ezinnen hebben reserves op peil Heerema verwerft nieuwe klant PZC De begroting van het volk Doorzonwoning heeft geen toekomst meer uishoudens zijn financiële klap beurscrisis te boven Elektronica in plaats van loden letters Financiële psychopaat belegt 't best Onderzoek naar Antonio Fazio Erasmus Universiteit bij wereldtop ianslag schaadt conomie van tn land amper Voor zorgeloze mobiliteit! ZuidWest ii lease ^8:0113-315649 ozc.nl iredactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. iderdag 22 september 2005 redactie economie HAAG - De Nederlandse lijken de financiële |Vande beurscrisis in de ja- 2001-2003 grotendeels te bo- "Volgens De Nederlandsche l is het financiële bezit van huishoudens nu hoger dan 1 2001, toen de aandelen- een stuk hoger stonden nu. jgemiddelde bedrag dat huis lens achter de hand houden jen betaal- of spaarrekening pt sinds het jaar 2000 ge- 9400 euro destijds 18.400 euro tijdens de recente meting dit jaar. bij dat het aandelen- 5 de afgelopen tijd in waar- ngestegen, waardoor het to- ifinanciële bezit uitkomt op euro. inkomensgroepen is het huishoudens met schul- sinds 1995 afgenomen, huishoudens die geleend zitten dieper in de iulden dan tien jaar geleden, jïhuishoudens lopen nu ook jeo's met hun hypotheek. De Bank consta dat dit jaar opnieuw meer bate financieringen zijn aan- r;an met korte rentevaste of zelfs variabele ren- t president Wellink heeft in [verleden verschillende ma- gewaarschuwd. In jlimoet voor 31 procent van met een hypo- \kbinnen twee jaar de rente im worden vastgesteld, ié gezinnen zijn erg kwets- tr voor snelle renteverhogin- i enquête stelt de centrale bank vast dat het overgrote deel van de Nederlanders (84 pro cent) zichzelf 'gelukkig' of 'zeer gelukkig' acht. Dat percentage is sinds 1993 nauwelijks veran derd. De mensen met hogere inko mens zijn het meest gelukkig, maar een verband tussen geluk en eigen vermogen wordt niet ge constateerd. Ook het bezit van een eigen huis maakt niet geluk kiger, schrijft De Nederland sche Bank in een nieuw onder zoek. Huishoudens zijn dit jaar wel veel somberder geworden over de ontwikkeling van hun finan ciële positie in de komende vijf jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelde onlangs vast dat de gemiddelde reële koop kracht in 2005 voor het vierde achtereenvolgende jaar is ge daald. De koopkracht is daar mee weer op het niveau van het jaar 2000 beland. Het kabinet wil dat de gemiddelde koop kracht volgend jaar weer iets gaat stijgen. GPD STANFORD - De beste beleggers zijn psychopaten. Een team Amerikaanse onderzoekers heeft ontdekt dat emotio neel gehandicapten de beste financiële beslissingen ne men. In een studie naar het gedrag van beleggers werd 41 men sen met een gemiddeld iq gevraagd mee te doen aan een beleggingsspel. Van hen hadden vijftien hersenbeschadi gingen waardoor zij minder emoties kennen. Dit vijftien tal bleek beter te presteren dan degenen die zich door angst lieten afschrikken om in te zetten. De wetenschap pers constateerden dat mensen met normale emoties snel ler geneigd zijn risico's te mijden, zelfs als logischerwijze de kans op winst groter is dan op verlies. Een van de on derzoekers, Antione Bechara, hoogleraar neurologie aan de Universiteit van Iowa, constateerde dat de beste aande- lenbeleggers mogelijk functioneel psychopaat zijn. Vol gens onderzoeker Baba Shiv van de Universiteit van Stan ford geldt dit evenzeer voor bedrijfsleiders en topjuristen. „Emoties hebben een toegevoegde waarde in het besluit vormingsproces. Maar er zijn omstandigheden dat ze een potentieel betere uitkomst in de weg zitten." ANP ROME - De aanklager in Rome is van plan om een onder^ zoek te beginnen naar centralebankpresident Antonio Fa zio. Het onderzoek spitst zich toe op zijn rol in het ge vecht tussen de Italiaanse bank Banca Popolare Italiana (BPI) en ABN Amro om de overname van Banca Antonve- neta. Dit melden verschillende media in het land, waaron der de Italiaanse kranten Corriere della Sera en La Re- pubblica. De afgelopen periode werden de aanwijzingen steeds dui delijker dat Fazio BPI heeft gevraagd te helpen voorko men dat Antonveneta in buitenlandse handen zou terecht komen. ANP/DPA NEW YORK - De Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) heeft zich gehandhaafd in de top twintig van beste inter nationale opleidingen in de wereld voor MBA, Master of Business Administration. In de gisteren gepubliceerde ranglijst van The Wall Street Journal en onderzoeksbu reau Harris Interactive, staat de Rotterdamse instelling op plaats veertien. De universiteit is daarmee een plaatsje omhoog opgeschoven in vergelijking met vorig jaar. Absolute top onder de MB A-opleidingen blijft IMD, het International Institute for Management Development in het Zwitserse Lausanne. Op de tweede plaats staat het Spaanse Escuela Superior de Administración de Empre- sas Esade. De bekende London Business School is vijfde en een andere Europese prestigieuze opleiding, Insead in Frankrijk, negende. ANP fgclopen maandag presenteerde ■actualiteitenprogramma Netwerk ^egroting van het volk'. Deze was ^erd op een representatieve steek- onder bijna 1600 Nederlanders. ®vraagnaar de invloed van het ka- geleid op de toestand van de eco- antwoordt 52 procent dat de eco- hierdoor verslechtert, terwijl 27 •Wit geen verandering ziet. wiblijkt overduidelijk dat het Ne- ^fjse volk door de verslechterde Wile positie en de grote onzeker- lomtrent de toekomst zeer terug wild is geworden met zijn uitga- 1 Dit geldt in het bijzonder voor het Wan duurzame goederen en het 'aan van langdurige verplichtin- "zover ik mij kan herinneren, is de Bum®nt in de afgelopen decennia ?iooit zo terughoudend en onzeker geweest. Het water staat de burger echt aan de lippen. Het is nog maar zeer de vraag of het kabinet, door de lastenver lichtingen en investeringen van bijna 5 miljard euro, de consumptieve bestedin gen volgend jaar weer op gang krijgt. De enquête geeft een zeer somber beeld van de consument voor komend jaar. Uit de antwoorden op de vraag welk be drag de respondenten per ministerie voor 2006 zouden willen reserveren blij ken opvallende verschillen met de be groting van het kabinet. Zo wil de bur ger minder uitgeven aan onderwijs en cultuur, meer aan volksgezondheid en sport, minder aan Europa en ontwikke lingshulp, meer aan criminaliteits- en terrorismebestrijding, en, tenslotte, meer aan innovatie en kenniseconomie. Deze laatste uitkomsten staan enigs zins op gespannen voet met de eerste resultaten. De verschillen tussen de be groting van het kabinet en die van het volk zijn wellicht te verklaren door de kortere horizon van de burger. Ook de op dit moment grote behoefte aan las tenverlichting is hierbij van belang. Dat is ook wel begrijpelijk in sombere tijden, maar niet altijd even verstan dig. Er blijkt ook een toenemende af keer van de Nederlanders van verdere Europese integratie, wat niet verbazing wekkend is, gegeven de uitslag van het recente referendum over de Europese grondwet. Daarnaast spreekt uit de en quête ook angst voor de voortgaande globalisering. De burger is bang gewor den voor de snel veranderende wereld economie en de gevolgen daarvan voor zijn eigen welvaart. De overheid moet de burger dus beter duidelijk maken dat de economie steeds internationaler en steeds dynamischer aan het worden is. Tevens moet zij de consequenties daarvan voor de Nederlandse economie en samenleving uitleggen. Van de over heid mag niet alleen een langere hori zon verwacht worden, maar ook een vi sie op de positie van Nederland in deze veranderende omgeving. Daarbij zou de overheid duidelijk moe ten maken dat wij onze welvaart alleen kunnen handhaven als wij producten met een hoge toegevoegde waarde gaan produceren, zoals financiële en andere vormen van dienstverlening, hoogwaar dige innovatieve producten. Daarom is het allereerst noodzakelijk dat wij onze publieke en private investeringen in fundamenteel en toegepast onderzoek en in middelbaar en hoger onderwijs tenminste verdubbelen. Daarnaast zal de arbeidsmarkt flexibeler moeten gaan functioneren, door minder ont slagbescherming te bieden, meer scho ling, betere 'employability' en flexibe ler werktijden om het aanbod en de vraag in verschillende deelmarkten be ter op elkaar te laten aansluiten. Vervolgens dient de Haagse bureaucra tie en overregulering serieus te worden aangepakt. Bureaucratie en regelge ving zijn een soort belasting op econo mische groei en werkgelegenheid. Ten slotte moet er ook werk gemaakt te wor den van een mentaliteitsverandering bij de gemiddelde Nederlander. De we reld om ons heen wordt steeds meer concurrerend en steeds harder. Dat be tekent dat wij ons meer zorgen moeten maken om de omvang van de koek dan de verdeling hiervan. Er is grote behoef te aan moedige politici met een lange horizon. Sylvester Eijffinger is hoogleraar Fi nanciële Economie aan de Universi teit van Tilburg door Gert van Harskamp DEN HAAG - Weg met de door zonwoning. Nederland moet wo ningbouwplannen zo snel moge lijke aanpassen aan toekomstige klimaatveranderingen. In wo ningbouwprojecten wordt te weinig rekening gehouden met luchtkwaliteit, opwarming van de aarde en meer regenval. De klimaatverandering heeft grote gevolgen voor leefbaar heid in woningen, de druk op het milieu en de hoogte van toe komstige energierekeningen, al dus stedenbouwkundigen en bouwspecialisten. „Het is be spottelijk dat in vin ex-wij ken nog steeds eensgezinswoningen worden gebouwd met een gla zen pui", aldus hooglei'aar ste denbouwkunde P. de Bois. „Ten aanzien van de energiehuis houding moet je voor veel kleine re glasoppervlakten kiezen." Bouwkundigen pleiten nu al voor het staken van de bouw van doorzonwoningen, omdat het elektriciteitsverbruik in de ze woningen in de toekomst niet in de hand is te houden. K. Duij- vestein, hoogleraar milieu-tech nisch bouwen: „In de zomer wordt de hitte in zo'n huis on draaglijk. Een huis in de winter verwarmen is goedkoper en ener giezuiniger dan een huis in de zomer koelen met een airco." Verder moet de bouw meer reke ning houden met toename van de regenval. Platte daken moe ten beter worden voorzien van een afwatering. Huidige platte daken zouden niet bestand zijn tegen de toekomstige hoos buien. Duijvestein: „Desnoods moet overtollig water afgevoerd worden langs de muren." GPD EK HAAG - Incidentele Kuraanslagen hebben vrij hig negatieve invloed op de iflomie. Maar als terreur zich èaalt, kan de economie van aland aanzienlij ke schade op- jen en sterk achterblijven, lis bijvoorbeeld het geval ge est met Griekenland, Spanje Israël. it schrijft De Nederlandsche skin haar jongste kwartaal- licht. Onderzoek wijst uit dat Wand economisch gezien róelijks last heeft van een slag. Een burgerooxiog of 2 oorlog met een buuiTand steen vijf keer zo groot nega- ieffect op de economie. De koekers waarschuwen wel Inieuwe vormen van terreur, pvoerd door religieuze fun- tóitalisten, de economieën dharder kunnen raken. Dat il omdat dit gepaard gaat sgeweld dat volstrekt wille- is en gericht op het ma tt van veel slachtoffers. De iade vloeit clan voort uit een terugval van het consu- atenvertrouwen. Landen die hrende lange tijd door ter- worden getroffen, lopen economische groei mis. «ns Baskenland zag zijn bru- Ünnenlands proclukt in de ja- ï1980-'90 tien procent lager ®men door de aanslagen arvoor de ETA verantwoorde- twas. GPD Richard Zandijk aan de drukpers bij LnO drukkerij/uitgeverij in Zierikzee. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Zijn handen zien er tame lijk schoon uit en in de drukkerij mis je een beetje de geur van drukinkt. De drukker van tegenwoordig werkt meer met elektronica dan met drukinkt lijkt het wel. Richard Zandijk uit Nieuwerkerk en drukker bij LnO drukkerij/uitgeverij in Zierikzee bevestigt dat het werk scho ner en milieuvriendelijker is geworden. Zandijk werkt aan de Ryobi viex-kleu- ren pers. Deze kan maximaal 15.000 vel len per uur bedx'ukken. Zijn werkplek is het bedieningspaneel met beeldscherm en de offset-machine zelf. Drukinkt en loden letters komen er niet meer aan te pas. Op het touchscreen van de monitor toetst hij vlot een aantal knopjes in om een voorbeeld te geven van hoe de vier kleuren verdeeld kunnen worden over het papier. Het gaat om de drie pximai- re kleuren cyaan (blauw), magenta (rood), geel en zwart. Met deze vier 'in grediënten' kan Zandijk vrolijke folders, serieuze brochures en boekwer ken maken van strakke kwaliteit. „Vroe ger moest je alles, dus ook de kleuraf- stemming, met de hand instellen", legt Zandijk uit. „Met het bedieningspaneel kan ik dat veel secuurder doen. Daar mee is de kwaliteit van het product ver- beterd." Er zijn meer verbeteringen. Zo wordt er niet of nauwelijks meer met op losmiddelen gewerkt maar met midde len op oliebasis. Dat is niet alleen beter voor het milieu, maar ook voor de druk- foto Dirk-Jan Gjeltema ker die cle dampen niet meer inademt en daarmee gevxijwaard blijft van de zo genaamde schildersziekte. De offset-ma chines zijn ook stiller dan de oude druk persen. Zandijk: „Vroeger had ik altijd vuile nagels. Pas als ik drie weken met vakantie was, kreeg ik ze schoon. Nu is het werk schoner en heb ik minder kans op vegen en vlekken op het drukwerk." Om de pers te kunnen bedienen, heeft Zandijk een cursus van de leverancier gevolgd; dergelijke elektx-onica kende zijn opleiding nog niet. door Ben Jansen VLISSINGEN - Offshore-con structeur Heerema in Vlissin- gen-Oost gaat een gasproductie platform bouwen voor een olie- en gasveld in het Britse deel van de Noordzee. Opdrachtgever is de Britse dochter van het van huis uit Duitse energiebedrijf RWE Dea. Vandaag is de officiële hande ling die het begin van de produc tie markeert: het eerste plaat werk wordt gesneden. Plet plat form moet medio volgend jaar klaar zijn. Heerema is zeer in zijn schik met de opdracht. Niet alleen om dat elke uitbreiding van de or derportefeuille welkom is, maar ook omdat RWE Dea een nieu we klant is. Deze onderneming breidt haar activiteiten sterk uit. RWE Dea exploreert en pro duceert behalve in Duitsland in middels olie en gas in onder an dere Noorwegen, Denemarken, Groot-Brittannië, Polen, Span je, Noord-Afrika en Ka- zachstan. Op het Britse deel van de Noord zee is het bediïjf bezig met de ontwikkeling van het Cavan- dish-veld, waarvoor nog meer offshoi'e-constructies nodig zul len zijn. Heerema hoopt in de toekomst ook te kunnen meedin gen naar de opdrachten daar voor. Miljoenenorder Het gasproductieplatform - vol gens Heerema gaat het om een miljoenenorder - is kleiner dan het platform, waaraan op het be- drijfstexTein in Vlissingen-Oost nu wordt gewex-kt. Deze op dracht is van de Britse oliemaat schappij ConocoPhillips. Volgens woordvoerder H. Mul dervan Heerema versterkt de or der van RWE Dea de positie van het bedrijf. Het staalconstructie bedrijf beschikt nu over een vas te kern van 165 medewerkers. Er loopt een wervingsprocedure om dit aantal uit te breiden. Daarnaast worden - naar mate de uitvoering van opdrachten dat noodzakelijk maakt - ar beidskrachten ingeleend en on deraannemers ingeschakeld. Op dit moment zijn ongeveer 450 personen bij Heerema aan de slag. Mulder gaat er vanuit dat dit aantal de komende tijd kan oplopen tot acht- a negenhon derd. De pi'oducten van Iieei'ema wor den voornamelijk geplaatst op olie- en gas velden in de Noord zee. Het staalconstructiebedrijf gaat ervan uit dat de winning van olie en gas daar zal worden uitgebreid in verband met de sterk gestegen olieprijs. Produc tie van olie en gas op de Noord zee is duurder dan bijvoorbeeld in het Midden-Oosten.. Met het huidige niveau van de olieprij zen op de wereldmarkt, wordt de ontwikkeling van nieuwe vel den in de Noordzee en productie van olie en gas in dit gebied veel rendabeler. Dat betekent dat meer platfox'ms nodig zijn. Hee rema hoopt hiervan een graan tje te kunnen meepikken. (Advertentie) WGGGNGR dagbladen 89% van de mensen die werk zoeken in de zakelijke dienst verlening zoekt een nieuwe baan tussen de personeels advertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. het alfabet van Zeeland De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zakelijke dienstverlening. www.zuidwestlease.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23