rurkije moet Cyprus erkennen Spanning stijgt tussen Litouwen en Rusland WHO dringt aan op moderniseren landbouw in Azië Atoomwaakhond is verdeeld over aanpak nucleair beleid Iran luropese Unie verbindt eis aan toetreding Grens met Gazastrook is nu echte afbakening Filipijnen eisen aftreden van president Arroyo Londen-verdachte uitgeleverd itijlvol de winter tegemoet met e Egelantier Mars beeft en wordt warmer Zweden lezen sms'jes partner Thaise moslims doden mariniers Massagraf joodse dwangarbeiders Bulgarije verlaagt hotelprijzen berco Melkwegstelsels eerder gevormd dan gedacht donderdag 22 september 2005 gjfegsBos jjSSEt Turkije moet Cyprus jicel erkennen als land jdat het toetreedt tot de Eu- se Unie. Ambassadeurs de 25 EU-landen hebben gisteren gesteld in een ver eng, meldde een diplo- lekst is een reactie op een re- e Turkse bekendmaking, dje stelde daarin dat het Cy- i uitdrukkelijk niet erkent zelfstandig land. De Turken «houwen het eiland geheel of feitelijk als hun eigen grond- led. Europese Unie betreurt het I Turkije het nodig vond om e verklaring over de repu- kCyprus bekend te maken', ,t in de tekst die gisteren isel is aangenomen. EU-verklaring stelt nadruk- I dat Turkije vrij verkeer personen en goederen moet lien met Cyprus: zolang dat rt, zal de EU geen ge- ekken openen over de belang- onderwerpen voor toetreding. De Unie beoor- ltdeze situatie in 2006. ikst is lang onderhan- i Vooral Cyprus eiste een olitie raakt flW's kwijt ELIJN - De politie van de lilse hoofdstad Berlijn raakt BMW-patrouillewagens De agenten rijden zo dit dat er te veel schade aan dure wagens uit de IW-5-klasse is. de politie in december in BMW's ging rijden, zijn zeker 22 wagens total loss ge- Om de kosten in de hand kunnen houden schakelt het ps over op de minder snelle 'Touran. ANP/DPA uizenden vissers irmist na storm Bangladesh LVIOV - In de Golf van Benga- worden na een storm zeker 0 vissers vermist. Dat heb- 1 regeringsfunctionarissen in ngladesh gisteren gemeld. tweehonderd schepen seisden toen de storm op- In Bangladesh zijn ook dui den mensen dakloos gewor- idoor het noodweer. Ie Indiase deelstaat Andrha lesh zijn zeker vijftig men- omgekomen door waterover- volg van zware regen en stormen. :er vijftigduizend mensen in Ma Pradesh raakten dak- S, Duizenden bewoners uit de treek sloegen op de vlucht irhet water. ier twee grote rivieren tra- Muiten hun oevers, waar- hele dorpen onder water ANP/AFP scherpe bewoording, voordat de Turkse toetredingsgesprekken op 3 oktober echt beginnen. Na een eerste weigering, stemde het land toch in met deze tekst. Europees Commissaris Rehn (Uitbreiding) noemt de verkla ring een 'redelijke en uitgebalan ceerde uitkomst'. „Het opent de weg naar toetredingsgesprek ken op 3 oktober." Gemiste kans CDA'er Eurlings, die namens het Europees Parlement de Turkse toetreding volgt, heeft gemengde gevoelens over de zaak. „Goed dat de EU zich zo duidelijk uitspreekt over het vrije verkeer met Cyprus", zegt hij. „Maar Turkije en Europa leggen die regels verschillend uit. Een gemiste kans dat het hier niet uitdrukkelijk is uitge legd." De CDA'er vreest dat Tur kije zich niet onder druk laat zetten over het vrije verkeer. Hij stelt dat het hier niet alleen gaat om de relatie tussen Cy prus en Turkije. „De geloofwaar digheid van de EU is in het ge ding. Het CDA wil dat de EU pas inhoudelijk over toetreding spreekt als er echt vrij verkeer is", aldus Eurlings die gister avond aan een werkbezoek aan Cyprus is begonnen. PvdA-euro- parlementslid Bozkurt, zelf Turkse, vindt dat nu de laatste drempels zijn geslecht voor de toetredingsgesprekken op 3 ok tober. „De erkenning is duidelijk een obstakel. Ik vind het helemaal niet zo gek om het op deze ma nier op te lossen", zegt Bozkurt. „Turkije wil serieus lid worden van de EU. Dus moet het land andere EU-leden zoals Cyprus erkennen." De EU-ambassadeurs in Brussel vergaderen de komende dagen nog wel verder over de toetre dingsgesprekken. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël beschouwt zijn grens met de Gazastrook voortaan als een officiële inter nationale grens. Buitenlanders die vanuit het onder Palestijns bestuur staande gebied Israël binnen willen komen, moeten vanaf vandaag dezelfde procedu res volgen als op het internatio nale vliegveld van Tel Aviv en andere grensposten. Het beheer van de grensposten met de Gazastrook gaat van daag over van het leger naar de civiele dienst voor havens en luchthavens. Met de maatregel wil Israël duidelijk maken dat het de Gazastrook niet langer beschouwt als bezet gebied. Eer der deze maand hebben de laat ste Israëlische militairen Gaza verlaten. Het Palestijns Bestuur meent echter dat de bezetting voort duurt zolang Israël de grenspos ten beheerst, evenals het lucht ruim en de territoriale wateren. Minister Erakat zei gisteren dat er pas sprake kan zijn van inter nationale grenzen, nadat er een regeling van het conflict is be reikt. De nieuwe situatie geldt voor de vier grensposten tussen Israël en de Gazastrook: Erez, Karni, Sufa en Kerem Shalom. Buiten landers die vanuit de Ga zastrook Israël binnen willen zullen voortaan niet alleen een paspoort moeten tonen, maar ook een visumformulier moeten invullen. Israël en het Palestijnse Bestuur werken nog aan een regeling die Palestijns verkeer mogelijk maakt tussen de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. De Palestijnen zullen alleen in bus sen kunnen reizen, onder Israë lisch militair escorte. Een twist punt is nog of Israël passagiers die het niet vertrouwt de rit zal mogen weigeren. GPD MANILLA - Duizenden mensen betogen in het centrum van de Filipijnse hoofd stad Manilla. Zij eisten gisteren het aftreden van president Gloria Macapagal Ar royo. Naar verluidt zullen de Filipijnse veiligheidsdiensten 'onwettige' demonstra ties niet langer tolereren. Vanuit die kringen wordt gesuggereerd dat de betogers samenzweerders zijn die Arroyo ten val willen brengen. De Filipijnse oppositie be schuldigt Arroyo van corruptie en verkiezingsfraude. foto Romeo Ranoco/RTR door Akijn Visser ROME - Italië levert Hamdi Is- sac, die verdacht wordt van be trokkenheid bij de mislukte bomaanslagen in Londen op 21 juli, vandaag uit Engeland. De in Ethiopië geboren Issac, ook bekend als Osman Hussein, werd na de mislukte aanslagen in de Londense ondergrondse op gepakt in Rome. Hij was in Lon den op de trein gestapt en naar Rome gevlucht. Zijn uitlevering was mogelijk, nadat het hoogste hof van beroep in Italië daar mee had ingestemd. Issac heeft eerder verklaard dat hij nooit van plan is geweest mensen te doden in Londen, maar hen alleen schrik wilde aanjagen. Hij zou een bom heb ben achtergelaten in een metro in West-Londen. Die is niet ont ploft. ANP/RTR (Advertentie) Melburg - De Egelantier is Krin het land! Fraaie traditio- klassieke en eigentijdse M en Ierse kleding van iluurlijke materialen is het ijsmerk van deze typische fars- en winterwinkel. ier - geopend van 1 sep- '«tot1 maart - presenteert ook komend herfst- en wintersei- weer de top of the bill in Britse 'fw kleding, waaronder wollen j31 en vesten, sjaals, colberts en Eigenaren Marije foe Noyens lopen uit- warm voor pro van natuurlijke Wen als lamswol, Waar, cashmere, pol, alpaca, angora, H katoen en zijde. pe jaren heeft De Nier veel succes met geweven Donegal «kolberts van het «beroemde Ierse ^Magee. Op veler ver- Maalde De Egelantier Bar ook Donegal col- por dames in huis. pd is zijdezacht en I m°oie, modieuze p- De jasjes laten zich combineren met bijvoorbeeld blouses in een Engels countryruitje. Het assortiment jum pers, twinsets, truien en vesten van De Egelantier is wederom bijzonder uitgebreid en gevarieerd. Sommige breisels zijn ragfijn en dragen als een blouse. Ondanks hun ogenschijnlijk tere structuur zijn ook deze 100% merinowollen kledingstukken zeer duurzaam en net als de meeste andere kleding van De Egelantier machinewasbaar. Voor heren heeft de Egelantier, behalve klassieke katoenen ribbroe ken en de betere kwaliteit kamgaren en cavalry twill broeken, nu ook five pocket-broeken, in een fijne ribcord, in verschillende warme tinten. De Egelantier is tevens gespecialiseerd in (o.a. gevlochten) riemen van Stefano Corsini en heeft de grootste collectie Viyella shirts in Nederland. Da BjEüartier, Iferssfcraat 5, Midtelburg T: 0118 650665 pyl^n^ipnTmrHalViTrg^l^rnpt- ,n1 van onze redactie buitenland VILNIUS - De spanningen tus sen Litouwen en Rusland lopen op na het neerstorten van een Russische SU-27 straaljager in Litouwen, vorige week donder dag. Volgens Litouwen schond het toestel bewust het luchtruim van het Navo-Iand om de lucht verdediging te testen. De Russische minister van De fensie, Ivanov, heeft die veron derstelling als 'idioot' bestem peld. Litouwen weigert Russen die de crash willen onderzoeken, toe gang, De Russen krijgen ook niet de beschikking over de data- recorders uit het toestel. Litou wen laat die door een Navo-part- ner onderzoeken. De piloot van het toestel, die zich vlak voor het ongeval met zijn schietstoel in veiligheid bracht, mag Litou wen in afwachting van nadere verhoren niet verlaten. Gezien de houding van Litou wen stuurt Rusland geen ambte naren naar de zitting van een ge zamenlijke commissie inzake sa menwerking op onder meer eco nomisch terrein. Dat beraad zou vandaag beginnen en drie dagen duren. De Litouwse minister van Defen sie, Kirkilas, heeft de Russen verweten het onderzoek naar cle ramp tegen te werken. Zo werd Litouwen niet geïnformeerd over gevaarlijk radioactief mate riaal aan boord van het toestel noch over de raketten die de SU-27 voerde. Litouwen heeft beloofd het on derzoek naar het ongeluk con form de nationale en internatio nale wetgeving uit te voeren. De Navo houdt toezicht. Het land heeft Navo-partners gevraagd te helpen bij de berging van het wrak. Een deel van het toestel ligt tot zes meter diep in de grond. Brokstukken liggen tot ver in de omtrek. De Russen claimen dat het ver ongelukte toestel problemen had met het navigatiesysteem. Daardoor kwam het boven het vasteland van Litouwen terecht. De SU-27 moest van Sint-Pe tersburg naar de Russische en clave Kaliningrad vliegen vol gens een route boven de Balti- sche Zee. De piloot moet immuniteit krij gen en zo snel mogelijk naar Rusland worden teruggestuurd, zo heeft minister Lavrov van Buitenlandse Zaken geëist. Dat laatste geldt ook voor het res tant van de SU-27. GPD door Egbert Stoel NOUMEA - Azië moet eeuwen oude landbouwmethodes aan passen om het contact tussen mensen en pluimvee te vermin deren. Alleen zo kunnen nieuwe uitbraken van vogelgriep en an dere besmettelijke ziektes voor komen worden. Dat heeft de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren gezegd. Ondanks het doden van miljoe nen kippen verspreidt de ziekte zich nog steeds in Azië. „Dit heeft te maken met de vormen van landbouw", stelde WHO-on- derdirecteur Shigeru Omi giste ren op een congres van de WHO op het Franse eiland Nieuw- Caledonië. Terwijl in West-Europa net zo'n dichtheid is aan pluimvee als in Azië, breken er minder ziektes uit. Juist in landen als Cambod ja en Vietnam, landen waar pluimvee in achtertuinen wordt gehouden en boeren dicht bij kippen en eenden leven, heeft LOS ANGELES - Het klimaat op de planeet Mars ver toont 'een opwarmende trend' en op basis van recente beelden hebben wetenschappers ook vastgesteld dat er seismische activiteit moet zijn. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa gezegd. Een Nasa-ruimtevaartuig, Mars Global Surveyor, heeft op de planeet de afgelopen jaren veranderingen aan het oppervlak vastgesteld. Er zijn kraters ontstaan en de vor- I men van rotsformaties en heuvels zijn gewijzigd, moge lijk door bevingen. De Marsverkenner is sinds .1997 in een baan om de 'Rode Planeet' actief. ANP/RTR/AFP STOCKHOLM - Tweederde van de Zweden leest stiekem de sms'jes in cle mobiele telefoon van zijn partner. De meeste ondervraagden pakken het mobieltje van de part ner wanneer die even naar de wc is, onder de douche staat of slaapt. Meestal doen zij dat uit pure nieuwsgierig heid, maar een kwart van de ondervraagden geeft aan dat het ook met jaloezie te maken heeft. Zij zijn vooral geïnte resseerd wanneer de partner naar een bar of restaurant is geweest. ANP/AFP TANYONG VIMOH - Jonge moslims hebben gisteren in het onrustige zuiden van Thailand twee gegijzelde mari niers gedood, nadat het gerucht was rondgegaan dat het tweetal bewoners had omgebracht. Een groep jonge mannen doodde het gevangengenomen tweetal toen het verhaal ging dat veiligheidsdiensten op het punt stonden een aanval te beginnen. Het duo, mogelijk op een verkenningsmissie, was voor het laaste geblinddoekt en geboeid gezien. Sommige ooggetui gen vertelden dat zij zwaar werden geslagen en meerdere keren met messen zijn gestoken. ANP/RTR. STUTTGART - Werkzaamheden bij de luchthaven van het Duitse Stuttgart hebben een massagraf blootgelegd van vermoedelijk dertig joodse dwangarbeiders die in de Tweede Wereldoorlog verhongerd zijn. In de Tweede Wereldoorlog bevond zich op de luchthaven een afdeling van het concentratiekamp Natzwei- ler-Struthof. De slachtoffers zijn waarschijnlijk in de pe riode van 1944 tot 1945 omgekomen. ANP/DPA SOFIA - Nederlanders die naar Bulgarije op vakantie gaan, hoeven voortaan niet meer bang te zijn dat zij wor den getild bij een verblijf in een hotel. Het Bulgaarse par lement heeft gisteren ingestemd met een wet die gelijke prijzen voor iedereen verplicht. In het Oost-Europese land is het een goede gewoonte van veel hoteleigenaars om aan toeristen zeker de dubbele prijs te vragen dan wat landgenoten moeten betalen. Als argument wordt gebruikt dat de relatief arme Bulgaarse bevolking ontzien moest worden. Die gewoonte is in strijd met regels van de Europese Unie, waar Bulgarije over twee jaar lid van hoopt te wor den. Daarom is cle wetgeving nu aangescherpt. ANP/DPA i de vogelgriep de meeste slachtof fers gemaakt. De afgelopen twintig jaar is ge middeld elk jaar een nieuwe ziekte opgedoken, vooral in Afri ka en Azië. Uiteindelijk zal een ervan uitgroeien tot een wereld wijde uitbraak, aldus de VN-or- ganisatie in een rapport over de situatie in Azië en de westelijke Grote Oceaan. „Zelfs als wij de vogelgriep on der controle krijgen, komt de volgende eraan", aldus WHO-woordvoerder Omi. „Het is net als met tsunami's en aard bevingen, je weet nooit wan neer." Vogelgriep dook in 2003 voor het eerst op in Zuid-Korea, pas enkele maanden nadat de be smettelijke longziekte sars on der controle was gebracht. Het verspreidde zich snel naar lan den als Taiwan, Vietnam, Thai land, Maleisië, China en Indone sië. In het laatste land overleden de laatste dagen ten minste vier personen aan de ziekte, waar door het totaal aantal doden op 64 komt. ANP/AFP van onze redactie buitenland WENEN - De standpunten rond het Iraanse kernprogramma ver harden zich. In een verklaring zei de Europese Unie zich ernsti ge zorgen te maken over de nu cleaire activiteiten van het land. De Verenigde Staten voerden de druk op de leden van het Inter nationaal Atoomagenschap (IAEA) op om de VN-Veilig- heidsraad een oordeel over het Iraanse atoomprogramma te la ten vellen. Die raad kan sanc ties tegen het land afkondigen. De IAEA vergadert al sinds be gin deze week over de zaak-Iran. Van de 35 bestuursle den zouden er veertien op de VS-lijn zitten. Zestien anderen, aangevoerd door Rusland en China, wijzen het aanpakken van Iran af. Vijf leden twijfelen. Het is onzeker of de bestuurders er deze week uitkomen. De 25 EU-lidstaten - waarvan er maar acht vertegenwoordigd zijn in het bestuur van de IAEA - zeiden 'diep bezorgd' te zijn over Irans intentie het atoompro gramma voort te zetten. Volgens cle EU wekt Iran daarmee de in druk een productiefaciliteit voor kernsplitsing te willen ont wikkelen, ver voordat de inter nationale gemeenschap zeker heid heeft over de vreedzame be doelingen van het land. Het Britse bestuurslid bij het IAEA heeft de EU-verklaring binnenskamers gebruikt om de druk op de andere lidstaten te vergroten. Eerder deze week stelde de EU-leden van het agentschap voor de zaak-Iran aan de VN te rapporteren. (Advertentie) op"merk"elijke collectie uitgebreide combinatiemode op kleur en merk gepresenteerd DELMOD. FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE. T Al FUN, OISEN, MAC, ZERRES en nog vele andere De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Lavrov, noem de het inschakelen van de VN-Veiligheidsraad contrapro ductief. Het land werkt immers samen met het IAEA en doet ver der ook niets zonder toezicht van IAEA-inspecteurs. Iran houdt zich aan de internationa le verplichtingen en er dreigt geen verdere verspreiding van nucleaire kennis, aldus Lavrov. De Iraanse onderhandelaar inza ke kernenergie, Ali Larijani, liet weten dat zijn land op zich be reid is tot nieuwe gesprekken met de EU mits dat niet gepaard gaat met intimidatie of bedrei gingen. Er zal bovendien reke ning gehouden moeten worden met cle Iraanse belangen. Mocht, de zaak-Iran toch naar de VN gaan, dan wil het land starten met de verrijking van uranium. Een fabriek daartoe heeft Iran al maar die is door het IAEA ver zegeld en wordt niet gebruikt. Het land wil het verdrag tegen de verspreiding van nucleaire kennis en kunde (het non-proli feratieverdrag), in tegenstelling tot eerdere berichten, echter niet opzeggen. Volgens de VS en de EU schendt Iran de verplich tingen van het verdrag en is dat voldoende om de VN-Veiligheicl- raad in te schakelen. GPD PARIJS - Al veel eerder na de oerknal zijn in groten getale i melkwegstelsels, die bestaan uit tien- tot honderdduizenden ster ren, ontstaan dan tot voor kort i werd gedacht. Dat schrijft een groep Franse, j Italiaanse en Duitse wetenschap- pers vandaag in het wetenschap pelijke tijdschrift Nature. De onderzoekers keken naar de i ver verwijderde Walvis-groep j van melkwegstelsels, ongeveer 12 miljard lichtjaren verwijderd van de aarde. Uit lichtanalyses j bleek dat er 970 extreem oude melkwegstelsels zijn die al 1,2 a 3,7 miljard jaar na de oerknal bestonden. Dat is twee a zes I keer eerder dan tot nu toe werd I gedacht. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5