jteketee vertrekt uit Oudelande FZC PZC Veel feiten met een beetje jus ©NDAG NGQES Inwoner van gemeente Veere verdacht van bezit kinderporno Marktkramer moet schade stoffenbeurs Goes zelf aantonen ,13 Goese wethouder voelt weinig voor aankoop weegbrug [achinefabriek vestigt zich in Stad aan 't Haringvliet AAZET 25 SEPTEMBER Hogere straf in zedenmisdrijf Bromfietscontrole in Sloegebied Zwaarden en messen gevonden Bakkers bakken reuzenbruidstaart agenda Open dag Maria Magdalenakerk VANAF HEDEN GEOPEND WIELERSPECI AALZAAK ENDURA SPORT ■ank Balkenende Aks - De weegbrug op de slhavendijk is in d< aanbie- T. van Son van donderdag 22 september 2005 Goese Metaalhandel wil het ^bepalende pandje kwijt, jat bij op het terrein van zijn jjjfin het havenindustriege- j een moderne weegbrug in- fleert. Wethouder C. Linssen )A, monumenten) voelt ech- weinig voor aankoop. idsleden maakten zich begin maand nog bezorgd over het weegbruggetje. Het indus triële erfgoed kan wel een op knapbeurt gebruiken. Het zit on der de graffiti. Vooral WD'er W. den Herder vond dat er actie moet worden ondernomen. Des noods kunnen de raadsleden zelf een dagje de handen uit de mouwen steken, liet hij weten. Volgens de Goese Metaalhandel heeft dat weinig zin, omdat het weegbruggetje toch binnen de kortste keren weer onder de graffiti zit. De gemeente heeft nu de kans het pandje bij de Ringbrug in bezit te krijgen, maar wethouder Linssen lijkt er niet warm voor te lopen. „Vol gens mij zit er geen specifieke bescherming op de weegbrug en het lijkt me niet zinvol daar voor te ijveren. Er zijn nog ge noeg weegbruggen in de provin cie. Bovendien staan er al 120 monumenten op de gemeentelij ke lijst en het herstel daarvan moet uit onze zak komen. Van het Rijk hoeven we niet al te veel te verwachten. Monumen tenzorg kijkt tegenwoordig bui tengewoon kritisch naar ge meentelijke monumentenlijsten om te voorkomen dat te veel van hetzelfde wordt bewaard." Ove rigens heeft de Goes de erfpacht opgezegd voor de grond waarop de weegbrug staat. Medio 2006 eindigt de pachtovereenkomst. De gemeente doet dat met het oog op de omvorming van het ha- venindustrieterrein tot woon wijk. De weegbrug bevindt zich in de eerste fase van het twintig jaar lopende woningbouwpro ject en staat daar in de weg. Wat er volgend jaar met de weegbrug gebeurt, is onduide lijk. Volgens wethouder M 't Hart ligt alles nog open, ook eventuele aankoop en verplaat sing. Zijn collega Linssen voelt daar echter weinig voor. Het college moet de aanvraag van Van Son voor de plaatsing van een moderne weegbrug op zijn terrein nog behandelen. De metaalhandelaar heeft de nieu we weegbrug al besteld. Dat is een verplaatsbare betonnen bak. De weegapparatuur uit de oude weegbrug kan hij daarin hergebruiken. Volgens Van Son is een weegbrug bij het bedrijf een stuk praktischer, want dan hoeft hij niet steeds honderden meters naar de weegbrug aan de andere kant van het kanaal Goes-Goese Sas te lopen. ■Harmen van der Werf BELANDE - De Oudelandse ühinefabriek Steketee ver is! eind dit jaar naar Stad a'I Haringvliet. Het bedrijf ilgrondbewerkings- en schof- tnachines voor de landbouw üfcl, betrekt daar met ploe- iabriek Rumptstad uit Stad (Haringvliet een nieuw in- tichte loods van 4700 vierkan- meler. Veerman, eigenaar van beide injven, heeft tot de samenvoe- üg besloten om 'klaar te zijn orde toekomst'. Steketee en uiptstad blijven naast elkaar ilaan, „Want het zijn allebei merknamen", aldus aman. De twee firma's gaan intensief samenwerken om te besparen. Steketee en snptstad draaien goed, maar, II Veerman, 'onze markt, de tdbouwsector, krimpt in en nmoet je tijdig je bakens ver- iten' irhuizen (Steketee gaat verhuizen, is der het personeel al enige tijd lend. Van de zeventien werk- sners die het bedrijf begin dit telde, zijn er inmiddels vijf trokken. Zij wilden niet mee Stad aan 't Haringvliet en en elders werk gevonden, ■twaalf huidige personeelsle- p,van wie er drie uit de direc- omgeving van Oudelande ko- a. een aantal uit Goes en Kirde rest uit onder meer Vlis- (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33^333 (Advertentie) 13.00 - 17.00 UUR Bezorgklachten: «00-0231231 opmaandag t/m vrijdag Sedurende de openingstij- &n;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes bl: 0113-315670 0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl ifankBalkenende (chef) '"Udd Nuibers Miekevan der Jagt anssen BobPaardekam toen de Vries (sport) barmen van der Werf centrale redactie btationspark 28 postbus 31 ^0 AA goes Jel: (0113)315500 (0113)315669 |mai| redactie@pzc.nl 'NTERNET BppZG.nl Ml; web@pzc.nl singen en Rilland, maken aldus Veerman allemaal de overstap naar Stad aan 't Haringvliet. Zij hoeven niet te verhuizen. Veer man en vakbond FNV Bondgeno ten zijn een regeling overeenge komen. Het bedrijf zorgt voor vervoer. De reistijd valt binnen werktijd. Veerman nam bijna vijf jaar ge leden machinefabriek Steketee over, een bedrijf met naam dat eind 2000 nog de Wageningen In novatie Award won voor de ont wikkeling van een automatisch besturingssysteem met camera's voor onder meer zaai- en schof felmachines. Oprichter J. Steke tee verkocht de fabriek. „Ik heb nog andere bedrijven, waaron der een boerderij in Driewegen en een handelsonderneming", verklaart hij nu die stap, „en mijn kinderen hadden geen be langstelling voor de machinefa briek." Steketee hield het bedrijfspand aan de Ovezandseweg in eigen dom en verhuurde dat voortaan aan Veerman. „Voor in elk geval tien jaar", zegt Steketee, „want ik voelde me moreel verplicht te genover het personeel." Dat het bedrijf dan toch binnen vijf jaar weggaat, is volgens hem 'tegen de afspraken'. Steketee is van plan de opzegging van het huur contract - en daarmee de verhui zing naar Stad aan 't Haring vliet - voor de rechter aan te vechten. „De dagvaarding is de deur uit." Of Steketee sterk staat, is moei lijk te zeggen. Bij de verkoop - indertijd met C. Veerman, de huidige minister van Landbouw - is vastgelegd dat Veerman het bedrijfsgebouw bij Oudelande vijf jaar voor een vaste prijs zou huren, waarna de prijs de vol gende vijf jaar zou worden geïn dexeerd. De verhuizing gaat door, laat de huidige eigenaar van de machi nefabriek - en zoon van de mi nister - weten. „De nieuwe fa briek draait in januari." Vol gens hem was er slechts sprake van 'een intentie' om de loods in Oudelande nog eens vijf jaar te huren. Machinefabriek Steketee zit al bijna vijfendertig jaar in Oude lande. Veerman realiseert zich dan ook dat het 'een moeilijke boodschap is dat wij uit Oude lande weggaan, maar het is no dig om in te kunnen te spelen op de veranderende marktomstan digheden'. Rinus Geuze, hier in een steegje in de Vermetstraat, over zijn boekje: „Het is geen boeiend verhaal, maar meer een naslagwerk." door Rob Paardekam 's-HEER ARENDSKERKE - Rinus Geu ze uit 's-Heer Arendskerke is er de man niet naar om gladde promotiepraatjes over zijn boekje te verspreiden. Sterker nog: hij geeft ruiterlijk toe dat zijn nieuwste uitgave geen verhaal is om in één keer uit te lezen. „Het is geen boeiend verhaal, maar meer een naslag werk." Trots laat Geuze (82) de acht boekjes zien, die hij sinds 1983 heeft geschre ven. 'Het dorp uit mijn schooltijd', bij voorbeeld, ter gelegenheid van de ope ning van het Arendhuis. Of 'Het leven in een Zuid-Bevelands dorp rond 1900', waarin hij de vertellingen van zijn moe der over die tijd heeft opgeschreven. Zijn nieuwste boekje - het heeft 32 pagi na's - is dus meer een naslagwerk. Het heet Wie'n weunden di toen en be schrijft, zoals de titel al doet vermoe den, wie in de jaren dertig waar woon de in het dorp. Het is eigenlijk helemaal niet zo saai als de schrijver wil doen ge loven, want hier en daar komt hij met aardige anekdotes uit de hoek. „Dat is de jus", zegt hij. „Anders was het wel erg droog geworden." Het nieuwe boekje heeft als ondertitel: een wandeling door het dorp in de twee de helft van de jaren dertig. De schrij ver heeft die wandeling deze keer in zijn gedachten moeten maken, want gro te afstanden lopen gaat hem niet meer zo goed af. De route leidt langs onge veer alle straten in het dorp, waaronder de fraaie Vermetstraat en de Torenring. Er staan ook veel foto's in. Steeds be schrijft Geuze wie er woonden om ver volgens, waar mogelijk, wat smeuïge de tails over deze mensen te vertellen. De geschiedschrijver moet weer lachen als hij een paar leuke verhaaltjes uit het boek oprakelt. Het stukje over H. Filius uit de Arendstraat bijvoorbeeld. Die ging eens zwemmen in de Zandkreek en verloor zijn zwembroek. „Het was een directoir van zijn nogal corpulente vrouw", vertelt Geuze. „Hij durfde daarna natuurlijk niet meer uit het wa ter te komen." Voor enkele van zijn vori ge boekjes, bracht Geuze de nodige uren in het archief door, maar deze keer deed hij het uit zijn blote hoofd. „Ik was nog maar een tiener, maar kan me gewoon nog veel herinneren uit die tijd", zegt hij. „Mensen zeggen wel eens dat ik een fotografisch geheugen heb." Encyclopedie Het is niet voor niets dat Geuze door veel inwoners van 's-Heer Arendskerke de wandelende encyclopedie van de dorpsgeschiedenis wordt genoemd. „Als mensen iets over het verleden van ons dorp willen weten, komen ze naar mij", zegt hij. „En ik moet zeggen: vaak kan ik wel antwoord geven." Geuze vindt het na acht boeken welle tjes. Hij ziet zijn meest recente werk als een soort slotstuk, al zeggen familie en vrienden dat hij het waarschijnlijk toch niet kan laten. Geuze heft zijn wijsvin- foto Mechteld Jansen ger naar het hoofd. „Nu is het hier bo ven nog allemaal in orde, maar je weet niet of dat zo blijft. Daarom stop ik. Ik wil niet dat mensen bij een volgend boekje zeggen: goh, het wordt toch min der met die Geuze." De inwoner van 's-Heer Arendskerke meent verder dat hij alles wat er te schrijven valt over zijn dorp inmiddels wel opgeschreven heeft. Hij heeft vroe ger wel eens de huisnummering in het dorp herleid. In de eerste tientallen ja ren van de vorige eeuw werd er name lijk niet per straat, maar per wijk ge nummerd. Zo had heel 's-Heer Arends kerke de letter 'E' en Eindewege de 'F'. „Bij het archief in Goes waren ze erg blij dat ik het allemaal had uitgezocht", zegt Geuze. „Maar dat wil verder toch niemand lezen? Nee, voor mij geen boek jes meer. Het is mooi geweest." Het nieuwe boekje is in een oplage van 500 exemplaren uitgegeven door druk kerij Van Velzen in Krabbendijke. Het is voor 7,50 euro te koop bij de speel- boerderij en de verswinkel van Huis- soon in 's-Heer Arendskerke en het mu seum en het gemeentearchief in Goes. door Emile Calon MIDDELBURG - Bij een Euro pese justitiële actie tegen kinder porno is gisteren een woning in de gemeente Veere doorzocht. Op het bewuste adres heeft de politie een computer, cd's, cd-roms en dvd's in beslag geno men. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Justitie wilde niet vertellen in welke kern van de Walcherse ge meente gezocht is. Een woord voerster wilde alleen kwijt dat het om een dorpje ging. De huiszoeking maakt deel uit van 'Operatie IJsbreker II', on der leiding van de Europese poli tieorganisatie Europol. Daarbij zijn ook in de gemeente Kerkra- de en in Denemarken, Frank- rijk, Italië, Zweden en Groot- Brittannië zo'n tachtig huizen doorzocht en is een onbekend aantal verdachten gearresteerd. In Nederland zijn geen verdach ten aangehouden. Dat kan als nog als het in beslag genomen materiaal kinderporno blijkt te bevatten, aldus de woordvoer ster van het Openbaar Ministe rie (OM) in Middelburg. Eerst worden de in beslag genomen materialen onderzocht door de digitale recherche van de politie Zeeland. Dat kan een aantal we ken in beslag nemen. Aan de hand van de uitkomst wordt be paald of er vervolgd wordt. Volgens het OM in Middelburg is het onderzoek op gang geko men na een melding van de Itali aanse politie, dat een Nederlan der kinderporno uit het buiten land had gedownload. Het unie ke computernummer van de ont vanger, het IP-adres, leidde ver volgens naar de woning in de ge meente Veere. De grootschalige actie is het ver volg op Operatie IJsbreker in juni van dit jaar. Daarbij zijn toen in dertien Europese landen al 140 huizen doorzocht en 130 verdachten van kinderporno ge arresteerd. Ook die actie kwam op gang na inlichtingen van de Italiaanse politie over internetsi tes die worden gebruikt voor dis tributie van kinderporno. Volgens Europol gebruiken de verdachten geavanceerde tech nieken om de identiteit van be zoekers van de sites te verber gen. Hun communicatie ver loopt via versleutelde berichten. De opsporingsdiensten zijn be zig' met het achterhalen van de identiteit van kinderen die zijn misbruikt voor de kinderporno. Europol-directeur Max-Peter Ratzl wil dat de tweede golf huiszoekingen en arrestaties wordt gezien als 'een serieuze waarschuwing aan iedereen die zich inlaat met kinderporno'. „Het is belangrijk om te laten zien dat personen die kinderen door seksueel misbruik beroven van hun jeugd, direct of indi rect, ook achter hun computer niet buiten schot blijven." Nederland duikt geregeld op in onderzoeken naar kinderporno. Oktober vorig jaar leidde een operatie vanuit de VS ook al tot doorzoekingen en arrestaties in Nederland, onder meer in Zee land en Noord-Brabant. Enkele van de verdachten die toen zijn opgepakt moeten de komende weken terechtstaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een dertigjarige inwoner van die stad voor verkrach ting van een dertienjarig meisje veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf. De straf viel daardoor veel hoger uit dan de door het Openbaar Ministerie geëis te gevangenisstraf van een jaar plus zes maanden voor waardelijk. „De eis doet onvoldoende recht aan het mis drijf", was de motivatie van het vonnis. Het misbruik van het jonge slachtoffer vond twee jaar geleden in Middel burg plaats. Het meisje stond onder invloed van de Middelburger, die haar ertoe had aangezet om een jointje te roken. In de joints zat cocaïne verwerkt. Ze geraakte daardoor volle dig van de kaart. De man lokte het meisje, dat van huis was gevlucht, mee naar zijn woning waar hij het slachtof fer misbruikte. In de strafmaat werd ook nog heling van goederen alsmede bezit van harddrugs en een wapen mee genomen. VLISSINGEN-OOST - Tijdens een bromfietscontrole in het Sloegebied zijn gisterochtend 17 bromfietsers be keurd. Hun bromfietsen hadden uiteenlopende techni sche mankementen. Het ging om een gezamenlijke controle van het haven team van de politie Zeeland en de Koninklijke Marechaus see. De controle vond plaats tussen half zeven en tien uur. AXEL - Een 22-jarige man uit Axel is gistermiddag aan gehouden wegens mishandeling en het bezit van een groot aantal messen en zwaarden. Eerder die middag had de Axelaar in de Noordstraat in Axel een ruziegemaakt, waarbij een nog onbekende persoon werd mishandeld. Daarna kwam de 22-jarige terug met een soort zwaard in zijn handen, waarmee hij liep te zwaaien. Na een zoek tocht naar de verblijfplaats van de man, werd hij aange houden in een woning in de KerkdreefIn de woning wer den nog enkele zwaarden en messen aangetroffen. Alles werd inbeslaggenomen. De man is in verzekering gesteld. De politie wil graag in contact komen met de nog onbekende persoon die bij de ruzie is mishandeld en met degene die de ruzie heeft ge meld. SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse bakkers P. Simpelaar en C. Risseeuw beginnen volgende maand met een 'reuzenklus': het bakken van een bruidstaart van negentien meter hoog. Het initiatief gaat uit van hotel De Dikke van Dale in Sluis. De taart moet het hoogtepunt worden van de 'Week van Sluis' van 7 tot en met 12 december, waarin het trou wen centraal staat. D. van Laar is projectcoördinator van de Week van Sluis. „We proberen met de hoogste bruid staart in het Guinness Book of Records te komen", zegt Van Laar. Het record van de hoogste bruidstaart staat nu nog op naam van cle gemeente Ommen met 18,05 meter en bevat te honderden liters slagroom, honderden meters cake en kilo's fruit. De taart wordt op 7 december om 18.00 uur onthuld. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; s-HEER HENDRIKSKINDEREN Par keerterrein aan de Nieuwe Rijks- weg,13.30 uur:Start fietstocht van 25 ki lometer SMWO Welzijn en de Goese ouderensozen; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; DEN HAAG - De Vereniging Zeeuwse Marktbelangen moet zelf aantonen dat de marktkoop lui onevenredige schade lijden als gevolg van de half jaarlijkse stoffenbeurs in Goes. Dat heeft de Raad van State gis teren in hoger beroep bepaald. Daarmee stelt het rechtscollege een uitspraak van de rechtbank Middelburg bij. Het rechtscolle ge is het eens met de rechtbank dat de burgemeester van Goes in eerste instantie ten onrechte de bezwaren van de marktkoop- luivereniging naast zich neer heeft gelegd. De Raad van State is het evenwel niet eens met de rechter, die meende dat de bur gemeester zelf onderzoek had moeten doen naar de invloed van de stoffenbeurs op het be zoekersaantal van de Goese weekmarkten van dinsdag en za terdag. De Raad van State denkt dat de stoffenkramen op de Goese weekmarkten mogelijk iets te lij den zullen hebben van de half jaarlijkse stoffenbeurs. Maar dat is geen reden om van de bur gemeester te eisen dat hij uitge breid onderzoek doet naar de (Advertentie) De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; THOLEN - Industrieterrein Welgelegen, Energieweg 17, 09.00-11.30 uur; Twee dehands verkoping winterkleding voor dames en heren voor de nieuwe boot van de Zonnebloem; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. eventuele omzetschade van de marktkooplui. Dat moeten ze zelf aantonen, zo blijkt uit de uitspraak. Overigens heeft de marktmees ter, die namens de gemeente toe zicht op de markt houdt, aan burgemeester Van der Zaag la ten weten geen enkele aanwij zing te hebben dat de stoffen beurs negatieve invloed heeft op het marktbezoek. GOES - De Maria Magdalena- parochie in Goes houdt zater- i dag open huis van 15.00 tot 18.30 uur. De Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat is te bezichti- gen. Vrijwilligers zijn aanwezig en werkgroepen die binnen de parochie actief zijn, presenteren zich. In de vergaderzaal staat thee en koffie klaar. Het open huis wordt afgesloten om 19.00 uur met een viering die het nieu we werkjaar van de parochie in- luidt. Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tel. 0118-650485 www.endurasport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33