The Rat Pack herleeft in theater PZC Casper Hobbes Trio zingt werk van Frank Sinatra, Dean Martin en Sammy Davis jr. Geliefden puzzel Heer Bommel en de Grote Onthaler recept Sperzieboontjes met varkensvlees en tomaten St St weer van onze redactie binnenland Een donkere whiskybar, alco hol en sigaretten binnen handbereik, een piano in de hoek en drie mannen in pak ach ter hun microfoons: de bezoe kers van het L&B Whiskycafé in Amsterdam waanden zich even terug in de tijd. De jaren vijftig om precies te zijn, toen Frank Sinatra, Sam my Davis Jr. en Dean Martin als het trio The Rat Pack furore maakten. De heren lijken de ko mende vijf weken even uit de dood herrezen om in Nederland op te treden. Westlife, Robbie Williams en Michael Bublé behoren tot de hedendaagse artiesten die de laatste tijd met nummers van The Rat Pack wisten te scoren Advertentie in de hitlijsten. Mark DiMattia, Lambus Dean en William Whit- ton zingen niet alleen nummers van Frank (1915-1998), Sammy (1925-1990) en Dean (1917- 1995), maar gedragen zich ook net als het beroemde drietal. Met hun show 'Frank, Dean and Sammy, The Rat Pack live in concert' treden ze over de he le wereld op. Ze zingen vanaf za terdag in de Nederlandse thea ters onder begeleiding van een Big Band klassiekers als Mister Bojangles en New York, New York. Whitton treedt al tien jaar op als Dean Martin en heeft de ar tiest persoonlijk gekend. „Ik heb met hem gewerkt voor een aflevering van de tv-serie Char lie's Angels. Ook ben ik de body guard van zijn eerste vrouw Bet ty geweest. Zij zei toen al dat ik op hem leek en dat mijn stem hetzelfde klonk, maar ik ben pas na zijn dood als hem gaan optreden. Daarvoor was ik El vis-imitator. Een paar jaar geleden vond hij in Dean en DiMattia zijn Sam my en Frank. In de Amsterdam se kroeg was te zien hoe goed ze op elkaar zijn ingespeeld en hoe goed ze de zangers kunnen imi teren. Tussen de liedjes, die bijna le ken te worden vertolkt door de echte Rat Pack, werden er in de stijl van Sinatra, Davis Jr. en Martin grappen gemaakt. „Ik hoor wel eens dat ik ook buiten het podium rook als Martin en zelfs loop net als hij", aldus Whitton. De Rat Pack-leden stonden in hun gloriedagen bekend om hun voorliefde voor drank en vrouwen. Volgens Amerikaan Whitton klopt dat beeld in gro te lijnen. „Frank en Sammy wa ren daar niet vies van, maar Dean dronk geen alcohol en zat graag thuis bij zijn vrouw. Het was allemaal een act." Ook Whitton - een glas Baileys in de hand - is graag bij zijn vrouw en noemt zichzelf 'geen grote drinker'. „Af en toe een Baileys, maar verder niets sterks hoor." En zijn onafscheidelijke glas whisky als hij op het podium staat? „Dat is appelsap." ANP The Rat Pack, met (vlnr) Mark DiMattia (Frank Sinatra), Lambus Dean (Sammy Davis jr.) en William Whitton (Dean Martin). foto Marcel Hemelrijk/ANP Mijn moeder belde, haar stem vol onzeker heid en opwinding. „Mijn oude huis is te koop, je weet wel, waar ik met mijn vader, moe der en broertje woonde tijdens de oorlog." „De Eigenhaardstraat?" „Ja. Ik wil het zo graag opzoeken, zien wat het met me doet, of er veel veranderd is. En ik ben ook bezorgd. Een gebouw kan me zo bevreem den, terugslingeren in de tijd." „Dat weet ik van je. Wil je dat ik met je ga?" „Heel graag. Ik heb liever dat jij bij me bent." Mijn moeder kan me bellen en zonder te vragen of ik met iets bezig ben, van wal steken. De uren vliegen, wat haar betreft, in een oogwenk voor bij. In de loop der jaren heb ik de afspraak met haar kunnen maken dat ik, op de rand van fata le uitputting, mag zeggen dat ik moet ophangen. Meindert Inderwisch Ze lacht om haar eigen grenzeloosheid daarin. Wanneer ze een gunst wil vragen, kan ze echter bijzonder timide worden. Stel dat ik nee zeg. De makelaar is ons voor. Ik zet mijn kostbare la ding af bij haar verleden en rijd verder op zoek naar een parkeerplaats. Wanneer ik het pand binnen ga, hoor ik haar vertellen over de bom die in het kanaal terecht kwam. Hoe de mensen hun deuren openlieten zodat ze door eikaars hui zen naar de dichtstbijzijnde schuilkelder kon den. De makelaar is een lange, vriendelijke man. De wandelende schoorsteen in deze kleine ver trekken. Mijn moeder wijst op een hoek in de ka mer waar ze altijd speelde. Ze vertelt over haar poppenwagen, over haar kleren die gemaakt wa ren van gordijnstof en dekens. Ze voelt met haar delicate handen langs de muren. Ooit hield ze veel van haar ouders, haar broertje. Ik zie het aan de manier waarop ze haar vingers langs het pleisterwerk laat gaan. Ik neem plaats in een stoel bij het raam dat uitziet op de kleine tuin en maak ruimte voor de intensiteit waarmee mijn moeder tastend, pratend en kijkend door haar jeugd beweegt. Dit is ernst. Dit zijn de vorderingen die we hebben gemaakt door naar elkaar te luisteren ondanks het ru moer van onze levens. We horen hoe onze ge wichten rinkelen in hun toonaarden. Als kind kon ik heel erg bang zijn voor mijn moe der. Niet dat ze me ooit iets deed overigens. Ze had driftaanvallen, uitbarstingen die ik niet had veroorzaakt, maar waarin woede zich op zodani ge wijze mengde met verdriet, dat ik vreesde dat mijn vader, grootmoeder en ik nooit meer in ge nade zouden worden aangenomen. Hoewel zij de ze angst niet meer bij mij oproept, kan de minna res waarmee ik mij wil verbinden dat zeer een voudig. Ik heb dat verschijnsel vaak geprobeerd uit te leggen, maar kom niet verder dan zinnen als: „Ik ben wel sterk, maar niet van steen." Misschien zou iemand zijn razernij en verdriet met enige regelmaat op mij los moeten kunnen laten, maar mijn incasseringsvermogen is onher stelbaar laag. Als het te vaak gebeurt, drijf ik af en kan niet terugkeren. Het heeft niets met trots te maken. De pijn van een verward kind kan een mannenlichaam vullen tot het blind en redeloos opgaat in de veiliger grilligheden van Antarcti- Ik zette mijn moeder thuis af. Ze kuste me, mijn gezicht in haar handen en haar ogen gesloten. Alsof niets dierbaarder kon zijn dan ik. HORIZONTAAL: 1. Chef; 5. streling; 6. gelofte; 8. angst; 11. watering; 13. voer tuig; 15. muzieknoot; 16. slag hout; 18. bijbelse stad; 19. muzieknoot; 20. waterstand; 21. Nieuwe Testament; 23. goedbloed; 25. lidwoord; 26. wees gegroet; 28. dierenge luid; 29. geluk; 32. huid; 33. grondsoort; 34. bekoorlijk. VERTICAAL: 1. Bezit; 2. nageslacht; 3. tover godin; 3. bureau; 7. jaarboek; 10. onwerkelijk; 12. kippenpro- duct; 14. uitroep van pijn; 16. vrucht; 17. ogenblik; 22. televi sie; 24. enkelvoudig; 25. muzieknoot; 27. wild zwijn; 28. hap; 30. bijbelse naam; 31. kloosterlinge. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Die geeft toegang tot een vrouwenverblijf (6); Hier raakt vader aan de ben zine (6); 6. Die speelt onder voorbe houd (7); Computers voor opslag (7); 7. Knallende violist (7); Malen en draaien (5); 8. Orgaan om te bezorgen (7); Amusement dat op grote afstand was (7); Verticaal: 1. Verbindingen voor afvallers (5); Kom erin, we beginnen met het eten! (6); 2. Een verstandige reeks is een hele onderneming (6);Takjes van een klimop (5); 3. Geen openbaar blad (5); De overvloed wordt dikwijls overdreven (6); 4. Gezond bezig zijn in de leer (7);Takjes om op te lopen (5). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het vol gende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Vol rook; 2. spotvogel; 3. bij iemand in huis wonen; 4. rivier in Rusland; 5. beminnelijk. Oplossingen van gisteren: Citaat: Plaid, krab, vloot, graaf, fris, klant, stoof, meet, zwaan, haver, staar, kavel, stam, april. Het citaat is van Don Marquis: "Een idee kan niet de hersens uitzoe ken, die het bedenken." Cryptogram: Horizontaal: 5. Luilakken; 7. commissie; 9. eigenwijs; 10. minis ter. Verticaal: 1. Eurovisie; 2. slimmerik; 3. ik; 4. enkel; 6. kas; 8. slijter. Toevoegen: Topniveau Kraak de Code: 5-0-0-5-3-6 ©Toonder Studio's Puzzelland.com Heer Bommel had het zich op een paar kussens gemakke lijk gemaakt en met grote zorg enkele versnaperingen uitge zocht. „Zo moeilijk is het eigenlijk niet", sprak hij al knabbelend tot zichzelf. „Wat die sjiek Ali Jas Onthaler hier doet, had ik zelf kunnen verzinnen, als iemand begrijpt wat ik be doel. Het zou mij, als heer zijnde, ook wel lijken om hier bo ven te zitten en op die schermpjes te kijken hoe iedereen be neden rondtobt. Dit is trouwens een heel smakelijke obool, dat moet gezegd worden. En deze zoettoeter mag er ook we zen." Hij leunde wat gemakkelijker achterover en sloot ge nietend de ogen. „Maar dan natuurlijk niet met moerassen en doolhoven en akelige dingen", hernam hij dromerig. „Ik wil bijvoorbeeld in stilte veel goed doen. Het moet mooi zijn om heel ongemerkt naar blije gezichtjes te kunnen kij ken, als er onverwacht roomdromels uit de lucht komen val len. Of andere mooie en nuttige dingen, waar ik zo gauw niet op kan komen. Als ik nu eens..." Hij was zo in zijn hoogstaande gedachten verdiept, dat hij de conducteur Belius, die uit het dakluik onhoorbaar naar boven kwam, niet opmerkte. Peinzend zoog hij op een su- kralijn, terwijl zijn denkbeelden een steeds hogere vlucht namen, en Belius snel en geluidloos een spuitbus uit zijn tas haalde. Toen de conducteur hem nu op geoefende wijze een gaswolkje in het gelaat blies, gleed hij dan ook over in een diepe slaap zonder het te merken. door Bill Watterson WlKAN ONS noc inspireren met PEUCPZAAMHEIP EN ZElfOPOFFERlNCVOOR EEN HOCER POEL? TEjCJEN WIÉ KUNNEN WE NOC, OPKIJKEN7 SPORTERS? POUTICI73EROEMPHEPEN7 ZE ZIJN ALLEMAAL ZIJP VOOR PFVJNANCFNIS' celukkic nemen WE cenoecen met amusement in plaats van inspiratie. Hans Belterman Gerecht naar een recept uit een kook boek van een in Den Haag woonachti ge Nederlands-Indische familie. Voor 4 voor- of 2 hoofd(lunch)gerechten: 300 gram varkens(ham)lappen; zout; zwarte peper uit de molen; 2 eetl. bloem, gezeefd; 25 gram boter; 1 eetl. olijfolie, traditioneel; 400 - 500 gram jonge (dunne sperzieboontjes of haricots verts; 2 tomaten, ontveld, vruchtvlees in kleine blokjes gesne den; 1/2 theei. paprikapoeder, milde soort (Edelsüsz); 3 eetl. vleesfond, uit potje; 1 eetl. pittige pindakaas;1 theel. sambal brandal; 2 eetl. seroen deng, uit potje; 1 eetl. fijngesneden verse koriander. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in smalle reepjes met een lengte van circa 5 centimeter. Schep in een plastic zak bloem, zout en peper door elkaar. Leg het vlees er bij en schud alles zolang tot het vlees aan alle kanten met een dun bloemlaagje is bedekt. Maak sperziebonen of haricots verts schoon. Neem de punten weg. Spoel ze enkele malen in ruim koud water. Laat ze daarna uitlekken. Verhit een wok en voeg boter en olie toe. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Laat het mengsel even door de wok walsen. Bak het vlees er, onder voortdurend roeren en omscheppen aan alle kanten lichtbruin in. Schep de tomatenblokjes er door en strooi er paprikapoeder over. Schep alles om en schenk er 2 1/2 deciliter kokend wa ter bij. Schep de boontjes er door. Leg een deksel op de wok en laat alles 8-10 minuten zachtjes sudderen. Neem daarna het deksel van de wok en laat alles dan nog zolang sudderen tot door het indam pen er niet meer dan de helft van de oor spronkelijke hoeveelheid vocht is overge bleven. Schuif de boontjes en het vlees naar een zijde van de wok. Voeg vlees fond toe aan het vocht dat op de bodem van de wok is achtergebleven. Roer de pindakaas en sambal brandal er door en blijf zolang roeren tot een gebonden saus is verkregen. Schuif het vlees en de boon tjes er door en laat alles door en door warm worden. Presentatie: Verdeel het gerecht over voorverwarmde borden. Strooi er seroendeng en korian der over. Geef er apart drooggekookte rijst bij. Een krachtig hogedrukgebied boven de Baltisch staten bre^ zonnig nazomerweer in veel landen op het Europese con'/'' Wel zal de ochtend hier en daar met mist beginnen, waa^ het zonnig wordt. Daarbij wordt 's middags veelal de 20 gehaald of overschreden. In Frankrijk wordt lokaal nog 25;- den bereikt en in de binnenlanden van Spanje nog de305' Een depressie bij Turkije veroorzaakt vooral op de zuidelijk Balkan, maar ook in Griekenland en Zuid-ltalië buien. Ook T Ierland, Schotland en Noorwegen brengen actieve depres^ regen en wind. Koud is het er niet, door föhnwerking kant in Oost-Schotland zelfs lokaal 20 graden worden! Ook Ene*» haalt de 20 of 21 graden. SWISStFdiST Perfectionisme in slaapcomfort De Slaapvoorlichter® voor Zeeland Beestenmarkt 12 Goes Tel. (0113) 23 22 13 L lagedrukgebied H Hogedrukgebied Koufront Warmtefront Samengesteld front Bchle sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen mabge regen zware regen donderdag 22 september 2005 Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag min. wind 13° NW 4 11° ZW 4 Waterstanden Zeeland: Verandering? Dit weekeinde lijkt de nazomerperio- Door: de van dit moment te worden beëin digd, maar een overgang naar onvervalst herfstweer wind, veel regen en lage temperaturen blijft voorlopig De afgelopen weken heeft de zon zo veel geschenen, inmiddels al bijna de normale maandhoeveelheid zonn te pakken hebben. Gebruikelijk voor de hele maand is voor bijvoorbeeld Vlissingen 145 uren zon, tot en stond de teller daar al op ruim 130 uren. Vanmiddag is nieuw zonovergoten, waardoor er maximaal zo'n 10 komen en dus de norm verder benaderd wordt! Dat de hele provincie. De temperatuur stijgt naar 20 kust tot plaatselijk 23 in het oosten van de regio, zwakke zuidoostelijke wind. Op de weerkaart ligt er dat hogedrukgebied, dat echter morgen met zijn naar Rusland wegtrekt. Hierdoor probeert een actieve depressie zich naar het vaste land van Europa op te drin gen. Morgen merken we daar weinig van, misschien dat er later op de dag alleen wat sluierbewolking voor de zon schuift. Een matige zuidelijke wind voert weer warme lucht aan, het kwik in de Zeeuwse thermometers haalt 21 of 22 graden. Zaterdag passeert er een zwakke oceaanstoring. Hierdoor neemt de bewolking toe en mogelijk valt er een enkele bui, vooral in de och tend. Bij een matige naar noordwest draaiende wind koelt het af naar rond 17 gra den. Ook zondag kunnen er enkele buien vallen en wordt het rond de 17 graden. Nautisch bericht Er waait een zwakke zuidoostelijke wind, rond kracht 2. zal goed zijn. Het kustwater is 18 graden. Vanmiddag zijn mistbanken. donderdag 22 september Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. vrijdag 23 september Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur 5.26 252 17.40 5.45 274 18.01 5.01 240 17.15 5.18 188 17.39 7.00 149 19.10 7.15 174 19.25 7.42 186 19.52 6.26 281 18.36 7.26 178 19.26 Hoog water uur cm uur 6.05 227 18.22 6.26 249 18.45 5.40 216 17.57 6.06 169 18.21 7.41 137 19.35 7.50 162 19.55 8.11 170 19.44 7.01 260 19.16 7.56 165 20.06 cm 254 277 243 191 153 177 184 284 181 cm 233 255 222 177 145 170 177 266 173 Europa: Vrij zonnig O 22SEPra* VERWACHTING VOOR DONDERDAGMIDDAG I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2