)nderzoek sluiting uitrukpost Zorg over Vlissingse strandnota K©©P PZC U rde\a9eï PZC Boudewijnskerke is overlast van sluipverkeer beu Z©NDAG IN G©ES 13 Veilig fietspad voor Arnemuiden randweer verdwijnt mogelijk uit Koudekerke roai as-^ sss» Eis 15 maanden cel voor pasfraude Verdacht van doodslag na wilde rit Begrotingskrant in de maak agenda 25 SEPTEMBER vrijdag 23 september 2005 ySelmaOsman JEMUIDEN - Met flink wat jbeilen is gistermiddag het ane fietspad aan de Van Cit- in Arnemuiden ge- ad.De schooljeugd kon nau- jjjljs wachten tot het lint was ^geknipt. Met toeters en ubcllen maakten ongeveer ne- gentig scholieren van drie basis scholen samen met wethouder L. Luitwieler (ChristenUnie, ver keer) een fietstochtje over het nieuwe pad. Begin en eindpunt was de par keerplaats bij sporthal De Blik ken en de nieuwe basisschool De Oleanderhof. Met de komst van die twee gebouwen is het op de Van Cittersweg alleen maar drukker geworden. Om de weg veiliger te maken, is op initia tief van bewoners, een nieuw fietspad aangelegd. Het enige dat nog ontbreekt is een zebra pad. Dat wordt volgende week geschilderd. Wethouder Luitwieler, die giste ren zijn ontslagbrief heeft inge diend, liet zijn teleurstelling over de reden voor zijn aftreden duidelijk blijken. Hij feliciteer de het dorp met het nieuwe pad. „Want", zei hij, „als de raad nu nog had moeten beslissen, was de aanleg van het fietspad wan kel geweest. Er zijn op dit mo ment andere zorgen." Hij voeg de eraan toe dat 'de raad ook in staat is besluiten te nemen waar van men de gevolgen niet kan overzien'. K. d'Huy van de wijkbeheer- groep Arnemuiden vond het jam mer dat de wethouder vertrekt. „Wij hadden nog wel een paar fietspaden willen hebben." „Miriam van den Broek jUDEKERKE - De brand- ipost in Koudekerke ver- nt misschien. De gemeente e gaat onderzoeken wat nan de gevolgen kunnen Brandweercommandant A. iemstein zegt dat dit onder- i binnen vier weken afge- jisen dat er dan een advies rdegemeente ligt. ite om de brandweer jte halen uit Koudekerke is Willemstein voortgeko- ontwikkelingen binnen brandweer enerzijds en uit fi- acieel oogpunt anderzijds. ®eenten hebben het finan- i krapper dan de afgelopen a. Dat geldt ook voor de ndweer. We kijken hoe we irmee om moeten gaan." luffelmarkt ISSINGEN - Stichting Majo- 150+ houdt morgen een snuf- ■en rommelmarkt in Campus Ruyter aan de Van Hogen- pweg 58a in Vlissingen. De lit begint om 9.00 uur een art tot 14.00 uur. (Advertentie) (Advertentie) Iworgklachten: •0231231 'pmaandag t/m vrijdag ge brande de openingstijden; Bterdags tot 12.00 uur REDACTIE ialcheren bitenruststraat 18 'ostbus 8070 middelburg lel: 0118-493000 h*:0118-493009 biail: redwalch@pzc.nl (Wits Sep (chef) "adia Berkelder With Ramakers liiam van den Broek tola Osman «ndyvan den Hurk tolde Vries (sport) ®rrale redactie ionspark 28 fetbus 31 AA goes *10113)315500 (0113)315669 •toil: redactie@pzc.nl ITERNET tov.pzc.nl pil: web@pzc.nl De brandweergarage in de Bad huisstraat in Koudekerke is al lange tijd aan vervanging toe. In 2003 moest er een nieuw pand komen dat de brandweer samen met de afdeling beheer en onder houd van de gemeente ging bou wen. Maar beheer en onderhoud kreeg een ander onderkomen en de brandweer kwam er alleen voor te staan. Vervolgens is ge keken of de uitrukpost kon wor den ondergebracht in een nog te bouwen bedrijfsverzamelge bouw op bedrijventerrein Karre- veld. Daar wordt nog steeds re kening mee gehouden. „Daarnaast zijn er verschuivin gen geweest met andere uitruk- posten", zegt Willemstein. „De garage in Zoutelande is ver plaatst naar het begin van het dorp. En de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middel- burg" heeft een nieuwe post ge opend aan de Olympiaweg' in Vlissingen en aan de Stromen- weg in Middelburg. Voordat die aan de Olympiaweg er was, ruk ten wij altijd vanuit Koudeker ke uit naar meldingen in de Vlis- singse wijk Paauwenburg. En vanuit de Stromenweg wordt ook wel eens uitgerukt naar Koudekerke. Wij staan welis waar los van de stadsgewestelij ke brandweer, maar als er een melding kömt is het uitgangs punt altijd: welke tankauto kan als eerste ter plaatse zijn. Dan kijken we niet naar gemeente grenzen. Mocht besloten wor den dat de post Koudekerke ver dwijnt, dan zijn korpsen Olym piaweg, Stromenweg en Zoute lande het dichtste bij. We heb ben de stadsgewestelijke brand weer dan ook op de hoogte ge steld van het komende onder zoek." Aan de uitrukpost in Koudeker ke zijn zestien vrijwilligers ver bonden. De vraag is wat er straks met hen gebeurt. Het is niet zeker of zij ook snel genoeg na een melding bij andere uit- rukposten kunnen zijn. „Ik weet dat het college van de gemeente Veere een heel warm gevoel heeft bij de vrijwilligers in de ge meente. Ook bij die van de brandweer. We zullen ons er sa men voor inzetten om aan de wensen van deze vrijwilligers al le medewerking te verlenen." Krijn Hamelink (rechts): „Ik wilde niet ver-velend zijn maar wel veiligheid brengen." door Maurits Sep MIDDELBURG - Na de rampen in En schede en Volendam zijn er meer en scherpere regels gekomen voor brand veiligheid. Het is er aanzienlijk veiliger door geworden, constateert Krijn Hame link, die gisteren afscheid nam als hoofd preventie van de stadsgewestelij ke brandweer. Maar inmiddels mag het wel weer wat minder met die regels. „Een regel die ik niet kan uitleggen, voer ik niet uit." Hamelink vindt dat de overheid is door geschoten in het opleggen van regels. „Ik heb ze altijd bloedserieus uitge voerd. Want als er als er iets mis zou gaan, zouden ze eerst naar mij wijzen. Maar ik vind ook dat je een regel moet kunnen uitleggen. Kun je dat niet, dan moet je het lef hebben die niet op te leg gen. Ik adviseerde in zo'n geval het ge meentebestuur ook de regel niet uit te voeren." Hij pleit voor meer dialoog en meer ei gen verantwoordelijkheid. „Ik werd er best wel eens moedeloos van als een ca féhouder wéér de nooduitgang blokkeer de met een stapel stoelen, Maar dan hield ik hem altijd voor: 'Wie is hier nu uiteindelijk verantwoordelijk als er slachtoffers vallen?' De brandweer niet hoor." Anderzijds vindt Hamelink ook dat een ondernemer soms de vrijheid moet heb ben om niet te investeren in brandveilig heid. „Stel dat iemand een opslagloods voor papier wil bouwen en dat de kos ten voor brandveiligheid groter zijn dan de schade indien het gebouw ooit afbrandt. Dan kan ik me voorstellen dat iemand niet hoeft te investeren. Dat gaat natuurlijk weer niet op als een loods in een woonomgeving staat, maar in het Sloegebied wel. Mits de buren geen gevaar lopen, en het milieu ook niet. Ik pleit binnen de brandweer in Ne derland al langer voor die flexibiliteit. Maar applaus krijg ik er niet voor." Voor alle duidelijkheid: met oude gebou wen kan niet soepeler worden omge gaan. Met grote evenementen evenmin. Dan liet Hamelink zijn gezag altijd gel den. Richting eigenaar, richting organi sator én richting gemeente, die de beslis singen over vergunningen neemt. „Niet omdat ik er genoegen in schiep verve lend te zijn, maar omdat ik veiligheid wilde brengen." Ze vonden hem af en toe een zeur, be aamt Hamelink. „Het lijkt dan gemak kelijker niks te zeggen, maar dat deed ik niet. Een belangrijk bestuurder heeft eens tegen mij gezegd: 'Krijn, ik wil het allemaal niet horen, maar je moet het wel zeggen.' Kijk, daar kon ik wat mee." Na ruim dertig jaar nam Hamelink gis teren afscheid van de brandweer. Aan vankelijk was hij vrijwilliger in Vlissin gen, in 1981 werd hij beroeps in Middel burg. Hij woonde destijds nog in West-Souburg, Vlissingen dus. Verhui zen moest eigenlijk wel, maar hij kreeg dispensatie. „Ik zei toen al tegen perso neelszaken: 'Ach, die kazerne verhuist nog wel een keer mijn kant op. Nou, ik heb gelijk gekregen." Vijf jaar geleden gingen de korpsen van Vlissingen en Middelburg samen. De sta4sgewestelijke kazerne staat tegen woordig aan de Stromenweg, tussen bei de steden in. Zijn oordeel is positief: „Een geslaagde operatie. De service is beter geworden. We zijn binnen acht mi nuten met een tankautospuit bij een brand, er zijn posten bijgebouwd, de sa menwerking en de opleiding zijn be ter." Hamelink heeft zich altijd beziggehou den met preventie, het voorkomen van brand. „Ik wilde meer dan alleen het spuitwerk en ik vind het leuk om gebou wen in mootjes te hakken zodat je kunt foto Ruben Oreel zien waar brandgevaar het grootst is en hoe je het vuur het snelst kunt beper ken." Over het blussen van een brand heeft hij op één onderdeel een andere opvat ting dan veel van zijn collega's. Die hou den vast aan de les die ze geleerd heb ben en nog leren dat bij brand ramen en deuren dicht moeten blijven omdat het vuur dan eerder uitgaat. „Maar mensen sterven veel eerder door de koolmonoxi de in de rook dan door het vuur", zegt Hamelink. „Dus vind ik dat je in sommi ge gevallen juist wél moet zorgen voor ventilatie. Dan brandt het misschien harder, maar de giftige rook en de warmte kunnen wel weg." Als ludiek af scheidscadeautje heeft hij collega's daarom gisteren een stapel bakstenen geschonken: kunnen ze bij brand wat ruiten ingooien. Hamelink gaat niet in alle rust van zijn pensioen genieten. Hij heeft zich met zijn vrouw aangemeld als vrijwilligers bij Mercy Ships, een organisatie die met schepen naar Afrika vaart om aan boord mensen te opereren en aan land hulp te bieden. Van zijn ervaring als brandweerman wordt geen gebruik ge maakt: hij wordt ingezet als steward in de keuken en de kantine. Maar hele maal loskomen van zijn oude vak zal hij niet. „Het begint er al mee dat we aan boord elke week een brandoefening zul len hebben." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vaste bezoe kers van de Vlissingse stranden zijn bezorgd over de toekomsti ge huurprijs van hun strandhuis jes en over de mogelijke komst van naaktrecreatie. Dat bleek gisteravond tijdens een informa tiebijeenkomst in Vlissingen over de nieuwe strandnota. Ongeveer zestig mensen waren naar de informatieavond geko men om te horen wat er met 'hun' stranden gaat gebeuren. Wethouder E. Walrave-Troost legde uit dat ze naaktrecreatie wil toestaan op een bepaald deel van het Duinstrand en op een gedeelte van het strand in Ritthem, omdat ze alleen dan er voor kan zorgen dat het op ande re plaatsen niet mag. Zolang er geen specifieke vakken worden aangewezen, is naaktrecreatie overal toegestaan. Een groep be woners uit Ritthem maakte dui delijk geen naaktrecreatie op het Ritthemse strand te willen. Ook jarenlange bezoekers van het Duinstrand tussen het Nolle- strand en de oude gemeente grens, gaven te kennen het onbe grijpelijk te vinden dat de naakt recreatie op hun strand zou moe ten komen. „Wij zitten daar niet op te wachten", zei een bezoek ster van de informatieavond. Veel bezorgdheid was er ook over de privatisering van de strandexploitatie. De wethou der legde uit dat de inkomsten van het strand omhoog moeten om de kosten te kunnen dekken. Daarvoor wil de gemeente de huurprijzen van slaaphuisjes, dagcabines en strandpaviljoens vernieuwen. Scheiding Ook wil Vlissingen een Schei ding aanbrengen tussen de strandwacht en de exploitatie. Momenteel verhuurt de strand wacht op het Badstrand para sols en dagcabines. Dat is straks de taak van een particulier. Men sen vroegen zich gisteravond af of zij ook in de toekomst hun ca bine kunnen blijven huren, of zij daarin hun eigen parasols en ligbedden mogen blijven op slaan en of de cabine wel betaal baar blijft. De wethouder beloof de dat het in Vlissingen geen 'Zuid-Europese toestand' wordt met een strand met allemaal de zelfde kleur stoeltjes en parasol len. Zij gaat ervan uit dat ieder een zijn cabine kan blijven hu ren en dat iedereen er zijn eigen spullen in mag blijven zetten. Op het plan voor horeca op het Badstrand werd uiteenlopend „Krijgt die ondernemer een ver gunning tot één uur 's nachts en mag hij ook tot die tijd muziek draaien", vroeg iemand. „Hé ja, gezellig. Vroeger was dat ook zo. Best leuk", zei de één. Maar een andere aanwezige wil de niet meer aan die tijd herin nerd worden: „Heel erg was dat", zei ze. Reacties op de strandnota kun nen tot en met 12 oktober schrif telijk worden ingediend bij de gemeente Vlissingen. MIDDELBURG - Tegen een 24-jarige vrouw uit Rotter dam is gisteren bij de rechtbank in Middelburg vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, geëist voor oplichting en haar aandeel in een omvangrijke fraude met bankpasjes en acceptgiro's. De verdachte is volgens de officier van justitie betrokken geweest bij de frauduleuze handelingen, waarvan zoveel mensen financieel de dupe werden. Zo bleek de vrouw in 2003 en vorig jaar samen met anderen bij banken in Vlis singen, Rotterdam, Hellevoetsluis, Den Haag, Breda en Et- ten-Leur voor bedragen tot circa 30.000 euro te hebben gepind. „Zelf kreeg ik niets", beweerde ze. Haar toenmali ge vriend was een van de hoofdrolspelers in de zwendel. Door zijn contacten bij de belastingdienst kwam hij ach ter de persoons- en adresgegevens. Hij haalde uit postbus sen de bankbrieven met acceptgirokaarten en bankpas sen. De gegevens werden op de acceptgiro's veranderd en de handtekeningen vervalst. Nieuwe bankpasjes werden geactiveerd en vervolgens gebruikt om geld mee te pin nen. De fraudeurs maakten gebruik van valse paspoorten om zich bij de bankmedewerkers te identificeren. De ver dediging meende dat haar cliënt zelf het slachtoffer was geworden, omdat ze als jong en naïef meisje was ge bruikt. Ook zou ze de politie hebben geholpen bij het on derzoek. De rechtbank doet 5 oktober uitspraak. MIDDELBURG - Een 47-jarige vrouw uit Deinze (B) ont kende gisteren bij de rechtbank in Middelburg bewust te zijn ingereden op een politieman. „Ik heb een klap ge hoord, maar van een aanrijding heb ik niets gemerkt." Voor officier van justitie N. de Coninck was het helder dat de verdachte de kans voor lief had genomen de agent dood te rijden. Zij eiste voor poging tot doodslag vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voor waardelijk, en twee jaar rijontzegging. Het slachtoffer was een inspecteur van politie uit België, die 5 augustus in Cadzand na een helse achtervolging de automobiliste wilde aanhouden. Dat leek geen probleem, omdat de vrouw een doodlopende straat was ingereden. Toen de agent bij haar auto kwam, gaf ze plotseling gas en reed achteruit de straat uit. Daarbij raakte ze de agent, die nog wel opzij was gesprongen. De aanleiding was de aanrijding van een voetganger in Knokke-Heist. Onder de ogen van de politie was ze er als een haas van door gegaan. De vrouw reed met hoge snelheid richting de grens, naar Retranchement. Onderweg moesten fietsers uitwijken om een botsing te voorkomen. De dollemansrit leek in Cad zand te eindigen, maar de vrouw wist dus te ontsnappen. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis en heeft nog steeds rugklachten. De vrouw zei gisteren van niets te we ten. De rechtbank doet 5 oktober uitspraak. ZIERIKZEE - De inwoners van Schouwen-Duivenland krijgen - als alles volgens de planning verloopt - begin no vember en speciale 'begrotingskrant' in de bus. In die krant wordt tekst en uitleg gegeven over de finan ciële situatie van de gemeente en de toekomstplannen van het Schouwen-Duivelandse college van burgemeester en wethouders. Het gaat om een eenmalige uitgave. door Maurits Sep BOUDEWIJNSKERKE - De be woners van het buurtschap je Boudewijnskerke willen dat de weg waaraan zij wonen wordt afgesloten voor doorgaand ver keer. Zij hebben 's nachts veel overlast van taxi's die bezoekers naar discotheek de Hooizolder brengen en weer ophalen. Die gebruiken de Boudewijnskerkse- weg als sluiproute richting Dom- burg. Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst met omwonen den toegezegd te onderzoeken of de Boudewijnskerkseweg - een zijweg van de Grindweg, de doorgaande route tussen Zoute lande en Westkapelle - aangewe zen kan worden voor bestem mingsverkeer. Dat betekent dat alleen mensen die er moeten zijn, er mogen komen. De afsluiting voor overig ver keer zal, als die er daadwerke lijk komt, gelden van 23.00 uur 's avonds tot 7.00 uur 's och tends, omdat de omwonenden al leen dan echt overlast ondervin den. Het gaat om twee keer an derhalf uur: aan het begin en aan het einde van de nacht, rond openings- en sluitingstijd van de disco. Zij rijden te hard en dat gaat gepaard met geluids overlast van piepende remmen en hoge toerentallen van de mo tor. De bewoners van Boudewijns kerke ondervinden al vele jaren overlast. In 1996 is bij het water schap geklaagd en sindsdien is de situatie niet verbeterd. Vol gens een bewoonster is de over last echter al veel ouder. Die zou al zijn begonnen in 1973, toen de Hooizolder openging. Het waterschap zal contact op nemen met de eigenaren van de Hooizolder om gezamenlijk de taxibedrijven te benaderen, zei K. Slabbekoorn van WZE. De kritiek richt zich overigens geenszins op de discotheek, be nadrukten de bewoners. Zij vin den het goed dat er een plek is waar Walcherse jongeren kun nen uitgaan. Zij hebben slechts last van de taxi's die hun weg ge bruiken als kortere route naar Domburg. Zij willen dat die door verkeersmaatregelen ge dwongen worden de doorgaan de weg te nemen: de Grindweg richting Westkapelle en de Pre- laatweg richting Aagtekerke. Slabbekoorn beloofde dat de be woners van Boudewijnskerke voor het einde van dit jaar we ten of hun weg 's nachts alleen toegankelijk wordt voor bestem mingsverkeer. Landbouwver- keer mag er dan nog wel op. Ook gasten van de drie minicam- pings aan de Boudewijnskerkse weg vallen volgens Slabbekoorn onder de omschrijving bestem mingsverkeer. Als het dagelijks bestuur van het waterschap instemt met het bestemmingsverkeer, kan die maatregel voor Pinksteren 2006 - het begin van het nieuwe toe ristenseizoen - ingaan. STREEKACTIVITEITEN vlissingen - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha-yoga en om 10.35 uur Power-yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET, Kapelle - Tel. 0113-33^3 Advertentie 13.00 - 17.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13