>zc Woongoed stimuleert leefbaarheid PZC Unieke oorlogsfoto's in museum Axel Ledeltheater verrast door vertrek VVV mOAG NGQES ■13 Inwoner gemeente Veere verdacht van bezit kinderporno Woningbouwcorporatie steunt dorps- en wijkraden winkliniek te ien bij RTL4 i/AAZET 25 SEPTEMBER Hogere straf in zedenmisdrijf Zwaarden en messen gevonden Boterzandestraat niet afgesloten Vier weken cel voor diefstal worst Geen woning in voormalig drugscafé Kapellebrug agenda VANAF HEDEN GEOPEND WIELERSPECIAALZAAK ENDURA SPORT donderdag 22 september 2005 j^mile Calon JDDELBURG - Bij een Euro- justitiële actie tepen kinder zo is gisteren een woning in gemeente Veere doorzocht. jet bewuste adres heeft de een computer, cd's, .foms en dvd's in beslag geno- u. Er zijn geen aanhoudingen nicht. jhde wilde niet vertellen in fee kern van de Walcherse ge ënte gezocht is. Een woord eer wilde alleen kwijt dat lom een dorpje ging. huiszoeking maakt deel uit van 'Operatie IJsbreker II', on der leiding van de Europese poli tieorganisatie Europol. Daarbij zijn ook in de gemeente Kerkra- de en in Denemarken, Frank rijk, Italië, Zweden en Groot-Brittannië zo'n tachtig huizen doorzocht en is een onbe kend aantal verdachten gearres teerd. In Nederland zijn geen verdach ten aangehouden. Dat kan als nog als het in beslag genomen materiaal kinderporno blijkt te bevatten, aldus de woordvoer ster van het Openbaar Ministe rie (OM) in Middelburg. Eerst worden de inbeslaggenomen ma terialen onderzocht door de digi tale recherche van de politie Zeeland. Dat kan een aantal we ken in beslag nemen. Aan de hand van de uitkomst wordt be paald of er vervolgd wordt. Volgens het OM in Middelburg is het onderzoek op gang geko men na een melding van de Itali aanse politie, dat een Nederlan der kinderporno uit het buiten land had gedownload. Het unie ke computernummer van de ont vanger, het IP-adres, leidde ver volgens naar de woning in de ge meente Veere. De grootschalige actie is het ver volg op Operatie IJsbreker in juni van dit jaar. Daarbij zijn toen in dertien Europese landen al 140 huizen doorzocht en 130 verdachten gearresteerd. Ook die actie kwam op gang na in lichtingen van de Italiaanse poli tie over internetsites die worden gebruikt voor distributie van kinderporno. Volgens Europol gebruiken de verdachten geavanceerde tech nieken om de identiteit van be zoekers van de sites te verber gen. Hun communicatie ver loopt via versleutelde berichten. De opsporingsdiensten zijn be zig met het achterhalen van de identiteit van de kinderen die zijn misbruikt voor de kinder porno. Europol-directeur M.P. Ratzl wil dat de tweede golf huiszoe kingen en arrestaties wordt ge zien als 'een serieuze waarschu wing aan iedereen die zich in laat met kinderporno'. ,,Het is belangrijk om te laten zien dat personen die kinderen door sek sueel misbruik beroven van hun jeugd, direct of indirect, ook achter hun computer niet buiten schot blijven." Nederland duikt geregeld op in onderzoeken naar kinderporno. Oktober vorig jaar leidde een operatie vanuit de VS ook al tot doorzoekingen en arrestaties in Nederland, onder meer in Zee land en Noord-Brabant. Enkele verdachten die toen zijn opge pakt moeten de komende weken terechtstaan. «Sheila van Doorsselaer UNGE - Woningbouwcorpora- Zeeuws-Vlaande- heeft het Stimuleringsfonds •{baarheid in het leven geroe- i, Wijk- en dorpsraden kun- i een beroep doen op dit nis als zij ideeën hebben die leefbaarheid in hun wijk of ipkunnen verbeteren. KTBURG - Het programma ft NL van RTL4 besteedt navond aandacht aan de linkliniek in Oostburg. programma volgt een pa ai die gebruik maakt van een uwe mogelijkheid: behande- de Zwinkliniek en ver ijlop vakantiepark Zeebad in ökens. De Zwinkliniek is een lé-kliniek, gespecialiseerd in hetische chirurgie, waaron- ■facelifts en ooglidcorrecties, idkemedische ingreep, waar- ziekenhuisopname niet no- is, volgen controles. Het mwe arrangement biedt uit- mst voor patiënten die van komen. Zij kunnen de eerste jen na de operatie, eventueel I hun gezin, bijkomen in een kantiehuis op een steenworp itand van de kliniek, itie NL wordt uitgezonden 18.15 uur. (Advertentie) jKOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NJ Kapelle -Tel. 0H3-33g333 (Advertentie) 3.00 - 17.00 UUR Bezorgklachten: tïÖO-0231231 «maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; gstot 12.00 uur redactie keuws-vlaandereim WlemAlexanderlaan 45 Postbus 145 '530 AC terimeuzen '61:0115-645769 ■ax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl 'shb Hoonhorst (chef) "outBareman 'aymond de Frel 56né van Stee kker (sport) kudeloo 16 Postbus 62 3 hulst fel' (0114)372776 Pax: (0114)372771 Pmail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer kntrale redactie «ationspark 28 «W AA goes el: (0113)3i 5500 f5 (0113)315669 '■mail: redactie@pzc.nl Ternet *Ww.pzc.nl i-aiail: web@pzc.nl Het stimuleringsfonds bestaat volgens B. Bakels van Woon- goed niet enkel uit een pot geld. „We kunnen ook kennis uitwis selen over hoe bepaalde initiatie ven uitgevoerd kunnen worden of de aanvragers in contact bren gen met mensen of bedrijven die iets voor hen kunnen betekenen. Daarnaast kunnen we zelf ook menskracht leveren." Bakels doelt op de eigen technici die Woongoed in dienst heeft. „Zij kunnen bijvoorbeeld technische tekeningen maken." Woongoed heeft zich altijd inge zet om de leefbaarheid van ker nen, waar de corporatie wonin gen verhuurt, te verbeteren. Woongoed deed dit op eigen ini tiatief, zonder inspraak van de bewoners van de wijk. Bakels: „Het nadeel hiervan was dat wij dan wel vonden dat we iets moois hadden gerealiseerd, maar dat bewoners van die wijk er niet zoveel aan vonden. Daar om wilden we de zaken anders aanpakken en de bewoners zelf met ideeën laten komen om hun dorp of wijk te verfraaien. Zo zijn alle partijen tevreden." In twee bijeenkomsten heeft Woongoed de leden van de wijk- en dorpsraden op de hoog te gebracht van het stimulerings fonds. Bakels: „Voorwaarde om aanspraak te kunnen maken op een bedrag uit het fonds of ande re hulp is dat het om een voorzie ning moet gaan die ten goede komt aan de hele wijk. Daar naast moet het iets unieks zijn. Ook particulieren kunnen bij ons aankloppen als ze een idee hebben, maar het is beter als hun plan breed gedragen wordt door de bevolking. Woongoed bekijkt alle ingeko men verzoeken en kiest de beste uit. Ook wordt soms de provin cie ingeschakeld omdat ideeën in aanmerking kunnen komen voor subsidie. Al eerder hielp Woongoed onder andere met de organisatie van een feest in de Finlandwijk in Oostburg en kreeg Koewacht met hulp van het stimuleringsfonds een skate- baan voor jongeren. De dorpsraad van Vogelwaarde heeft een verzoek ingediend voor financiële steun bij het in richten van een veldje met voor zieningen waar zowel jongeren als ouderen gebruik van kunnen maken. Ook vanuit Clinge is in teresse getoond. De dorpsraad en Stichting Tragel willen dat er een JOP (jongerenontmoe tingsplaats) komt op de hoek van de 's-Gravenstraat en de Sterredreef. Jongeren hangen te genwoordig geregeld rond op het Sterreterrein van Stichting Tragel en dat is niet de bedoe ling. Op de hoek van beide stra ten ligt een terreintje dat spe ciaal voor de jongeren ingericht kan worden. De gemeente Hulst vindt dit wel een goed plan, maar heeft zelf geen geld om een JOP te financieren. G. Ber tram, jongerenwerker van de ge meente: „Het is goed dat dorps raden nog een beroep kunnen doen op andere fondsen. Zo krij gen dorpen of wijken voorzienin gen die ze graag willen en kost het de gemeente niks." Jan Witte en Carlo Vervaet willen graag weten wie de mannen zijn die met beddengoed door een verlaten Axel lopen. door Jan van Zuilen AXEL - Wie kent het verschijnsel niet? Dat sigarenkistje vol oude foto's waar van je denkt: toch eens aan opoe vragen wie er op staan en waar dat kiekje is ge maakt. Totdat opoe komt te overlijden. Dan is het te laat. Zo zitten ook Jan Witte en Carlo Ver vaet met een stel oude foto's, waarvan misschien Jans broer Maarten nog wel het fijne geweten zou kunnen hebben, maar zijzelf in elk geval niet. Alleen is Maarten vorig jaar november tamelijk plotseling overleden, dus kunnen ze het hem niet meer vragen. Het gaat om fo to's die Jan en wijlen Maarten Witte in de loop der jaren van diverse kanten aangeboden hebben gekregen voor hun fotografie- en radiomuseum in de Basti onstraat. Jan is de man van het fotogra fiemuseum, Maartens passie was het ra diomuseum. Voor zover zijn gezondheid het hem toe laat helpt Carlo Vervaet Jan Witte nu bij het beheren van het particuliere mu seumpje dat een schat aan oude buizen radio's en fototoestellen van ver voor het digitale tijdperk herbergt. Veel van de foto's die de broers Witte, vaak samen met oude fototoestellen, kregen aangeboden, hadden te maken met de oorlog en bevrijding van Axel en omgeving. En omdat september de maand is dat Axel haar bevrijding her denkt, vinden Witte en Vervaet het een goed moment om met hun foto's naar buiten te komen. De meeste kunnen ze nog wel plaatsen, althans ze herkennen de plekken waar ze gemaakt zijn. Vol gens Vervaet zitten er foto's bij die nog nooit eerder te zien zijn geweest, onder meer een foto van twee oudere mannen in een verder verlaten en kapotgescho ten binnenstad van Axel. Ze hebben beddengoed op de arm. Vervaet: „Het lijkt erop dat die foto kort na of mis schien zelfs nog wel tijdens de beschie tingen is gemaakt. Zo te zien zijn ze op zoek naar een schuilplaats. Het zou na tuurlijk prachtig zijn als we zouden kunnen achterhalen wie die mannen zijn. Op de foto zien ze er al zo oud uit dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat ze nog leven, maar misschien heb ben ze wel familie die meer weet van de ze foto. Het fascineert in ieder geval enorm." Een andere foto is er een uit een serie die, schat Vervaet, een paar weken na de bevrijding is gemaakt. Je ziet de ver nielingen door het oorlogsgeweld, waar onder een gat in de muur van het stad huis. Maar verder straalt de foto uit dat de rust is weergekeerd, al staat er nog wel een soldaat op de voorgrond en is er achter de groep mensen een Canadees legervoertuig te zien. Witte en Vervaet hopen binnenkort te horen wie de men sen op de foto zijn. „De kinderen en de jonge mensen die erop staan, kunnen nog best in leven zijn en wonen mis schien nog wel in Axel of in de omge ving", zegt Vervaet. De bedoeling is om van de foto's een per manente tentoonstelling te maken in het fotografie- en radiomuseum. Dat zal dit seizoen niet meer lukken, maar volgend seizoen moet het kunnen, denkt Vervaet. Het fotografie- en radiomuseum in de Bastionstraat 45 is nog tot en met de herfstvakantie iedere vrijdag- en zater dagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur ge opend. door Raymond de Frel OOSTBURG - Coördinator J. Bolsius van het Ledeltheater in Oostburg is ronduit verbaasd over de voorgenomen verhui zing van de VW-folderpost uit zijn theater naar een pand aan de Markt in Oostburg. Bolsius en zijn medewerkers lazen gisteren in de krant dat de gemeente Sluis voornemens is om de folderpost bij de toe komstige backoffice-vesti ging van de VW aan de Markt in Oostburg te betrek ken. „Daar wisten wij helemaal niets van. Ja, er is ons gezegd dat dit in de verre toekomst zou kun nen gebeuren, maar dit is op eens wel heel erg nabij. Ik vind dit een heel vreemde zaak, die zeker niet de schoonheidsprijs verdient", zegt Bolsius. De medewerkers van het Le deltheater voeren sinds vijf jaar ook VW-werkzaamheden uit. Bolsius: „Dat doen we al die tijd al gratis, sterker nog: het kost ons eigenlijk alleen maar geld. Maar we hebben hier wel bewust voor gekozen, omdat beide partijen elkaar kunnen versterken. Mensen die een VW-product kopen, komen bij ons over de vloer en nemen wellicht ook eens een bioscoop- of theaterkaartje af. Wij zullen het echt merken als die toeloop wegvalt. En weet je wat mij nog het meest irriteert? In die vijf jaar had de gemeente geen cent over voor de folderpost in Oostburg. En nu is er wel geld beschikbaar voor een ver huizing. Ik zal bij het bestuur van het Ledeltheater te rade gaan, om wellicht daarna naar de gemeente te stappen." De gemeente Sluis stelde ander half jaar geleden zeventigdui zend euro beschikbaar om de toeristische organisatie van de ondergang te redden. Voorwaar de was wel dat de backoffice - de mensen achter de schermen - de Terneuzense Markt zouden verruilen voor een locatie in de gemeente Sluis. Er werd een stek gevonden op de Markt in Oostburg. „Aanvankelijk vond ik dat de MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste- ren een dertigjarige inwoner van die stad voor verkrach- ting van een dertienjarig meisje veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf. De straf viel daardoor veel hoger uit dan de door het Openbaar Ministerie geëis- te gevangenisstraf van een jaar plus zes maanden voor- waardelijk. „De eis doet onvoldoende recht aan het mis drijf", was de motivatie van het vonnis. Het misbruik van het jonge slachtoffer vond twee jaar ge- j leden plaats in Middelburg. Het meisje stond onder in- 1 vloed van de Middelburger, die haar ertoe had aangezet om een jointje te roken. In de joints zat cocaine verwerkt. Ze geraakte daardoor volledig van de kaart. De man lokte het meisje, dat van huis was weggelopen, mee naar zijn woning, waar hij haar misbruikte. In de strafmaat werd ook nog heling van goederen, bezit van harddrugs en wa penbezit meegenomen. AXEL - Een 22-jarige man uit Axel is gistermiddag aang- houden wegens mishandeling en het bezit van een groot aantal messen en zwaarden. Eerder die middag had de Axelaar in de Noordstraat in Axel een ruziegemaakt, waarbij een nog onbekende persoon werd mishandeld, i Daarna kwam de 22-jarige terug met een soort zwaard in zijn handen, waarmee hij liep te zwaaien. Na een zoek- 'j tocht naar de verblijfplaats van de man, werd hij aange- 't houden in een woning in de KerkdreefIn de woning wer- 1 den nog enkele zwaarden en messen aangetroffen. Alles j werd inbeslaggenomen. De man is in verzekering gesteld. De politie wil graag in contact komen met de nog onbe kende persoon die bij de ruzie is mishandeld en met dege ne die de ruzie heeft gemeld. BIERVLIET - De afsluiting van de Boterzandestraat in Biervliet, zoals de gemeente Terneuzen voorstond, is defi- nitief van de baan. De maatregel kon niet op steun van de bewoners rekenen en daarop besloot de gemeente er gis teravond vanaf te zien. Tijdens een inspraakavond in het dorpshuis werden de opties besproken die de inwoners vo- i rige week hadden ingediend, als oplossing voor de ver keersproblemen die ontstaan door de aanleg van een fiets pad richting Hoofdplaat. De gemeente vindt nog steeds I dat gehele of gedeeltelijke afsluiting van de Boterzande- straat de beste en veiligste optie is. Maar gezien de weer- j stand hiertegen is besloten er toch vanaf te zien. Wel zal I een drempel worden aangelegd om het verkeer uit het dorp af te remmen. In de eerste week van oktober wordt een begin gemaakt met de aanleg van het fietspad. MIDDELBURG - Het stelen van een worst ter waarde j van een euro en negendertig cent moest een 29-jarige Vlis- j singer gisteren bekopen met vier weken gevangenisstraf, j De man had in de plaatselijke supermarkt het worstje in zijn zak gestopt en wilde de kassa passeren zonder af te I rekenen. De verdachte, die een fors strafblad heeft, vroeg 1 zich af waarom hij voor het stelen van een worst vier we- 1 ken cel kreeg opgelegd. „Ik had de worst later willen beta- len." De politierechter was niet te vermurwen. „Dat kan j elke dief wel zeggen, maar zo werkt het niet." door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - De gemeen te Hulst geeft geen toestemming voor het omvormen van het voor malige drugscafé Highway in Kapellebrug tot woning. In het pand mag niet gewoond worden omdat het te dicht bij een tankstation ligt. Bij de gemeente is een aanvraag binnengekomen voor de bestem mingswijziging van het leeg staande horecapand aan de Gentsevaart. Het pand staat al ruim een jaar te koop. De aan vrager wil in het pand kunnen wonen. Hulst ziet dat niet zit ten. Volgens woordvoerster M. van Bunder komt de bedrijfsvoe ring van omliggende onderne mingen in gevaar als Hulst een bestemmingswijziging doorzet. „In deze buurt zijn tankstations gevestigd en omwille van de vei ligheid is het niet mogelijk daar een woning toe te staan." Het gebruik van het horecapand staat de laatste vijf jaar ter dis cussie. Eerst was er truckersca fé De Pauw gevestigd. Vervol gens werd het etablissement Goede Oude Tijd, dat na een paar maanden werd gesloten, omdat er een illegaal casino zou zijn gevestigd. Na de sluiting kreeg het pand de naam Highway op de gevel, wat al deed vermoeden dat er meer ver kocht werd dan koffie en drank. In 2001 begonnen omwonenden van het café een handtekenin genactie waarmee ze protesteer den tegen de aanhoudende over last die ze ondervonden van Highway. Klanten veroorzaak- ten overlast omdat ze rondhin gen in de buurt en soms tuinen gebruikten als toilet. Hulst wil de het café begin 2002 sluiten en een inval van de politie leverde softdrugs als vangst op. Uitein delijk hoefde de gemeente niet in te grijpen. De uitbater sloot de zaak zelf. Als de horecabestemming van het pand zou worden gehaald, zou de buurt in ieder geval in de j toekomst overlast van klanten bespaard blijven. Nu is het af wachten wie het pand koopt en wat voor etablissement er in wordt gevestigd. S TREEK A CTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten, bieden, handvaar digheid; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil- denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljart club; 13.30 uur: Hand werken, koersbal; 19.00 uur: Line dan ce, computeren, LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderen- soos, computeren; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; Dansschool Verberkmoes, Vanaf 15.00 uur: Inschrijven danslessen. folderpost in het Ledeltheater moest blijven, maar gaandeweg ben ik van gedachte veranderd. Het kan gewoon niet, omdat een VW-kantoor zonder ver kooppunt (dus alleen de back office) op de Markt geen uitstraling heeft. Ik snap dat dit een zure appel is voor het Ledeltheater, maar het is niet waar dat Bolsius hier niets van wist. We hebben vorige week nog met elkaar om de tafel gezeten om te kijken of er alter natieven waren", zegt wethou der L. Kamphuis. (Advertentie) Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tei. 0118-650485 www.endurasport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45