wacht op veilig losplan Even werd evacuatie overwogen Bezwaren tegen ontpoldering blijven overeind Stalker moet jaar in psychiatrische kliniek Kamervragen over veiligheid op Westerschelde jven van Antwerpen lijdt ruim half miljoen euro schade door stremming (organisatie ilitie verdeelt leuwse irgemeesters Zeeland verst met natuurgordels Celstraf voor steekpartij Vlissingen Seksueel misbruik jongen bestraft 8 Jaloerse man krijgt tbs AEG donderdag 22 September 2005 swb 15 Rozendaal U^\G - CDA en WD wil- 0 welke maatregelen de ju»neemt om de veiligheid ffesterschelde te ver >ete- aanleiding van het vastlo- i0 het containerschip Fo- s hebben de Kamerleden (CDA) en Snijder (WD) inisters Peijs (CDA, Ver- 3 Waterstaat) en Remkes (WD, Binnenlandse Zaken) gis teren gevraagd of de rampen plannen op orde zijn. In hun schriftelijke vragen wij zen de Kamerleden op de brief die de gemeente Reimerswaal in juni aan Peijs heeft gestuurd, na dat een week eerder in de ge meenteraad een motie was aan genomen. Daarin wordt gesteld dat de risico's voor omliggende inwoners en natuurgebieden, maar ook voor de scheepvaart op de Westerschelde 'onaccepta bel' zijn geworden. Zonder ver der ingrijpen zullen nieuwe on gelukken niet uitblijven, aldus de gemeente, die er 'vooralsnog geen vertrouwen in heeft' dat Peijs passende maatregelen zal nemen. Buijs en Snijder willen weten wat het antwoord van Peijs is op de brief van de ge meente Reimerswaal. „Bij mijn weten heeft ze nog niet geantwoord", verklaart Buijs. „In Reimerswaal, en niet alleen daar, is men ongerust. Ik wil dat de minister duidelijk heid geeft." CDA en WD vra gen Peijs of de bestaande ram penplannen volledig zijn toege sneden op een grote scheeps ramp op de Westerschelde waar bij gevaarlijke stoffen in het ge ding zijn. De Fowairet begon af gelopen dinsdag midscheeps te scheuren met 127 containers met gevaarlijke stoffen aan boord. Buijs en Snijder willen ook weten of en hoe vaak de rampenplannen worden geoe fend. De Kamerleden vragen tenslotte of verdere verdieping van de Westerschelde invloed heeft op de veiligheid. „Als er grotere schepen langskomen en de stroomsnelheid verandert, wat betekent dat dan voor de veilig heid?", licht Buijs toe. „Is daar rekening mee gehouden in de plannen voor de verdieping?" WntitBaremart POLDER - Het container- Fowairet, dat dinsdag op de Plaat van Osse- op de Westerschelde, I voorlopig niet gelost. leverden het geplooi- ifhip dinsdagavond om- Is half negen af in de Sloe- i in Vlissingen. Het ha- Zeeland Seaports in overleg met de ber en de regionale brandweer, 'losplan'. iterd gisterochtend tijdens jberaad op het stadhuis besloten. Pas als gedegen en veilig plan geeft de burgemeester van toestemming om de il900 containers, waaron- |27containers met gevaarlij ken, te lossen. Het kan paar dagen duren voor is. Tot die tijd ligt het pop de boeien aan de rand de Sloehaven. Het ha lfop bestelde gisteren in Eidameen zogenoemd skim- dat de olie, die nog de gescheurde scheeps- p lekt, moet opruimen. Het amveerde gisteravond en ging direct het werk. De schoonmaak te staat onder toezicht RijkswaterstaatDe regiona- brengt, met het |op het lossen van het schip, [art waar de containers met arlijke stoffen zich bevin- a welke risico's er aan het ia zijn verbonden. Vertegen- van sleep- en ber- Multraship uit Ter- onderhandelden giste- IDELBURG - De Zeeuwse meesters reageren ver- li op de plannen voor de re- misatie van de politie. Een iderlicid denkt dat die plan- ministers P.H. Don- (Justitie) en J. Remkes (Bin- hndse Zaken) nadelig uit hoor Zeeland omdat een na sal georganiseerde politie, Bns hen, straks minder aan tal geven aan zaken die in Zeeuwse spelen. minderheid van de dertien iwsè burgemeesters denkt wat genuanceerder over, al- ieMiddelburgse burgemees- 8ibipsbeheerder K. Schou- w. Na afloop van het beslo- lal overleg tussen de imeesters en de Zeeuwse ïetop in Middelburg liet hij ïdateen aantal burgemees- i eerwacht dat de nieuwe men van de ministers ervoor wn zorgen dat de gemeente- si meer te zeggen krijgen 'depolitie. evenaar en korpschef Wswaard behoren tot het 'lanceerde kamp. „Wij gelo kt de nadelen van die reor- satie voor de regio beperkt aldus Schouwenaar. Het eatelijk gezag wordt vol- die plannen versterkt. Dat :i Sehcuwenaar een duicle- pluspunt, zo liet hij desge- Sf weten. Hij benadrukt dereorganisatie, zover nu ad, vooral organisatorisch om het beheer. Voor :®sen op straat zal er niets ®deren. Het beheer, daar de burger niets van als ®ders geregeld is." Hij 'set dan vooral over de aan- apparatuur en de aan- Hij voorziet dat er in de ®isl misschien wel meer inhei, verschiet is voor de fisatie van de Zeeuwse poli- ■an nu het geval is. „Een ^organisatie kan zo zijn idden hebben." 1®$ Schouwenaar zijn de 'men van de beide ministers niet uitgewerkt. Wel weet -at de beide ministers willen politie effectiever de ^aanbindt met de (inter)na- opererende criminele or- jSties en het terrorisme. Nationale politie kan vol- jd® die slag beter aan dan regionaal georganiseerde m. ren de hele dag met een delega tie van rederij United Arabian Shipping Company, over wat er nu verder met lading en schip moet gebeuren. Schepen worden, na berging op de Westerschelde, steevast naar Vlissingen gebracht. Daarover zijn afspraken gemaakt tussen Nederland en België. Wrakkenwet Rijkswaterstaat oefende dins dag grote druk uit op de Arabi sche kapitein om een bergings contract te tekenen. Door zijn aanvankelijke weigering ging kostbare tijd verloren. De mi lieuorganisatie De Noordzee vindt dat onbegrijpelijk. Woord voerder E. van Well: „Het is ver bazingwekkend dat de kapitein in dit geval zoveel tijd kon ne men in de onderhandelingen met de berger. Omwonenden, an dere scheepvaart en het milieu zijn onnodig in gevaar gebracht, alleen met het doel een goed koop sleepcontract te regelen." Woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat in een reactie: „Er is van onze kant inderdaad gedreigd het schip onder de Wrakkenwet te plaatsen. Daar op sloot de kapitein prompt een contract met de bergers. Die Wrakkenwet is een ontzettend zwaar middel, met grote juridi sche en financiële consequen ties. Er zijn miljoenen mee ge moeid. Het is een afweging, waarbij we niet alleen het geld laten meewegen, maar ook de ri sico's en het gevaar voor de volksgezondheid. Was het misge gaan, dan hadden we acuut inge grepen." Vanuit Antwerpen werd dins dag tevergeefs gepoogd om de stremming van de scheepvaart, die om half twaalf inging, op te heffen. Directeur F. Captijn van de Veiligheidsregio Zeeland: „Dat was ongetwijfeld ingege ven door de vernachte economi sche schade, maar wij hebben re soluut 'nee' gezegd. Het risico was te groot en dat vergroot je alleen maar door andere sche pen te laten passeren." Toen om half negen 's avonds de strem ming werd opgeheven, lagen bui tengaats 31 schepen te wachten en in de haven van Antwerpen 27. Volgens een woordvoerster van het Havenbedrijf bezorgde dat de rederijen een schadepost van minstens een half miljoen euro. En daarbij moet het ver lies van 'bestelde' dokwerkers en sleepboten nog worden opge teld. De fractie van Groien- Links in de gemeenteraad van Vlissingen wil meer informatie van B en W over de stranding van de Fowairet en een voorval, eerder deze maand, met een Ita liaans schip. De fractie maakt zich grote zorgen over de veilig heid op de vaarweg. Lange tijd gingen de hulpdiensten uit van de verkeerde gegevens over de lading, omdat de kapitein van de Fowairet de papieren niet juist had ingevuld, foto Lex de Meester door Emile Calon PERKPOLDER - Het is redelijk goed ge gaan, zo blikt directeur F. Captijn van de Veiligheidsregio Zeeland terug op de in zet van de hulpdiensten na het vastlopen dinsdagochtend van het containerschip Fowairet in het Nauw van Bath. „Maar", zo vervolgt hij, „het ging ook bijna mis. Echt goed mis." Hij heeft die dag zelfs re kening gehouden met een evacuatie van een belangrijk deel van zuidoost-Zee land. „Een gebied van tien kilometer tot in Antwerpen." Het ging bijna echt mis op het moment dat het schip ging plooien en er gevaar bestond dat de lading in contact zou ko men met water. Een aantal containers be vatte een dusdanige gevaarlijke lading dat de stoffen bij contact met het water in brand zouden vliegen. „Als dat was ge beurd, hadden we hooguit tien minuten om te blussen." Was dat niet gelukt, dan zou de brand onbeheersbaar om zich heen hebben gegrepen. „Dan was het he le schip afgebrand", aldus Captijn. In dat geval zou burgemeester J.F. Mulder het bevel tot evacuatie hebben geven voor een gebied, benedenwinds, met een straal van tien kilometer. „Dus vele dui zenden mensen." En tot vijftig kilometer verderop zouden mensen ramen en deu ren hebben moeten sluiten. De regionale brandweer werd dinsdag pas om half negen 's ochtends gealar meerd. Ruim drie uur nadat het schip was vastgelopen. „Dat was dus veel te laat", aldus Captijn. De directeur merkte dinsdag ook dat bij een calamiteit op de Westerschelde aller lei belangen een rol spelen en dat er geen eenduidige bevoegdheid is. „Op het land heeft de burgemeester het voor het zeg gen. Op het water het Rijk." Hij vindt dat niet goed werkbaar. Ook merkte hij dat de economische belangen en die van de volksgezondheid niet parallel lopen. „Er wordt van verschillende kanten flink aan je getrokken." Captijn ondervond dat de hulpdiensten dinsdag redelijk goed op elkaar waren in gespeeld. „Het vele oefenen werpt zijn vruchten af." Ook bleek die dag dat het nieuwe rampenbestrijdingsplan voor de Westerschelde niet in alles voorzag. „We hebben moeten improviseren." Maar, vindt hij, een calamiteit vraagt nu een maal om improvisatie. Analyse Gedeputeerde T. Kramer (milieu) vindt dat Rijkswaterstaat snel een analyse moet maken van de reeks ongevallen die zich de laatste jaren op de Westerschelde hebben voorgedaan. Kramer is vooral be nieuwd of er een trend zichtbaar is. Als dat het geval is, dan moeten er maatrege len worden genomen om dit soort calami teiten te voorkomen. „Bijvoorbeeld bege leiding door sleepboten." Kramer en Captijn vinden het zorgelijk dat de hulpdiensten gisteren niet direct de beschikking hadden over de juiste la- dinggegevens. De kapitein had ze ver keerd ingevuld, waardoor het crisisteam in eerste instantie op het verkeerde been werd gezet. De gedeputeerde: „Dat team verkeerde aan de hand van de beschikba re ladinggevens en het stuwplan lange tijd in de veronderstelling dat de Fowai ret veel meer gevaarlijke stoffen aan boord had dan werkelijk het geval was." Captijn vindt dat zoiets niet nog eens mag gebeuren. Er moet volgens hem een systeem ontwikkeld worden waardoor dat soort misverstanden in de nabije toe komst niet meer voorkomt. Volgens de gedeputeerde hadden de hulp diensten te weinig materiaal voorhanden om een milieuramp te voorkomen, als de tanks van het schip daadwerkelijk waren gescheurd. „Je moet er toch niet aan den ken dat 6000 ton stookolie het Verdron ken land van Saeftinge had vervuild. Volgens Captijn waren wel voldoende drijvende barrières voorhanden en kon er, in geval van echte nood, een beroep ge daan worden op Antwerpen en Rotter dam voor nog meer materiaal. door Ben Jansen en Ernstjan Rozendaal GOES - Tot hier en niet verder. Stichting De Levende Delta is bereid zich onder twee voor waarden neer te leggen bij de af spraken tussen Nederland en Vlaanderen over de verruiming van de vaargeul in de Wester schelde. Het moet de laatste ver dieping zijn en verbetering van de natuur mag, met uitzonde ring van de uitbreiding van het Zwin, niet gepaard gaan met ontpoldering. Volgens voorzitter H. Eversdijk van De Levende Delta heeft het ongeluk met het containerschip Fowairet dinsdag weer aange toond dat niet tot in lengte van jaren kan worden doorgegaan met aanpassing van de vaargeul aan de steeds groter wordende schepen. „Over de derde verdie ping hebben Nederland en Vlaanderen afspraken gemaakt. Laten we daar nu mee akkoord gaan, maar daar wel bij uitspre- ken dat het echt de laatste keer is." De Levende Delta wil zich neer leggen bij de onderbouwing door minister Veerman van LNV dat de toestand van de Westerschelde de aanleg van minstens 600 hectare nieuwe na tuurgebieden noodzakelijk maakt. Dat mag volgens de stichting, behalve in het Zwin, niet door middel van ontpolde ring gebeuren. Eversdijk en de zijnen zullen zich daar fel tegen blijven verzetten, desnoods bij de Raad van State. Jong schor Voorzitter P. de Koeijer van de boerenorganisatie ZLTO in Zeeland is erover teleurgesteld dat niet gekeken is naar alle va rianten om de natuurlijkheid van de Westerschelde te verbete ren. Bijvoorbeeld: afgraven van een deel van het Land van Saeftinge om jong schor (een zeldzame biotoop) te laten ontstaan en aanleg van een ei land voor de kust in de Wester- scheldemonding dat jong schor zich kan ontwikkelen. De Koe ijer is ervan overtuigd dat een wat hij noemt 'zachte' manier van ontpolderen (door in- en uit- laatkokers in de dijk te bouwen) in de praktijk nauwelijks moge lijk zal zijn. „Het komt er toch op neer dat mensen in hun ach tertuin deltahoge dijken krij gen." Minister Veerman heeft CDA-Kamerlid S. Buijs niet kunnen overtuigen. „Op basis van studies wordt gesteld dat dit noodzakelijk is om te vol doen aan de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Maar waar is de Europese eis dat dit 600 hectare moet zijn? Ik zie ook ner gens een onderbouwing waarom het precies de Hedwigepolder moet zijn die aan de natuur wordt teruggegeven." Onduidelijk Voor Buijs is de onduidelijkheid deze week nog vergroot door een brief van eurocommissaris Dimas, waaruit kan worden op gemaakt dat compensatie bij de derde verdieping helemaal niet aan de orde is. „Het is er alle maal niet duidelijker op gewor den, terwijl dat toch wel de be doeling was van het stuk van Veerman." Buijs kan zich voorstellen dat ook bij de Staten niet alle vraag- DEN HAAG - Zeeland is het verst van alle provincies in de aanleg van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS), een landelijk aaneengesloten netwerk van natuur dat ruimte biedt aan tal van planten en dieren. Minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) schrijft in zijn begroting dat hij in 2018 in totaal 728.500 hectare aan EHS tot stand wil hebben gebracht. Daarop zijn ook de budgetten voor de provincies afgestemd. Zeeland dreigt nu de dupe te worden van haar eigen succes. „In Zeeland zouden we over twee of drie jaar al klaar kunnen zijn", zegt gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en land schap). Omdat het rijksbudget over meer dan tien jaar verdeeld naar Zeeland komt, is het moeilijk de klus in twee jaar af te maken. Nu al heeft de provincie een gedeelte van de kosten voor de EHS voorgeschoten. Kramer zoekt naar mogelijkheden om de EHS toch zo snel mogelijk af te ma ken. Het ministerie van LNV raadt hem aan een deal te maken met provincies die niet elk jaar hun hele EHS-bud- get opmaken. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vlis singen is gisteren in Middelburg voor een steekpartij ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook kreeg de dader zestig uur werkstraf extra opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat toen hij opnieuw in cle fout ging. Het steekincident was een ge volg van een conflict over een meisje. De Vlissinger trom melde op 1 april dit jaar een aantal mensen bij elkaar en zocht zijn rivaal op in de woning van diens ouders. Er ont stond een vechtpartij met hem, waarbij ook de vader werd betrokken. De negentienjarige man stak met een mes in de zij van de vader. Aan het slachtoffer moet 1465 euro schadevergoeding worden betaald. Het vonnis van de rechtbank was conform de eis van de officier van justi tie. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 53-jarige inwoner van Goes voor seksueel mis bruik van een dertienjarige jongen veroordeeld tot 220 da gen gevangenisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en een half jaar elektronisch toezicht. De gevangenisstraf heeft de man in voorarrest uitgezeten. Aan het slachtoffer moet hij 1500 euro smartengeld betalen. Het zedenmis drijf speelde zich in 1993 af. De Goesenaar was 41 jaar toen hij in zijn flatwoning (seksuele) contacten had met zijn buurjongen, die hij verwende met zeil weekendjes en een vakantie naar Londen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 33-jarige inwoner van Leiden tot een half jaar cel en tbs met dwangverpleging. De man had zich schuldig gemaakt aan huiselijk geweld in Sas van Gent. In haar woning mishandelde hij zijn vriendin toen hij erachter kwam dat ze vreemdgegaan was met een ander. Uit rapportages van gedragsdeskundi gen in het Pieter Baan Centrum bleek dat de kans op her haling groot is, omdat de man snel gekrenkt is en jaloers is in relaties. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van het Luxemburgse Alscheid moet een jaar lang wor den behandeld in een psychia trisch ziekenhuis. Daarmee nam gisteren de Middelburgse politie rechter M. Klarenbeek de con clusie over van de psychiater en de psycholoog. De geestelijk gestoorde man stond terecht voor stalking van zijn nichtje en haar moeder. De politierechter ontsloeg hem ver der van alle rechtsvervolging, omdat hij volledig ontoereke ningsvatbaar is. De voormalig inwoner van Arnemuiden heeft zijn familieleden twee jaar lang bestookt met telefoontjes, sms-berichten, brieven en faxen. Ook achtervolgde hij zijn nichtje en benaderde hij haar bij het station. Een en ander leidde ertoe dat het jonge slacht offer moest onderduiken. De ver dachte moet haar 3600 euro en de moeder 475 euro schadever goeding betalen. De man zit ge detineerd voor seksueel mis bruik van zijn nichtje. Zij woon de de strafzaak bij en maakte ge bruik van het spreekrecht. „Sinds de aangifte van de ver krachting heeft mijn oom tel kens contact gezocht en mij be laagd." De verdachte draaide tij dens de behandeling de rollen om. „Zij nam het initiatief." De politierechter confronteerde hem met bedreigende teksten: „Als ik er niet meer ben, dan ben jij er ook niet meer." De man zei zelf aangifte tegen zijn familie te zullen doen van smaad, laster en belediging. (Advertentie) AEG LAAT UW H y\RT SNELLER KLOPPEN MET DEZE ACTIE... tekens zijn weggenomen. „Voor het CDA is de opstelling van Provinciale Staten in deze kwes tie van het allergrootste belang. Het gaat. erom dat Zeeland in de besluitvorming en uitvoering van de ontwikkelingsschets wordt betrokken. Ik wil daar één kanttekening bij maken. Vei ligheid is een zaak van natio naal belang." Positiever G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieu Federatie is positiever. Hij vindt dat nu klip en klaar is dat de natuur in de Westerschel de moet worden verbeterd. „Jammer alleen dat Veerman om politieke redenen voor de mi nimale oppervlakte van 600 hec tare heeft gekozen." Eén onduidelijkheid is volgens de ZMF gebleven: de minister heeft niet aangegeven wat er zal gebeuren als na de uitvoering van de verdieping blijkt dat de natuur, in tegenstelling tot wat nu wordt aangenomen, toch schade oploopt. GRATIS POLAR H A R T S L A G M E T E R t.w.v. 49,95" bij de AEG LAVATHERM Marathon condensdroger, AEG LAVAMAT Marathon wasautomaat, of AEG FAVORIT Marathon afwasautomaat. De wasautomaat en condensdroger hebben een speciaal sportschoenenprogramma met schoenenzak of schoenenrek. VOLMAAKT IN VORM EN FUNCTIE. Deze actie is geldig van 15 augustus t/m 6 november 2005, of zolang de voorraad strekt en geldt alleen in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15