zc belastingen Kapelle fors omlaag W AOC r CDA Borsele vraagt actie tv-ontvangst buitengebied Dorpsstraat is grootste knelpunt in Heinkenszand Dorp Waarde wordt verder uitgebreid middeld gezin bespaart volgend jaar honderd euro hut Schutz, lilWJJJM'JJJJ.H ELKE 2e FLES* HALVE PRIJS! Kloetinger handelde uit noodweer Illegale fruitplukkers aangetroffen Vier weken cel voor stelen worst ALLES MOET Hoeveel invloed heb je op je ontwikkeling? Fontys antwoordt. Sm"9 Amsterdam 0113-315649 Jpzc.nl bus 314460 AA Goes srtentie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; uvs-Vlaanderen: 0114-372770; anaal: 020-4562500. inderdag 22 september 2005 SPORTARTIKELEN VERLAAGD Klokstraat 5 Goes tel. 0113-270860 Nieuwe Burg 22-28 Middelburg tel. 0118-611741 Walstraat 80 Vlissingen tel. 0118-440084 editie Bevelanden-Tholen ,rRnb Paardekam ^yjDE - Een nieuwe uitbrei- i het dorp Waarde staat de deur. ■tweede fase van het plan _jszjeht biedt plaats aan amaal achttien woningen. Waarschijnlijk worden het er maar vijftien, want de gemeente denkt dat er alleen vrijstaande woningen zullen komen. Mocht iemand twee-onder-één-kapwo- ningen of een blokje rijwonin- gen willen bouwen, dan is daar een mogelijkheid voor. In dat ge val komt het aantal woningen uit op achttien. De nieuwe hui zen komen tussen de Weelweg, de Julianastraat, de watergang en de eerste fase van Dorps- zicht. De ontsluiting vindt aan de zuidkant plaats via de Weel- weg en in het noorden via de Coolhoflaan, die nu al door het eerste deel van de wijk loopt. Als het aan het college ligt, houdt het niet op na Dorpszicht. In de periode tot 2014 wil ze in Waarde ruimte maken voor nog enkele tientallen woningen. Een deel daarvan moet van de pro vincie op zogeheten inbrei- dingslocaties worden gebouwd. De gemeente heeft er drie op het oog: de locatie Traas aan de Groenekuisstraatde bedrijfslo catie aan de Julianastraat en de locatie van de kerk van de Gere formeerde Gemeente aan de Ha venstraat. irFrank Balkenende PELLE - Na het kabinet ook Kapelle met goed ons voor de burgers. Ze beta lend jaar veel minder be ling. Het voordeel kan op- tot honderd euro. derde woensdag van sep- kan de Kapelse wethou- Herselman (WD, financi- met een brede glimlach zijn [roting voor 2006 presente- Na de zware bezuinigings van vorig jaar, waarin ■half miljoen euro uit de be ling werd gesneden, heeft hij jen blijde boodschap: de bur- betaalt volgend jaar veel der belasting én er ligt plot ing geld op de plank voor gro- nvesteringen. Juichend: „Dit mooiste begroting in de dat ik wethouder lijkt wel een sprookje. Het moeden dringt zich op dat else college van burge en wethouders de bur- mild wil stemmen met het op de gemeenteraadsverkie- ;en in maart volgend jaar. zou ik ook denken als ik achtergronden niet wist", wethouder Herselman. Dat zich nu keert, heeft een oorzaken. Wat direct in voordeel van de burger is de afschaffing van het ruikersdeel van de onroe- rendzaakbelasting. Omdat de fi nanciële toekomst er voor Kapel le momenteel zonnig uitziet, blijft de stijging van de ozb be perkt tot het compenseren van de geldontwaarding. Dat is zo'n anderhalf procent. Overigens is Kapelle wel een na deelgemeente. De afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb scheelt 60.000 euro aan in komsten. De gemeente ontvangt wel een vergoeding van het Rijk, maar die wordt in drie jaar afgebouwd. Daarnaast heeft Kapelle ooit af gesproken om burgers mee te la ten profiteren van dividend dat de gemeente ontvangt van de aandelen in energiebedrijf Del ta en de Bank van Nederlandse Gemeenten. Vorig jaar kregen inwoners daarom vijftig euro in de hand gedrukt. Volgend jaar 25 euro. Daarna is het uit met de pret. Herselman: „We hebben eerder al besloten deze eenmali ge douceurtjes in twee jaar af te bouwen." Al met al betaalt een gemiddeld Kapels gezin dat een koopwoning bezit met een Woz-waarde van 160.000 euro, volgend jaar zo'n honderd euro minder. Het gezin is nu 650 euro kwijt aan ozb, afvalstoffenhef fing en rioolafvoerrecht, in 2006 wordt dat 552 euro. Overtieringe Tegelijkertijd weet Kapelle geld opzij te zetten voor forse investe- ringen. Er is volgens Herselman lucht in de begroting gekomen doordat eerdere bezuinigingen hun vruchten afwerpen en de ge meente flink wat geld over houdt aan de ontwikkeling van de in de wijk Overtieringe. Voor de uitbreiding van Eben Haëzer, een reformatorische school voor speciaal onderwijs, reserveert de gemeente ruim één miljoen euro, voor de herinrich ting van de Vroonlandseweg in Kapelle 680.000 euro en voor de samenvoeging van korfbalvere niging en voetbalvereniging Ka pelle twee ton (inclusief renova tie van de voetbalaccommoda tie). De bezuiniging van 20.000 euro op de bibliotheek blijft wel staan. Verder moet Kapelle reke ning houden met geldopslorpen- de zaken als ontwikkeling van de nieuwe wijk Zuidhoek in Bie- zelinge, de overgang van het peuterspeelzaalwerk naar Stich ting Kinderopvang De Bevelan- den (eenmalig veertig mille, structureel ook veertig mille) en de komende Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO). Het is ongewis wat die wet voor Kapelle financieel betekent. k'. i; (Advertentie) ©RVKKERY anavond vanaf 17.30 uur Irasseriemenu iet mini quiche en pasta met pikante zalm of vrap met brie en bavarois =12,50 of€io,00 (vegetarisch) serveren: 0118 - 886 866 '-1.27 september 20.00 uur iZeeuwse Bibiliotheek Mid Boudou let Schnitzelparadijs ^toonstellingen: moderne ikantiebestemmingen en Me kaarten ■eter Pontiac en in De Directiekamer Mers en zonen aarzon Morel larkt 511 Middelburg 0U8 886 886 Inwoners van Heinkenszand ervaren de inrichting van de Dorpsstraat als het grootste knelpunt in hun dorp. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Inwoners van Heinkenszand ervaren de in richting van de Dorpsstraat als het grootste knelpunt in hun dorp. Een onderzoekje van de dorpsraad op de braderie deze zomer heeft dat uitgewezen. Vol gende week vindt er voor het eerst overleg plaats met de ge meente over eventuele oplossin gen. De Dorpsstraat is eind jaren ne gentig opnieuw ingericht. Op verzoek van met name de mid denstanders is indertijd het tweerichtingsverkeer in de toch vrij smalle straat gehandhaafd. Zij vreesden anders klantenver- hes. „Wellicht moet het toch één richtingsverkeer worden", gooit voorzitter K. Catsman van de dorpsraad Heinkenszand een steen in de vijver. „De inrichting van de Dorps straat moet in elk geval op nieuw worden bekeken", gaat Catsman verder, „want bij het passeren moeten auto's nu nogal eens over de stoepen rijden en die zijn voor voetgangers niet goed afgeschermd." Ook het par keren is een probleem. „Er is te weinig ruimte. Er wordt daarom buiten de vakken geparkeerd. Van één bewoner hebben we zelfs gehoord dat een auto zo stijf tegen zijn huis stond, dat hij de deur niet meer open kon krijgen," Braderie Aanstaande maandag is er bij de gemeente Borsele voor het eerst een bespreking over de toe komst van de Dorpsstraat. De dorpsraad Heinkenszand en de Heinkenszandse winkeliersvere niging Winbela zullen daarbij aanwezig zijn. Op de braderie kwamen uit de bevolking al idee ën naar voren: éénrichtingsver keer, een parkeerverbod aan één kant van de straat en 'de stoe pen terug'. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, verkeer) heeft eerder aan gegeven over de Dorpsstraat te willen praten, maar dat er geen geld voor ingrepen beschikbaar is. Grootschalige projecten als het masterplan Heinkenszand (on der meer een nieuwe jeugdsoos) slokken al veel op. „Zulke bouw- (Advertentie) Van donderdag 22 tot en met zaterdag 24 september GALL 13 GALL Genieten Genieten door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Televi siekijkers in het buitengebied dreigen alsnog de dupe te wor den van het in 2006 uit de ether halen van de televisiezenders Nederland 1, 2 en 3. CDA Borse le wil dat daartegen actie wordt ondernomen tot er goede alter natieven zijn voor bewoners van het platteland. Staatssecretaris Van der Laan van Cultuur heeft wel toegezegd dat de analoge zenders - dus via de ether - pas worden uitgescha keld als alle huishoudens over een digitale set-top-box kunnen beschikken om de voortaan digi tale tv-signalen te kunnen ont vangen. Volgens Van der Laan zou er geen sprake van zijn dat alle analoge tv-zenders 1 januari ver dwijnen. CDA Borsele is daar echter niet gerust op. Vorige week heeft het ministerie van Economische Za ken namelijk laten weten dat Nederland 1, 2 en 3 vanaf 2006 toch uit de ether worden ge haald. Dat heeft direct gevolgen voor mensen die niet over een kabel aansluiting beschikken en die die (nog) geen satellietschotel hebben. Dat geldt, volgens het Borselse CDA-i'aadslid A. Schenk uit Ovezande, voor veel tv-kijkers op campings, maar ook voor 'verscheidene ge zinnen in het buitengebied van Borsele' en alle andere platte landsgemeenten. Een bijkomend probleem is dat Omroep Zeeland TV nog ana loog uitzendt en dus alleen via de kabel of een tv-antenne kan worden ontvangen. Wie de tv- antenne wegdoet en inruilt voor een schotel voor Nederland 1, 2 en 3, kan Omroep Zeeland TV niet meer binnenhalen. Rampenzender Dat is heel ongelukkig, vindt raadslid Schenk, omdat Omroep Zeeland TV ook als calamiteiten zender functioneert. De regionale zenders worden la ter gedigitaliseerd; naar ver wachting eind 2006/medio 2007. Volgens Schenk moet dit eerst geregeld zijn, voordat er iets aan de huidige situatie met be trekking tot Nederland 1, 2 en 3 gaat veranderen. CDA Borsele vraagt het college van B en W ac tie te ondernemen richting de verantwoordelijke ministeries in Den Haag. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Kloetin- ge ontslagen van alle rechtsvervolging. De politierechter zat daarmee op dezelfde lijn als de officier van justitie en de verdediging. De Kloetinger had zich 14 november vorig jaar in Goes moeten verdedigen met een zaklantaarn toen hij werd aangevallen door een beschonken uitgaansvierder. De on dernemer was die nacht naar zijn winkel gegaan, omdat een etalageruit was vernield. Een getuige had gezien dat de dader in een bepaalde richting was gevlucht. Toen ver dachte er achteraan wilde gaan kwam hij een groep jonge ren tegen. Die versperden hem de weg, waarna er een op stootje ontstond. In het tumult kreeg de winkelier ook klappen. Hij reageerde door een van de jongens met de zaklantaarn te slaan. Het slachtoffer liep een hoofdwond op. Officier van justitie M. Overmeer vroeg aanvankelijk voor het oproepen van getuigen om aanhouding van de zaak, maar de politierechter voelde meer voor het stand punt van raadsman D. Olie om de strafzaak af te doen. De partijen kwamen uiteindelijk tot een unaniem oordeel: de winkelier had uit noodweer gehandeld. TERNEUZEN - De Nederlandse en Vlaamse Arbeidsin spectie hebben dinsdag bij een controle bij een Belgische fruitkweker in de grensstreek van Oost- Zeeuws-Vlaande- ren vijf illegale Bulgaren aangetroffen. Ze plukten appels in een boomgaard op Nederlands grondgebied. Tegelijker tijd werden in een boomgaard van dezelfde kweker op Vlaams grondgebied vier illegale Poolse fruitplukkers aangetroffen. De fruitkweker kreeg voor het inzetten van de Bulgaren 40.000 euro boete. De vijf zijn overgedragen aan de Vreemdelingedienst en worden het land uitgezet. De inspecties besloten tot een gezamenlijke actie omdat vorig jaar, bij een eenzijdige controle door de Vlaamse in spectie de illegale plukkers de Zeeuws-Vlaamse grens wa ren overgestoken, waar die inspectie geen bevoegdheden heeft. Een woordvoerster van de Nederlandse Arbeidsin spectie gisteren: „Deze actie was zó succesvol dat dit voor herhaling vatbaar is. We voeren de controles uit omdat er bij de inzet van illegale fruitplukkers sprake was van on eerlijke concurrentie ten opzichte van welwillende kwe kers. Bovendien pakken de illegalen werk af van mensen, die legaal aan de slag willen." MIDDELBURG - Het stelen van een worst ter waarde van een euro en negendertig cent moest een 29-jarige Vlis- singer gisteren in Middelburg bekopen met vier weken ge vangenisstraf. De man had in de plaatselijke supermarkt het worstje in zijn zak gestopt en wilde de kassa passeren zonder af te rekenen. De verdachte, die een fors strafblad heeft, vroeg zich af waarom hij voor het stelen van een worst vier we ken cel kreeg opgelegd. „Ik heb de worst later willen beta len", was zijn verweer. Politierechter M. Klarenbeek was niet te vermurwen. „Dat kan elke dief wel zeggen, maar zo werkt het niet. (Advertentie) Do. Vr. Zat. Superkortingen (Advertentie) foto Mechteld Jansen plannen leveren de gemeente ook inkomsten op", tekent Cats man aan. De dorpsraad is gisteren ook al bij de gemeente geweest om met de politie en enkele omwonen den van de speeltuin aan de Bui zerdhof te praten over overlast van jongeren bij de speeltuin. Sinds de gemeente daar in juli een bord heeft geplaatst waarop staat dat van 21.00 tot 7.00 uur mensen kunnen worden wegge stuurd, is het er rustiger, mede dankzij de inzet van een beveili gingsbedrijf. Toch zou het een goed idee zijn, menen Catsman en secretaris C. Bevelander van de dorpsraad, als in Heinkenszand meer jonge renontmoetingsplaatsen (jop's) in de vorm van containers ko men. Bevelander: „Eén groep heeft inmiddels een jop op een terrein in de uitbreidingswijk Over de Dijk II, maar in Hein kenszand zijn nog twee of drie vriendenclubjes die elkaar nu op allerlei plekken in het dorp ontmoeten." (Advertentie) fontys www.fontys.nl zeeuwse almanak Het Middelburgse stel ver blijft geregeld een weekeinde in Amsterdam. Dikwijls ver kiezen ze dan een bezoek aan een restaurant boven het zelf bereiden van een warme hap. Zo ook die ene keer. De twee, die zich erg op hun gemak voelen in de hoofd stad, waren op weg naar een Italiaans eethuis in het cen trum van Amsterdam. Onderweg, niet ver van het restaurant, kwam een fietser hen tegemoet. De man mom pelde iets onverstaanbaars in het voorbijgaan en knikte geërgerd. Het stel keek ver baasd achterom. Na honderd meter keerde de man en fiets te weer richtiyig de Middelbur gers. De schrik sloeg de doorgaans nuchtere Zeeuwse om het hart en ze probeerde haar vriend vriendelijk doch dwin- gend over te halen het eerste het beste restaurant in te dui ken. Haar partner wilde ech ter blijven staan en met het zweet in de handen wachtte het stel de ontmoeting met de man af. Toen deze bij de Middelbur gers aangekomen was, vroeg hij boos: „Wat is het nou? Wil len jullie mijn fiets nog ko pen, of niet?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31