Rienstra is de man van de consensus PR0FRONDE het alfabet van Zeeland 5 Elise Oreel 22 jaar rondemiss Laurens Oele 32 jaar klusjesman Eiland. Tweede nationaliteit. Met hier en daar een brug. Of een tunnel. PZC Burgh-Haanutede schouwen- leeltjeJans noord-beveland Vrouwenpolder Oostkapelle Domburg walcheren Westkapelle iSint laurens START l Biggekerke Kloetinge Kapclle >uderkerke ^^Biezelingej 's-Gravenpolder Kruinlec Ritthem Hansweer vRTsIHgetS donderdag 22 september 2005 45e Internationale delta duiveland Het wordt zijn laatste ronde als voorzitter van het orga nisatiecomité. Lieuwe Rienstra neemt zaterdag na de 45e editie van de Delta Profronde afscheid als kopman. Hij treedt met een gerust hart terug. „Ik laat geen failliete club achter. Er staat een ronde met toekomstperspectief." De huistelefoon staat deze mor gen roodgloeiend, de mobiele te lefoon piept geregeld en ook de computer draait overuren. De Profronde nadert en dus neemt de drukte met de dag toe. Rien stra blijft er rustig onder. „Ik ben niet zo snel in paniek", zegt hij. „Het heeft natuurlijk ook met ervaring te maken. Toen ik begon, was ik na afloop van de ronde helemaal afgedraaid, nu is dat veel minder." Bij zijn aantreden gold hij als een buitenstaander. Rienstra, Fries van geboorte en gewezen personeelsmanager bij Hoechst, was een wielerliefhebber, maar was niet op de hoogte van het rei len en zeilen in de wielersport. „In het begin heb ik er wel eens slapeloze nachten van gehad. Dan zat ik bij een juryvergade ring, als een leek. Waar ben ik aan begonnen, dacht ik toen. Ik moest ook wennen aan alle aan dacht. Sport heeft een enorme impact. Soms is de publiciteit wel eens onevenredig groot als ik dat vergelijk met mijn andere ac tiviteiten." „Zo zit ik bijvoorbeeld ook in het bestuur van de Godshuizen. Wij mogen altijd een kwaliteits prijs uitreiken aan de beste afde ling van het ziekenhuis. Nou, die prijs ging dus naar de maatschap kaakchirurgie. Die afdeling was erin geslaagd om de wachtlijsten van drie maanden tot drie weken terug te brengen. Dat is een ge weldige prestatie, maar krijgt in de media veel minder aandacht dan de sport. Ach ja, sport is heel veel emotie en dat spreekt de mensen aan. Rienstra vond door de jaren heen beeld gelijk met je nek uitsteken. Zoals een renner dat doet, probe ren wij dat het met het comité ook. Dat is best moeilijk hoor. Ie dereen heeft zijn eigenaardighe den en er zijn wel eens karakters die botsen. Daar moet je dus zo goed mogelijk mee om proberen te gaan. Het leukste van dit werk is om met zo'n comité iets neer te zetten. Vergaderen en heel veel dingen met elkaar regelen, zodat het op die ene wedstrijddag alle maal klopt." Hij regeerde tijdens zijn ambts periode nimmer met ijzeren hand. „Ik ben de man van de con sensus'", stelt Rienstra. „Ik houd de kerk graag in het midden. Dat betekent niet dat ik nooit eens met mijn vuist op tafel heb gesla gen. Vraag het maar aan de le den van het comité. Alleen als je boos wordt, wil je nog wel eens dingen zeggen waar je later weer spijt van hebt, dus is het beter om het te vermijden." Creativiteit De Prof ronde heeft de voorbije jaren zijn plaats op de wielerka- lender weten te behouden, al werd daarbij wel voortdurend een beroep gedaan op de creativi teit van het comité. „Het gevecht om een goede datum komt elk jaar weer terug", verzucht Rien- V.v.v. -r-..v We hadden veel concurrentie van andere wedstrijden. Daarna zijn we naar begin september ge gaan, maar na de komst van de Pro Tour bleek ook dat niet de meest geschikte datum te zijn. Nu zitten we een dag voor het WK. Daar zitten natuurlijk ook nadelen aan vast. De beste ren ners van elk land zijn er niet. Dan houd je nog genoeg andere renners over, zou je zo denken, maar ook dat gaat weer niet hele maal op. De Franse ploegen zijn bijvoorbeeld verplicht naast de Pro Tour ook nog een aantal Franse wedstrijden te rijden. Co- fidis heeft om die reden afge zegd. Of het een goede datum is, kun je pas straks na afloop zeg gen. Het blijft in elk gevoel moei lijk, het blijft wringen. Soms moet je hopen op een gelukstref fer. We hebben ooit Zabel gehad, en vorig jaar Bettini." „We mogen niet klagen", vindt Rienstra. „We hebben door de ja ren heen een goede naam opge bouwd. We krijgen goede ju ryrapporten, de hotels zijn goed en de renners zijn tevreden. Ser- vais Knaven heeft laatst gezegd dat hij de Profronde graag rijdt, omdat ons parkoers veilig is. De Profronde spreekt nog altijd aan en wordt gedragen door het Zeeuwse bedrijfsleven. We heb ben een redelijk solide basis We tief en hebben iets neergezet in Zeeland. Het is een evenement met uitstraling, waar veel men sen bij willen horen. Wij op onze manier proberen die mensen waar voor him geld te geven." Nog één keer fungeert Rienstra als uithangbord, zoals hij zelf omschrijft. Een opvolger is er nog niet gevonden, maar dat komt volgens hem wel goed. „Ik ga ook niet ogenblikkelijk weg. Ik zal de zaken goed overdragen. Mijn opvolger hoeft niets te vre zen. Er is een zeer ervaren comi té. En er staat een ronde met toe komstperspectief. Ik laat geen failliete club achter." Veiligheid Nog één keer gaat hij als direct betrokkene genieten van de Profronde. „De laatste dagen voor zo'n koers zijn hectisch, en ook op de wedstrijddag ben je erg druk. Mijn voornaamste zorg is altijd de veiligheid. Elke keer als er weer niets is gebeurd, ben ik opgelucht. Die veiligheid is een enorme verantwoording. Als alles gladjes is verlopen op zo'n dag, geeft dat heel veel voldoe ning. Ik vergelijk het altijd maar met het uitlopen van de Vier daagse. Dat heb ik twee keer ge daan. Dan rijd je na vier dagen 's avonds naar huis, stop je bij een Lieuwe Rienstra: „De Delta Profronde is een wedstrijd met uitstraling." foto Lex de Meester „Ik ben best al zenuwachtig. De wedstrijddag is met mij doorgesproken dus ik weet wat ik kan verwachten. Toch blijft het spannend. Het is de eerste keer dat ik zulk werk doe. Ik werd gevraagd door mijn tante, Ineke Kosten. Ik moest nog wat foto's instu ren en werd uitgekozen. Sa men met mijn tante, die ver antwoordelijk is voor mijn kleding, ben ik naar het con- fectiecentrum in Amsterdam geweest om kleren uit te zoe ken. Gelukkig hoefik geen rokje te dragen. Lijkt me niet prettig met zo'n kort ding op het podium met voor je allerlei flitsende fototoe stellen. Met de wielersport heb ik heel weinig. Wel vind ik het bijzonder een kijkje te nemen in die wereld. Wie er wint, is mij om het even. Maar het liefst heb ik de knapste van het stel. Toch leuk. die te mogen zoenen. Voor de Delta Prof ronde kom ik elk jaar naar Zee land. Momenteel woon ik in Amersfoort. De ronde volg ik al heel lang. Vroeger reed ik met mijn vader in de auto achter de renners aan. De laatste vijftien jaar ben ik als klusjesman actief. Ik neem twee dagen voor het evene ment al vrij. De donderdag en vrijdag zijn we druk bezig met het ophangen van grote reclameborden, de zogenaam de beveiligende sandwichbor- den en de routepijlen. Ik word door mijn omgeving nu extra aangespoord de pijlen goed op te hangen. Mensen willen me behoeden dat er net zoals in de Eneco Tour verkeerd wordt gereden- Door de Zeeuwse wielerron de ben ik trouwens ooit op televisie geweest. Ik stond vlak voor de finish, midden op de weg, om ploegleiders- auto's uit- de ronde te leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57