gewerkt fC [org om toekomst De Zuidhoek Er wordt hier gewoon hard K©©P PZC Feestelijkheden rond jubileum Open huis en Banenmarkt Opdrachtgever Zeeuwland Handjes van De Zuidhoek erbij agenda VANAF HEDEN GEOPEND WIELERSPECI AALZAAK ENDURA SPORT panden zijnde vernieuwing WSW werpt schaduw over vijftigjarig jubileum Aazet ZONDAG IN G©ES 25 SEPTEMBER mm donderdag 22 september 2005 ZIERIKZEE - De Zuidhoek, het bedrijf voor Sociale Werkvoorziening op Schouwen-Duiveland bestaat vrij dag vijftig jaar. Dit jubileum wordt vrijdagmiddag ge vierd met een bijeenkomst voor genodigden vanaf 13.30 uur. Na het officiële gedeelte met toespraken van onder meer Zuidhoek-directeur F. Dieleman en wethouder G. Houtekamer van Sociale Zaken, volgt een informeel ge deelte. De bezoekers krijgen dan de mogelijkheid het be drijf te bezichtigen en de foto-overzichtstentoontstelling in de bekijken. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van Leer-, Werk- en Arbeidsontwikkelingsbedijf De Zuidhoek worden in de bedrijfsvestiging aan de Delta straat zaterdag een open huis en banenmarkt gehouden. In de zogeheten lichtstraat van De Zuidhoek staan tal van kraampjes opgesteld met informatie over het CWI, uitkeringsinstanties, reïntegratiemogelijkheden en van uitzendbureaus. In de kantine is een foto-tentoonstelling ingericht met een overzicht van vijftig jaar De Zuidhoek in Zierikzee. Deze expositie is samengesteld door directie secretaresse A. Brandenburg, die zelf al 31 jaar bij het be drijf werkzaam is en door voormalig werkmeester W. Evertse. Verder draait hier doorlopend een promofilm over de huidige bedrijfsvoering van De Zuidhoek. Deze vi deopresentatie is gemaakt door medewerker K. Hooger- werf. De open dag en banenmarkt worden gehouden van 10.00 tot 14.00 uur. ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Zeeuwland is een van de grotere opdrachtgevers voor de cultuur-technische afdeling van De Zuidhoek. De medewerkers van cle groen- sector van dit SW-bedrijf onderhouden onder meer de tui nen bij de seniorenwooncomplexen van Zeeuwland. „Wij hebben tweeërlei motieven voor opdrachten aan De Zuidhoek", zegt hoofd verhuur- en bewonerszaken L. Tange. „Enerzijds past dit beleid in de hoek waar we zelf zitten als sociale woningbouwvereniging. Anderzijds speelt nadrukkelijk ook de prijs een grote rol. De kosten voor groenonderhoud worden doorberekend in de huur en derhalve willen we het werk zo goedkoop mogelijk la ten uitvoeren. Daarnaast verlangen we natuurlijk wel een zeker kwaliteitsniveau", zegt Tange. Zolang die verhou ding tussen prijs en kwaliteit in evenwicht is, blijft Zeeuwland opdrachtgever van het SW-bedrijf. RENESSE - Veel recreatiebedrijven hebben in piekperio den behoefte aan extra medewerkers bij het groenonder houd. Volgens voorzitter E. Troost van de Recron doen de ze ondernemers graag een beroep op De Zuidhoek voor die 'handjes erbij'. Troost geeft aan dat voor bepaalde werkzaamheden soms een beroep wordt gedaan op gespe cialiseerde hoveniersbedrijven, maar dat voor snoeiwerk en het aanharken van bladeren uit prijs overweging meestal De Zuidhoek wordt ingeschakeld. Troost zegt persoonlijk ook voorstander te zijn van het in schakelen van mensen in een reïntegratieproject. „Ik wil hen graag een kans bieden." een loopje maken, zonder dat ik daar een verklaring voor hoef te geven." Zijn dagelijks werk is aan de las- machine voor het maken van koffertjes voor een specifieke op drachtgever. Daar hoort een even specifiek interieur in. Van tot tijd neemt hij het inlijmen van die binnenwerkjes voor zijn rekening. Werk dat beneden zijn capaciteit ligt, maar dat is zijn eigen keus. Dzanic zegt als buitenlander bij De Zuidhoek nooit vooroorde len te hebben ervaren. Iedereen is altijd even vriendelijk en ve len toonden hun betrokkenheid na het overlijden van zijn vrouw. Superlatieven Tonny Pekaar-Boonman zit vol superlatieven over De Zuid hoek. Wat haar betreft zou ieder een mogen weten hoe het hier toegaat. „Daarom ben ik ook zo blij met de open dagen die af en toe worden gehouden. Dat helpt al die vooroordelen de wereld uit te krijgen." Laat niemand iets ten nadele zeggen over de mensen bij dit SW-bedrijf, want ze springt op de barricade. Rekening hou dend met ieders persoonlijke mo gelijkheden wordt hier, volgens haar, aan ambitieuze opdrach ten voldaan. „Dat is aan de men sen zelf hier te danken. Die moe ten het werk verrichten. Zonder hun inzet ben je niks als leiding gevende." Ze roemt de snelheid en de nauwgezetheid waarmee wordt gewerkt. „Wist je bijvoor beeld dat we hier een team heb ben met mensen dat zeven da gen per week wordt ingezet bij de maaltijdvoorzienmg' vanuit zorgcentrum De Wieken en in verpleeghuis Corneiia? Daar wordt een schema voor opge steld. Mocht er eens iemand uit vallen, word ik tijdig geïnfor meerd, maar vaker nog zorgt de persoon in kwestie zelf voor een vervanger", schetst Pekaar. Zij was ooit cheffin bij een naai-atelier in Goes. De vermoe delijke sluiting daarvan deed haar solliciteren naar de baan van werkleidster bij de damesaf deling van De Zuidhoek. Zij werkt hier nu bijna 28 jaar en is van plan dat tot haar 65ste te blijven doen. Het begrip 'dames afdeling' behoort tot het verle- den. De huidige in- en ompakaf- deling telt tachtig medewerkers, vrouwen én mannen. Pekaar weet kleurrijk te vertel len over onder meer het inpak ken van de eerste soort predic- tors. „Nog van die dingen met j die spiegeltjes. Na het inwerken haalden we de 12.000 stuks per j dag." Haar nieuwste trots is de wasse rij. Dat is voor de medewerkers immers heel wat anders dan dui- zenden washandjes opstapelen, I zoals voorheen gebeurde. Een ei- j gen wasserij met geavanceerde j apparatuur inclusief een moder- ne mangel met messen voor een j scherpe vouw biedt uitdaging en variatie in de werkzaamhe- den. Of de medewerkers dat aan- j kunnen? Pekaar: „Dat kunnen we helemaal zelf bemensen. Het is een kwestie van geduld en goed aanvoelen wie welke op drachten kan hebben. Dan komt het hier altijd goed." STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsledenspreekuur. (Advertentie) Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tel. 01 18-650485 www.endurasport.nl (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.ttUf' Kapelle - Tel. 0113-33^3 (Advertentie) 13.00 - 17.00 UUR tozorgklachten: C0OO-O231231 «pmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur Redactie schouweim-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee Tel: 0111-454647 fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fetKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting tody Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA goes T* (0113)315500 fax: (0113)315669 fmail; redactie@pzc.nl internet 'ww.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl UliPankow JIKZEE - De glans van het jfn jubileum bij Leer-, jj.en Arbeidsontwikkelings- jjjf De Zuidhoek in Zierik- nordt overschaduwd door ((Dover de toekomst. Direc- !f,Dieleman balanceert aan „oravond van het gouden ju- 0 tussen voldoening en Voldoening over het vrij- volledig realiseren van het Üjjsplan 1999-2004, zorg om (p handen zijnde drastische lieuwing van de Wet Sociale Voorziening. Hij voorziet illeed als niet snel het drei- ilij wordt gekeerd. huidige wet dateert van j, Volgens de nieuwe plan keten mensen, jonger clan •jj jaar, die voor die tijd tot jjciale werkvoorziening zijn jelaten, opnieuw worden be lde! Dat brengt veel onrust eeg onder de mensen die het relt. De werknemers die geen icatie meer krijgen, zouden •behulp van een reïntegratie- iject een baan op de reguliere ikt moeten vinden, dus bui lde bescherming van De Zuid- te „ik zie dat totaal niet zit- 1 Vooral op Schouwen-Duive- ajniet, waar de werkgelegen- jalzo eenzijdig is. Herkeu- 9 geeft een verdringingsef- 1 Straks zitten er medewer- 3 thuis met een uitkering, om- ze niet meer aan de eisen ede SW-indicatie voldoen", nicht Dieleman. nr Den Haag jifil er alles aan doen 'de poli- op andere gedachten te eigen. Zo gaat hij mede als itegenwoordiger van de ande- Zeeuwse SW-bedrijven naar i Haag om in te praten op ïsde-Kamerlid Hubert Van Cedris, de landelijke die-organisatie van SW-be- jven zou hij in dit geval wel nzwaarder tegenwicht willen s. „Cedris protesteert wel, isrnu lijkt het nodig wat bru- er op de barricade te sprin- s tegen de plannen van de iatssecretaris", zegt Diele man. Over de inspanningen van de gemeente in de persoon van wethouder G. Houtekamer om de gewraakte herindicatie tegen te gaan, is hij meer te spreken. De directeur wil geen doem over het vijftigjarig bestaan werpen, maar geeft aan dat de snel wisse lende regelgeving voor de socia le werkvoorziening hem hoog zit. Kreeg De Zuidhoek bijvoor beeld in 1998 ook bemoeienis met gesubsidieerde arbeid voor zogeheten WIW-ers en ID-ers, inmiddels zijn die regelingen al weer afgeschaft. „Het grote pu bliek heeft totaal geen zicht op de complexiteit rond De Zuid hoek. Het is voor mij al moeilijk bij te houden", zëgt Dieleman. Sociale werkplaats Vijftig jaar geleden was dat an ders: in de sombere pandjes aan de Wevershoek en de Manhuis straat werden kokosmatten en pitrietmanden gemaakt. Dat ver schafte werk aan mensen met een geestelijke, lichamelijke of sociale handicap. 'Sociale Werk plaats' heette het in de volks mond en de vooroordelen erover waren legio. Het imago is in de loop der jaren enorm verbeterd, evenals de huisvesting. Hoewel ruimtegebrek als een rode draad door de geschiedenis van De Zuidhoek loopt. De modernere aanduiding werd 'Werkvoorzie ningsschap'. Ook die benaming- is inmiddels achterhaald. Tegen woordig heet het 'Leer-, Werk en Arbeidsontwikkelingsbe- drijf' Onder SW-bedrijf De Zuidhoek ressorteren nog drie aparte BV's: Flex bv voor het aantrek ken van personeel van de regu liere markt, Zuidhoek Reïntegra- tiebedrijf bv voor de begelei ding van mensen zonder SW-in dicatie maar met behoefte aan een opstapje naar een baan op de reguliere markt en Zuidhoek Personeels bv, een hoofdzake lijk juridisch constructie ter be heersing van de personele kos ten. Bedrijfstechnisch gaat het goed met het bedrijf. Dieleman schrijft dat toe aan een samen spel van factoren in de afgelo- Volgens Directeur F. Dieleman kwam met de ver- en nieuwbouw in 2003 eindelijk een einde aan het hoek. pen jaren. In de eerste plaats geldt dat het optimaliseren van de bedrijfsvoering door de ver en nieuwbouw en de aanschaf van geavanceerde bedrijfsmidde len. Daarnaast was er beheer sing van de kosten en verrui ming van de bedrijfsvoering met de rëïntegratiepoot. „Al levert dit onderdeel nu enig verlies op, heb-biedt wel de mogelijkheid tot spreiding van de over- head-kosten dankzij het ge bruikmaken van de toch al aan wezige deskundigheid bij de staf. We hebben voor die reïnte- gratiepoot alleen twee trajectbe geleiders extra moeten aantrek ken", licht de directeur toe. Verder speelt actieve acquisitie een belangrijke rol, omdat dank zij veel verschillende opdracht gevers het bedrijfsrisico wordt gespreid. Zo telt de industriële sector bij De Zuidhoek bijvoor beeld ruim veertig verschillende klanten. Hier wordt onder meer het laswerk voor frames van zon nebanken verricht, evenals de montage van transportsystemen voor installaties van wasserijen, luchtfilters en dempers voor luchtkanalen. Daarnaast is er de afdeling elektrotechniek met het opbouwen en bedraden van bedieningsapparatuur voor bandschuurmachines, de in- en ompakafdeling, de afdeling frees-, boor- en draaiwerk en als nieuwste paradepaardje de wasserij De afdeling cultuurtechniek be hoort tot de buitendienst van De Zuidhoek. De belangrijkste opdrachtgevers hiervoor zijn de recreatiesector, woningcorpora tie Zeeuwland voor wie onder meer het groenonderhoud bij al le servicewooncomplexen wordt verricht, de gemeente, het water schap, de provincie en de parti culiere sector. Onrust „Gedurende de eerste 34 jaar bleef het vrij rustig in het be staan van De Zuidhoek. De on rust ontstond in 1989 met de budgetfinanciering waardoor het SW-bedrijf gedwongen werd de concurrentie aan te gaan met het reguliere bedrijfs leven", zegt Dieleman. Volgens hem is De Zuidhoek daar tot nu toe in geslaagd met behoud van de sociale functie. woekeren met ruimte bij De Zuid foto's Marijke Folkectsma Nog steeds wordt er passend werk bij de mensen gezocht en niet andersom. Met de invoering van de vernieuwde Wetgeving Sociale Werkvoorziening per 2007 zegt hij die garantie niet meer te kunnen geven. Met dat vooruitzicht wordt feestvieren wat navrant. Al koestert Diele man nog wel de hoop dat de na delige effecten tijdig worden in gezien en voorkomen. Verder er kent hij dat de gemoderniseerde wetgeving in het gunstigste ge val ook verruiming van de SW i zou kunnen bieden ten behoeve van jongeren. De verplichting een zogeheten startkwalificatie te behalen, zou volgens hem kun nen voorkomen dat mensen van- af hun 18 tot hun 65ste zonder werk zitten. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze heeft het ei genlijk al te vaak gezegd, maar ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan wil ze het graag nog één keer zeggen: „De Zuidhoek is het allerbeste SW-bedrijf in Nederland en kan bovendien de toets met het bedrijfsleven volle dig doorstaan." Tonnie Pek aar-Boonman (61) uit Heinkens- zand is sinds 1 december 1977 leidinggevende bij De Zuid hoek. Eerst in de specifieke vrouwenafdeling en tegenwoor dig bij de in- en ompakafdeling én van de wasserette, de nieuw ste afdeling van het SW-bedrijf. Kees Hoogerwerf (58) uit Brui- nisse en de 50-jarige Bosniër Ri- fet Dzanic uit Zierikzee hebben als werknemers bij dit SW-be- drijf eenzelfde mening: Er wordt hier gewoon hard ge werkt. Alle drie hebben hun ei gen verhaal vanaf de werkvloer. Hoogerwerf windt er geen doek jes om. Hij werkt al 28 jaar zon der tegenzin bij De Zuidhoek, maar een deel van zijn hart is ooit achtergebleven bij Smit-Bolnes, de Zierikzeese ves tiging van de scheepsmotorenfa- briek die in 1977 ter ziele ging. „Ik heb daar ruim elf jaar ge werkt en als dat bedrijf morgen weer zou worden opgestart, ging ik er vannacht nog naar toe lopen." Hoogerwerf heeft een visuele handicap. „Aangeboren staar, waardoor ik maar een gezichts vermogen van vijftien procent heb. Ik ben als kind tot mijn vierde jaar zelfs blind geweest en op mijn zevende ben ik al naar het instituut Bartholomeus in Zeist gegaan voor mijn oplei ding. Daar heb ik later voor draaier geleerd. Smit-Bolnes was een prima bedrijf, fijne col lega's en moderne machines en apparatuur. Dat was wel wat an ders toen ik hier kwam. Hier was het niet zo modern. Voor mij was het of de tijd twintig jaar werd teruggedraaid." Hoogerwerf heeft nog gepro beerd bij Rijkswaterstaat te recht te komen. „Ik dacht, mis schien lukt dat wel, een baantje bij Zijpe, maar nee. Ik ben trou wens niet op mijn ogen afge keurd. Ik had ooit bij Smit-Bol nes een vinger afgekneld. Uitein delijk ben ik daardoor bij De Zuidhoek terecht gekomen. Dat was een harde klap in het begin. Er werd door buitenstaanders Rifet Dzanic werkt in De Zuidhoek met een lasmachine aan koffer- Tonnie Pekaar-Boonman bij de mangel in de gloednieuwe wasserij tjes. van De Zuidhoek. wel een beetje op je neer geke ken. Dat is allemaal veranderd. We hebben hier nu ook moderne middelen en de opdrachten moe ten net als in het gewone be drijfsleven op tijd gereed zijn. Naast mijn eigen werk als draaier, ben ik ook begeleider voor mijn blinde collega Willem Brocatus. Ik stel elke ochtend zijn draaibank in en controleer zijn werk. Als hij een fout zou maken, is het mijn fout." Gevoel Een specialiteit van Hoogerwerf betreft het slijpen van alle bo ren voor zijn afdeling. Daar moet je gevoel voor hebben en hij is daar deskundig in. Naast zijn werk koestert hij een hob by: videofilms maken. Van de Visserijdagen in Bruinisse bij voorbeeld, maar ook een promo film voor De Zuidhoek ter gele genheid van het gouden jubi leum. Die wordt zaterdag tij dens de open dag doorlopend vertoond in de kantine. Kees Hoogerwerf werkt al 28 jaar zonder tegenzin bij De Zuidhoek. Rifet Dzanic was tot 1993 hoofd logistiek in een transportbedrijf in Bosnië. De Balkanoorlog deed hem twaalf jaar geleden met vrouw en kinderen naar Ne derland vluchten. Niet met de bedoeling hier voor altijd te blij ven. „Je laat niet zomaar alles achter. Als je gedwongen raakt je geboortegrond te verlaten, zal je elders nooit meer echt geluk kig kunnen zijn", zegt Dzanic. Zijn vriendelijke lach kan het verdriet om hem heen niet ver hullen. Vorig jaar is zijn vrouw plotseling overleden. Dat verlies valt hem zeer zwaar, Zijn nog thuiswonende dochter (23) en zoon (20), die beiden studeren aan de Erasmus Universiteit, vormen zijn motivatie om door te zetten. Als zij hun studie heb ben voltooid, gaat hij misschien wel terug naar Bosnië. Hij weet het nog niet. Hij heeft afgeleerd uitspraken over de toekomst te doen. Dzanic werkt zeker niet met tegenzin bij De Zuidhoek, maar het blijft arbeid voor het verwerven van een inkomen. „Ik heb een leidinggevende functie aangeboden gekregen, maar die heb ik afgewezen. Dat durf ik niet aan. Vooral door die oorlog heb ik teveel psychische proble men." Hij kreeg zijn SW-indica tie op grond van een rugkwaal, „Ik kan niet te lang op één plek staan, Hier kan ik af en toe even

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37