PZC Ajax laat weer punten liggen Met vorm Melchers zit het wel goed Dekker niet naar Profronde tecordinternational Marcellis houdt niet van kunstgras Ik zet zo weer een bloktackle in 19 llinister blijft j standpunt er Kalou ADO Den Haag trekt stand in blessuretijd gelijk: van 2-0 naar 2-2 Noodlanding in Peru om voetbalduel te kunnen zien Verbruggen mag congres leiden Simoni gaat rijden voor Ferretti Derde nederlaag volleybalsters NAC, Utrecht en Roda verder donderdag 22 september 2005 g HAAG - Wat Joh an jgf en Marco van Basten hinden van Feycnoord-voet- Jer Salomon Kalou, het minister Rita Verdonk jdzaken) niet uit. Zij, en zij !Sn, beslist over de eventuele jmralisatie van de speler, die augustus nog uitgeroepen J tot het grootste voetbalta- jtvan Nederland. [afhankelijk Kamerlid Hil- indNawijn zag in die verkie- w een extra reden om Kalou |uit Ivoorkust versneld Ne- ^der te maken. Verdonk daar echter anders over. ontvangen van de prijs jtmij ten zeerste een geluk- jis waard," zegt de minister ^vriendelijk in antwoord op jnftelijke vragen van Nawijn jzi) gisteren naar de Tweede üiierheeft gestuurd. Maar ver ens blijft ze onwrikbaar bij li standpunt: Kalou kan het jderlanderschap voorlopig [vergeten. gdonk wil voor de Ivoriaan a uitzondering maken, hoe iijoiijk hij ook is in de Neder- Edse voetbalwereld. Hij vol et immers niet aan de andere ja voor naturalisatie: hij is (ggeen vijf jaar hier en heeft inaturalisatietoets niet afge- [K voetbal ÈanCmijff en Marco van Bas- shebben in een brief betoogd .•Kalou een verrijking is voor (•Nederlandse voetbal. Als hij jtijd genaturaliseerd is zou hij svndien voor Nederland mee anendoen aan het WK voet- éin2006. Verdonk blijft ech- voor de voetbalkenners, geen rekening houden |t„de meningen, standpunten [opvattingen van anderen dan [door mij beleidsmatig geraad- Isgde vakministers." Overi- es is staatssecretaris Ross xrt) ervoor Kalou wél snel te iluraliseren, maar dat advies sfi Verdonk terzijde gescho- iZij wil maar spaarzaam uit- mderingen maken voor spor- 3. Kalou heeft tegen de beslis- Dgvan Verdonk bezwaar aan- irid. Daar velt de Immigra- Naturalisatiedienst in ok- ibereen oordeel over. ANP LIMA - Een vliegtuig met 289 voetbalsupporters uit Gambia aan boord heeft een noodlanding voorge rend om de fans in staat te stellen een wedstrijd op het jeugd-WK in Peru te kun nen zien. (Het toestel van charter- Rum Air was naar de Peruaan se hoofdstad Lima, maar laakte bekend dat het ■door brandstof gebrek die tad niet zou halen. In )!aats daarvan maakte het nestel een landing in de wdelijkestad Piura, min- derdan twee uur voor de af tapvan de wedstrijd Gam bia-Qatar. tat noodsignaal leidde in "jura tot grote paniek, landweer en politie snel vaar de luchthaven. Zie- rnizen bereidden zich [fl»rop een grote noodhulp- itie. wijl de Peruaanse auto- liten probeerden op het jonale vliegveld duide lijk te krijgen wat er pre- Iteaan de hand was, snel de passagiers van het tetel naar het stadion wiPiura: juist op tijd om I® elftal met 3-1 te zien «men. GPD/RTR door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax maakte het zich gisteravond tegen ADO Den Haag (2-2) weer eens moei lijker dan nodig. Dat de ploeg moeizaam scoort is genoegzaam bekend, maar het elftal van trai ner Danny Blind lijkt er een nieuw probleem bij te hebben. Voor de derde maal in de laatste vier duels werd een Ajacied met een rode kaart van het veld ge stuurd. Het kostte Ajax in blessuretijd de kop. De Haagse treffers kwa men op naam van invaller El- jero Elia en verdediger Jan Paul Saeijs. Beide doelpunten kwa men uit de lucht vallen. Tot de negentigste minuut had ADO Den Haag precies één kans ge had: oud-Ajacied John O'Brien stuitte op doelman Hans Vonk. Na Zdenek Grygera (zijn rode kaart tegen Willem II werd later ingetrokken) en Olaf Linden- bergh (tegen AZ) liep gister avond John Heitinga tegen de lamp. De verdediger was na 32 minuten in het veld gekomen voor de aan zijn lies geblesseer de Grygera. Heitinga, die de concurrentie strijd met de Tsjech dit seizoen verloor, steekt niet goed in zijn vel. Het feit dat zijn naam niet eens meer voorkomt op de voor lopige selectielijst van bonds coach Marco van Basten zal zijn gemoed er niet beter op hebben gemaakt. Heitinga vergreep zich gisteren voor rust aan Michael Mols. Hij kreeg geel voor shirtje trekken. In de 63ste minuut liet hij zich aftroeven door Geert den Ouden, waarna hij de invaller te gen de grond werkte. Ook op die (tweede) gele kaart viel niets af te dingen, hoewel Heitinga zich enigszins mocht beklagen dat ar biter Braamhaar in het eerste ge val en zijn vervanger Van Don gen in het tweede niet floten voor een (eerste) overtreding van zowel Mols als Den Ouden. Braamhaar viel na rust uit van wegen een spierscheuring in de kuit. Blind wisselde bij de 2-0-voor- sprong - na minder dan een half uur - onmiddellijk spits Angelos Charisteas voor Nigel de Jong, die tegen AZ nog ontbrak in de selectie omdat hij een van zijn beste vrienden (Telstar-voetbal ler Luciano van den Berg) ver loor bij een auto-ongeluk. Ajax kwam ook met tien man te gen het povere ADO Den Haag in de reguliere speeltijd niet se rieus in de problemen. Tot inval ler Eljero Elia in de 91ste mi nuut een niet meer verwacht doelpunt maakte. Het was het sein voor de Hagenaars om nog één keer ten aanval te trekken. Twee verdedigers leidden het kostbare puntenverlies van Ajax in: Daniel Rij aard gaf voor, Jan Paul Saeijs stond onge dekt bij de tweede paal en tikte simpel binnen: 2-2. De acht verliespunten die Ajax tot nu toe in de competitie op liep, zijn voor een (groot) deel te wijten aan het gebrek aan daad kracht in de voorhoede. Ook gis teravond hadden de Amsterdam mers moeite om het doel te vin den. De 2-0-ruststand was geen goede afspiegeling van het krachtsverschil in de eerste helft. De treffers werden gemaakt door de inschuivende vrije ver dediger Hedwiges Maduro - een schitterend afstandsschot - en een middenvelder, Wesley Sneij- der. Die laatste voelt zich als schaduwspits als een vis in het water. Hij scoorde eerder tegen AZ, Bröndby (beide tweemaal) en Sparta Praag. Tegen ADO Den Haag verschalkte hij doel man Dorus de Vries met een prachtige achterwaartse volley. GPD foto Vincent Jannink/ANP door Peter van Leeuwen MADRID - In de schaduw van winnares Karin Thürig bereikte Mirjam Melchers-van Poppel gisteren in de individuele tijdrit van de wereldkampioenschap pen wielrennen de zevende plaats. „Vorig jaar was het ver schil groter", keek ze met een voldaan gevoel terug. Voor Mirjam Melchers telde gisteren in Madrid meer het gevoel dan de klassering. En het gevoel was goed. „Ik denk dat ik op een WK niet vaak zo'n goede tijdrit gereden heb", zei ze. Melchers bleef een dikke mi nuut achter bij winnares Thürig, die haar wereldtitel pro longeerde. De 33-jarige Zwitser se, afkomstig uit de triatlon, had in augustus drie weken op hoogte getraind, maar wist giste ren niet of die stage haar zo hard vooruit had geholpen. „Het was al weer vier weken ge leden, maar feit is dat ik me van daag erg goed voelde." De Spaanse favoriete Somarri- ba, tweede op vijf seconden, neemt afscheid van de wieler sport. „Niet met goud, maar zo voelt het wel. Het is mooi ge weest." Het brons was voor de Amerikaanse Kristin Arm strong, een WK-debutante. Melchers werd zevende, terwijl ze zichzelf bepaald geen specia list vindt. Ze is gewoon een goe de wielrenster, voor wie het za terdag in de wegrace moet ge beuren. „Ik vind de tijdrit goed passen in de voorbereiding op die wedstrijd. Bovendien krijg ik hier de bevestiging van wat ik in de Ronde van Toscane al voelde: Met de vorm zit het wel goed." De rugklachten zijn weer even weg. Het is een terugkerend on gemak dat haar bijvoorbeeld parten speelde bij het NK tijdrij den, waarbij ze slechts derde werd. De chiropractor moet er af en toe even aan te pas komen om de bijna dertigjarige renster 'recht' te zetten. De laatste test doorstond ze gis teren goed. Meteen ook weet ze wie zaterdag haar grootste con currenten zullen zijn. Waar bij de mannen de kanshebbers voor door Koen de Vries GOES - Erik Dekker start zater dag toch niet in de Delta Prof ronde. De kopman van de Raboploeg is geveld door een vi rus en zal de rest van dit seizoen niet meer in actie komen. Dekker zou zaterdag in Goes van start gaan nadat hij als ge volg van een sleutelbeenbreuk en een griepje niet goed genoeg in vorm zou zijn voor het WK, zondag in Madrid. Gisteren kreeg Dekker de uit slag van een bloedtest, die hij liet doen omdat hij zich na de griepaanval moe bleef voelen. Uit de test bleek dat de renner een virus heeft en zich de rest van het seizoen niet meer mag inspannen. Voor de Rabobank zullen nu rijden Steven de Jongh, Roy Sentjens, Maarten den Bakker, Ronald Mutsaars, Theo Eltink, Jan Boven en Thor- wald Veneberg. Ploegleider is Adri van Houwelingen. De organisatie van de Profronde kreeg gisteren nog meer slecht nieuws te verwerken. Ploeglei der Lefèvere besliste om zater dag niet naar Goes af te reizen met de Quick Step-ploeg. Plet betekent dat er in Goes drie Pro Tour-ploegen zullen starten. In totaal komen 23 ploegen aan de start. V/el positief was het bericht dat ^Marcellis door Maarten van Helvoirt PIURA - Misschien dat Dirk Marcellis morgennacht al zijn indrukwekkende in terlandrecord met pen bijgeschreven ziet worden in de boeken. Want na de 1-2-ne- derlaag van Oranje onder 17 dins dagnacht tegen Brazilië zou het zo maar kunnen dat het WK in Peru na het derde pouleduel voor de Nederlanders ten ein de is. Dat zou dan meteen de laatste wed strijd van deze lichting talenten voor het onder-17-team zijn. Daarna gaan de jon gens van geboortejaar 1988 een leeftijds groep omhoog. Aanvoerder Marcellis nam in mei na de EK-finale, die Nederland verloor van Turkije, het interlandrecord voor jonge ren onder 17 al over van Rafael van der Vaart. Die bleef steken op negentien in terlands, Marcellis staat nu op 22. „Na de finale in Italië kreeg ik bij wijze van grap een speelgoedhaasje, omdat ik het record had gevestigd. Als toespeling op het grote Oranje, waar spelers die hun de buut maken een speldje met een haasje erop krijgen." Via de jeugdopleiding van VW kwam Marcellis als achtjarige bij PSV. Daar werd het talent van de gedrongen cen trumverdediger snel onderkend. En nog altijd, want voor het WK trainde hij al vier keer mee met de selectie van Guus Hiddink. „Officieel ben ik nog eerste jaars A-junior, maar ik speel al in het be- loftenteam. Vooral fysiek is dat wennen voor me." Gespierd Dan staat hem wijdagnacht (1.15 uur Ne derlandse tijd) in het beslissende duel met Gambia nog wat te wachten. Want de spitsen van de kampioen van Afrika zijn gespierd en groot. De defensie is op dit moment het zorgenkindje van bonds coach Ruud Kaiser. „Tegen Brazilië was het een chaos in het begin. We werden aan alle kanten voorbijgelopen", stelde hij gisteren. Reden voor hem om na de snelle 0-1 van Brazilië (achtste minuut) de boel tactisch om te zetten. Kaiser weet dat hij dan maar met zijn vingers hoeft te knippen en zijn team schakelt over op een ander systeem. Voetbalintellect „We hebben meer dan genoeg voetbalin tellect in de groep. Omdat we na die om zetting niet weggespeeld zijn, ben ik toch nog tevreden'", zei Marcellis gistei'en, ter wijl hij voor de incheckbalie van het vliegveld van Piura stond voor een vlucht naar het duizend kilometer zuide lijker gelegen Lima. In de hoofdstad van Peru speelt Oranje vrijdagnacht tegen MADRID - Een Zwitserse rechter heeft gisteren een klacht van de Spaanse wielerbond (RFEC) tegen UCI-voorzitter Hein Verbruggen verworpen. De RFEC had geëist dat Verbruggen morgen het congres waarop zijn opvolger wordt gekozen niet leidt. Verbruggen moest zich gisteren melden voor verhoor in Zwitserland en was daarover zo verbolgen dat hij met vrijwel het voltallige bestuur van de UCI Madrid verliet en de openingsceremonie van de WK wielrennen boycot te. Rond de opvolging van Verbruggen is grote beroering ontstaan. De Ier McQuaid heeft de steun van de aftredend voorzitter, diens tegenkandidaten Singh (Maleisië) en Mo reno (Spanje) stellen dat er geen sprake is van eerlijke ver kiezingen. ANP MILAAN - Gilberto Simoni rijdt volgend jaar voor de nieuwe ploeg van Giancarlo Ferretti. De tweevoudig win naar van de Ronde van Italië (2001 en 2003) deelde dat gis teren mee. Het is nog niet bekend wie de sponsor's van de ploeg van Ferretti worden. Het team komt in de plaats van Fassa Bortolo, dat aan het einde van het jaar ophoudt te bestaan. De Italiaan Si moni (34) werd in de jongste Giro tweede achter zijn land genoot Paolo Savoldelli. ANP/AFP PULA - De Nederlandse volleybalsters hebben gisteren bij het EK in Kroatië hun derde nederlaag geleden. De ploeg van bondscoach Avital Selinger was niet opgewas sen tegen Italië. De regerend wereldkampioen versloeg Oranje met 3-1 (25-23 25-19 24-26 25-18). Bij winst op Italië had Nederland in theorie nog kans ge had op een plaats in de halve finales. De formatie van Se linger moet vandaag de laatste groepswedstrijd tegen Spanje winnen om in het weekeinde te mogen meedoen in de strijd om de klasseringen vijf tot en met acht. De eer ste zes landen kwalificeren zich rechtstreeks voor het EK in 2007. Het nog ongeslagen Italië is na de winst op Neder land zeker van de halve eindstrijd. ANP RIJSWIJK - NAC Breda, FC Utrecht en Roda JC hebben hun favorietenrol in het nationale bekertoernooi gister avond waargemaakt. De eredivisieclubs wonnen allen vrij eenvoudig en plaatsten zich voor cle derde ronde van het Gatorade Cup. Ook FC Groningen kwam een ronde verder door Sparta in het Oosterpark te verslaan (2-1). Vitesse leed echter een nederlaag. Na de 3-3-stand na de reguliere speeltijd verloren de Arnhemmers met straf schoppen van AGOVV Apeldoorn. NAC won in Zwolle met ruime cijfers van de plaatselijke FC: 4-2. Al voor rust liep de score op tot 3-0. Vonlanthen, Van Hooijdonk, Slot (2) maakten de goals. Na een rode kaart voor NAC-speler Kerstens kwam de thuisploeg door goals van Van Dinteren en Korf terug tot 4-2. FC Utrecht en Roda JC, twee clubs met een matige sei zoensstart in de eredivisie, mochten hun zelfvertrouwen opvijzelen tegen amateurclubs. Utrecht won met 4-0 van AS WH en Roda was met 4-0 te sterk voor Rijnsburgse Boys. Aankoop Oper scoorde de eerste twee goals in Ker- krade. De eindstand was al voor rust bereikt. ANP t snH Mirjam Melchers was voldaan over het geringe verschil - een dikke minuut - tussen haar en winnares Karin Thürig. Nederlandse wielrenster zevende bij WK tijdrijden de wegrace zich zelden in de tijdrit laten zien, is de race te gen de klok bij de vrouwen een goede indicatie. „Let maar op: Alle meiden die hier vandaag bij de toptien rijden zie je straks ook vooraan in de wegrace." Beloften De Nederlandse beloften stel den in hun wedstrijd teleur. Kai Reus, vooraf dromend van de wereldtitel, werd gisteren slechts 33e, tweevoudig Neder lands kampioen Thom van Dui men zelfs 36e. ANP organisatie-voorzitter Lieuwe Rienstra vanuit Italië kreeg. Do- mina Vacanze zegde toe voorma lig wereldkampioen tijdrijden Sergej Gontsjar mee naar Goes te nemen. De Oekraïner greep die titel in 2000, maar is door zijn land niet geselecteerd voor het WK van dit jaar in Madrid. Gontsjar kan meer dan alleen tijdrijden. Vorig jaar eindigde hij als tweede in de Ronde van Italië. Gambia, dat zijn eerste twee wedstrijden op het WK wist te winnen. Als Neder land met twee goals verschil wint, is het sowieso door naar de kwartfinale. Net als in Piura wordt in Lima op kunst gras gevoetbald. „In een wedstrijd tussen twee voetballende ploegen, zoals Brazilië en Nederland geeft het misschien een extra dimensie aan het spel, omdat de bal nog sneller rolt, maar ik vind het niks. Net als het eerste van PSV speelde ik met Jong PSV onlangs ook met 1-1 ge lijk op het kunstgras van Heracles", zei Marcellis. Door de verzengende hitte in Peru stinkt het rubber, waarmee het veld is inge- strooid, ook nog eens enorm. Kaiser: „Bij een meting van vorige week bleek de tem peratuur boven het veld 78 graden te zijn. Je voelt de warmte door je schoenen heen. Ik verzeker je dat dat geen pretje is." GPD door Ruud Ramler ALKMAAR - Zaterdag is het precies een half jaar geleden dat Martijn Meerdink als bijna international van Oran je de voorste kruisband van zijn rechterknie scheurde. Gisteren keerde de aanvaller van AZ terug als volwaardig lid van de selectie. „Het is klaar. Ik wil alleen nog aan de eerste wedstrijd denken." De revalidatie is afgesloten, je kan weer alléén aan voet ballen denken. Dit moet een speciale dag voor je zijn. „Aan de hand van de sms'jes die ik kreeg, wel. Maar voor mij persoonlijk valt het wel mee. Want ik heb de afgelo pen maanden al steeds vaker mee kunnen doen. Alleen als het fysiek werd, moest ik uit stappen. Andere momenten waren veel emotioneler. In de voorbereiding, bij voorbeeld, toen ik voor het eerst een pass over veertig meter gaf. Of toen ik tijdens het trainings kamp in Hoenderloo weer kei hard op doel mocht schieten." Toch, je hoort er nu weer hele maal bij. Hoe lang spookt de ze dag al door je hoofd? „Vanaf het begin eigenlijk. De eerste dagen waren het moeilijkst. Toen ik terug kwam in het hotel was ik de weg even helemaal kwijt. Het kon zeven, acht misschien zelfs negen maanden duren voor ik terug zou keren. Al thans, dat waren de progno ses. Maar na drie dagen had ik al besloten dat ik eerder klaar zou zijn met revalide- Waarom heb je ervoor geko zen in Alkmaar te blijven en niet naar je lotgenoten in Zeist te gaan? „Maarten Gozeling, de fysio therapeut van AZ, is een abso lute topper. En als je met meerderen bent, bestaat de kans dat anderen een terug slag krijgen. En dat jij denkt dat het jou ook kan gebeuren. De rust hier heeft voor mij heilzaam gewerkt." Zijn er geen complicaties ge weest? „Helemaal niets. De eerste Martijn Meerdink twee weken zat er wat vocht in het scheenbeen. Dat was normaal, zeiden de artsen. En dat mijn knie wat dunner werd, hoorde er ook bij. Net als het stijve gevoel in het ge wricht dat ik nog steeds wel eens heb." De snelheid waarmee jij terug keert is bijna beangstigend. Ben je dan helemaal nergens bang voor? „Ja, dat ons kind iets over komt. Maar als voetballer ken ik geen vrees. Het was een zware blessure, toch heb ik geen moment gedacht dat ik nooit meer zou voetballen. Na tuurlijk moet ik weer leren om duels te herkennen. Aan de andere kant, ik ken me zelf. Als het moet zet ik zo weer een bloktackle in." En nu? „Ik heb afgeleerd om data te prikken. Ik wil zo snel moge lijk weer een wedstrijd spe len. Maar dat moment is niet aan mij. Want trainingsfit is iets anders dan wedstrijdfit. Ik werk nu toe naar mijn eer ste invalbeurt in het tweede. Een half uurtje of zo. Wan neer? Ik weet het niet. Zelf zeg ik, het liefst maandag al. Maar dat ben ik. Ik heb geen rem." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19