Een aangename, zilte geur PZC PZC Binnen handbereik www.pzc.nl/adverteren 1 @ctie ywdcrgEpÊ SI CröOdMWg Verras een familielid of een vriend(in) met een cadeau abonnement op de PZC het alfabet van Zeeland vrijdag 23 september 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het Middelburgs A-theater, daar is al wat heisa over ge weest. Als de Middelburgse poli tici ergens goed in zijn, dan is het wel in het zaaien van verwar ring. Die heerst trouwens ook wel eens bij de redactie van de PZC, zo signaleert de Middelburgse lezer Harmen Eijzenga. Hij kwam in de berichtgeving al en kele keren deze zinsnede tegen: 'het college gaat rollend over straat'. Die formulering beland de ook in een kop. Vechtend Eijzenga: „Het citeren van cor rect Nederlands valt te verdedi gen, maar om die uitspraak dan ook zonder aanhalingstekens als kop te gebruiken...De correc te uitdrukking is 'vechtend over straat rollen'. Maar dat doet het college nu juist niet: dat zou zo zijn als (leden van) het college op eigen initiatief de krant zou(den) gebruiken om hun on derlinge onmin te ventileren of hun conflict uit te vechten. Maar dat is niet het geval: het gaat er allemaal heel keurig toe." Eijzenga ziet het, dunkt mij, nogal zonnig. Maar hij heeft ge lijk als het gaat over dat rollen en vechten. Eigenlijk gaat er in Middelburg maar één organisatie rollend over straat: de reinigingsdienst. Die de bestuurders ten voor beeld kan strekken. door A. J. Snel Een jaar of negen zal hij geweest zijn, toen een televisiemaker hem op een open visserij dag vroeg of dat wat voor hem zou zijn: varen. De kij kers van het televisieprogramma Van Gewest tot Gewest hoorden het hem zeg gen. Nee, visser, dat was een aardig be roep, maar absoluut niets voor hem. Harmen van der Werf hield woord en voer een andere koers. Hij studeerde ge schiedenis en werd journalist. Bij deze krant. Maar toch, de visserij, de scheepvaart, ze bleven hem boeien. Voor de krant zou hij veel over die sectoren schrijven. Eind volgende week verschijnt een boek van zijn hand:Met het oog op de Schelde'. Het werk is opgebouwd uit een serie herschreven reportages over het loodswezen. Van der Werf maakte de verhalen in de periode tussen april 2004 en mei 2005 voor de Provinciale Zeeuwse Courant. Hij was toen Haags redacteur van de PZC, maar ook in die functie hield hij een hang naar de mari tieme wereld. Hij liet geregeld het parle mentaire gewoel enige tijd voor wat dat was om zich bij de loodsen te voegen, vaak nachten lang. Het resultaat mocht en mag er wezen. Uit de verhalen stijgt een aangenaam zilte geur op. Harmen van der Werf heeft achter zijn tekstver werker greep gehouden op de sfeer in de wereld van de loodsen. Die ervaren dat zelf ook zo. Ane Nauta, oud-voorzit ter van het Nederlands Loodswezen re gio Scheldemonden spande zich in om de serie reportages in boekvorm te laten verschijnen en dat lukte. Van der Werf, licht onderkoeld: „Och ja, zo kan het gaan als je over het werk van de lood sen schrijft en het valt niet helemaal verkeerd. Er is veel tijd in gaan zitten. Het is natuurlijk heel leuk als van je ar tikelen iets overblijft dat wat langer kan meegaan." Trefzeker De lezer wordt door Van der Werf (1960, Oost-Souburg) meegevoerd in een voor velen onbekende wereld op het water. De auteur heeft de aantrekkelijk heden en de tegenkanten van die wereld met eigen mores, geluiden, kleuren en odeuren trefzeker vastgelegd. Zijn her innering hielp hem: hij werd tijdens de reizen teruggevoerd naar zijn jeugd. Zijn vader werkte bij De Schelde en Harmen kreeg de lucht van staal en die Harmen van der Werf, auteur van 'Met het oog op de Schelde'. selolie, die thuis uit de kleding van zijn vader opsteeg, weer in de neusgaten. Te-j rug was de atmosfeer van de haven van Vlissingen, waar hij als kind zag hoe wol en boomstammen werden gelost. Hij komt, de reeks artikelen overziend, tot de slotsom: „Als er mensen zijn met verantwoordelijkheidsgevoel, dan zijn het wel de loodsen. Ze zetten zich volle dig in voor hun werk en de spullen die hun zijn toevertrouwd. Er zijn nogal wat vakidioten onder, maar dan wel in de positieve betekenis." En: „Loodsen staan bekend als arrogan te mensen. Dat valt mee. Zo moeten trouwens wel eens arrogant zijn. De ene keer hebben ze te maken met een kapi tein die stijf staat van de zenuwen. De andere keer moeten ze samenwerken met een gezagvoerder die wel heel zelf verzekerd is. Loodsen zijn mensen die heel gewichtige beslissingen moeten ne men waarbij ze, als het goed is, zo min mogelijk gehinderd worden door facto ren van buitenaf. Soms worden ze voor de voeten gelopen, bij voorbeeld door de walradardienst, die van een afstand aanwijzingen geeft. Ik hoorde het ver haal over een situatie waarbij twee enor me staalmassa's elkaar in het Nauw van Bath op een zo geringe afstand passeer den dat je vanaf het ene schip iemand op het andere bij wijze van spreken een hand kon geven." Vertrouwen „De wereld van de loodsen is wel geslo ten, maar er lopen toch ook nogal wat mensen rond die gevoel hebben voor pu bliciteit. Zij hebben te maken met de druk die de politiek en de concurrentie op hen legt en zijn best bereid te tonen wat de betekenis van hun werk is. Ik ben in staat geweest behoorlijk wat af te grazen. Als je eenmaal het vertrou wen hebt, word je in staat gesteld veel foto Mechteld Jansen te zien van het werk van de loodsen. Ik denk dat ik wel een completer beeld heb gekregen van de organisatie en de inhoudelijke kanten van het werk. Dat is fascinerend. Je doet heel bijzondere indrukken op. Het volkomen duister op de brug van een containerschip. De con trolekamer; als een fabriek waar vrij wel stilte heerst. De strikte hiërarchie op de schepen." Of ik, achteraf bezien toch niet had moe ten gaan varen? Ik heb geen spijt van mijn beroepskeuze. Maar als ik naar mijn zoon kijk, denk ik: in de journalis tiek gaat het niet super en in de scheep vaart is behoefte aan mensen." 'Met het oog op de Schelde' wordt uitge geven door Vèrse Hoeven in Raams- donksveer. PZC-lezers kunnen het voor 13,50 in plaats van 16,50 euro kopen - door de bon in te leveren die volgende week vrijdag -30 september - op deze pagina wordt afgedrukt. Een intrigerend mailtje zonder vermelding van vaste woon-oh blijfplaats. Alleen een naam: Joke Vonk. Onder het kopje Go^ Nieuws laat ze weten waar ze vrolijk van wordt. Dat is 'de futü kleur bij de kleintjesmarkt.nl', te vinden via de site van de Pro, ciale Zeeuwse Courant. Een poging via de e-mail een nadere to, ting te krijgen op de summiere mededeling over de favorieteb van Joke stuit op elektronisch stilzwijgen. Laten we het eroph*. den dat ze na haar vreugdevolle uitlating haar bellenplantenis gaan verwennen. Dat heeft wel iets poëtisch. En het sluit mooi, bij het Goede Nieuws van Chawwa Wijnberg. Wijnberg was tot en met december 2004 stadsdichter van Midi burg. Toen werd ze opgevolgd door Jan J.B. Kuipers, hetgeen j tot gramschap bracht. Kuipers heeft, stelde Wijnberg, onvoldo kwaliteiten om aan het stadsdichterschap van de Zeeuwse hoe- stad op ordentelijke wijze inhoud te geven. Deze week vergaderde de gemeenteraad van Middelburg overd stuurlijke crisis die ontstond nadat de raad eerder had besliste de bouw van de schouwburg aan de Zuidsingel niet doorgaat,)) roep Zeeland meende dat het aardig zou zijn als de stadsdichte beraadslagingen van wat poëtische kanttekeningen zou vooni$ Jan Kuipers werd benaderd, maar die voelde er niets voor. Hijn het onderwerp in dit stadium een te vluchtig karakter hebben. De omroep wendde zich daarop tot Chawwa Wijnberg en diea dat als heel goed nieuws. Ze kwam tot de volgende regelen: Theater van scènes en krakeel Haaien en baaien, kraaien geen victorie, boos zijn ze en onkundig oneens met grote woorden: het wrakke stadsbestuur wanhopig waden in de bouwput geen elf miljoen vissen in de lekke netten burgers schreeuwen over verdronken geld en wanbestuur bouwden wij vroeger dijken Zeelands glorie, nu blijken stoute kinderen te spelen op het te grote schouwtoneel ingenieurs spelen mefisto's beterweters verzekeringen betalen niet en arme stad, verbleekte tekeningen maar beter dramatheater bestaat toch niet? Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lean om hier door te geven aan lezers. Hoe hij bereikbaar is, staatinhs colofon linksboven in Redactie Reactie. Citaat: Pas als je naar de overkant van de zee roeit, zul je onder vinden wie je werkelijk bent. Confucius Ontvanger cadeau-abonnement naam ontvanger voorletter(s) straat postcode - telefoon (i vm. controle böorging) ingangsdatum Voor maar 9,95 krijgt hij of zij vier weken lang de PZC iedere ochtend thuisbezorgd. Gever cadeau-abonnement naam gever vóoiletteHs) i Stuur de volledig ingevulde bon een week voor de i i gewenste ingangsdatum naar: PZC, t.a.v. afdeling Lezersservice, m I v j Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) en u krijgt een feestelijke cadeaubon, om te overhandigen, tijdig toegestuurd. postcode telefoon Ik geef hierbij toestemming eenmalig 9,95 van mijn mijn giro-/bankrekenïng te laten afschrijven (ik vul mijn rekeningnummer en handtekening in): giro-/bankrekening handtekening: Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig öfn met persoonsgegevens. In het colofon van de PZC vindt u nadere informatie. Bel voor meer informatie gratis: 0800 - 0231 231 of ga naar www.PZC.nl/abonneren Gehandicapt of chronisch ziek? toga Of hel nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- A A teruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, "piB" vervoer of lotgenotencontact-. Kom op voor je belangen' 11 UB 3800 AW Amersfoort ANGO maak(t) beter leven mogelijk! Tel 4?43 In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep, van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22