fijdrijders zakken door het ijs ic Voor het eerst zonder De Kneet Efficiënte zege volleybalsters 19 kker en Posthuma moeten kiezen alkenburg passeerd iWK 2008 Jrtverbod »r Bulgaren PSV wil Filipovic van Roda halen Wielrenner Capelle op non-actief Poborsky uit selectie Sparta Praag Ook O'Grady naar team Ferretti Nederlaag voor dammers Oranje Blessure Kalou vrijdag 23 september 2005 jarmVonk jjUD- Hoe groot het tijdrit- van Thomas Dekker ook Kinioet wel optimaal wor- lonit. Voorlopig is dat nog muist, maar op het moment |j 21-jarige Noord-Hollan- ?ële medaillekansen krijgt, er keuzes worden ge it. specifieke voorberei- eindigde Dekker gisteren y WK in Madrid op een jj teleinstellende 35e L( ver achter specialist Mi ll Rogers. De Australiër had ;ffél op en top voorbereid, daar is de jonge Dekker liet aan toe. |zijn 25e bereikte Michael gs, die komend jaar in het !j rijdt van T-Mobile, een iuaünhet moderne wielren- 'dezoon van een Rotterdam mer won voor de derde op rij de wereldtitel tijdrij- Jk heb een moeizaam jaar ir het feit dat ik de giton worden die drie titels kunnen pakken, gaf stramotivatie", zei Rogers, het afgezien van zijn (de plek in het eindklasse- iiin de Ronde van Zwitser- iopmerkelijk stil was. loud ,58 ProTour-punten en vier op zak zou Thomas aer niet graag met 'Dodger' ruilen. De Rabobank-ren- ited vorige week nog in het ade Polen rond, terwijl Mick' zich in alle stilte pareerde op het WK. „Alle ject voor Rogers, maar ik 'iet nooit zo doen. Rogers üzichtwee jaar mogen rich- op de Tour, maar moest zijn seizoen op het WK aaken. Ik had mijn ervarin- ia de Ronde van Polen niet sgwillen missen", zei Dek- diedaar de tijdrit won. „En specifieke voorbereiding itook niet als je meedoet ïdenegende of tiende plek", dedigde bondscoach Egon iKessel de keus van Dekker, s moet je pas maken Ë1D - De Limburgse ge nie Valkenburg is in 2008 iet toneel van het WK wiel dop de weg. De internatio- wielrenunie UCI gaf de aan een andere kandi- de Italiaanse stad Varese. ienburg diende samen met gemeente Heerlen een bid- Ze legden gezamenlijk ibodneer bij de UCI van 2,3 isneuro. ènk dat de keuze op Varese radat zij meer hebben gebo- reageerde burgemeester "ens van Valkenburg teleur- idd. „Het is net een koers: je iwinnen en verliezen. Als je Ét wat we er de afgelopen ïvoor deden, is dit heel spij- ienburg en Heerlen hadden Üjdragen gereserveerd voor sielerevenement dat in to- 'naar schatting 5,3 miljoen zou kosten. Valkenburg isl vier keer eerder organisa- ■an het WK: in 1938, 1948, hu 1998. Heerlen was in van de strijd om "fnboogtrui. fts heeft binnenkort wel- loch iets te vieren. Op 27 wordt het routeschema van Frankrijk van over twee, drie jaar als Thomas medaillekansen heeft." Feit bleef dat de favorieten die zich voorbereidden in Polen of de Vuelta (met thuisrijder Ru ben Plaza, vierde, als uitzonde ring) geen hoge ogen gooiden in de Spaanse hoofdstad. Bobby Julich (elfde), Janez Brajkovitsj (negentiende) en Denis Mentsjov (23e) speelden net als Dekker geen enkele rol van bete kenis. „Door Polen was mijn voorbereiding niet ideaal, maar het was het niet waard geweest om het voor een vijftiende plek te laten schieten", vond Dekker. Pieken In het hedendaagse wielrennen is het niet meer mogelijk om zon der ideale voorbereiding te pie ken op een specifiek onderdeel als de tijdrit. De Nederlandse renners zijn daar voorlopig nog niet aan toe: Dekker (net 21) en Joost Posthuma (24) zien zich zelf liever nog als allround-ren ners met een goede tijdrit in de benen. „En eerlijk gezegd heb ik het er ook niet voor over om etappekoersen te laten schieten voor het WK tijdrijden. Ik ben geen uitgesproken specialist", bekende Posthuma, die vier se conden achter Dekker 37e werd. Tijdrijden is een vak op zich ge worden en een combinatie met een volledig wegprogramma is nauwelijks meer mogelijk. Als de Dekkers en de Posthuma's Nederland aan medailles moe ten helpen, zullen binnen afzien bare tijd knopen moeten wor den doorgehakt. „Maar nu nog niet", benadrukte Van Kessel. „Wil je op een mondiaal toer nooi presteren, dan moet je een specifieke voorbereiding volgen. Maar dat moet je pas doen als je medaillekandidaat bent." Ondanks alle excuses die de Ne derlanders aandroegen, viel het resultaat vies tegen. Waar Van Kessel een dag vóór het WK nog repte over een toptienklassering als maximaal haalbare voor Dekker, waren ineens alle argu menten voorhanden om een plek buiten de beste dertig te verkla ren. Het slechte weer in Polen, het drukke wegprogramma van Thomas Dekker onderweg tijdens zijn tijdrit op het WK wielrennen in Madrid. Dekker eindigde als beste Nederlander op een 35e plaats. foto Vincent Jannink/ANP de renners en de échte specialis ten die alles opzij zetten voor de tijdrit op het WK. „Vorige week won ik een tijdrit in de ProTour en dat had ik nooit verwacht. Maar ik had nooit gedacht dat ik hier om en nabij de veertigste plek zou eindigen", bekende Dekker. „Blijkbaar kun je jezelf in een week tijd toch verbazen." Maar van een teleurstelling wil de niemand in het Oranje kamp iets weten. „Pas als je medaille kandidaat bent en dan gebeurt zoiets, dan is het een drama", vond de bondscoach. GPD ®1 is nog niet bekendge- dat Valkenburg etappe- :'sis,maar alles wijst in die Nuytens: „Ik kan al- zeggen dat heel veel hotel- in en rond Valkenburg %blokt door de Tour-or- ®fie, Maar pas eind okto- ajnwe zeker.ANP ÜRID - De Bulgaarse wiel- «nBogdan Stoitsjev en Iva- fobrovski hebben van de in- ationale wielerunie UCI een 'jerbod gekregen voor de ^titelstrijd in Madrid. «renners bleken bij een ge- «beidstest een te hoge hema- Wwaarde te hebben. Een ^brijding van de limiet kan 'iD op bloeddoping, maar is "'oor geen bewijs. Gabrovs- gisteren starten in de ft maar moest zich terug- ®i- Ze doen zondag allebei ®in mee aan de wegwed- WP/RTR 'Er is nog geen moment gesproken over Knetemann, misschien wel uit respect' door Harm Vonk MADRID - Het wereldkampioenschap wielrennen in Madrid is het eerste WK sinds de dood van Gerrie Knetemann. Hij was veertien jaar lang bondscoach van de nationale wielerploeg. „Op de een of andere manier is er nog geen mo ment gesproken over Knetemann, mis schien wel uit respect of zo", zegt Egon van Kessel, zijn opvolger. De oud-wereldkampioen (1978) over leed bijna een jaar geleden, op 2 novem ber 2004. Nog geen maand nadat in Ver ona de profs hadden gestreden om de re genboogtrui, kreeg Knetemann op 53-ja- rige leeftijd een hartstilstand tijdens een mountainbiketocht in Noord-Hol land. Het was op dezelfde dag waarop cineast Theo van Gogh werd vermoord. „De jongens zullen zeker bij de afwezig heid van Knetemann stilstaan", ver wacht Erik Dekker, de Nederlandse top per die wegens griep niet aanwezig is in Madrid. „Voor mij is het enige wat an ders is aan dit WK: dat ik er niet bij ben. En dat de bondscoach niet De Kneet heet, maar De Kes", zegt de Drent nuchter. Die nuchterheid komt haast bot over. Voor de Nederlandse wielrenners was Knetemann als bondscoach niet meer dan de man die hen voor het WK selec teerde, waarna ze drie dagen in hetzelf de hotel zaten. Meer dan voetballers, volleyballers en hockeyers zijn wielren ners in eerste instantie verbonden aan hun sponsorploeg. Het WK is de enige jaarlijkse wedstrijd waarin de renners uitkomen in een landenteam. Knetemann kende de beperktheid van zijn rol als geen ander. Voor hem geen poespas over zijn inbreng in de twee me dailles die Nederland onder hem won. De geboren Amsterdammer noemde zichzelf een lid van de 'voorwaarden scheppende afdeling van de wielerunie'. Niet meer dan dat. „Het is de kunst om als bondscoach zo min mogelijk in de weg te staan. En dat heeft alles met ego te maken", sprak Knetemann in een vraaggesprek vlak voor het WK in Vero na. „Het hele kerkhof ligt vol met men sen die dachten dat ze onmisbaar wa ren." Thomas Dekker De werkelijkheid dat Knetemann zich niet meer onder de levenden bevindt, is voor Thomas Dekker een jaar later nog altijd moeilijk te bevatten. Het 21-jari- ge Noord-Hollandse talent was de oog appel van zijn streekgenoot. Na het WK in Verona reed de renner met de coach in de auto terug naar Nederland. Uren lang konden ze praten. Over wielren nen, maar ook over andere zaken. Over „Gerrie Knetemann blijft altijd een van de belangrijkste figuren uit mijn wielercarrière", zegt Thomas Dekker. foto Vincent Jannink/AFP het leven, eigenlijk konden ze met z'n tweeën overal over praten. „Gerrie Kne temann blijft altijd een van de belang rijkste figuren uit mijn wielercarrière", benadrukt Dekker. Zo sloeg Knetemann de zaterdagavond van het WK een arm om Dekker heen toen hij het zo nodig had. De jonge ren ner zat op zijn kamer, de tranen welden op in zijn ogen. Voordat hij prof zou worden, wilde, nee móest Dekker zijn klasse bevestigd zien met een gouden medaille bij de beloften. Het werden twee zilveren medailles, maar het talent voelde het als zijn grootste verlies. „Nog altijd beschouw ik dat WK als de grootste domper uit mijn carrière", zegt Dekker. „Maar 's avonds kwam Knete mann bij me op de kamer en sloeg een arm om me heen toen ik bijna zat te hui len. Hij was zo blij met de zilveren me dailles." De twee bouwden een vertrouwensband op. Ze waren streekgenoten, maar bo venal zag Knetemann in Dekker een ren ner naar zijn hart: bravoure gekoppeld aan resultaten. De onderlinge band werd steeds sterker, ondanks het feit dat Knetemann zijn 'poulain' maar één keer selecteerde: dat was voor de olym pische tijdrit van Athene. „Maar Gerrie en ik kenden elkaar al lan ger. Hij zag me vaak rijden op de baan in Alkmaar. Hij was ook de eerste die het echte vertrouwen in me had. De eer ste die van buiten de Raboploeg was en geen eigen belangen had. Dat was voor mij erg belangrijk." Video Als een van de weinigen legde de eigen gereide Dekker zijn oor te luisteren bij De Kneet. Luisteren naar andere men sen doet Dekker nauwelijks. Hij neemt niet voetstoots aan wat anderen zeggen. Wat Egon van Kessel ook zegt, Dekker trekt zijn eigen plan. Bij Knetemann was dat anders: Dekker deed alles wat De Kneet zei. „Bij het WK tijdrijden in Lissabon (2001) reed Knetemann voor het eerst achter me. Ik was nog jong, junior. Ik heb precies gereden zoals Knetemann wilde: als hij zei dat ik lichter moest gaan trappen, schakelde ik meteen te rug. Ik heb het later op video nog eens teruggekeken. Op die video hoor je ook dat m'n tante belt om succes te wensen. Ze is later overleden aan een ernstige ziekte. Vreemd, dat twee mensen van die band er niet meer zijn. Na het WK in Verona ben ik nog met Gerrie in de auto teruggereden, en een maand la ter... Dat is het kloterige van deze we reld, dat zulke mensen zoiets overkomt. Het is zo zonde, zo gemeen." Egon van Kessel, de nieuwe wieler- bondscoach, heeft bijzondere herinne ringen aan Knetemann. Al was het maar omdat hij hem als wielercoach wel serieus nam. De gevestigde namen in het wielrennen bekeken hem met arg waan, omdat Van Kessel niet een grote renner was geweest. „Vanaf het eerste moment nam Knetemann me serieus en hij waardeerde me. Hij had me ook kun nen negeren, net als sommige andere mensen van zijn niveau. Ik was immers geen oud-topcoureur. Maar dat vond ik knap van De Kneet: hij waardeerde je als mens." GPD KERKRADE - PSV heeft zich officieel gemeld bij Roda JC om te praten over een overgang van verdediger Pre- drag Filipovic. De 30-jarige verdediger met de Belgische nationaliteit komt momenteel bij Roda JC weinig aan spe len toe. De Eindhovenaren zoeken op korte termijn ver sterking door het grote aantal blessures in de selecties. Nol Hendriks van Roda JC verklaarde dat de raad van commissarissen maandag besluit of Filipovic de club kan verlaten. Hij heeft nog een contract tot de zomer van 2007. Roda raakte eerder al Koné kwijt aan PSV. ANP BRUSSEL - Wielerploeg Landbouwkrediet-Colnago heeft renner Ludovic Capelle op non-actief gezet. De Belg moest zich woensdag melden voor de disciplinaire com missie van de Vlaamse Gemeenschap wegens een positie ve dopingcontrole op 7 juni. De 29-jarige wielrenner en de Vlaamse Gemeenschap had den de ploeg echter niet van de zaak op de hoogte gesteld. Capelle, in 2001 nog Belgisch kampioen, rijdt sinds 2003 voor Landbouwkrediet. Hij zou positief bevonden zijn op epo. De renner bestrijdt de uitkomst van het onderzoek. ANP/BELGA PRAAG - Spelmaker Karei Poborsky heeft het verbruid bij Sparta Praag, tegenstander van Ajax in de Champions League. De 33-jarige international is door het bestuur bui ten de selectie gezet. Hij moet zich op eigen kracht voorbe reiden op de beslissende WK-kwalificatieduels komende maand met onder meer Oranje (8 oktober in Praag). Poborsky leefde al lang in onmin met trainer Jaroslav Hrebik. De voormalige speler van Manchester United, Benfica en Lazio vindt hem ongeschikt als coach van de Tsjechische landskampioen. Poborsky, die voor Hrebik geen vaste waarde meer was, leverde deze week zijn aan voerdersband in, waarop de clubleiding hem op straat gooide. RTR/ANP ADELAIDE - Stuart O'Grady vertrekt bij Cofidis. De Au stralische wielrenner gaat net als Gilberto Simoni rijden voor het nieuwe team van Giancarlo Ferretti. De team baas van Fassa Bortolo werkt aan de samenstelling van een nieuwe formatie. O'Grady, van wie vorige maand nog werd gemeld dat hij met Cofidis een akkoord had, neemt ploeg- en landgenoot Matthew White mee. ANP/AFP VARAZZE - De Nederlandse dammers hebben in de kwartfinale van het wereldkampioenschap voor landen teams in Varazze verloren van Rusland. Rob Clerc, met twee overwinningen in de voorronde de meest productieve Nederlandse dammer, moest zijn meer dere erkennen in Alexander Getmanski. De andere drie partijen eindigden allen in remise. Harm Wiersma zat aan het eerste bord tegenover Alexander Georgiev. Alexander Baljakin deelde de punten met Alexei Tsjizjov. Kees Thijs- sen kon tegen Alexander Schwax'zmann ook geen beslis send voordeel bereiken. ANP door Cilya van der Kooy PULA - Weinig sprankelend maar wel efficiënt hebben de Ne derlandse volleybalsters bij het in EK in Kroatië hun laatste groepswedstrijd gewonnen. De ploeg van bondscoach Avital Se- linger versloeg Spanje met 3-0 (25-23 25-20 25-22) en kan zich gaan opmaken voor de strijd om de plaatsen vijf tot en met acht dit weekeinde in Zagreb. Met de rechtstreekse kwalifica tie voor de Europese titelstrijd van 2007 is er in de Kroatische hoofdstad toch nog een klein succesje voor Oranje te behalen. De beste zes landen van dit toer nooi plaatsen zich voor het EK over twee jaar in België en Luxemburg. Spanje is een 'kleintje' in de we reld van het volleybal. Het land debuteerde in Kroatië bij het EK. Selinger beleefde er echter zijn beste seizoen als tx'ainer. In het jaar van zijn aanstelling als bondscoach leidde hij de club Tenexffe naar drie hoofdpx-ijzen: de nationale beker, het lands kampioenschap en de Cham pions League. Afgelopen sei zoen coachte hij zijn oude ploeg nog in de play-offs om de Spaan se titel, nadat zijn opvolger we gens gebrek aan succes was ont slagen. Aanvoerster Ingrid Vis ser volleybalt ook al een aantal jaren bij Tenerife. Inhaalrace Hoewel er voor Nederland nog wel wat op het spel stond, kon Spanje de vrouwen van Selinger niet inspireren. Zowel in de eer ste als tweede set liet Ox-anje de achtei-stand oplopen. In het tweede bediijf leidden de Spaan se vrouwen zelf met 16-9. Neder land wist met een inhaalrace bei de sets naar zich toe te trekken en kwam daaxma niet meer in de problemen. Die tactiek kon Selinger niet be koren. „De kwaliteit was er niet en er werden te veel onnodige fouten gemaakt. Maar het ligt in de handen van de speelsters. Het is hun verantwoordelijk heid als ze het zo willen doen. Het positieve is dat ze aan het einde op professionele wijze kon den omkeren. Dat is een goede training voor ons geweest." Selinger hoorde pas woensdag dat aan dit EK rechtstreekse kwalificatie voor het toexmooi over twee jaar verbonden is. In zijn visie is het mooi meegeno men als Nederland in Zagreb bij de eerste zes eindigt, maar hij wil vooral dat zijn vrouwen het niveau vasthouden en uit de laatste twee wedstrijden zo veel mogelijk leren. „Er is niks moeilijkex-s dan je voor dit sooi't duels op te laden. Maar je moet dergelijke wed strijden kunnen spelen als je er gens wilt komen. Je moet je al tijd gedragen als topsporter, hoe groot de teleurstelling ook is. Natuurlijk gaan we voor het hoogst haalbare. Dat hebben we ook in Pula gedaan, al is dat he laas mislukt." ANP ROTTERDAM - Feyenoorder Sa lomon Kalou is tijdens een oe fensessie geblesseerd geraakt aan zijn bovenbeen. De Ivoriaanse aanvaller kwam daardoor gisteren op het trai ningsveld niet in actie. Het is nog onduidelijk of hij zondag voor Feyenoord beschikbaar is tijdens de uitwedstxnjd tegen FC Twente. ANP Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19