faste sleepbegeleiding is absurd Streeksieraden onder de hamer Mosselsector sluit akkoord met natuur- en milieuclubs Multraship begint met lossen lading Fowairet Gemeentelijk bureau jeugdzorg moet overal hetzelfde zijn 15 id-calamiteitencoördinator nuanceert uitspraken autoriteiten ursus over ingaan met irginstanties Geld voor schoolsport Goes Messentrekker hoort celstraf eisen Aanhouding na rit over voetpad Schenking aan school Clinge Rooseveltlezing over dreigende verwijdering VS en Europa vrijdag 23 september 2005 jj^niit Bareman pUZEN - De bergers van sleep- en bergingsbedrijf raship in Terneuzen zou middernacht begonnen het lossen van de la- van het containerschip Fo- |etin de Sloehaven bij Vlis- de rederij werd daarover javond een akkoord be- j en een woordvoerster van bedrijf verwachtte gister- avond dat de autoriteiten (de burgemeester van Vlissingen, ha venschap Zeeland Seaports, Rijkswaterstaat en de regionale brandweer) in de loop van de avond eveneens toestemming zouden verlenen. In de avondu ren lag het schip nog steeds op de boeien vlak voor de Sloeha ven in Vlissingen-Oost. De regio nale brandweer en het ha venschap waren toen nog volop bezig met het voorbereiden van een veilig 'losplan'. De afdeling Hulst van de Socialistische Par tij (SP) vindt het een goede zaak dat burgemeester J. F. Mulder bij minister Peijs van Verkeer en Waterstaat aandringt op extra veiligheidsmaatregelen voor de scheepvaart op de Wes- terschelde. De afdeling vindt dat alle politieke partijen de kwestie aan moeten kaarten bij hun Statenleden, Kamerleden en Europarlementariërs. Ze moe ten, vindt de afdeling, krachtig stelling nemen tegen verdere ver dieping van de Westerschelde omdat dat alleen maar risico's veroorzaakt. „Wij hebben geen behoefte aan nog grotere contai nerschepen met nog meer gif aan boord", aldus de SP. „Onze vertegenwoordigers zullen niet omkoopbaar zijn met verbredin gen van de Tractaatweg, de Sloe- weg, een HSL-lijn of andere mil joenen waarmee de havenbaron nen zwaaien." Volgens afde lingsvoorzitter G. van Unen zijn de Hulstenaren dinsdag, na de stranding van het container schip bij Perkpolder, door het oog van de naald gekropen. Van Unen: „Dit is het moment om voor de veiligheid van de bewo ners op te komen. De Hulster raad heeft raadsbreed besloten tegen verdere verdieping te zijn. Laten ze nu ook maar eens rug gengraat tonen en niet andere belangen boven de veiligheid van de burgers stellen." jtarmen van der Werf ISSINGEN - Het idee dat Ie schepen als de deze week Irande containercarrier Fo- iiei op de Westerschelde al door slepers moeten worden ileid, is absurd en zinloos, is volgens P. van der Vlies, calamiteitëncoördinator bij Waterstaat Zeeland, wel d en doenlijk op risicovolle feil wachtschepen te statio- ttn die bij ongevallen snel ter fekunnen zijn. provinciaal bestuurder Kramer als burgemeester .Mulder van Hulst opperde de stranding van de Fowairet dit soort schepen met gevaar- ïg op de Westerschelde irtaan te laten begeleiden jrsleepboten. Enkele tiental- grote jongens als de Fowai- passeren dagelijks de Wester- dde. Zoveel sleepboten zijn niet eens in het Scheldege- Het idee van Kramer en ider is logistiek niet uitvoer den ook financieel niet, als al helpt. ■stranding van de Fowairet met voorkomen kunnen iden, als daar sleepboten bij Iden gevaren", aldus scheep- irtdeskundigen die het kun- i weten, maar die vanwege ;ie niet met naam en naam in de publiciteit wil- ,ij wijzen erop dat de ge uite Hulst ondertussen wel ijachthaven in de voormalige ïhaven van Perkpolder wil, ardoor de risico's eerder zul- toe- dan afnemen. „Maar orClaudia Sondervan daar hoor je natuurlijk niemand over." Van der Vlies heeft er minder moeite mee in de openbaar te treden. Hij is gepensioneerd. Als calamiteitencoördinator bij Rijkswaterstaat was hij in het verleden betrokken bij verschil lende ongevallen, zoals de in 1993 net over de Nederlandse grens aangevaren autocarrier Aya en het in 1994 bij Bath bijna gekapseisde container schip Pioner Onegi. Hij wijst het idee van vaste sleepbootbe geleiding ook af. „Je vermindert er de risico's niet mee." Hij be grijpt wel dat politieke bestuur ders met zo'n voorstel komen. „Zij staan onder druk en vragen dan het maximale om iets ge daan te krijgen." Het is veel beter op risicovolle plekken in de Westerschelde per manent sleepboothulp voorra dig te hebben, aldus Van der Vlies. „Zodat zij direct kunnen ingrijpen, als er iets misgaat." Onderzoek zou moeten uitwij zen welke locaties dat zijn. Van der Vlies noemt zelf het Nauw van Bath, Hansweert - waar de zeescheepvaart een bocht moet maken en waar veel binnen- vaartverkeer uit het Kanaal van Zuid-Beveland is - en de Pas van Borssele. Waker Op de Noordzee is al permanent een sleepboot beschikbaar voor assistentie bij calamiteiten, de zeesleper Waker. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft daarvoor tot 2010 een contract lopen met bergingsbedrijven. De zeesleper Waker is gestatio neerd in Den Helder en gaat uit voorzorg bij meer dan wind kracht vijf altijd de zee op. Het hoofdaandachtsgebied van de Waker is ver weg van de Zeeuw se wateren, dat ligt ten noord westen van Den Helder waar drukke scheepvaartroutes gebie den met olie- en gasplatforms kruisen. Tot in de jaren tachtig hadden sleepbedrijven langs de Wester schelde slepers permanent op station liggen, onder meer de Fighter in Vlissingen. Ze zijn weggehaald, omdat het aantal ongevallen in de loop der tijd on der meer door allerlei verkeers maatregelen - zoals een anker verbod op de rede van Vlissin gen - sterk is afgenomen. Van der Vlies vindt dan ook dat het ongeval met de Fowairet niet moet worden overdreven. „In het verkeer op het land vallen jaarlijks meer dan duizend dode lijke slachtoffers. Op de Wester schelde zijn voor het laatst in 1963 - erg genoeg overigens - ne gen mensen omgekomen op Mi- raflores, een tanker die in het Nauw van Bath in brand vloog na een aanvaring." KNEUZEN - Chronisch zie- en mensen met een handi- kunnen zich wapenen tegen Bureaucratie met de nieu- cursus 'Effectief omgaan instanties'. Het is de nieuw- training die ondersteunings- iistMee Zeeland aanbiedt. behoefte eraan bleek dit jaar onderzoek dat Hoge- Dol Zeeland voor de dienst roerde. zaniit kwam dat mensen eite hebben iets voor zichzelf vragen bij een instantie. Dat ladrukt afhankelijkheid, ardoor mensen hun vraag s niet duidelijk formule- jt cliëntondersteuner [Timmerman uit. ze bijeenkomsten van twee leren zes tot acht deelne- shoe instanties in elkaar zit- waarom procedures lopen Is ze lopen en hoe mensen ter kunnen uitspreken wat nodig hebben. Er wordt geoe- Imet formulieren. Mee Zee- helpt mensen ook indivi- el met invulwerk van zorg- pieren. anbod zZeeland geeft jaarlijks cur- sen aan mensen met handi- met chronische aandoenin- en aan ouders van kinderen I beperkingen. De cursussen m op weerbaarheid, zoals omen voor jezelf' en welbe- b, zoals 'Omgaan met span en'. Voor de jongste kinde met een ontwikkelingsach- ïland is er een speelleer- Kp. Soren met een verstandelijke tfking kunnen kiezen uit de mm 'Omgaan met elkaar', elkaar op het werk', 'Opko- n voor jezelf' en de 'Weer- atód voor meiden'. lr volwassenen met een ver- olijke beperking biedt Mee «n'd onder meer de cursus- Vriendschap en liefde', 'Om- met seksualiteit', 'Geldza- de cursus 'Zelfstandig m', if ouders er is de cursus 'Zó maden, zó verder' en 'Om- 511 met pubers'. De nieuwe f^gids, die ook op audio-cd %n is, is gratis op te vra- 'bijde kantoren van Mee Zee- 0 vestigingen in Terneu- dhGoes en in Middelburg. Vanaf linksboven met de klok mee:: zilveren broekstukken (Walchersc dracht), gouden kraalhaak (Zuid-Beveland, 19e eeuw), zilveren gesp (19e eeuw), gouden hemdknoppen van Zuid-Bevelandse klederdracht, eveneens 19e eeuw. foto's Ruben Oreel door Selma Osman MIDDELBURG - Het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg brengt volgende week een grote hoeveelheid streek- en andere sieraden onder de hamer. De ca talogus vermeldt meer dan 245 stukken. Onder de aangeboden sieraden zijn twee collecties van Zeeuwse families. Van generatie op generatie is er doorgespaard. Zo ontstond in de loop der tijd een bijzondere col lectie gouden en zilveren streek sieraden. Die zijn zo compleet, dat ze een mooi overzicht bie den van wat er tot in de jaren veertig door welgestelde boeren, boerinnen en hun kinderen werd gedragen. Er zijn bloedko ralen kettingen met gouden slot, mutsspelden, broekstukken, spiegels voor op het hoofd en tal van andere draagbare spullen. De erfgenamen hebben er geen binding meer mee en gunnen liefhebbers van de streekdracht de kans om een fraai stuk te ko pen. De collecties zijn opge splitst in 43 delen. Het kostbaarste zijn bloedkora len snoeren, die zo'n duizend tot vijftienhonderd euro moeten op brengen. Hoe rijker de boerin, hoe meer snoeren ze droeg. De kralen hebben als eigenschap dat ze als ze in aanraking ko men met de huid gaan glimmen. Hoe beter de glans, des te gezon der de huid, wordt wel beweerd. Topstuk onder de 'gewone' siera den is een art-deco-armband met een bijzondere opbouw van zuivere briljanten die op kleur zijn gesorteerd. Aspirant-ko pers moeten er vijf- tot zeven duizend euro voor neertellen. Verder worden meer dan 220 schilderijen aangeboden, waar onder stukken van de Vlaamse door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselsector en de natuur- en milieuorganisa ties die betrokken zijn bij de Waddenzee, hebben een princi pe-akkoord bereikt over mossel zaadvisserij in het najaar in de Waddenzee. Waarschijnlijk in de week van 10 oktober kan onder Texel wor den begonnen met het opvissen van 105.000 mosselton mossel zaad; een mosselton is honderd kilo. De visserij vindt plaats op instabiele, dieper gelegen mos- selbanken die vrijwel zeker het stormachtige winterseizoen niet doorkomen. Het mosselzaad wordt na bevissing verzaaid op beschut gelegen mosselkweek- percelen. Het principe-akkoord houdt ook in dat in de oostelijke Waddenzee een mosselbank mag worden uitgedund. In het verleden heeft de mosselsector daar al eens een proef mee ge daan. Het uitdunnen is geba seerd op het Jan Louwerse-prin- cipe, genoemd naar de voorma lig mosselvoorman uit Yerseke. Het uitdunnen levert mossel zaad op én verstevigt volgens zijn theorie een mosselbank, om dat dat die dan minder slibrijk wordt. Oosterschelde In de Oos- terschelde is de afgelopen week in twee dagen 16.500 mosselton mosselzaad gevist, Volgende week of de week daarna wordt het restant van de geschatte 35.000 mosselton mosselzaad geoogst en op kweekpercelen GOES - De gemeente Goes krijgt een ton aan rijksgeld voor het project Buurt Onderwijs Sport (BOS) in de Goe-, se Polder. Het bedrag wordt de komende twee jaar be steed aan tussentijdse opvang van leerlingen van de (te; bouwen) brede school. Daarvan worden maaltijden bekos tigd voor leerlingen die op school blijven eten en lessen over voeding. Een deel van het geld is voor het organise ren van sportactiviteiten tussen de middag en na school tijd. De subsidie komt van het ministerie van Volksge-i zondheid, Welzijn en Sport. MIDDELBURG - Een ruzie over geld eindigde op 10 mei dit jaar in Sluis met een steekincident. De verdachte, een veertigjarige man uit het Poolse Bialystok, had gisteren' volgens officier van justitie N. de Coninck met een mes stekende bewegingen in de richting van zijn huisgenoot gemaakt. De officier eiste bij de rechtbank in Middelburg; vijftien maanden cel. Zij achtte bewezen dat de verdachte had geriskeerd het slachtoffer te doden. De Pool zou nog 150 euro van zijn landgenoot tegoed hebben. Toen hij na een taxirit thuiskwam, had hij geen geld om de taxichauf feur te betalen. De taxirit kostte 80 euro. Toen zijn huisge noot niet over de brug kwam, pakte hij een keukenmes om zijn verzoek kracht bij te zetten. Het slachtoffer wist de stekende bewegingen met de nodige moeite af te we ren. Inmiddels zit de man 135 dagen vast. Raadsman G. Veen vroeg aan de rechtbank zijn cliënt de straf gelijk aan het voorarrest op te leggen. De strafpleiter zag geen bewijs voor de poging doodslag. De rechtbank doet op 5 oktober uitspraak. ZOUTELANDE - Een 47-jarige automobilist uit de ge meente Veere is woensdagnacht aangehouden omdat hij op de boulevard van Zoutelande reed. De boulevard is een voetpad. Agenten zagen omstreeks twee uur de auto komen aanrijden uit de richting van Westkapelle. Ze zet ten hun dienstauto dwars op de weg om de automobilist te laten stoppen. Maar toen hij vlakbij was, gaf hij gas en schoot net langs de politieauto. De auto kwam tegen een rij palen tot stilstand. Omdat de man naar alcohol rook, is hij overgebracht naar het politiebureau. Daar is een bloedproef genomen waaruit bleek dat hij te veel had ge dronken. De man heeft een proces-verbaal gekregen en een rijverbod van vier uur. CLINGE - Basisschool St. Bernardus in Clinge heeft van Interpolis een schenking van 450 euro gekregen. De ouder raad van de basisschool is er blij mee: het geld wordt ge bruikt voor de aanschaf van buitenspeelmaterialen. De ouderraad wil het buitenspelen stimuleren en denkt dat te kunnen bereiken door extra speelgoed voor buitenspe len. De ouderraad zet zich onder andere in voor het orga niseren van buitenschoolse activiteiten. Maar evenemen ten organiseren kosten geld en daarom zijn sponsorgel den altijd welkom. Om de kas wat extra te spekken houdt de ouderraad vrij dag op 7 oktober de jaarlijkse plantenslag. Dan worden chrysanten en appels huis aan huis verkocht door de leer lingen van de basisschool. lege van Zorg en Welzijn, het overlegorgaan van de Zeeuwse gemeenten met de provincie over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, concludeerde de conferentie. „Maar denk niet dat de gemeen ten tot nu niets gedaan heb ben," liet Tholens wethouder M. Velthuis weten. „We moeten en kel nog de uitvoering oppak ken." kunstenaar Reimond Kimpe (1885-1970) en de Veerse Sarika Góth (1900-1992) en een collec tie tegeltjes uit de nalatenschap van de Middelburgse antiquair Willem Bal. De veiling wordt gehouden op woensdag 28 en donderdag 29 sep tember in het Zeeuws Veilinghuis aan de Herengracht, Kijkdagen: za (10-16 uur), ma (10-18 uur), di (10-20 uur), ivoe (10-18 uur) en do (10-12 uur). verzaaid om op te groeien tot consumptierijpe mosselen. Vol gens secretaris H. van Geesber- gen van de producentenorgani satie mosselcultuur ging het vis sen 'vlot'. De opgeviste en te be vissen hoeveelheid mosselzaad is niet bijzonder groot, maar het is altijd beter dan vorig jaar toen er te weinig zaad was geval len om het water op te gaan. Om de streefproductie van één mil joen mosselton consumptiemos selen per jaar te halen is 650.000 mosselton mosselzaad nodig. Al vele jaren wordt die hoeveelheid niet meer gehaald. door Claudia Sondervan GOES - Neem één model voor preventieve jeugdzorg en biedt dat in alle Zeeuwse gemeenten op dezelfde manier aan. Vorm een gemeentelijke tegenhanger voor het Bureau Jeugdzorg. Die raad gaf prof. J. Hermanns don derdag de Zeeuwse gemeenten mee voor de preventieve jeugd zorg. De gemeenten moeten die zorg per 2007 overnemen van de pro vincie en Bureau Jeugdzorg Zee land. Dat maakt het voortbe staan van de acht Zeeuwse op- voedsteunpunten van BJZ onze ker. Dat was aanleiding voor BJZ om op een conferentie in Goes aandacht te vragen voor het pro bleem, dat in één en een kwart jaar geregeld moet zijn. Het is volgens Hermanns ook een kans om alle opvoedinitiatie- ven, van Ouder- en Kindzorg, GGD, Algemeen Maatschappe lijk Werk en BJZ onder de loep te nemen en wat nodig is samen te brengen. De hoogleraar op voedkunde en veelgevraagd be- leidadviseur verwees naar initia tieven elders in Nederland, waar de preventieve jeugdzorg in lokale jeugdzorgcentra is sa mengevoegd. Voorbeelden zijn te vinden in Eindhoven, Amster dam, Gorinchem en het Jeugd zorg-onder-een-dak JOED in Apeldoorn. Bijsturen Gemeenten moeten die taak op pakken, benadrukte hij. Vroeg opvoedingsproblemen bijsturen voorkomt dat kinderen op groeien tot dure zorgvragers en lastpakken die gemeenten over last en schade berokkenen, hield Hermanns de beleidsma kers voor. Die hulp moet elke dag beschikbaar zijn op een van zelfsprekende plaats. Net als op het consultatiebureau, stelde ML De Zeeuwse gemeenten lijken vooralsnog genegen het advies van Hermanns te volgen, zo bleek na workshops tijdens de conferentie. Het grootste probleem lijkt de coördinatie: wie neemt de rol van voortrekker, signaleerde dagvoorzitter L. Smits van BJZ. Zet het op de agenda bij het Col- MIDDELBURG - Karei van Wolferen, hoogleraar Internationale Betrekkin gen aan de Universiteit van Amsterdam, luidt de alarm bel over de dreigende ver wijdering tussen het Ameri ka van Bush en de Europe se gemeenschap. Hij spreekt over het onder werp op woensdagmiddag 5 oktober in het Roosevelt Study Center in Middel- burg. Als Europa niet wakker wordt, zal het overvleugeld worden door de Verenigde Staten. Om dat te voorko men moet Europa leren te genspel te bieden in plaats van de agenda aan Ameri ka over te laten, meent Van Wolferen. De titel van zijn Engelstalige lezing is: The Bush Administrations and Europe: The End of the Transatlantic Alliance? Zijn betoog is het eerste in een reeks jaarlijkse Roose- veltlezingen over de betrek kingen tussen Amerika en Europa. De lezing wordt gehouden in de filmzaal van het pro vinciehuis aan de Abdij 9.. De ontvangst begint om 15.30 uur. Van Wolferen! lezing mar keert de publicatie van zijn nieuwe boek, Keerpunt in de Vaderlandse Geschiede nis, dat hij samen met Jan Sampiemon schreef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15