. Goes zoekt nog wel naar een plek om bos in te planten. De groei van de campings leidt zonder twijfel tot extra autover keer door Wolphaartsdijk. Het recreatieverkeer dat zich door het dorp wurmt, is al jaren een bron van zorg. De gemeenteraad heeft dan ook onlangs een rond weg om Wolphaartsdijk (verbre ding van de Aardeb olie weg) toe gevoegd aan een lijstje met zeer noodzakelijke verkeersprojec- ten. Beide campingeigenaren wijzen erop dat Wolphaartsdijk ook garen spint bij hun uitbrei dingen. De middenstand vaart wel bij het toerisme. ar S. Jasperse van cam- Veerse Meer is blij met collegebesluit. „Er eindelijk schot in de ebied Ie noodzakelijke uitbrei- oópt Jasperse van de ge- leenbosgebiedje ten wes- camping, dat ooit bij is aange- be camping kan straks 225 naar 275 plaat- stacaravans. Dat is het ijnkelijke aantal van se Meer. „Ik heb in de jér jaren noodgedwongen omdat staca- groter worden en gasten en comfort wensen. Parkeerplaats 't Scheld bij Rilland wordt het visitekaartje van Zeeland voor toeristen die via rijksweg A58 de provincie binnenkomen. foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende RILLAND - Parkeerplaats 't Scheld bij Rilland moet het vi sitekaartje van Zeeland worden voor toeristen die via snelweg A58 Zeeland binnenkomen. Rijkswaterstaat begint dit na jaar met de herinrichting van de parkeerplaats, zodat met name toeristen er een 'Welkom in Zee land-gevoel' krijgen. De provincie zorgt voor een digi tale informatiezuil, die 25.000 euro kost. Toeristen kunnen er onder meer hun eindbestem ming op vinden. Je toetst in dat je bijvoorbeeld naar een hotel op de boulevard in Vlissingen moet en vervolgens print het ap paraat een kleurige plattegrond. De zuil geeft ook actuele ver keersinformatie. Bij files wordt een alternatieve route aange reikt. Verder kan de vakantie ganger in het systeem grasdui nen naar attracties en pleister plaatsen. De vandalismebestendige zuil is een stap vooruit vergeleken met het informatiepaneel op parkeer plaats Vliete (bij Krabbendijke). Dat levert slechts algemene in formatie over de provincie. Het paneel blijft wel staan. Rijkswaterstaat wil de herin richting groot aanpakken, maar knipt het karwei in twee fasen. Er is zo'n vier ton begroot en vol gend jaar moet duidelijk wor den of er voldoende geld over blijft voor luxe dingetjes als het uitbreiden van de parkeerplaats met het talud van de spoorlijn, picknickbanken, bruggetjes en extra verlichting. De eerste stap betreft een ande re indeling van de langgerekte en dus tot lekker scheuren uitno digende parkeerplaats. Plan is een scheiding aan te brengen tussen vrachtauto's, personen auto's en auto's met caravans. Voor voetgangers komen er apar te paden. Hart van het vernieuw de 't Scheld vormt een groen ei land met een nette toiletruimte. De afvalbakken maken plaats voor ondergrondse afvalcontai ners en de parkeerplaats krijgt eindelijk verlichting. Dat alles moet toeristen uitnodi gen tot hun eerste stop op Zeeuwse bodem. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds 2001 hebben de Zeeuwse mosselkotters deze week in de Oosterschelde weer op mossel zaad kunnen vissen. Van de ver wachte 35.000 mosselton heeft de vloot in twee dagen de helft opgevist. Volgende week maan dag en dinsdag worden de drie banken nog een keer bevist. W. Schot, voorzitter van Visserij- vereniging Helpt Elkander uit Zierikzee, verwacht dat er nog eens 17.500 mosselton (een mos selton is honderd kilo) aan bevis- baar mosselzaad ligt. Begin au gustus kwamen de eerste tips van gamalenvissers dat er mos selzaad zou zijn. Netten Gamalenvissers hebben last van het zaad omdat de peulen hun netten laten vastlopen. Na twee inventarisaties door kot ters uit Zierikzee en Bruinisse in samenwerking met Rivo-on- derzoeker M. van Stralen, werd een schatting van 30.000 tot 35.000 mosselton bevisbaar zaad gemaakt. Op grond daar van zijn de vergunningen aange vraagd en is er een visplan opge steld dat de instemming van alle partijen heeft gekregen. „De vloot is in twee helften ver deeld en er is geloot wie er waai en op welke dag mag vissen", legt Schot uit. „Het gaat om een vrij lange, smalle bank die loopt van de Vondelingsplaat tot ten westen van de Zeelandbrug en om twee bankjes bij de Ham men en de Schaar van Roggen- plaat. Die zijn nu twee dagen be vist en als alles goed gaat, doen we dat volgende week nog een keer." Minder Sinds de aanleg van de Ooster- scheldekering is er veel minder zaadval in de Oosterschelde. De laatste keer, in 2001, werd er 130.000 mosselton opgevist maar slechts een deel daarvan is tot volle wasdom gekomen. De oorzaak is niet helemaal duide lijk; vermoed wordt dat er op de dieper gelegen percelen te wei nig voedselaanbod is. Jaarlijks hebben de mossel vis sers 600.000 mosselton nodig. De Oosterschelde levert dus maar een fractie van het beno digde zaad. Voor de Waddenzee lopen de vergunningaanvragen voor nog eens 80.000 mosselton uit Texels Stroom en het op proef uitdunnen van enkele ban ken met jong zaad. Dat zal ech ter niet voldoende zijn. Vorig jaar was er helemaal geen zaad- val. Dat betekent dat in 2006 en 2007 de productie van Zeeuwse mossels sterk terug zal lopen. door Ingrid Huibers GOES - „Ben je niet iets verge ten", vroeg Engel Sinke's vrouw wel eens gekscherend als hij weer richting Grote Kerk ver trok voor een of ander evene ment. „Iets vergeten?", dacht de Goese kerkbeheerder dan, „ik zou het niet weten." Waarop zijn vrouw riep: „Je bed, je bed." Het is tekenend voor de vele uren die scheidend kerkbeheer der Engel Sinke (74) de afgelo pen jaren in de Grote of Maria Magdalenakerk besteedde aan vrijwilligerswerk. Vanaf het eer ste moment dat er gesproken werd over de restauratie van de kerk, wierp Sinke, toen al vele jaren kerkvoogd van de her vormde gemeente, zich op als be heerder, contactpersoon en orga nisator. Vrijwilligerswerk waar voor hij zo'n drie dagen per week op de been was. Daar naast was Sinke soms nog het halve weekeinde in de kerk te vinden om ervoor te zorgen dat concerten, cd-opnames, kerk diensten of andere evenementen vlekkeloos verliepen. Hij was er zo vaak, dat de kerk bijna een beetje van hem was. Of zoals burgemeester D. van der Zaag het verwoordde: „Kwam je aan de kerk, dan kwam je aan Engel Sinke." Voor zijn grote inzet en betrok kenheid kreeg hij gisteravond de vrijwilligerslegpenning van de gemeente Goes uitgereikt. Maar gelukkig mocht Sinke met een daarna nog een keer 'het kleine baasje' zijn in deze 'grote kerk'. Die gelegenheid greep hij met beide handen aan om alles en iedereen te bedanken. Alle aanwezigen - en dat waren er niet weinig - die Sinke de afgelo pen jaren terzijde hadden ge staan, kregen van Sinke persoon lijk een pluim. Gelukkig somde Van der Zaag nog allerlei ande re verdiensten van de kerkbe heerder op, waardoor hij uitein delijk toch met kop en schou ders boven de rest uitstak. Zo was Sinke bijvoorbeeld me deoprichter van SAKO Zeeland, een organisatie die zich richt op het stimuleren van de koorzang. Hij regelde zangavonden en the ma-avonden voor de veelal onge schoolde zangers. Verder zorgde Sinke ervoor dat koordirigenten behoorlijk konden worden opge leid. Daarnaast vond hij nog de tijd om zelf te musiceren in het se niorenorkest Zeeland. Vanzelf sprekend wierp Sinke zich ook binnen die organisatie op als grote regelaar. Zo zorgde hij voor allerlei concerten in verzor gingshuizen. Evenementen waar voor hij dikwijls ook een jeugd- ensemble of jongerenkoor wist te strikken. De Goese kerkbeheerder Engel Sinke kreeg gisteren van de gemeen te Goes de vrijwilligerslegpenning. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27