■Sffl <Wr ZLM PZC We bouwen voor 't leven Endura Sport Niko Eeckhout is nog lang geen sukkelaar HU J lo Met Bison scoort u zeker! verzekeringen NIEUW IN MIDDELBURG Speciaalzaak voor de wielrenner Officiële opening vrijdag 14 oktober 2005 met Eddy Merckx www.endurasport.nl Onze merken: De Rosa Eddy Merkx Look Prorace GtuhI 'IzHumz ïwiïvmlï uuk mm uv PR0FRONDE ff Café Matisse Grote Markt 26 4461 AJ Goes Tel: 0113-252510 www.cafe-matisse.nl DURA Dura Vermeer Bouw Zeeland BV Amundsenweg 29 4462 GP Goes T (0113) 34 74 44 www duravermeer nl Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tel. 01 18 - 650485 Daarnaast kleding accessoires, ook voor de spinner Bel gratis 0800 0231 231 of kijk op www.pzc.ni/abonneren loet alfabet va a Zeeland Q^) 4Se Internationale delta donderdag 22 september 2005 Niko Eeckhout won vorig jaar voor de tweede keer de Delta Profronde. foto Peter Nicolai Of het moeite kost om over de Delta Profronde te praten? „Niet echt", zegt Niko Eeckhout uit het West-Vlaamse Wielsbeke. Drie dagen eerder heeft hij ge hoord dat hij niet is geselecteerd voor het WK en dat daarom niet Madrid dit weekeinde zijn reis doel is, maar Goes. „Als ik Ne derlander was geweest, was ik naar het WK gegaan. Maar in België spelen niet alleen resulta ten een rol. Het is een heel mistig proces. Eigenlijk had ik er al beetje op gerekend dat ik naar Goes zou gaan." Begrijp Niko Eeckhout goed. De 34-jarige renner komt graag naar Zeeland. Niet voor niets won hij de Delta Profronde al twee keer, in 2001 en vorig jaar. Het is een wedstrijd die hem op het lijf geschreven is. „Het par koers is vlak, er wordt meestal vanaf het begin gekoerst en het waait bijna altijd." Bovendien wordt de Profronde in een periode gereden waarin hij altijd in vorm is. „In het voor jaar en het najaar ben ik op mijn best. Hoe het komt, weet ik niet, het zit in mijn bioritme. En na verloop van tijd ga je je er na tuurlijk ook op richten. In de zo mer doe ik het tegenwoordig wat rustiger aan, in voor- en najaar probeer ik te pieken." Wie zich de wedstrijd van vorig jaar kan herinneren, weet dat Ni ko Eeckhout niet bepaald uit zijn dak ging na zijn zege. Toen hij gehuldigd werd, toonde hij een strakke blik; alsof hij de ze ge in de laatste meters verspeeld hij baalde van de gebeurtenissen in zijn ploeg Lotto Domo. Hij reed één van zijn laatste koersen voor die ploeg omdat zijn dien sten niet langer op prijs werden gesteld. „Ze hadden vorig jaar liever dat Robbie McEwen had gewonnen. Toen ik een kilometer voor de fi nish nog met dat groepje van vier weg was, moedigde de ploeg leiding McEwen aan door onze oortjes. Daar baalde ik van. Nee, na afloop is de ploegleider me niet om mijn nek gevlogen." Voorseizoen Dit seizoen bewees Eeckhout dat Lotto het bij het verkeerde eind had. Hij reed een voorseizoen als nooit tevoren en won in maart Dwars door Vlaanderen en de tweede rit in de Driedaagse van De Panne. Verder werd hij vier de in Kuume-Brussel-Kuume en de Omloop Het Volk. Later won hij in Dentergem en Ninove en twee weken geleden was hij de beste Belg in Parijs-Brussel: vier de. Veel bijval voor die prestatie kreeg hij niet. „Het lijkt wel of iedereen het normaal vindt dat ik beste Belg was. Ik heb er ner gens iets over gelezen. Er waren ook renners die in de wedstrijd maal niet meer gezien. Hij mag ook naar Madrid." Bij zijn nieuwe ploeg Chocolade Jacques moet Eeckhout de jeugd het goede voorbeeld geven. En dat is wat hij ook doet. „Ik ben niet zo'n prater", zegt hij. „De jeugd leert, door naar de kop mannen te kijken. Als ze in de fi nale tempo maken, zien ze van zelf hoe de vork in de steel steekt. Als ze later aan kracht winnen, kunnen ze het vaandel overnemen. Zo is het bij mij ook gegaan. Ik heb in de ploeg gere den met Tchmil en Van Petegem. Ze hebben me nooit gezegd hoe ik moet rijden, maar ik heb het wel van hen geleerd." Hoe lang Eeckhout het goede voorbeeld nog kan geven, weet hij niet, maar hij beseft wel dat het eind van zijn carrière nadert. Soms denkt hij na over wat hij daarna moet gaan doen, maar meestal vlucht hij terug in de rea liteit van vandaag. Waarom den ken aan stoppen als je net je bes te voorseizoen uit je carrière ach ter de rug hebt? Carrière „Eigenlijk hoop ik niet dat ik na mijn carrière in de wielrennerij werkzaam blijf", zegt hij dan. „Maar ik moet wel iets gaan weinig wielrenners die dat aan het eind van hun carrière kun nen doen. Kijk, ik geniet van het fietsen en ook wel van het be roep, maar je loopt ook dagelijks tegen vervelende dingen aan. Te gen de prestatiedruk, de hypocri sie en de bekrompenheid. Echte vrienden heb je nauwelijks. Als je er drie hebt in het hele peloton mag je je handen dichtknijpen. Iemand die stopt, daar hoor je nooit meer iets van." „Wat mij betreft worden mijn kinderen geen profwielrenner. Als ik stop, wat kan ik dan? Al leen wielrennen, voor de rest niets. Dan ben ik een sukkelaar. Nee, laat mijn kinderen maar een echt beroep leren." Voorlopig is Eeckhout nog ver verwijderd van de status van suk kelaar. Zaterdag is hij speerpunt van Chocolade Jacques, de ploeg die hem begin dit seizoen in de armen sloot. De Belg voelt dat het kopmanschap bij hem past. „Het is wel erg gemakkelijk om honderd kilometer op kop van het peloton te rijden en dan te kijken of je kopman het werk af maakt. Daar word je nooit op af gerekend. Ik wil zelf rijden voor de zege. En daarbij vind ik het prettiger zelf vierde te worden dan dat ik een ploeggenoot aan de zege help." Eeckhout hoopt op een goede prestatie in de wedstrijd met start en finish in Goes. Niet al leen om de concurrentie te laten zien dat hij het nog steeds kan, maar ook om dat prettige rustge vende gevoel te krijgen. „Als je aan het eind van het seizoen nog een koersjc wint. ga je heel pret- Rinus Zweedijk 56 jaar politie-agent „Samen met mijn chauffeur stuur ik motoragenten aan. De algemene verkeersveilig heid staat voorop. Daarvoor sta ik in contact met de moto ren, de politieposten, de jury en de wedstrijdleiding. Het is elk jaar weer een heksenke tel. Zo ging jaren terug een brug niet dicht. Dat ding bleef tien centimeter open staaji. Het leverde behoorlijk wat spanning op. In no time hebben wij toen een andere route gekozen. Het is dan ook belangrijk dat je het par koers door en door kent. Ik hoor via de speaker wie heeft gewonnen, maar dan is het voor ons zaak de rest van de koers veilig te laten verlo pen. Voor de wedstrijd moet ik 's avonds televisie kijken. De Delta Profronde betekent voor mij een heftige werk dag. De renners rijden con stant tussen de 35 en 55 kilo meter per uur. Als je even niet oplet, zitten ze in je kof fer. Palmares Niko Eeckhout is het prototy pe van een renner die goed uit de voeten kan in eendaagse wedstrijden. In zijn carrière reed hij maar één keer een gro te ronde: de Giro, die hij niet uitreed. Op zijn palmares staan dan ook veel overwin ningen in eendaagse wedstrij den. Belangrijkste zeges 1993: Omloop van de Vlaamse Ardennen 2001 en 2004: Delta Profronde 2001 en 2003: GP Rik van Steenbergen 2003 en 2005: Dwars door Vlaanderen 2004: Etappe in Ster Elektrotour 2005: Etappe in Driedaagse van De Panne. Ploegen 1992-1993: Collstrop 1994: Varta. 1995-1996: Collstrop. 1997-1998: Lotto. 1999-2000: Palmans. 2001-2004: Lotto. 2005: Chocolade Jacques.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55