PZC 'roonrede blijft abracadabra Iedereen houdt van Nederland D66 blaast de gezel nieuw leven in Politie en diensten oefenen aanpak gijzeling in school Geldtransport in Stein overvallen Prins Bernhard liet Alicia en Alexia kennismaken op boot OPRUIMFINAIE! w- even miljoen Nederlanders kunnen tekst nauwelijks volgen abinet werkt in tv-kanaal lor overheid Fiscusvoordeel is goed voor natuur Bikker hoeft straf niet uit te zitten Oudste man Nederland is anoniem Boekenweek samen met festivals Nederland teert in op spaargeld donderdag 22 september 2005 HAAG - In de strijd tegen :elig(lwerkloosheid wil D66 ezel terugbrengen op de ar- sniarkt. Tweede-Kamerlid Bakker zei dat giste ren tij- 5 een ontbijtdebat over de jenennota in Den Haag. azel was in de Middeleeu- >n ambachtsman in een gil- de, die nog niet de rang van meester of baas had verworven. „In Duitsland hebben zij al lan ger een gezelsysteem en daar zit ten veel goede kanten aan", zei Bakker. „Ondernemers worden niet gehinderd door een woud aan regels en jongeren kunnen tegen een betrekkelijk geringe vergoeding een vak leren. Zo wordt er geïnvesteerd in jonge ren." Bakker wil binnenkort tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie van Sociale Za ken met een uitgewerkt plan ko men. Hij kon nog niet zeggen wat de gezel moet krijgen voor zijn inspanning en hoe lang het 'gezelschap' duurt. „In Duits land krijgen gezellen tussen de 300 en 400 euro per maand, een veredeld zakgeld. Over de duur zijn moeilijk uitspraken te doen. Het ene vak is het andere niet." Het Kamerlid erkent dat er al veel regelingen bestaan om jon geren aan werk te helpen. „Maar die gaan vaak gepaard met veel administratieve romp slomp en daarvoor heeft een zelf standig ondernemer geen tijd", aldus Bakker. Hij noemt het voorbeeld van de dorpsdrogist, die een reeks formulieren moet invullen voordat hij een sta giaire krijgt of voordat hij in aanmerking komt voor een sub sidie. „Ik wil een heel regelvrij systeem en dat is erg aantrekke lijk voor kleine ondernemers. Die kunnen straks een jong ie mand uit het eigen dorp een vak leren." ANP iflarqueline Steenwijk HAAG - Voor zeven mil- Nederlanders was de troon- van koningin Beatrix nau- ks te volgen. Dat stelt het dviesbureau BureauTaal jenden, dat de troonrede op ijpelijkheid toetste. Dit jaar len de opstellers van de jnrede juist geprobeerd de re- nipel te houden om zo dich- kjj de burger te staan. Maar mislukt. n woorden als crisisbeheer- soperaties snapt 60 procent de bevolking niets. Autocht- hebben er al moeite mee, staan allochtonen. Die den- aan heel wat anders als zij woord 'operaties' horen", directeur Wessel Visser van auTaal. gebruik van moeilijke woor- smaar een van de gebreken het bureau constateerde. De troonrede is doorspekt met ten' die een tekstschrijver maken, als die tenminste over wil komen. Zo be- t de tekst uit meer dan ze- luizend woorden. Een grijze zonder luchtige tussenkop- om luisteraar en lezer een ze te geven. Alinea's zijn ver oeken en een beetje duiding gewenst geweest. „Waarom wat vaker beginnen met vraag als: „Wat doet de rege- i criminaliteit? Dan tde lezer wat voor informa- er volgt", zegt Karen Heij BureauTaal. ruik van vaktaal zoals 'zorg- P' en 'veelplegers' is voor opgeleide Nederlan- die het dagelijks gebruiken HAAG - Het kabinet 1,1 an een overheidskanaal elevisie. Het kanaal moet on- meer Kamerdebatten, dis- iieprogramma's, persconfe- es van bewindslieden en lagen van werkbezoeken uit jen, t in een plan dat pre- Balkenende naar de Twee- Kamer heeft gestuurd. Het aal is een van de manieren rop het kabinet 'een meer istreekse communicatie tus- lestuur en burger' wil berei- Het kabinet volgt daarmee advies van een commissie ïr leiding van Wolffensper- oud-fractievoorzitter van en oud-voorzitter van de Die bepleit 'een kanaal zo- te: Amerikaanse C-Span, ge- gewijd aan bestuur en poli waarop zoveel mogelijk li- rai'dt uitgezonden (en her- Het kanaal moet poli neutraal worden, met even- verdeelde aandacht voor partijen. GPD gesneden koek, maar voor de meesten is het volgens Heij abra cadabra. Hetzelfde geldt voor vaag taalge bruik in een zin als: 'Op ons aan passingsvermogen wordt in de ze tijd een groot beroep gedaan'. Heij: „Wie doet nu precies wat in deze zin?" Volgens het bu reau kan het taalniveau van mensen ingedeeld worden in zes oplopende categorieën. Zestig procent van de bevolking heeft niveau drie of lager. De troonrede is geschreven op niveau vijf. Dat is hetzelfde ni veau waarop vrijwel alle over- heidsteksten geschreven wor den, en daarvan begrijpt 60 pro cent van de Nederlanders wei nig of niets. „Als je wilt dat men sen je begrijpen, dan moet je het niveau aanpassen. Dat is niet schrijven in een Jip- en Janneke- ZEIST - Een school met enkele honderden leerlingen in Zeist is door politie en hulp diensten ontruimd als onderdeel van een grote oefening. Ongeveer 250 medewerkers van politie, brandweer en gezondheidsdiensten en honderden leerlingen en leerkrach ten deden gisteren mee aan de test waarbij een gijzelingsdrama moest worden opge lost. Volgens het scenario was een van verkrachting verdachte leerling, die van school was gestuurd, met zijn vader teruggekomen om de directeur en vier medewerkers van door Frank Hendrickx DEN HAAG - Het patriottisme is gisteren verrassend terugge keerd tijdens het Kamerdebat over de miljoenennota. Van links tot rechts, iedereen is nu 'trots op Nederland'. WD-leider Van Aartsen heeft de kleur van zijn stropdas niet voor niets gekozen. De algeme ne beschouwingen staan bij de coalitie en de oppositie in het te ken van het 'Oranjegevoel'. Hal- sema van GroenLinks begint haar redevoering met het liedje 'vijftien miljoen mensen' over het mooie Nederland. „Het land van duizend meningen. Het land t iZu t?IJ üN V van nuchterheid. Het land wars van betutteling." CDA-leider Verhagen heeft het kabinet dan al gemaand om haast te maken met de nationale canon. En PvdA'er Bos herhaalt in zijn toespraak keer op keer dat hij 'gelooft in dit land'. Het mag weer in de Tweede Ka mer: het etaleren van vader landsliefde. Lange tijd was pa triottisme bekrompen, provin ciaals en zelfs verdacht. „Natio nalisme komt uit dezelfde koker als fascisme", waarschuwde Pv- dA-coryfee Marcel van Dam nog ver na de Tweede Wereld oorlog. „De wereld is mijn va derland", bezweerden andere kosmopolieten in het parlement. Dat Centrumdemocraat Jan maat in zijn tv-spotjes steevast begon met 'landgenoten' werd al als politiek-incorrect gezien. Dat is nu voorbij. De politieke leiders van CDA, WD, PvdA, GroenLinks, die voor 1 juni nog de zegeningen van de EU aan prezen, hebben het nu vol vuur over 'ons land'. Of, zoals Bos, over 'ons kleine, mooie landje'. Het keiharde 'nee' tijdens het re ferendum over de Europese grondwet heeft indruk gemaakt. Nederland staat voorop. Aan de EU worden weinig woorden vuil gemaakt. Steeds anders Van links tot rechts houdt ieder een van Nederland, maar het is wel steeds een ander Nederland. „Ik ben trots op een land met een open blik naar de wereld", zegt Halsema. „Een land met ge lukkige mensen, goede sociale voorzieningen, een gezond mi lieu." Premier Balkenende streeft volgens Halsema juist naar het bekrompen Nederland van 'vlag, volkslied en laffe blok jes kaas, van de oranje klomp of de roeptoeter op je hoofd'. Verhagen wil eindelijk eens dui delijk krijgen wat ons land nu precies is. Hij hoopt zo de bin ding met de samenleving vergro ten. Een 'canon van gedeelde kennis over geschiedenis, cul tuur en samenleving' moet daar aan bijdragen, vindt Verhagen. „Ook een Nationaal Historisch Museum kan daar een grote bij drage aan leveren", aldus de CDA'er. Volgens Verhagen heb ben Nederlanders behoefte aan 'geborgenheid en meer gezamen lijkheid'. Dat is een analyse die de meeste politici delen. „Wij leven in een kwetsbare wereld", vindt ook Bos. Van Aartsen schetst een vergezicht van Nederland in 2015. Als nu nog niet iedereen trots is op Nederland, dan zal dat over tien jaar zeker wel het geval zijn. „Het wordt een land waar mensen - alle mensen - zich thuis voelen", aldus de WD'er. „Zelfstandig, energiek, handels gericht, cultureel toonaange vend, een land waar alle inwo ners van houden. Het is een land om trots op te zijn." GPD De politie onderzoekt de overvallen geldtransportwagen. van onze redactie binnenland STEIN - In het Limburgse Stein hebben onbekenden gistermid dag rond kwart voor drie een ge wapende overval gepleegd op een geldtransportwagen. De mannen schoten gericht op de geldwagen, waarbij een van de twee inzittenden lichtgewond raakte, meldde de politie. Bij de overval werden ook explosieven gebruikt. De daders zijn nog spoorloos. De politie reed rond vier uur na een achtervolging op de A2 een auto klem die echter niets met de overval te maken bleek te hebben. De daders zouden drie gemaskerde mannen zijn, gewa pend met automatische wapens. Zij vluchtten in een personen auto. Later op de dag vond de politie in het Belgische Lummen een uitgebrande auto, waarmee de daders vermoedelijk ge vlucht zijn. De gewonde man is naar het zie kenhuis gebracht. De overval werd gepleegd op de rotonde van de Heerstraat krui sing Heidekampstraat. Er zijn een of meer explosieven ge bruikt waardoor schade ont stond aan de achterzijde van de auto, aldus de politie. De daders hebben een tweede auto die ze bij de overval gebruikten om de geldwagen klem te rijden, in taal, maar je maakt het wat een voudiger. Zeg bijvoorbeeld in plaats van 'het laat me onbe roerd' gewoon 'ik vind het niet erg'. Dan begrijpt iedereen je." GPD de school te gijzelen. De leerlingen van de katholieke scholengemeenschap De Breul kwamen volgens een politiewoordvoerder rustig naar buiten toen hun school werd ontruimd, hoewel zij van tevoren niet gewaarschuwd waren. Volgens een politie woordvoerder is de oefening niet in het kader van terreurdreiging opgezet. „Dit is puur een oefening waarbij de afdelingen beter met elkaar leren samenwerken." foto Robin Utrecht/ANP DEN HAAG - Belastingvoordeeltjes voor natuurbeheer ders vormen bijna eentiende van de overheidsuitgaven aan het natuurbeleid. Via lagere tarieven en vrijstellingen steunt de overheid de natuur met 72,9 miljoen euro per jaar, aldus het Landbouw Economische Instituut (LEI). Natuurbeherende grondeigenaren en particulieren, die aan 'natuurvriendelijke activiteiten' doen, profiteren van de fiscale voordelen. Dat gaat om lagere successie- en I schenkingsrechten en andere regelingen voor de inkom stenbelasting en de onroerendzaakbelasting (ozb). ANP HAGEN - Oorlogsmisdadiger H. Bikker hoeft zijn levens lange gevangenisstraf die Nederland hem in 1949 voor oorlogsmisdaden oplegde, niet in Duitsland uit te zitten. De 89-jarige voormalige SS'er is psychisch niet in staat om te begrijpen waarom hij de rest van zijn leven de cel in moet en blijft dus een vrij man. Dat heeft de rechtbank in het Duitse Hagen bepaald. De rechtbank baseert zich op een psychiatrisch rapport en op een persoonlijk gesprek bij de man thuis. Bikker werd tot levenslang veroordeeld voor de moord op verzetsstrij der Jan Houtman tijdens de Duitse bezetting. In 1952 ont snapte hij uit de Bredase gevangenis en vluchtte naar Duitsland. ANP HAARLEM - Voor het eerst in jaren is de oudste man van Nederland anoniem. De 105-jarige inwoner van Haarlem mag zich de oudste man noemen sinds het overlijden van 107-jarige Ko de La voir uit Axel, op 15 augustus. In een gesprek met de gemeente heeft de Haarlemmer la ten weten dat hij geen trek heeft in aandacht, meldde een woordvoerder gisteren. Publiciteit kan de hoogbejaarde psychisch en fysiek niet aan, heeft hij volgens de gemeen te gezegd. Onduidelijk blijft daarom ook wanneer de man precies zijn 106e verjaardag hoopt te vieren. ANP AMSTERDAM - ITet Hollandfestival, Lowlands en North Sea Jazz gaan volgend jaar aandacht besteden aan litera tuur. Aanleiding is het thema van de Boekenweek in 2006: Boem Paukenslag - Schrijvers en Muziek. Dat liet de Stichting CPNB, de organisator van de Boekenweek, gisteren weten. De directies en programmamakers van de festivals maken een eenmalig programma. Daarbij is de wisselwerking tussen muziek en literatuur het uitgangs punt. ANP DEN HAAG - Nederlanders hebben volgend jaar meer te besteden dan dit jaar, maar zij teren even goed nog voor het vierde achtereenvolgende jaar in op hun spaargeld. Zij geven naar verwachting 6 miljard euro meer uit dan zij verdienen. Dit jaar gaat het om 9 miljard euro meer dan verdiend wordt, aldus het Centraal Planbureau. Nederlanders potten hun spaargeld dus niet op. Dat het geld op spaarrekeningen is gestegen, komt omdat mensen aandelen en obligaties hebben verkocht en dat geld op een spaarrekening hebben gezet. ANP door Margit Spaak HILVERSUM - Prins Bernhard heeft zijn buitenechtelijke doch ters Alicia en Alexia vier jaar ge leden aan elkaar voorgesteld op een bootreisje van Ibiza naar Griekenland. De vrouwen rea geerden aanvankelijk onwennig op elkaar, maar later was de sfeer 'heel gezellig'. Dat zei Rigo graaf von Plauens gisteravond in het tv-program- ma Twee Vandaag. De Duitse graaf heeft privé-foto's van Bernhard en zijn buitenechtelij ke dochters laten zien aan het zakenblad Quote en het televisie programma. De 68-jarige Von Plauens zegt dat hij eerst aan de hofmaar schalk heeft gevraagd of hij de foto's mocht laten zien. Die zou hem hebben laten weten, dat 'hijzelf wel weet wat hij wel en niet kan zeggen', aldus de graaf. Von Plauens, die op Schloss Al tenhof in het Noord-Duitse Eckenförde woont, is in 1973 voor de eerste maal uitgenodigd in de zomerresidentie van konin gin Juliana en prins Bernhard in het Italiaanse Porto Ercole. De prins zei hem dat het om een 'proefweekje' ging om te zien of de Duitse graaf in het gezel schap in Porto Ercole paste. Von Plauens maakte in buiten huis De Gelukkige Olifant ken nis met 'twee jongedames', maar ontdekte pas jaren later dat dat buitenechtelijke kinderen van de prins waren. Ook Helène Grinda, moeder van Alexia, was volgens Von Plauens geregeld in Porto Ercole. Op de vakantiekiekjes van graaf Von Plauens is prins Bernhard met zijn buitenechtelijke doch ters te zien. Op een andere foto staat 'de Franse afdeling', zoals Von Plauens Helène Grinda en haar dochter noemt. „Alexia en haar moeder vond ik een beetje saai. Ze lazen de hele dag mode bladen. Alicia is een leuke en in telligente jonge wouw", zegt de graaf. Dat Bernhard in Frankrijk een buitenechtelijke dochter Alexia had, geboren in 1967, was al lang bekend. Het bestaan van het tweede buitenechtelijke kind, Alicia uit 1957, onthulde de prins postuum in gesprekken die de Volkskrant na zijn dood mocht publiceren. Alicia woont in Californië en is hovenier. Tot nu toe waren er maar weinig fo to's van de vijfde en zesde doch ter van de overleden prins. ANP (Advertentie) foto Marcel van Hoorn/ANP Henders Hazel brand gestoken en achtergela ten. De politie kon niet zeggen of er geld is buitgemaakt. Op de kop af elf weken geleden werd op bijna dezelfde plek ook al een auto van Geldnet overvallen. Die overval mislukte, maar de daders zijn nooit gepakt. Avro's Opsporing Verzocht zond onlangs nog een recon structie uit van deze eerdere overval in Stein. De politie in Zuid-Limburg zoekt sinds eind juli naar over eenkomsten tussen de eerdere overval in Stein met soortgelij ke overvallen op geldtransport wagens in België afgelopen zo mer. ANP U vindt Henders Haiel in de HappyWoonStory op de meubelboulevard van Goes. Nog enkele complete programma's lifestyle meubelen moeten plaats maken voor de nieuwe collectie! Voor de snelle koper tot... 30% KORTING! Kom dus gezellig en voordelig woonwinkelen! HET NIEUWE WOONCONCEPT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3