Werknemer bedolven onder info Tappen uit de zak Telecombedrijven ontdekken ouderen Waardemeter voor inboedel vernieuwd Fusie Interpolis en Achmea rond Oost-Europeanen zien lonen stijgen New York Times schrapt banen Fortis zoekt toenadering tot Dexia Benzine en diesel weer duurder \ffsentrainer schrijft boekje met tips over snellezen fe luizenden men weg bij lercedes IF bezorgd ier herstel i economie profijt donderdag 22 september 2005 25 UTRECHT - Rabobank en Eureko hebben gisteren de fu sie tussen hun verzekeraars Interpolis en Achmea formeel bekrachtigd. De verzekeringsdochter van Rabobank wordt ondergebracht bij Eureko, het moederconcern van Achmea. In ruil daarvoor krijgt Rabobank een belang van 37 procent in Eureko. De bank had al 5 procent van de aandelen Eureko in handen. Door de fusie ontstaat de grootste verzekeringsgroep in Nederland met ruim 10 miljard euro aan premie-inkom- I sten per jaar. ANP LUXEMBURG - Het gemiddelde uurloon in de Europese Unie lag in het tweede kwartaal 2,6 procent hoger dan een jaar eerder. Vooral in nieuwe EU-landen in Oost-Eu ropa zien de werknemers hun loon omhoog gaan, blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van bureau Eurostat. In Letland ligt het gemiddelde uurloon 14,2 procent ho ger dan een jaar eerder en in Estland is de stijging 10,4 procent. Ook in Slowakije, Slovenië, Litouwen en Honga rije worden de arbeidsuren beter vergoed. In Nederland is de loonstijging gemiddeld 2,9 procent. Kampioen loonma- j tiging is Duitsland, waar het uurloon met slechts 0,8 pro- cent omhoog is gegaan in een jaar tijd. ANP NEW YORK - De Amerikaanse uitgeverij The New York Times Company, uitgever van onder meer The New York j Times en The Boston Globe, schrapt vijfhonderd banen, j Het bedrijf kampt met een zwakke advertentiemarkt en reduceert daarom de kosten. De ontslagen vallen over een periode van zes tot negen I maanden. Ongeveer 250 arbeidsplaatsen gaan verloren 1 bij The New York Times Media Group, waaronder 45 re- i dacteuren bij het vlaggenschip The New York Times. Bij de New England Media Group worden 160 plaatsen ge- schrapt. Bij The Boston Globe verdwijnen 35 journalis- j ten .ANP BRUSSEL - De Nederlands-Belgische bankverzekeraar i Fortis onderzoekt een overname of samenwerkingsvorm met de Belgisch-Franse branchegenoot Dexia. Dat meld de het Belgische dagblad Le Soir gisteren. Fortis wil geen commentaar geven op het krantenbericht. „We reageren nooit op marktgeruchten", aldus een woord voerder. Hij zegt dat de strategie van de bankverzekeraar gericht is op de Benelux, nieuwe en toekomstige lidstaten van de Europese Unie, en Turkije. Fortis wil tegen 2009 minstens 30 procent van de nettowinst buiten de Benelux realiseren. AlNP/RTR DEN HAAG - Benzine en diesel zijn gisteren weer in prijs gestegen na twee dalingen de afgelopen week. Benzines werden 1,6 cent duurder en diesel klom 1,4 cent per liter, aldus marktleider Shell op de website. De adviesprijs voor een liter euro loodvrij bij de pomp 1 komt op 1,445 euro, super plus op 1,499 euro en diesel op i 1,099 euro. ANP moiien, e-mails, handleidin- jwno's. Werknemers wor- Ibedolven onder steeds meer 0tie. Berekeningen wij- 'mf.dat het bijhouden van je ijjj'een normale leessnelheid 0oordig al 66 uur per i host. Dat kan geen mens I. De oplossing: snellezen, in jiJanRuesink SCHEDE - President Frank- p, Roosevelt las drie boeken dagen had voor het ontbijt K'n boek verslonden. Wim |ex-PTT) leest tweehonderd ikcn per jaar en doet dat in snelheid van honderd pagi sper uur. UTTGART - Het Duits-Ame- lansc autoconcern Daimler- ijsier gaat dit jaar nog begin- smet het schrappen van ha lbij zijn luxueuze automerk [cedes. Het zou gaan om annual 5000 arbeidsplaatsen ideiö totaal 160.000 in Duits- li meldden bronnen bij het be id gisteren. De nieuwe baas i de Mercedes Car Group d de merken Mercedes, art en Maybach) Dieter Zet- eMurde op de autoshow in okfurt al aan op de ontsla- t De reducties zullen via na- riijk verloop worden gere- 1. 'Ook zal worden gepro- id om werknemers op vrijwil- basis te laten vertrekken, gens de bronnen kan de ba- üreductie het bedrijf honder- imiljoen euro's aan ontslag- mies gaan kosten. Het vlag- schip van DaimlerChrysler rdt de laatste tijd geplaagd tonder meer technische pro- men. Daardoor is het imago Mercedes ernstig aangetast zijn de verkoopcijfers ge- ÜANP/DPA/AFP Zo snel hoeft de gemiddelde ster veling niet te worden, maar er zijn wel tal van tips en technie ken om de dagelijkse plaag van rapporten, e-mails, memo's, tele foontjes, prikbord-publicaties, sms'jes en vakbladen sneller en efficiënter weg te werken. Want het zijn lang niet meer alleen managers of kenniswerkers die lijden aan informatie-stress. De meeste werknemers werken in middels achter een pc met mega bytes vol cijfers en letters. En verder lezen we ondertitels op tv, reclameborden langs de weg, koersberichten op teletekst en etiketten op het supermarkt- schap. De hele dag door krijgen we naar schatting vijf keer meer informatie aangeboden dan on ze hersens aankunnen. Daarom moeten we leren selecte ren en de aangeboden teksten ef ficiënter in ons op te nemen. Snellezen is een van de oplossin gen, weet 'braintrainer' Jan-Wil lem van de Brandhof, maar ook de omstandigheden waaronder je leest kunnen beter. Beter le zen dus, maar ook beter onthou den. Van den Brandhof, eige naar van de Brain Studio in Maastricht schreef er een boek over. Nou ja boekje, want de mensen krijgen al zoveel te ver stouwen. Veel lezen is op zichzelf wel goed voor de mens. Je vergroot er je kennis en wijsheid mee en hersengymnastiek prikkelt je hersens zodanig dat je minder kans loopt op dementie of Alzheimer. Maar ook rust is be langrijk. Ons brein heeft tijd no dig om alle informatie te verwer ken. Daarom is het vooral voor ken niswerkers goed om hobby's bui ten het werk te hebben, zoals sport of muziek. Ook een goede nachtrust, een hazenslaapje en mediteren verhogen het presta tieniveau van de hersenen. Je maakt je hoofd leeg, zodat je je straks beter kunt concentreren. Ons brein verstookt ongeveer dertig procent van alle zuurstof die we opnemen, dus goed ge trainde hart en longen kunnen we prima gebruiken. Voordat men begint met de eer- Er zijn tal van tips om de dagelijkse plaag van rapporten, e-mails, memo's en vakbladen sneller en efficiënter weg te werken. Zo moeten kenniswerkers hobby's buiten het werk om hebben, zoals sport of muziek. foto George Nusmeijer/GPD ste bladzijde, moet eerst de om geving ideaal zijn. De meeste werkplekken zijn volgens de schrijver niet echt geschikt om geconcentreerd te werken. Rond rennende collega's en rinkelen de telefoons verstoren de concen tratie en toch zijn veel kantoren ontworpen als legbatterijen. Het is uitgerekend dat als er drie mensen in een-kantoorruim te _zilten en eentje belt, dat de productiviteit van de andere twee dan afneemt met 37 pro cent. Aanlooptijd En elke onderbreking kost meer tijd dan de storing zelf: want het brein heeft een 'aanlooptijd' van twintig minuten nodig om geconcentreerd te werken. In een kantoortuin wordt een werk nemer elke 6 minuten afgeleid, in een kantoor met open deur om de 12 minuten en in een kan toor met gesloten deuren slechts eens in de 24 minuten. En daar zijn dan nog niet eens alle piep jes en signaaltjes bijgeteld voor elke keer dat er een e-mailtje binnenkomt. Zorg dus voor rust en hou in ie der geval uw eigen bureau schoon, adviseert Van den Brandhof. Aan een leeg bureau gaat de productiviteit met 12 tot 15 procent omhoog. En verwij der even al die actielijsten en post-it briefjes, want elke keer dat uw oog er langs glijdt, leidt dit de aandacht af. Met snelleestechnieken kan de leessnelheid opgevoerd worden van gemiddeld 250 woorden per minuut naar 750 tot 1000 woor den per minuut. En dat laatste is precies onze denksnelheid. Voordeel: je gedachten dwalen minder gauw af. Voor snellezen bestaan verschillende technie ken en Van den Brandhof legt ze in zijn boekje keurig uit. Een ervan is het gebruik van een potlood of vinger als aanwij zer. Lijkt kinderachtig, maar uw ogen volgen dan vanzelf de aanwijzer, waardoor ze gelijk matiger, vloeiender en rechter over het papier gaan. Dankzij die oog-handcoördinatie kun je de leessnelheid al verdubbelen. Niet nodig als je een detective leest, wel nuttig bij een inspan nend zakelijk rapport. Bij tek sten die je nog 's terug moet le zen is het gebruik van markeer stiften (uitsluitend sleutelwoor den!) handig. Zo legt de auteur ook andere technieken als scanning of skim ming (dwars door teksten heen dansen) uit. Er schijnt zelfs een manier te zijn, photoreading ge heten, om een pagina in één oog opslag in het brein op te slaan, waardoor je maar liefst 25.000 woorden per minuut kan 'lezen'. Van den Brandhof gaat er ver der niet op in en dat is maar goed ook. Tenslotte moet je die opgeslagen pagina's dan ook nog een keer oproepen om ze echt te lezen. GPD Lees! Win tijd door snellezen en be ter onthouden, door Jan-Willem van den Brandhof, uitgeverij Main- press, 111 pagina's, prijs 15,95. IStflNGïON - Het herstel de economie in de eurozone "een moeizaam verhaal, internationaal Monetair ids heeft zijn groeiramingen nrhet gebied voor dit jaar en IS naar beneden bijgesteld, irehteverlaging in de eurozo- iotf overwogen kunnen wor- Dégroei van de wereldeco- aie blijft op peil. i staat in het halfjaarlijkse port van het IMF met de éyopruitzichten voor de we- iecónomie, de World Econo- Outlook. Het IMF bracht rapport gisteren naar bui- aan de vooravond van de vergadering die komend seinde in Washington wordt tuilen. Volgens het IMF zal van de economie in de ®one dit jaar uitkomen op procent. Dat is 0,4 procent- .'•tninder dan in de vorige ra- g£an april. Volgend jaar zal 1,8 procent bedragen, ir-dat is toch nog een half rentpunt minder dan werd rccht In de tweede helft $04 toonde de economie te- hï van herstel, maar sinds- sishet bergafwaarts gegaan, tde vooruitzichten in de eu- Wzitten onzekerheden, hoe- ^è't met de export beter f In het rapport spreekt het van een gebrek aan 'interne ®iiek en dat maakt de euro- kwetsbaar, met name voor als de dure olie. ANP door Jeroen Seqenhout UTRECHT - Een mobieltje zon der toeters en bellen. Ouderen willen het al jaren, maar wer den tot dusver nauwelijks be diend. Secufone, een toestel dat vorig najaar op de markt is ge bracht, kon niet rekenen op de goedkeuring van de ouderen bond Anbo. Te duur, oordeelde de bond. En ouderen werden gedwongen om een langjarig abonnement te ne men. Daar lijkt nu verandering in te komen. Op de 50 Plus Beurs in de Utrechtse Jaarbeurs wemelt het vanaf vandaag van de aan bieders van mobiele telefoons, met namen als Owasys 112 C, Easy5 en Carefoon. Ouderen blijken simpele eisen te stellen aan een telefoon. Een groter scherm bijvoorbeeld, of helder verlichte en wat grotere toetsen dan op een normaal mo bieltje. Ze willen in ieder geval geen fratsen, zoals een camera, e-mail- en internetfuncties en een te lastige bediening. De BasicPhone gaat nog een stap verder. Het invoeren van een pincode is niet meer nodig met dit toestel, aldus directeur Gerard van Dongen van Tele foon Totaal, dat de telefoon showt op de beurs. Software om extreem belgedrag te kunnen signaleren, moet voorkomen dat ouderen extreem hoge rekenin gen krijgen als zij het toestel kwijtraken. Van Dongen zegt dat ouderen Bezoekers van de 50 Plus Beurs bekijken de ren. nder toeters en bellen voor oude foto David van Dam/ANP vooral een mobiele telefoon wil len om bereikbaar te zijn. „Ze voelen zich er veiliger door." Dit bemoeilijkt echter ook de mogelijkheden om de telefoon gratis aan te bieden in combina tie met een abonnement, zegt hij. „Het is voor telecombedrij ven dan lastig om er geld aan te verdienen." Toch is het niet zo dat partijen als Vodafone en KPN de oude- renmarkt niet zien zitten. Een kentering was eerder deze maand zichtbaar toen Vodafone besloot om ook abonnementen aan te bieden waarmee mensen alleen maar kunnen bellen en sms-en. Ook het afluisteren van de voicemail is vergemakkelijkt doordat daarvoor geen num mers meer hoeven worden ge beld. KPN zegt nu ook aan een dergelijk 'ouderenabonnement' te werken. Volgens onderzoeksbureau Tele- compaper zijn de telecombedrij ven druk naar nieuwe doelgroe pen aan het zoeken. „Met zes tien miljoen mobieltjes lijkt de markt in Nederland verzadigd. Het blijkt echter dat jongeren en zakelijke klanten de grootste groep gebruikers zijn. Kinderen en ouderen zijn nu de 'next thing to do' aldus directeur Ed Achterberg. Volgens CBS-cijfers telt Neder land meer dan 5 miljoen 50-plus- sers. Zo'n 2,5 miljoen mensen zijn ouder dan 65. Achterberg: „Dit is een interessante groep. Het gaat toch om mensen die in financiële zin aardig wat te ver spijkeren hebben." Vreemd ge noeg staat Vodafone niet op de 50 Plus Beurs om zijn omme zwaai te promoten. Een woord voerder van het Britse telecom- bedrijf stelt dat de abonnements vereenvoudiging niet alleen een gevolg is van de vraag uit de ouderenhoek. „Onderzoek heeft uitgewezen dat jongere mensen er eveneens behoefte aan heb ben." Dit is ook iets wat de ouderen bond Anbo heeft gesignaleerd. „Toen wij vorig jaar bezig wa ren met de Secufone kwamen er ook telefoontjes binnen van jon geren die graag een simpel toe stel willen", aldus voorlichter Frank van der Aa. Secufone heeft van zijn fouten van vorig jaar geleerd. Plet be drijf vraagt geen 849 euro meer voor een seniorentoestel, plus 15 euro in de maand voor een servi ceabonnement. Voor 15 euro per maand kan nu een eenvoudigere versie worden aangeschaft, in combinatie met een driejarig KPN-abonnement. Voor extra diensten, zoals een aansluiting op een alarmcentrale of gps, moet de senior dieper in de bui del tasten. ANP Mis de drinker ernst. Er zijn ge lieerde wijnkenners die de ene 'aanwijzen voor een feestelijke ge- ^eid en de andere voor bij een gesprek met vrienden. De eerste Mat minder kosten en bederft zo "r dé pret niet. De andere is niet lek- fflaar interessant en moet je leren Maar alle wijn komt uit een ,e"óp de Hes zit een kurk. Daarover '«e het eens. O ja? Over de kurk ""ouder kenners en wijnschrijvers Shjinie tijd gesteggeld. En ook de zaler aan geloven. Meen fles Argentijnse wijn gekre- Lroj moest maar eens open. Een ï^t verrassing. Een helder paarse j^nkunststof kwam er uit. Een j-kurk. Dat hoort niet, zal de V mompelen. De ernstige wijn drinker, de kenner van de woorden die je nodig hebt om over wijn te praten (een neus van kiezel met een vleug tum tum en een vierkante afdronk) zal den ken dat het bocht is. Onder zo'n lila lrin- derpartijtjeskurk kan geen goede wijn vandaan komen. Maar hij leek me aar dig goed. Als dat mag. De natuurkurk uit kurkeikenbast, die een paar honderd jaar goede dienst deed, heeft zijn langste tijd gehad. Kurk kan de wijn er onder kwaad doen en stukrotten in de hals. Kurken van kunststof zijn beter. Omdat er minder wijn hoeft weggegooid als hij onder zo'n kurk bewaard wordt. Ook een alu minium schroefcapsule met een voe ring van kunststof heeft voordelen bo ven natuurkurk. Wijnhandelaren heb ben lang alleen goedkope flessen wijn met een schroei'dop durven afsluiten. Maar nu gaan ook wijnhuizen van naam en faam er toe over en de slijterij van Albert Heijn, Gall Gall, maakt er enthousiast reclame voor. Het mok ken van wijnschrijvers verstomt. Al zijn er nog die een kurk stijlvoller vin den. Hij geeft cachet. En de fles? Over de fles wordt nog ge zwegen en de drinker die de wijn ernst is, moet er niet aan denken dat hij zijn interessante glas uit een doos zou moe ten tappen. Maar ook de wijnfles zou wel eens kunnen verdwijnen. In elk ge val uit de supermarkt. Albert Heijn zet al prijzige dozen met drie liter wijn uit de Medoc pontificaal in het zicht in de winkel. Bij Aldi en Super de Boer staan dozen wijn nog beschaamd op het onderste schap. Maar Supercoop trok onlangs juist extra aandacht voor zijn wijn in dozen. Een heel bouwwerk van drieli- terdozen Spaanse wijn stond de klan ten zo in de weg dat ze er wel kennis van moesten nemen. Ze geloven er in, de supermarktmannen. De dozen gaan het maken. In een gewone literdoos die ook voor vruchtensap en melk gebruikt wordt, gaat al heel lang ook wijn. Duit se witte vooral, maar ook rode tafel wijn. Goedkoop. Handelshuizen verleg gen nu stilaan de grenzen en de super markt werkt mee. Zet een wijnfles op de weegschaal, je hebt er meteen begrip voor. Zo'n lege fles weegt ongeveer een halve kilo. He lemaal uit Spanje of van nog verder weg gekomen met een vrachtwagen die voor elke duizend liter wijn meer dan 600 kilo glas moet meenemen. Een doos weegt minder en hij zou zelfs achterwe ge kunnen blijven. Want de wijn in de doos zit in een zak. Reuze ongezellig misschien, maar erg handig. Het is een sterke zilveren zak (getest: van de trap laten vallen, hij scheurt niet open) met een prachtig tapkraantje. De drie liter wijn in de zak hoeft niet al vanavond helemaal op. Hij blijft goed omdat het kraantje geen lucht doorlaat de zak in. De zak schrompelt tot een platte enve loppe ineen als hij wordt leeggeschon ken. Bier zit trouwens ook al in zo'n zak. In het fustje dat in de thuistap moet, zit ook zo'n zak verstopt. Je wilt als echte man niet weten dat je thuis tapt uit een zak, maar dat doe je. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Het Verbond van Verzeke raars heeft zijn inboedel waardemeter onlangs ver nieuwd. De inboedelwaarde meter is een hulpmiddel te gen onderverzekering. Aan passing was hard nodig; met name vanwege de recente stij gingen van de woz-waardes zouden consumenten onno dig hoge premies gaan beta len. De uitkomst van de in boedelwaardemeter is overi gens niet hetzelfde als de ge taxeerde waarde van de in boedel bij calamiteiten. De woz-waarde van de wo ning speelt een belangrijke rol bij de waardebepaling van de inboedel. Dit jaar heeft heel Nederland een ge middelde stijging van ruim 50 procent voor de kiezen ge kregen. In de nieuwe inboe delwaardemeter is daarom per woz-categorie het punten- aantal verlaagd en uitge breid. Dat laatste betekent dat de inboedelwaardemeter nu geschikt is voor woningen met een woz-waarde tot 600.000 euro (voorheen 400.000 euro). Daarnaast zijn ook de overige prijsstijgingen in de nieuwe inboedelmeter verwerkt. De nieuwe inboe delmeter heeft een houdbaar heidsdatum van 31 augustus 2006. De inboedelwaardeme ter, te vinden op de site van het Verbond van verzeke raars, vraagt ook in de nieuw ste versie naar leeftijd van de hoofdkostwinner, samenstel ling van het huishouden, net to maandinkomen van het huishouden en de woz-waar de van de woning. Bij elke antwoordcategorie hoort een puntenaantal. Een koopwo ning krijgt extra punten. Ook eventueel huurdersbe- lang krijgt extra punten toe bedeeld. Dit zijn de aanpas singen die huurders aan hun woning aanbrengen, zoals verbeteringen aan de c.v., de keuken, de badkamer, vloe ren, schuurtjes en dergelijke. Uit onderzoek blijkt name lijk dat huishoudens met huurdersbelang een grotere en duurdere inboedel hebben dan huurders zonder huur dersbelang. Het totaal aantal punten wordt vervolgens vermenig vuldigd met het bedrag van 1140 euro (was 1000 euro). Wie meer dan 12.000 euro aan audiovisuele en compu terapparatuur in huis heeft staan, moet de meerwaarde bij het totaalbedrag van de inboedel optellen. Dat is ook het geval voor sieraden bo ven de 6000 euro en bijzonde re bezittingen zoals antiek verzamelingen van meer dan 15.000 euro. Een voorbeeld. Victor (44) en Sanne (43) de Graaf wonen met hun twee kinderen in een huurhuis met een woz-waar de van 200.000 euro. Het net to maandinkomen van het ge zin is 3000 euro. Victor heeft voor ruim 4000 euro de keu ken en de badkamer opge knapt. Alles bij elkaar is dit goed voor 60 punten; verme nigvuldigd met 1140 eux-o le vert dit een geschatte inboe del op van 68.400 euro op. Als de werkelijke waarde van de inboedel lager is dan de verzekerde waarde, wordt er bij calamiteiten slechts een evenredig deel uitgekeerd. Vrijwel alle verzekeraars bie den garantie tegen onderver zekering wanneer de inboe delwaardemeter is ingevuld. Dat kan die van het Verbond van Verzekeraars zijn, of een eigen versie van de verzeke raar. De uitkomst van de in boedelmeter is niet gelijk aan de getaxeerde waarde van de spullen. Als er bij brand, in braak of waterschade een be roep op de inboedelverzeke ring wordt gedaan, zal er dan ook altijd een taxateur langs komen om de werkelijke waarde van de spullen te be palen. Bent u het niet eens met de bevindingen van de taxateur, dan kan het de moeite lonen om zelf een taxateur voor een tegenexper- tise in te schakelen. Volgens een onderzoek in de Consu- mentenGeldgids van septem ber maken maar heel weinig mensen bij conflicten ge bruik van deze mogelijkheid, terwijl bijna alle maatschap pijen de kosten daarvan ver goeden. GPD Meer informatiewww.verze keraar s.nl uw eigen verzeke raar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25